Staatssecretaris De Graaf: ’n Ei hoort erbij CNV: voortgangsnota van opvatting Kok pleit voor meer eenheid België wil stookolie rantsoeneren Over middellange periode SER wil adviseren over ter mijn beleid sprong in het duister Politicus wil toezicht van volk ontslagen bij Wegvervoer drie percent duurder Singapore Airlines koopt luchtbussen Onrust bij Philips in Winschoten „Geen gedwongen Stork-Hengelo” f F J 23 WOENSDAG APRIL ECONOMIE 19 7 9 om- iatie men jere met nen. aka- een a in 5 en gen en lan- ezig /oor Hen reid ?nd. /oor BREDA (ANP). Staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken) heeft vandaag een beroep na zor gen i de ASB AD 949 nde zijn gedaan op de leiding van het Nederlandse bedrijfsleven om te helpen het ziekteverzuim in ons land terug te dringen. Vol gens De Graaf moet dit gebeu ren door middel van verbete ring van het arbeidsklimaat, in alle opzichten. F O A (ADVERTENTIE) Bedrijven moeten helpen bij terugdringen verzuim jge- hulp aan Indonesië Er zijn volgens De Graaf echter ook andere, minder makkelijk meetbare kos ten: bedrijfskosten zoals verstoring van de bedrijfsvoering, kosten van begelei ding en kosten van aanvullend loon, ziek- tewetpremies en dergelijke. Voor de werknemer zijn er dan nog kosten, die niet financieel van aard zijn, maar wel zwaar kunnen wegen, zoals aan passing in het bedrijf en belemmering van carrièrekansen Volgens De Graaf is in de periode 1955- 1975 het aantal door ziekte verzuimde werkdagen verdubbeld. In 1975 werd door alle werknemers samen tien percent van alle dagen wegens ziekte verzuimd. In dat jaar werden krachtens ziektewet en WAO respectievelijk 4,5 miljard en 5,4 miljard gulden uitbetaald. JAKARTA. Dertig percent van de voor Indonesische projecten bestemde buiten landse kredieten blijft onderweg steken, zo meent de vice-voorzitter van het Indonesi sche parlement, Masjuri. Dat komt volgens hem door „onfatsoenlijk gebruik van de leningen door degenen die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van ontwikkelings projecten”. Deze stijging van het ziekteverzuim is volgens De Graaf in strijd met het beeld van de Nederlandse gezondheidstoestand, dat steeds gunstiger wordt. Volgens De Graaf is het echter niet zo dat werkne- WINSCHOTEN (ANP). Bij de Pers glasfabriek van Philips in Winschoten zijn de werknemers (385) ongerust over het voortbestaan van het bedrijf. Er worden onderdelen voor zwart-wit-televisies ge maakt en men is bang dat niet tijdig kan worden overgeschakeld naar kleuren-tv’s. In een open brief schrijven de gekozen leden van de ondernemingsraad dat zij bang zijn dat de concemleiding de pro- duktie wil overhevelen naar de fabriek in Aken in Duitsland. De gekozen leden vin den dat Philips de zaak moet bespreken met de centrale ondernemingsraad van het concern. Masjuri verklaarde dat het Indonesi sche parlement zich daarover ernstig zor genmaakt. Hij acht het noodzakelijk dat Die eerste drie toesteUen zullen in april 1981 worden afgeleverd. Met de bestelling van deze luchtussen is, inclusief reserve onderdelen en materieel, een bedrag van 310 miljoen Amerikaanse dollar gemoeid. Bij de produktie van dit toestel is Fokker betrokken. Het bedrijf is lid van het Euro- - pese consortium dat Airbussen bouwt. De nieuwe vliegtuigen, die plaats bieden aan 246 passagiers, zullen worden ingezet op de Zuidoostaziatische routes. Naar verwachting zal Singapore Airli nes nog dit jaar vluchten op de Volksrepu bliek China gaan uitvoeren. Singapore Airlines heeft rechten gekregen op drie Chinese bestemmingen, Peking, Chang- hai en Kanton te gaan vliegen. Deze vluch ten zullen voorlopig worden uitgevoerd met Boeing-707 vliegtuigen. Vanuit Ne derland kunnen deze Chinese bestemmin gen worden bereikt via Singapore. SCHIPHOL (ANP). De lucht vaartmaatschappij Singapore Airli nes heeft bij Airbus-industrie een or der geplaatst voor de levering van zes vliegtuigen van het type Airbus A- 300-B4, daarnaast heeft de maat schappij een optie op nog eens twee van deze vliegtuigen genomen. Dit heeft een woordvoerder van Singapo re Airlines in Nederland meegedeeld. loosheid, sociaal isolement en vervreem ding”. Hij vindt dat de Nederlandse mana gers meer oog moeten krijgen voor het welzijn en de ontplooiing van de werkne mer in verband met zijn arbeid. Volgens De Graaf kan hoog verzuim vaak wijzen op fouten in de bedrijfsorga nisatie, op slechte werkomstandigheden (vuil, lawaaiig) of op onvoldoende inhoud van het werk. Aanpak van het ziektever zuim door hier wat aan te doen, noemde De Graaf „premiëring van gezondheid”. De bewindsman zei in een toespraak tot ondernemers in Breda dat de laatste jaren de stijging van de uitkeringen wegens ziekteverzuim (zietewet en WAO) is geste gen tot ongeveer een kwart van alle voor de Nederlandse sociale verzekeringen uit gekeerde bedragen. In andere cijfers: on- BRUSSEL (ANP). België gaat hoogstwaarschijnlijk een rantsoenering invoeren voor vloeibare brandstof die ge zinnen gebruiken voor verwarming en dergelijke. Elk gezin zal per kwartaal tachtig percent van de brandstof krijgen die het het vorig jaar gebruikte. Dat is^en van de punten uit een Belgisch energie- besparingsprogramma, waarvan onder delen gisteren in Brussel zijn uitgelekt. De Belgische ministerraad zou het geheel van de plannen op zijn eerstvolgende bijeen komst bepsreken. De Belgische plannen berusten op het besluit van het Internationale Energiebu- reau (IAE) te Parijs, waar ongeveer twin tig westerse industrielanden een aantal weken geleden besloten vijf percent van hun energieverbruik van dn jaar te bespa» het volk directe toezicht houdt op de be steding van de buitenlandse kredieten. „Als mensen zien dat ontwikkelingspro jecten niet volgens de juiste weg worden gerealiseerd, moeten zij dat aan het parle ment rapporteren of aan de kranten door geven”, zo meent Jasjuri. Gevraagd naar zijn mening over de lening van 2,775 mil joen dollar van de intergouvernementele groep voor Indonesië (IGGI) een con sortium van twaalf rijke landen dat de ontwikkelingshulp aan Indonesië coördi neert en dat vorige week in Amsterdam bijeen is geweest zei Masjuri dat die lening „op gepaste wijze wordt gebruikt voor goede projecten”. De vice-parlementsvoorzitter reageerde met bovenstaande opmerkingen op een verklaring van Soemarlm, de waarne mend voorzitter van de Bappenas, het Indonesische economische planbureau. Soemarlin verklaarde dat onder de oude orde (het bewind van Soekarno) het geld werd gebruikt voor wat hij noemde on- produktieve projecten. In dat verband noemde hij onder andere de Jattiluhur- dam en het sportstadion van Senajan. De nieuwe orde (het bewind van Soe- harto) heeft volgens Soemarlin daarente gen de buitenlandse kredieten aangewend voor produktieve projecten. Masjuri ant- mers zich tegenwoordig te snel of op on juiste gronden ziek melden. Hij wijst op een aantal oorzaken in de maatschappelijke en medische sfeer, waardoor de werknemers, in het bijzon der de jongere, zich eerder ziek melden dan vroeger. Men heeft tegenwoordig meer belangstelling voor zijn eigen ge zondheid. Bovendien vindt men arbeid een minder absolute waarde dan vroeger. Maar ook medische ontwikkelingen lei den tot meer ziekmeldingen. De onder zoeksmethoden zijn veel verfijnder, zodat vaak aandoeningen worden opgespoord, die men vroeger niet kon vinden. Ook komen werknemers soms later terug in het arbeidsproces dan nodig is, omdat het overleg tussen de verschillende betrokken artsen niet vlekkeloos is. Maar, zegt De Graaf, van groot belang is de groep bedrijfsfactoren, die van invloed zijn op het ziekteverzuim. De werknemers van nu stellen hogere eisen aan hun werk en de werkomgeving dan vroeger het ge val was. De Graaf pleitte dan ook voor „humanisering van de arbeid” in de ruim ste zin van het woord, in de strijd tegen het dure ziekteverzuim. UTRECHT (ANP). De industriebon den FNV hebben een dringend beroep op minister Albeda (Sociale Zaken) gedaan om te voorkomen dat er bij de sluiting van de Stork Gieterij in Hengelo gedwongen - ontslagen zullen vallen. De industriebonden FNV schrijven de i minister met verontwaardiging kennis te hebben genomen van het besluit van het kabinet om geen verdere steun te ver strekken aan de Gieterij waar nu nog 125 man werken. Nu het kabinetsbesluit door de Tweede Kamer niet is afgewezen „rest ons slechts de sluiting van dit bedrijf zo te laten plaatsvinden dat de schade voor de betrokken werknemers tot een minimum blijft beperkt”, aldus de bonden. De industriebonden FNV constateren dat het ministerie van Sociale Zaken tot nu geen of onvoldoende activiteiten heeft ontplooid om de gevolgen voor de werkne mers zo veel mogelijk te verzachten. De bonden willen dat het ministerie tal van maatregelen treft om de werknemers aan een nieuwe passende werkkring te helpen. Zo moet in de regio Twente een verplichte vacaturemelding komen, in de Gieterij moet een vacaturebank komen en er moet veel aandacht worden besteed aan de (om)scholingsmogelijkheden. Verder moet aan het moederbedrijf VMF-Stork geld beschikbaar worden gesteld, zodat de werknemers vanuit hun dienstbetrek king kunnen worden bemiddeld. aantal werklozen meldt, doen het CNV concluderen dat ook Bestek ’81 niet het juiste antwoord is. Bovendien worden, zo zegt het CNV, in dit vage werkstuk ver dergaande maatregelen aangekondigd die niet beoordeeld kunnen worden omdat ze niet zijn uitgewerkt. De voortgangsnota is dan ook een sprong in het duister met als enige zekerheid dat de zwakken in de samenleving een kans lopen onevenredig veel te moeten bijdragen, aldus het CNV in het verbondsblad De Gids. Als voor beeld wordt genoemd de nieuwe poging van het kabinet om in de gezondheidszorg een eigen bijdrage in te voeren, een zaak waar het CNV zich „sterk” tegen verzet. Ook is het CNV tegen de plannen van het kabinet, de sociale uitkeringen per 1 juli opnieuw te korten. Het CNV heeft voorts bezwaren tegen het plan van het kabinet om gedeeltelijk arbeidsongeschikten moeilijker dan tot nu toe in aanmerking te laten komen voor een volledige WAO-uitkering. Het CNV vindt dat ze recht hebben op een volledige WAO-uitkering omdat gedeeltelijk arbeidsongeschikten een veel kleinere kans op werk hebben. Dat schrijft het dagelijks bestuur van de SER in een notitie aan de raad die het in zijn vergadering van 20 april zal behande len. In het jaar streefdatum juni uit te brengen advies zal, aldus het dagelijks bestuur, het volgende moeten worden na gegaan: in hoeverre stemmen de korte-ter- mijnontwikkelingen overeen komen met de ramingen voor de middellange termijn en welke gevolgen voor het beleid uit eventuele afwijkingen voortvloeien. Ook kan worden nagegaan of de uitgangspun ten in de ramingen van de centraal-econo- mische commissie nog juist zijn; zet de trend in de collectieve sector en de marktsector die de SER signaleerde in zijn advies over de omvang en groei van de collectieve sector zich voort? hoe ontwikkelt het Nederlandse marktaandeel zich in de wereldeconomie? adviseren over arbeidstijdverkorting; hoe verhouden de ontwikkelingen in ons land zich ten opzichte van het buiten land. Dit rapport zal gebaseerd zijn op gege vens van onder andere de SER-commissie van economische deskundigen en zal zich beperken tot globale analyse en beoorde ling. Het wordt voorbereid door een werk groep uit de SER-commissie ontwikkeling nationale economie. Waar het betreft het volgend jaar uit te brengen advies zal nu al een aanzet moe ten worden gegeven voor een aantal stu dies. Blijkens een notitie van het dagelijks bestuur van de SER zijn voor het sociaal- economisch beleid op de middellange ter mijn studies van belang over: de werkgelegenheid en werkverde ling. Daarbij kan het gaan over de ontwik kelingen van de werkgelgenheid in de marktsector, quartaire en collectieve sec tor, normen en resultaten van de individu ele steunverlening, innovatie en de wer king van de arbeidsmarkt; studies betreffende de collectieve sec tor. Daarbij zouden de effecten van het regeringsbeleid onderzocht kunnen wor den op de inkomensverdeling, de markt sector en collectieve sector en de verde ling van de niet-actieven over de diverse sociale voorzieningen. Daarnaast kan een studie over'de feitelijke relatie tussen col lectieve en marktsector nuttig zijn, waar bij onder andere zou kunnen worden aan gegeven in hoeverre bezuinigingen in de collectieve tot extra particuliere uitgaven leiden die pen nieuwe last op de onderne mingen leggen en wat de invloed is van de diverse collectieve uitgaven op de doel stellingen van het sociaal-economische beleid; studies betreffende de concurrentie positie. Daarbij zal onder andere aan dacht moeten worden besteed aan de ver plaatsing van bedrijvigheid naar het bui tenland, terwijl ook gegevens vereist zijn op het niveau van de ondernemingen van de bedrijfstakken: studies betreffende het selectieve groeibeleid. Om hierover te kunnen advi seren zou de SER frequent op de hoogte moeten worden gebracht van het werk van de ministeriële commissie Putter die periodiek rapporteert over het selectieve groeibeleid en van de resultaten van de Wet op de investeringsrekening. Het dage lijks bestuur van de SER is zich ervan bewust dat deze studies zeer omvangrijk kunnen zijn, maar de uitkomsten kunnen van grote invloed zijn op de advisering over het sociaal-economische beleid vol gend jaar en de jaren daarop. woordde daarop door te stellen dat „het nut van het sportcomplex niet in geld kan worden uitgedrukt”. „Het stadion in Sena jan is belangrijk voor het aanwakkeren van de nationale bewustwording. De geest van het volk is niet in roepia’s uit te drukken, aldus Masjuri. Het Engelstalige Indonesische ochtend blad Indonesian Observer (nationalis tisch) zette maandag in een hoofdredacti oneel commentaar vraagtekens achter de IGGI-hulp. De huidige lening van 2,775 miljoen dollar voor slechts'één jaar is al groter dan wat Indonesië in de eerste twintig jaar van zijn bestaan heeft ge leend, aldus het blad. De regering beweert dat de buitenlandse hulp slechts een aan vulling is, maar de werkelijkheid wijst op het tegengestelde. Maakte de buitenland se hulp in het tweede vijfjarenplan slechts 34,5 percent uit van de ontwikkelingsbe- groting, in het nu lopende derde vijfjaren plan is dit percentage gestegen tot 42. percent, aldus het blad. Een ander Engelstalig ochtendblad, In donesian Times, schreef maandag dat de IGGI-landen de lening hebben verstrekt omdat zij vertrouwen hebben in de kracht en de prestaties van het Indonesische volk. De IGGI-landen vertrouwen erop dat het Indonesische volk zijn schulden terugbetaalt. Zij hebben de lening gege ven omdat daar weinig risico’s aan zijn verbonden. Dat wij die hulp hebben ge kregen, danken wij aan ons harde werken en niet aan onze fouten, zo besluit het blad. ren. Op de laatste Europese topconferen tie, begin vorige maand te Parijs, sloten de negen EG-landen zich officieel bij dit initi atief aan. Volgens hetgeen gisteren in Brussel uit lekte, zal de industrie voortaan negentig percent toegewezen krijgen van de hoe veelheid zware stookolie die ze vorig jaar gebruikte. Bij de rantsoenering van de huisbrandolie gaat het om lichte stook olie. Ziekenhuizen, scholen en vitale be drijven, zoals bijvoorbeeld elektrische centrales en bedrijven in de voedingsin dustrie krijgen overigens een groter rant soen dan negentig percent van vorig jaar toegewezen. De Belgische regering zal ook een voor lichtingscampagne gaan voeren om het energiegebruik terug te dringen. De maxi mum snelheid op autowegen blijft ge handhaafd op 120 km per uur (op andere wegen, behalve in de steden, negentig km per uur), maar de controle erop door de rijkswacht en politie wordt verscherpt. Ook zijn er plannen om het elektrici teitsgebruik te besparen door lichtrecla mes en de verlichting van gebouwen te beperken. De staatssecretaris vindt dat het „mana gement” van de Nederlandse bedrijven I meer moet doen om „werksituaties te I scheppen, die worden gekenmerkt door I het ontbreken van zinloosheid, machte- Onfatsoenlij k gebruik geveer 4,6 percent van het nationaal inkomen. DEN HAAG (ANP). De sterke stij ging van de prijs van dieselolie noodzaakt het wegvervoer ertoe de vrachtprijzen met drie percent te verhogen. De werk geversorganisaties in het beroepsgoede- renvervoer (NOB-wegtransport, PCB/ KVO en KNVTO) hebben dit gisteren in een verklaring gezegd. De stijging van de vraag en de vermin derde produktie van olie hebben ertoe geleid dat de prijs van dieselolie in het eerste kwartaal van dit jaar al met circa tien percent is gestegen. Daarnaast heb ben de leveranciers veelal hun kortingen, zoals de grootverbruikerskorting, inge trokken. Daardoor zijn veel transportbe drijven feitelijk met een stijging van de olieprijs van vijftien percent geconfron teerd, aldus de organisaties in het wegver voer. Zij zullen de gemiddelde kostenstij ging voor het nationale en internationale wegvervoer van drie percent aan hun op drachtgevers doorberekenen. DEN HAAG. In beginsel zal de Sociaal-Economische Raad voortaan ieder jaar aan de regering een advies moeten uitbrengen over het sociaal- economische beleid voor de middellange termijn. Dat zal voor het eerst diepgaand volgend jaar gebeuren. Halverwege het jaar al zal de SER rapporteren over een aantal sociaal-economische gegevens over recente ontwikkelingen. De voorbereidende werkzaamheden daartoe zijn onlangs begonnen. HENGELO (ANP). FNV-voorzitter Kok heeft gisteravond tijdens een spreek beurt in Hengelo gepleit voor een meer eensgezinde opstelling van de FNV-vak- bonden in de onderhandelingen over de werktijdverkorting. „Natuurlijk zijn de diverse bonden au tonoom en mogen ze zelf bepalen hoe in hun bedrijfstak de werktijd het beste kan worden verminderd”, aldus Kok. Hij vindt echter wel dat de bonden het onder ling eens moeten zijn over de mate waarin de arbeidstijd moet worden verminderd. Bij de CAO-onderhandelingen die nu aan de gang zijn, maken de ondernemers volgens Kok misbruik van de verdeeld heid van de vakbonden. Dat de FNV haar gezicht zou hebben verloren in de con frontatie met de werkgevers, sprak hij met klem tegen: „Wij hebben ervoor ge zorgd dat er in ons land een algemene discussie is gestart over een meer recht vaardige verdeling van de arbeid en ik constateer dat we van steeds meer groepe ringen in onze samenleving steun krijgen”. Kok haalde fel uit naar de Nederlandse ondernemingen die in de Verenigde Sta ten investeren. Naar zijn opvatting is er I sprake van een grote kapitaalsvlucht, die de werkgelegenheid in Nederland een slechte dienst bewijst. Een ontwikkeling die in de hand wordt gewerkt door het I regeringsbeleid. Er moet naar zijn oordeel een sociaal-economisch beleid worden ge- voerd dat gericht is op een eerlijke verde- ling van werk en inkomen en op het schep- pen van nieuwe arbeidsplaatsen. UTRECHT (ANP). Het CNV vindt het onbegrijpelijk dat de regering in de voortgangsnota waarin tussentijds bestek wordt opgemaakt van Bestek ’81 J geen enkele aanduiding heeft gegeven van de gevolgen die Bestek ’81 voor t de werkgelegenheid heeft en dat terwijl juist die werkgelegenheid de hoofd- 1 doelstelling is van het ombuigingsbeleid. Deze constatering en het feit dat het J Centraal Planbureau een stijging van het Laker is van plan de Europese regeringen te dwingen om gere gelde luchtverbindingen open te stellen voor particuliere lucht vaartmaatschappijen. Een van de routes waar Laker graag op zou willen vliegen is Londen-Pa- rijs. Na het ondertekenen van het Airbus-contract kondigde hij aan de zaak desnoods voor het Euro pese Hof van Justitie te brengen gulden. De Airbus is een produkt van de Europese vliegtuigfabrie ken Messerschmitt-Boelkow- Blohm. Aerospatiale en British Aerospace Fokker werkt ook mee aan de bouw ■fr Een schaterlachende, Sir Freddie Laker (rechts) omarmt „superman Bernard Latière, de Franse president van de Airbus Industrie. Laker gaf Latière het superman T-shirt na het onderte kenen van een contract voor de levering van tien Airbussen, waarde ongeveer 650 miljoen

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23