Geen douceurtje door hoge prijzen Franse reactor stil na scheur in houder Eritrees front meldt herovering n 99 a Bemande Sojoez gelanceerd In Spanje 46 kinderen in China beschuldigt Vietnam opnieuw Mislukte aanslag in Madrid Frans weekblad houdt onderzoek bus omgekomen Ratel Vergissing Niet gek Doodgeschoten Hovaardigheid 3 1 I APRIL BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 1 door Nico Scheepmaker ïl I I WOENSDAG (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President Carter wil dat de Amerikaanse oliemaatschappijen de twaalf miljard gulden die zij de komen de drie jaar overhouden door de hogere brandstofprijzen, besteden aan het zoeken naar nieuwe en betere energiebron nen. Carter voegde hieraan gisteren toe, dat hij niet zal dulden dat de offers die het Amerikaanse volk brengt om energie te besparen, tot een aanfluiting worden gemaakt „door een dou ceurtje voor de oliemaatschappijen”. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. In de Iraan se hoofdstad Teheran zijn vanmorgen opnieuw elf men sen door revolutionaire recht banken veroordeeld en te rechtgesteld. Onder hen vier generaals, twee ministers, po litiechefs, leden van het parle ment van het oude regime en een oud-burgemeester van Te heran. Allen waren onder meer beschuldigd van corrup tie en hoogverraad. Men was vanmorgen druk doende de ei gendommen van de geëxecu teerden te verdelen onder het volk, aldus een bericht van radio-Teheran. 1 trijfel I stuk Nederland is een wijs land I» i I. öl l;- A is ld ld Wat de veiligheid voor de staatsburgers betreft staat eige naardig genoeg de Ierse repu bliek op de bovenste plaats. Ons land komt als tweede, ge volgd door Luxemburg. Frank rijk komt op de zevende plaats. artsen ambtenaren zijn één na laatste op de ranglijst. Neder land staat hier bovenaan. r(. De revolutionaire regering van Iran heeft gisteren overigens officieel toegege ven dat zij zich geconfronteerd ziet met onrust van de kant van separatistische elementen en werklozen. Ook heeft zij toegegeven dat er mensen zijn die aan dringen op terugkeer van de sjah. Momen teel telt Iran meer dan drie miljoen werk lozen, welk aantal neerkomt op negen procent van de bevolking. Volgens de plaatsvervangend minister-president En- tezam, die officieel woordvoerder is van de regering, hebben bij een onlangs ge houden mars van werklozen in het gebied van de Koerden in het westen van Iran mensen die op de hand van de sjah zijn, geroepen om de terugkeer van de monar chie. Waldheim heeft zelf vorige week ge poogd de executies van de voormalige Iraanse premier Hoveida, de gewezen Pa kistaanse leider Bhoetto en de Zuidafri- kaanse zwarte guerrillastrijder Mahlangu te voorkomen. Voor het eerst gaf Entezam toe dat de werkloosheid een belangrijke bron van onvrede in de staat-zonder-sjah is ge worden. lië en Groot-Brittannië. Wat be treft de nationale dynamiek is de Bondsrepubliek niet te vers laan, maar wordt het gevolgd door ons land, met Frankrijk op de vierde plaats en Dene marken als hekkesluiter. Wat comfort betreft komt Denemar ken als nummer een uit de bus. Voorts kondigde Carter aan, dat hij een commissie zal instellen die de toedracht van het ongeluk met de kerncentrale in Harrisburg moet onderzoeken, en aanbe velingen moet doen voor een verbetering van de veiligheid van reactors. De VS kunnen het niet zonder kernenergie stel len, aldus Carter, die opmerkte dat kern energie ruim dertien procent van de totale Amerikaanse energiebehoefte uitmaakt. De Amerikaanse president wil dat bin nen twee maanden hoorzittingen begin nen over de vraag hoe het gebruik van kolen kan worden bevorderd. ROME (Reuter). Het Eritrees Bevrijdingsfront (ELF) heeft van morgen de herovering gemeld van de stad Tuccumbia, die onlangs door Ethiopische regeringstroepen was in genomen. Ondanks dit alles zijn er een tolerantie en een sociaal gevoel die al deze problemen overko melijk maken, aldus de Franse journalist. energie heeft gisteren gezegd dat de nucle aire reglementeringscommissie (NRC) te traag heeft gereageerd op het ongeval bij Harrisburg en wil dat de NRC een specia le groep deskundigen paraat houdt voor defecten bij kerncentrales. Ook wil men voortdurende controle bij alle centrales, bijvoorbeeld door een vertegenwoordiger bij elke installatie. De Deense premier Anker Jorgensen heeft verklaard dat na Harrisburg de energiepolitiek van zijn land geheel op nieuw moet worden bekeken. Denemar ken zou volgend jaar beslissen of het over zou gaan tot de bouw van kerncentrales. sning ’olks |n de ie di- laag stich- jwve- g met rnnis. pora- Dat ebeu inken sr de teerd s een Rot sente sgon- >aa«” -dam daan Izend rzlt- ner aan leze ling trde Ook het ge i executies kan beleggen op de door Am nesty aangevoerde gronden. De interna tionale organisatie, die streeft naar verbe tering van het lot van politieke gevange nen overal ter wereld, had zulks het afge lopen weekeinde gevraagd. Een woord voerder van de VN zei gisteren dat Wald heim echter geenszins het initiatief van Amnesty had afgewezen en dat hij de deur openliet voor een betere procedure. ’olks- I op e-Ka lijn. t een Huize at de sr het I En als ik dan, eens per uur, aan die vier ex-collega’s denk, dan denk ik onvermij delijk even aan dat laatste moment, vlak voordat zij werden doodgeschoten, waar op het ten volle tot hen moet hebben doorgedrongen dat zij een verschrikkelij ke vergissing hadden begaan door dat bootje te huren, en er onbeschermd op af te gaan. Andere collega’s hadden het hun afgeraden, maar zij hadden het toch ge daan! De fout van hun leven. En niet meer terug te draaien. Een triest stemmende gedachte. (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) MADRID. Zesenveertig kinde ren, allen tussen de 11 en 13 jaar, en vier volwassenen zijn gistermiddag omgekomen toen de bus waarin ze zaten ter hoogte van het dorpje Santa Cristina De La Polvora in de rivier stortte. De kinderen, afkomstig uit Vigo, had den een schoolreisje gemaakt naar Ma drid en waren op weg naar huis. Acht kinderen, van wie er enkelen licht gewond zijn en een opgepikte soldaat die stond te liften, zijn de enige overlevenden. De oorzaak van het ongeluk is waar schijnlijk de te grote snelheid waarmee de chauffeur de bocht voor de brug nam. Volgens een dorpsbewoner heeft men zes jaar geleden de weg verbeterd, maar heeft men niets gedaan om de gevaarlijke bocht te corrigeren. Volgens deze man is de bus de vijfde auto die in de rivier stort sinds de weg werd verbeterd. ngela veest ice in nede- ns de rkers Ie be- egens id is ven. <ub- urd ven p tn Sinds ik dat bericht las, heb ik elk uur wel even aan ze gedacht. Niet omdat ik me zo goed in hun situatie kan verplaatsen, want ik ben wel een journalist, maar ik ben niet gek. Begin mei gaan mijn vrouw en ik een dag of acht naar New York, dat vind ik al een heel avontuur, waarvoor ik de notaris heb ingeschakeld om het voog dijschap over de kinderen vast te laten leggen. De drang naar landen in oorlog, laat staan naar frontgebieden, is mij ge heel vreemd, en ik verlang ook van nie mand dat hij het wel doet om mij van alle finesses op de hoogte te houden. Het was, journalistiek gezien, natuurlijk geheel verantwoord om Nico Haasbroek c.s. van uit Harrisburg, aan de poorten van de kernreactor, over de radioactieve calami teit te laten berichten, maar ik zou mijn abonnement niet hebben opgezegd als zij er vanuit Washington over bericht hadden en het risico van radioactieve besmetting, met alle mogelijke gevolgen van dien, niet hadden willen nemen. Bent u al geëxecuteerd in Iran? Of overhoop geschoten in Baskenland? Of aan de verwondingen bezweken in Bel fast? Nee, dan bent u een bofkont, net als ik trouwens. Het gevaar loert overal, dat weet ik ook wel, en het is een wat wrange gedachte dat negenennegentig van de honderd Nederlanders die dit jaar nog zullen omkomen bij een of ander ongeluk in 1980 nog geleefd zouden hebben als zij naar Iran, Baskenland of Noord Ierland waren gegaan, maar je doet er toch maar het beste van het gevaar niet op te zoeken. Zoals Karl Bergman (Van Svenska Dag bladet), Arne Lemberg (van Expressen), Hans Bollinger (van Der Stern) en Wolf gang Stiens (ook van Der Stem) gedaan hebben, toen zij vorige week vrijdag het Victoria Meer overstaken in een bootje, om op deze klandestiene manier Oeganda binnen te komen. Zij werden door solda ten van Idi Amin gepakt, en hoogstwaar schijnlijk doodgeschoten. Vorige week donderdag besloot de pre sident de prijscontrole op ruwe olie op te heffen, een besluit dat hij buiten het Con gres om mocht nemen. „Daarmee is de gordiaanse knoop doorgehakt die de Amerikaanse energiepolitiek de laatste jaren heeft verlamd”, aldus Carter. Hij zei te verwachten, dat het Congres akkoord zal gaan met zijn voorstel voor een belasting op de extra-winst die de oliemaatschappijen zullen krijgen dankzij de opheffing van de prijscontrole op in de VS gewonnen olie. Maar ook na die belas ting zullen de oliemaatschappijen nog twaalf miljard gulden overhouden. Volgens het Elf begint het aanvankelijk succesvol verlopen offensief van de rege ringstroepen tegen de afscheidsbewegin- gen in Eritrea, nu te verlopen. Bij gevech ten bij de grens met Soedan zouden de opstandelingen 2.000 man regeringstroe pen buiten gevecht gesteld hebben. Het in Rome uitgegeven communiqué van het ELF zegt voorts dat 18 gevangenen zonder vorm van proces zijn terechtgesteld in Asmara, de hoofdstad van Eritrea. Een andere afscheidingsbeweging, het Eritrese Volksbevrijdingsfront (EPFL) heeft vorige week toegegeven dat zijn troepen op twee na alle steden die het in handen had, heeft moetenontruimen voor de oprukkende regeringstroepen. Ik ben blank en jij gaat dood, en daar maken wij een foto van, dat is alles. Maar die Oegandese soldaten van Idi Amin zijn ruwe klanten, zij kennen het spel en de spelregels niet, en zij draaiden de redene ring om: jij gaat dood en daar maken wij met jouw camera een foto van! Aan een boom, zo vol geladen, mist men vijf, zes doden niet, laat staan vier. Daaruit sprak natuurlijk weinig reali teitszin van die Oegandezen, want in werkelijkheid spreekt de moord op die vier westerse journalisten ons veel meer aan dan de moord op de miljoen Oegande zen die Idi Amin op zijn geweten heeft. In onze ogen was hun camera een onaantast baar vrijgeleide, te vergelijken met de ratel van de melaatsen in de middeleeu wen, waarmee zij iedereen die buitenshuis vertoefde al van verre waarschuwden: pas op, we komen er aan, op zij allemaal, wij zijn de onaanraakbaren, wee hem die ons te na komt! i het onge- itads- het gaat arstel ngen, (Van onze redactie buitenland) PEKING. Het persbureau Nieuw China heeft Vietnam gisteren beschuldigd van „gewapende provocaties” aan de Chi nees-Vietnamese grens. De beschuldiging kwam vier dagen voor een Chinese dele gatie naar Vietman gaat voor besprekin gen over het grensconflict tussen beide landen. Volgens het Chinese persbureau heb ben de Vietnamese troepen de laatste we ken herhaaldelijk het vuur geopend op Chinese steden en dorpen en mijnen ge legd op Chinees grondgebied waardoor boeren om het leven kwamen. Grenstroe pen van de Chinese militie hebben tegen aanvallen uitgevoerd en verscheidene Vietnamese indringers gedood of gewond, aldus Nieuw China. Intussen zijn in het noordwesten van Cambodja opnieuw felle gevechten uitge broken tussen het door Vietnam gesteun de nieuwe bewind van Heng Samrin en pro-Chinese guerrillastrijders van de Ro de Khmer, het leger van de verdreven Cambodjaanse premier Pol Pot. Volgens het nieuwe Cambodjaanse bewind zijn de afgelopen maand meer dan 2.300 Khmer- soldaten in het zuiden gedood, gewond of gevangen genomen. (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker) PARIJS. Nederland is als eerste geëindigd in een enquête van het Franse links-liberale weekblad „Le Point” waarin de vraag werd gesteld waar men in de EG-landen het beste leeft. Met het oog op de Eu ropese verkiezingen hadden verslaggevers van het week blad in de club van Negen rondgeneusd. Wie pas begint te werken krijgt een salaris van 3500 franc in de maand (wat in Franse ogen gi gantisch is), werklozen worden onder de arm genomen en afge studeerde studenten zonder baan krijgen een uitkering drie maanden nadat ze de universi- teit verlaten hebben". I WENEN/SOFIA (DPA). De Sovjet- I Unie heeft gisteren het ruimteschip So- joez-33 gelanceerd, met aan boord de Rus sische commandant Roekavisjkinov en de Bulgaar Ivanov. Het is niet bekend of het ruimteschip wordt gekoppeld aan het ruimtestation Saljoet-6, waarin sinds 25 februari de twee Russische astronauten I Lachov en Rjoemin verblijven. 9 9 h Carter: Olieconcerns dansen in de discotheek, op je 17e woon je samen met degene van wie je houdt. Gescheiden vrouwen zonder financiële hulp worden door de staat niet in de steek gelaten, homoseksuelen worden in hun clubs be schermd en wie meer dan twee jaar de gevangenis in moet brengt de laatste vijf maanden door in een van de vier open gevangenissen van het land. De criteria die ze zich gesteld hadden waren gezondheid, vei ligheid, aangenaam levenskli maat, cultuur, sociale verhou dingen, dynamiek en comfort. Nederland spande de kroon, op de hielen gevolgd door Dene marken. Wat de factor gezondheid be treft stelden de verslaggevers van Le Point vast dat de landen waarin de gezondheidszorg voor honderd procent door de staat wordt betaald, en waar de gelijkheid van behandeling bo venaan staat, toch niet tot de top behoren van landen waarin men volledig tevreden is over de gang van zaken. In de lijst van Le Point komt bijvoorbeeld Groot-Brittannië waar gezond heidszorg geheel gratis is en de dwingen tot onderzoek Gevolgd door België en Neder land. Ierland eindigt als laatste. Dat Nederland toch gewon nen heeft zal heel wat lezers verbazen die het land niet ken nen aldus de redacteuren van Le Point. Wie het land nu wel kent is Le Point-redacteur Claude Bonjean, die met hulp van de Nederlandse ambassade heel wat Nederlanders heeft kunnen spreken, en die zijn aandacht heeft geconcentreerd op een typisch Nederlandse provinciestad als Almelo. Bon jean had Amsterdam verme den: „Het Venetië van het Noorden dat met v haringen wordt gevoed”, maar zich ge concentreerd op Almelo met, zijn voetgangerswegen omlijnd door supermarkten en uurwer ken die speeldoosmuziek ten gehore brengen”. „Hoe zou iemand in Neder land ongelukkig kunnen zijn”, vraagt Bonjean zich af. „Op je tiende kies je al je schoolparle- ment, op je veertiende ga je (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Een kleine kernreactor van 35 megawatt bij de Franse stad Grenoble is gisteren buiten gebruik gesteld nadat in de reactor een hoeveel heid radioactief gas was vrijgekomen. Toen de toelaatbare stralingsgrenzen werden overschreden schakelde de reactor zichzelf automatisch uit, zo is meegedeeld door het Franse commissariaat voor kernenergie. Men veronderstelt dat de reactor sneller begon te werken toen een houder van een staaf verrijkt uranium scheurde, waar door straling vrijkwam in de reactor. Vol gens de mededeling heeft niemand in het gebouw een te hoge dosis radioactiviteit opgelopen en kan de reactor volgende week weer in bedrijf worden gesteld. Het stadsbestuur van Antwerpen heeft gisteren in een telegram aan vier Belgi sche ministers gevraagd welke voorzor gen zijn genomen om eventueel onheil te voorkomen bij de kerncentrales van d’Oel aan de Schelde vlakbij de Nederlandse grens. Ook heeft het gevraagd welke alge mene maatregelen, zoals evacuatie, zijn ontworpen voor het geval een ongeluk zich zou voordoen. De raad dringt aan op volledige voorlichting van de bevolking. De Amerikaanse senaatscommissie voor toezicht op het gebruik van kern- En als ik dan ieder uur wel even aan die vier journalistien in Oeganda denk, dan denk ik vooral aan die twee Zweden. In feite is er natuurlijk geen verschil in men selijk drama, maar die Duitse journalis ten vertegenwoordigden tenminste nog een wereldmacht, van vroeger vertrouwd met wereldoorlogen, maar wat zoeken Zweedse journalisten nu in Oeganda? Zo blond, en dan toch in een klein bootje op jacht naar foto’s en kopij in het zwarte werelddeel, dat moest wel misgaan. Er spreekt ook iets van hovaardigheid uit, dat je, in een volkomen vreemd land, verwikkeld in een onoverzichtelijke oor logssituatie waarin de partij van de dicta tor die zich wereldfaam verwierf door zijn uitzonderlijke grilligheid en de honderd duizenden onderdanen die hij liet ver moorden aan de verliezende hand is, met een gehuurd bootje vanaf de veilige overkant naar het ongewisse binnenland oversteekt, met als enige alibi je blanke huid en je camera. „Hoho, wij zijn blank, dat zien jullie toch, wij horen er niet bij, wij doen niet mee, wij komen alleen maar even kijken hoe jullie de pijp uitgaan, een paar actie- foto’s, jeweetwel, en een paar impressies, dat is alles. Let maar niet op ons, doe maar net of we er niet zijn, dat hebben we zelfs liever, dat maakt de foto’s en de artikelen alleen maar levensechter, excu- sez le mot. En nog terloops vermeldende dat Nederland geen racisme kent en dat er nauwelijks een belastingvlucht van betekenis is ondanks de moordende be lastingen, besluit Claude Bon jean zijn artikel in Le Point: „De Nederlanders die het lot van de Aziatische delta’s heb ben weten te ontgaan zijn er desondanks niet in geslaagd te ontsnappen aan de malaise van de westerse samenlevingen. De Le Point-verslaggever vergelijkt Nederland met die Aziatische delta’s waar de men sen op een te kleine ruimte bij- eenhokken. In Franse ogen is 409 inwoners op een vierkante kilometer een nachtmerrie. En als er geen ruimte is moet een Nederlander in Amsterdam vier jaar, en in Den Haag zes maanden, op een huis wachten. Toch heeft deze malaise niet geleid tot terrorisme of tot een verschijnsel als de Franse „au tonomen”, groepen ontevreden jongeren die alles kort en klein slaan als ze de kans krijgen. De nazaten van Willem van Oranje kennen beter dan wie ook de breekbaarheid van hun dijken die tegen het noodlot werden opgeworpen. En als ze ons ver rassen door de manier waarop ze nieuwe methoden bedenken om gelukkig te zijn, geven ze toch tegelijkertijd de oude tra dities niet op. Nederland is een wijs land”. Reeks executies Iran voortgezet ex-politicus die door het revolutionaire bewind wordt vastgehouden. Intussen heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties aan t,.Amnesty International laten weten, dat hij geen bijeenkomst van de Veiligheids- raad over internationale opschorting van Wat de aangename levensom standigheden betreft staat Ita lië voor het Franse weekblad bovenaan de lijst. Nederland is daar pas zevende, alleen nog gevolgd door Groot-Brittannië en Ierland. Frankrijk is tweede op deze lijst, want leven als God in Frankrijk gaat nog wel op, al houdt God nog meer van de stralende Italiaanse zon en zijn kobaltblauwe zeeën. Denemarken staat „cultu reel,’ bovenaan, omdat Le Point is uitgegaan van criteria als het door de staat aan de cultuur gewijde deel van zijn budget, en onder andere het aantal leerlin gen op instellingen voor hoger onderwijs. Direct na Nederland komt Frankrijk met Groot- Brittannië op de zevende plaats in Luxemburg als hekkesluiter. Als kampioen van de gelijk heid der sexen, van de vrije tijd en van sociale zekerheid komt Denemarken, gevolgd door Ita- ri- President Carter wil dat de oliemaatschappijen meer doen aan onderzoek naar nieuwe energiebronnen dan zijn gebaar op de persconferentie gisteren misschien doet vermoeden De olieconcerns mogen in ieder geval de twaalf miljard gulden extra inkomsten niet In eigen zak steken, vindt Carter (Van onze redactie buitenland) MADRID. Onbekenden hebben gis teren een mislukte aanslag gepleegd op de directeur-generaal van het Spaanse ge vangeniswezen, Carlos Garcia Valdes. De lijfwachten van de directeur zagen op het moment dat men in de auto voor een stoplicht in Madrid wachtte, dat twee mannen op Valdes wilden schieten. Zij vuurden terug, waarop de daders vluchtten. De voorganger van Valdes, Haddad Blanco, is vorig jaar om het leven ge bracht door de GRAPO (Anti-fascistische verzetsgroep van de eerste oktober). Op een persconferentie gisteren in Te heran heeft plaatsvervangend premier Amir Entezam verklaard dat zijns inziens nog zeker gedurende een jaar processen voor revolutionaire rechtbanken gevoerd zullen worden. Alleen al in de hoofdstad zitten zo’n 1.300 politieke gevangenen vast. Het officiële persbureau PARS heeft i gisteren de arrestatie gemeld van oud- senator Dashti, met zijn 84 jaar de oudste

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3