ALTERNATIEF IS: GROTERE WERKLOOSHEID I r ik WOENSDAG 19 A P R I L BINNENLAND H 19 7 9 ii UB VMM Invoeren kortere werkweek kan als iedereen uil s Noot 2: t Dan is er de rekensom van het Amsterdamse economistenduo Wim Driehuis en Marga Bruyn- Hundt. Met veel slagen om de arm presenteren ook zij een gepeperde rekening voor arbeidstijd verkorting. Verkorting van de werkweek nü kan het werklozenbestand in 1985 met zo’n 80.000 tot 100.000 manjaren verminderen, mits daar een fiks loonoffer van 7 a 8 percent tegenover staat. God hoort Arie Groenevelt brommen. Tegen Het Pa rool heeft hij in een interview gezegd dat hij dat gegoochel met cijfertjes beu is. Dat heeft hij overgelaten aan Dick van der Laan, de econoom van de Industriebond-NVV. Heeft zijn baas een hekel aan goochelen met cijfers, Van der Laan is daar niet vies van. periode 200.000 stoelen te kunnen maken én ook te kunnen afzetten. Het eerste staat min of meer vast, de afzetverwachting is èn blijft voorlopig een onzekere zaak. De verkoopmanager van Zitting BV houdt bij hoog en bij laag vol dat dit bij een prijs van 26 per stoel een realistische prognose is. Trouwens de orderportefeuille zit voor 5 maan den vol hetgeen toch een betrouwbare aanwijzing is. si- Het personeel van de stoelenfabriek Bamboe Ping Ping uit Taiwan marcheert opgewekt naar de werkplaats De concurrent van de firma Zitting uit Haarlem kan dankzij de tomeloze werklust en de bescheiden looneisen van zijn werknemers veel goedkopere stoelen op de markt brengen Doordat Zitting 14 extra mensen heeft aange trokken, waarvoor hij dus van de overheid loon kostensubsidie ontvangt, vermindert het aantal werkzoekenden in de WW of de WWV. Die mensen hoeven dus niet meer betaald te worden uit de WW-pot, die door werknemers en werkgevers wordt gevuld via de premies. Trouwens de vroe gere werklozen die nu bij Zitting werken betalen over dat hogere inkomen meer premie. Omdat er veel ondernemers zijn die handelen als directeur Zitting gaat dat fors in de papieren lopen. De premies kunnen dus omlaag. Hoera, het is einde lijk gelukt om langs sympathieke inverdienweg de arbeidskosten .(waarvan de premies deel uitma ken) te drukken. schap schoonmaken, kortom er zijn tientallen klusjes op te knappen om naar huis te kunnen gaan. Foute rekenarij, moppert Zitting tegen z’n vrouw Johanna. Die grensuren vallen niet weg, die worden verschoven. Misschien in de eerste weken niet, maar iedereen loopt snel genoeg weer in zijn gewone tredmolen. En dan gaat alles weer als vanouds en zakt de aanvankelijk wat hoger liggende produktiviteit weer naar het oude peil. Mijn rekensom klopt dus. Ik had ook niet anders verwacht; de vakbeweging rekent naar zichzelf toe. Dat lijkt teveel van het goede genoemde drie instrumenten hebben grote negatieve effecten. Nog meer bezuinigingen op collectieve voorzienin gen zal wegens de loongevoeligheid in die sector ongetwijfeld tot werkloosheid leiden. Meer belas tingen heffen stuwt de arbeidskosten door afwen- telingstechnieken via de automatische prijscom pensatie omhoog waardoor de concurrentieposi tie van het bedrijfsleven nog meer verslechtert. Als het financieringstekort nog verder wordt op gerekt verzeilt de BV Nederland in een uitzichtlo ze gevarenzone het inflatie-vliegwiel zal weer in een hogere versnelling terechtkomen. Bovendien, die arbeidstijdverkorting die direc teur Zitting via acties wordt afgedwongen, houdt niet op bij het industriële bedrijfsleven. Ook amb tenaren zullen er via het door hen gekoesterde En de werknemers in de gezondheidszorg willen die op den duur ook geen 35-urige werk week? Natuurlijk willen ze dat. En wie moet dat dan betalen? De consumenten, alle Nederlanders. Via de ziekenfondspremie of de premie van de particuliere ziektekostenverzekeraars. Wordt er geen loon ingeleverd of onvoldoende loon ingele verd in ruil voor meer vrije tijd dan is een verla ging van de arbeidskosten een fictie. Er zijn wel inverdieneffecten, maar die smelten als sneeuw voor de zon als alle gevolgen van arbeidstijdver korting op rij worden gezet. Erger nog: de ar beidskosten zullen stijgen, de Nederlandse indu strie prijst zichzelf definitief van de exportmarkt. De werkloosheid zal toenemen. trendmechanisme voor zorgen dat hun werkweek wordt verkort. Het levert arbeidsplaatsen op, maar die moeten worden betaald. De staat zal er voor opdraaien. Hoe? Dat kan alleen maar als het kabinet-Van Agt nog meer gaat ombuigen (a), of meer belastingen gaat heffen (b) of het toch al te forse financieringstekort van de BV Nederland gaat uitrekken. In paniek belt Zitting zijn verkoopmanager op. Raken wij onze stoelen voor 28,61 per stuk nog kwijt? Uitgesloten, krijgt hij te horen. Zoals u weet zitten we met een prijs van 26 al iets hoger dan onze concurrent uit Taiwan. Trouwens de Engelsen leveren dezelfde stoel ook al een stuk goedkoper. En als die chip daar wordt ingevoerd zakt hun kostprijs nog aanzienlijker. Maar van waar al die paniek, vraagt hij onzeker. Heb je dan niet naar het nieuws gekeken, kaatst Zitting terug. Er komen acties voor werktijdverkorting. Als beide heren zijn uitgebeld neemt de verkoopma nager een kloek besluit hij zal volgende week de advertentiekolommen van Elsevier opslaan om te kijken of hij niet ergens anders aan de slag kan. De arbeidskosten gaan fiks omhoog als er geen loon wordt ingeleverd die 14 man krijgen ieder ook dat gemiddelde bruto-loon van 45 mille. De kostprijs per stoel komt uit op 27,96, dus de stoel is 2 duurder dan in de huidige situatie. De winst is weg. Een catastrofe dreigt, want door die hoge re prijs komt de afzet in de knel. Zijn concurren ten, zo had de verkoopmanager al eerder vastge steld, produceren immers goedkoper. Ik kan de poort wel sluiten, luidt de sombere conclusie van ondernemer Zitting. Wat moet fabrikant Zitting doen als Groenevelt voet bij stuk houdt en een forse arbeidstijdverkor ting afdwingt? De verkoopmanager ziet er geen gat in. Als Zitting er 14 man bij neemt en de kostprijs van de prima stoelen naar krap 28v piekt, hoeft hij zijn vertegenwoordigers niet meer op pad te sturen. Dan bent u veel te duur, klaagt hij ontmoedigd. De procuratiehouder valt hem bij. Zitting waagt nog een poging. Maar, legt hij uit, die econoom van Groenevelt denkt dat de arbeidsproduktiviteit de produktie per man, per uur) zal toenemen. We zullen dus meer stoelen maken en dan zakt de prijs toch. De verkoopma nager schudt het hoofd. Uitgesloten, er komen steeds meer concurrenten op de markt. In Tunesië en in Marokko zijn vorig jaar nieuwe fabrieken opgericht. Die produceren nu nog wel voor hun thuismarkt, maar ze zullen snel genoeg willen exporteren. Nee, meer stoelen, dat moet u maar vergeten. Ook de procuratiehouder demonstreert zijn somberheid. Afgezien nog van wat de verkoopma nager net heeft gezegd vraag ik me af hoe wij kans zullen zien om de arbeidsproduktiviteit te verho- gen. Harder werken, kom nou. De mensen werken al hard genoeg, zoals overal elders. U weet best dat u de arbeidsproduktiviteit alleen maar op kan jagen door meer en betere machines te kopen. Dat ploegje van vier man die nu nog de spijkers door de zittingen hameren kunt u vervangen door één man met een automatische nietmachine. Maar dat wilde u niet toen ik dat voorstelde in het kader van onze saneringsoperatie. „Zagen ’78”. Denk aan ons kwaliteitsprodukt, zei u toen, en terecht. Een stoel met nietjes is ook niet alles. Tja u kunt het nog met de chip proberen. En dan kijken hoeveel man we kwijt kunnen spelen. Dat verlaagt de kosten. Maar dan moet u wel naar de bank om geld te lenen voor die diepte-investering. Heeft u nooit gewild. Zitting heft de trieste bijeenkomst op. Bij de deur geeft hij de procuratiehouder opdracht om bij een fabrikant van microprocessors eens om foldermateriaal te vragen. Hij vraagt hem tevens beschroomd of hij nog niet zo’n mooi sanerings plan in elkaar kan schuiven. Hij heeft al een nieuwe codenaam bedacht: „Schaven ’79”. Zitting pakt als beide staffunctionarissen de directieka mer hebben verlaten de telefoon om zijn vroegere studievriend Kas op te bellen. Die is tegenwoordig directeur van de Amro in Haarlem. het driedelige kostuum Maar waar haalt de overheid al die miljarden aan loonkostensubsidie vandaan, vraagt onderne mer Zitting zich koeltjes af. Er moet juist bezui nigd worden. Dat kan alleen maar als het kabinet- Van Agt nog meer gaat ombuigen (a), of meer belastingen gaat heffen (b), of het toch al te forse financieringstekort van de BV Nederland gaat uitrekken inlevert De derde rekensom dus, maar dan een die vreselijk ingewikkeld is. Van der Laan, die vanuit de basis vertrekt dat een 35-urige werkweek een produktieverlies kan opleveren van 12,5 percent, somt vervolgens allerlei redeneringen op waaruit zou moeten blijken dat dit produktieverlies weer niet zo hoog is als wordt aangenomen. Simpelweg gaat Van der Laan er maar vanuit dat de mensen harder zullen werken. Winstpunt nummer één.3) Vervolgens schildert Van der Laan dat er zoge noemde inverdieneffecten optreden. Doordat er meer mensen aan de slag raken, zal het beroep op sociale uitkeringen afnemen, kan de premie om laag en dalen dus de arbeidskosten. Daarmee kan een ondernemer het produktieverlies opvangen. Een loonoffer van 0,5 percent is de kroon op zijn cijfergegoochel waar stoelenfabrikant Zitting in middels al niets meer van begrijpt. De ondernemer haakt af. Laat ze allemaal klet sen, denkt Zitting, die arbeidstijdverkorting komt er voorlopig toch niet door. Zelfs Den Uyl heeft er zijn twijfels over uitgesproken dat een 35-urige werkweek op korte termijn haalbaar is. Dat kan alleen maar in heel sterke bedrijfstakken waar behoorlijke winsten worden gemaakt. Bij de ban ken bijvoorbeeld. Beweert Den Uyl tenminste. Zitting, die economie gestudeerd heeft, begrijpt ook wel waarom Den Uyl juist de banken heeft genoemd. Daar is de invoering van de micropro cessor of de chip een heet hangijzer. Komt die chip er dan zal dat heel wat banen kosten. En als je als vakbeweging die ontwikkeling kan vertra gen is dat meegenomen in een tijd waarin wanho pig wordt gezocht naar het afremmen van het verlies aan arbeidsplaatsen. n die stemming treffen we Aad en Johanna Zitting aan voor de buis op die reeds be schreven avond toen er een kop koffie over plenste. Allemaal de schuld van de vakbeweging die spelen het toch te hard. We bereiden acties voor, het principe van de 40-urige werkweek moet onder tafel verdwij nen. Aad Zitting laat de fles wijn, die op tempera tuur was gekomen, staan. Hij neemt een hartiger hap, een borrel. En hij zet zich aan het rekenen. Zijn honderd man/vrouw w'erken 52 x 40 uur (in de vakantie wordt ook loon ontvangen dus reke nen we die uren voor het gemak van de rekensom maar mee) is 208.000 uur. Zitting BV hoopt in die aar is allereerst de rekensom van de staatscomputer, die van het Centraal Plan Bureau (CPB). Uitgerekend is wat er gebeurt wanneer in vijf achtereenvolgende jaren, dus van 1979 tot en met 1983, de werkweek met één uur per jaar tot 35 uur wordt terugge bracht. Wordt het door werktijdverkorting optre dende produktieverlies (per jaar 2,5 percent, in totaal 12,5 percent, een gegeven dat bij alle bere keningen tot uitgangspunt is gekozen en waarover niemand schijnt te twisten op dit moment, ook de vakbeweging niet) niet door een loonoffer van gelijke omvang, per jaar dus 2,5 percent van het bruto-loon, gecompenseerd dan zullen er aan het eind van de rit 55.000 werklozen zijn bijgekomen. Plengen de werknemers wél dat loonoffer van 2,5 percent per jaar dan zal de werkloosheid in 1983 met 25.000 manjaren zijn teruggelopen. Betaalde extra vrije tijd kan dus arbeidsplaatsen opleveren volgens het CPB. Maar die solidariteit van actie- ven met niet-actieven is geen vrijblijvende zaak. Fabrikant Zitting bladert ondertussen in het economenblad Economisch Statische Berichten (ESB) om nog eens te lezen hoe Industriebond- NW-econoom Van der Laan tot een lager pro duktieverlies komt dan hij op zijn zakcomputer heeft uitgerekend voor Zitting BV. Hij kan toch nog wel rekenen. Oh mompelt Zitting bin nensmonds, zit dat zo. Van der Laan beweert dat de arbeidsproduktiviteit (de produktie per man, per uur) gemiddeld gezien toeneemt omdat de grensuren (het laatste uurtje van de werkdag) wegvallen. En juist in die grensuren is de produk tie lager. U snapt dat wel, dan maken de werk nemers zich al klaar om af te reizen naar huis Handen wassen, pen en papier opbergen, gereed- e moraal van dit verhaal. Het streven naar arbeidstijdverkorting is erg verlei delijk. Duidelijk is inmiddels wel gewor den dat normale instrumenten falen bij de bestrij ding van de huidige werkloosheid. Was in de dertiger jaren niet anders. Het NVV hield in 1931 een zogenoemd crisiscongres om de 40-urige werkweek te bepleiten we werkten toen nog 48 uur per week zonder inkomensachteruitgang. En ook toen vond de vakbeweging dat de overheid rijkssubsidies moest geven aan de werkgevers. Het crisiscongres boekte geen resultaat. Zoals we bij Zitting BV hebben gezien zou werktijdverkorting een oplossing bieden als alle werknemers een fors stuk loon voor dat doel zouden willen offeren. De economen die zich over dit probleem hebben gebogen zijn daar ei genlijk eensluidend over. De hoogte van het offer varieert. Maar dat het een forse inkomensachter uitgang zal opleveren staat na die nog oppervlak kige studies wel vast. In het geval van fabrikant Zitting zou dat neerkomen op rond 14 percent. FRANS NYPELS iNoot 1: Het rekenvoorbeeld met de verzonnen stoelenfabrlek Zitting BV is sterk ver simpeld. In werkelijkheid spelen talloze andere zaken nog een rol om de fabriek draaiende te houden. Maar in grote lij nen zitten in dit rekenmodel de principes waar het om gaat. Die gelden voor een grote, zowel als voor een kleine onderne ming. Noot 3: Vorig jaar zat het CPB, de betrouwbare staatscomputer, er fiks naast bij de bere kening van de exportverwachting voor dit jaar. Export betekent groei, tenminste een stijgende uitvoer. Groei is groei van de arbeidsproduktiviteit tevens. Over die groeiende arbeidsproduktiviteit, die dus sterk afhankelijk is van de exportgroei, worden in alle modellen sterk verschil lende verwachtingen voorondersteld. Er wordt bij de hele discussie rond arbeid stijdverkorting eigenlijk a priori uitge gaan van een stijging van de arbeidspro duktiviteit,. Zekerheid daarover bestaat absoluut niet. Anders dan de vakbeweging aanneemt houdt Zitting vast aan zijn veronderstelling dat de pro duktie per man, per uur arbeidsproduktiviteit) ongewijzigd blijft. Met 14 man meer komt Zitting BV aan 207.480 produktieve uren, waarin 199.500 stoelen worden gemaakt. at hoeft helemaal niet, stelt Indu- striebond-econoom Van der Laan. Be drijven die door de arbeidstijdverkor ting in de problemen komen, moeten namelijk loonkostensubsidies krijgen. Tijdelijk weliswaar, want er zijn opnieuw zogenoemde inverdieneffec ten. In gewoon Nederlands: je gooit een spierinkje uit om een vette kabeljauw te vangen.'Hoe steekt dat in elkaar? Zitting tuurt met vochtige ogen naar het geduldige papier waarop Van der Laan zijn theorie heeft ontvouwd. Zet u maar schrap. Alle ecomomen houden hun reken modellen, waarin nogal wat verwachtin gen zijn verwerkt die moeilijk hard te maken vallen, veel slagen om de arm. Dit komt tevens omdat niet alle effekten van arbeidstijdverkorting zichtbaar en meet baar zijn. Bij een 40-urige werkweek wordt bij Zitting BV per manuur 1,04 stoel geproduceerd. Wordt in één klap een werktijdverkorting ingevoerd van vijf uur per week dan treedt een produktieverlies op van 26.000 uur (100 x 52 x 5 uur). Het klamme zweet komt op directeur Zittings handen. Dat scheelt ruim 27.000 stoelen in een jaar. Wanneer geen loon wordt ingeleverd en de kosten dus gelijk blijven arbeidskosten 4,5 miljoen), af schrijvingen op gebouwen en machines 100.000), verkoopapparaat 250.000) en onder- nemersloon 100.000) en de beoogde, voor vervangingsinvesteringen noodzakelijke winst van 250.000 wordt vergeten, dan stijgt de kost prijs per stoel toch tot maar liefst 28,61. had. En op vergaderingen van zijn onderne- mingskring voegde hij zich bij de meerderheid van zijn collega’s die vaststelden dat in deze tijden van economische teruggang geen kostenverho gende experimenten met arbeidstijdverkorting kunnen worden geduld. Die vastberaden stem ming van stoelenfabrikant Zitting werd grimmi ger toen economisten van diverse pluimage de resultaten van ingewikkelde macro-economische de gehele volkshuishouding betreffende) re kensommen uit hun computers trokken. Zij wa ren namelijk nieuwsgierig naar de echte effecten van de invoering van een 35-urige werkweek voor de BV Nederland.2) Vervolgens raakt ondernemer Zitting de kern waar alles bij de gevraagde werktijdverkorting om draait: de beoogde doelstelling om meer men sen op korte termijn aan werk te helpen. Volgens de vakbeweging en de oppositie in de Tweede Kamer voert Bestek ’81 niet tot dat doel, hoewel alle bezuinigingen daarop juist gericht zijn. Wil de stoelenfabrikant Zitting zijn produktie van 200.000 stoelen in één jaar (1979 dus) halen, zo rekent hij uit, dan moet Zitting BV na invoering van de 35-urige werkweek 14 nieuwe mensen aantrekken. De vakbeweging juicht, maar niet voor lang. Want directeur Zitting rekent verder. k W "Y at zit ik nu toch te somberen, zegt fabri- \/l/ kant Zitting tegen zijn vrouw Johanna. v V De Industriebonden willen wel degelijk een stukje loon inleveren, een half percent. Ik zal eens even uitrekenen hoe groot die bijdrage in guldens is. Een simpel karwei: 0,5 percent over een totale loonsom die de BV Zitting aan zijn 100 personeelsleden betaalt komt in 1979 uit op 22.500. Zitting verslikt zich bijna in zijn borrel. Bij de huidige gemiddelde loonvoet in zijn bedrijf (zoals we gezien hebben bedraagt die 45 mille) kan hij daarmee een minimumloontrekker in dienst nemen. Tel uit je winst. Zitting bergt zijn kladpapiertje met berekenin gen in zijn bureau op. Het is al 2 uur en morgen is het vroeg dag. Maar Zitting slaapt erg onrustig. Reeksen getallen zweven hem door het hoofd en tegen de morgen wordt hij geplaagd door een nachtmerrie die hem klaarwakker maakt. Hij doet het licht aan en noteert snel wat trefwoorden op het kladblok dat altijd naast hem op het nachtkastje ligt. Groenevelt staken niet goochelen werklozen failliet. Als om 7 uur de wekker rinkelt stopt hij de aantekeningen in de binnenzak van zijn vest. HAARLEM. Zwaar weer op komst, dacht de Haarlemse stoelenfabrikant Aad Zitting toen hij na het NOS-journaal van acht uur op zoek ging naar verstrooiing op het derde Duitse net. De misdaadfilm kreeg hem evenwel niet in zijn greep Steeds dwaalden zijn gedachten af. Die dekselse Groenevelt ook. Arbeidstijdverkorting, een 35- urige werkweek, een vrije vrijdagmiddag wat een onzin toch. Met een onbeheerst gebaar haalde hij het kopje koffie van het dienblad dat zijn vrouw Johanna Zitting-Stoel hem gedienstig voorhield. Zuchtend en steunend, kwaad tot in het merg van zijn botten, liep Aad Zitting een halve minuut later naar zijn slaapkamer om een nieuw pak aan te trekken. De rekening van de stomerij gaat naar Groenevelt, beloofde hij zijn vrouw. Aad en Johanna Zitting hadden beroerde maan den achter de rug. Als de dag van gisteren herin nerden zij zich nog dat zwartgallige gesprek in april ’78 met de procuratiehouder van hun bedrijf. Zitting BV gaat op de fles als er niet snel ingegre pen wordt, luidde zijn boodschap. Onze stoelen worden van de markt gedrukt we zijn gewoon te duur. Het is wel rommel wat uit Taiwan komt, die stoelen van ons gaan beslist jaren langer mee, maar dat spul uit Taiwan is ruwweg 5 goedko per dan ons kwaliteitsprodukt. In 1977 kon u het verlies nog opvangen, maar voor dit jaar zie ik daar geen kans meer toe. De reserves zijn op. Later op de avond, na enige straffe borrels, zagen Aad en Johanna Zitting de toekomst toch weer zitten. Samen met de procuratiehouder had den zij een oplossing gevonden om het al bijna 60 jaar bestaande bedrijf van de ondergang te red den. Het personeelsbestand van 120 man zou tot 100 worden ingekrompen. Vijf man, die al een kleine 40 jaar bij Zitting BV had gewerkt, zouden profiteren van de gunstige regelingen van ver vroegde pensionering. Acht anderen, die toch al sukkelden met hun gezondheid, konden mis schien naar de WAO Wet Arbeids Ongeschikt heid) afgeschoven worden. De procuratiehouder beloofde hierover contact op te nemen met de vakbonsvertegenwoordiger Resteerden zeven mensen. Een beroerde taak om die te ontslaan, maar, zo overwoog directeur Zitting, hij kon toch aantonen dat deze kleine ingreep noodzakelijk was om de werkgelegenheid van die 100 anderen veilig te stellen. De procuratiehouder kreeg op dracht zo snel mogelijk een heilsplan in elkaar te timmeren. Vier maanden later was de sanering die de codenaam „Zagen '78” had meegekregen achter de rug. Gemakkelijk was het niet gegaan. Aad en Johanna Zitting hadden heel wat slapeloze nach ten urenlang met elkaar zitten praten over al dat leed dat op hen afkwam. Nee, mensen ontslaan is geen verfrissend karwei. Die kostbare afvloei ingsregelingen waarvoor zelfs het privé-vermo- gen was aangesproken bleken maar schamele pleisters op een diepe wonde, had het echtpaar Zitting ervaren. Toen de procuratiehouder in november 1978 met heldere rekensommen de toekomst schetste, verdween die katterige stemming pas. Wanneer de prognoses over de afzet van de inmiddels goedkoper geworden stoelen in 1979 zouden uitko men, gloorde er in december 1979 zelfs een be scheiden winst voor Zitting BV. En die winst was broodnodig want de outillage werktuigen, ma chines) was dringend aan vervanging toe. In een Brits vakblad had Aad Zitting onlangs gelezen dat •een van zijn concurrenten ging experimenteren met de invoering van de microprocessor of de chip, een nieuw soort Haarlemmer olie voor tech nologische vooruitgang. Het was een kostbare in vestering, had Zitting begrepen, maar de kosten kwamen er dubbel en dwars uit. Zijn Engelse collega verwachtte aanzienlijk minder personeel nodig te hebben voor de produktie van nóg meer stoelen. Aad Zitting had weliswaar even gehui verd bij de gedachte dat hij in de toekomst mis schien nog eens van die moeilijke gesprekken zou moeten voeren met af te vloeien werknemers, maar al te lang stond hij daarbij toch niet stil. Komt tijd, komt raad. Voor zijn bedrijf rees nu, zo bleek uit de prognoses van zijn ijverige procura tiehouder, immers een waterig zonnetje aan de kim. De cijfers spraken inderdaad duidelijke taal. Op de loonlijst bij Zitting BV staan per 1-1-1979 100 man/vrouw. De arbeidskosten netto loon, belastingen, sociale premies en pensioenpremies) bedragen gemiddeld 45 mille per man. Voor afschrijvingen aan gebouwen en machines heeft Zitting BV in 1979 1 ton nodig. Het verkoopappa raat slokt 250.000 op. Het ondernemersloon voor directeur Zitting is voor dit jaar op 100.000 gesteld. Bij een verwachte omzet van 200.000 stoelen tegen een prijs van 26 per stuk (dank zij de sanering is die prijs in vergelijking met de prijs in 1978 met rond 4 gezakt) ontstaat een onderne merswinst van /'250.000 vóór aftrek van - vennootschapbelasting. Met alles was bij deze cijferexercitie rekening gehouden. Bestek ’81 was bestudeerd, de procura tiehouder had zich verdiept in fiscale regelingen en hij had zich tevens intens beziggehouden met het arbeidsvoorwaardenpakket dat de vakbewe ging voor 1979 gerealiseerd wenste te zien. Hij had zelfs, na overleg met directeur Zitting, wat extra geld gereserveerd voor de lonen. Door jarenlange ervaring wijs geworden wist hij immers dat de in het vooruitzicht gestelde matigende nullijn voor de werknemers meer op utopistische dan op rea listische verwachtingen was gebaseerd. De procu ratiehouder kende z’n pappenheimers. Hij kon nu al voorspellen dat de werknemers straks, als de CAO was afgesloten, een voor een z’n kantoortje binnen zouden komen schuifelen om een brok- zogenoemd incidenteel loon (onder andere toesla gen voor promoties) te vragen. Met het onderwerp arbeidstijdverkorting wist de procuratiehouder niet goed raad. Was dat nu een harde eis? De vakbeweging wilde er zelfs een half percent loon voor inleveren. Of de werkne mers dit standpunt deelden was aan twijfel onder hevig. Bij Hoogovens, zo had hij in zijn lijfblad gelezen, hadden de vakbondsleden een andere mening dan de vakbondstop. Ze hadden geen stuiver voor arbeidstijdverkorting over, een loonsverhoging lag daar beter in de markt. In Duitsland daarentegen, zo herinnerde de procuratiehouder zich, hadden 100.000 metaalar beiders evenwel zes weken lang voor arbeidstijd verkorting gestaakt onder het motto: „Eins, zwei, drei, vier, die Arbeitszeit verkürzen wir”. ’t Was totaal mislukt. De werkgevers hadden één front gemaakt en ze gingen niet door de pomp. Als jullie je poot ook stijf houden, had de bezorgde procura tiehouder directeur Zitting gezegd, dan druipen de vakbonden wel af. Die arbeidstijdverkorting, had hij voorgerekend, kost veel te veel geld. Dat geld hebben wij niet, voegde hij hieraan toe, denkt u maar eens terug aan ons heilsplan „Zagen ’78” waarop wij die ellendige sanering hebben geba seerd. Onze kosten waren uit de hand gelopen we konden de stoelen aan de straatstenen niet kwijt. Door die sanering produceren we nu een stuk goedkoper en hopen we onze afzetverwach- tingen waar te kunnen maken. Directeur Zitting knikte dat hij het begrepen Bij de lunch met de procuratiehouder en de verkoopmanager op kantoor haalt hij het papier tje voor de dag. Samen steken ze de puzzel in elkaar. Groenevelt wil niet cijferen omdat hij niet geconfronteerd wil worden met alle gevolgen van een in zijn bedrijfstak (de industrie) ingevoerde werktijdverkorting. Hij is voorstander van de zogenoemde gedifferentieerde loonpolitiek be drijf staksgewijze loonpolitiek, waarbij het tot nu toe door de vakbeweging gehanteerde solidari teitsbeginsel verlaten wordt.) Hij is het beu zijn looneisen af te stemmen op de mogelijkheden van de minst draagkrachtige bedrijven of bedrijfstak ken. Wat in sterke bedrijfstakken mogelijk is, kan bij de zwakke broeders via door de overheid gegeven loonkostensubsidies bereikt worden. Doet de overheid dat niet dan gaan die zwakke bedrijven maar op de fles dat is tenslotte zijn verantwoordelijkheid niet. Het daardoor groeien de leger werklozen moet Van Agt maar banen bieden in de veelal ook door de overheid gefinan cierde quartaire sector niet commerciële dienstverlening).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19