Si Damiate Pers G VJ ip NOTITIES OVER: IJmuider Courant OR Aanvaardbaar G.i M 4 IRAK SYRIË Begraven is niet eens duur der geworden schreef de groot ste Turkse krant, Hurriyet, ho nend na de jongste lawine van prijsverhogingen van 20 tot 100 procent, waar in Turkije zo op het eerste gezicht alleen de brood prijs ongewijzigd is gebleven. En die van de stadsbussen, maar die puilen nu dan ook allemaal uit nadat de taxi’s en ook de popu laire „Dolmoes”, de collectieve taxi’s, die pas vertrekken als ze vol zijn, 30 tot 40 procent duurder zijn geworden. 5 (X I. bui gra ove en der de voe beh in i dat leid con den leui uitt voo met wer ove geri wor die het De te t mer wijl De de i nerf tenc U. 5. S. R.i J S? met tijde bij r geen later dirig een vergelijking die verkeerd viel door Frans van Hasselt discriminatie in een zeer geëmancipeerde natie door Feico Houweling scheve zaken in de volkshuisvesting door A. L. G. Spaan ^tüUelkuidse^Zee^^ Eskis^o ■RCtlï 5 FM ook in Zweden Stormachtige tijden in iZl/WtC /an 300 0 km De Zweden vooraan bij protesten tegen onrecht. Maar het opnemen van buitenlanders in eigen land blijkt problemen op te leveren. Stadsvernieuwing meer dan klussenregeling ƒ147,50 V Spoorweg Hoofdweg De stérke economische groei na de Tweede Wereldoorlog dwong Zweden echter tot het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten voor de industrie. Deze kwamen in eerste instantie uit Finland en later ook uit Zuid-Europa. Daar komt nog bij dat het land zich 170 jaar lang buiten de oorlo gen (en met name buiten de Tweede Wereldoorlog) heeft weten te hou den. Dit versterkte ongetwijfeld het geloof ook in de toekomst een eigen weg te kunnen volgen. HOOFDREDACTIE JosL Lodewijks E. Koning BEV lid Ge van B. uitspr nel wei Ov vers< en c< eengi eisen zijn per even’ gen I het I collei naar heid, de s drieh borg< voor king. „D« toezei van c in gei keren ligt v trach in Turkse politiek Discriminatie het licht, door speculanten vastge houden om de schaarste in stand te houden, wat de prijsverhogingen in de hand heeft gewerkt. Maar de Turkse oppositieleider heeft waar schijnlijk, toen hij zijn opmerking maakte, toch wel degelijk aan een bepaald facet van de Chileense ont wikkeling gedacht. De ontwikke ling die daar tot de staatsgreep leid de, begon met een staking mede door de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA gefinancierd, zoals later is bewezen van de vrachtauto- chauffeurs in het hele land. De voorzitter van de vakbond van Turkse chauffeurs, Tiyansan, is niet alleen een aanhanger van De- mirels Gerechtigheidspartij, hij zit ook voor deze partij in het parle ment. Op een vergadering van zijn bond heeft hij nu een meerderheid gekregen voor een waarschuwings- staking, die afgelopen week begon nen is en behalve tegen de verdub beling van de benzineprijzen, is ge richt tegen de schaarste aan reser veonderdelen. Hij zei erbij dat hij zich niet interesseerde voof~„andere werelddelen” en voor de manier waarop Allende aan zijn einde is gekomen. ken, geneigd zijn in eigen beheer te verbeteren. Dat betekent minder deskundige uitvoering en zwart werk. Rijk en gemeente geven hun invloed op de verbetering dus prijs. In hoeverre deze staking het leven in Turkije zal ontwrichten, moet worden afgewacht. Maar de woe dende reacties op de woorden van Demirel, waarmee hij ook de laatste sympathie die de intellectuelen nog voor hem mochten hebben, heeft verspeeld, lijken een hoopvol voor teken in te houden dat, welke rich ting de partij ook inslaat, het geen tweede „Chili” wordt. de subsidie niet meer wordt gege-- ven voor huizen met meer dan 125 vierkante meter nuttig oppervlak. Dat betekent dat in gebieden met een bepaalde bouwstijl, zoals delen van Groningen, de regeling afstraf fend werkt. Een smalle, diepe bouw' komt al snel boven die grens uit. Vooral als er in plaats van met platte daken wordt gewerkt met on beschoten zolders. Die zolders tel len blijkbaar mee als „nuttig” op pervlak en verhinderen aldus de subsidie. Dat kan ertoe leiden dat iemand die een douche uit de verbe- teringsregeling wil, éérst een loods in de tuin moet afbreken, die ook voor „nuttig oppervlak” wordt mee gerekend. Een steeds gehoord bezwaar is ook dat de diensten van Bouw- en Woningtoezicht en de Provinciale Directies Volkshuisvesting een op permachtige rol bij beslissingen wordt toegekend, omdat zij de nor men naar eigen goeddunken inter preteren. Willekeur in het beleid wordt gevreesd en daar zijn ook sprekende voorbeelden van. Voor een aantal essentiële verbe teringen wordt, als Beelaerts er niets aan doet, helemaal geen subsi die meer gegeven. Het verbeteren van de slaapverdieping of het aan brengen van een dakkapel zijn uit gesloten van de regeling. Achter stallig onderhoud is alleen subsidia bel gis het „noodzakelijk is voor het opheffen van een technisch ge- brek”. En dat laatste dan ter beoor deling van de eerder genoemde in stanties, van wie dan de bezuini- gingsinterpretatie wordt voorzien. De bewoners zullen, omdat de klusbedragen de kosten niet dek- Diezelfde Zweden die in de we reld voorop lopen in de strijd tegen rassendiscriminatie, uitbuiting van arme landen en ander onrecht, blij ken het in eigen land nogal moeilijk te hebben met mensen van andere afkomst. Buitenlanders worden in Zweden niet makkelijk geaccepteerd, zo is in de afgelopen twee jaar herhaal delijk gebleken. Zo vonden in 1977 hevige rassenrellen plaats. Onlangs nog werd een gezin van een buiten landse werknemer gemolesteerd. Vrijwel alle immigranten zijn, ie der op zijn eigen manier, de dupe van culturele discriminatie in Zwe den. Een tipje van de sluier hierom trent is begin dit jaar opgelicht door David Schwarz, zelf immigrant en hoofdredacteur van een Zweeds blad, dat zich bezighoudt met immi granten en etnische minderheids groepen. In zijn blad publiceerde Schwarz zijn visie op het „immigrantenpro bleem” en voegde daarbij een paar ernstige waarschuwingen toe aan de overheid. Volgens hem is het denkbaar dat de wrijving tussen het Zweedse volk en de immigranten binnen afzienbare tijd ontaardt in een gewelddadig conflict. De discriminatie stoelt voor een groot deel op het gevoel van de Zweden het eigen ras.en de eigen cultuur „zuiver” te moeten houden. Dat is niet zo vreemd voor dit land ‘dat onder meer door zijn noordelij ke ligging eeuwenlang een vrij afge sloten gebied is geweest, zowel wat taal als cultuur betreft. antwo< vragen gelezei F. Kae „Voc leg var ligt vai wijk n dat pn aanleg BEZORGKLACHTEN. maandag t/m vnjdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex 41866 ADVERTENTIES telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJE^: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per iaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Betwijfeld wordt of dat bevordert dat verbeteringen de levensduur met 25 jaar verlengen, zoals de be doeling is. Dat is dus nogal wat. Minister Beelaerts moet maar zien dat hij zonder kostenverhoging aan die be zwaren tegemoet komt. Hier en daar bestond ook al de vrees dat de verbetering van woningwetwonin gen op de tocht zou komen, nadat gebleken was dat daarvoor 54.000 verbeterkosten als bovengrens werd gehanteerd. De minister heeft daarover in de Kamer aange sproken nu laten weten dat er geen maximumgrens gehanteerd wordt, maar dat verbeteringsplan nen boven de 54.000 (norm voor een vooroorlogse woning) „kriti scher bekeken” worden. Dat zal naar zijn verwachting niet tot resul taat hebben dat de 18.000 huurhui zen die voor dit jaar op de begroting staan, niet gehaald worden. mers meestal aanzienlijk slechter zijn dan die van de Zweden. Ook ontstaan er woonwijken met een overgrote meerderheid van buiten landers tegenover volledig Zweedse wijken. Schwarz wijst tenslotte op een gevaar dat hijzelf een „tikkende tijdbom” noemt, namelijk de twee de generatie: de kinderen van de immigranten. Zij zullen, zo zegt Schwarz, de verbondenheid met het vroeger vaderland missen, maar ook niet Zweeds zijn. Bovendien zullen zij niet bereid zijn het laag gekwalificeerde werk te doen dat hun ouders wel hebben aanvaard. Er zal veel in de houding van de Zweden moeten veranderen voor de immigranten zich thuis voelen in het land. De tijd dat alleen het „nor- dische” ras in Scandinavië woonde is voorbij en dat is het eerste dat men moet beseffen. Of zullen de in Zweden rijk verte genwoordigde fascisten en andere uiterst rechtse krachten het pleit winnen? Zij zouden alles dat niet „ras- en cultuurzuiver” is het liefst direct over de grens zetten Maar zo’n vaart zal het waar schijnlijk niet lopen. De Zweden bekommeren zich echt wel om de immigranten maar weten alleen niet hóe ze de zaak moeten aan pakken. Waarbij de Zweden dan ook nog mogen bedenken dat ook zij zich behoren aan te passen aan een we reld, waarin de grenzen tussen ras sen en nationaliteiten steeds meer vervagen. Stadsvernieuwing is méér dan de klussenregeling van minister Beel aerts beloofde. Dat zal in mei van dit jaar uit een verbeterde subsidie regeling moeten blijken. Die subsi dies waren volgens de minister al „verbeterd”. Maar de manier waar op stadsvernieuwers, projectlei ders, bestuurders en politici er mas saal tegen te hoop liepen, maakte op z’n minst duidelijk dat er iets goed scheef zat. De verantwoordelijke bewindsman hield zich aanvanke lijk van de domme. Tot voor de televisiecamera’s hield hij het ge laat in de plooi onder gebruik van het cliché: mij is nog niet gebleken dat deze verbetering eep achteruit gang is. Maar mocht dat zo zijn, dan zal ik de regeling bijstellen. In de Tweede Kamer lag de bewindsman, ook., vanuit de bevriende fracties, onder een spervuur van kritiek. En dat bracht hem tot ’t inzicht dat hij zich wellicht op enkele kernpunten verkeken zou kunnen hebben. Hij haalde in dat debat voor de zoveelste maal in successie bakzeil en beloofde schriftelijk beterschap. Het overleg dat hij op de solotoer „vergeten” had, zou hij alsnog voeren. Kamervoorzitter Vondeling kreeg er een nette brief over, waar uit ik citeer: „Ik zal, zoals toege zegd, nader in overleg treden met organisaties zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, het Landelijk Ombudsteam Stads vernieuwing, de Vereniging Eigen Huis en het Landelijk Contact Stadsvernieuwingscorporaties”De minister onderstreept in die brief dat hij bereid is „de regeling op korte termijn op die knelpunten bij te stellen, wanneer zou komen vast zichzelf te laag, omdat de karweien stuk voor stuk méér kosten dan de minister er voor wil geven. Hoofd bezwaar is echter dat de totale sub sidie voor ingrijpende verbetering (voorheen 26.000) nu is vervangen door een optelsom van klussen van maximaal 16.000,- zonder dat er sprake kan zijn van een duurzame, ingrijpende verbetering. Vooral op dit punt zal de minister water bij de wijn moeten doen. Anders is er sprake van bezuinigingen per „huishouding” van 50 tot wel 73%. En dat kan niet de bedoeling zijn van het streven de „zwaksten te ontzien”. Ook werden in de loop der jaren duizenden vluchtelingen opgeno men uit alle delen van de wereld. Het hoge welvaartspeil bracht velé gespecialiseerde deskundigen er tenslotte toe naar Zweden te gaan. In 1967 werden voor het eerst de immigratiemogelijkheden beperkt, maar dat kon toen niet meer voor komen dat inmiddels één op de acht inwoners van Zweden een immi grant is. Zweden telt acht miljoen 14,80 42,60 56,50 167,70 220.50 0,75 De slag e hand, gemer kige k I muzie speeld zwaar De conclusie is duidelijk: er wordt zo zuinig mogelijk gesubsidi- eerji. Daar hoeft niets op tegen te zijn. Als daarmee het doel, verlen ging van de levensduur van de wo ning met 25 jaar, maar niet wordt aangetast. En dat moet de minister in zijn beloofde nieuwe regeling nog waar maken. Evenals de mogelijk heid dat ondanks het zuiniger han teren van de middelen het tempo van verbeteren niet zodanig wordt gedrukt, dat de stadsvernieuwing er kwalitatief onder liidt. De afgelopen weken brachten el ke dag nieuwe onheilstijdingen. Maar nu zijn de eerste emoties voor bij, de klap is opgevangen en de ministers van de regering-Ecevit, die het „versoberingsprogramma” heeft uitgevoerd, durven zich gaan deweg weer voor de televisie en in levenden lijve té vertonen. De rechtse oppositie, die de laat ste maanden bij tussentijdse ge meenteraadsverkiezingen toch al opmerkelijke successen boekt, heeft begrijpelijkerwijs niet stilge zeten en haar leider, Demirel, noemde Ecevit een „rover” die alle voorafgaande loonsverhogingen in één klap ongedaan maakt.” Dat de maatregelen grotendeels het gevolg zijn van de noodzaak alle kort lopende schulden af te betalen die Demirel’s regering in de vooraf gaande jaren had gemaakt, zei hij er niet bij. Maar er gebeurde iets nog vreem- ders. Binnen enkele dagen was niet Ecevit de man die in de verdediging was gedrongen, maar Demirel. De ze had de premier namelijk in een vermoedelijk wel wat onbewaakt ogenblik vergeleken met Allende, de Chileense president, die in 1973 na een militaire interventie op ge welddadige wijze aan zijn eind kwam. „Ecevit gaat de weg van Allende”, zei hij tegen journalisten. „Ik kan er slechts naar gissen wat zijn lot zal zijn.” Ecevit zelf bewaarde wijselijk het stilzwijgen, maar in de pers ook in die bladen die hun aanvankelijk enthousiasme voor Demirel allang hebben laten varen stak een storm op. De invloedrijke senator Toker, schoonzoon van wijlen pre sident Inonu en allerminst een sym pathisant van Ecevit, sprak van „de meest onverantwoordelijke uitla ting die ik in m’n leven heb ge hoord.” De Turkse strijdkrachten gelden als totaal toegewijd aan de zaak van de parlementaire democratie en de voorganger van de huidige opper bevelhebber, Sancar, heeft tijdens zijn vijfjarige ambtsperiode gezegd dat ze zelfs niet naar de macht zou den grijpen als een Turkse Allende langs parlementaire weg zou wor den gekozen. Nu is Ecevit in het geheel geen Allende. Hij is geen marxist, maar een sociaal-demo- craat. Demirel schijnt ook niet te hebben gedacht aan zijn eigen toen malige Chileense evenknie, de christen-democraat Frey, die als oppositieleider het zijne deed om de staatsgreep van het Chileense leger uit te lokken en nu een uitgescha keld politicus is, gebroken en bijna vergeten. Demirel moest zich in de dagen die volgden dan ook haasten om zijn woorden toe te lichten. Hij had helemaal niet gezinspeeld op een militaire interventie, hij had alleen maar willen zeggen dat Ecevit de zelfde fouten maakt als indertijd Allende. En die waren Chili nood lottig geworden. Toevallig komen nu ook in Istan- boel grote voorraden goederen aan ‘KdnyO V.z 'VïSf(0^^>Goziantep Iskenderong; ^..gjAlexon^^l^taly0 |s^*7onguldok JAdapazori ANKARA^ te staan dat deze de daadwerkelijke woningverbetering sterk zouden doen verminderen”. Wat is nu de achtergrond van de gewraakte verbeteringsregeling? Minister Beelaerts wil binnen Be- stek’81 een zuinig financieel beheer voeren. Zondér de totale begrotings post stadsvernieuwing te vermin deren. Macro gesproken, zou iiij zich aan het eenmaal gegeven woord in de regeringsverklaring willen houden. Maar bezien naar micro-verhoudingen zou hij zodani ge verschuivingen willen bereiken, dat er „meer huishoudens” van het verbeteringsgeld zouden kunnen profiteren, dat het „oneigenlijk’ ge bruik” van de oude regeling zou worden bestreden en dat achterstal lig onderhoud niet voor 100% op rijkskosten zou geschieden, omdat het daarmee de spuigaten ging uit lopen. Op zichzelf een aanvaardba re filosofie achter de subsidierege ling. Maar in de uitwerking bleek de bewindsman zich op een aantal ef fecten te hebben verkeken. Bij de nieuwe, aan te passen regeling voor particuliere woningverbetering (want daar gaat het in het bijzonder om) zullen de volgende bezwaren van stadsvernieuwingscorporaties, projectleiders, ombudslieden en be stuurders moeten worden bezien: In plaats van de mogelijkheid 40% subsidie te krijgen voor „ingrij pende woningverbetering, is er een klussenregeling gekomen. Dat wil zeggen dat er vaste bedragen wor den vergoed voor een douche of een nieuw toilet. Die bedragen zijn op Vroeger kwam het voor dat men sen dié het best uit eigen zak kon den betalén de verbeteringsregeling van Schaefer slinks misbruiken om bijvoorbeeld een uitgewoonde boer derij geheel op te knappen. Het rijk betaalde daar dan 40% van en de gespekte eigenaar ging kort daarop met een forse speculatiewinst strij ken. In de nieuwe regeling is er nog steeds een onvoldoende dam opge worpen tegen zulk misbruik. Een slimme bejaarde die als vast domi cilie steeds een wisselend adres van een van de kinderen opgeeft, kan het voor elkaar krijgen dat in al die particuliere huizen op rijkskosten centrale verwarming wordt aange legd. De beste manier, vinden de critici, om daartegen iets te onder nemen is het binden van subsidie bedragen aan inkomenshoogte. Daarbij is het denkbaar dat zo’n regeling ook nivellerend werkt, met andere woorden: hoe hoger het in komen, hoe minder subsidie voor vergelijkbare verbeterkarweien. In de regeling Beelaerts staat dat inwoners, één miljoen buitenlan ders derhalve. Volgens Schwarz zijn deze immi granten in de loop van de tijd omge ven met een bureaucratisch stelsel van wetten en ambténaren die overigens met de beste bedoelingen, deze mensen willen integreren in de Zweedse maatschappij. Toch, ondanks die goede bedoe lingen, blijkt dit niet te werken. Schwarz wijst als een van de oorza ken hiervan op de houding van de Zweedse bevolking. Het gevolg van het op „verzweed- sing” gerichte beleid is dat de Zwe den zelf nauwelijks iets weten van de leefomstandigheden en wensen van de immigranten. Dat velen van hen hun oude nationaliteit aanhou den uit liefde voor hun vaderland en niet uit onmin met Zweden, wordt bijvoorbeeld vaak niet erkend. Daar komt, aldus Schwarz, nog bij dat de woon- en werkomstandig heden van de buitenlandse werkne- In muzie Santp avond het tw tige waar! een b< me bi hoord :cYPRüsj Izmil Brussoo j^y^lzrnirlSmyrnol Aytjin Om down: I dinge: I kwaai dirige I schoo Het c< ling lands< vaand februi Velsei Giresun x, Si»Q5Erzincon^js^*' ARARA?^.. "E Wgn-rrwgp K) Zgul^meer McidlydsA^Ö*1^ Adl) 4^ >nyo Z^^yorbohr ,Adolio BULGARI JE 7' ^EdirneOtsSR^Si GR?” ff W» Kt tiT

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4