Dit jaar nog winst Inzameling oud papier blijft achter Nederland zegt FAO graan toe Beveiligingsdeskundigen: WALL STREET ZIGZAGGEND VOORUIT Amerika maakt hulpprogramma voor Turkije „NKV-artikel over Philips onrechtmatig Vergelijken Tocht tegen kernenergie 1 ik VS overwegen verbod enkele cosmetica Wereldscheepsbouw blijft nog dalen jp SS 21 VRIJDAG I 3 A P R I L 19 7 9 ECONOMIE 20 Mas AMSTERDAM. In de korte beursweek voorafgaand aan de paasdagen kwam de beurshandel, zoals gebruikelijk niet op gang. Het bleef een vrij kleurloze bedoening waarbij in Amster dam vrijwel uitsluitend de reacties op de binnengekomen bedrijfsberichten voor enig vertier zorgden. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Van Gel der Papier BV houdt rekening met belangrijke verliezen over het lopende jaar wanneer de omstandigheden op de markt zich niet wijzigen. De raad van bestuur heeft dit gezegd bij de publicatie van het jaarverslag over 1978. WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse keuringsdienst van waren heeft verklaard dat er aan wijzingen zijn dat .in bepaalde cosmeticaprodukten kankerver wekkende stoffen voorkomen. I Van Gelder vreest I forse verliezen dief luilekkerland Beurshandel bleef vrij kleurloze bedoening 1 Als bij onderzoek blijkt dat deze stof voorkomt in shampo’s, schuimbaden en cosmetica voor gezichtsverzorging en der gelijke, zullen deze produkten uit de han del genomen worden. In afwachting van de uitslag van de studie is de fabrikanten verzocht deze stof zo weinig mogelijk te gebruiken en ook het gebruik van andere nitrosaminen te beperken. Een onderzoek naar de mogelijkheden om diefstallen te voorkomen dat in Op dracht van de Raad voor het Grootwinkel bedrijf en filiaalbedrijf werd uitgevoerd, leidde volgens De Vries .onder meer tot de slotsom dat winkelpersoneel nogal moeite AMSTERDAM. De inzameling van oud papier in Nederland blijft achter bij voorgaande jaren, ondanks het feit dat vele gemeenten de inzameling door subsi dies proberen te activeren. Oorzaak is, dat de situatie op de oudpapiermarkt ook in 1978, vooral voor de minder goede soor ten, geen noemenswaardige verbetering te zien gaf. Van Gelder Papier, die via haar dochter Van Gelder Recycling in Velsen een van de bedrijven is die zich met de handel in oud papier bezighoudt, kon door een zeer kritisch in- en verkoopbeleid met een ho gere omzet toch een beter resultaat in de sector behalen. De export nam vorig jaar verder toe, mede in verband met het feit dat het prijspeil in de ons omringende Behalve Nederland hebben vier andere landen, Zweden, Australië, Zwitserland en Japan, toezeggingen gedaan van in totaal 90.000 ton graan en 1,6 miljoen dollar aan contant geld. Tot nog toe heb ben acht van de 13 landen die vorig jaar een bijdrage leverden voor 1979 weer een aandeel bejoofd, aldus de FAO, die nu toezeggingen binnen heeft voor 245.000 ton. Dit jaar wordt gestreefd naar een nood voorraad van een half miljoen ton, of schoon vorig jaar slechts 330.000 ton werd gehaald. De in 1976 in het leven geroepen buffervoorraad is bedoeld om voedselte korten in ontwikkelingslanden op te van gen. Bij de FAO zijn momenteel 15 landen bekend, die te kampen hebben met een bestaand of dreigend voedseltekort, ter wijl in nog veel meer landen slechte oog sten worden verwacht. Wall Street kwam zigzaggend toch nog vooruit en sloeg wat de 30-in de index van Dow Jones opgenomen vooraanstaande aandelen betreft, nieuwe hoogtestanden van het jaar aan. Daarmee bewees de New Yorkse effectenbeurs opnieuw hoe krach tig de ondergrond in feite gebleven was. Dat laatste is wel opmerkelijk. Want de economische situatie wordt er niet duide lijker op. Duidelijk is in elk geval wel dat de inflatie zich tot dusver in het nieuwe jaar bijzonder hard heeft laten gelden. In de Verenigde Staten, maar toch ook in West-Duitsland. Daar stegen de kosten van levensonderhoud in het eerste kwar taal een vol percent meer dan vorig jaar Ook in ons land liet het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud in de periode van medio februari tot medio maart een stijging zien van meer dan een vol percent. Aanzienlijk meer dus dan wij de laatste tijd gewend waren. De strenge winter is daaraan zeker debet geweest. Maar het meest verbluffend is toch wel de prijsstijging in de Verenigde Staten, waar de groothandelsprijzen in maart opnieuw met ruim 1 percent zijn opgelopen en voor de derde achtereenvolgende maand al op een jaarbasis van ruim 14 percent zijn blijven hangen. Dit houdt voor het eerste kwartaal 1979 een prijsstijging voor de groothandel in die de afgelopen vier jaar niet meer werd bereikt en daarom kan worden gelijkgesteld aan die van het zwa re inflatiejaar ’75, toen de westerse wereld eveneens te maken had met schaarste aan olie. Ook met de olie zelf kreeg de beurswe reld deze week overigens weer flink te maken. Zowel wat de Verenigde Staten betreft als wat de Iraanse situatie aan- DEN HAAG (ANP). De sigarettenfa brikant Turmac Tobacco Holding in Am sterdam mag niet doorgaan met zijn recla mecampagne voor een sigarettenmerk, waarin het nicotine- en teergehalte van deze sigaret wordt vergeleken met dat van vijf andere merken. Zo luidde gisteren het vonnis van de president van de rechtbank in Den Haag, J. H. Blaauw, in een kort geding dat sigarettenproducent Niemeyer uit Gro ningen had aangespannen tegen Turmac. Niemeyer begon het kort geding omdat een produkt van de Groningse fabriek, een van de merken was die in de Turmac- advertenties voorkwam. President Carter is dan ook wel ge dwongen nieuwe maatregelen te nemen en zijn voorstel de olieprijzen in de Vere nigde Staten geleidelijk aan in opwaartse zin aan te passen aan de intermationale prijzen, heeft heel wat stof doen opwaai en. Vooral de koppeling van dit voorstel aan de superbelasting op extra oliewin- sten door de producenten heeft veel reac ties losgemaakt. Aangezien de presidents verkiezingen van 1980 voor dit jaar voor de Verenigde Staten zeer principiële voor stel heenspelen, is de afloop ervan in het Congres niet te voorspellen. Belangrijke senatoren uit Carters eigen democrati sche kamp hebben zich zelfs tegen de opwaartse prijsaanpassing uitgesproken omdat dit de toch al hoge binnenlandse inflatie nog eens extra zou prikkelen, waar ongetwijfeld een kern van waarheid in zit. Maar Amerika zal toch iets moeten doen en kan zijn energietekort niet blijven oplossen door het buitenland met inflatie- dollars te betalen. gaat. Vanuit Iran komen nu berichten binnen dat de produktie daar weer flink op gang is gekomen. Zodanig zelfs dat Saoedi-Arabië reeds besloten heeft zijn extra produktie die in januari werd inge steld om het Iraanse oliegat op de wereld markt enigermate te dichten, weer stop te zetten. Iran zou nu, volgens iegen zeggen, weer op tweederde van zijn produktie van vorig jaar werken. En de export hebben ongevoerd tot 3,3 miljoen vaten per dag tegen normaal vorig jaar 5 miljoen. Dit begint dus weer behoorlijk bij te trekken, wat echter niet wil zeggen dat nu de schaarste voorbij is. De allerscherpste kantjes mogen er dan af zijn, maar het tekort aan ruwe olie is nog altijd zo groot dat de prijs onder opwaartse druk blijft. landen over het algemeen beter was dan in ons eigen land. Voor de minder goede soorten waren de prijzen laag, aldus Van Gelder in haar jaarverslag. ROME (AP). Nederland heeft 20.000 ton graan toegezegd voor een internatio nale voedselvoorraad, die voor noodge vallen wordt aangelegd, zo heeft de voed sel- en landbouworganisatie van de Vere nigde Naties in Rome bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP). De wereld- scheepsbouwproduktie blijft volgens een OESO-studie nog dalen tot omstreeks 1981. In dat jaar zal volgens verscheidene voorspellingen, die de OESO aanhaalt, ongeveer 8 a 10 miljoen Bruto Register Ton (BRT) worden gebouwd. In het afgelopen jaar was de produktie nog 17,6 miljoen BRT en in 1976 werd 34 miljoen ton geproduceerd. De verwach ting is, dat tot omstreeks 1983 een geleide lijk herstel zal plaatsvinden. Het niveau, waarop de wereldproduktie zich tenslotte omstreeks 1985 zal gaan stabiliseren, zal echter zeer ver onder het niveau van de jaren 1975/1976 liggen. W 4 Op wat langer zicht is voor een verbete ring van de bedrijfsinkomsten veel afhan kelijk van het tempo waarin het bedrijf gezond wordt gemaakt, aldus de raad. Men sprak van een aanmerkelijke verbe tering bij het bedrijf in het vorige jaar, maar ondanks dit herstel zouden optimis tische verwachtingen voor de toekomst voorlopig niet zijn gerechtvaardigd. De resultaten over 1978 zijn naar het oordeel van de raad van bestuur te veel beïnvloed door tijdelijke en incidentele factoren en bovendien vindt men een aan tal ingrijpende structurele verandering binnen het bedrijf noodzakelijk willen de rendementen verbeteren. Van Gelder zag vorig jaar de omzet met 4 percent dalen van 846,4 mln tot 812,7 mln. De nettowinst was ƒ27,6 mln tegeno ver een verlies in 1977 van 27,7 mln. Deze winst werd onder meer beïnvloed door bijzondere baten van 17,3 mln (v.j. nihil). Per aandeel van 50 nominaal komt de winst uit op f 20,58. De kasstroom komt uit op 63,5 mln of per aandeel op 47,36. De investeringen liepen terug van ƒ25,8 mln naar 15,4 mln. De winst over 1978 wordt in mindering gebracht op het geac cumuleerde verlies van ƒ41,2 mln. Het gemiddelde aantal personeelsleden van Van Gelder nam vorig jaar af van 5296 tot 4948. Deze cijfers zijn inclusief Van Gelder Courantenpapierfabriek in Renkum. De ze onderneming, waarin de Nat. Investe ringsbank een belang van 20 percent heeft, is verder niet geconsolideerd. Dit is ook een van de oorzaken voor de daling van de omzet. De fabriek'in Renkum, die zich in een aanloopfase bevindt, boekte vorig jaar een omzet van 36,3 mln en een nettoresultaat van 2,45 mln. Deze week liet het Philips-concern het verslag over 1978 verschijnen en de in houd maakte op de beurs een goede in druk, zodat de koers er enigermate door kon oplopen. Voor de rest deed het Dam rak in de vier dagen van deze week wei nig. Sommige bedrijfsberichten over het resultaat 1978 hadden nog enige invloed. Zoals voor Bols, die er bijna 5 door kon optrekken en Borsumij die er 10 door verbeterde. Norit moest evenwel nog eens 5 af staan en Ubbink ƒ10. Een positieve reactie hadden de jaarcijfers echter van Océ-Van der Grinten, Van Berkel, Pont Houthandel en Van Reeuwijk. Het onoverzichtelijke karakter van het Damrak werd nog eens duidelijk uit ener zijds het koersherstel van 7 voor ACF en anderzijds de koersdalingen van 50 voor Schokbeton en 10 voor Otra, beide beho rende tot het veelbesproken Ogem-con- cern. Rijn-Schelde-Verolme moest naar nieuwe laagterecords in zijn geschiedenis. Een meevallend verslag voor Van Omme ren bracht hier de koers ten slotte met een winst van ƒ10 op 185. De dienst heeft de cosmeticafabrikan- ten laten weten dat hun produkten onder zocht zullen worden op de aanwezigheid van Nitrosodiethanolamine, een stof die bij toediening van grote doses aan labora- triumdieren leverkanker heeft veroor zaakt. UTRECHT (ANP). Beveiligingsdeskundigen in ons land zijn tot de slotsom gekomen dat de detailhandel moet worden beschouwd als een luilekkerland voor dieven. Volgens drs. L. de Vries van het Instituut voor Sociale Communicatie en Martkonderzoek in Amsterdam wordt iedere dag voor één miljoen gulden aan goederen uit de winkels gestolen en komt tweederde daarvan in de zakken van het personeel terecht. Het tekort op de binnenlandse markt zal door import moeten worden aangevuld. Ook in het buitenland is echter de vraag groter dan het aanbod zodat prijsstijgin gen in 1979 niet kunnen uitblijven. Door de bouw van meerdere ontinktingsmachi- nes in Europa, onder andere in Renkum, zal in de naaste toekomst met een nog verdere verschraling van de markt reke-, ning moeten worden gehouden. In nog een sector van de binnenlandse grondstoffenvoorziening is Van Gelder actief. Via dochter flevohout levert men populierenhout uit de Flevopolders aan de papierindustrie. Deze commerciële ac tiviteiten bevinden zich nog in een begin stadium, maar zullen in de komende jaren worden uitgebreid. DEN BOSCH (ANP). Het gerechtshof in Den Bosch is van mening dat de publi- katie van de Industriebond NKV over het salarisniveau bij Philips onrechtmatig is geweest. Tot die uitspraak is het hof geko men, nadat de president van de rechtbank al eerder hetzelfde had Uitgesproken in een door Philips aangespannen kort ge ding. Het NKV was daartegen in beroep gegaan. Vorig jaar werd in een publikatie in Philips te kijk, een uitgave van de Indu striebond NKV, gesteld dat het bruto-- salarisniveau bij Philips lager was dan bij soortgelijke bedrijven. Bij die vergelij king was geen rekening gehouden met toeslagen en andere extra uitkeringen van Philips-werknemers. Het Bossche ge rechtshof is met de president van de rechtbank van mening, dat wanneer daar mee wel rekening wordt gehouden, het inkomen van de Philips-werknemers niet onderdoet voor dat van werknemers uit vergelijkbare bedrijven. Naar de mening van het gerechtshof heeft de bond in het artikel dan ook een onjuiste voorstelling van zaken gegeven. Het hof zegt tenslotte dat de Indu striebond NKV weliswaar heeft betoogd dat de publikatie slechts bedoeld was om een discussie onder de leden op gang te brengen, maar dat dit doel de bond nog niet de vrijheid geeft om Philips in een kwaad daglicht te stellen. heeft met het trekken van de lijn tussen wat wel en wat niet door de beugel kan. Dit meldt het Vakblad van Levensmidde lendetaillisten Foodmagazine. Volgens het blad bedienen cassières zich niet zelden van handlangers die als klant fungeren, waardoor „gefoezel” bij kassawerkzamheden mogelijk wordt. Ook om andere redenen verdwijnen vol gens het blad goederen in het niets. Er is dan sprake van een ondermaatse taakop vatting van het personeel, zoals onver schilligheid, luiheid, weerbarstigheid of in het algemeen een weinig positieve instel ling ten opzichte van arbeid van welke aard dan ook. Een dergelijke instelling kan volgens Foodmagazine tot gevolg hebben dat er bijvoorbeeld administra- tief-technische vergissingen in de hand worden gewerkt, met onverklaarbare voorraadverschillen als gevolg. Het blad steekt ook de beschuldigende vinger uit in de richting van leveranciers. Het komt voor dat leveranciers die immers de goederen in het magazijn moe ten afleveren stelen, verduisteren of opzettelijk onnauwkeurig afleveren Een zeer groot levensmiddelenbedrijf in ons land is er om bovenstaande redenen vol gens Foodmagazine toe overgegaan, vlak achter de leveranciersingang een witte lijn te schilderen en het heeft iedere leve rancier verboden de lijn te overschrijden. Ook de verhoging van de omzetsnelheid kan voorraadverschil in de hand werken. Zo zouden Duitse onderzoekers tot de ontdekking zijn gekomen dat bij een hoge doorstroomsnelheid een zorgvuldig goe derenbeheer niet zelden in de knel komt. Het is de prijs voor de vooruitgang”, aldus Foodmagazine. Het losgebroken rumoer in de Ameri kaanse olie-industrie heeft deze week overigens wel de dollar gesteund, want de prijs in Amsterdam kwam gestadig op het niveau van ƒ2,05 en daardoor bleef ook Wall Street uitstekend in vorm. Hoe de strijd om de extra oliebelasting ook af loopt in de Verenigde Staten, het voorstel heeft in elk geval voorkomen dat de voor gestelde vrije prijsvorming voor de ruwe olie in Amerika tot een hausse voor de olie-aandelen heeft geleid. De beleggers in Wall Street wisten in deze gecompliceerde materie niet goed raad met de situatie, zodat sommige olie-aandelen nog licht doorliepen, maar andere in koers daal den. Ook Koninklijke Petroleum liet deze week geen vaste lijn meer zien en kwam nauwelijks van z’n plaats. Volgende week komt de Koninklijke Shell met het jaar verslag. De papierfabricagehal van Van Gelder in Velsen Optimistisch ziet de toekomst voor Van Gelder er niet uit. Het bedrijf moet eerst gezond gemaakt worden, vindt de raad van bestuur WASHINGTON (AP). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft woensdag bekendgemaakt dat het een over twee jaar lopend hulppro gramma voor Turkije heeft uitgewerkt. Het is bedoeld om het Turkse leger te moderniseren en het land in staat te stel len de ernstige economische crisis waarin het verkeert, het hoofd te bieden. De Ame rikaanse steun bedraagt ongeveer 675 mil joen dollar. Woordvoerder Hodding-Car- ter somde een lijst van economische en militaire projecten op, die de VS in 1979 en 1980 financieel zullen steunen. Dinsdag had de Amerikaanse president Carter reeds aangekondigd dat Turkije met 150 miljoen dollar zou worden geholpen. De Amerikaanse hulp maakt deel uit van een internationaal programma van de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duits- land en Groot-Brittannië, waartoe afgelo pen januari in Guadeloupe tijdens een topconferentie van de vier genoemde lan den is besloten. Ook andere landen zal om deelname worden verzocht. Een functionaris die niet bij naam ge noemd wenste te worden, verklaarde dat West-Duitsland ongeveer 250 miljoen dol lar zal bijdragen. De bedragen die de andere landen uittrekken, werden niet genoemd, maar de functioinaris om schreef de Britse bijdrage als „vernede rend klein”. Detailhandel VOOr sigaretten mag niet rf- PvdA-Kamerlid Wim Meijer (r) neemt op het Haagse Binnenhof een schoen, een miniatuur boortorentje en een vat voor radio-actief afval in ontvangst van zes demonstranten die vanaf Groningen naar Den Haag zijn gewandeld uit protest tegen kernenergie. De tocht begon vorige week vrijdag Links een van de zes demonstranten

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21