Laurentiuskerk gestenigd Duo Groen blijft leiden in bridgecompetitie BOC Minikermis Schoener voor IJmuiden Oostfries Jeugdkoor: goed afgewogen zang SW5 ^4 «ft a 7 A WiT FM haven- berichten Mfc.* OVER IJMUIDEN GESPROKEN W Vervanging gasleiding n Geen ophalen huisvuil op Goede Vrijdag o Met polyfone muziek uit 16e en 17e eeuw Geoi Haak WOENSDAG IJMOND 6 APRIL 19 7 9 i w h. <7 MSI O 1 4^ L «Ét I ia ■t als •W Aan mijn land. Ik hou van de zee «e de kusten bespeelt, Van mijn land, dat nog Holland mag heten. Ik hou van die mannen die eerlijk en trouw Zich geven aan arbeid, aan VELSEN-ZUID. Het Oostfries Jeugdkoor, dat momenteel een korte tournee maakt door ons land (Alkmaar, Velsen, Amstelveen), is een gezelschap jongeren in de leeftijd van 14 tot 19 jaar. Een leeftijdsgroep dus die je niet direct associeert met het zingen van polyfone werken uit de 16e en 17e eeuw, zodat het opmerkelijk kan worden genoemd dat dirigent Winfried Schmidt deze 25 jongeren daarvoor enthousiast heeft kunnen maken. zangen naar Hollandse trant, Want de taal van mijn land is mij heilig”. „Gedwongen rust. In brede vlakte lag de zee terneer, Alsof ze diep wou rusten na een wilde jacht En ebbe- golfjes zeurden droeve klacht Van niet meer kunnen woeden telkens weer. Wat was ze nu toch stil de grote zee, Zo effen, ingetogen lijk een blonde vrouw Die stille kerkwaarts ging, doch liever wou Zich geven met heur Dinsdag vertrokken: Ingrid Gorthon, Duinkerken; Norrbotten, Lulea; Opnoer, New Ross; Dependent, Howendyke; Hugo Brinkman, Poole, IJmuiden. Maandag vertrokken: Kampos, Rotter dam; Anu, Vlissingen; Ignition, Whitby; De openbare bibliotheek is Goede Vrij dag, 13 april, zaterdag 14 april en tweede paasdag gesloten. SANTPOORT. Vandaag is een aan vang gemaakt met het vervangen van de gasleiding in de Kruidbergerweg te Sant poort. Het verkeer hoeft voor de duur van de werkzaamheden, die geschat worden op circa een week, niet worden omgeleid. stuk Am- van lem- Mevrouw C. Kroon-Kuniken te Haar lem gaf ons enige gedichten ter inzage van de voor de Tweede Wereldoorlog in IJmuiden algemeen bekende George Haak kind’ren en vrouw En recht doen aan plicht en geweten. Ik boil van mijn duin dat de kusten bewaakt, Van mijn land met zijn zonnige weide. Ik hou van de zang van het ruisende riet, Van wiekende molens in ’t verre ver schiet. Ik hou van mijn eenzame heide. Ja, ’k hou van mijn land en ik hou van mijn taal, Met beide gevoel ik mij veilig. Ik zing er mijn zangen ter zee en te land, Ik zing er mijn Opmerkelijk mag de opmars van Ter- voort-wittebrood genoemd worden. Dit paar stond na de vierde zitting op een kansloze twaalfde plaats. Door daarna achtereenvolgens 52.63 en 58.04 te scoren is het nu met een totaal van 318.51 derde: weet het zijn huidige vorm vast te houden dan kan deze IJmuidens/Haarlemse com binatie toch nog een bedreiging voor de leiders worden. De gebroeders Groen zijn Drukte bij de sluis in de /eugd/aren van IJmuiden Grote zeil schepen be wezen nog goede dien sten. ongetwijfeld op hun hoede en zullen stel lig alles op alles zetten om het zover niet te laten komen. Porck-Tabbers, die in de finale van het open paren-kampioenschap van Neder land, waar meer dan 6030 bridgers aan de voorronden hadden deelgenomen, het bij zonder goed deden door tiende te worden en daarmede talrijke internationals ach ter zich lieten, staan met 317.54 op de vierde plaats en zullen ongetwijfeld in déze competitie nog wel meer van zich laten horen. zonnig denken mee. Een zon en bloe men en een liefstemijn, Aan licht en lieven heel de lange dag In meiegroen en tf-e avondschijn. Ben ik dan één ling s ik niet gevoel, Dat schoon heid ligt in ’t breidelen van een kracht, Is dan bedwingen immer hoogste doel”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch (023-378601). De stand na de zesde ronde ziet er nu als volgt uit: Maandag aangekomen: Noordwal, Lo westoft, IJmuiden; Pamir, Gr. Yarmouth; J. v. Heemskerk, Landsend, IJmuiden; Hollandia, Tilbury; Maasborg, Mantulyo- to, Zaandam; Hugo Brinkman, Rochester, IJmuiden; Dalsland, Karlstad, Zaandam; Arcturus, Hamina; Saturnüs, Dusavik, IJ muiden; Hartebeest, Cont. Plat, IJmui den; Walchand, New Orleans; Cantium, Dordrecht; Twee Gezusters, Aarbus; Re do, Mo I Rana. vermeld. Wind en water vermorzelden de dekhutten van de bemanning. Alles wat erin lag werd weggesleurd voor ie mand er erg in had. Ook het verblijf van de kapitein werd een prooi van de woe dende elementen. De kachel, de stoelen, de tafel, de kompassen verdwenen in de golven. De storm nam zo in hevigheid toe dat zelfs de reddingboten van de schoener kapot werden geslagen. B-lijn: Rijnders-Van der Linden 341.96, dames Mulder-Van der Berg 338.39, Hu- beek-Kjjmer 333.18, Keep-Snellens 330.83, Koomen-Van Deuren 327.14, Meas-Weijer- man 324.83, Elferink-Elferink 312.39, me vrouw De Jong-Mulder 321.26, dames Fa- bel-Scheerder 315.56, dames Drenth-Van Deursen 317, Wormenbol-Van der Scheer 315.66, dames Witters-Pots 314.05, dames Sanders-Van der Werff 307.30, echtpaar Kramer 304.13, echtpaar De Jager 303.50, Kogt-Hartman 288.53, dames Dekker-Van der Linden 285.91, dames Koning-Burks 281.91, dames Hubeek-Koomen 281.49, De Graaf-Lips 276.50, echtpaar Meijer 249.84. tus- >ben ge- e in, i de mee lem- ild. laan en de Julianakade, boven het filiaal van de melkinrichting Velsen. Later zou hij een nieuw huis in de Kennemerlaan betrekken, tegenover de slagerij van Hemken. OP VRIJDAG 17 MAART kwam een Zweed naar IJmuiden die zich op het kantoor van de trolderrederij legiti meerde als kapitein van de binnenge brachte schoener. Hij vertelde dat zijn schip, de Moland, in de thuishaven Halmstad mijnstutten had geladen, be stemd voor West-Hartlepool. De Moland DE DERDE DAG DAAGDE eindelijk hulp op. De Noorse stomer Cuba kwam in de buurt. Ondanks de hoge zee zette de Noren meteen een boot uit. Het lukte alle mannen van de driemaster naar de Cuba te halen. De kapitein van de Mo land ging direct met zijn collega van de .3 ont- lam- ners van am- ;szo- ege- bos- ving atie- 1JMI IDEN. Van 25 tot en met 30 april wordt op het Marktplein te IJmui den een minikermis gehouden. De op brengst van deze kermis komt ten goede aan het werk van de Velsense hulpdien sten voor gehandicapten, de O.I.G. en de I.H.D. belovend orgelspel aan het begin van het programma doen horen. Dit geheel aan instrumentaal en vocaal solistisch optre den viel in relatie tot het gehele program ma wat buitensporig uit, vooral omdat het (zoals reeds opgemerkt) de verrichtingen van amateursolisten betrof die nu ook weer niet zo opmerkelijk waren dat daar driekwart van het gedeelte voor de pauze aan zou moeten worden gespendeerd. Het horen van de door zijn soberheid akijd weer zeer indringende Passionsmu- ziek van Schütz (uitgevoerd in zijn oor spronkelijke vorm, dus a capella en zon der koralen) vormde in ieder geval een aangename belevenis, waarbij de door verkoudheid geplaagde tenor (Werner Grieshammer) de evangelistpartij bewon- derenswaardig goed wist te realiseren. GEMMA COEBERGH VELSEN. In verband met Pasen zijn er wijzigingen in de tijden waarop het huisvuil opgehaald wordt. Omdat de ge meentelijke bureaus en diensten vrijdag 13 april en zaterdag 14 april gesloten zijn, wordt vrijdag geen huisvuil opgehaald. De huisvuilophaaldienst komt in San- poort weer op vrijdag 20 april. De ophaal- beurt van paasmaandag wordt verscho ven naar dinsdag 17 april. laten verlopen. Maar het avontuur van de „gouden vangst” boeide iedereen der mate dat geen inspanning te groot werd geacht. Tevreden gaf de machinist een klap op de schouder van zijn oudste stoker toen de kust in zicht kwam. „Dat heeft onze kar toch maar prima geflikt.” Zodra de merkwaardige sleep de pieren binnenkwam werd de schoener rondom de Vissershaven het gesprek van de dag. Schipper Punt bracht in zijn gebruikelij ke nuchtere bewoordingen rapport uit aan zijn rederij. Hij voegde eraan toe dat hij wel heel wat vis uit zee had gehaald maar dat zo’n vanst toch alles overtrof. De mannen van de rederij zeiden dat ze alle waardering hadden voor zijn in spanningen maar dat ze eerst eens bij Lloyds in Londen wilden informeren voor ze zich over de financiële kant zouden uitlaten. Natuurlijk zou de schip per er zo spoedig mogelijk meer van horen. OP WEG NAAR HUIS werd Toon Punt door de een na de ander aange klampt. Hij stond al bekend als een „gelukkige schipper”, maar had -ie ooit verwacht zo’n vette kluif binnen te ha len: Iedere visser had, zo hij het niet met de paplepel had meegekregen, toch wel op een van zijn eerste reizen van vetera nen gehoord dat wie een schip onbe heerd op zee aantreft de nieuwe eige naar is. „Dat moetenwe afwachten”, rea geerde de schipper, „het zit misschien allemaal niet zo eenvoudig.” DIE WOORDEN moest hij nogal eens herhalen toen de trolder John Brown weer ter visserij was gegaan. Uit en terna bespraken zijn mannen hoe groot hun aandeel zou zijn in het kapitaal dat de schoener zou kunnen opleveren. Wist de schipper al wat hij met zijn portie zou gaan doen? Een eigen troldertje? Nou ze wilden hem zo nodig wel een leninkje geven als de schep geld eenmaal binnen was. En dat méénden ze. Punt was een schipper om op te bouwen. Hij had in Zijn degelijke en exacte aanpak leverde dinsdagavond in de Engelmunduskerk dan ook goed afgewogen koorzang op, waarbij de jonge stemmen in een heldere en duidelijk omlijnde samenhang tot klin ken kwamen. Dit was voor de op het programma aanwezige werken van de grote 17e-eeuwse componist Heinrich Schütz (het vijfstemmige moet „Herr. auf Dich traue ich” en de Passion nach dem Evangelisten Matthaus) gunstig mate riaal. (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. In de parencompetitie bridge van BOC wisten de Beverwijkse gebroeders Groen ook op de zesde wed strijddag hun leidende positie op voor treffelijke wijze te handhaven. Zij scoor den die keer 57.59 percent en kwamen daardoor op een totaal van 349.84. De Winter-Van Zanten (329.05) die tweede zijn, hebben een achterstand van ruim twintig percent op het leidende duo en zullen dus tot het uiterste moeten gaan om zich nog voor de eindzege te kunnen klasseren. Niet minder dan 61 gebrandschilderde glas-in-lood-ruitjes in de Rooms Katholieke kerk van de H. Laurentius aan de W illemsbeekweg in IJmuiden zijn het doelwit geweest van een groepje jeugdige vandalen. Dindsdagochtend trof de beheerdster van de 70 jaar oude kerk mevrouw Gerven in de kerkruimte een chaotische toestand aan. De vloer lag bezaaid met stenen en glasscherven. De ruiten werden ingegooid vanaf het aan de zuidzijde van de kerk gelegen sloopterrein waar tot voor kort een klooster heeft gestaan. De politie verzoekt getuigen van deze zinloze vernieling kontakt met haar op te nemen. De omvang van de schade is in geld moeilijk uit te drukken omdat het de vraag is of de geschonden beeltenissen in het glaswerk nog kunnen worden gerepareerd. In verband hiermee wordt donderdag 26 april de IJmuidense weekmarkt gehou den in de Burgemeester Rambonnetlaan. Dinsdag aangekomen: Sorine T holt- strup, Coryton; Jose Esquivel, Santander; Petoefi, Port Kelang; Scol Spirit, Gavle; Springbuck; Cont. Plat, Velsen. het van l, vo- irgu- n die HET ZAT MET DIE schoener op een of andere manier niet goed. Schipper Toon Punt van de trolder John Brown IJM 109 had op de Noordzee al heel wat meegemaakt. Maar hij had nog nooit, zoals op deze februaridag in 1916, een driemaster gezien die zoveel kuren toonde dat er geen stuurmanshand aan te pas leek te komen. „Daar moeten we haring of kuit van hebben”, zei hij tegen zijn mensen, „we gaan er meteen op af.” Hoe dichter de trolder bij de schoener kwam des te groter werd het mysterie. Het zeilschip was kennelijk geheel aan weer en wind overgeleverd. Toch werden er geen noodsignalen gegeven. Aan dek was trouwens' niemand te zien. orgel van Georg Friedrich Handel. Met een knap gespeeld, ietwat zielloos koraalvoorspel (Jesu, deine Passion) van de hedendaagse Duitse organist Helmut Walcha had Wolfgang Heimann zijn veel- j Titan scan, Tilbury; Lutz schroeder, Ham- burg; Pamir, Gr. Yarmouth; Bison, Vel sen, Cont. Plat; Springbuck, Velsen, Cont. Plat,; Pluto, IJmuiden, Dundee; Kentsho- re, IJmuiden, Cont.plat; Katharina Dam coast, Fenit; Shabonee, Coryton; Harte beest, Velsen, Cont. Plat; Oder, Lagos; Jacob van Heemskerk, Noordzee, IJ muiden. TOEN DE JOHN BROWN binnen ge hoorafstand was gekomen probeerde schipper Punt al praaiend contact met wie dan ook aan boord van de schoener te krijgen. Er kwam geen antwoord. De vissers van IJmuiden hadden allang op gemerkt dat de driemaster een bijzonder zware storm achter de rug moest heb ben. De averij was ontstellend. „We gaan ’ns kijken wat er precies aan de hand is”, zei schipper Punt toen nog steeds elk teken van leven uitbleef. Hij het de sloep strijken. De zee was ruw maar al gauw wisten Punt en een paar van zijn man nen de schoener te bereiken en aan dek te klimmen. WAT DE MENSEN van de trolder zagen was nog ontstellender dan hun eerste indruk was geweest. Overal lag versplinterd hout. Flarden zeildoek la gen verward tussen touwmassa’s. De hutten waren stuk voor stuk weggesla gen. Een der IJmuidenaren: „Het lijkent wel of het schip door zeerovers is ge plunderd. Wie weet hebben ze alle opva renden overboord gesmeten.” Schipper Punt zocht de restanten van de hut van de kapitein op. Alles bleek er, of het los dan wel vast was geweest, te zijn wegge dreven. Ook de scheepspapieren waren spoorloos. Waar kwam de schoener van daan? Wat was zijn bestemming ge weest? Een inspectie van de laadruimten leerde dat de driemaster een grote partij mijnhout aan boord had. „WE KUNNEN ’M BEST naar IJmui den slepen”, zei de schipper na een kort beraad met zijn stuurman en zijn machi nist. „Die schoener houdt het wel op z’n lading als we het weer een beetje mee hebben Mannen, we stoppen met de visserij; we gaan thuisstomen.” DE TROLDER nam de driemaster keurig achter zich aan. Een „makkie” werd de thuisreis niet, zoals anders na dagen van hard werken het geval was. Voortdurend waren de meeste mannen in actie om de sleep zo goed mogelijk te DE KAPITEIN:„Er was dus geen schijn van kans meer om het schip te verlaten en toch was dat hard nodig. We stonden tot over de knieën in het water en konden geen kant uit. Dat duurde de hele dag. We hoopten de volgende dag te worden opgemerkt maar die hoop bleek vergeefs. Eten of drinken hadden we niet. We waren verkleumd van de kou. Maar we merkten dat je heel wat kunt verdragen als het om je leven gaat.” A-lijn: Groen-Groen 349.84, De Winter- Van Zanten 329.05, Tervoort-Wittebrood 318.51, Porck-Wabbers 317.54, Jongbloed- De By 316.92, mevrouw Wiers-Van der Krol 313.55, mevrouw Zwager-Koch 313.18, Swier-Van der Werff 312.61, De Jong-Steinberg 311.59, echtpaar Bink 309.27, Sanders-Kamoen 309.26, Schrama- Tosset 308.69, Plaatsman-Darwen 308.11, Dakkum-De Vente 307.10, echtpaar Wes- terveld 305.06, Postma-Keppels 303.65, Maassluis al een uitstekende reputatie gehad. Daar was hij door zijn zeeman schap en zijn grote kennis van visgron den opgeklommen tot schipper van de beuger („haringfiets”) Burgemeester Ripping MA 1. Voordat hij ook maar één reis op een trolder had gedaan had de rederij in IJmuiden hem gevraagd dat was in 1913 schipper op de John Brown te worden, zodat hij zijn begin meteen aan de top had. Voor zijn gezin had hij woonruimte gevonden in een bovenhuis op de hoek van de Kennemer- zijn rederij opnam hoorde hij dat zijn driemaster volgens een bericht van Lloyds door vissers van IJmuiden in veiligheid was gebracht. Hij kreeg op dracht zo spoedig mogelijk naar IJmui den te gaan. Nou, hier was-ie. Natuurlijk was hij zijn schip gaan bekijken voor hij naar het rederijkantoor kwam. Wat een ellende aan boord. Maar meteen had hij z’n pet afgenomen voor die goeie, ouwe schoener én voor de mannen van IJmuiden die een moedig en knap stuk werk hadden geleverd door de driemas ter naar hun thuishaven te slepen. echtpaar Van der Berg 301.65, Helhng- man-Kerner 300.78, Leersveld-Kranen- donk 300.33, echtpaar Zijlstra 299.47, Kalshoven-Zandbergen 297.19, Vos-Kas- termans 295.19, Meirmans-Pasveer 291.77, Otten-De Boer 291.13, Fictnot-De Vries 287.78, Witters-Huisman 287.15, Smit- Bronkhorst 263.48 W W A DIE COMPLIMENTEN werden graag aan schipper Punt en zijn mensen overgebracht, naast de woorden van waardering van de Zweedse rederij en van Lloyds. De mannen van de trolder kregen ook wat geld voor de moeite. Het bedrag zonk in het niet bij de goudschat die volgens het wijd en zijd verspreide volksgeloof op het binnenbrengen van een onbeheerd schip zou volgen.Daarom zijn schipper Punt en zijn vertrouwdw bwmanning gewoon op de trolder John Brown blijven varen; eerbetoon is mooi maar je kunt er niet van leven. De genoemde Passionsmuziek bood, be halve het Jeugdkoor, de tenor Werner Grieshammer (evangelist), de bas Peter Nishen (Christuspartij) en de uit het koor afkomstige 16-jarige sopraan Christine Heimann, welke laatste zich al op char mante wijze had gepresenteerd in een aria „Jubilate Deo” van André Campra. Zij werd daarbij op slagvaardige wijze bege leid (op het Flentrop-orgel) door Wolfgang Heimann, eveneens een koorlid. Dit muzi kale tweetal liet 'zich eveneens horen in de Sonate in F groot voor altblokfluit en .3£’ ymuiderw wat vertel je me nou? 5*0^ was veertien dagen op zee toen ze in een zware storm terecht kwam. De schoener kreeg de ene opduvel na de andere te incasseren, vertelde de kapitein. De masten braken en werden overboord geslagen. Het werd zo erg dat het schip praktisch plat op z’n kant kwam te lig gen. Om de schoener te „rechten” liet de kapitein wat nog heel was van de tuigage kappen. Inderdaad raakte de Moland in een gunstiger positie. Maar de storm hield aan. De deklading werd weggesla gen. Een deel van de verschansing werd stomer overleggen om de schoener op sleeptouw te laten nemen. Maar de ge zagvoerder van de Cuba zei dat hij het risico te groot vond. Onder deze weer somstandigheden zou het veel te lang duren voor ze een veilige haven konden bereiken. „Ik liet m’n schip met bloe dend hart achter.” aldus de Zweed, „maar wat kon ik anders doen?” TOEN DE STOMER de schipbreuke lingen in Engeland aan wal had gezet en CM MH, V'.,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7