r I voorstellen Noodsituatie” bedrieglijk echt ziet verhoging contributie als redmiddel s Verbouwing St. Josephkerk met hulp van parochianen College komt met nieuwe I r N ationaalComitéKoninginJuliana7 0 j a a r Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 tn.v het Nationaal Comité. y Stadscentrum” WIJKCOMITÉ WEIGERT VOORALSNOG OVERLEG TE HERVATTEN Winkeliersvereniging hardnekkig in rode cijfers I 0'. Qt u eieren voor uw geld kiest it L iiIL 4 WOENSDAG 5 APRIL 19 7 9 VELSEN-IJMUIDEN I 5 5 X VEEL SLOOPMATERIAAL OPNIEUW VERWERKT I hi Goed en goedkoop Verklaring H 7 I Stuur bloemen als „Concrete zaken" (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De nota van het Wijkcomité Oud-IJmuiden van 15 februari, waarin zij het vertrou wen in de gemeente opzegt, en het antwoord van het college daarop van vorige week worden half mei alsnog onderwerp van een ge meenteraadsdebat. Met deze be slissing is de commissie volks huisvesting gisterenavond uitein delijk tegemoetgekomen aan de herhaalde verzoeken van het wijkcomité om aan Oud-IJmui den een raadsdebat te wijden. Bo vendien werd door dit besluit een eind gemaakt aan de hardnekki ge pogingen van het college om de zaak uit de raad te houden. De laatste manoeuvre van burge meester en wethouders in die richting, de in de brief gedane vergadering niet verder over praten”, be- uitnodiging aan het wijkcomité sloj)t geëmotioneerd en verliet de ver hei overleg te hervatten, leed J schipbreuk op de weigering van het comité. Frustrerend Kritiek Ti Toch gemeenteraadsdebat over - ,»<X X t het den. Daarom zal ik er vanavond in deze gadering. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 50 (ADVERTENTIE) W;: van sland Jogte uitse «hui zeer 'ngen Iweer inge- en af n het ihtof- ikop- 'aren lera- Lon- een treft 3 no- iden bur- >nden olme- n het icern eraal ninis- ur ir dagavond door veel leden ondermaats werd genoemd. Drie braderieën, te hou den in juni, juli en augustus, activiteiten rond de nationale fietsdag (12 mei) en moederdag en tenslotte de verspreiding van een eigen krant zijn de belangrijkste ingrediënten. De kosten zullen worden bestreden met een extra heffing per lid van circa 150 (helft van de jaarcontribu- tie) wat bij elkaar rond 9000 in het laatje zal brengen. van door de Egmondse abdij geleverde kaarsen met opdruk „St. Josephkerk”, het geld voor de verbouwing bij elkaar te krijgen. De kerkdiensten in het weekeinde kunnen zolang de verbouwing duurt nor maal doorgang vinden. Een uitgekiend werkschema is daarop berekend. fouten gemaakt, aan weerszijden. Maar wij moeten trachten het verleden te verge ten en de toekomst tegemoet te gaan met vertrouwen in elkaar. Pas dan is er enig zicht op dat wij de problemen gezamenlijk kunnen overwinnen”. jaren in Oud-IJmuiden gewoond, ik heb er mijn jongensjaren doorgebracht, en z weet dat zij best voor zich zelf kunnen spreken”. Op de vraag van één der buurt bewoners, Joop Luster, of de heer Van Veelen de buurtbewoners beter dacht te kennen dan zij zichzelf kenden meende het CDA-raadlid te moeten vragen „hoe lang hij (Luster, red.) dan wel in Oud- IJmuiden woonde”. Ook op het gebied van de subsidie aanvragen bleken door de gemeente grote fouten te zijn gemaakt. In de brief aan het wijkcomité stond dat de subsidie „goed en goedkoop” niet was aangevraagd omdat de gemeente de voorkeur had gegeven aan de subsidie „excessief duur”. Beide subsidies waren volgens de gemeente niet tegelijkertijd aan te vragen, waarna de keus was gevallen op de subsidie „exces sief duur” omdat de subsidie „goed en goedkoop” veel langer op zich zou laten wachten. Hier moest de wethouder op zijn vingers getikt worden door André Ouwe- hand, die meedeelde dat de subsidies el kaar beslist niet uitsluiten en dat reeds in tal van gemeenten van beide subsidies gebruik gemaakt is. Ouwehand: „De opmerking dat de sub sidie „goed en goedkoop” veel extra tijd kost wordt vaak gezegd door ambtenaren en politici, maar dat klopt niet. De rege ling voor deze subsidie eist vanaf het allereerste begin een goed overleg tussen Wat betreft de vervangende nieuwbouw aan de Koningin Wilhelminakade bleek de gemeente opnieuw in gebreke te zijn ge bleven bij de aanvraag van dezelfde subsi die. Het wijkcomité had de subsidie voor dit project zelf aangevraagd bij de advies- commisse en de gemeente daarvan in ken nis gesteld. Volgens wethouder Bijl een foutieve procedure, omdat de aanvraag voor die subsidie van de gemeente uit zou moeten gaan. Ten tweede male wees Ou wehand wethouder Bijl op zijn ongelijk door te verklaren dat ook buurtbewoners de subsidie aan kunnen vragen, daarmee aantonend dat de deskundigheid die voor dit soort zaken nodig is binnen het ambte narenapparaat van Velsen kennelijk niet aanwezig is. In dat geval moest de ge meente alleen een verklaring van geen bezwaar versturen om kenbaar te maken dat de aanvraag de gemeentelijke plano logie niet in de weg staat. Vanuit het wijkcomité werd vervolgens de vraag gesteld waarom deze verklaring, waar het wijkcomité de gemeente in de cember al om had gevraagd, nog niet verstuurd was. De heer Bijl zegde daarop toe de verklaring alsnog zo snel mogelijk te versturen, maar bleef het antwoord op de vraag waarom dat niet al lang gebeurd was schuldig. Enig aandringen van het wijkcomité ontlokt de wethouder tenslot te de opmerking: „Ja, hoor eens, ik geef niet overal antwoord op. Hierbij sluit ik de discussie over dat punt”. Na afloop van de vergadering heerste er toch wel een gevoel van lichte tevreden heid bij de leden van het wijkcomité. „Vergeleken met de toon waarin de brief geschreven was en de sfeer van de vorige bijeenkomsten was dit een vergadering, nu kregen wij tenminste eerlijke antwoor den. Niet dat het veel helpt, de problemen blijven. Kijk, voor de gemeente is het best een mooi succes dat zij goede woningen kunnen bouwen voor een huur van 450 gulden per maand, maar voor de huidige buurtbewoners is een dergelijk bedrag niet op te brengen.Uiteindelijk moeten zij toch uit de wijk verdwijnen”. gemeente en bewoners, waarvan m de eindfase schriftelijk verslag gedaan moet worden. En daar zijn ambtenaren en poli tici nogal eens bang voor. Door het besluit van het college, om de subsidie „goed en goedkoop” niet aan te vragen kan zonder meer gesteld orden dat de woningen zo’n zestig gulden duurder zijn geworden dan nodig is”. PASEN 15 en 16 april Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Konmginne gracht 135 2514 AM Den Haag ia de azzia twee ichte i aan i aan nt in ndse in de i zijn seen- nge- nati- it de be sden 10 >0 50 ’0 50 '5 otale ij zo ng en n de eken, uit te >i eerf ■£r Voorzitter J. Rolvink teleurgesteld Wethouder Bijl ongelijk. 7 A- Ria Luster deportatie 45.000 Fleurop-interflora bloemisten verzorgen uw bloemen, waar ook ter wereld. I au is m de mhe- ihuis eids- en. De heer H. J. van Delden dinsdagavond een nieuw gezicht achter de bestuurstafel, bracht de stemming weer wat op peil met een goednieuw promotieplan waarmee het IJmuidense stadscentrum zich dit jaar zal moeten presenteren. Een programma met veel zelfwerkzaamheid door de leden (om de kosten te drukken) werd als ver volg aangekondigd op de najaarsaktie vo rig jaar waarvan het tastbare resultaat, ook wat de verkoopcijfers aangaat, dins- Bij de puntsgewijze behandeling van de brief van de gemeente bleek dat vertrou wen bij het wijkcomité duidelijk niet aan wezig. Tijdens de toelichting op het bouw plan van de 114 woningen door de archi tect J. Th. Peters en directeur ing. B. J. P. Boerrigter van de gemeentelijke dienst voor de Volkshuisvesting bleek opnieuw dat de gemeente er al in een heel vroeg stadium van op de hoogte was dat de woningen van het oorspronkelijke bouw plan een huur van ruim zeshonderd gul den per maand op moesten brenge. Op de vraag van het wijkcomité waarom dit niet was meegedeeld aan de buurtbewoners wilde wethouder Bojl noch directeur Boerrigter antwoord geven omdat „alleen concrete zaken besproken worden”. In de hervatting van het door het college afgebroken overleg zag het wijkcomité geen enkel perspectief. Het comité herin nerde de wethouder eraan dat vorig jaar voor deze overlegprocedures gekozen was omdat daarvoor allerlei zaken fout ge gaan waren. Nu was het weer fout gegaan, het opnieuw wijzigen van de overlegpro cedure zonder eerst te onderzoeken hoe en waar de fouten gemaakt zijn loste De grote hal van de IJmuidense visafslag was dinsdagavond zelf acht uren rampgebied tijdens een paraatsheidsoefening van de plaatselijke EHBO-afdeling St. Damiaan. In de verwarmingsruimte van het gebouw vielen ettelijke gewonden door een exploderende ketel. Mensen die dicht in de buurt aan het werk waren liepen brandwonden op. In de panieksituatie die ontstond kreeg iemand een gapende hoofdwond door een val van een trap. Arbeiders die tijdens de gefingeerde explosie- ramp op veilige afstand stonden liepen met lichtere kwetsuren wat wezenloos rond. Werk aan de winkel dus voor de in totaal zestig EHBO’ers die zonder waarschuwing vooraf werden opgetrommeld voor hulpverlening bij dit onder meer door zogenoemde lotusslachtoffers uitstekend nagebootste bedrijfsongeval. Speciaal hiervoor opgeleide leden van de lotusgroepen Heemstede en Santpoort speelden door heftig gekreun uitstekend hun rol van gekwetste. Voor de ervaren EHBO’ers en een groepje kersvers gediplomeerden kortom een prima gelegenheid verworven kennis en vaardigheid bij de hulpverlening in praktijk te brengen. Bijgaande foto geeft een goed beeld van de situatie waarmee de hulpverleners geconfronteerd werden. Met de verhoging verwacht het bestuur de hoog opgelopen tekorten (over 1978 12.618,94) te kunnen wegwerken en zelfs nog een geringe reserve te kunnen kwe ken. Met name de gehouden najaarsaktie in 1978, met kosten ver boven het oor spronkelijk hiervoor geraamde bedrag, sloeg dinsdagavond harde kritiek los in de ledenvergadering. Het bestuur kreeg het verwijt te slikken het kostenaspect gedu rende de gewraakte (harten)aktie onvol doende in het oog te hebben gehouden. Voorzitter W. Geels gaf dat ruiterlijk toe, bekende schuld maar haalde tijdens de soms heftige discussie over dit punt fel uit in de richting van de penningmeester G. P. van Breukelen, iets wat hem door de vergadering bepaald niet in dank werd afgenomen. Van Breukelen, dinsdag avond niet ter vergadering aanwezig, stond bij het agendapunt bestuursverkie zing genoteerd als aftredend bestuurslid samen met de heer Loendersloot. Beiden kunnen binnenkort een bedankbriefje van het bestuur in de bus verwachten voor bewezen diensten. Geels moest die toezegging doen op nadrukkelijk verzoek van de leden die de bedekte verwijten aan Van Breukelens adres op het punt van de financiële administratie en kostenbewa king maar moeilijk konden verkroppen. De heer J. A. Kosten stelde zich na demon stratief stilzwijgen in de zaal als gegadig de beschikbaar voor de vacante bestuurs- plaats. Daarmee komt het bestuur weer op de oude sterkte van zeven man. problematiek van Oud-IJmuiden IJMUIDEN. De winkeliersvereni ging Stadscentrum IJmuiden gaat op fi nancieel terrein orde op zaken stellen door middel van een drastische contribu tieverhoging. Tijdens een ledenvergade ring in „Du Commerce” aan het Markt plein betuigden de 23 aanwezige leden dinsdagavond vlot bun instemming met een bijstelling van de ledenbijdrage die bij het van kracht worden volgend jaar tot een inkomstenstijging van circa 1500 zal leiden. Voor de 51 thans aange sloten leden wordt een indeUng in vier tariefgroepen van kracht afhankelijk van het winkeloppervlak en de puibreed- te. Jaarbedragen van 450, 750, 1000 en 1800 komen in de plaats van de thans geldende bedragen 300, 480 en 720). volgens het wijkcomité niets op omdat daardoor de garantie ontbrak dat het in d e toekomst wel goed zou gaan. VELSEN-NOORD. In de rooms-katholieke St. Josephkerk aan de Wijkerstraat- weg in Velsen-Noord wordt direct na Pasen driftig gehakt, gebroken en getimmerd. Een plaatselijke aannemer begint geholpen door een aantal parochianen met een inwendige verbouwing waar ondanks de assistentie vanuit de parochie altijd nog een bedrag van circa tienduizend gulden mee gemoeid is. De parochianen kozen begin dit jaar via een enquête voor een reeks interieurveranderingen waarvan vergroting van het priesterkoor ten koste van de tien voorste kerkbanken het meest ingrijpend kan worden genoemd. Meer ruimte komt daarmee beschik baar voor een nieuw op te bouwen altaar dat tot nog toe nogal in het gedrang kwam door opstelling van het zangkoor tijdens de diensten vooraan in de kerkruimte. Op materiaalkosten voor de nieuwe altaarta fel kan aanzienlijk bespaard worden door verwerking hiervoor van marmerplaten van de communiebanken, die komen te vervallen, en het eikehout van eerderver- melde kerkbanken. Ook de smeedijzeren steunen van de communiebanken krijgen als onderdeel van de nieuwe altaarop- bouw weer een nuttige functie. In een constructie met verlichtingselementen die in het gewijzigde priesterkoor wordt op gehangen wordt eveneens eikehout ge bruikt van de kerkbanken die bij de ver bouwing komen te vervallen. Na reparatie bij een bedrijf in Aarle-Rixtel wordt voor voltooiing van de verbouwing, vermoede lijk met pinksteren, ook het torenuurwerk weer op z’n plaats gebracht. De wijzer plaat wordt met een verlichting weer van verre zichtbaar. De St. Joseph-parochie tracht door verkoopakties, onder meer 1 Bij monde van André Ouwehand, de vertegenwoordiger van het Landelijk Overleg Stadsvernieuwing (LOS), kon het wijkcomité haarfijn uitleggen welke za ken frusterend gewerkt hebben. Ouwe hand: „Die staan ook vermeld in de nota van het wijkcomité aan het college. Er wordt niet naar onze argumenten geluis terd en vragen worden niet of mistig be antwoord. In feite is nu exact hetzelfde aan de gang, op al deze opmerkingen van ons komt geen enkele reactie van het college in zijn antwoord”. Het voorstel van het college om in veel kleiner verband te vergaderen vond even min genade in de ogen van het wijkcomi té. Dat de delegatie van de gemeente klei ner zou worden stuitte niet op bezwaar, wel de conclusie van het college dat dan ook de afvaardiging van de buurtbewo ners veel kleiner zou moeten worden. Het raadslid D. Kuijper (Progressief Velsen) voelde wel voor het standpunt van het wijkcomité dat de delegatie van de buurt bewoners intact zou blijven, het CDA- raadslid M. van Veelen daarentegen pleit te voor het voorstel van het college. „Het argument van het wijkcomité, dat de buurtbewoners zich niet zouden durven uiten in het bijzijn van zoveel „hoge he ren” van de gemeente is onzin. Ikzelf heb Ook de andere sprekers van het wijkco mité hadden ongezouten kritiek op de brief van het college. Zo verklaarde voor zitter J. Rolvink dat hij behoorlijk teleur gesteld was. „Wij worden benaderd als onmondige kleuters. Op het toontje van de schoolmeester die tot zijn leerlingen zegt: Jullie zijn stout geweest maar ik ben niet echt boos. Als jullie verder nou goed luisteren en erg je best doet komt het best in orde”. Ook Ria Luster zag geen enkel lichtpuntje in de brief. „Deze nota laat geen centimeter ruimte voor de belangen van de bewoners, er wordt heel democra tisch over ons heen gelopen. Elke dag worden er mensen en huizen gesloopt en buurtbewoners gedeporteerd, ook al noemt de gemeente dat doorstroming. Wij vragen nogmaals: lever ons niet uit aan de ambtenaren en handhaven onverkort on ze eerdere eisen”. Wethouder K. W. Bijl (CDA) was duide lijk geschrokken van deze reacties en be zwoer dat de brief niet bedoeld was op de manier waarop hij bij het wijkcomité was overgekomen. Ook ontkende hij pertinent dat er „dagelijks mensen en huizen ge sloopt worden”. „Ik ben diep geschokt door dit woordgebruik”, aldus de wet houder. „Er zijn in het verleden zeker 1 F Het wijkcomité krijgt nu tot 2 mei gelegenheid te reageren op het door de bewoners van Oud-IJmuiden met grote verontwaardiging ontvangen antwoord van het college. Deze reactie zal dan door de commissie in haar vergadering van de tweede mei besproken worden, waarna de brief van het college eventueel met (elementen van) de kritiek daarop van het wijkcomité daarin verwerkt aan de gemeenteraad voorgelegd zal worden met nieuwe voorstellen om uit de impas se te geraken. Aan het begin van de vergadering had ex-voorzitter G. Mettes van het wijkcomi té opnieuw een dramatisch pleidooi ge houden voor een behandeling in de raad. „Ik ga inhoudelijk niet op deze brief in, want ik heb hem emotioneel nog niet kunnen verwerken”, aldus Mettes. „Ik wil echter wel kwijt dat ik enorm in mijn eer ben aangetast door de teneur van deze brief. Over Oud-IJmuiden moet een poli tieke beslissing genomen worden die niet alleen over huizen, maar ook over mensen gaat. Dat kan niet in een commissieverga dering maar moet in een gemeenteraads vergadering gebeuren; daar moeten visies ontwikkeld en besluiten genomen wor- V Kienavond. Voetbalvereniging KIC gaat donderdagavond 12 april kienen in de kantine op sportpark „Rooswijk”. Bij de grote verloting, die ook op deze avond plaats vindt, zijn vele prijzen te winnen, onder andere glasservies, konijnen, kip pen en vlees. De kienavond begint om 20.00 uur. Een overzicht van de commissievergadering, waarin vertegenwoordigers van Oud IJmuiden hun teleurstelling uitten over het beleid van de gemeente i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5