BOLLENBRANCHE DOOR OPRUKKENDE STEDEN KLEMGEZET Santpoortse kwekers jubileren bloemrijk op Beeckestijn GRAVEN WORDEN OVERGEBRACHT NAAR Palmpasenoptocht naar ziekenhuis Onderzoek naar s Koninklijke onderscheiding voor ing. J. G. de Wit overbewinkeling in de IJmond Goed idee met geld beloond „DUINHOF” Huren nieuwbouw oud-IJmuiden zijn te hoog Financieel steuntje voor de viering van koninginnedag I Klankbord „Spijkers met koppen”: it Scheidsrechters gevraagd voor Paastoernooi Utrechts Dubbelkwartet gast bij Leger des Heils te IJmuiden Toonaangevend Loods op het strand voor kustzeilers Jp F u -SOL. SWA 7 4 ZATERDAG 5 7 APRIL. 19 7 9 VELSEN-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Niet alleen wind en regen, maar ook kinderen hebben momenteel vrij spel op het kerkhofje achter de rooms katholieke kerk St. Gregorius aan het Koningsplein, die op het ogenblik wordt gesloopt. Een muurtje achter het kerkhof, dat al enkele jaren is gesloten, is vrijwel volledig gesloopt. Verder zijn uit pure baldadigheid enkele grafstenen omvergegooid. t/m our- 2439) Vandalisme bedreiging voor kerkhof achter Gregoriuskerk looi, Het comité stelt zich op het standpunt ag 10 50 rf- Het kerkhofje achter de Gregoriuskerk, waar de jeugd momenteel nog gemakkelijk op kan komen. Het parochiebestuur wil hier een eind aanmaken. dat het een goede zaak is dat er na vereen voudiging van de aanvankelijke bouw plannen een verlaging van de huur uit de bus is gekomen. Maar zelfs een prijs van circa 435 gulden vindt men te hoog gezien het gemiddelde inkomen van de wijkbe woners. De betrokken wethouder zal zelf met zijn ambtenaren naar Den Haag moe ten om te trachten de nodige subsidie te verkrijgen om huren van circa 300 gulden te realiferen, aldus het comité. 11, 14 u. 30 u. en 14 Van- obby srstr, 5ond 22 u. akt), uur □ede ater- uur: ater- uur. ig 10 JeVe lur ar Het kerkhof, dat begrensd wordt door een kleuterschool, een lagere school en een grasveld, telt momenteel nog onge veer vijftig graven, waarvan een klein aantal, voor zover mogelijk, onderhouden wordt. Het kerkhofje zelf bevindt zich in een vrij verwaarloosde toestand. De presentatie van een nieuw tulpen ras, in dit geval van de aangesloten kwe kers Cor en Wil Nijssen, is illustratief (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op het landgoed Beecke stijn wordt op 27 april het 100-jarig bestaan gevierd van de afdeling Sant poort van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het parochiebestuur vindt dat het kerk hofje moet worden afgesloten en heeft daar dan ook plannen voor. „Als de kerk afgebroken is, komt er een afscheiding aan de voorzijde met een poort erin. Het muurtje, dat door de kinderen gesloopt is, wordt vervangen, zodat dan hopelijk de graven met rust gelaten worden”, aldus secretaris Koper. deze lagere school de door hun zelf ver sierde kruizen aan te bieden aan de pa tiënten van het Zeewegziekenhuis. Zo kon men vrijdagochtend een hondertal kinderen in één lange stoet, begeleid door onderwijzers en onderwijzeressen, het ziekenhuis zien binnentrekken. Het idee sprak de patiënten bijzonder aan. De Palmpasen, die opgetuigd waren met zak jes fruit, broodjes en chocolade-eitjes werden door hen met plezier aanvaard. VESEN. Om een duidelijk inzicht te krijgen in de distributie-planologische structuur en de toekomstige ontwikke lingen als gevolg van de bevolkingscij fers in de regio staat het gemeentebe stuur van Velsen positief tegenover een voorstel een onderzoek daar naar in te stellen. Dat voorstel komt van het Rijksconsu- lentschap voor handel, ambacht en dien sten in Noord-Holland (Ministerie van Economische Zaken). De behoefte om een dergelijk onderzoek te verrichten is voort gekomen uit de veronderstelling dat er in de IJmond sprake zou zijn van „overbe winkeling”. Het college vun B. en W. van Velsen heeft verzocht om nader te worden geïn formeerd over de aspecten van een derge lijk distributie-planologisch onderzoek. IJMUIDEN. Het in 1977 opgerichte Dubbelkwartet van het Leger des Heils in Utrecht werkt zondagavond om half acht mee aan een evangelisatiesamen- komst in het gebouw Edisonstraat 14 te IJmuiden. Het koor zingt a capella met piano dan wel elektronisch orgel als be geleiding. Gebracht wordt een Nederlands reper toire van heils- en strijdliederen. Doelstel ling is de evangelieverkondiging door middel van groepszang tijdens kerkelijke samenkomsten, maar ook op straat voor een wat breder publiek. Zang, schriftle zing en getuigenis vormen de hoofdingre diënten van de samenkomst van zondag die onder leiding staat van het echtpaar (Luitenant-kolonel en mevrouw) R. J. Schurink. De strandcommissie heeft gunstig gere ageerd op het verzoek. De bollenteelt op Velsens grondgebied is enkel en alleen door een gestage in- Het geslacht Nijssen was de afgelopen honderd jaar toonaangevend in de bol lenbranche. De naam duikt herhaalde lijk op bij het doorbladeren van de oude notulenboeken. Als bestuurslid van de afdeling hebben de Nijssens vaak baan brekend werk verricht. Voor deze fami lie blijkt de vooraanstaande rol nog niet uitgespeeld. Bij het eeuwfeest, dat vol gens de letter al op 21 februari gevierd had moeten worden, wordt het (vijf- mans) bestuur gevormd door C. Nijssen krimping van het beschikbare areaal een aflopende zaak. De bollenteelt op zichzelf en de laatste jaren ook de tul- penbroeierij brengen echter nog steeds een goed stuk brood op de plank. IJMUIDEN. Het actiecomité „Spij kers met koppen” vindt de nieuwe huur prijzen, die in principe zijn vastgesteld voor 114 in oud-IJmuiden te bouwen wo ningen, te hoog. Ing; De Wit werd door de sprekers tijdens de receptie een hardwerkende systematicus genoemd. In 1966 werd hij belast door de Minister van Landbouw en Visserij met de bouw van een groot en modern onderzoekingsvaartuig voor het verrichten van zowel biologisch, technologisch als technisch visserijonderzoek, „de Tridens”. Ir. Th. Tienstra, directeur van de Visserijen, overhandigde de heer De Wit een grote kleurenfoto van zijn „geesteskind”. De heer Postuma, directeur van het RIVO, stipte de betrokkenheid aan die de heer De Wit aan de dag legde bij de bouw van het nieuwe visserijlaboratorium. Namens het instituut overhandig de hij een spiegelreflexcamera. Ter gelegenheid van het afscheid van ing. De Wit had zijn opvolger, ir. E. J. de Boer, de loopbaan van de gepensioneerde in een lijvig extra nummer van „Visserij”, het voorlichtingsbalad voor de Nederlandse Visserij, beschreven. Iedere bezoeker van de receptie kreeg een exemplaar aangeboden. IJMUIDEN. De 65-jarige ing. J. G. de Wit, plaatsvervangend-directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De scheidende Rivo-man kreeg vrijdagmiddag tijdens een druk bezochte receptie in het ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof te Beverwijk de koninklijke onderscheiding opgesteld door de heer J. van Zutphen, plaatsvervangend- directeur generaal van het directoraal grond en bosbeheer van het Ministerie van Landbouw en Visserij. briek schoner dan voor heen verlaat. 21.15 vond VELSEN. De voetballende jeugd van de lagere scholen in Velsen komt weer volop aan zijn trekken tijdens het jaar lijkse paastoernooi weeks na Pasen te houden op twee plaatsen in de gemeente. (voorzitter), P. J. Nijssen (vice-voorzit- ter), C. van Duijn (secretaris), P. Nijssen Pzn (penningmeester) en G. Wigchert (commissaris). Voor de buitenexpositie van bolgewas sen zijn vorige herfst circa zestigduizend bollen gepoot. Tulpen, narcissen en zo genoemd kleingoed waaronder crocus sen die nu al met een uitbundige bloei op het feest vooruit lopen. Een logische aanvulling op het bloemepfeest vormt op 27 april een mozaïken wedstrijd voor de Velsense scholieren. Voor de fraaie tableaus samengesteld uit hyacintenna gels, worden kort drie uur de prijzen uitgereikt door mevrouw M. Mplendijk- Ryam. De officiële opening van de gratis toegankelijke bolbloemenexpositie (door burgemeester P. J. Molendijk) vindt ’s middags om vijf uur plaats. )188> oy^r laat met 2439) iacle i 35, edel- 45 en .Mid laer- i uur 10.® 10 50 50 70 50 75 VELSEN. De Kustzeilvereniging Velsen heeft de gemeente verzocht te mogen beschikken over een stuk strand ter grootte van 100 bij 15 meter. De be doeling is daar een uitneembare loods op te plaatsen. muurtje aan de achterzijde is helemaal afgebroken. Dat moeten wij weer opknap pen. De politie doet echter aan het vanda lisme ook helemaal niets. Die is daar toch voor?” 9130 Jkel ^eer. Is. H. tel. 0 u. tel I nto11. I 13a Nijssen van 1920 tot 1970 onafgebroken voorzitter, kan als vrijwel enige meepra ten over de tijd kort voor Wereldoorlog I toen de bollenteelt nog volop in opkomst was. Tulpen, narcissen en hyacinten vormden naast de warmoezerij en soms ook de veeteelt een aantrekkelijke bij verdienste. Door de behoefte aan steeds vers bollenland voor een lucratieve teelt werd later steeds meer grasland ge scheurd en ontstonden de specifieke bol- lenbedrijven. voor het bollenvak zoals dat de laatste decennia binnen de jubilerende afdeling beoefend wordt. Er zijn momenteel 41 leden waarbij 24 bedrijfshoofden die bij elkaar circa veertig bunder bollenland in pacht of in eigendom hebben. De bedrijvigheid als bollenkweker spitst zich de laatste jaren meer en meer toe op de tulpenbroei (in bloei brengen van tulpen het hele jaar door) en het toepas sen van selectie teneinde nieuwe varië teiten te verkrijgen. Binnen de afdeling is op dat terrein bepaald baanbrekend werk verricht zo blijkt uit een opsom ming van door leden uitgebrachte tulpe- rassen. Honderd jaar is voor een festijn in lentesfeer een prachtige kapstok. De begintijd verliest zich echter in een grijs verleden. De notulen gaan terug tot het jaar 1913. De thans 84-jarige heer A. 15.30, ig en a.l. Mevrouw W. den Duik werd vrijdagoch tend omstreeks kwart over elf in het Zeewegziekenhuis te IJmuiden door twee meisjes van de Franciscusschool verrast <met een fraai versierde palmpaas. Zij en nog vele andere patiënten hebben deze verrassing te danken aan een initiatief van de schoolleiding van de Franciscus school. Om iets zinvols aan de Paasge- dachte te geven leek het een goed idee de kinderen uit de eerste en tweede klas van <erk, Van Vrij- >hus- 50 en Men kan langs de Gregoriuskerk, waar kinderen „helpen” de sloop te versnellen, gemakkelijk op deze kleine begraafplaats komen. Het is ook geen probleem daar via het grasveld te komen, want de jeugd heeft het gepresteerd de muur, die het kerkhofje omzoomde, geheel te slopen. Er zijn nu twee meter hoge hekken geplaatst, maar dit biedt geen afdoende oplossing de jeugd te weren. 19 en 16 „The n 80 Ing. J de Wit ontvangt de koninklijke onderscheiding uit handen van de heer J. van Zutphen, plaatsvervangend directeur-generaal van het directoraat grond- en bosbouw. Het kerkhof is voorlopig nog niet ver dwenen. Secretaris Koper ziet het overbrengen van de graven naar „Duin hof” als de enige oplossing, maar dat kan nog wel enige tijd op zich laten wachten. Koper hierover: „De verhuizing brengt de nodige financiële offers met zich mee, maar dat is niet het essentiële punt. We moeten eerst goedkeuring krijgen om daartoe over te gaan. Niet alleen van de familieleden, maar ook van de gemeente en Gedeputeerde Staten”. 55) 20 i het Ope- id. 12 Club rkest J o.l.v. Een uniek jubileum die in een bepaald niet alledaagse omgeving gevierd wordt met een receptie (om drie uur ’s middags in het zuidelijke koetshuis), een buitenexpositie van bolgewassen en tenslotte de doop van een gloednieu we tulpenvariëteit Santpoorts Glorie genaamd. De jubilerende afdeling, tot 1965 „Schoten Velsen” geheten, fungeert voor de aangeslotenen als klankbord voor praktische problemen direct ver- Dat is op jaarbasis 72.000 kilogram. Behalve dit winstpunt is een andere voor hen het Waterloocomplex. Op het sportcomplex Schoonenberg aan de Van Houtenlaan in Velsen-Zuid komen op de data 17, 18, 19, 20 en 21 april 39 deelne mende jongensteams tegen elkaar uit. De finales zijn op zaterdag 21 april op Schoonenberg. De organisatoren van dit jaarlijkse voetbalfestijn zitten op dit moment nog met een tekort aan scheidsrechters voor het jongens- en meisjesvoetbal. Wie op eerdergenoemde data op het Waterloo complex de wedstrijden wil fluiten dient zich te iheer J. W. Bronsveld. Ad. ai euiusstraut 8, IJmuiden, tel. 23549 (werkadres: 10646). Voor het jon- gensvoetbal zijn aanmeldingen welkom bij de heer L. van der Lugt van de ge meentelijke dienst sport- en jeugdzaken (Tel. 19034, privé 11143). VELSEN Ten behoeve van de organi satie van kinderfeesten op Koninginne dag zal door de gemeente aan de plaatse lijke Oranjeverenigingen een subsidie be schikbaar worden gesteld van 21.340 gulden. De verenigingen ontvangen elk een vast bedrag van 350 gulden. Daarboven wordt een subsidie verstrekt berekend op grond van het aantal kinderen van vier tot veer tien jaar dat in de verschillende wijken woont. Boven het vaste bedrag van 350 gulden ontvangt Oud Velsen 402 gulden, Santpoort zuid 534 gulden, IJmuiden -1- oost 2181 gulden, Velsen noord 1136 gulden en IJmuiden west 4521 gulden. Een voorschot van 75 percent van deze bedragen wordt uitbetaald. Na afloop van de festiviteiten worden de subsidies tot een maximum van het totaalbedrag uitbe- taald. Het parochiebestuur ziet de hele gang van zaken met lede ogen aan. Het wil alles doen om het vandalisme een halt toe te roepen. Secretaris J. J. Koper: „We heb ben de slopers opdracht gegeven het kerk hof zoveel mogelijk te sparen en dat ge beurt ook. Er valt geen steentje op het kerkhof. Maar tegenover de baldadigheid van de jeugd staan wij machteloos. Het Voor de voetballende meisjes, die met 24 teams deelnemen, zijn de toernooidata 17, 18, 19 en 20 april. Wedstrijdterrein is Bedrijfsdirecteur Ir. M. Veth van Van Gelder Pa pier overhandigde vrij dagmiddag een geldbe drag van 1760 gulden aan de heer M. J. van der Kooi uit Velsen-Noord. Het was de beloning toor een idee dat het bedrijf jaarlijks zo’n slordige 20.000 gulden besparing oplevert. Door middel van een zeef wordt een hoeveelheid vezelstof uit het afvalwater terug gewonnen. Per uur wordt uit circa 40 kubieke meter water 15 kilogram van de ze grondstof opgevangen. prettige bijkomstigheid dat het werkwater de fa- Dat men van gemeentezijde stelt dat dit voor Velsen geen enksle zin heeft acht het comité een voorbarig standpunt. Dat standpunt zou worden gedeeld door het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieu wing (LOS) in Alkmaar. band houdend met de teelt. In het Vel sense, waar de geestgronden voor bolge wassen altijd een prima voedingsbodem vormden, zijn de knelpunten de wate- ronttrekking (te corrigeren door eigen bevloeiingspompen) en terreinverlies door de oprukkende industrie en wo ningbouw. De in Hillegom gevestigde Landelijke vereniging is de aangewezen instantie waarnaar dat soort problemen doorgespeeld wordt. Hier bestaat de bundeling van taken (kwaliteitsbewa king, arbitrage bij leveringsgeschillen vaststelling van regulerende teeltveror- deningen) die doorgaans geheel over de hoofden van de afdelingsleden heen af gewikkeld worden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5