Fantasierijke regie Filippo Sanjust bij Operastichting van 30 Mille subsidie festival van Haarlemse organisten in kathedraal-serie Noordhollands Phil. Orkest voor nieuwe muziek Kernenergie: de tijdbom van de toekomst! Mutaties bij Omvangrijke goudschat Afghanistan gevonden Twee boeken over Israels lang verzwegen roof uraniumschip DE iTnnM wij ontvingen IS Niveau César Franck Concours in de lift Bij elke boekhandel P.Wistudatwij W gratis uw gordijnen op maat maken, ook velours. Zes journalisten zetten feiten op een rij I 3 VRIJDAG APRIL 19 7 9 17 KUNST a- Lekkende kernreactor in Harrisburg, Pennsylvania schudt de mensheid wakker. Het wordt nu echt de hoogste tijd dat u het ont hutsende boek van Robert Jungkgaat lezen: DeAtoomstaat. NtMTMrWIÉI tech»ölo§isdie wwrttpnf SCHEVENINGEN. Er zijn sinds het ontstaan van Die Zauberflö te heel wat loodzware verhandelingen geschreven over de symboliek van Schikaneders libretto, waarmee Mozart zijn muziek heeft verbon den. Alle onmiskenbare vrijmetselaars-invloeden ten spijt, zijn al die interpretaties van de verheven inhoud even vaag en verward als het verhaal zelf, al is de tendens ervan zonder meer duidelijk: de geode jnachten leveren een zinvolle strijd tegen het kade, tot zuivering, loutering van de mens in welke ingewikkeld versluierde vorm het hier danook is gegoten. paperback, f 16,90 Vlijmscherp en goed gedocumenteerd schetst hij in dit boek - met een voorwoord van |aji Terkjuw - de gevaren van kernenergie. Een boek geschreven uit angst en woede. Hf1 ROBERT JÜHfiK I I bibliotheek Die Zauberflöte kreeg veel dynamiek I Haarlems Gordijnenhuis P WOLFSBERGEN idelen. (Van onze kunstredactie) doven pelen- BERNARD BARTELINK ■y- Jarok- ünder- Visie Jieuws ike. doven wijzer. ?op 50. >wbizz- theels), (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) MOSKOU (UPI). In een lange tijd on vindbare koninklijke begraafplaats in Noord-Afghanistan zijn duizenden goud stukken en sieraden aangetroffen. Een Russisch-Afghaanse archeologische ex peditie, die al bijna tien jaar in het be wuste gebied aan het werk was, stuitte op de uit de eerste eeuw stammende begraafplaats tijdens routine graafwerk zaamheden op de berg. Tot nu toe waren zes graven opgegra ven, aldus de Russische archeologen. Een zevende werd in februari blootgelegd en onder bewaking geplaatst totdat het zorg vuldig onderzocht kon worden. les B, herha- g: De ïldorp. Als eerste hoornist in de vacature van de naar het Nederlands Kamer Orkest vertrokken Ron Applegate is Jeroen Ver meulen benoemd. Hij neemt ook diens plaats in bij het Bourdon Kwintet. Ver meulen studeerde aan het Conservatori um in Den Haag en werkte daarna free lance onder meer bij de Hoofdstad Ope rette, het NPO en het Rotterdams Philhar- monisch. Hij studeert momenteel nog bij Pieter Gouderjaan voor solospel. Het Noordhollands Orkest heeft verder Paul van Coeverden als tweede violist en de Brit Simon Styles ter vervanging van Cees Luttik. Van Coeverden studeert in juni af aan het Sweelinck Conservatori um waar hij onder Leo Roelens studeert. De in Leicester geboren tubaïst Styles tenslotte voltooit in dezelfde tijd zijn stu die aan het Royal Northern College of Music, waar hij door S Roebvik is opge leid. Voor de positie van eerste concertmees ter vinden deze maand proefspelen plaats. HAARLEM. In de bezetting van het Noordhollands Philharmonisch Orkest treden met ingang van 1 september de volgende mutaties op. Zoals bekend gaat Jan Hesmerg, de eerste concertmeerster, dan met pensioen. Om dezelfde reden verlaten ook mevrouw Thea de Loor- Beuth en tubaïst Cees Luttik het orkest. De tweede violiste Mira Kendler ver huist naar het Utrechts Symfonie Orkest. De fondantkleurige decors die steeds maar wisselen tijdens de scenes, leveren niet alleen schitterende plaatjes, maar zijn tot en met functioneel en dragen belangrijk bij tot een spannende en bui tengewoon dynamische afwikkeling. Hoe grandioos Mozarts muziek is, werd door de solisten en het koor van de Neder landse Operastichting samen met het Re sidentie Orkest onder leiding van Hans Vonk, veelal op treffende wijze belicht. Een goede greep bleek te zijn gedaan met het engageren van de tenor Robbin Leg- gate, die de veeleisende partij van Tamino zowel van klank als expressie volkomen beheerst, terwijl zijn tegenspeelsters Ro berta Alexander aan een mooie en lieftal lige Pamina reliëf verleent. Wat hier en daar en dat is inderdaad nogal eens nu nog een beetje rammelt, zal op den duur tijdens de volgende van de in totaal elf opvoeringen zonder twijfel een bevredigender mate van synchronici teit kunnen krijgen. Een gegeven echter dat blijft, is dat de bas Dimitris Kavrakos de overtuigende laagte in zijn stem mist om de partij van Sarastro qua klank hele maal te vullen. Zijn waardige uitbeelding zoals in het aan fraaie koorzang voor afgaande duet met Tamino is daaren tegen vaak bijzonder indrukwekkend. Jammer genoeg mist Barbara Carter de vereiste dramatiek en is zij als zangeres ook te pril om de Koningin der Nacht te typeren, waardoor die rol nu soms iets operette-achtigs krijgt. Maar ook minder Een van de meest spectaculaire ac ties die de Mossad, de Israëlische ge heime dienst, ooit met succes heeft ondernomen, is de „verduistering" van zo’n tweehonderd ton uranium voor de kernreactor bij Dimona in de Negev- woestijn. Dit huzarenstukje werd ui- gehaald in 1968 het schip Scheers- berg A verdween met het uranium in de Middellandse Zee en dook pas veel later, zonder uranium, weer op maar het duurde tot maart 1977 voor de eerste controleerbare feiten offici eel naar buiten kwamen. In de serie Burda Culinair verschenen twee nieuwe deeltjes: „200 recepten voor wild en gevogelte” en „200 feestelijke re cepten”. De boekjes werden uitgeven door Elsevier Focus en kosten 15,50 per stuk. „Ken uw Retriever” door C. H. R. van Crevel-van Oss, uitgave Elsevier 15,50). „Ken uw Duitse Staande” door G. L. Goesten, uitgave Elsevier 15,50). daan t dat od in zien, zaam f het MIDDELBURG (ANP). Gedeputeer de Staten van Zeeland willen dertigdui zend gulden subsidie beschikbaar stellen voor het Festival Nieuwe Muziek-1979 dat de stichting Jeugd en Muziek in Zee land voor het derde achtereenvolgende jaar wil organiseren. Roberta Alexander en Robin Laggate in Die Zauberflöte die gisteren een nieuwe uitvoering in het Circustheater in Scheveningen beleefde (f 14,50). „100 jaar partij bezinning en per spectief”, een antie-revolutionaire bijdra- ivond s titel lorp”, uktie, rol en voor- alsde k van :enen wor- komt inza- it na men desaf- Uiten nt uit urlijk t gaat altijd t. Het en”. mders s mijn »t een aal. Ik am op gek. Dorus Man- teer te T t, die heeft, id uit in en- i zijn ening i hun (wek- wor- oog- 1 Do- da de ■Zakre- ns Halt ie. 20-00 20.15 maal 3. .py-end. el. jurnaal a. 19.00 lurnaal 15 Love n. 22.50 ramtna Shilch vestern. Dat een opvoering van Die Zauberflöte het helemaal niet van aangedikte diepzin nigheid hoeft te hebben, maar dat het geheel eigenlijk zelfs meer in de sfeer van een comedie k,an komen te liggen is met de gisteravond in het Scheveningse Circus theater in première gegaan, nieuwe ensce nering van deze uit 1791 daterende opera, duidelijker geworden dan ooit. Filippo Sanjust heeft met zijn fantasie rijke regie en aankleding laten zien dat in zo’n uitermate speelse aanpak alles nog aan boeiende kracht wint. Met zijn tech- nisch-geraffineerde foefjes word je direct als het doek opgaat al geconfronteerd, in de vorm van een marionettentheatersge- wijs gebruikte, afschrikwekkende slang, die Tamino dan op de hielen ziet. En door allerhande trouvailles, zoals het nu als apen ten tonele voeren van de Moorse slaven, wordt een ongekende originaliteit bereikt in de verwerking van het overbe kende gegeven. Volgens Victor Sarianidi, de leider van de expeditie en lid van het archeologisch instituut van de Russische academie van wetenschappen, stammen de graven uit de eerste en tweede eeuw na Christus. Volgens hem waren duidelijk de invloe den van verschillende culturen waar te nemen, zoals Griekse, -Romeinse, Indis che en Chinese. Hij was er bovendien zeker van dat nog andere koninklijke gra ven in het gebied zouden worden opge graven. Sarianidi zei dat Afghanistan recht zou hebben op de schat, maar dat Rusland het alleenrecht op publikatie van de vondst zou hebben. De expeditie bestond uit ze ven Russiche en vier Afghaanse archeolo gen en 150 Afghaanse arbeiders. Volgens het Russische persbureau wa ren de dode koningen gewikkeld in twee of drie gewaden vol met versieringen en gouden platen. „Het hoofd van de begra ven koning rustte op een grote gouden schotel met een kleine gouden boom als decoratie. Om de kaak zaten gouden lin ten en op het hoofd zat een gouden kroon”, aldus Novosti. De archeologen vonden ook nog fijne gouden hangers, bekers, ringen, dolken en broches. HAARLEM. Ook dit jaar gonst het weer van de activiteiten rond het Adema- orgel in de Haarlemse Kathedraal aan de Leidsevaart. Bernhard Bartelink, nu al weer zes jaar geleden de initiatiefnemer van de zaterdagse orgelbespelingen waarvoor de publieke belangstelling nog steeds groeiende is, maakte dezer dagen niet alleen het programma van de nieuwe serie voor het komende seizoen dat op 21 april start bekend, ook kon hij tot zijn vreugde aankondigen dat er voor dit najaar een tweede Cesar Franck Con cours op stapel staat. >urnaal i, 20.00 [adchen ie. 21.00 intspro- Aansl. e. 23.05 line ca- y Speciaalzaak in gordiinen en vitrages 1 Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023 323925 's Maandags gesloten De begraven schat werd gevonden in de nabijheid van de stad Shibargan, onge veer 80 kilometer ten zuiden van de grens met het Russische Oeszbekistan. De vondst kwam als een volledige verrassing voor de archeologen, vooral omdat de graven geen herkenningstekensn droe gen, waarschijnlijk om ze te beschermen tegen grafrovers. Dit is de Scheerberg die tegenwoordig een andere naam draagt, de oude identiteit is echter nauwelijks verhuld December 1968 voer dit schip naar de wateren tussen Cyprus en Turkije voor een geheime ontmoeting met een Israëlisch vrachtschip, volgens de auteurs van,.Uranium Complot De uraniumroof is overigens in beide boeken niet het enige onderwerp, zij het wel het belangrijkste. Het is een gebeurtenis geweest die zich alleen laat verklaren uit de voortdurend gespan nen situatie in het Midden-Oosten. Der halve komen ook allerlei andere zaken die hieruit voortvloeiden aan de orde, zoals de ook al beroemd geworden ontsnapping van een aantal kanon neerboten uit de haven van Cherbourg, oorlogsschepen die Frankrijk voor Is rael had gebouwd maar weigerde te leveren, en de jacht die de Mossad op de Palestijnse guerrilleros opende na de moord op elf Israëlische atleten, in ’72, in München. Merkwaardig genoeg ligt in al deze wraakacties ook het begin verscholen van de oplossing van het raadsel-urani- umroof. Want één van de leden van het Israëlische team, dat in het Noorse Lillehammer dacht de Palestijnse top man Ali Hassan Salameh te pakken te hebben, maar een volkomen onschul dige Arabier doodde, was ene Dan Aerbel. Aerbel, alias Dan Ert, alias nog het een en ander, is een in Denemarken geboren jood die regelmatig door de Mossad werd ingezet voor spionage werk in verscheidene landen, ook be trokken was bij de operatie met het uranium en ook, onvoorzichtig genoeg, door de Mossad werd ingezet bij de jacht op Salameh. Aerbel werd na deze aanslag door de Noorse politie gearres teerd en langdurig verhoord. Dat leidde er tenslotte toe dat hij praktisch alles van zijn geheime activi teiten voor Israel prijsgaf, dus ook zijn aandeel in de uraniumroof hoewel hem daar niet naar gevraagd was. De Noorse politie had op dat ogenblik geen flauw idee van de binding van Aerbel met het Mossad-project Na deze twee boeken moet Aerbel zijn naam viel overigens ook al meer malen in David Tinnins boek „Het te am" dat de wraakacties van de Mossad op de moordenaars van München tot onderwerp heeft wel ongeveer de meest bekende ex-Mossadagent ter we reld zijn. de grootste van deze eeuw, te vergelijken met de ontdekking van de tombe van Toétankamon in Egypte in 1922. „Israël” door drs. W. Smit, uitgave Ro men 22,50). „Landschappen”, etsen van de Neder landse meesters uit de zeventiende eeuw, bijeengebracht, ingeleid en beschreven door Irene de Groot, uitgave Gary Schwartz (gebonden 65 en ingenaaid ƒ45). „Het Hynek UFO-rapport”, waarin de meest onthullende feiten uit het officiële Amerikaanse onderzoek naar het bestaan van UFO’s (Project Blue Book), door dr. J. Allen Hynek met een voorwoord van drs. Chriet Titulaer, uitgave H Meulenhoff 24,50). „Op weg naar het wonder” door ds. Thijs Weerstra, uitgave Zomer Keuning „Planten met een doel”, een gids voor het dagelijks gebruik van wilde planten, door Richard Ma bey, uitgave Hollandia 24,50). De hele operatie was gecamoufleerd als een zakelijke transactie, waarbij verscheidene mensen en instanties dusdanig om de tuin geleid werden, dat tot de dag van vandaag de „schuld vraag” nooit volledig is beantwoord. Een ding mag voor zeker aangenomen worden: het is dit uranium, dat Israel tot de eerste kernmacht in het Midden- Oosten maakte. Sinds de eerste feiten aan het licht kwamen hebben politici, ambtenaren en journalisten hun uiterste best ge daan alle mogelijke vragen over deze affaire te stellen en te (doen) beant woorden Uit deze laatste beroeps groep zijn twee onlangs in het Neder lands vertaalde boeken verschenen: „Het uraniumschip” van het trio Dennis Eisenberg/Eli Landau/Mena- hem Portugal! en „Uranium complot” van Elaine Davenport/Paul Eddy/Peter Gilman. Veel van de beschreven feiten komen in beide boeken overeen. Maar een van de grootste verschillen is, dat de auteurs van het meer geromanti seerde „uraniumschip” geloven in een complete kaping na een overval op de Scheersberg A, terwijl het trio van „Uranium complot” ervan uitgaat dat het uranium als het ware „voor het oprapen” lag Zij redeneren en naar mijn smaak komen zij met de meeste feiten en de minste interpretatie dat Israel hele maal geen kaping nodig had, noch stie keme hulp van andere regeringen, voornamelijk omdat de Euratom- waarborgen in die dagen zo zwak wa ren. Met andere woorden: Op papier, voor het oog van de wereld, was de hele transactie regelmatig; het enige wat de Scheersberg A behoefde te doen was doorvaren naar Israel in plaats van naar Genua, waar het schip volgens officieel plan naar toe moest. Disney- 3oeken ng; me- lurnaal 20.35 Rechter -naai. Russische archeologen zeiden deze week tegen het Russische persbureau No vosti dat sinds met graven werd begon nen, zijn meer dan 20.000 gouden sieraden ontdekt, sommige met een gewicht van een kilo. De russische leden van het arche- ologen-team, die pas onlangs in Moskou terugkeerden, noemden de vondst één van Al is de inschrijving daartoe nog niet open en zijn de folders nog niet de deur uit, Bartelink had al genoeg informatie van achter de schermen verkregen, om er zeker van te kunnen zijn dat het collectief deelnemers uiteindelijk een dergelijk inte ressant beeld zal geven dat een stijging van het niveau ten opzichte van het in 1976 gehouden eerste concours te verwachten is. Het hierbij dus centraal staande Willi- brord orgel, dat intussen door Adema’s opvolger Schreurs is verrijkt met pijpwerk voor een vierde klavier een gebeurtenis waaraan destijd in onze krant uitgebreid aandacht werd besteed biedt intussen nog meer mogelijkheden aan de spelers dan voorheen al het geval was. Zo belang rijk als het Müller-orgel in de Grote Kerk is binnen het kader van de barok-klassie- ke klankwereld, zo belangrijk is nu ook het, volgens laatromantische principes ge bouwde Adema-orgel, binnen de beper kingen van het Frans-geaards idioom. Een omstandigheid waardoor Haarlem als orgelstad nog eens flink aan allure heeft gewonnen. Zaterdag 21 april opent Bernard Barte link de betreffende serie driekwartiers- concerten, terwijl ook de laatste bespeling in dit seizoen, op 6 oktober, voor zijn rekening komt. „Het is logisch dat de gastheer opent en sluit”, om het met de eigen woorden van deze vaste organist van de Kathedraal te zeggen. Als noviteit in de serie, wordt op deze twee recitals ook het altaarpositief, de 19de eeuws kabinetorgel, bespeeld. Op de overblijvende 23 zaterdagen is dan, steeds tussen drie uur en kwart voor vier, een keur van binnen- en buitenlandse solisten te horen in veelkleurig repertoire. Wat de laatste aangaat, is er dan ook „in het algemeen gestreefd naar variatie in plaats van strakke programmering met bepaal de thema’s als uitgangspunt”. Dezelfde programmeringsformule als hier steeds gehanteerd is, werd ook nu weer toegepast”, zodat het de liefhebbers bereikt en de kenners niet teleurstelt”, aldusBartelink, die zelf ook nog, op 19 mei, een (derde) eigen concert wijdt aan Haarlemse componisten. Weliswaar wordt als in een soort cyclus het gehels orgel-oeuvre van Duruflé uitge voerd, maar dan aangepast aan de gekozen uitgangspunten inzaken progra- mering ingebed tussen ander werk ,en verdeeld over diverse recitals in handen van vier verschillende organisten. De Haarlemmers nemen zoals gewoon lijk in deze kathedraal-serie een belangrij ke plaats in. Naast stadsorganist Albert de Klerk, concerteren ook Gemma Coe- bergh. Dirk Out, Jan Schouten, Wim Daim die dan ook improviseert en Nico Waasdorp. Buitenlanders daarbij zijn dit jaar Dr. Rodney Jiskoot (USA), Michael Hedley (Engeland), Daniel Roth (Frankrijk), Johannes Geffert en Hans Georg Bosshammer (beiden uit W Duits land). In de programma’s van de in totaal twintig deelnemende organisten zijn di verse Haarlemse premières opgenomen van composities van onder andere Ten Hacken. Valkestijn, Carf, Bartelink, Per- sichetti, Lemmens en Kahn JOHAN VAN KEMPEN Het festival zal dit jaar in het teken staan van de nieuwe muziek en het mu ziektheater in Japan. Jeugd en Muziek Zeeland heeft al vanaf 1973 projecten „Muziek op straat” georga niseerd. In 1976 is men zich gaan toeleg gen op het organiseren van festivals voor nieuwe muziek. De provincie Zeeland heeft deze festivals steeds financieel on dersteund. In het voorstel aan de sta ten zeggen G.S. nu dat het festival positie ve effecten heeft op het culturele klimaat in Zeeland en op de beeldvorming voor Zeeland naar buiten. De stichting Jeugd en Muziek rekent voor de organisatie van dit festival op een subsidie van de zijde van het ministerie van CRM van 150.000 gulden. De staten van Zeeland zullen 18 mei beslissen of ze inderdaad 30.000 gulden over hebben voor het subsidiëren van dit festival. dorp” 20.50 Wan molen- t uite- geslaagde elementen kunnen in deze Zau berflöte geen afbreuk doen aan de om standigheid dat je toch beslist van begint tot eind geboeid blijft. Dat is mede te danken aan de steeds opnieuw in het verhaal opduikende komische noot die vooral de rol van Papageno biedt, die hier in Benjamin Luxon de werkelijk ideale vertolker vindt. Zijn uiteindelijk als we derhelft bedoelde Papagena, hier beli chaamt in de vaak met messcherpe stem uitpakkende Thea van der Putten, doet ook in haar wisselrol als stokoude vrouw in kluchtigheid niet voor hem onder JOHAN VAN KEMPEN. „Het uraniumschip” verscheen bij uitgever H. J. W. Becht, Amsterdam en kost 19,50; „Uranium complot" werd uitgegeven door Tiebosch in Amsterdam, eveneens als pa perback, prijs 17.50. ge aan christen democratische politiek, uitgegeven door T. Wever te Franeker ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de AR-partij 19,90, voor ARP-leden 15). Bij uitgeverij De Haan in Haarlem ver schenen in de reeks Tijd Contouren twee werken van de historicus Isaac Deut- scher. De titels zijn „Onvoltooide revolu tie”, een herdruk uit 1967, prijs ƒ15 en „Ironie van de geschiedenis” een her druk uit 1968, prijs 17,50. „Maastrichtse Monumententaai” door Fons van Hees, uitgave Corrie Zelen 19,90).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17