Datsun brengt sportieve coupé Dagelijkse 9 X I r GM komt met nieuwe generatie kleinere auto ’s voor Amerika I weq en wiel rentebefêké is niets nieuws bij Nutsspaarbank! modsjoumaail Frank Govers: uitbundig feestelijk door Bé ter Maat vL/poarbonk i we/t natfertand een bank van deze tijd Personeelsgebrek bewierookte brigade WESTDUITS ANTI-TERREURKORPS Bejaarde graaf beschuldigd van zedeloosheid Onze cliënten profiteren al jaren van onze dagelijkse renteberekening op alle rekeningen Renteberekening volgens de dagelijkse methode betekent dat rente wordt vergoed over elke volle dag dat het geld op de rekening staat. Altijd even peil olie controleren Nieuws in ’t kort Een druk op de knop, kofferdeksel open 1 1 19 WOENSDAG 4 APRIL VARIA 19 7 9 4 V Dat betekent méér rente op Uw geld iwwtnF r&ag -«3 3 NADAT IK, overigens met veel plezier, de voorj aars- en zo- 1 mercollectie van de Amster- 5 damse couturier Frank Govers had aanschouwd, restte mij niets anders dan te moeten con- 5 cluderen: Frank wil van deze ji turbulente wereld één grote feesttent maken. Het overgrote deel van1 zijn modellen was na- melijk alleen al door de stofkeu- ze, de kleuren en al het daarbij aangedragen geglitter het meest geëigend voor uitbundige festi- j viteiten. r :*5«««5S: (ADVERTENTIE) rf- Soepel nappa leer werd verwerkt in dit fraaie pak, bestaande uit strakke pantalon mebstrapless topte en een jasje met verbrede schouders (collectie Frank Go vers) si- Rok van een dubbele laag geplisseerde kant met een satijnen top en een kort jasje van ruwe zijde met een garnering van sati/n uit de couturecollectie van Frank Go vers ü- Het Russische Staatscircus inspireerde couturier Frank Govers tot het ontwerpen van deze gedrapeerde zijden broek met open zijkanten, waarop een gepaillet- teerd /as/e wordt gedragen De Japanse Nissan Motor Company heeft op de thuismarkt een nieuw model Silvia geïntroduceerd. Dit najaar zal deze nieuwe Datsun ook naar Europa komen. De Silvia vormt een aanvulling in het Datsun-programma van de hogere middenklasse. De Silvia is in zijn driedeurs-uitvoering, voorzien van een 1,8 liter motor met 85 kW (115 pk) bestemd voor de export. Deze motor beschikt over elektronische inspuiting. Bovendien is de Silvia de eerste Japanse wagen die wordt uitgevoerd met een zogenoemde elektronische tripmeter: een micro systeem, dat de bestuurder alle mogelijke informatie verschaft op een digitaal- klok. Dit systeem werd al eerder door General Motors toegepast in een Cadillac- uitvoering.Het Silvia-model dat naar Europa komt-, kan naar keuze worden aangeschaft met een handgeschakelde bak, of met automatische transmissie. De foto toont de nieuwe Silvia: een sportieve coupé. 1 I ÓHINESE HOEDEN, kleine kapjes en grofgehaakte haarnetten vervolmaak ten, met de zeer dun- en hooggehakte pumps en sandalen, de verschillende creaties. Bijous, zoals volumineüze lan ge oorhangers, broches en corsages, er voer ik soms als te overdreven en daar door een tikkeltje te vulgair. Hoe dan ook, het deed echter niets af aan het feit dat Franks fantasierijke kleding een lust voor het oog was en wellicht voor som migen een must aan het lijf is. Een te laag oliepeil kan grote schade toebrengen aan de motor. Een onder zoek van Shell heeft onlangs aange toond, dat bij dertien van de honderd automotoren het oliepeil op een mini mum of zelfs lager stond. Bij 66 van de honderd onderzochte auto’s was het oliepeil correct. Volgens Shell is de automobilist nog gewend aan de korte periode tussen twee verversingsbeurten in. Vroeger immers, kon hij ervan opaan dat er altijd voldoende olie in het carter zat. Thans zijn echter door autofabrieken langere perioden toegestaan. In som mige gevallen hoeft volgens de fabriek, de olie pas om de 3000 tot 10.000 kilo meter te worden ververst. Dit is welis waar mogelijk geworden door onder meer de verbeterde kwaliteit van de motor-olie,maar het ontslaat de auto mobilist niet van de plicht tussentijds even te controleren of het oliepeil in derdaad nog wel goed is. Daar komt bij, dat vele automobilis ten menen dat het rode controlelampje wel gaat branden als er een olietekort ontstaat Op zichzelf is dit juist. Maar zodra dit lampje gaat branden is het in wezen al te laat. Na enkele kilometers doorrijden ontstaat dan al ernstige schade aan de motor. Kijk de boel dus eens na, als u toch benzine moet tanken. Het is een kleine moeite. Ivo presenteert een speciale uitvoe ring van 343 DL. De wagen wordt in beperkte aantallen geproduceerd en krijgt een lichtgroene metallic lak- kleur, aangevuld met groene strepen op de flanken. Verder wordt deze spe ciale „aanbieding" van de 343 aange vuld met onder meer halogeen koplam pen, koplampwissers, getint glas, een spoiler en bredere banden. De eisen zijn in de eerste plaats bijzon der hoog. Van de sollicitanten wordt 75 percent afgewezen en tijdens de eerste drie tot vier maanden opleiding, ver dwijnt nog eens tien percent. „Wij kunnen ons geen laag niveau veroorloven omdat wij met dé gevaarlijkste tegenstander te maken hebben", zegt kolonel Ulrich We- De schok die de oliecrisis in 1973 heeft toegebracht en de nieuwe bezuinigin gen die wereldwijd voor de deur staan, maken één ding heel duidelijk: het tijdperk voor nieuwe kleine en spaar zame auto’s is nog nooit zo gunstig geweest. Niet alleen dat: ze zijn ook noodzakelijk, zeker in Amerika. Want daar heerst zo langzamerhand een streng regime van strikte eisen, die onder meer een verbruiksnorm voor auto’s inhouden. Het antwoord, dat General Motors heeft gevonden kan bijna revolutionair worden genoemd, zeker voor Ameri kaanse begrippen. De nieuwe, kleinere wagen de Chevrolet Citation is bijna een halve meter korter en vrijwel een halve ton lichter, dan zijn voorgan gers de Nova, Oldsmobile Omega en de Buick Skylark. De ruimte in het inte rieur is echter onaangetast gebleven. Deze formule werd alleen mogelijk door toepassing van voorwielaandrij- ving en dwarsgeplaatste motor. Gene ral Motors heeft bij het ontwerpen van deze basis-conceptie vooral gekeken naar de Britse Mini, die nu bijna twin tig jaar geleden voor het eerst op de markt kwam. Met dit alles is de voor- Ford heeft een aardig onderdeel toe gevoegd aan zijn accessoires: een ope ner van het kofferdeksel, dat elek trisch kan worden bediend. Zodra dit mechanisme is ingebouwd kan de be stuurder het kofferdeksel openen door een eenvoudige druk op de knop Het mechanisme is geschikt voor alle Ford- modellen. al wordt het niet aanbevolen r voor de stationwagen en de drie-deurs wagens. Het geheel kost ruim 95,-. De mbouwkosten komen daar echter nog bij. zwakheid en de gaten in ons beveiligings systeem. Ik ging naar Israel en andere landen om te kijken hoe zij terroristen bestreden, maar njets scheen het juigte recept voor ons”, aldus de kolonel, die toen tot een andere benadering besloot. „Ik dacht waarom zouden wij het niet bekijken van het standpunt van de vij gener, de man die de operStie-Mogadisjoe and". GSG 9 werd derhalve geoefend in leidde, in zijn hoofdkwartier in Hangelar bij Bonn. Kolonel Wegener kreeg opdracht de speciale eenheid te vormen na het bloed bad van München waarbij ook vijf Pales tijnse guerrillastrijders en een Duitse poli tieman omkwamen. „De aanval toonde de guerrillatactiek. De vrijwilligers van GSG 9 moeten min stens 21 jaar zijn en een jaar bij de gewone grenswacht hebbpn gediend Hun Oplei ding Van ruim zeven maanden omvat on der meer wetskennis, politiek, psycholo gie, en uiteraard schieten en sporten als karate. Alfa Romeo komt met een nieuwe sedan, uitgerust met zescilindermotor. De wagen is luxe uitgevoerd: onder meer met elektrisch bedienbare ramen tn elektrisch verstelbare chauffeurze- tel. De nieuwe Alfa krijgt een kracht bron van 2,5 liter, goed voor een ver mogen van 118, kW (160 din-pk). Zoals gebruikelijk bij Alfa krijgt de wagen een vijf-versnellingsbak. In januari - zo blijkt uit een enquête van het CBS - is minder met de auto gereden, dan in dezelfde maand een jaar geleden Het gemiddelde maand- kilometrage daalde met liefst dertien percent. Opmerkelijk is, dat het aantal verreden kilometers in het woon-werk- verkeer gelijk bleef. Men schrijft de daling toe aan de slechte weersomstandigheden in deze maand. De anti-terreurbrigade werd drie weken na het bloedbad van München, toen Ara bische guerrillastrijders in 1972 elf leden van de Israëlische ploeg voor de Olympi sche Spelen vermoordden, opgericht. De regering beschouwt GSG 9 nog steeds als hoogst belangrijk voor de be strijding van de stadsguerrilla en heeft de commando’s onlangs nog een gevarentoe lage van 200 mark per maand toegekend om aan de grieven tegemoet te komen. Ook belooft de overheid dat de sterkte in de komende twee jaar met 80 man zal worden opgevoerd, maar vooralsnog is de brigade nog niet eens op zijn huidige gewenste sterkte. GERAFFINEERD SIMPEL waren de robes manteaux van Govers. Zij hadden een strakke belijning, zeer brede cein tuurs en heel hoge splitten. De zijden deux-pièces kregen veelvuldig plooirok ken met een glad heupstuk, terwijl één zijkant tot aan het heupstuk frivool 'ge spleten' was. Dat pikante uitspattinkje zal de levenslustige ontwerper voor som mige van zijn cliënten ongetwijfeld iets moeten kuisen. Frank bleek voorts hevig te zijn geïnspireerd door de Parijse overzichtstentoonstelling van kleding uit de jaren twintig en; dertig. Dat'kwam levensgroot tot uitdrukking bij zijn man telpakjes van wollen crêpe. De jasjes hiervan kregen een taillenaad en kop- mouwen; de rokken waren nauw en voorzien van splitten. LEER NEEMT IMMER een favoriete plaats in bij collecties van Frank Govers en ook nu weer waren er de verrassend- Aan de andere kant heeft GM ervoor gezorgd, dat men op het terrein van luxe en comfort weinig behoeft in te boeten. Ook bij deze nieuwe generatie kleine wagens, kan men als men maar betaalt zich elke luxe permitte ren. General Motors verwacht veel van deze "kruisbestuiving” van Ameri kaanse en Europese ontwerp-ideeën. Nog deze maand zal de Citation in Amerika worden gelanceerd. En nog dit jaar zal de nieuwe wagen ook naar Europa komen. wielaandrijving natuürlijk voor GM niet onbekend. Men heeft in Detroit immers al veel vroeger bijvoorbeeld de Toronado ontwikkeld Waar het echter om gaat is, dat thans voor het eerst in Amerika de voorwielaandrijving in combinatie met ’’Europese maten” werd ontwikkeld, met als resultaat een standaardauto, die zowel tegemoet komt aan de Amerikaanse eisen van ruimte en comfort, als aan de voor waarden die het streven naar zuinig heid thans dicteren. De nieuwe Citation bezit ongeveer de maten van de Opel Rekord en blijft ook wat het gewicht van 1100 tot 1300 kg betreft, dicht in de buurt van de Europese auto’s. Het ligt dus voor de hand te veronderstellen, dat GM bij zo’n wagen in eerste instantie aan de Europede markt denkt. Dan zou GM de eigen Opel-organisatie in Europa een ongehoordezconcurrentie aandoen. Het staat echter vrijwel vast, dat de nieuwe Citation heel bewust is ontworpen voor de Amerikaanse markt. Daar immers komt zo’n wagen niet alleen tegemoet aan de wens naar zuinig rijden, móar ook werpt GM met zijn nieuwe ont werp een dam op tegen de toenemende import van soortgelijke auto’s uit Ja pan en de West-Europese landen. Twee vliegen in één klap. De Amerikanen zullen eraan moeten wennen, dat hun auto van de toekomst niet meer het protserige uiterlijk van vroeger, paart aan een motorinhoud van soms maar liefst ,5.7 liter. Ook daarmee is het afgelopen en men zal zich tevreden moeten stellen met zesci linders die ten hoogste 2,8 liter be zitten. Niet alle leden van de brigade namen deel aan de actie in Mogadisjoe. Kapitein Dieter Tutter, voor GSG 9 21 jaar bij de politie, behoorde tot de achterblijvers. Zijn eenheid werd paraat gehouden om de ontvoerde werkgeversvoorztter Hanns- Martin Schleyer (die echter vermoord werd gevonden) te bevrijden. „Het was hard voor mijn mannen. Het was als oefe nen voor de eerste divisie en dan op de reservebank te moeten zitten”. Een ander probleem is als boven ge meld, de salariëring. Een GSG 9-man krijgt vermoedelijk 1200 tot 1600 mark per maand en dat is in vergelijking met het particuliere bedrijfsleven niet veel. Veel firma’s en rijke particulieren zijn bereid voor lijfwachten van dergelijk formaat veel méér neer te tellen. „Bij de industrie krijgen zij minstens 2600 mark”, aldus een officier. Kolonel Wegener zegt tenslotte nog over zijn marjnen dat zij zijn opgeleid bm een tegenstandei' buiten gevecht te stellen en dat zij slechts in het uiterste geval doden. „Maar", zo voegt hij er direct a^n toe, „wij hebben niet te maken met onschuldige ver keerso vertreders ste modellen in stralende kleuren en kleurcombinaties. Marineblauw met fel rood of kobaltblauw met gifgroen ble ken tinten die ik menig keer voor een rok niet jasje of een 7/8 jurk mocht bewonde ren. De leren rokken waren overigens kokernauw en hadden voor of achter een knoopsluiting, die in de praktijk zo hoog rhogelijk ongesloten bleef. SATIJN,KANT, Thai-zijde en zijden mousseline soms versierd met glitter- borduursels, liefst in, de meest uitbundi ge kleuren, vormden de componenten voor een zeer frivole avondcollectie. Het Russische ballet en circus dienden de couturier hiertoe als voornaamste inspi ratiebronnen. Veredelde clownsbroeken met open zijkanten, waarop gepaillet- teerde jasjes en bijpassende clownsmut- jes, onderstreepten dat in al hun kleurig heid. Meters geplisseerde kant werden verwerkt in dubbele rokken, waarop LONDEN (UPI). De 74-jarige vis count Falkland, eerste burggraaf van Schotland, moet op 1 mei te Bodmin jn Cornwall voor de rechter verschijnen, omdat hij zich schuldig gemaakt zou heb ben aan onzedelijk gedrag tegénover vrouwen en meisjes. De tenlastelegging is het resultaat van een onderzoek, dat begon toen de politie tekeningen van jonge meisjes op papjer van het Hogerhuis in handen kreeg. De gewraakte handelingen zouden hebben plaats gevonden in het buis van de burg graaf, dat uitziet op de haven van Fowey in Cornwall. -i t „HANGELAR (Reuter). West-Duit- slands elite anti-terreurbrigade, bewie rookt toen zij in Mogadisjoe 86 gijzelaars uit een gekaapt vliegtuig bevrijdde, kampt met personeelstekort. Grenzschutz Gruppe 9 (GSG 9), zoals de brigade heet, werd overstroomd door avontuurlijke jonge sollicitanten na de spectaculaire bevrijding van de passa giers uit de Lufthansamachine in oktober 1977. Nu komt GSG 9 op een gewenste sterkte van 178 man 18 man tekort, deels vanwege de betrekkelijk lage salariëring en deels omdat de brigade sedert de actie in de Somalische hoofdstad uit het licht van de schijnwerpers is verdwenen. doorgestikte satijnen gilets met korte zl ruwzijden jasjes werden gedragen. Ja, t; en wat te zeggen van zo’n kouseband met glitterclip, die zich heel sexy ver- z< toont vanuit het dijhoge split van een «j mousseline de soie japon met kanten tussenzetselsf En dat alles, dames en S heren, heel spannend in het zwart ge- 1;< houden. Binnenkort komt General Motors met een nieuwe generatie kleine Ame rikaanse auto's. Hoewel deze wagens voorzien van voorwielaandrijving en dwarsgeplaatste motor voorin ook op de Europese markt worden afgezet, zijn ze tevens bestemd voor de eigen Amerikaanse markt. In feite probeert GM thans opnieuw de zoge noemde ’’compact-car” aan de man te brengen. Maar nu onder geheel ver schillende omstandigheden, dan vroeger. <es»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19