Mahlangu vanmorgen toch opgehangen GU 1 KABINET STELT BESLISSING OVER HULP UIT Voeg Ruigoord bij recreatiegebied SUEDE NAPPA Kabinet vraagt bevolking hulp MORRIS vanderpol 3Ó pagina 5 SOLOMON N D5 vandaag: RIJKS PLANOLOGISCHE COMMISSIE: het weer Vomar en Konsum gaan fusie aan het woord b aan... Ondanks protesten uit hele wereld Het oliepeil Staatssecretarissen boos over belasting ontduiking casino’s STOP OE EXtVU TE ml airconditioning agenda pagina 131 k En verder Prioriteiten see before you buy 11 Nog steeds te koud Ilf Bibliotheek VRIJDAG 6 APRIL 1979 (ADVERTENTIE) B. H. Brockes: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 130 1 iHH 2 I bont en lamsvacht (ook grote maten) alle bekende merken o.a. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/DEN HAAG. Het personeel van de VDSM- werf in Rozenburg bij Rotterdam heeft vanmorgen het bedrijf be zet. Na een vergadering in de kan tine, waarbij vij tienhonderd van de drieduizend werknemers aan wezig waren, heeft men de direc teur, Sonne, verzocht het bedrijf te verlaten. 2,3,4 3 Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 223596 Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond.... Plaatseiijk nieuws5,7,9,13,15 Kunst21 Radio en televisie/strips23 Economie25 Beurs24 Sport ■■■■■■■■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a .31,33 Puzzelr.27 Medische diensten9 Modejournaal27 Foto/Film27 Schrijvende lezers17 Filmpagina19 Veilinghuis „DE DAMIAATJES”t tel. 023- x 265110 qifiiift l]|| IJmuider Courant t t 1 f I? H 1 Sc ■ft Solomon Mahlangu lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VD SM-werf Rozenburg door werknemers bezet (AD VERTENTIES) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll L. j Nu is de situatie toch blijkbaar anders. De gegevens waarover het kabinet de be schikking heeft gekregen hebben duide lijk gemaakt dat onmiddellijk met de be zuiniging moet worden begonnen en dat het bij die 5 percent niet zal kunnen blij ven. Voorlopig echter hoopt het kabinet dat op vrijwillige basis aan bezuiniging zal worden gedaan. Die „vrijwillige basis” is overigens be trekkelijk. Een rigoureuze controle op de 100 kilometer snelheidsgrens en het op een laag pitje draaien van de wegverlich- ting hebben niets vrijwilligs. De bevorde ring van het overschakelen van automobi listen op het openbaar vervoer wel, maar daarvan behoeft men zich niets voor te stellen zolang er geen enkel praktisch initiatief wordt genomen om de communi catie tussen autorijden en openbaar ver voer te verbeteren, in die Zin, dat een einde wordt gemaakt aan de toestand dat het automobilisten vrijwel onmogelijk wordt gemaakt op een vlotte en efficiënte wijze van hun auto in de trein of de bus over te stappen. Wat dat betreft is er al jaren zowel bij gemeentelijke overheden als de Neder landse Spoorwegen aan dovemansoren geklopt. Terwijl de bouw van parkeergarages overal in Nederland een hausse beleefde, werd bij de situering en de regeling van tarieven nauwelijks aandacht besteed aan de mogelijkheid om die parkeergelegen heden tot verlengstuk van de stations der N.S. te maken en financiële regelingen te ontwerpen waardoor het de automobilist aantrekkelijk werd gemaakt zijn auto te parkeren en in de trein de voorgenomen lange afstand af te leggen. Een regeling die bij treinvervoer korting op parkeerta rieven mogelijk maakt, is nauwelijks be studeerd. Voor vrijwilligheid die de vrij williger zelf veel geld kost is niemand te porren. Het viel op dat na de televisie-ondervra- ging van minister-president Van Agt over de noodzakelijke bezuiniging op benzine vrolijk de zoveelste AVRO-autorally werd aangekondigd. Op dat punt zouden om roepen, verkeersorganisaties, „Blij dat ik rij’’-clubs en overheid best eens overleg mogen plegen, wil men met zo’n oproep tot zuinigheid enig succes hebben. De in het uitzicht gestelde „vervelende zaken” als een autoloze zondag illustreren de ernst van de situatie, maar dergelijke ingrijpende soberheidscampagnes beho ren op Europees vlak te worden georgani seerd. Veel illusies over het succes van Europese discussies op dit punt mag men echter niet hebben, gezien de ervaringen met bijvoorbeeld de zomertijd, die in Europa nog nooit zo versnipperd is toege past als na de totstandkoming van de „Europese gemeenschap”. De bezetting komt nadat de Tweede Kamer gisteravond akkoord ging met het besluit van de regering om een beslissing over de 550 miljoen gulden steun die nodig zijn om de werf in stand te houden uit te stellen. De ministers Albeda van Sociale Zaken en Van Aardenne van Economi sche Zaken vroegen vijf tot zeven weken de tijd om met directie en vakbonden te praten over de toekomst van de werf. VDSM maakt deel uit van het Rijn-Schel- de/V erolmeconcern. Minister Van Aardenne zei dat bij voort zetting van het bedrijf in ieder geval de bedrijfsleiding moet worden gereorgani seerd. Hij stelde dat falende communica tie een van de hoofdoorzaken was van de moeilijkheden bij het bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Rijks Planologi sche Commissie wil dat Ruigoord en de Inlaatpolder worden gevoegd bij het recreatiegebied Spaarnwoude. straat, werd een korte slotbijeenkomst gehouden en besloten telegrammen te stu ren aan de Zuidafrikaanse president Vor- ster en aan premier Van Agt. Mahlangu was in maart ’78 tot de dood- dat zij niets voe.en voor overleg met werk gevers en regering zolang deze laatste niet definitief heeft toegezegd de 550 miljoen gulden in het bedrijf te steken. De bestu ren van de provincie Zuid-Holland, Rot terdam en Rijnmond hebben ook hun teleurstelling geuit over het uitstel. VDSM-werknemers hebben vanmorgen verklaard dat zij bereid zijn hun actie te beëindigen wanneer de minister van Eco- straf veroordeeld wegens moord op twee blanken. Hij heeft ontkend deze moord te hebben gepleegd. Zijn verdediging stelde dat hij was misleid door de organisatie die hem had opgeleid, het in Zuid-Afrika ver boden African National Congress (ANC). Waartoe het afvuren van een met 'n parachute geladen kanonskogel alle maal kan leiden zag onze verslaggever die het slaan van de eerste paal voor de 234 flatwoningen aan de Heemskerkse Ardennenlaan bijwoonde. Zie plaatselijke pagina's De regering is niet van plan de kern centrale in Borssele stop te zetten naar aanleiding van het ongeluk in de cen trale bij het Amerikaanse Harrisburg. Zie pagina 2. Als eerste Europese regering heeft het Belgische kabinet zich gisteren uit gesproken voor een 36-urige werk week, maar ook voor matiging van de inkomens. Zie pagina 3 Groningse bestuurders hebben er gisteren in Den Haag op gewezen, dat het erg moeilijk wordt in de Eemsmond als Akzo zou inkrimpen. Zie pagina economie. In het bibliotheekplan Heemskerk- Beverwijk vormt de nieuwbouw van de bibliotheek aan de Kerkweg een be langrijk element. De huidige bibliotheek is te klein. Het nieuwe gebouw moet zeker tweemaal zo groot worden. 4*0 A JL De gemeenteraadsleden van Velsen mogen door middel van een puntensy steem de prioriteiten bepalen van de projecten van de meerjarenbegroting. Het college heeft niets meer te doen dan de punten van ieder projekt op de tellen en aan de hand van de uitkomst de rangorde van de projekten te bepa len. Tenminste dat was tot nu toe ge bruikelijk. Het college heeft een andere procedure gevolgd. De raadsleden hebben dat het college niet in dank afgenomen. Bar-dancing-discotheek <iv«*rv«M*n Irl Ci Het doodvonnis werd voltrokken on danks talloze beroepen uit de gehele we reld op president Vorster om gratie te verlenen. Op clementie werd aangedrongen door de Amerikaanse president Carter, de Vei ligheidsraad, de landen van de EG en, in een persoonlijk telegram aan zijn Zuidaf rikaanse collega Roelof Botha, de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister-president Van Agt heeft gisteren een beroep op de Ne derlandse bevolking gedaan op basis van vrijwilligheid mee te werken aan een be perking van vijf percent op het energiege bruik. „Dwang kan altijd nog als dit niet helpt”, aldus Van Agt. Een publiciteitscampagne is van start gegaan waarin wordt gevraagd aan pu bliek, locale overheden en bedrijfsleven mee te werken aan een reeks maaatrege- len die tot bezuiniging moeten leiden. De rijksoverheidsdiensten hebben strikte op dracht hierbij het voorbeeld te geven. De Amerikaanse president Carter heeft eveneens plannen voor beperking van het energiegebruik in zijn land. Voor de tele visie zei hij onder meer: „De energiecrisis is werkelijkheid. Dit is een pijnlijke stap en ik zal het u ronduit zeggen. Ieder van ons zal minder olie moeten gebruiken en er meer voor moeten betalen”. Zie verder pagina's 2 en 3 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De staatssecretarissen Nooteboom van Financiën en Hazekamp van Economische Zaken vinden het on toelaatbaar dat de Nationale Stichting Ca sinospelen eigen rechter heeft gespeeld door te weinig loonbelasting af te dragen- over de salarissen van de buitenlandse croupiers. Daardoor is de belastingschuld van de stichting al opgelopen tot drie miljoen gulden, inclusief een boete van ló procent, tijdens de beantwoording van vragen over deze affaire liet Hazekamp, verantwoordelijk voor het casinogebeu- ren in ons land, duidelijk merken genoeg te hebben1 van de handelwijze van de stichting. „Ik ben bijzonder verontrust over deze gang van zaken”, zei hij, „wij zijn momen teel duidelijk bezig om samen met de Raad voor de Casinospelen het stichtings bestuur ervan te overtuigen dat men be slist moet handelen naar de doelstellingen van de stichting”. Gebeurt dat niet dan is verdere samenwerking volgens de be windsman onmogelijk en deinst hij niet terug voor de „meest rigoreuze stappen”. Zie verder de regiopagina’s. nomische Zaken zich bereid verklaart om over de situatie te praten. De Industriebonden FNV hebben offici eel een staking met het karakter van een bedrijfsbezetting uitgeroepen. Het CNV heeft zich achter de actie gesteld. De werknemers hebben zich laten inschrij ven voor een uitkering uit de stakingskas en zijn naar huis gegaan. Alleen de meest vitale onderdelen van het bedrijf worden door de werknemers draaiende gehouden. De directie heeft nog geen gehoor gege ven aan de oproep het bedrijf te verlaten. Wel heeft de raad van bestuur van VDSM vanmorgen gezegd ernstig teleurgesteld te zijn over de bezetting. Sportweg 5 Haarlem Het lijkt wel 'alsof iedereen pro beert rijk te sterven, en de fiscus vindt dat een uitstekend idee. De bouwplaats in de Haarlemmer meer moet volgens de RFC worden uitgevoerd als een concentrische uit bouw van Hoofddorp en niet als een bandstedelijke structuur tussen Haarlem en Hoofddorp. Een en ander staat in een brief van de RPC aan Gedeputeerde Staten. Enkele opklaringen en overdag moge lijk een bui. Minimumtemperaturen om het vriespunt. Maximumtemperaturen ongeveer 8 graden. Matige wind tussen zuidoost en noordoost. Geopend: vrijdag, zaterdag, zondag van 20.45 - 04.00. ___J Unieke video-disco presentatie d.«i.v. 2 kleuren t.v.’s. KI. Houtstraat 106 Haarlem tel. 023-317762 (Van onze redactie buitenland) PRETORIA. De 23-jarige Solo mon Mahlangu is vanochtend vroeg in de gevangenis van Pretoria opge hangen, aldus het Zuidafrikaanse de partement voor het gevangenis wezen. Zuid-Afrika heeft gemeld dat vanmor gen behalve Mahlangu nog twee zwarten en twee kleurlingen zijn opgehangen. Het is in dat land gebruik groepen ter dood veroordeelden tot acht personen snel ach ter elkaar terecht te stellen. Minister Van' der Klaauw zei vanmor gen namens het kabinet 'diep geschokt te zijn. De Anti Apartheids Beweging Neder land wil verbreking van alle banden met Zuid-Afrika. In verscheidene Nederlandse steden is, gisteravond nog tegen de executie van Mahlangu gedemonstreerd, o.a. in Haar lem, Groningen en in Amsterdam. In Haarlem namen naar ^chatting 150 perso nen deel aan. een betoging. In het Deining Activiteiten Centrum in de Ripperda- De minister zei verder het eens te zijn met PvdA-woordvoerder Van der Hek, volgens wie VDSM een financieel uitge hold bedrijf is. De socialist echter noemde de regeringsbeslissing tot uitstel onvol doende gemotiveerd. Een motie van Van der Hek waarin werd gevraagd om het bpdrijf als nieuwbouwwerf open te hou- dten. werd verworpen. In een telegram aan het kabinet hebben de Industriebonden FNV gisteren gezegd ü- Leden van de Anti Apartheidsbeweging Nederland demonstreerden gistermiddag op het Haagse Binnenhof voor het leven van Mahlangu. Vergeefs zoals vandaag zou blijken De brief is deze week in een besloten vergadering van de streekplancommissie uit de Noordhollandse Staten voor het Amsterdam-N oordzeekanaalgebied be sproken. In de brief herhaalt de RPC het standpunt, dat de provincie geen beper kingen mag opleggen aan Schiphol. De bovengrens van 180.000 vliegbewegingen per jaar moet volgens de RPC uit het streekplan worden geschrapt. V De voorkeur van de RPC voor Groot- Hoofddorp sluit aan bij een vermoedelij ke meerderheid in de Staten. De Oost- l waartse uitbreiding van het recreatiege- I bied is volgens de RPC nodig om het terreinverlies aan de westkant, als gevolg van bebouwing van de Velserbroekpol- der, te compenseren. Dit idee is ook al geopperd door bewoners van Ruigoord en gesteund door een aantal Statenleden. Het RPC-standpunt zou in hoofdlijnen door minister Beelaerts van Blokland wórden gedeeld. UMUIDEN. De directies van Zwanenburgs Handelsónderneming B.V. te IJmuiden en van Beheermaat schappij Gründmann B.V. te Scha- gen zijn voornemens met elkaar een fusie aan te gaan v Zwanenburg exploiteert onder de naam Vomar een tiental consumentenmarkten die gevestigd zijn in IJmuiden, Haarlem, Heemstede, Pur merend, Beverwijk, Broek op Langedijk en Zaandam. Gründmann beheert onder de naam Konsum twee koopcentra in Schagen en in Den Helder. De ondernemingen ver wachten in 1979 tot een gezamenlijke om zet te komen van 150 miljoen gulden. De bestaande vestigingen zullen onder dezelfde naam worden voortgezet. De ernst van de situatie met betrekking tot de olievoorraden was tot dusver door het kabinet niet uitdrukkelijk aan de orde gesteld. De aankondiging van het streven om 5 percent op het verbruik te bezuini gen is al enkele maanden geleden gedaan naar aanleiding van een desbetreffende afspraak in Europese kring, maar de wij ze waarop zij gedaan werd had meer weg van een solidariteitsbesluit dan van een poging om de Nederlandse verbruiker metterdaad tot een drastische bezuiniging aan te sporen. In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schilderijen, klokken, antieke meubelen en andere interessante verzamelaarsob jecten onder aantrekkelijke voorwaarden. SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730 (322008) (na 19.00 uur 023-330636/325273) Restaurant vO DE HOE VI Naast ..Haarlem -stadion De Stichting Santpoort beijvert zich onder meer voor het behoud van het dorpsschoon. Over de manier waarop dat gebeurt heeft een aantal nering doenden zo langzamerhand de buik vol. Uitbreidingen en nieuwbouwplan- nen worden telkenmale getorpedeerd. „En dat”, aldus de bezwaarden, „om- ds één van de bestuursleden die nu nota '■'ene in Haarlem woont van Sant poort een museum wil maken ter nage dachtenis aan zijn vader. Zie de plaatselijke pagina’s. voor reserveringen^ M ^en inlichtingen TVRGpfll

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1