Door verlies tegen Bastiaannet toto-lotto sportpuntiq Vilas uitgeschakeld Volley halsters in eindstrijd Tennis voordeel bij Carl Denig I. Jeugd moet zich in Australië bewijzen” I 54 (Vreysen: twee i duels geschorst RiL BONDSCOACH WIM VAN HEUMEN: F t Verwachtingen Niveau Ji VRIJDAG I 3 23 APRIL 19 7 9 SPORT k 7 WETERINGSCHANS 113/115 - AMSTERDAM - TEL. 020 - 262436. Êf RACKET rucanor Fearless met hy-sheep besp 49,- VOOR rucanor Lady Champion met hy-sheep besp 59,- ■BEGINNERS sPaldin9 F<ite 205 met nylcord besp 59,- Voor de geoefende speler speciaal: rucanor Set Point R.S. met hy-o-sheep besp. 99,- spalding Competition met hy-o-sheep besp 115,— l~_r.-- -I Rob Clerc raakt verder achterop I ■Ü- ROB CLERC. verrassend onderuit tegen Bastiaannet s? WIM VAN HEUMEN Martina Navratilova (statenloos) - Rosie Ca- (ADVERTENTIE) Dt' De goede wedstrijden liggen hier onge veer op het niveau van een normale eerste ning meer gehouden met de verlangens van het publiek. Het spelen op balbezit is niet langer een middel, maar het doel. Op een gelijkspel spelen kan niet. Wil je hoog meedraaien, dan moet je in elke wedstrijd, zowel thuis als uit, vanaf het begin op winst spelen”. Hier stelt men zich veel positiever op; hier vind je die behoudende tactiek niet. Ten eerste niet, omdat het publiek er in Ameri ka geen genoegen mee neemt en verder maken speciale regels dat niet mogelijk. divisiewedstrijd tussen middenmoters in Nederland. Het is ook logisch dat er nog veel aan het Amerikaanse voetbal man keert. Soccer is nog erg jong en de betere voetballers zijn in Europa en niet hier”. Waarmee Michels onomwonden laat „Dat is moeilijk te zeggen. Aan kampi oen worden behoeven we voorlopig niet te denken. New York Cosmos staat op een zame hoogte. Die kunnen elke speler ko pen die ze hebben willen. „De clubs doen nu een poging om de markt te winnen. Dat kunnen ze niet met alleen Amerikaanse spelers. Daarvoor is het peil te laag. Je hebt die buitenlanders dus gewoon nodig. Voordat zij er waren, stelde soccer helemaal niets voor”. Echte concurrentie hebben ze dan ook niet. Hier in Los Angeles heb ik die goede Betekent dit alles dat Michels de toe komst van Aztecs somber inziet? „Nee, ik ben beslist niet pessimistisch, maar je moet wel reëel zijn en toegeven dat het geen gemakkelijke klus is. Als het een beetje meezit, hebben we dit seizoen een ploeg, die redelijk meedraait. Maar dan moet het wel van het echte teamwork komen. Individuele klasse is praktisch niet voorhanden. Mijn taak is nu vooral voor een uitgebalanceerd team te zorgen, waarin zowel verdedigend als aanvallend de samenwerking klopt”. I (Van onze speciale verslaggever) LOS ANGELES. Echt veranderd is Rinus Michels niet. Ook met de Los Ange les Aztecs wil de Nederlandse oefenmees ter optimaal presteren. Maar nu hij in een bijzonder aangenaam klimaat en dat houdt niet alleen de weers-, maar ook de arbeidsomstandigheden in kan wer ken, is de norse trek om zijn mond ver dwenen. Na zijn zware Spaanse jaren leeft Michels weer in plaats van te wor den geleefd. De onmenselijke druk, waar aan in de Europese en ook Zuidameri- kaanse voetbalwereld zoveel trainers ka pot gaan, is van de ketel af. Tegen die achtergrond bezien, kan je stellen dat „de generaal” in de Verenigde Staten van een zeer lucratieve werkvakantie geniet. En dat maakt hem voor zijn naaste omge ving weer die aimabele man, die hij ook was toen hij vele jaren geleden als sport leraar met doofstomme Amsterdamse jongens werkte. DEN HAAG. Zowel de lotto als de toto van het afgelopen weekeinde heeft geen winnaar opgeleverd. In de lotto en toto van week 14 vielen in totaal 27.109 prijzen. Het soccer is van een dermate geringe kwaliteit, dat de North American Soccer League en de clubs wel gedwongen zijn met allerlei noodgrepen hun produkt aan de man te brengen. Michels ontkent dat ook niet. „Ik heb nog niet voldoende wed strijden gezien om nu al een afgerond oordeel over de huidige kwaliteit te kun nen geven. Als ik die wedstrijden als maatstaf neem, dan moet ik, net als ik al eerder heb gedaan, constateren dat het peil hier in vergelijking tot het betere - voetbal in Europa, beduidend minder is. Hoewel ook Michels de bezwaren van die bijzondere spelregels onderkent, staat hij er toch vrij positief tegenover. „Als je de uitwerking daarvan over een hele com petitie in ogenschouw neemt, dan slaat de balans positief door. Het publiek hier wil beslist een winaar hebben. En het stand-' punt van de toeschouwers weegt hier erg zwaar, zoals er ook zoveel mogelijk aan de wensen van de televisie tegemoet wordt gekomen”. rf- RINUS MICHELS: ..De goede wedstriiden liggen in Amerika op het niveau van een normale eerste divisiewedstrijd’' Voor Hie Nastase, die in dit toernooi als vijfde geplaatst is, was de stap naar de volgende ronde erg makkelijk. Zijn tegen stander Geoff Masters trok zich voor de partij op doktersadvies terug. Ten koste van de Westduitser Ulrich Pinner heeft de Argentijn José Clerc, de tweede ronde in Monte Carlo bereikt, 3-6, 7-6, 6-1. Het toernooi in Monte Carlo is gedoteerd met 187.500 dollar. De als eerste geplaatste Jimmy Connors is het 50.000 dollar toer nooi van Tulsa (Oklahoma) begonnen met een overwinning van 7-6, 6-3 op de Brit John James. Door de regen werden er in het enkelspel slechts vier partijen ge speeld. Tim Willinson versloeg Pancho Walthall met 6-4, 6-3, Butch Walts zege vierde over Cliff Drysdale (6-4- 7-6), Eliot Teltscher won van Randy Crawford (7-5, 6-7, 6-1) en Jaime Fillol was met 6-4, 6-1 de meerdere van Francisco Gonzales. De club van Michels stelde in het verle den evenmin veel voor. En hoewel er geen wonderen van hem worden verwacht, weet de Nederlander heel goed dat de clubleiding in ruil voor het forse salaris dat hem wordt uitbetaald verwacht dat hij in zijn eerste seizoen al de neergaande lijn zal weten om te buigen. Daarna komt wellicht de vraag aan de orde hoeveel tijd hij nodig denkt te hebben om Los Angeles Aztecs aan de top te brengen. „Of zoveel buitenlanders nu wel of niet goed zijn voor de ontwikkeling van het Amerikaanse voetbal, doet op dit moment eigenlijk niet ter zake”, meent Michels. KOEALA LOEMPOER (ANP). Vier van de vijftien spelers van de Neder landse hockeyselectie zetten woensdagavond op het vliegveld Soebang bij Koeala Loempoer met gemengde gevoelens voet op Maleisische bodem. Wouter Op de vraag of in die opbouw Willem van Hanegem een belangrijke rol had kunnen spelen, geeft Michels een ontken nend antwoord. „Natuurlijk had ik Wil lem wel kunnen gebruiken. Maar we had den net de Joegoslaaf Vito Dimitrijevic als spelmaker op het middenveld aange trokken. Willem kwam dus eigenlijk net iets te laat. Maar ik had gehoopt dat hij ontzettend graag wilde spelen en daarom bereid was financiële offers te brengen. Ik heb hem toen een bod gedaan, dat voor een speler van zijn categorie inderdaad te laag was. Maar ik kon gewoon niet meer bieden”. Na vijf ronden is de stand aan kop van de ranglijst van het Nederlands jeugd- kampioenchap schaken: tot 16 jaar: 1 en 2, Landsman en Haag 4,5 punten, 3 tot 7 Bevers, Newland, Janssen, La Haye en Schut, allen 4 punten. Tot 20 jaar: 1 en 2, Okkes en Roele 4 punten en 1 afgebroken partij, 3 tot 5, Los, Blees en Piets allen 4 punten. Tracy Caulkins heeft twee Amerikaan se zwemrecords verbeterd. Over de 100 yards schoolslag deed zij 1.01.82 minuut en voor de 500 yards vrije slag had zij 4.36.25 nodig. Martina Navratilova (statenloos) - Rosie Casals (VS) 6-2, 6-4; Tracy Austin (VS)- Diane Desfor (VS) 6-0, 6-2; Pam Shriver (VS)-Francoise Durr (Fra) 6-2, 6-3; Kerry Reid (Aus)-Lesley Hunt (Aus) 6-2, 6-1; Re gina Marsikova (Tsj.)-Anne Smith (VS) 6- 4, 6-4; Betty Stove (Ned)-Joann Russell (VS) 6-3, 6-3. zegevierde over Turkije. De andere uitsla gen zijn: Israël-Grootbrittannië 3-1 (15-6, 15-11, 6-15, 15-10) Zweden-Oostenrijk 3-1 (17-15, 14-16, 15-11, 15-12). mogelijkheden niet. Of die toch toerei kend zijn om goede prestaties te leveren, moet ik afwachten. Ik heb een contract voor één seizoen. Daarin kan ik bekijken of het zin heeft om hier door te gaan. Vooral de reactie van het publiek is voor mij belangrijk. Op het ogenblik staat het er niet zo best voor. Aztecs heeft een slecht seizoen achter de rug. Het publiek is daardoor weggelopen en het komt niet zo gemakkelijk terug. Vooral ook niet, omdat er hier zoveel andere takken van sport op hoog niveau worden beoefend”. behoren) wil Van Heumen graag in- MONTE CARLO. Guillermo Vilas, de als tweede geplaatste Argentijnse tennisser is in de tweede ronde van het WCT-toernooi van Monte Carlo verrassend uitgescha keld door de Australiër John Alexander. De setstanden waren 4-6, 7-6, 7-4. ANKARA. De Nederlandse volley- balploeg damés heeft in de halve finales met 3-1 gewonnen van Frankrijk. De set standen waren: 15-3, 15-6, 12-15, 15-12. Nederland ontmoet in de eindstrijd West- Duitsland dat met 3-0 (15-11, 15-11, 16-14) sals (VS) 6-2, 6-4; Tracy Austin (VS)-Dianê Des for (VS) 6-0, 6-2; Pam Shriver (VS)-Francoise Durr (Fra) 6-2, 6-3; Kerry Reid (Aus)-Lesley Hunt (Aus) 6-2, 6-1; Regina Marsikova (Tsj.)- Anne Smith (VS) 6-4, 6-4; Betty Stove (Ned)- Joann Russell (VS) 6-3, 6-3. ZEVENAAR. Gerrit Boom is alleen leider gebleven in de strijd om de nationale damtitel, maar de concurrentie is sterker geworden. Tegenover de remise van Boom (tegen Van der Borst) stond wel de nederlaag van Clerc tegen Bastiaannet, maar zowel Wiersma, Bronstring ais Jansen wonnen en dit trio kwam daardoor samen op de tweede plaats, op een punt van Boom. Leefers, Ron Steens, Maarten Sikking en Hans Kruize moesten onwillekeurig terugdenken aan het desastreus verlopen toernooi om de wereldbeker in 1975, toen Nederland door nederlagen tegen Nieuw-Zeeland, Polen en Maleisië in Koeala Loempoer niet verder kwam dan de negende plaats van de twaalf deelnemende landen. Twee jaar daarvoor was Oranje in Amstelveen nog de luid bejubelde wereldkampioen geworden. k „Het bezwaar tegen het Nederlandse voetbal is dat er veel te academisch wordt gespeeld. Er wordt weinig of geen reke- Boom kwam trouwens gisteren geluk kig weg met een puntendeling tegen Van der Borst. Het had namelijk minder moe ten en kunnen zijn. Boom nam een nogal dure damzet en daardoor kreeg van der Borst de winst binnen bereik. Van der Borst verdwaalde echter onderweg en daardoor was het eindpunt een remise. Clerc werd door Bastiaannet zwaarder gestraft voor zijn fout. Ver in het midden spel had Clerc met zijn positie van enkele schijven op de lange lijn een combinatie van Bastiaannet overzien. Het gevolg was stukverlies en een machtsnadeel in het eindspel. Bastiaannet gebruikte zijn overmacht bekwaam en scoorde het volle pond. Wiersma heeft de jonge meester uit Hui zen, Hans van Aalten, weinig kansen gela ten en kreeg daardoor het kampioenschap weer binnen handbereik. Hans Jansen bleef op gelijke hoogte met de onttroonde wereldkampioen door zijn schijven beter over het bord te verdelen dan Jos Stokkel. Bronstring liet De Ruiter het centrum, maar bleef zelf uiterst attent op beide lijven. In Perth, waar op astroturf wordt gespeeld, krijgt Nederland direct een harde noot te kraken. Op de openings dag (20 april) staat India te popelen om revanche te nemen voor de twee zware nederlagen die begin maart 1978 in Nederland werden geleden (2-5 en 5-6). „Dat wordt eigenlijk de belangrijkste wedstrijd van het hele toernooi”, weet Van Heumen. „De Indiërs hebben een nieuwe ploeg en zullen er ongetwijfeld hard tegenaan gaan.” Van Heumen had liever gezien dat zijn ploeg later in het toernooi tegeno- ver India kwam te staan. „Dan hadden we ons wat beter kunnen inspelen”, aldus de coach. Na het duel met India mag Neder land een dagje rusten. Op 22 april moet Frankrijk worden bestreden (sinds 1950 heeft Nederland niet meer van de Fransen verloren), een dag la ter is Canada tegenstander. De Cana dezen hebben nog nooit van Oranje kunnen winnen. De laatste groeps- Jan Raas won de prof koers van Belle- gem door op veertig kilometer van het einde met vier man mee te vluchten en in de slotfase ruim een minuut afstand te nemen. De Belg Jos van der Poel was de snelste in Boechout, waar een profronde met 111 deelnemers werd gehouden. Tweede werd Dierickx. weten, dat het enorme spelersaanbod vanuit het buitenland bijna alleen voet ballers van de tweede en zelfs derde garnituur betreft. Desondanks meent de coach dat er een nuttig gebruik van die buitenlanders moet worden gemaakt. LOTTO: Inleg ƒ3.619.874. Prijzenbedrag: 1.839.741.41. Eerste prijs: geen winnaar. Een- vijfde gaat naar jackpot lotto no. 15, viervijfde wordt gelijkelijk verdeeld over tweede tot en met vijfde prijs. Tweede prijs: 14 winnaars, die elk bruto 22.597,50 ontvangen. Derde prijs: 351 winnaars, die elk bruto 1.146,20 ontvangen. Vierde prijs: 13.101 winnaars, die elk 37,20 ontvangen. Vijfde prijs: 13.506 winnaars, die elk ƒ36,10 ontvangen. De jackpot voor lotto 15 van tweede paasdag bedraagt: 144 421.07. TOTO: Inleg: 613.985.00. Prijzenbedrag: 291.642,88. Eerste prijs: geen winnaar. Eender de gaat naar de jackpot van toto 15, tweederde deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs. Tweede prijs: zes winnaars, die elk bruto 18.632.70 ontvangen. Derde prijs: 131 winnaars, die elk bruto 1.076 ontvangen. De jackpot voor toto 15 van tweede paasdag be draagt ƒ38.885,71. Ingaande zes mei zijn de mogelijkhe den om prijzen te winnen in de lotto en toto aanmerkelijk vergroot. De minst in grijpende wijziging is die in de lotto. Per zes mei zal wekelijks een tweede reserve- getal worden getrokken. De Stichting sporttotalisator verwacht dat door de in voering van het tweede reservegetal het aantal prijswinnaars zal verdubbelen tot 20.000. Met ingang van 6 mei wordt ook het nieuwe spel toto-gelijk, dat in o.a. West-Duitsland en Zwitserland populair is, ingevoerd. In dit nieuwe spel gaat het er om uit 32 wedstrijden zes wedstrijden aan te kruisen die in een gelijkspel eindi gen. De 32 wedstrijden waarop gespeeld wordt bestaan uit de eredivisie- en eerste- divisiewedstrijden aangevuld met andere binnen- en/of buitenlandse ontmoetingen. Michels: M flanken. De meester van het randspel ver zwakte geleidelijk de vleugels van zijn tegenstander en haalde er een schijfje winst uit. Dat was de basis voor de overwinning, die hem op de gedeelde tweede plaats bracht. Titelhouder Frank Drost bleef aan de slechte kant van de ranglijst via een remi se tegen Jannes van der Wal. Het was een mager puntje voor Drost, die zich tegen de dreigende overmacht van Van der Wal maar net staande kon houden. Joost Hooyberg haalde zijn eerste puntje bin nen tegen Johan de Boer na een partij waarin krachts- noch kwaliteitsverschil was te ontdekken. De uitslagen van de vijfde ronde waren: Van der Wal-Drost 1-1, Van Aalten-Wiersma 0-2, Jansen-Stokkel 2-0, Clere-Bastiaannet 0-2, Boom-van der Borst 1-1, Hooyberg-De Boer 1-1, De Ruiter-Bronstring 0-2. Stand: 1. Boom. 8 punten, 2. Wiersma Jansen en Bronstring 7, 5. Clerc 6, 6. De Ruiter, Van der Wal, Van der Borst en Bastiaannet 5, 10. Stok- kei. Drost en De Boer 4, 13. Van Aalten 2, 14. Hoovherg 1. I Oud-Wimbledon kampioene Evonne Goolagong heeft bij het toernooi van Hil ton Head Island haar comeback gemaakt na een afwezigheid van bijna negen maanden. De 26-jarige speelster won in de eerste ronde van het 150.000 dollartoer- nooi met 6-0, 4-6, 7-5 van de Amerikaanse Caroline Stoll. De belangrijkste overige resultaten: Buitenlanders nodig om peil soccer te verhogen Zelf heeft hij vier Engelsen. twee Neder landers (Huub Smeets van MVV en Tho mas Rongen van AFC), twee Joegoslaven, een Westduitser, een Oostenrijker, een Canadees, een speler uit Trinidad en zes Amerikanen op de loonlijst staan. Overigens heeft Van Heumen zijn oog inmiddels al weer laten vallen op enkele oud-internationals. Hij heeft Imbert Jebbink en Geert van Eyk be- reid gevonden aan de Olympische voorbereiding deel te nemen. Verder staan Ties Kruize, Bart Taminiau en André Bolhuis nog in de wachtkamer. Vooral het ontbreken van Ties Kruize, die in Azië een enorme reputatie heeft, was voor de Maleisische pers een ver- rassing. Het is bekend dat Van Heu- men de ontwikkelingen rond Ties Kruize, die lange tijd geblesseerd is geweest, nauwlettend in de gaten houdt. Ook Taminiau en Bolhuis (hij kan in korte tijd weer bij de besten „Aanpassingsmoeilijkheden heb ik praktisch niet gehad”, aldus Michels, die al weer ruim drie maanden de scepter zwaait bij de Aztecs. „Het werken hier is niet te vergelijken met mijn Spaanse periode. Hier gaat het allemaal gemoede lijk. Je verantwoordelijkheid als coach blijft, maar de druk van buitenaf is veel en veel minder. Bij Barcelona werkte ik op het scherp van de snede. Daarmee vergeleken is het in Nederland nog hei lig”. Waarmee Michels niet wil zeggen dat hij heimwee naar het Nederlandse voetbal heeft. Het tegendeel is waar. Zoals het spel nu in ons land wordt gespeeld, stuit hem tegen de borst. wedstrijd is op 26 april tegen het voor- al in eigen land sterke Australië. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ZEIST. Martin Vreysen (NAC) is door de tuchtcommissie van de KNVB voor de rode kaart in de bekerwed- I J strijd tegen PSV gestraft met twee I wedstrijden schorsing, een voorwaar- i delijke schorsing van een duel en een boete van 250 gulden. Joop Wilbret I van de FC Utrecht kreeg na mondelin- ge behandeling een schorsing voor één J wedstrijd opgelegd alsmede een boete I van 125 gulden. De zaak van Volen- dams Jaap Jonk werd aangehouden, i I De Veendammer Likikwatil, die op 16 april voor twee wedstrijden werd J I uitgesloten en een boete kreeg van 100 I gulden, kreeg nog eens drie wedstrij- I den on voorwaardelijk schorsing als- J mede een boete van 100 gulden. I De straffen zijn: A-SPELERS: AZ ’67: F. I 3 Filippo: een wedstrijd voorwaardelijk en 200 I I gulden boeten. TELSTAR: R. Krone: een J wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 gulden I boete. VOLENDAM: D. de Boer: twee wed- strijden onvoorwaardelijk en 100 gulden I boete. JEUGDSPELERS: Haarlem: W. Neyssel: 125 gulden boete. Als de regen geen spelbreker wordt, speelt Nederland in de Maleisische hoofdstad drie wedstrijden in het ka der van de voorbereiding op het tien- landentoernooi, dat op 20 april in Perth (West-Australië) begint. Van vandaag tot en met zondag zijn de tegenstan ders achtereenvolgens Maleisië b, Ke nya en Maleisië a. Op tweede paasdag reist het Nederlandse gezelschap door naar Perth. Voor een aantal spelers slaat in Aus- tralië het uur van de waarheid. Het is bekend dat Wim van Heumen nog lang niet tevreden is bver de kwaliteit van de huidige selectie. „Door het wegval- len van een stuk of wat geroutineerde spelers is het Nederlands elftal nogal kwetsbaar geworden”, aldus Van Heu- men. „Vooral op het middenveld en in de achterste lijn zijn er ifeg problemen. Daarom wordt het voor enkele jonge- ren in Perth er op of er onder”. Veel tijd geeft Van Heumen de nieuwe lich ting, met als voornaamste exponenten Ewout van Asbeck, Maarten van Hees- wijk, Tjeerd Borstlap, Roderik Bouw man en in mindere mate Piet Gunning en Cees Jan Diepeveen niet. „Alleen het vierlandentoernooi in Moskou, dat van 25 tot en met 28 juni wordt gehou den, wil ik nog benutten om enkele spelers uit te proberen. Voor de testse- rie tegen Pakistan in augustus moet de Olympische groep compleet zijn”, stelt Van Heumen. 03^

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23