Groot aantal GEMEENTE SPREEKT KRITIEK VAN WIJKBEWONERS TEGEN inbraken met stevige buit College wil spreekrecht definitief karakter geven CARTOON-EXPOSITIE GEOPEND Onderlinge humor bij Gilius’ Haagsche Hofje s Succes vol jubileumconcert van zeventigjarig „Soli” I deze \x/eek S*- lil] plan 1945 t G.van Ruyven verbaasd over antwoord college MAANDAG 9 APRIL 19 7 9 5 PROEF IN EVALUATIENOTA GESLAAGD GENOEMD ORKEST PRODUCEERT BESCHAAFDE KLANK WEINIG PUBLIEK BIJ INTERESSANTE GROEP Bejaardenorganisaties COB en SDAB vergaderen in Dienstencentrum BRANDENDE PEUK VEROORZAAKT BRAND IN BAR Willekeurig Uitspraken VELSEN-IJMUIDEN i IJMUIDEN. Na een reeks voornamelijk Amsterdamse groepen stond zaterdagavond een groep uit de hofdstad, Gilius’ Haagsche Hofje, in het Witte Te jater. Ontstaan in 1977, vormt het Hofje een soort kollektief, dat per concert uit de beschikbare muzi kanten een keuze maakt. Zater dagavond speelde er een sextet, bestaande uit Gilius van Bergeyk (altsax en hobo), Keimpe de Jong (tenor en alt), Luc Houtkamp (te nor en barriton), Richard A nijs (hoord). Rob Zeelenberg) Contra bas) en Wytze van der Zweep (slagwerk). SANTPOORT. Toen de legendarische Kees Oudendijk in 1909 met zijn muzikanten van het eerste uur in het gewone burgermanspak tijdens feestelijkheden door het dorp Santpoort marcheerde en daar bij nogal eens de mars „Chef de corps” speelde, had hij natuurlijk geen ogenblik kunnen vermoeden dat dezelfde mars zeventig jaar later gespeeld zou worden als postume hulde aan hem; de eerste dirigent van „Soli Deo Gloria”. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het college van burgemeester en wethouders wil graag zo snel mogelijk de 1 overlegsituatie tussen het college en het Wijkcomité Oud-IJmui- den, waarbij werd gepraat over de hoofdlijnen van het verder te voeren nieuwbouw- en renovatie beleid voor Oud-IJmuiden, weer in ere herstellen. Het college had dat overleg opgeschort naar aan leiding van een nota van het Wijk comité van 15 februari jongsle den, waarin het comité haar te leurstelling en ontevredenheid uitte over de resultaten van het voortdurende overleg met de ge meente. Het college doet deze wens voor hervatting van het overleg in een aan het wijkcomité gerichte brief waarin tevens wordt gereageerd op de kritiek die was verpakt in de nota van het wijkcomité van 15 februari. De brief lijkt echter weinig ruim te te bieden voor een betere sa menwerking tussen college en wijkcomité in de nabije toekomst. De kritiek die het wijkcomtié in de nota heeft geuit wordt vrijwel nergens weerlegd doch uitslui tend tegengesproken. - College wil overleg hervatten met Wijkcomité Oud-IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) voornamelijk tot uiting in het samenspel. G. D. KONING II is ^1 1 I „Deze in wezen willekeurige subsidie toezeggingen scheppen een grote mate van ongelijkheid tussen Nederlanders die in gelijke financiële omstandigheden ver keren”, aldus het college in de brief. „Het ligt voor de hand dat ook wij moeten trachten van dit soort subsidies te profite- gaat. Bovendien kon ik het arrangement niet erg bewonderen. Jammer! Heel wat beter klonk de selectie uit „lm weissen Röss’l van Ralf Behatzky. Hierin kwam de klankkleur van het orkest volle dig tot zijn recht, het populaire „Schuh- plattern” werd door de zaal enthousiast meegedaan. Ofschoon het koper over het algemeen iets te veel overheerste heb ik, met veel genoegen geluisterd naar de „Nieuwe Barok Suite” van T. Huggens, de capaciteiten en mogelijkheden van het corps kwamen hierin goed tot uiting. De leden van de drumband lieten in een viertal werken horen dat zij uit het goede hout gesneden zijn. Onder de strakke lei ding van P. Kop konden zij zich in de ritmisch lastige, soms exotische figuren volledig geven. De tambours presenteer den zich nog enige malen apart onder leiding van J. van Ingeren-Kop en ook dat was het aanhoren alleszins waard. Veel succes oogstten ook de majoretten, die in ouderwetse klederdracht gestoken het overbekende „Hoor de muzikanten” zon gen. Dit laatste nummer was voorzien van een tekst van J. Sloos, in wiens handen tevens de regie en presentatie van deze zeer goed geslaagde jubileumavond be rustte. Met het openingsstuk „I scream some blues” bepaalde Gilius van Bergeyk mid dels resolute opmaten voor medespelers en publiek sfeer en tempo. Zijn klagende altsax domineerde bovendien de totaal- sound, want als leider heeft Gilius van Bergeyk een eigen aanpak in zijn hoofd, ..Politieke tekenaars zijn eigenlijk beklagenswaardige mensen, zij hebben allen een groot aandeel in het populair maken van hun politieke tegenstan ders De voorbeelden liggen voor het oprapen, kijk maar naar Albert Hahn en Abraham Kuijper en Opland en Joseph Luns Met - onder meer - deze opmerking over het vak van politiek tekenaar opende directeur D. H. Couvée van het Frans Halsmuseum de Felison-expositie over cartoons in het Noordelijk Koetshuis van Beeckestijn. Couvée vond het tekenen van politieke prenten een lournalistieke bezigheid, omdat daarmee via de massamedia een duidelijke men mg gegeven wordt. „Het is natuurlijk niet zo dat iemand naar aanleiding van één prent van overtuiging verandert, maar het is wel zo dat de politieke tekenaars sterk meehelpen aan het op gang komen van (politieke) bewustwordingsprocessen' Couvée betreur de het verder dat de spotprent niet meer dezelfde vooruitgeschoven positie had als vorige eeuw en weet dat aan het feit dat ,,de pers"' in de loop der jaren door het stijgen van de oplagecijfers een veel massaler karakter heeft gekregen. Met de opkomst van technieken als video zag hij echter mogelijkheden voor de karikaturisten om wat van het verloren gegane terrein terug te winnen. Op de rechterfoto een beeld van de belangstelling die er gisteren al was voor de expositie, op de Hnkerfoto de heer Couvée (links) met de voorzitter van Feiison, Slem Schaafsma. Na de officiële opening werd nog op informele wijze afscheid genomen van Jan Pooijes, die vorig jaar uit het bestuur trad en jarenlang voorzitter van de stichting geweest is. Deze notitie zal als leidraad van de be sprekingen dienen. Verder zijn voor deze vergadering uitgenodigd de heren Toonen en Joosten van het VVV. Door het verbreken van een ruitje op de begraafplaats Duinhof verschafte men zich toegang tot een werkruimte. Uit een portefeuille werden een rijbewijs, een kentekenbewijs (15 NN 24) en een betaal- pas met cheques weggenomen. Uit een woonhuis aan de Rijksweg in Santpoort werd een hoeveelheid gouden sieraden gestolen. Men verschafte zich i Er waren niet veel bezoekers in het Witte Tejater zaterdagavond, maar de weinigen die het muzikale visitiekaartje van Gilius’ Haagsche Hofje wèl aange reikt kregen, zullen een plezierige herin nering overhouden aan een groep met een heel eigen geluid. Luc Houtkamp liet zich met een trefze kere presentatie gelden. Felle explosieve geluiden, waarbij zijn tenor meer deed denken aan een ouderwetse plofmotor dan aan een gestroomlijnd blaasinstru ment. Hoornist Richard Anijs contras teerde hier sterk mee. Veel gecultiveerder en precieuser van toon kwam hij, minder opvallend, voor de dag. toegang door het forceren van een tuin deur. De buit bestond uit twee broches, drie ringen, twee kettingen, een hanger, twee armbanden en twee munten. nota van B. qp W. opnieuw ter sprake komt. Donderdag twee vergaderingen in het VELSEN. Op verschillende punten in de gemeente Velsen zijn vrijdag in de loop van de dag inbraken gepleegd of op nog niet vastgestelde wijze goederen ge stolen. BEVERWIJK. Het PPR/PSP-raads lid Gerard van Ruyven vraagt het college van B.en W. in een brief de eerder gedane uitspraken over de Verlengde Coentun nelweg te herroepen. i' ;en ide ee- de egt het lar ien iag dat 'd. de jor lin or- ide dat ar- len de *en an- lOg ich ve- as- ser IJMUIDEN. Omstreeks kwart voor vier is zaterdagochtend brand uitgebro ken in Café De Branding aan de Wijk aan Zeeërweg. De schade beloopt circa 10.000 gulden. De oorzaak is waarschijnlijk een peuk van een sigaret die in een prullemand is gedeponeerd. De kassa, elektrische appa ratuur, een gedeelte van de bar en een stuk vloerbedekking gingen verloren. In het pand ontstond verder de nodige rook schade. ter )ok Jen en- dse •te- sre leit liet ■fst Tussen half één en kwart voor één tij dens de lunchpauze werden uit een kan toorruimte van een handelsonderneming aan de Trawlerkade 15 loonzakjes wegge nomen uit een bureaulade. De totale in houd bedroeg 6765 gulden. Op de eis van het wijkcomité dat voor 15 april duidelijke uitspraken gedaan moe ten zijn over Oud-IJmuiden verwijst het college naar de laatste ontwikkelingen waarbij de aanneemsom verlaagd werd zodat subsidie gekregen kon worden en de huren aanzienlijk verlaagd konden wor den tot de genoemde 450 gulden. Wat betreft de renovatie van de zogenoemde vijf proefwoningen zegt het college mach teloos te staan door de zeer grote aarze ling van het ministerie mee te werken aan deze renovatie. „Wij staan, met u, een zo goed en zo snel mogelijke aanpak voor Oud-IJmuiden voor, maar wij zijn afhan- VELSEN. Het Centraal Orgaan Be jaardenbeleid (COB) houdt woensdag avond om acht uur een vergadering in het Dienstencentrum Zee- en Duinwijk aan het Zeewijkplein te IJmuiden. Op de agenda staan onder meer punten als de stand van zaken met betrekking tot de huisvesting van het buro, een verslag van het gesprek dat het COB vandaag met de wethouder heeft gehad en de bespreking van het concept-huishoudelijk reglement en het concept-reglement wijkcommis sies. Zowel aan het begin als aan het eind van de vergadering worden belangstellen den in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Na de vergadering van het COB start - eveneens in het dienstencentrum - de ver gadering van de Stichting Dienstverle ning Aan Bejaarden (SDAB). Op de agen da van deze vergadering staat onder meer de vaststelling van het jaarverslag over 1978 van de SDAB en ook de bestemming van de reserve komt ter sprake. Deze week staan er vier commissiever gaderingen op het programma, waarvan er inmiddels al één (die van algemene zaken) achter de rug is. Morgen (dinsdag) staat de vergadering van de commissie volkshuisvesting op de agenda, die wordt voorafgegaan door een informele bespre king van de commissie met de leden van het wijkcomité Oud-IJmuiden. Tijdens die informele bespreking zal er gepraat worden over de nota die het college aan het wijkcomité heeft doen toekomen als reactie op de nota van het comité van 15 februari en het aan de burgemeester overhandigde eisenpakket van 19 maart van dit jaar. Na afloop van de informele bijeenkomst (aanvang zeven uur) begint de commissievergadering (naar verwach ting omstreeks negen uur), waarbij de De ritme-sectie vormde het fundament, zoals het hoort. Slagwerker Wytze van der Zweep leverde daarbij de accenten en maakte zich verdienstelijk in het latijnse ritme-udioom dat een paar nummers op fleurde. Ruggegraat van het sextet leek toch de zeer gemakkelijk stuwende bas sist Rob Zeelenberg, die in vrijwel ieder nummer de spanning er in hield. Bij een bandenservicebedrijf aan de Middenhavenstraat in IJmuiden werd voor een waarde van circa 8000 gulden aan gereedschap gestolen. Het sextet presenteerde zich als een soepel ensemble dat, zonder flauwekul spelend, de muzikale uitingen als commu nicatie propageert. Hun humor komt kelijk van beslissingen van andere instan ties”, aldus het college. Het college merkt verder op een onaf hankelijke gespreksleider zoals het wijk comité die voorstaat „principieel onjuist” te vinden. Het wijkcomité had voor deze oplossing gekozen opdat de voorzitter niet geïdentificeerd zou worden met de partij waaruit hij voortkwam en omdat het voor de wijkbewoners wellicht wat ongemak kelijk praten zou zijn onder leiding van „hoge heren”. „De aanwezigheid van een onafhankelijke gespreksleider doet het aantal „hoge heren” niet verminderen”, aldus het college in de brief, „zodat een Sinds het spreekrecht bij wijze van proef werd ingevoerd in februari vorig jaar zijn er 105 openbare commissieverga deringen gehouden. Bij twintig van die vergaderingen is door het publiek gebruik gemaakt van het spreekrecht. De commis sie waarbij het meest van het recht ge bruik werd gemaakt was die van ruimte lijke ordening (7 keer), terwijl de commis sie volkshuisvesting, waar vier keer ge bruik werd gemaakt van het spreekrecht die hij ook gerealiseerd wil zien. Als com ponist draagt hij eveneens bouwstenen aan, die zijn plaats in de eigentijdse jazz duidelijk moeten markeren. Een mooi exempel van zijn hand was een gedragen, koraalachtig stuk, „Green Pease”, een fragment uit de compositie „zaden en vruchten” die hij twee jaar geleden maak te in opdracht van een Amsterdams kunstfonds. VELSEN. Het college van Burgemeester en wethouders is voornemens het spreekrecht van het publiek bij commissievergaderingen een definitief karakter te geven. Het college heeft daarover een evaluatienota uitgebracht, waarin voorstellen in deze richting worden gedaan. Over het spreekrecht bij gemeenteraadsvergaderin gen worden nog geen aanbevelingen gedaan, het college wil deze zaak eerst nog nader bestuderen onder de toezegging er later op terug te komen. De evaluatienota wordt vandaag besproken in de commissie algemene zaken. Om een vereniging met al zijn ups en downs zo lang in stand te houden zijn drie dingen nodig: een enthousiast en be kwaam bestuur, trouwe leden en kundige dirigenten. Soli moet hierover wel ruim schoots over hebben kunnen beschikken! Het corps komt momenteel uit in de afde ling „uitmuntendheid” van de Noordhol- landsche Roomskatholieke Bond. Op het vaandel prijken de oprichtingsdatum (26 februari 1909), drie huizen en Gemeente Velsen. verkeerscirculatieplan is opgesteld waar bij de noodzaak van de W. Randweg nog aangetoond moet worden en waar ook mogelijke alternatieven in meegenomen zullen worden”, aldus Van Ruyven, die zich af vraagt hoe een dergelijk citaat in relatie gebracht kan worden met „een toejuichen van de aanleg van een Verleng de Coentunnelweg”, zoals wethouder F. Kaebisch jr. indertijd meedeelde. Van Ruyven kan die uitlating van de wethouder niet rijmen met hetgeen er in het collegeprogramma over de W. Rand weg is opgenomen. Hij dringt er bij het college op aan „in het vervolg op een zorgvuldiger wijze het collegeprogramma te interpreteren". In de goedgevulde zaal van het Soli- muziekcentrum aan de Hagelingerweg in Santpoort opende de harmonie zaterdag avond onder leiding van dirigent J. Ros het tweede jubileumconcert met een gees tige parafrase op „Happy birthday”, waarbij reeds direct opviel dat het orkest een beschaafde klank produceert. In „Co me back to Sorrento” van E. de Cuotis hoorden we een goede trompetsolo. De dirigent beschikt over een duidelijke slag en heeft zijn muzikanten goed in de hand. „Poème” van Fibbich, in een arran gement van Sinding, vond ik geen geluk kige keus; dit dichterlijke, lieflijke stukje muziek klinkt, wanneer het wordt ge speeld door een harmonie, te log en te zwaar waardoor het karakter verloren gemeentehuis: om kwart over drie komen de leden van de commissie ruimtelijke 1 ordening, openbare werken en groen voorziening bijeen, bij het ter perse gaan j van deze editie waren de agendapunten ter redactie nog niet bekend. Een uur later, om kwart over vier, komen de leden van de commissie recreatie en toerisme erbij zitten. Op de agenda van deze -ge combineerde vergadering staat als enig punt het plan-Zeebad. Aan de commissie leden is een notitie verstrekt waarin staat aangegeven wat de mogelijkheden zijn. goede tweede was. „De conclusie mag dan ook worden getrokken, dat de proef als geslaagd is te beschouwen”, aldus het college in de evaluatienota. Wel wil het college in het raadsvoorstel uit laten komen dat raadsleden op basis van vrijwilligheid enige terughoudend heid betrachten bij het gebruik van het spreekrecht wanneer het commissies be treft waar zij geen zitting in hebben. Deze bepaling is kennelijk toegevoegd naar aanleiding van het feit dat een raadslid vorig jaar van het spreekrecht gebruik maakte door vragen te stellen aan een commissie waar hij zelf niet in zat. „De raadsfracties hebben de mogelijkheid in alle commissies vertegenwoordigd te zijn, zodat de meeste raadsleden de mogelijk heid hebben direct of indirect zaken in een commissie aan de orde te stellen. Verder kan een commissie toestaan dat aan de discussie wordt deelgenomen door een lid van een niet in de commissieverte- genwoordigde raadsfractie, zodat alle fracties hun stem in de commissie kunnen laten horen”, aldus de evaluatienota. Over het kernprobleem bestaat geen verschil van mening tussen wijkcomité en college: dat is de bouw van normale eengezinswoningen die voldoen aan de eisen van deze tijd en die niet duurder zijn dan ongeveer driehonderd gulden per maand. „Het gemeentebestuur is evenwel helaas niet in staat thans wonin gen te laten bouwen, waarvan de huur het bedrag is dat u noemt”, aldus het college in de brief. Het verwijst daarbij naar het subsidiebeleid van de Rijksover heid, waardoor in een aantal gemeenten de zogenoemde „garantiehuren” van driehonderd gulden per maand gewaar borgd zijn. De gemeente Velsen komt voor deze regeling echter niet in aanmer king. V eventuele belemmering om te spreken in het openbaar, hetgeen overigens nog niet is opgevallen, daardoor niet wegvalt. Bo vendien hebben noch de burgemeester, noch de voorzitter van uw partij er blijk van gegeven de andere partij niet vol doende aan het woord te laten, zodat de afkomst van de voorzitter uit één van beide partners geen enkele belemmering hoeft te vormen voor een goed gesprek”. Het college wijdt in de brief ook nog een paragraafje aan de vervangende bouw aan de Koningin Wilhelminakade. Nu de gemeente toestemming heeft gekregen de panden, waarin voorheen de firma Kloos- terhuis gevestigd was, te kopen acht het college de vooruitzichten wat gunstiger ook hier vernieuwbouw in de sociale sec tor tot stand te brengen. Bovendien doet het college de toezegging dat de plannen voor een eventuele bebouwing aan de Keizer Wilhelmstraat en de Bloemstraat alsmede zo dat mogelijk mocht blijken bebouwing van het terrein tussen de Helmstraat, Kanaalstraat, Koningsplein en President Steijnstraat bij het plan voor de bouw aan de Koningin Wilhelminaka de betrokken zullen worden. Tenslotte wordt het wijkcomité uitgeno digd het overleg, dat door de gemeente was uitgesteld omdat het college vond dat de nota van het wijkcomité het overleg doorkruiste, te hervatten om zo snel mo gelijk tot een oplossing te komen voor de problemen van de wijk. „Iedereen zal de gezindheid op moeten brengen om naar elkaar te luisteren en wij zullen moeten trachten uit te gaan van de wensen die leven. Maar aanvaard moet worden dat uiteindelijk het gemeentebestuur een be slissing zal moeten nemen”, aldus het college. Mbb Ruyven heeft met verbazing het antwoord van het college op schriftelijke vragen van de heer J. Reijkers (D’66) gelezen over de uitlatingen van wethouder F. Kaebisch jr. „Vooral tegen de opmerking dat de aan leg van een Verl. Coentunnelweg in de lijn ligt van het collegeprogramma van Bever wijk moeten wij ernstig protesteren. In dat programma wordt gesproken over de aanleg van de W. Randweg nadat een JAN BAART Grappen resulterend in „toestanden” bui ten de muzikale orde, die bij Amsterdam se groepen nog wel eens voorkomen, krij gen bij het Hofje niet zo veel kans. Óf het zou de inbreng van Keimpe de Jong moe ten zijn. Na eerst hortend een gedicht gedeclameerd te hebben, zong hij dat vers met gezwollen stefin als een super-smart- lap „Weer is een dag voorbij”. Hij kon het ook niet laten van Olijfjes hitsucces „Ho pelessly devoted to you” een onweerstaan bare larmoyan versie op tenorsax te spe len onder de titel „Hopeloos”. Si Een stukje Oud-Umuiden. al jarenlang een troosteloos beeld ren. Wij hebben inmiddels de staatssecre taris om een onderhoud verzocht om met hem over het verkrijgen van extra subsi die van gedachten te wisselen, het is ech ter niet verantwoord in dit opzicht ver wachtingen te wekken. Daarom moet op grond van de algemeen geldende subsidie regelingen óók voor Oud-IJmuiden wor den gedacht aan huren van om en nabij de 450 gulden per maand”. Over de eis dat Oud-IJmuiden tot stads vernieuwingsgebied wordt verklaard merkt het college op dat tot op heden niet tot een dergelijke aanwijzing is overge gaan omdat de Wet op de Stadsvernieu wing nog maar een ontwerp is en het zeer de vraag is of dit ontwerp ooit tot wet verheven zal worden. „Overigens geldt Oud-IJmuiden in feite al als stadsvernieu wingsgebied, die gemeente ontvangt im mers al geruime tijd saneringsbijdragen voor dit gebied”, aldus het gemeentebe stuur.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5