Van Agt: Politici willen 4 discussie rond tegen kerncentrale Spelen Moskou Bij ongevallen in 14 doden weekeinde Kritiek van het weer 5 Kernwapenstandpunt CDA en b PvdA groeit naar elkaar voor falend De Koning op actie-Gijsen Deel bevolking Arnhem op lood onderzocht Betoging in Borssele KNIL ontdekt toezegging koningin „Partij speelt fascinerende rol Brand verwoest gebouw sociale dienst Amsterdam (Van onze redactie binnenland) beleid overheid” n I i Duizenden deelnemers Verburgh (GPV): LUBBERS OP STUDIECONFERENTIE: V 1 „Limburg betaalt niveau dorpscafé” „Volk zakt af naar MAANDAG 9 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 2 N 5 1 WEERRAPPORTEN (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Met J s een mengeling van trots en een ze kere weemoed heeft de ARP zaterdag het feit herdacht dat de partij honderd jaar geleden werd opgericht. Met weemoed, omdat vrijwel vaststaat dat de ARP, de oudste politieke par tij van Nederland, in oktober 1980 verdwijnt en opgaat in het CDA. Met trots, wegens de rijke historie van de ARP, die vele decennia het gezicht van de Nederlandse politiek heeft bepaald. s es .És i r o c D AR-leden herdenken 100-jarig bestaan W (Van onze redactie binnenland) ongeval is niet bekend. De algemene vergadering stelde een nieuwe richtlijnenprogramma voor de GPV vast, waarin grondslagen en doel stellingen gelijk bleven maar het pro gramma van het verbond werd geactu aliseerd Verburgh verweet het kabinet ge- zichtsloosheid en noemde de bezuini- gingsnota Bestek ’81 „de enige grote schotel die het kabinet ons heeft opge diend”. Hij zei te hopen dat de regering aan de vooravond van de definitieve vorming van het CDA, op 11 oktober 1980, zou vallen waarna een nationaal kabinet zou moeten worden gevormd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bij ongelukken op de Nederlandse wegen zijn in het afgelopen weekeinde veertien men sen op het leven gekomen. openbreken van het Ijzeren Gordijn. Vol gens Van Thijn is dit nog steeds uitgangs punt van de acties. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. geh. bew. zw bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. regenbui h. bew regen 1. bew regen geh. bew. 1. bew geh. bew. onbew zw. bew zw. bew. 1. bew onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew h bew. 1. bew. zw bew 14 0 6 1 10 Enerzijds is er de Landelijke Vastenac tie van de gezamenlijke bisdommen van de katholieke kerk in Nederland met uit zondering van het bisdom Roermond, waarbij het accent vooral valt op leniging van de materiële noden in de Derde We reld en anderzijds de eigen actie van mgr. Gijsen die sterk kerkelijk is gericht. Minister De Koning merkte op dat de filosofie achter de actie van het bisdom Roermond beslist niet zijn opvatting is. Volgens hem kan christelijke solidariteit (Van onze redactie binnenland) MAASTRICHT. Minister De Koning voor Ontwikkelingssamenwerking heeft zaterdagavond kritiek geleverd op de vrij wel uitsluitend pastoraal getinte vastenac tie van het bisdom Roermond. Hij deed dit tijdens een uitzending van de Regionale Omroep Zuid, gewijd aan de situatie op het gebied van ontwikkelingshulp in Lim burg, waar verdeeldheid bestaat door het naast elkaar opereren van twee acties. dag meer dan tweeduizend AR-leden bij een voor een groots opgezette herden kingsbijeenkomst, die ook door vooraan staande politici van andere partijen werd bijgewoond. Onder hen was premier Van Agt, die de „fascinerende rol” roemde van de AR in de Nederlandse politiek; een rol die naar zijn mening tevens een belofte inhoudt voor de toekomst. Hij maakte bekend dat AR-voorzitter Hans de Boer ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan door de koningin was benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Van Agt plaatste een kritische kantteke ning bij de afstand die vooraanstaande AR-leden de laatste tijd nemen van het CDA en het kabinetsbeleid. Van Agt hield de AR-leden voor dat er, gezien de grote problemen waarmee ons land zit, „eigen lijk geen tijd is om eigen principiële ko ninkrijkjes op te richten en elkaar voort durend de maat te nemen”. Van Agt wees erop dat CDA-fractie en - dat aan het einde van de conferentie een aantal stellingen van zeven werkgroepen kreeg voorgelegd. Stellingen die vaak aan drongen op eenzijdige stappen door Nederland om de bewa- peingsspiraal te doorbreken. Lubbers liet duidelijk weten ernstige bezwaren te hebben tegen de ontwikkeling waarbij kernwapens steeds meer bruikba re gevechtwapens dreigen te worden, in plaats van pure af- schrikkingswapens. Die scheiding dient volgens hem duidelijk te worden aangebracht Daarom zegt het CDA ook nee tegen de neutronenbom en nee tegen de nuclearisering van meer geschut van de landmacht. Zowel Lubbers als Den Uyl liet zich zeer positief uit over het voorstel van de Russische president Brezjnjev om te komen tot een niet-aanvalsverdrag tussen de landen die het Akkoord van Helsinki hebben ondertekend. Volgens Den Uyl wordt daar onvoldoende serieus over gesproken. Den Uyl sprak zich ook uit voor een verklaring van de NAVO, dat zij nooit als eerste kernwapens zal inzetten, maar Lubbers wil zo’n stap alleen onderdeel maken van een niet-aanvalsverdrag. De PvdA-leider zei dat eenzijdige stappen van Nederland geoorloofd en soms zelfs nodig kunnen zijn. Maar hij toonde zich tegen de mensen die zeggen dat „morgen" alle kernwapens Nederland uit moeten. Zo’n stap zou alleen maar destabiliserend werken. „Maar ik trek wel een streep: er mag geen neutronen bom komen, en geen nieuwe raket tegen de SS-20”, aldus Den Uyl. Hij zei het te betreuren dat momenteel binnen de regering niets te bespeuren valt van een doelgerichte actie om de neutro nenbom te voorkomen (Van onze redactie binnenland) BORSSELE. Enkele duizenden men sen hebben zaterdag gedemonstreerd te gen de kerncentrale bij de Zeeuwse ge meente Borssele. De betoging was georga niseerd door het Landelijk Energie Komi tee (LEK) en het Energiekomitee Zeeland Aanleiding was het ongeval in de kerncen trale bij het Amerikaanse Harrisburg. Ve le spandoeken herinnerden hieraan. Met auto’s en bussen waren demon stranten uit alle delen van het land naar Borssele gekomen waar een manifestatie op het dorpsplein werd gehouden. Vervol- Ot zo da co Dj w< te au 10 17 20 20 5 15 7 13 15 12 6 7 11 29 21 20 22 11 9 1 10 5 1 -0 -2 -2 0 9 2 0 0.3 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 0 UTRECHT (ANP). Volgens FNV- voorzitter Wim Kok betaalt Limburg de prijs van een falend en onvoldoende ge richt overheidsbeleid. Een beleid, dat vol gens hem gepaard gaat met botte bezuini gingen op sociale uitkeringen en wezenlij ke gemeenschapsvoorzieningen en met een klakkeloze overheveling van belas tinggeld naar ondernemingskassen, zon der dat daaraan vooral in de zwakkere rgio’s stevige voorwaarden ten aanzien van de werkgelegenheid worden verbon den. „Die blijven in de kou staan”, aldus Kok in zijn toespraak op de regionale kaderdag van de FNV die zaterdag in Roermond werd gehouden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis G CU, 0 0 o 0 0 o o o o o o o o o 0.2 o o o o 1 o o 18 0 1 te£ Bk los mi gr< tai Bk ho 1 no sei wc ho BI aa lei ve oo he va te za 4 8 1 5 4 3 1 1 1 17 13 13 14 1 str di< mi gei lex he di] rei he vr: be 1 ge ell m; rei mi di| Oc br dij ho aa 1 da gif WS de r In Wijhe overleed de 55-jarige J. van Rijsbergen vrijdagavond na een frontale botsing die werd veroorzaakt doordat zijn auto door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft kwam. De bestuurder van de tegemoetkomende auto raakte ern stig gewond. In Tilburg kwam de 32-jarige J. Akker- mans uit Dongen in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven toen hij met zijn auto tegen een boom botste. Hij was ge raakt door een tegenligger die op de ver keerde weghelft terecht was gekomen. Deze is door de politie aangehouden op verdenking van rijden onder invloed. In Lexmond verloor zaterdagmiddag de 25-jarige M. C. Slinger het leven toen hij met zijn fiets viel en onder een vrachtwa gen terecht kwam. In Tholen kwam zater dagmiddag de vierjarige A. D. Jeroense om het leven toen hij tijdens een spel onder een vrachtauto raakte. Doordat hij plotseling met zijn skelter DEN HAAG. Een groep Tweede Ka merleden bereidt een plan voor om een discussie op gang te brengen over de betrekking tussen sport, politiek en men senrechten in verband met de Olympische Spelen die volgend jaar in Moskou wor den gehouden. Initiatiefnemer is de PvdA’er Van Thijn die zaterdag verklaarde dat hij een breed actiecomité wil vormen uit kringen van politiek, wetenschap, vakbeweging, ker ken, cultuur en sport. Uit de Tweede Kamer doen mee de PvdA-leden Van Thijn, Ter Beek, Van der Stoel en Worell, de CDA-leden De Boer, Scholten en Hennekam, voor D’66 Brink horst en Mertens en voor de WD Keja en Verkerk. Allen zijn specialisten op het gebied van buitenlandse zaken of sport. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Op het terrein van de kernbewapening is tussen de PvdA en CDA een sterke, eensgezinde kracht aan het groeien. Beide partijen zijn het erover eens dat de ontwikkeling van nieuwe nucleaire gevechtswapens dient te worden voorko men. We dreigen anders te worden getrokken in een situatie waarbij kernwapens steeds meer in onze defensie infiltreren. Dat zei CDA-fractieleider Lubbers zaterdag op de Vrije Uni- versiteit in Amsterdam tijdens een studieconferentie tegen de kernbewapening. Lubbers zei ook dat het mogelijk moet zijn om een escalatie van de bewapening in de zogenoemde „grijze sector” tussen strategische en tactische kernwapens te voor komen. De NAVO mag zich niet laten verleiden tot „spiegelbeeldreac- ties” in antwoord op de nieuwe Russische, op West-Europa gerichte SS-20-raketten. Dat is een foute weg, aldus Lubbers. In het verleden was het vaak het Westen dat de stoot gaf tot een nieuwe bewapening. Nu mag dat best eens andersom zijn. En Nedersland kan zich daar duidelijk voor inzetten. Ook fractieleider Den Uyl (PvdA) sprak zich uit tegen een speciaal antwoord van het Westen op de Russische SS-20- raketten. We moeten alles doen om een uitbreiding van de bewapening te voorkomen, zei hij. Volgens hem is Nederland helemaal niet zo onbelangrijk als vaak wordt gezegd. Ons land moet de positie die het heeft beter benutten. De beide fractieleiders zaten, samen met de Bredase bisschop Ernst en gouverneur Von Meyenfeldt van de KMA, in een forum bewindslieden elk hun eigen opdracht hebben om gestalte te geven aan de chris- ten-democratische politiek. De mate waarin de bewindslieden dat kunnen, wordt vooral bepaald door de samenwer king met de WD. „Niet de méérderheid in het kabinet heerst, maar hét kabinet re geert,” aldus Van Agt. De premier vroeg zich af of het besef binnen de ARP, dat politiek beginselpolitiek behoort te zijn, niet juist door de ontwikkeling van het CDA sterker is geworden. Hij noemde dat een gelukkige ontwikkeling. „Het CDA heeft de AR nodig, maar de AR heeft ook het CDA als politiek instrument nodig,” aldus Van Agt. AR-voorzitter De Boer had er ’s mor gens op gewezen dat de maatschappijkri tiek van de ARP eigenlijk niets nieuws onder de zon is. „In de begintijd van Abraham Kuyper was dat al evenzeer het geval,” zo meende hij. CDA-voorzitter Steenkamp merkte op dat het CDA zon der de Antirevolutionairen eigenlijk niet ARNHEM (ANP). „Het is niet te verwonderen dat door de manier waar op het kabinet-Van Agt de zaken aan pakt, ons volk langzaam wegzakt naar het niveau van een dorpscafé”. Dit zei het Tweede-Kamerlid van het Gerefor meerd Politiek Verbond, Verburgh, za terdag tijdens een algemene vergade ring van zijn partij in Arnhem. Volgens Van Thijn hebben allen zich op persoonlijke titel aangemeld. Een aantal betrokken parlementariërs heeft enkele maanden geleden verklaard dat een boycot van de Olympische Spelen averechts zou werken omdat de noodza kelijke veranderingen in de Sovjet-Unie alleen te bereiken zouden zijn door het Vlammen slaan overal uit het pand van de sociale dienst op de hoek van de Ferdinand Bol- en de Lutmastraat Vooruitzichten voor woensdag, opge steld door het KNMI: Nu en dan regen en middagtempera- turen omstreeks 13 graden Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland Aantal uren zon 0 tot 6 Minimumtemperatu ren omstreeks 5 graden Maximumtemperatu ren omstreeks 13 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 percent Kans op een geheel droog etmaal 30 percent Weer in binnen- en buitenland (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. Artsen van de GG en GD in Arnhem beginnen morgen met een on derzoek naar het loodgehalte in het bloed van minstens 1500 inwoners van vier wij ken rond het loodbedrijf van Billiton in die stad. Het onderzoek zal enige maan den duren en kost drie-en-een-halve ton. Tussen de vele sprekers door werden op het podium van de Doelen tal van activi teiten afgewikkeld. Op de achtergrond was meer dan levensgroot Abraham Kuy per, de oprichter van de AR, aanwezig, zoals hij door de bekende politieke teke naar Albert Haan werd afgebeeld: als Abraham de Geweldige. Er werd een por trettengalerij gepresenteerd van de negen partijvoorzitters die de AR sinds 1879 heeft gekend. Er werd gemusiceerd door de Nationale Brassband en er werden liederen uitgevoerd door het Interkerke lijk Jeugdkoor. Ook werd onder alle AR- leden een kwis gehouden in kennis van de wordt begonnen met deze loodschoon- AR-historie. maak. ozo ozo ozo o ozo ozo ozo ozo o o nnw nnw windst. o ozo ozo o windst. wnw windst. nw o zzw o no ono wmdst. windst. windst. ozo nnw windst. o o wnw windst. nnw o windst. zzw z zo niet volstaan met evangelieverkondiging in de landen van de Derde Wereld maar vereist die onherroepelijk het gaan staan naast de mensen ook in hun materiële noden WÉ EPE (ANP). De Stichting Rechtsher stel KNIL heeft in de strijd om de terugga ve van de onteigende KNIL-soldijen een nieuwe rechtsgrond ontdekt. Getuigen melden dat koningin Wilhel mina omstreeks 12 december 1941 in een radiotoespraak haar rijksgenoten over zee heeft toegezegd, dat de kosten van de oorlogvoering tegen Japan zouden komen voor rekening van de gemeenschap. De tekst van de toespraak blijkt tot heden onvindbaar. De stichting heeft daarom haar advo caat opgedragen de Haagse rechtbank nu te verzoeken de getuigen onder ede te i horen. Minister Wiegel heeft zij gevraagd de koninklijke belofte in te lossen en de onteigende soldijen nu eindelijk terug te geven. De stichting verzoekt allen, die de ko ninklijke toezegging kunnen bevestigen, zich schriftelijk te melden aan haar adres in Epe, Heerderweg 44. AMSTERDAM. Een houten noodgebouw van de sociale dienst aan de Amster damse Lutmastraat is gister avond door een felle brand geheel verwoest. Met het ge bouw gingen alle dossiers verloren die de dienst had aangelegd voor de regio Am sterdam-West. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brand weer moest met man en macht voorkomen dat het vuur oversloeg naar huizen in de omgeving. In de Tweede Atjehstraat in Amsterdam is zaterdag een bejaard echtpaar om het leven gekomen bij een brand die drie woningen in de as legde. Het vuur ontstond door een defecte kachel in de laagstgelegen woning. In de Rotterdamse Doelen waren zater- DINSDAG 10 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 06 56 uur, onder 20 28 uur Maan op 18 17 uur. onder 06.20 uur Waterstanden IJmulden Hoogwater 03.47 uur en 16 02 uur Laagwater 00.01 uur en 11.37 uur ür Premier Van Agt wordt op de AR-viering begroet door voorzitter De Boer Rechts kijkt de heer Aantjes toe tiek heeft ingenomen. Hij typeerde de AR- fractie in de Tweede Kamer als „hardwer kend, toegewijd en deskundig”. kan leven. Hij somde een groot aantal eisen op waaraan het CDA moet voldoen wil het een geloofwaardige christelijke politiek voeren. „Het CDA is niet geslaagd als het fuseert in 1980 of 1981. En ook niet als het beleid voert met PvdA of WD. Het CDA is pas een succes als het als enige norm hanteert, dat wat ons ten diepste beweegt,” aldus Steenkamp. Kamervoorzitter Vondeling herinnerde in zijn toespraak aan de grote invloed die de AR altijd in de Nederlandse politieke wereld heeft gehad. „De ARP had gemid deld 15 procent van het zetelaantal in de Tweede Kamer, maar tijdens zeker dertig van de honderd jaar heeft zij de minister president van het land geleverd,” zo becij ferde hij. Die grote invloed achtte vonde ling des te opvallender, omdat de AR nooit bewust een middenpositie in de poli- De bewoners kunnen deelname aan de test weigeren. Het wijkopbouworgaan noemt het bevolkingsonderzoek van veel waarde, al had het liever een uitgebreider onderzoek gezien. „De bevolking wordt nu alleen op lood in het bloed gecontro leerd. Wij hadden graag gezien, dat de mensen ook op het voorkomen van andere zware metalen in het bloed zouden wor den nagekeken”, aldus het bestuur van het opbouworgaan in de betreffende wijken. De honderden kinderen in de wijken zijn wel al, zelfs verschillende keren, on derzocht. Uit die onderzoeken bleek, dat zij naar verhouding veel lood in het bloed hebben. Een team van de Landbouwhoge school van Wageningen ontdekte enige maanden geleden, dat de kinderen het lood veelal opnemen via de grond. Aange raden werd daarom grote loodschoon- maak te houden in de tuinen rond Éilliton. De gemeente heeft die gedachte na enige aarzeling overgenomen. Binnenkort de rijbaan opreed is zaterdagmiddag de vijfjarige D. Smit uit Amsterdam in zijn woonplaats aangereden. Hij overleed in het ziekenhuis. Bij een verkeersongeluk dat werd ver- oorzaakt door een voorrangsfout zijn za terdagavond in Het Bildt, Friesland, de 24-jarige T Kooistra uit Bergum en de 50- jarige Schat uit Sint Jacoba Parochie om het leven gekomen. In Krimpen aan de Lek raakte de 24-jarige W. B. van de l Broek uit Voorburg zaterdagavond dode- I lijk verwond, toen de auto waarin hij meereed in botsing kwam met een andere auto. Twee personen raakten bij dit onge val gewond. De 18-jarige W Rouwenhorst uit Zutp- hen is zaterdag met zijn motor in Borculo uit de bocht gevlogen en aan zijn verwon dingen overleden. De 16-jarige J. A. M. I van Dijk uit Alphen kwam gisternacht om het leven toen hij op zijn fiets werd ge- I schept door een hem achterop komende auto. De 20-jarige C. Bastiaansen uit Oud I Gastel raakte gisternacht dodelijk ver- I wond toen de auto, waarin hij meereed, op een boom reed. Twee andere passagiers raakten gewond, waarvan een ernstig. In het Groningse Alteveer reed gister morgen de 21-jarige J. Eefsting met zijn motor tegen een geparkeerde vrachtwa gen. Hij was op slag dood. In de gemeente Beemster reed vannacht de 19-jarige J. N. M. Berger met zijn auto tegen een vracht wagen, waarna hij overleed. De 35-jarige W. D. van Suyt uit het Belgische Wervik kwam vannacht om het leven toen zijn vrachtwagen op de rijks weg Den Bosch-Nijmegen in de midden- I berm terecht kwam. De oorzaak van het 11 12 11 10 12 9 11 10 11 12 6 18 16 10 19 12 10 11 6 9 12 9 17 17 gens trok de stoet naar de op drie kilome ter afstand gelegen kerncentrale Hier hield de voorzitter van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland, Bannink, een toespraak. Óp het moment dat de stoet terug naar Borssele wilde gaan knipten een aantal demonstranten echter het hek i door dat rondom de turbinegebouwen stond. Politie noch bewakingsdienst trad op tegen de ongeveer honderd demon stranten die hierna het terrein opliepen. Woordvoerders van de organisatie en l van de beheerder van de centrale, de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaat- i schappij (PZEM) spraken na afloop van een onbetekenend incident. Ma 4 5 3 3 4 4 5 3 6 3 k V 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2