Toepassingsmogelijkheden computer onbegrensd Toch op 21 april Infiltratie Statencommissie in duinen uitstellen Onenigheid over adviseur CMN in Chip moet ondernemers aan het denken zetten Opnieuw grote koppelkoers op Spaarnwoude d 4 STATENLEDEN: 19 7 9 IJMOND APRIL 3 DINSDAG 1 Sensoren Verkeerslichten HAARLEM. Voor de elektronische apparatenfabriek Nederland Haarlem B.V. heeft de chip geen geheimen meer. Integendeel in deze achter vele gevels verscholen onderneming aan het Donkere Spaarne worden die geheimen er door technici juist „ingebakken”. Of zoals adjunct-directeur G. Schuit het zegt: „wij leren de microprocessor denken”. En dat toevoegen van intelligentie is een winstgevende zaak. De elektronici kunnen het werk bijna niet aan en het bedrijf heeft de orders voor het uitzoeken. Autodiagnose Intelligentie Bijscholing 9 I Haarlemse onderneming leert chips het verkeer te regelen Grote kans op alternatief bloemencorso (Van een onzer verslaggevers) I Nederland Haarlem is er één van. Sinds Zij zullen 12 uur achtereen racen op het circuit van Spaarnwoude. In voor gaande jaren leverde de Grand Prix een spannende krachtmeting op, die vorig jaar werd gewonnen door de ploeg van (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de Statencommissie voor natuur- en landschapsbeseherming en openluchtrecreatie zijn vrijdagmid dag vraagtekens geplaatst bij de nood zaak van duininfiltratie in de Kennemer- duinen. Het PvdA-Statenlid Annemarie Goedmakers vroeg zich af of daarmee nog niet even kon worden gewacht totdat de techniek van infiltratie doormiddel van putten technisch mogelijk is. veertig percent energie noemt als een chip op de CV-waterpomp die onnodig veel draait wordt gezet. Hij verwacht in elk huis een micro-computer die het energie verbruik gaat regelen De chips daarvoor liggen in de laboratoria al klaar. ex-prof Klaas Balk. Dat team legde in 12 uur niet minder dan 480 kilometer af. daarvan was verschuiving van het corso met één of twee weken onmogelijk: de organisatoren houden zich steeds verre van het 1 mei-weekeinde, wanneer de bol lenstreek toch al overvol is met toeristen. De week daarna bood ook geen kans voor het corso. seert zaterdag 26 mei in samenwerking met de Haarlemse wielervereniging Ex celsior de derde Grand Prix Damiate. Aan deze koppelkoers voor ploegen van vier renners, zullen ongeveer vijftig teams deelnemen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Damiate Pers organi- Zij betoogde dat de bevolkingsprogno ses op grond waarvan de Amsterdamse waterleiding de levering van drinkwater aan de provincie wil staken inmiddels zijn achterhaald. (De bevolking van Groot Amsterdam vermindert volgens een re cent rapport van de Provinciale Planolo gische Dienst sterk). Als dat zo is, waarom dan nog niet wat langer van de overcapa citeit van Amsterdam gebruik gemaakt, totdat de milieuvriendelijker manier van infiltratie door middel van putten moge lijk is, zo meende zij. Dan zou de infiltratie door middel van „kanalen” niet meer no dig zijn. Ina Klaasen (D'66) voegde er aan toe, dat het huidige college van B. en W van Amsterdam bereid zou zijn daaraan mee te werken. Gedeputeerde Van Gelder beloofde de mogelijkheden van deze suggestie te on derzoeken. Volgens de heer Sprey, direk- teur van het provinciaal waterleidingbe drijf, zou Amsterdam in 1984 of uiterlijk in 1985 zelf aan capaciteitsuitbreiding toe zijn. Nederland Haarlem was het eerste be drijf in Europa dat achttien jaar geleden op de markt kwam met een verkeersrege- laar met transistors die naar vele landen worden geëxporteerd. Sinds eind vorig jaar gaan systemen de deur uit waarin de chip wordt gebruikt om het verkeer te regelen. Directeur Schuit vindt dit een bewijs dat een klein bedrijf niet in paniek hoeft te raken dat de microelektronica de doodsteek zou betekenen. „Wij passen het toe in onze produkten en ik zie niet in waarom dit voor anderen ook niet moge lijk zou zijn. Er ligt ook een enorme ver- vangingsmarkt braak". Wielerploegen, die deel willen nemen aan de Grand Prix, kunnen inschrijffor mulieren halen bij de bijkantoren van onze bladen. Deelname staat open voor iedereen vanaf 15 jaar en die niet in het bezit is van een officiële KNWU-licentie. De inschrijving sluit op 30 april. Het wielergebeuren wordt opgefleurd met een uitgebreid showprogramma, waar onder een talentenjacht. Meer gegevens over deelname daaraan volgen binnen kort in de rubriek Gastenhoek. Dit heeft geleid tot specialisatie op het gebied van verkeersregelsystemen en de meet- en regeltechniek, maar volgens Schuit is het aantal toepassingsmogelijk heden van de chip onbegrensd. Hij vindt daarom dat iedere ondernemer zich snel hoort af te vragen of de chip kan bijdra gen tot een hogere produktie, een pro- dukt met meer of betere mogelijkheden of zelfs een totaal nieuw artikel. „Met name bedoel ik de kleine en middelgrote bedrijven, waar meestal de creatieve mensen zitten die gewend zijn om niet voor de hand liggende paden te bewande len”. De ideeënbussen gaan volgens hem gouden tijden beleven, omdat de toepas sing van de chip speciaal bij geheel nieu we dingen ligt en niet uitsluitend voor het automatiseren van wat er al is. Geen artikel over dit wonder der techniek ont gaat hem, maar het archief is niet groot, want na zes maanden zijn de gegevens verouderd. Wie probeert toepassingen te bedenken komt tot de conclusie dat die werkelijk op Een Haarlemse technicus leert een chip, ingebouwd in kast, het verkeer te regelen m Rotterdam. Boven de apparatuur schoolborden waarop de situatie bij een kruispunt is getekend. elk gebied liggen. De chips zijn overal. De auto is een voorbeeld waarin de micropro cessor goede kansen heeft als controleur op het rijden, diagnose van de motor en entertainment. Als de chip het motorische deel in het oog houdt, hoeft de auto pas naar de garage als er iets mis dreigt te gaan en kunnen de huidige vaste km- beurten vervallen. Maar ook Parker wil een chip in een pen inbouwen en wie weet waarvoor? In ziekenhuizen, winkels, bij de spoorwegen, in keukens, redactiekan toren. tuinbouw, scheepvaart, kernreacto ren, spellenfabrieken, radio en televisie, communicatie, telefooncentrales, de wo ningbouw, uitgeverijen overal zal de mi croprocessor ingang vinden. Belangrijk daarbij is volgens prof. Ra- thenau dat de chip tot humanisering van de arbeid zal leiden, vuil en eentonig werk Waar nog veel te weinig aandacht aan wordt besteed zijn de sensoren of voelers die nodig zijn om de chips te „informeren” over temperatuur, vochtigheid, druk, kleur, hardheid, vloeibaarheid, aantallen enz. Deze sensoren zijn onmisbaar om de chip aan het rekenen te zetten en vormen volgens Schuit een unieke kans voor klei ne bedrijven om deze te ontwikkelen en te vervaardigen. Er bestaan trouwens al „be angstigende” sensors, zoals een die stem men herkent. Er is al een sprekend woor denboek op de markt in Amerika voor tweehonderd dollar, niet groter dan een zakrekenmachientje. Het geeft op vijftien honderd Engelse woorden de betekenis in vijf talen naar keuze. Wie er woorden in het Engels inspreekt krijgt ze in de geko zen taal te horen, terwijl ze bovendien op een schermpje (display) af te lezen zijn. Uniek voor vakantiegangers. Voglens Schuit was de elektronische intelligentie in het verleden veel te duur om er iets mee te doen. Dat is veranderd, wat jarenlang niet realiseerbaar bleek be hoort nu tot de mogelijkheden. Bijvoor beeld het thuis oproepen van centraal opgeslagen informatie via het TV-beeld- scherm en de elektronische krant. Nog één keer alle straten open in Haarlem en dit is te verwezenlijken meent directeur Schuit. Hij adviseert bovendien fabrikan ten hun vijf jaar geleden met uitvoerbare ideeën onder het stof vandaan te halen omdat dit met de goedkope microproces sor misschien wel mogelijk zal zijn". Daar is wel een speciaal soort creativiteit voor nodig welke je nu juist niet vindt bij de technici die gewend zijn om strikt logisch te denken. Zij zullen de fantasieën van anderen wel in daden moeten omzetten" Naast deze wedstrijd is er voor minder snelle fietsers gelegenheid deel te nemen aan een toertocht van 35 kilometer. Deel nemers kunnen zich op 26 mei opgeven aan de start bij Damiate Pers aan de Oudeweg. De start is tussen 9 en 11 uur ’s ochtends, de finish is, na een tocht door het recreatiegebied, op het circuit Spaarnwoude. De mircoprocessor vormt een mijlpaal in de geschiedenis en luidt een revolutie in maatschappelijk opzicht in. Schuit: „Hon derd jaar is met elektriciteit niets anders gedaan dan het omzetten in beweging en transport van energie. Aan de elektromo tor koppelde men een waterpomp, cirkel zaag of slijpsteen. Tachtig jaar had men nodig om een onbenullig elektrisch mes uit te vinden. De interessante uitvindin gen waren die waarbij iets geheel nieuws uit de bus kwam, zoals de wasmachine (geen wasbord met motor) en stofzuiger („vacuum cleaner”). Een lateraal denken om schijnbaar irrationele dingen met el kaar te verbinden tot een nieuw artikel. Zo is bet thans mogelijk intelligentie toe te voegen aan produkten. Dit stelt ons in staat fundamenteel nieuwe dingen te doen”. Volgens Schuit staan we pas aan het begin, omdat horloges en rekenmachien tjes niet de interessantste dingen zijn. „Ik verwacht honderden nieuwe mogelijkhe den, waarvan we nu nog dromen. Dan wind ik me er natuurlijk over op dat er stemmen opgaan om automatisering te belasten, omdat dit juist tot nieuwe ar beidsplaatsen kan leiden”. Dat ons land de boot gemist heeft met vervaardiging van „lege” chips, wat nu door de Verenig de Staten, Japan en Engeland wordt ge daan terwijl Philips een klein aandeel heeft, acht hij geen probleem. „De chip krijgt pas waarde als er intelligentie inge stopt is (soft-ware) en op dit terrein is ons land nog niet te laat. Er zijn goede Neder landse bedrijven die de handschoen al hebben opgenomen”. Het is duidelijk, er is geen weg terug en uit de positieve woorden van directeur Schuit over het fenomeen chip kunnen we ook rustig afleiden dat de angst van voor bijgaande aard zal zijn. Er werden ook nog nooit nieuwe dingen met gejuich ont vangen en daar zijn technici enuitvinders langzamerhand wel aan gewend geraakt. Dit houdt overigens niet in zegt Schuit dat ondernemers niet stil zouden staan bij de maatschappelijke gevolgen die dergelijke ontwikkelingen kunnen hebben. Het houdt hen evenzeer bezig. Voor Neder land Haarlem pleit het dat in twintig jaar al deze ingrijpende technische verande ringen zijn doorgevoerd met voor het me rendeel dezelfde mensen. In- en externe opleidingen en bij-scholingscursussen maakten dit mogelijk. Dat geeft onderne mers die nu voor de keus staan misschien aanleiding met de chip ts beginnen. Be drijven met minder dan tweehonderd werknemers kunnen daarvoor in aanmer king komen voor een ontwikkel-subsidie van dertig procent met een maximum van dertigduizend gulden. Aanvragen richten aan de Rijksnijverheidsdienst. HAARLEM. De opmars van het elektronische wonder de silicium chip is niet meer te stuiten. Deze microprocessor of microcomputer is niet groter dan een erwt en bevat honderdduizend onderde len, voornamelijk vervaardigd van zand. En of meer van deze chips hebben hetzelf de geheugen en zijn tot net zoveel in staat als de omvangrijke computers waarmee hele kantoren zijn gevuld. De chip is niet nieuw, de verhevigde belangstelling wordt echter veroorzaakt door de on voorstelbare prijsdaling. Twee jaar terug kostten ze nog honderdduizend gulden en volgend jaar komen ze voor minder dan twee tientjes op de markt. Daardoor komt de microcomputer voor iedereen, ook in de Derde Wereld, beschikbaar en de verwachting is dat over enige tijd de eenvoudigste gebruiksvoorwerpen niet meer „dom” zullen zijn, omdat intelligen tie is ingebouwd. Velen zien de opkomst van de chip als; een technische sprinkhanenplaag, waar-1- bij veel arbeidsplaatsen worden wegge vreten als gevolg van automatiseringen. Anderen verwachten van het nieuwe tech nologische tijdperk echter nieuwe groei, en welvaart en juist meer werkgelegen heid. Volgens prof. dr. G. W. Rathenau, voorzitter van de onlangs opgerichte ad viesgroep micro-elektronicam schiet ons voorstellingsvermogen ernstig te kort als we proberen gebruiksmogelijkheden voor de chip te bedenken. Hij acht het daarom ook onmogelijk harde uitspraken te doen over de maatschappelijke gevolgen die de' toepassing van de chip heeft. Hij is er wel zeker van dat de invloed van de chip in de hele wereld zo groot zal zijn, dat sociale problemen ontstaan en dat de belangrijk ste daarvan de vrees is werk te verliezen. Prof. dr. ir. S. Middelhoek, dekaan TH- Delft, meent dat de snelle ontwikkeling van de micro-elektronica de traditionele fabrikanten van elektronische onderdelen grote problemen oplevert. En ook bij de kleine en middelgrote bedrijven die over weinig kennis van de elektronica beschik ken maar voor het vervaardigen van nieu we produkten wel op chips en geavanceer de elektronische systemen zijn aangewe zen. Om concurrentie uit Japan en de Verenigde Staten de baas te kunnen blij ven acht hij gezamenlijke inspanning van overheid, technische hogescholen, TNO en de bedrijven noodzakelijk en wat dat.' betreft acht hij de door de gisteren over leden minister drs. M. W. J. M. Peijnen- burg opgerichte „chipcommissie” bijzon der belangrijk om een juist inzicht te krijgen in de revolutionaire invloed van de chip op informatieverwerkende sy- sternen. Een werkgroep van de Industriebonden NVV/NKV haalde onlangs een rapport aan van het Britse ministerie van Indu strie waaruit zou kunnen worden afgeleid dat toepassing van de chip in ons land het aantal werklozen tot een half miljoen zal doen stijgen. President-commissaris drs. L. H. Meerburg van de Amrobank heeft daarna gewezen op het feit dat bij dit bankbedrijf, waar al twintig jaar compu ters in gebruik zijn, de werkgelegenheid is verdubbeld ondanks automatisering. Trouwens iedereen die in de buurt van computers zit weet, dat er vaak meer nodig mensen zijn omdat je met die reken- tuigen zulke leuken dingen kunt doen waar de mens alleen zelf nooit aan zou zijn toegekomen. De chip is ook zo’n ver lengstuk van het menselijk kunnen, maar aanzienlijk veel kleiner dan de conventio nele computer. 1H (Van onze streekredactie) M BOLLENSTREEK. De kans is groot, dat er dit jaar een „alternatief” bloemencorso door de bollenstreek rijdt. Het corsocomité heeft gisteravond de beslissing genomen,- S' dat er op zaterdag 21 april in elk geval een corso zal rijden. Op dit moment ontbreken E,. nog de benodigde hyacinten, maar dat hoeft geen bezwaar te zijn. Binnen het B corsocomité overweegt men nu een „geel corso” op de weg te brengen (voorzien van B narcissen) of een corso vol met bloemstukjes. De laatste mogelijkheid heeft de meeste B kans, zei een woordvoerder van het corsoscomité vanochtend. Het corso zal in dat geval B aanzienlijk duurder worden. B HAARLEM. In de Statencommissie voor natuur- en landschapsbeseherming en openluchtrecreatie is vrijdagmiddag onenigheid ontstaan over de vraag of het Contact Milieubescherming Noord-Hol- land aan de commissie een adviseur zou mogen leveren. PvdA, D’66 en PPR wa ren daar voor. Het CDA was het daar echter niet mee eens. Het CDA-Statenlid Achterstraat rea geerde boos op de suggestie, om iemand van CMN in de commissie tot adviseur te Over veertien dagen valt de definitieve beslissing over de vorm van het corso. Men heeft de hoop nog niet opgegeven, dat er alsnog een flink aantal hyacinten voor gebruik gereed zijn wanneer de wa gens opgetuigd gaan worden. De kopjes beginnen langzamerhand boven de grond te komen en als het weer meewerkt, hoeft het niet lang te duren, voordat ze in bloei staan. De beslissing om het corso op 21 april hoe dan ook te laten uitrijden werd giste ren genomen met het oog op de reusachti ge toeristische belangen die daarmee ge moeid zijn. VW’s en touringcarbedrijven hadden al lang tevoren een groot aantal boekingen en contracten afgesloten. Los vermindert, de veiligheid kan verhogen, kwaliteit verbetert en de toepassing daar om eerder een zegen dan een plaag is. Wat de concurrentiepositie betreft ligt de kracht van Nederland volgens Schuit in ons vrij hoge opleidingsniveau wat van voordeel is bij het ontwikkelen van senso ren en produkten met intelligentie. Rathe nau meent dat afremmen van het gebruik van de micro-elektronica zal kunnen lei den tot ondergang van hele bedrijfstak ken met onafzienbare sociale gevolgen en kapitaalvernietiging op grote schaal. benoemen. „Ik ben verbaasd dit te verne men. Wij zijn in het seniorenconvent overruled door de kleine fracties en door hen tegengewerkt toen het ging om een uitbreiding van de commissie met meer Statenleden. Het argument was toen dat de commissie anders te groot zou worden. Wij van onze kant hebben er mee inge stemd dat de kleine fracties vertegen woordigd konden zijn in de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven. Ook hebben we ons niet verzet tegen twee man van D’66 in de commissie Ruimtelijke Ordening. Maar nu het gaat om benoe ming van adviseurs kan uitbreiding van de commissie ineens wel.” Ook de voorzitter van de commissie, gedeputeerde Van Gelder, was niet zo enthousiast over de benoeming van verte genwoordigers van belangengroeperin gen in Statencommissies. We hebben dit soort adviseurs ook uit de commissie Eco nomische Zaken gehaald. De Statencom missies moeten politieke commissies blijven. 1973 wordt met chips geëxperimenteerd en nog steeds; tijdens onze rondgang door het bedrijf blijven bepaalde research- ruimten dan ook hermetisch gesloten. Het is fascinerend te zien hoe verkeersregel- automatien worden getest op schoolbor den met getekende kruispunten en wegen waar „verkeerslichten” zijn opgesteld. Complete schakelprocessen worden met behulp van een grote centrale computer in het gebouw gemaakt en overgebracht in de chip die het verkeer m een bepaalde stad moet gaan regelen. Het aanbrengen van wijzigingen in dit programma is niet moeilijk volgens Schuit. Het onderhoud vergt minder manuren en kan door MTS- ers worden gedaan Voorheen was daar een HTS-niveau voor vereist. Het bedrijf maakt ook gebruik van chips voor bewakingssystemen in de pe trochemische industrie. Vroeger was één centrale computer beschikbaar, nu kan op elke afsluiter een goedkope micro computer worden geplaatst. Een andere toepassing is energiebeheer bij elektrici teitsbedrijven en grootverbruikers, waar dit Haarlemse bedrijf zich ook mee bezig houdt. Dat kan ook m woningen volgens onze zegsman die een besparing van bijna De chip of microcomputer is met groter dan vijf millimeter en bevat honderdduizend microscopische onderdelen Om dit sluk/e elektronica te hanteren en aan te sluiten is het in een houder gevat Door de beslissing van het corsocomité I is er een eind gekomen aan de geruchten- stroom die ontstond toen Willem Duys twee weken geleden in zijn „Vuist” aan- kondigde, dat uitstel van het corso werd overwogen wegens een tekort aan bloe- men. Een woordvoerder van het corsoco- mité daarover: „Al regent het dakpannen, rijden doen we...” R5

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9