ARBITRAGE IN AMERIKA BEDROEVEND Boom verrassend op paardenkoersen Buitenlanders in sportpuntiq tenniscompetitie Volley halsters tegen Frankrijk sportpunticjj 3 I I kop in damstrijd I I I I KAMPIOEN DROST VER ACHTER Kt. -"..«M I DONDERDAG I 2 APRIL 35 19 7 9 SPORT 34 Zes keer Wijselijk 25 Dollar 1 r Prestatie-gericht best IJ- 675 n te 000 aar- ras- Verbetering Zelfde lijn O? IX 1 3»' (Van onze speciale verslaggever) s: ü- Jürgen Kristensen wraak wens elijk. Chicago-Stingcoach Willy Roy ont- ür Dick Advocaat vloer aanvegen Nu behoef je in Amerika ook niet Turntrainer Jan Vlacil voorspelt keihard werken >8 Ö4 J □ij een ners bij JAN BLIJBOOM Zes keer liefst probeerde hij op die manier het spel netjes te houden. r- en l. ge- iken, Jan Vlacil komt hier niet helemaal met lege handen te staan, want Albert Asarjan Fred Eefting heeft tijdens internationa le zwemwedstrijden in Oost-Berlijn twee maal beslag gelegd op een eerste plaats. Op de 100 meter rugslag finishte hij in 59.59 seconden, vijfhonderdste seconde sneller dan de Oostduitser Göhring. Op de 200 meter rugslag maakte Eefting een tijd van 2.09.34. Tweede werd de Oostduitser Schmidt in 2.09.79. Barbara Krause werd op de 100 meter vrije slag eerste in 56.13. I CHICAGO. Het Amerikaanse soc- clean” te blij- Waaraan kan worden toegevoegd dat de Amerikanen intussen steeds nadrukkelij ker de visie van Jan Vlacil onderstrepen. Met als pikante bijzonderheid, dat in de Oostbloklanden juist onder de zeer jonge turnsters erg veel blessures voorkomen. Als een overtreding er maar enigszins ernstig uitzag, trok hij de gele kaart. lovende woorden blijken in de praktijk slechts het gepaste eerbetoon te zijn. ANKARA. Het Nederlandse darnes- volleybalteam heeft in Ankara met 3-0 (15-11, 15-8 en 15-3) gewonnen van Oosten rijk en zich met deze overwinning ge plaatst voor de halve finales. Daarin ont moet Nederland Frankrijk, dat Zweden met 3-2 uitschakelde. DEN HAAG (ANP). De tenniscompe titie, die dit weekeinde in eredivisie en hoofdklasse begint, „kost" wat de hoog ste klasse betreft, ongeveer 400.000 gul den. Algemeen namelijk wordt aangeno men dat ongeveer 50.000 gulden moet worden geïnvesteerd om een ploeg die kan meedraaien in de eredivisie op de been en op de baan te brengen. Nu verdiende de Joegoslaaf ook wel enig weerwerk voor zijn onbesuisde op treden. „Die man was gek”, vond Van Hanegem, die zelf in de eerste minuut van de verlenging als slachtoffer van Martinovic met een geblesseerde enkel moest worden afgevoerd (in Chicago heeft men er goede hoop op dat De Kromme zaterdag in de belangrijke thuiswedstrijd tegen Vancouver White Caps mee kan spelen). Datzelfde geldt voor de Canadees Gene Strenicer, die aan een duel met Martinovic een gebro ken neus overhield. ZEVENAAR. Gerrit Boom is in de vierde ronde van de strijd om het nationale damkampioenschap verrassend alleen aan de kop van het veld gekomen. De kandi daat nationaal meester uit Apeldoorn versloeg Johan de Boer, terwijl Rob Clerc tegen John van der Borst niet verder kwam dan een puntendeling. De als eerste geplaatste Dick Stockton is in de tweede ronde van het tennistoer nooi in Egypte uitgeschakeld door de Fransman Goven: 6-4, 6-1. Het Nederlandse militaire elftal heeft in Emmen de vriendschappelijke wed strijd tegen het Drents amateurteam met 4-2 gewonnen. Bij de rust leidden de mili tairen, voor wie Venema, Kiebert en Bou- wens (2x) scoorden, met 2-1 Weerink was scheidsrechter. Hellas, dat door Swift Roermond ont troond is als titelhouder bij de handbalda- mes, heeft revanche genomen in de beker- competitie. Hellas veroverde gisteravond de beker door een 12-10 zege op Swift. I ng iet 2), Tl2 ial >n- -itllende tijd! Op de tweede dag van de strijd om het Europees kampioenschap voor beroepspi keurs is Manus Bouwhuis van een tweede naar een vierde plaats gezakt. Ook de Fin Korpi, die na de eerste dag het klassement aanvoerde, zakte twee plaatsen. De Belg Martens en de Zweed Frick nemen na twee dagen de eerste twee plaatsen in. Stand: 1. Martens 77 punten, 2. Frick 74, 3. Korpi 71, 4. Bouwhuis 60. In de eerste ronde van het schaaktoer nooi in Montreal heeft Jan Timman remi se gespeeld tegen Kavalek. Remise kwa men ook Karpov en Hübner overeen. Llju- bojevic en Tal wonnen respectievelijk van Larsen en Spasski De clubs hebben in ieder geval het geld op tafel gelegd om zo sterk mogelijk voor de dag te komen. Omdat niet altijd in eigen land voldoende kwaliteit aanwezig was, is flink wat versterking van buiten Nederland aangetrokken. Twaalf buiten landers zullen in de Nederlandse competi tie in actie komen, zes dames en zes heren. Engeland is met zeven competitiespelen- den het sterkste vertegenwoordigd. Boom heeft overigens niet ongelukkig gespeeld. De Boer maakte in een goede stand een fout die Boom zag. Hij gebruik te zijn kans onmiddellijk en de manier waarop hij zijn voordeel uitbreidde was zonder meer knap. Het kostte veel tijd, maar tenslotte moest De Boer toch inzien dat de langste partij uit de vierde ronde hem niet anders dan verrlies zou kunnen opleveren. Clerc speelde een goede aanvalspartij tegen Van der Borst, maar na een niet meer te vermijden vier-om-vier-afwikke- ling van de Hoensbroeker in het midden spel was de weg naar winst afgesloten. Het heeft er alle schijn van dat Frank Drost zijn titel niet met succes zal verdedi gen, ook al zijn er nog negen ronden te spelen. Hij heeft nu al een grote achter stand opgelopen. Drost liet woensdag op nieuw een punt achter. Johan Bastiaannet verraste de titelhouder met een door braak naar de damlijn. Drost echter kon de dubbelschijf terugnemen en bleef in de pas met zijn tegenstander op weg naar de onontkoombare remise. Oud-wereldkampioen Harm Wiersma zag zijn achterstand op Gerrit Boom ver groot tot twee punten. Tegenover Wiers ma zat zijn onlangs ontslagen secondant Jannes van de Wal, die via modern flank- spel Wiersma aan de rand van moeilijkhe den bracht. De Friese grootmeester moest scherp spelen om niet in beslissend nadeel te raken. Dat lukte. De leiders van de North American Soccer League blijken zelf ook geen al te hoge hoed van Walkers keurkorps op te hebben. Vandaar ook dat zij voor de „moeilijke klussen" drie „zwaargewich ten” van buiten de grenzen hebben aan getrokken: de Engelsman Clive White, de Schot David Syme en de Israëliër Abraham Klein. Walker schuift dit drie tal naar voren als de trendsetters voor de Amerikaanse arbitrage. Ineke Ran eindigde op deze afstand met ruim drie seconden achterstand op Krau se op de zesde plaats. Andrea Pollack maakte de beste tijd van dit seizoen op de 100 meter vlinderslag. 1.00.5. Verder heeft Jan Vlacil vader van een 23-jarige dochter die als prima balle rina internationale vermaardheid geniet te kennen gegeven onder andere de Europese kampioenschappen in Kopen hagen als een tussenstation te zien op de weg naar het toernooi om de wereldkam pioenschappen in Fort Worth, eind van dit jaar, die tevens als selectie gelden voor de Olympische Spelen in Moskou. Vast staat nu al dat de Nederlandse damesselectie te maken krijgt met op nieuw een prestatie-gerichte trainer naar Oosteuropees model, die het uiter ste van zijn pupillen zal vergen om zo hoog mogelijk te reiken. Vlacil weerlegt de opvatting dat het in het internationale topturnen noodzakelijk is de nadruk te leggen op een verlaging van de leeftijds grens, wat bepalend zou zijn voor het verrichten van topprestaties. Volgens de Tsjechoslowaak docent geweest aan de Praagse universiteit en pedagogisch geschoold zou hooguit het voordeel hiervan zijn dat jongeren mak kelijker te begeleiden zijn. Zijn toelichting hierop: „Het is bewezen dat ook bijvoor beeld een 22-jarige een dubbele salto kan maken. Er zijn meer opvallende verschuivin gen, naast die van Theo Gorter, geweest. Louk Sanders is na enkele jaren afwezig heid in het competitietennis teruggekeerd en indoorkampioene Marianne van de Torre ruilde Victoria (Rotterdam) voor De Metselaars. De competitie begint in het paasweekeinde met een dubbel program ma, waarin voor Popeye en Metselaars twee thuiswedstrijden staan. De organisatoren van de marathon van Boston hebben vijf Zuidafrikaanse deel nemers op last van de Amerikaanse Ama teur Atletiek Unie, uitgesloten voor de wedstrijd. De vijf zouden op het aanmel dingsformulier niet hun nationaliteit be kend hebben gemaakt. In het Nederlandse schaakkampioen schap voor de jeugd gaat in de categorie tot zestien jaar Van de Berg met 3,5 aan kop. In de groep tot 20 jaar leiden Okkes en Roele met ieder 4 punten. heeft over de damesselectie een uitvoerig rapport samengesteld. Bovendien weten ook de Nederlandse trainers Rie Bijholt en Ginus Laage voldoende om Vlacil zo gedetailleerd mogelijk in te lichten. Intus sen is het wel zo dat de versnelde komst van de nieuwe trainer hij zou oorspron kelijk pas eind mei in Nederland arrive ren als consequentie voor de Tsjecho- slowaakse damesselectie heeft gehad dat midden in de voorbereiding op de Europe se kampioenschappen in Kopenhagen (11 en 12 mei) op een andere oefenmeester (Prorok) moest worden overgeschakeld. In dit verband is het begrijpelijk dat het KNGV de Tsjechoslowaakse sportautori- teiten dankbaar is dat ze medewerking aan een versneld vertrek van Jan Vlacil hebben willen verlenen. De eerste con frontatie op wedstrijdniveau waarmee de Tsjechoslowaak te maken krijgt, is de interland op 21 en 22 april in Zandvoort aan Zee tegen. Tsjechoslowakije. Jan Vlacil is alleen in Nederland aange komen, omdat zijn vrouw Marcella elk ogenblik in Praag kan bevallen. Enige weken na de geboorte zal zij zich met de baby bij haar man voegen. Marcella heeft zich intussen al bereid verklaard, zo daar behoefte aan mocht bestaan, bij de trai ning van de Nederlandse selectie te assis teren. Zij heeft daarvoor de benodigde opleiding gevolgd. Kort na zijn aankomst op Schiphol maakte Jan Vlacil al duidelijk ervan overtuigd te zijn dat het technische peil van de Nederlandse damesselectie veel verbetering behoeft. Hoewel hij de meis jes slechts sporadisch aan het werk heeft gezien niet eens tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Straatsburg, maar hoofdzakelijk via enige tv-beelden is hem uit informaties toch al voldoen de duidelijk geworden dat vooral de ver richtingen op de evenwichtsbqlk zijn spe ciale aandacht moeten krijgen. Zegt de 50- jarige Tsjechoslowaak: „Maar dat is niet alles. Ook op het onderdeel paardsprin- gen en bij de verplichte figuren moet een heleboel worden bijgeleerd”. De enige maal dat Jan Vlacil de Nederlandse meis jes op internationaal niveau direct in actie zag, was tijdens het toernooi om de Euro pese kampioenschappen in Praag (1977). Uit die eerste kennismaking is intussen wél gebleken dat Jan Vlacil over weinig internationale ervaring beschikt. Wat dit betreft kan hij alleen wijzen op een perio de van vijftien maanden (1962-1963) dat hij in Cuba als turnoefenmeester is opge treden. Jan Vlacil hierover: „Ik geloof niet dat dit belangrijk is. Die situatie kan zo wel bepaalde nadelen als voordelen heb ben. Ik zie geen directe bezwaren. De Engelsman die een driejarig con tract heeft met de NASL, is een van de weinige buitenlanders die positief te genover de speciale Amerikaanse spel- Het deed allemaal erg geforceerd aan en het had ook weinig met gerechtig heid te maken. Naar Europese en zelfs Zuidamerikaanse maatstaven was het treffen in Philadelphia bijna vriend schappelijk te noemen. Desondanks meende Highet niet minder dan 48 keer corrigerend te moeten optreden. Een aardig detail daarbij is dat hij voor beide ploegen even veel keren de.fluit hanteerde. Ook de gele kaarten werden „eerlijk” verdeeld. ri- Jan Vlacil, de nieuwe turntrainer: technisch peil behoeft vee! verbetering maga- /oei ei (Van onze sportredactie) SCHIPHOL. Nadat de dames-turnselectie van het KNGV tien dagen zonder trainer heeft gezeten (Albert Asarjan en zijn echtgenote Lisa keerden 1 april wegens familieomstandigheden eerder dan afgesproken naar Rusland terug), is sinds woens dag in de leemte voorzien door de komst van de Tsjechoslowaak Jan Vlacil. Hij heeft met het gymnastiekverbond een overeenkomst gesloten die loopt tot en met de Olympische Spelen van 1984. Het is uitdrukkelijk de bedoeling dat Vlacil zich uitsluitend met de damesselectie zal bezighouden en vooralsnog geen bemoeienis krijgt met de centrale trainingen van de herenploeg. Het ligt in het voornemen van de Tsje- L choslowaak studiegenoot geweest van Feyenoords voetbaltrainer Vaclav Jezek t in de voetsporen van zijn voorganger Albert Asarjan te treden, omdat, zoals hij het uitdrukte, „de manier van de Sovjet- trainers niet slecht is”. Er is een ogenblik sprake geweest beide trainers enige tijd in Nederland met elkaar te laten samen werken om naar een situatie te groeien waarin de opvolging wat soepeler zou kunnen verlopen. Na overleg tussen bei de trainers heeft het KNGV besloten hiervan af te zien. Eén van die zes „prenten” werd op termijn toegekend. Na een niet eens zo forse overtreding van de Fury-speler John Dempsey paste Highet, terecht, de voordeelregel toe, maar toen de aanval van Sting even later verzandde en het spel stil kwam te liggen, kwam Demp sey alsnog aan de beurt. Popeye ziet er op papier weer het sterkst uit en de vijfde landstitel lijkt dan ook binnen bereik te liggen. Popeye speelt met Humphrey Hose, nationaal kampioen Louk Sanders en Elly Vessies. In de ande re afdeling begint Leeuwenbergh met een sterk, maar zuiver nationaal team met onder andere Paul van Min, de bij Popeye vertrokken Theo Gorter, Tine Zwaan en Astrid Suurbeek. - I De Oostenrijkse coach Mark Herbert had de kansen van zijn land van te voren niet al te hoog aangeslagen. Daarom ge bruikte hij deze wedstrijd om al zijn speel sters ervaring te laten opdoen, tegen een oranjeploeg die een gevarieerder en snel ler aanvalsspel speelde. Ook binnen het Nederlandse team werd deze wedstrijd als een verplicht nummer beschouwd. De beide Nederlandse bondscoaches Akker huis en Van der Haar brachten alle twaalf speelsters in het veld, met daarbij in iede-- re set een andere basisopstelling. De in de voorbereidingsperiode geblesseerd ge raakte Caroline Keulen draaide in de eer ste en derde set een rondje in het achter veld mee, maar het ontbrak haar bij haar anders zo gevaarlijke opslag nog aan pre cisie. Ook de kaart, die Peter Ressel in ontvangst moest nemen, miste alle grond. De Nederlander dook onder de uitgespreide arm van zijn opponent door en omdat hij daarbij enig lichame lijk contact had, werd hij op het matje geroepen. Niet alleen Ressel, maar ook de andere met het geel bestrafte spelers protesteerden niet of nauwelijks tegen het optreden van Highet. Riiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim hield zich wijselijk van kritiek op scheidrechter Highet („Het is altijd makkelijk op zo’n man te kankeren en het gebeurt immers niet alleen hier, maar over de gehele wereld"), maar hij greep niet in toen Van Hanegem, Ressel, Advocaat en Kristensen in koor tijdens de wekelijkse persconferentie met de man de vloer aanveegden. De klachten van het viertal waren over het algemeen genomen ook terecht. En als je Ressel en Kristensen mag geloven - zij hebben enige ervaring - dan is Highet nog lang niet de slechtste, die op de Amerikaanse velden rondloopt. Voor de Engelse comptitie werden gis teravond gespeeld: Aston Villa-Derby County 3-3, Manchester United-Bolton Wanderers 1-2. wakker te liggen van zo’n gele kaart. De schade blijft immers beperkt tot een boete van 25 dollar. Weliswaar is elke volgende kaart vijf dollar meer „waard", maar schorsingen zijn er niet bij. Die worden pas opgelegd als de arbiter met rood gaat zwaaien, maar daar voelen de heren scheidsrechters niet zoveel voor. Ook Highet niet. Hij had dat namelijk vijf minuten voor rust wèl moeten doen, toen Jürgen Kristensen open en bloot wraak nam op de Joegoslaaf Radosan Martinovic. De scheidsrechter stond er met zijn neus bovenop, toen de Deen natrapte, maar deed vervolgens net als of dat zelfde lichaamsdeeltje bloedde. eer dient, hoe dan ook, „clean” te blij- ven. Dit was de opdracht, die de Engel- - se oud-internationale arbiter Keith Walker kreeg, toen hij voor het begin van de competitie werd aangesteld als directeur van de officials in de North American Soccer League. Walker is de opvolger van Eddie Pearson, die vorig jaar bij een auto-ongeluk het leven ver- loor. Volgens de Brit had zijn voorgan- ger al een goede basis gelegd voor een adequate arbitrage in de VS, maar die Zo was hij in 1969 de eerste scheidsrech ter die een strafrechtelijke procedure op gang bracht tegen een supporter, die hem na afloop van het duel tussen West Bromwich Albion en Liverpool onheus had bejegend. Met zijn 48-jarige erva ring geldt hij in de VS als een autoriteit, wiens woord wet is. Dat was ook te merken in de wedstrijd tussen Phila delphia Fury en Chicago Sting. De dienstdoende scheidsrechter, Jim Hig het, trad op als een overijverige wets- dienaar, die werkelijk op alle slakken zout legde. WASSENAAR. De uitslagen van de drave rijen en rennen die woensdag op Duindigt wer den gehouden zijn: WESTDUINPRIJS 2040 m: 1. Salva H (H. W Langeweg) 2.52.0 1 24.3, 2. Rob Alkestls, 3. Sam my D. Winn 10,30 pl 2,40 3,00 1,40 kopp 64,60 trio 277,20. DOUBLETTEPRIJS 1800 m: 1 Marking (K. Davies) 2.01 6, 2. Polonaise, 3. Loika. Winn 4,40 pl 2,30 1,50 7,70 kopp 5,30. OOSTDUINPRIJS 2040 m: 1. Ros Performer (H. J. Pools) 2.51.6 1.24.1, 2. Redempta, 3. Rinse Fortuna. Niet gestart: nr. 5 Pooky Onetten Winn 2,70 pl 2,00 2,40 kopp 5,50 trio 25,80 MORGENSTONDPRIJS 2520 m: 1. Pearl Oli vier (W. P. M. van der Pijl) 3.32.5 1.24.3, 2. Oebele Spencer, 3. Lively Careless. Winn 3,50 pl 1,40 1,30 1,10 kopp 22,70. MENDOZAPRIJS 2000 m: 1. Une de Roi (R. S. T. Plant) 2.15.1, 2. Timo, 3. Midsummer Nary. Winn 7,70 pl 2,50 4,00 2,00 kopp 115,00 trio 1085,00. KIJKDUINPRIJS 2100 m. 1. Niels'Zuidvelde (Mej. Y. Wagenaar) 2.51.3 1.20.8, 2 Micky, 3. Never Worry. Winn 6,30 pl 1,40 1,10 1,30 kopp 2,90 OCKENBURGHPRIJS 2100 m: 1. Rallant Way (P. M. Smit) 2.55.2 1.23.4, 2. Roelof, 3. Robijn N. Niet gestart: nr 3 Ricky Surprise. Winn 6,90 pl 1,70 1,40 2,90 kopp 7,10 trio 113,10. FABEROPRIJS 1300 m: 1. China Station (GBR) (J. H. Smith) 1.23.1, 2. Our Jeremy (Gbr), 3. Jaglo (Ier). Winn 2,20 pl 1,60 1,60 4,60 kopp 2,40. WAALSDORPPRIJS 2040 m: 1. Orion Ponde rosa (C. D. Imming) 2.48.8 1.22.7, 2. Nora Ilpen- stijn, 3. Nok Niet gestart: nr. 1 Nero Roodnoot. Winn 3,20 pl 1,70 1,40 2,40 kopp 4,90 trio 102,70. ZORGVLIETPRIJS 2040 m: 1. Paula Antje (Mej. P. A Kamphuis) 2.48 6 1.22.6, 2. Petite Hollandia, 3. Rix K. Winn 2,70 pl 2,00 2,30 2,00 kopp 19,10. TOTALISATOR-OMZET 344.252,- regels staat. Niet alleen de drie Neder landers bij Chicago Sting, maar ook hun coach Willy Roy, laten aan iedereen die het maar weten wil horen dat met name de shoot-outs het voetbal geen goed doen. Roy daarover: „We hebben nu via de shoot-outs van Philadelphia Fury gewonnen. Maar voor hetzelfde geld gaan we mooi de mist in en dat terwijl we duidelijk beter waren. Nee, ik vind die shoot-outs onrechtvaardig”. Debutant Jos Stokkel had het geluk op zijn hand. Geert van Aalten overzag een doorbraak van zijn tegenstander en kon verder naar de punten fluiten. De tweede debutant, de Amsterdammer Joost Hooij- berg verloor voor de vierde keer op rij. Ook Bronstring ontdekte dat Hooijberg onder druk speelt. De nerveuze Amster dammer zette zelf een van zijn stukken buitenspel en Bronstring wikkelde vervol gens gladjes af naar winst. Dank zij onre gelmatig randspel van Hans Jansen kon Jan de Ruiter een machtige centrumposi tie op het bord zetten. De stelling van zes tegen tegen zes bleek echter toch niet tot winst te herleiden voor De Ruiter. De uitslagen van de vierde ronde zijn: De Ruiter-Jansen 1-1, Stokkel-Van Aalten 2-0, Wiersma-Van der Wal 1-1, Bronstring-Hooijberg 2-0, De Boer-Boom 0-2, Van der Borst-Clêrc 1-1, Drost-Bastiaannet 1-1. De stand na vier ronden is: 1. Boom 7 punten, 2. Clerc 6, 3. Wiersma, De Ruiter, Jansen en Bronstring 5, 7 Stokkel, Van der Wal en Van der Borst 4, 10 Drost, De Boer en Bastiaannet 3, 13. Van Aalten 2, 14. Hooijberg 0.-. Het niveau van de scheidsrechter is, zo wordt duidelijk uit de uitlatingen van de al over enige Amerikaanse ervaring beschikkende Europese voetballers, niet veel hoger dan dat van de Ameri kaanse spelers. Walker regeert met strakke hand, zo als hij dat in het verleden ook op de Britse en andere Europese velden deed. I - 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 35