Vestigingsregeling voorgesteld Erotisch werk Picasso trekt v< recordbezoek im Mogelijk pardon voor 2238 dienstweigeraars Mankement aan Tanker lekt Gepaste beloning F-5-vliegtuigen na aanvaring Drie Spaanse partijen eisen overwinning op Ook Wereldraad vraagt gratie voor Mahlangu krijgt steun Kamer Geen subsidie voor bouw van grote kotters Bomaanslagen in Nicosia Integratie onderwijs Damiate Pers Minder verlies VMF-Stork „Brazilië houdt zich aan atoomaf spraak” Op arbeidsbureaus geweld incidenteel Opmerking Rekenkamer mysterie’ boycot Rhodesië IJmuider Courant Mexico verhoogt olieprijs met 21% Benoeming Lems morgen in kabinet J „Verdediging VS bij kernaanval ondoelmatig' Openbare zitting met Shell over Na gemeenteraadsverkiezingen Toi in i L D BINNEN- EN BUITENLAND 4 DONDERDAG 5 APRIL 19 7 9 o I I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. D’66 heeft voorgesteld de beunhazerij in de makelaardij te bestrijden door de invoering van een ves tigingsregeling. Dit is nodig omdat door het teruglopen van de huizenverkoop het ge vaar bestaat dat bonafide ma kelaars het veld moeten rui men, waarbij hun rol wordt overgenomen door bemidde- laats zonder erkende diplo ma’s en handelaren in onroe rend goed. I i 1 D’66: regeling tegen I I malafide makelaars P Picasso ir B I I 1 I I ll I 1 I I [I i 1 I I I scholen met veel buitenlandse leer- 147,50 l I I i| i i i I t f Tijdens het debat over het prijsbeleid ten aanzien van de vrije beroepen vroeg de democraat Engwirda minister Van Aardenne (Economische Zaken) op korte termijn met een dergelijke regeling te komen Engwirda stelde verder een motie in het vooruitzicht waarin hij de bewindsman vraagt te streven naar afschaffing van het systeem van tweezijdige courtage. In gro te delen van het land ontvangt een make laar bij de verkoop van een huis courtage van zowel de koper als dé verkoper van de (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Aan twintig F-5-straal- jagers van de Koninklijke Luchtmacht is een defect geconstateerd dat er toe heeft geleid dat zij voor enige tijd aan de grond moeten blijven. Het euvel komt voor bij toestellen van de vliegbasis Twenthe en Gilze-Rijen. Het gaat om het perspex-omhulsel van een verwarmingsleiding die van de motor van de vliegtuigen naar de cockpit loopt. Door oververhitting is dat omhulsel gaan verbrokkelen. Gevolg daarvan was dat de warmteleiding ging rammelen en voorts ontstond het risico dat brokjes in de mo tor terecht zouden komen. Dat zou tot gevaarlijke situaties aanleiding hebben kunnen geven. De 100 F-5-jagers van de luchtmacht zijn allemaal op dit euvel onderzocht. Slechts 20 ervan bleken van de kapotte leiding last te hebben Zij worden momen teel gerepareerd Pogingen om de illegale visvangst te be perken sorteren volgens de bewindsman weinig effect. Er wordt nog steeds twee maal zoveel gevangen als officieel is toe gestaan, aldus Van der Stee Het PvdA-Kamerlid Kombrink heeft er voor gepleit alleen aan de dienstweige raars die al sinds 1975 wachten op erken ning dit „generaal pardon” te verlenen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De bijzondere Tweede- Kamercommissie voor onderzoek naar de schending van de VN-boycot tegen Rho desië wil een openbare hoorzitting houden waar men met name vertegenwoordigers van de Koninklijke Shell wil ondervragen over de rol van hun maatschappij bij de bevoorrading van Rhodesië met olie. Als voorbereiding op de deze hoorzit ting vraagt de commissie aan Amerikaan se en Britse parlementen om alle informa tie die in deze landen tot nu toe over dit onderwerp is verzameld. Volgens het ministerie van Onderwijs hebben tot nu slechts 250 mensen zich aangemeld voor de eenmalige mogelijk heid om in het kleuter-, lager, en buitenge woon onderwijs vervroegd uit te treden Hij wees in dit verband op het ontwikke len van speciale leermiddelen om Neder lands te leren en leermiddelen die infor matie verschaffen over de culturele ach tergrond van deze kinderen. BARCELONA (Reuter). In Barcelo na trekt een tentoonstelling van erotisch werk van de in 1973 overleden Spaanse meester Pablo Picasso een recordaantal bezoekers. Het gaat om aquarellen, etsen, collages en tekeningen uit drie periodes in het lange leven van de kunstenaar die 91 jaar is geworden. ■A CDA-fractieleider Lubbers kust D'66-KamerHd Bischoff van Heemskerck nadat zij haar maiden speech had gehouden over ontwikkelingssamenwerking Men had gerekend op 2.000 aanmeldin gen. Tot één mei kunnen leerkrachten in de leeftijd van 60 tot 65 jaar zich nog aanmelden De groep van Afrikaanse landen in de Verenigde Naties heeft gisteravond ge vraagd om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad ter voorkoming van de executie. De Noorse ambassadeur bij de VN, Algard, die in april voorzitter is van de Veiligheidsraad, heeft per telegram een dringend beroep gedaan op Vorster om het leven van Mahlangu te sparen Ook Kurt Waldheim deed dat verzoek aan Vorster, overigens al voor de derde maal. Mahlangu is veroordeeld tot de dood straf wegens deelname aan guerrilla-acti- viteiten en wegens betrokkenheid bij een schietpartij in 1977 waarbij twee Zuidafri- kaanse blanken werden doodgeschoten De advocaat van Mahlangu heeft altijd ontkend dat zijn cliënt wapens had. Over Mahlangu wordt door de verdediging ver der gezegd dat hij misleid is door de organisatie die hem heeft opgeleid, het in Zuid-Afrika verboden African National Congres (ANC). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet zal naaf verwachting morgen beslissen over de be noeming van drs. A. J Lems tot burge meester van Zaanstad. Lems is sinds 1974 burgemeester van Schiedam en lid van de PvdA. Wordt hij benoemd, dan volgt hij burgemeester R. Laan op die vorige week afscheid nam. De vertrouwenscommissie van de Zaan- stadse gemeenteraad heeft Lems verko zen boven de burgemeester van Meppol, Eijsink. De benoeming wordt eerst be kendgemaakt nadat de koningin deze met haar handtekening heeft bekrachtigd nog eens door te spreken met de Rekenka- I mer. Die claimt namelijk dat haar stelling voortkomt uit een onderzoek onder vijf- I tien arbeidsbureaus, zo zei hij (Van onze redactie buitenland) NICOSIA. Vanmorgen zijn in de Cy prische hoofdstad Nicosia bij bomaansla gen twee gebouwen zwaar beschadigd waarin de kantoren van de Israëlische ambassade en van de Egyptische lucht vaartmaatschappij zijn gevestigd. Vol gens de politie hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H.C. van derMije Eer Velse Twee gen, I en ee een p ken i werd auto waar in sla i i i WASHINGTON (AFP). Het verdedi- gingsprogramma van de Verenigde Sta ten voor een aanval met kernwapens is ondoelmatig, zo heeft het Amerikaanse bureau voor bescherming van de burger bevolking gezegd bij de publicatie van een rapport over de gevolgen van een kern- aanval op de VS. Bij een onverwachte aanval waarbij men slechts een kwartier tot een half uur de tijd heeft de burgerbevolking te waar schuwen zullen volgens het rapport bijna achttien miljoen Amerikanen om het le ven komen, terwjl bij een waarschuwing twee weken van tevoren nog altijd tussen tweeëneenhalf tot negen miljoen doden zullen vallen. BUREAU: Redactie en administratie; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning VE heid even dagoi vond weg i I BRASILIA (DPA). De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Braziliaanse president Joao Baptista Fi gueiredo hebben gisteren in Brasilia ge sproken over het atoom-energieverdrag tussen de twee landen. De Braziliaanse gastheer zei nadrukkelijk dat Brazilië zich zal houden aan alle gedane afspraken. Schmidt voegde daaraan toe dat de sa menwerking aangaande het vreedzaam IJM visser tong l Nedei turn v die v< vens minis, Vissei i i i i 1 ‘i i I' De in totaal 58 werken komen uit de kelder van het Picasso-museum. Tot dus ver durfde de directie een expositie niet aan. Zolang de rechtse dictator Franco leefde hij overleed in 1975 was het absoluut onmogelijk dergelijk werk in het openbaar te tonen. Trouwens ook nu wordt nog anoniem telefonisch gedreigd met vernieling van de getoonde werken. Aangenomen wordt dat deze dreigemen ten van ultra-rechts afkomstig zijn. On danks de bewaking en de beveiliging met behulp van televisiecamera’s zijn elders in het museum toch twee „gewone” schilde rijen van Picasso moedwillig beschadigd, sinds de erotische werken zijn ten toon gesteld. (Van onze redactie buitenland) MEXICO-STAD. Mexico heeft giste ren zijn olieprijzen met ruim 21 percent verhoogd. Een vat ruwe olie van 159 liter kost nu 17,10 dollar, dit is ruim 34 gulden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vier van de tien verzoe ken van Urker vissers om een investe ringssubsidie voor nieuw te bouwen grote kotters zijn afgewezen. Verwacht wordt dat uiteindelijk drie vissers de subsidie zullen krijgen. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft zich tegen de subsidie ver klaard omdat dit naar zijn zeggen de enige mogelijkheid is om te voorkomen dat in een tijd waarin de visvangst aan banden ligt, svyepen worden gebouwd die de vlootcapaciteit zullen vergroten. De vangstmogelijkheden zijn volgens de mi nister te gering, terwijl er tevens veel geld is gestoken in sanering van de visvloot. Andere maatregelen, zoals een verbod op de bouw van schepen met een groter motorvermogen dan 1250 PK en beper king van de lengte van de uitstekende bomen op vissersscchepen, zijn niet haal- baac, zo deelde de minister gisteren mee De afhandeling van hun zaak is opgehou den in afwachting van de verruiming van de wet gewetensbezwaarden, maar deze is mede door de kabinetsformatie ver traagd. Het zou niet terecht zijn, aldus Kombrink, om deze mensen daaronder te laten lijden. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Zowel de regerende centrum-rechtse Unie van het Democra tisch Centrum (UCD) van premier Suarez als de socialistische PSOE en de communistische PCE hebben de overwinning opgeëist van de eergisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen in Spanje. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer gaat akkoord met een wetsvoorstel om experimenten voor de samensmelting van het kleuter- en lager onderwijs mogelijk te maken. Door de nieuwe wet zullen ook scholen met bijzondere problemen ruimte voor vernieuwingen krijgen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om scholen in achterstandswijken of lingen. Het wetsontwerp is ingediend onder de vorige regering door minister Van Keme- nade. Het kabinet-Van Agt heeft het ech ter aangepast aan de wensen van CDA en VVD. Deze partijen vonden dat de minis ter van Onderwijs te veel bevoegdheden zou krijgen om uitzonderingen in de lager- onderwijswet te maken. In het vernieuw de ontwerp zijn die bevoegdheden nauw keurig opgesomd Staatssecretaris Hermes van Onderwijs heeft gisteren maatregelen aangekondigd om het onderwijs aan in ons land wonen de buitenlandse kinderen te verbeteren. Sinds de wet gewetensbezwaren militai re dienst is veranderd, is de toevloed van weigeraars gegroeid, maar het aantal ar- l beidsplaatsen bleef gelijk. Er zijn nu iets meer dan duizend mogelijkheden tot te werkstelling. woning Al geruime tijd is deze praktijk, die niet in Amsterdam wordt toegepast, een doorn in het oog van de consumenten organisaties. Engwirda stelde voor de ma kelaars door een verhoging van het cour- tagenpercentage te compenseren voor hun gederfde inkomsten Daarnaast vroeg hij van de bewinds man een „slagvaardiger en flexibeler” be leid voor die vrije-beroepsbeoefenaren, die net als makelaars sterk afhankelijk zijn van de conjunctuur. Volgens Engwir da zijn in het afgelopen half jaar „zeker honderden, zoniet duizenden" werkne mers in de makelaarswereld ontslagen. Volgens hem zullen er, als de huizenmarkt niet snel verbetert, nog velen volgen. Het prijsbeleid moet volgens Engwirda in staat zijn in te spelen op deze veranderde (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van Defensie overweegt om de 2238 dienstplichtigen die een verzoek om vrijstelling van militaire dienst hebben gevraagd op grond van gewetensbezwaren een „generaal pardon" te verlenen. De gevallen waarbij het hier om gaat worden dan buitengewoon dienstplichtig verklaard. conjuncturele situatie. Hij wees erop dat de onlangs afgekomen prijsbeschikking nog gebaseerd is op gegevens van twee a drie jaar geleden, waarbij geen rekening is gehouden met de sindsdien verminder de huizenverkopen Ook de VVD'er Portheine liet dóórsche meren niet gelukkig te zijn met het beleid van de minister op dit punt. „Ik heb de indruk dat sommige groepen dubbel ge pakt wordenverklaarde hij met een verwijzing naar de prijsbeschikking. Deze houdt volgens hem geen rekening met de dalende prijzen van huizen en de vermin dering van het aantal transacties. Porthei ne zou het ideaal vinden wanneer de Am sterdamse makelaars en die in de rest van het land met elkaar tot overeenstemming komen. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 van acht kerncentrales tot 1990 en zal ook daarna assisteren. Een lid van de Westduitse delegatie merkte op dat Schmidt de beroering over het akkoord een interne Braziliaanse aan gelegenheid acht, waarin hij niet het recht heeft zich te mengen De bondskanselier is het meest geïnteresseerd in gesprekken over de Braziliaanse leidersrol in de Der de Wereld en handelsproblemen tussen de rijke en de ontwikkelingslanden. leider van de Spaanse communisten. San tiago Carillo wees erop, dat zijn partij bij de gemeenteraadsverkiezingen haar aan hang zag stijgen van tien tot veertien percent. Als de socialisten en communisten ge meenschappelijke kandidaten steunen, hetgeen volgens politieke waarnemers waarschijnlijk is, zullen de grootste ste den Madrid, Barcelona en Valencia linkse burgemeesters krijgen. Landelijk gezien heeft de UCD onge veer.30.000 van de in totaal 70.000 gemeen teraadszetels veroverd, de socialisten on geveer veertienduizend, en de communis ten vierduizend De De nationalistische partijen in Baskenland en in Andalusië slaagden erin het succes van de parlementsverkiezingen te herhalen. De gematigde Baskische Na tionalistische Partij behaalde ongeveer 1085 zegels, de extreme Baskische Herri Batasuna 267. Centrum- en rechtse partijen behaalden in negentien provinciehoofdsteden een meerderheid, links in zeventien en natio nalistische partijen in negen. De opkomst bij de verkiezingen was ongeveer zestig percent. gebruik van kernenergie gekenschetst wordt door verantwoordelijkheidsbesef, zakelijkheid en evenwichtigheid Oppositieleiders en de voorzitter van de nationale bisschoppenconferentie hebben ernstige kritiek geleverd op het atoom- plan van Brazilië en eisen een totale her ziening van het verdrag met de bondsre publiek West-Duitsland helpt bij de bouw 14,80 42,60 f 56,50 ƒ167,70 220,50 0,75 De Rekenkamer had geconstateerd dat uitkeringen aan WW-trekkers nogal eens niet werden stopgezet of gekort. In dat verband werd melding gemaakt van het dikwijls voorkomende geweld tegen amb tenaren van de arbeidsbureaus. H. Peschar, de president van de Reken kamer, liet in dat verband weten dat het „niet hier of daar om een geval" ging. Het geweldplegen komt vaak voor, liet hij vrijdag nog weten. Gisteren zei F. Kruse, plaatsvervangend directeur-generaal Ar beidsvoorziening van Sociale Zaken, dat het „incidenteel” plaatsvindt. Het geweld is niet een „algemeen" voorkomend ver schijnsel. zo zei hij. „Het gebeurt niet in de mate waarin de Rekenkamer het stelt. De bemiddelaars zeggen het tenminste niet tegen mij. Ik zou dan ook wel weten van schadevergoedin gen. Het is een mysterie dat de Rekenka mer het zo heeft voorgesteld”, aldus Kruse Op de vraag wie er fout zat, wilde de minister niet ingaan. Op de suggestie dat het dus kennelijk onzin is wat de Reken kamer heeft beweerd, zei de minister dat hij die conclusie voorrekening van de vraagstellende journalist liet. Cijfers over geweldpleging en bedreiging met geweld heeft het ministerie niet, zo werd gister middag duidelijk. Albeda zei vanochtend op de radio het wel de moeite waard te vinden de zaak In dat geval wordt hun dienstweige- ringsprocedure beëindigd. Zij hoeven dan niet in dienst en worden evenmin te werk gesteld. Een woordvoerder van het minis terie zei dat de oorzaak is het gebrek aan arbeidsplaatsen waar dienstweigeraars tewerk gesteld kunnen worden. SINGAPORE (Reuter). Op de Zuid- Chinese Zee ten noordoosten van Singa pore zijn vanochtend vroeg het Ameri kaanse vliegdekschip Ranger en een vol- geladen, in Liberia geregistreerde, olie- tankboot met elkaar in aanvaring gekomen. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Singapore deelde mee dat de 52.400 ton metende tankboot Fortune overhelt en dat olie wegstroomt. De olie heeft zich al over ruim anderhalve kilome ter verspreid Een ander Amerikaans ma rineschip verleent assistentie. De 60.000 ton metende Ranger, die deel uitmaakt van de Amerikaanse zevende vloot, liep slechts lichte schade op en keert terug naar zijn basis, Subic Bay op de Filippijnen. Aan boord van het vliegdek schip zijn geen gewonden. Of die er wel zijn aan boord van de Fortune is niet bekend AMSTERDAM (ANP). VMF-Stork heeft over het afgelopen jaar een totaal verlies geleden van 75,8 miljoen tegen een verlies van 132,9 miljoen in het jaar ervoor. Het totale verlies is dus met ruim 57 miljoen gedaald. Het totaal aantal opdrachten steeg vorig jaar met ruim dertien percent, terwijl de orderportefeuille steeg van 1700 miljoen eind 1977 tot 1732 miljoen eind vorig jaar. De raad van bestuur zei bij de bekend making van de jaarcijfers dat de in de ondernemingen aanwezige kennis, ver sterkt met een aantal nieuwe ontwikkelin gen, de mogelijkheid biedt om in de kjo- mende jaren herstel van de rentabiliteit te bereiken. (Van onze redactie buitenland) GENEVE. De Wereldraad van Kerken heeft zich gisteren geschaard in de rij van landen, organisaties en personen die dringende oproepen hebben gedaan aan Zuid- Afrika om het leven van de 23-jarige Mahlangu te sparen. Hij wordt morgenochtend opgehangen. Een gratieverzoek is gisteren door president Vorster afgewezen Socialisten en communisten wijzen er op, dat zij in alle grote steden de meerder heid hebben behaald, terwijl de UCD be nadrukt dat zij op het platteland de mees te zetels heeft veroverd. UCD-minister Rodolfo Martin Villa van Binnenlandse Zaken merkte op, dat de uitslag „een grote overeenkomst te zien geeft met de parlementsverkiezingen van 1 maart”. PSOE-leider Felipe Gonzales sprak ech ter van „een ommezwaai naar links”. De i I I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Volgens het ministerie van Sociale Zaken is het „een mysterie” dat de Algemene Rekenkamer, die ’s lands handel en wandel controleert, nogal wat dreiging met geweld of geweldpleging op de arbeidsbu reaus heeft geconstateerd. Tijdens een persconferentie van minister van Sociale Zaken Albeda werd gistermiddag het verslag van de Rekenkamer tegengesproken

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4