Produktie lager dan vorig jaar Wiesenthal geeft weer Na Israëlische actie op kampen Palestijnen bestoken warenhuis Israel met raketten Smith: Russen in guerrillakampen Tientallen doden door wervelstorm Politieteam voor Namibië geselecteerd IJmuider Courant OESO: Bestek ’81 Luchtaanval op Esteli niet ver genoeg Hetty Beck overleden Aanslagen op Parijse banken Doden bij brand in Roemeens Bond wil boycot van Chili FNV: organisatie NS moet anders Data verkiezingen in Italië naam nazi-misdadiger en Nicaragua RSV-overleg begonnen Damiate Pers W 1 OUD-ACTRICE Bezet door Sandinisten Oscars voor film leveren miljoenen meer aan recettes 19 7 9 WOENSDAG APRIL BINNEN- EN BUITENLAND 4 W LAREN (ANP). De oud-actrice Hetty Beck is dinsdag in het Rosa Spierhuis in Laren op 91-jarige leef tijd overleden. Ze was al twee jaar ziek. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Palestijnse guerrilla strijders hebben vanmorgen enkele (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De bouw heeft door de strenge winter een verlies geleden van een tot anderhalf miljard gulden. Dit is ongeveer drie procent van de totale jaarpoductie. (V IJ Wij feb: wer ant’ van alsr mei slisi huil deli her] wijl den ven einc ge de 2 laat met rich uitn het schi het un ging nanc door tieve ring plein dinsc een I bij h tot ƒ150 slote tarie van 1 te. Ji en gelde I L (Van onze kunstredactie) LONDEN. Het feit dat de Ameri kaanse film The Deer Hunter van regisseur-scenarioschrijver Michael Cimino afgelopen maandag in Holly wood is onderscheiden als de beste film van 1978 en in totaal vijf Oscars opleverde, betekent dat de film tien miljoen dollar (ruim 22 miljoen gul den) meer in de bioscopen zal op brengen. I I Winter kost bouw I anderhalf miljard Simon Wiesenthal. Rhodesisch grondgebied Enkele reis kiezelstenen 147,50 Volgens de OESO moet dit gebeuren door een beperking van de kosten voor de Nederlandse economie en daarin is het bezuinigingsplan Bestek ’81 volgens de organisatie al tamelijk ambitieus. Maar wensen als arbeidstijdverkorting kunnen de kosten weer doen toenemen, zo stelt men in het overzicht. Verbetering van de concurrentiepositie door devaluatie van de gulden levert vol gens de OESO meer nadelen dan voorde len op. Kostenmatiging door een lagere loonontwikkeling zal moeilijk worden, al dus de organisatie, maar het terugdringen van de incidentele loonontwikkeling tot beneden het gemiddelde van de afgelopen jaren is noodzakelijk. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Om de kosten voor het bedrijfsleven te verlagen zou een snellere vermindering van het werkgeversaandeel in de sociale verzekeringen mogelijk moe ten zijn, in ieder geval meer dan in Bestek ’81 is aangegeven. Dit schrijft de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling, in een rapport over de Neder landse economie. Volgens deze organisa tie moet Nederland om uit de economi sche problemen te komen, alles in het werk stellen om de concurrentiepositie te verbeteren. Dit zegt het kabinet in een overzicht van de schade in ons land als gevolg van de strenge winter. De regering verwacht dat Kort voor de aanval deed zich gisteren op de drukke Karmel-markt in Tel Aviv een bomexplosie voor, waarbij een vrouw omkwam en 35 mensen gewond raakten, van wie acht ernstig. Een Palestijnse woordvoerder in Beiroet heeft verklaard dat een commandogroep voor deze aan slag verantwoordelijk is. Egypte heeft gisteren de Israëlische ac ties tegen Palestijnse nederzettingen in het zuiden van Libanon krachtig veroor deeld en verklaard dat dergelijke acties ernstige gevolgen kunnen hebben voor het vredesproces in het Midden-Oosten. Het Egyptische parlement heeft intus sen met 360 tegen 13 stemmen het Egyp- tisch-Israelisch vredesakkoord goedge keurd. Israel maakte gisteren bekend, dat het bezoek van minister Weizman van Defen sie en vice-premier Jadin aan Egypte en kele weken is uitgesteld. Politieke waar nemers zien hierin een blijk van Israëlisch ongenoegen over uitlatingen van de Egyp tische premier Khalil over Egyptische steun aan Syrië inzake de Golanhoogte. Cairo heeft Israel voorgesteld, de uit wisseling van de ratificatie-oorkonden van het vredesverdrag uit te stellen van 16 tot 22 april. Het uitstel zou samenhangen met het plan van president Sadat om eerst het Egyptische volk via een referendum te raadplegen over het vredesverdrag. Gistermiddag hebben Israëlische ge vechtsvliegtuigen Palestijnse kampen in Libanon aangevallen als vergelding voor een reeks bomaanslagen in Israel in de afgelopen tijd. Terwijl Israel spreekt van aanvallen op Palestijnse opleidingskam pen, berichtte het Palestijnse persbureau WAFA, dat het ging om vluchtelingen kampen en dat tientallen Libanezen en Palestijnen bij de Israëlische actie ge wond waren geraakt. raketten afgevuurd op Noord-israeli- sche stad Kirjat Sjmona, zo is van militaire zijde in Tel Aviv meege deeld. Een vrouw raakte licht ge wond. Het Israëlische leger heeft het vuur beantwoord en aanvallen ge daan op Palestijnse doelen in Zuid- Libanon. UTRECHT (ANP). De Nederlandse Spoorwegen moeten of een staatsbedrijf of een volledig zelfstandige onderneming worden, zo heeft de waarnemend voorzit ter van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Vervoersbonden FNV, Akkerman, gis teren tijdens de algemene ledenvergade ring in Utrecht gezegd. Volgens Akkerman worden de NS nu langzaam de afgrond in gedreven doordat zowel overheid als NS-directie invloed heeft. Hij zei dat vakbonden en onderne mingsraad de plicht hebben plannen te ontwikkelen waarop in de toekomst conti nuïteit kan worden verzekerd. (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. De Nationale Garde van de Middenamerikaanse staat Nicaragua heeft gisteravond de noordelijke stad Es teli gebombardeerd. De stad is al drie dagen in handen van Sandinistische vrij heidsstrijders. Er zijn tientallen doden gevallen. Duizenden mensen onvluchtten sinds gisteravond de stad. Vandaag zijn nieuwe bombardementen uitgevoerd. De Nationale Garde heeft gisteren mee gedeeld dat in de eerste twee dagen van het Sandinistische Goede Week-offensief 74 mensen om het leven zijn gekomen. In een ziekenhuis werden gisteren herhaal delijk lijken binnengebracht van burgers, die bij de bombardementen zijn omgeko men. Acht maanden geleden, toen de stad (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. „Ik voelde me als een misdadiger en dat is mis schien nog niet zo erg maar mijn medepassagiers lijken nog wel te denken dat ik een gevaarlijk man ben”. Zo reageert Henk Puister uit Hoogezand op zijn ervaringen met de Nederlandse Spoorwegen enkele dagen geleden. Omdat hij geen tijd meer had aan het loket een kaartje te kopen stapte hij vrijdagmiddag op het Groninger hoofd station in een al rijdende trein naar Hoogezand. Enkele minuten later stond Henk weer op de kiezels langs de rails: de conducteur liet de trein stoppen en de late passagier werd verwijderd vliegtuigen hebben het van ZAPU-leider Nkomo (Van onze redactie buitenland) ROME. Het Italiaanse kabinet heeft de data waarop de vervroegde Kamerver kiezingen zullen worden gehouden, be paald op 3 en 4 juni, zo is gisteren in Rome bekend gemaakt. Daaruit blijkt dat het plan de parlementsverkiezingen te laten samenvallen met de verkiezingen voor het Europese parlement op 10 juni, van de baan is. kend. Daarna is kennelijk over de boete een twistgesprek ontstaan en de conduc teur besloot de trein bij een overweg te laten stoppen om de man eruit te zetten. Wij keuren dit ten sterkste af. De con ducteur is hier dan ook ernstig over onderhouden en aan de heer Puister zullen excuses worden aangeboden”. Het verhaal van de NS klopt volgens Henk Puister bijna. „Een twistgesprek is er niet geweest, ik heb alleen gezegd dat ik geen 17 (ƒ2 voor het biljet en 15 boete) voor een enkele reis wilde betalen en bij een overgang ben ik er niet uitge zet maar een eind er voorbij-. Voglens mij nog knap gevaarlijk ook. Excuses van de conducteur zijn er nog niet ge weest. Ik heb de man gisteren nog gezien en hij mij ook maar hij keek snel een andere kant uit.” DALLAS (AP/UPI). Een zware wervelstorm heeft gisteren delen van de Amerikaanse staten Texas en Okla homa geteisterd. Tenminste 48 mensen zijn om het leven gekomen, van wie 33- in het plaatsje Wichita Falls. Hier stort te een winkelcentrum in en begaf een brug het. Er zijn in totaal zeker 850 gewonden. Gevreesd wordt dat onder de puinhopen nog meer slachtoffers zullen worden gevonden. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning - He gelej bew» veroi van l de c< twee de bi leien het v gem« met se te Aa ex-v< té o] houd „Ik j want kunr echte ben brief tieke allee: gaat, derir vergi ontw de bouwproductie dit jaar lager zal uitko men dan vorig jaar, terwijl was gerekend op een hogere productie. Over de ernst van de liquiditeitsproblemen die volgens de regering zeker zullen optreden, kon men nog niets zeggen. Ook over de hulp die bedrijven als ge volg van de sneeuwstorm moeten hebben kan het kabinet nog weinig meedelen. In het overzicht wordt gesteld dat veel be drijven pas in de loop van dit jaar in financiële moeilijkheden zullen komen. Voor het herstel van wegen als gevolg van de strenge winter is 90 a 100 miljoen gulden uitgegeven tegen vijftien miljoen de Sandinisten, de priester Ernesto Car- denal, heeft gisteren verklaard dat meer dan tienduizend mensen in Nicaragua zijn gedood door regeringstroepen bij de op stand van september 1978. Volgens Carde- nal is de Nationale Garde van Nicaragua, die wordt bewapend door de VS, een waar Amerikaans bezettingsleger geworden. De Sandinisten-woordvoerder beschul digde de familie Somoza, die sinds veertig jaar aan de macht is, ervan met steun van de VS meer dan honderdduizend Nicara- guanen om het leven te hebben gebracht en zich ruim dertig procent van het land te hebben toegeëigend. President Somoza brengt op het mo ment een paasvakantie door in de Vere nigde Staten. Me de h 12.f nog i ken. in 1( sproi sloeg leder verw rend doen Voor beke soms in dt P. vi vergi afgei avon stone zing same kunr van voor toezt van i Van finar king Deh strat de b plaa op d In eerste instantie gelooft men dit ver haal bij de NS in Utrecht niet. „Krank zinnig, zoiets gebeurt niet alleen omdat de man geen kaartje had”, aldus een woordvoerder van de spoorwegen. Later wanneer navraag is gedaan geeft hij ronduit toe dat het wel is voorgeko men en dat hier sprake moet zijn van „hoogst ongebruikelijk gedrag van de conducteur”. De lezing van NS van het gebeuren is: „Een hijgende reiziger die al in een rij dende trein stapte vroeg aan de conduc teur: „Ik moet nog een kaartje hebben”. De conducteur heeft toen een zware ver hoging op de ritprijs gegeven, een soort boete. Op zich is dat al vreemd want in de praktijk wordt, wanneer iemand zich direct meldt geen boete (in dit geval was dat 15) meer opgelegd maar alleen twee gulden administratiekosten bere- vankelijk geen melding van de brand in het vijf verdiepingen tellende warenhuis „Victoria”. De brand brak gisterochtend uit in een liftschacht tussen de tweede en de derde verdieping en veroorzaakte immense pa niek onder de vele klanten binnen, die Esteli eveneens enige tijd in handen van vrijheidsstrijders was, zouden de gardis ten zeker 500 burgers hebben vermoord bij de herovering, hetgeen leidde tot we reldwijde protesten. De „internationale woordvoerder” van LONDEN. De Internationale Federa tie van Vervoersbonden, die zetelt in Lon den, heeft gisteren opgeroepen tot een boycot van Chili en Nicaragua wat betreft het transport. Zo’n boycot is volgens de Federatie no dig omdat de autoriteiten van deze landen nog steeds geen volledige handels- en bur gerrechten toestaan. Eerst moeten de bij de federatie aange sloten bonden overleg plegen met de nati onale handelscentra, en daarna wordt de datum vastgesteld waarop de boycot be gint. De Federatie heeft 6,5 miljoen leden in 82 landen. gulden in normale winters. De helft van dit geld is opgegaan aan gladheidsbestrij- ding, de andere helft aan herstel van rijks- wegen, zo heeft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. Het kabinet blijft bij zijn mening dat in verband met de strenge winter niet kan worden gesproken van een nationale ramp. Het Nationaal Rampenfond^ zal daarom buiten de kwestie van schadever goeding blijven. Het kabinet denkt aan inventarisatie van de kosten voor derden, gemeenten en provincies, maar een globa le regeling voor getroffen gemeenten zit er nog steeds niet in, aldus de regering. DEN HAAG. Overheid, vakbonden en de top van het Rijn-Schelde-Verolme- concern zijn gisteren begonnen aan het overleg over de toekomst van het concern onder leiding van de directeur-generaal voor industrie Molkenboer van het minis terie van Economische Zaken. Doel van het overleg is om het totale RSV-concern door te lichten, waarbij zo wel financiële steun als bedrijfsvoering en de mogelijkheid van opsplitsing in de scheepsnieuwbouw zal worden bekeken. Men hoopt binnen zes weken advies uit te brengen, zodat de regering nog in mei een beslissing kan nemen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Nederlandse poli- tiedetachement dat dienst zal doen tijdens en vóór de verkiezingen in Namibië is samengesteld. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gisteren in Den Haag mee, dat uit de 280 politiemannen die zich hadden aangemeld nu 38 man zijn geselecteerd De verkiezingen in Namibië, onder toe zicht van de Verenigde Naties, zouden volgens plan op 30 september moeten plaatsvinden. Tussen de VN, de regering van Zuid-Afrika en de bevrijdingsbewe ging SWAPO bestaat echter nog geen overeenstemming over de voorwaarden voor de verkiezingen. ü- Volkomen vernielde huizen in Wichita Falls, waar de wervelstorm gisteren het zwaarst hee.t huisgehouden. Dat is gisteren meegedeeld door de Brit se onderneming EMI die de film heeft gefinancierd. The Deer Hunter zou aanvankelijk door Amerikaanse zakenlieden worden be taald, maar daar bleken de geldschieters weinig in de film te zien. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Henriëtte Petronella Beek, 17 februari 1888 in Groningen geboren, maakte na haar opleiding aan de Toneelschool en de Theaterschule in Berlijn, in 1909 haar debuut bij Verkade. Ze speelde verder onder meer bij Royaards, Heyermans, Van Dalsum, het Amsterdams Toneel Ge zelschap en toneelgroep Theater. Voor haar rol in „Mijnheer Puntilla en zijn knecht Matti” van Bertold Brecht kreeg zij de Theo Mann-Bouwmeester-medaille. De rol van haar leven speelde zij in „Dood van een handelsreiziger” van Arthur Miller. Bij de huldiging van haar 70e verjaar dag kreeg zij de zilveren plaquette van de stad Arnhem. Haar lange toneelcarrière sloot zij in 1967 af met een rol in „De Dodendans” van Strindberg. Voor de oorlog deed Hetty Beck veel radiowerk. Ze was onder meer te horen als juffrouw Betje in „Ome Keesje”. (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST. Gevreesd wordt dat bij een brand in een groot waren huis in het centrum van Boekarest gisterochtend een groot aantal men sen om het leven is gekomen of ge wond geraakt. In de Roemeense hoofdstad wordt gesproken over veertig, maar ook wel over tweehon derd slachtoffers. Pas een half etmaal na de ramp ver spreidde het officiële Roemeense persbu reau „Agerpres” het bericht en meldde daarbij dat maar drie mensen zouden zijn omgekomen. De plaatselijke pers, waar onder radio-Boekarest, maakte zelfs aan- f 14,80 f 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Corsicaanse seperatisten lebben vannacht zeven aanslagen ge pleegd op banken in Parijs. Volgens de politie is de schade aanzienlijk, maar zijn ar geen slachtoffers. Doelwit van de aan slagen waren kantoren van de Rothschild- bank en van de Banque de Paris et des Pays-Bas. De Corsicaanse afscheidingsbeweging liet in een telefoongesprek met het Franse persbureau AFP weten dat „banken de steunpilaren zijn van de kolonisatie van Corsica”. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Simon Wiesenthal, de directeur van het bureau voor de opsporing van oorlogsmisdadigers in Wenen, heeft opnieuw de naam van een in West-Duitsland wonende Nederlandse oorlogsmisdadiger bekendgemaakt. Het gaat om de nu 61-jarige J. W. Munnikhuizen, Velsenaar van geboorte, die na de bevrijding bij verstek tot levenslang werd veroordeeld wegens zijn aandeel in een razzia in december 1944 in het Friese Tijnje. Bij die razzia zijn volgens Wiesenthal twee mensen terechtgesteld die niets te maken hadden met de door Munnikhuizen gezochte verzetsstrijders. Munnikhuizen heeft in de noordelijke provincies ook deelgenomen aan andere razzia’s op studenten, joden en verzetsstrijders en zich schuldig gemaakt aan martelingen en folteringen. In 1957 kreeg hij de Westduitse nationaliteit. Hij woont in het plaatsje Gilching, bij München. Wiesenthal heeft in augustus vorig jaar de Nederlandse regering al op de hoogte gesteld van de woonplaats van Munnikhuizen. In oktober heeft hij ook de Westduitse autoriteiten op de hoogte gesteld, maar tot nu toe is niets ondernomen om Munnikhui zen nog eens nader aan de tand te voelen, aldus Wiesenthal, die zegt hierover zeer verbaasd te zijn. De Oostenrijkse nazi-speurder kreeg gisteren uit handen van de Nederlandse ambassadeur in Oostenrijk de versierselen, behorende bij het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau. De onderscheiding is hem gegeven ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag en zijn verdiensten als hoofd van het joods documentatiecen trum in Wenen. druk bezig waren met inkopen voor het paasweekeinde. Volgens ooggetuigen op straat sprongen mensen uit de ramen. De hele brandweer van Boekarest werd bij het bluswerk inge schakeld. Tientallen ambulances reden af en aan en versterkten bij ooggetuigen het vermoeden dat bij de brand veel slachtof fers zijn gevallen. Boven het gebouw cirkelden helikop ters om de mensen die naar het dak waren gevlucht, te redden. Volgens het Roemeense persbureau is „ernstige nalatigheid” de oorzaak van de ramp geweest. Tijdens laswerkzaamhe- den aan de liftkoker in het warenhuis zouden de voorgeschreven veiligheids maatregelen niet in acht zijn genomen. I I r SALISBURY/LOESAKA (Reuter/UPI). Volgens de premier van Rhodesië, Smith, heeft de Rhodesische inlichtingen dienst ontdekt dat hoge officieren uit de Sovjet-Unie het hoofdkwartier van de gu- errillaorganisatie ZAPU, nabij de Zambi- aanse hoofdstad Loesaka beheersen. Zij zouden de operaties van guerrilla’s vanuit Zambia op leiden. Rhodesische hoofdkwartier gisteren gebombardeerd, waarbij een do de en verscheidene gewonden vielen. Vol gens het Rhodesisch militaire opperbevel was de aanval bedoeld om acties te voor komen. In de loop van vannacht zijn nieu we aanvallen uitgevoerd. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4