Niet ingegaan op beschuldigingen k or Klopjacht op Idi Amin Dood gemeld van leider Sandinisten Hess zou wel in naar kanker VS-militairen neergeschoten e vijfeneenhalf jaar geëindigd Tokio-ronde na Prijzen voor onderzoeken Spandau zijn Verbod napalm en landmijnen achtergrond 1 Executies gaan door Iraanse militairen in Amerika naar huis Enid Blyton De lijst Lafuente I Summier VRIJDAG I 3 APRIL 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker - I maar het weigert in te gaan gingen. Y (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/JOHANNESBURG. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken betreurt het besluit van de Zuidafrikaanse regering, dat drie Amerikaanse diplomaten binnen een week het land moeten verlaten wegens spionage, op de inhoud van de beschuldi- VS betreuren uitwijzing diplomaten in Z-Afrika Erkenning nieuw bewind Oeganda I I 1 (Van onze redactie buitenland) LOESAKA/DAR ES SALAAM. Na Tanzania als eerste land in de wereld hebben gisteren ook andere Afrikaanse landen, Zambia en Mozambique, de nieuwe voorlopige Oegandese regering onder leiding van Joesoefoe Loele officieel erkend. 384: V. I. Lenin, 159: A. Christie, 156: J. Verne, 132: K. Marx, 131: G. Simenon, 126: E. Lafuente, 123: L. N. Tolstoj, 106: E Blyton, 105: M. Gorki, 100: L. I. Brezjnjev, 95: F. M Dostojevski, 93: W. Shakespeare, 91: A MacLean, 90: J. W. Grimm, 86: J. H. Chase, J. London, 83: M. Twain, 82: H. C. Andersen, 81: H. Böll, P. S Buck, 80: W. Disney, 77: H. De Balzac, 72: C. Dickens, 71: A. Dumas Père, E. Hemingway, 70: F G. Slaughter, 68: B. Bartland, 67: V. Hugo, 66: R. L. Stevenson, E. Wallace, 64: E. S. Gardner, 58: C. Brown, 53: H. Herman, 52: A. P. Birhov, H. Janson, 50: A. Solzjenit- syn, 49: A. S. Poesjkin, 48: J. F. Cooper, 47: G. Greene, 46: C. Keene, A. Lindgren, 44: D. Defoe, A. Gree, E. Zola, 43: Molière, J. Piaget, 42: J. Creasy, 40: E. Queen, I. Toergenjev, 39: F. Engels, 38: E. R. Bur roughs, M. Grover, A. J. Cronin, R. Scar ry, L. D. Trotski, 37: A. C. Doyle, W. Somerset Maugham, J. Steinbeck, 35: N. Carter, K. May, 34: N. V. Gogolj, Homerus, K. Luger, Mao tse Toeng, C. Perrault, S. Petofi, Plato, C. M. Schulz, 33: R. Arthur, I. Asimov, L. Masterson, 32: B, Brecht, A. Camus, M. de la Roche, M. Leblanc, 31: G. Flaubert, V. V. Majakovski, A. Moravia, E. M. Remarque, J. Swift, 30: J. Cole, R. Kipling, H. Robbin, R. Tagore, O. Wilde, 29: Aristoteles, S. de Beauvoir, M. Puzo, B Russell, 28: J. Conrad, R. Goscinny, E Hunter, J. P. Sartre, 27: C. Collodi, W. Faulkner, L. Kent, T. Mann, H. Melville, W. Scott, M. Sjowall, 26: L. M. Alcott, D. Bagley, F. W. Dixon, J. W. von Goethe, K. Robeson, J. Slade, A. Strindberg, 25: C. Ajmatov, H. Charrière, K. Gibran, Z. Grey, G. de Maupassant, E. A. Poe, 24: M. Brand, S. Freud, A. Huxley, N. Kazantza- kis, D. Pendleton, A. de Saint-Exupéry, 23: G. Boccaccio, J. Bruce, L. Charteris, I. Fleming, S. Lem, P. Neruda, Sophocles, R. Stout, S. Zweig, 22: A. P. Gajdar, G. W. F. Hegel, F. W. Nietzsche, N. Shute, 21: H. Ibsen, T. Jansson, F. Kafka, H. H. Kirst, A. S. Makarenko, F. Sagan, D. L. Sayers, M L. West, 20: M. Boelgakov, J. Galsworthy, A. Hailey, W. Reich en M. B. Schlink. 'paald lavers mag wor- alijven derbe- aeklag de lei- n. Dat lerwij- i gaan riment krijgt, plaat- d-leer- dat er na ’83 an een ouden voor /ertui- m het Volgens de Zuidafrikaanser regering heeft het drietal, een defensie-attaché en twee andere militaire functionarissen van de Amerikaanse ambassade, zich schul dig gemaakt aan het bespioneren van zeer belangrijke defensie-installaties. Zij zou den daarbij gebruik gemaakt hebben van een vliegtuig van de Amerikaanse ambas sadeur in Zuid-Afrika. In het toestel was een camera voor luchtfoto’s gemonteerd onder de stoel van de co-piloot, aldus de Zuidafrikaanse regering, die zegt te be schikken over foto’s waarmee kan wor den aangetoond dat delen van het land systematisch zijn gefotografeerd, met in begrip van plaatsen waar zich zeer gehei- me defensie-installaties bevinden. „Zulke activiteiten hadden wij wel van de Russen verwacht, maar zeker niet van het belang rijkste land in het westen”, zo zei premier Pieter Botha gisteren op een persconfe rentie die direct werd uitgezonden door de Zuidafrikaanse televisie. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat hij de beweringen van Botha niet kon bevestigen of ontkennen, maar een ande re functionaris verklaarde dat het hem „niet zou verbazen” als het vliegtuig is gebruikt voor het fotografen van geheime opjecten zoals het Zuidafrikaanse cen trum voor nucleair onderzoek. Van Amerikaanse zijde werd verder ge zegd, dat het jammer is dat de drie diplo maten worden uitgewezen „vooral op een tijdstip waarop wij met de Zuidafrikaan se regering naar oplossingen zoeken voor de problemen in Namibië (Zuidwestafri- ka) en elders in Zuidelijk-Afrika. Gisteren riep Zuid-Afrika twee diplo maten terug uit de VS, maar volgens een woordvoerder van de ambassade houdt het vertrek van het tweetal geen verband met een belangrijke begrotingsbehande ling in het Zuidafrikaanse parlement. De beide mannen, 22 en 23 jaar oud, werkten bij het NAVO-hoofdkwartier in Izmir. Ooggetuigen hebben verklaard dat er drie of vier mannen in de auto zaten. De politie is een grootscheepse speuractie be gonnen die nog niets heeft opgeleverd. IZMIR (Reuter/AP). In de Turkse stad Izmir zijn gisteren twee Amerikaanse militairen vanuit een passerende auto be schoten. Een van hen overleed ter plaatse. De ander raakte zwaar gewond. Functionarissen van de GATT zei den te verwachten dat meer landen de akkoorden zullen ondertekenen na de bijeenkomst van de Wereldhandels conferentie van de Verenigde Naties (Unctad) die volgende maand in de Filippijnse hoofdstad Manilla wordt gehouden. Daai’ is het voornaamste onderwerp de economische samenwer king tussen „Noord” en „Zuid”. De landen in de Derde Wereld zullen ver moedelijk met parafering van de uit slag van de Tokio-ronde willen wach ten tot ze weten wat Manilla opgele verd heeft. Behalve de VS, Japan en de EG hebben Australië, Oostenrijk, Canada, Zwitserland en Spanje hun paraaf ge zet. Een van de voornaamste proble men waarvoor overigens nog geen op lossing is gevonden, is de vrijwaring van een land voor schade die een onge remde invoer van een bepaald produkt zijn markt kan toebrengen. geling orden t zich n ont- f eder- it wij- rtiebe- nis ge- maar >roble- verleg ne be- ijecten erwijs ■in les atiere- idings- opge- htshof an van eroor- iboete jd van (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/WASHINGTON. De Iraanse regering heeft honderden Iraanse militairen, die in de Verenig de Staten een opleiding volgen, opge dragen naar hun land terug te keren. Het Amerikaanse ministerie van De fensie deelde gisteren mee, dat er ongeveer 2.000 Iraanse militairen in de Verenigde Staten zijn n kat- eigen temde n des heeft trkho- blijft m het jd als ad tot ijk in itsvin- gang an te tingên >rmeel n. De rtsont- ie mo rn het n, het :aken rdiend de be- jkheid eur te psmo- wets- vatten inder onflict zet de ichten. -tgezet irojec- n op 1 a. Als beslis- >te be- gen. igeren ing de •anties j Jong an de ijecten ligt in huidi- tegen ’as het ik, die weer- ik ver- litslüi- rm tot op 25 ■ns de in de op de rerden ingste- de Oegandese hoofdstad Kampala in te nemen. In zijn boodschap, waarin president Kenneth Kaoendanvan Zambia zijn offi ciële erkenning van het overgangsbewind bekendmaakte, zei hij dat het „afzetten van Amin en de vorming van een nieuwe regering een grote overwinning beteke nen voor het volk van Oeganda en een triomf van vrijheid, rechtvaardigheid en menselijke waardigheid”. Amin intussen beweert via radioredes nog steeds dat zijn bewind niet is gevallen. Hij beschikt over een mobiele veldzender, die volgens radiodeskundigen vanuit het noorden van het land uitzendt. Amin zou nog een cirkelvormig gebied met een doorsnede van 150 kilometer beheersen, van Jinja in het zuiden tot Soroti in het noorden, in het oosten begrensd door de grens met Kenia en in het westen door de vele uitlopers van het Kyoga-meer dat in het midden van het land ligt. Naarmate het uiteengeslagen leger van Amin zich verder naar het oosten van Oeganda terugtrok deden zich evenals in de hoofdstad Kampala plunderingen op grote schaal voor in steden als Jinja en Mbale. Volgens de inwoners van Kampala heeft het invasieleger inmiddels 4000 men sen vrijgelaten uit de gevangenissen in de hoofdstad. trijfël MÜNCHEN (AP). De vrouw en de zoon van de voormalige rechterhand van Hitler, Rudolf Hess, hebben gisteren ont kend dat de man die gevangen zit in de Berlijnse Spandau-gevangenis, een be drieger is. Ook een voormalige cipier van de gevangenis heeft gezegd dat de man Hess moet zijn. Gisteren beweerde de Engelse arts Tho mas die de gevangene in 1973 verzorgde, dat deze niet de echte Hess is, maar vol gens Ilse Hess, is er niet de minste twijfel over zijn identiteit. Zij zou de arts ver scheidene malen hebben verzocht op te houden met zijn onderzoek. GENÈVE (Reuter). Het gebruik van napalm en landmijnen tegen de burgerbe volking moet verboden worden en er moet een studie komen naar het terugdringen van het gebruik van wapens met klein kaliber. Dit hebben de belangrijkste wapenpro- ducerende landen op hun bijeenkomst in Genève gisteren besloten. Men kon het niet eens worden over beperking van an dere wapens, zoals splinterbommen en raketten van een bepaald type. Laatst stond er weer zo’n ergerniswek kend summier berichtje in de krant. Van uit het hoofdkwartier van de Unesco in Parijs werd gemeld dat ook in 1974 (de meest recente cijfers) de bijbel met 286 vertalingen weer het meest vertaalde boek was. De meest vertaalde schrijver was Lenin, met 201 vertaalde werken en de meest vertaalde kinderboekenschrij ver Jules Verne, met 164 vertalingen. Ein de bericht. Ik wil dan altijd weten, wie op de twee de, derde, vierde en honderdste plaats stonden. Een bezoek aan de bibliotheek van de Unesco in Nederland leverde in ieder geval al een uitvoeriger persbericht op. Bij de kinderboekenschrijvers kwam na Jules Verne met 164 vertalingen, Enid Blyton met 149 vertalingen op de tweede plaats. Daarna kwamen Jack London (140, Walt Disney (110), Grimm (85), Mark Twain (79), Hans Christiaan Andersen (60), Karl May (39), Duizend-en-één-nacht (32), James Fenimore Cooper (26), Lewis Carroll (17), A. A Milne (13), Tolkien (12), Samuel Marsak (10) en Kenneth Grahame (4). Ik zou dat niet allemaal kinderboeken schrijvers noemen. Er werden ook wat cijfers genoemd van grotemensenboeken- schrijvers, maar die opsomming was zq willekeurig dat ik me maar vergenoegd heb met de volledige lijst (tot en met 20 vertaalde werken) uit 1973. Ik vermeld eerst het getal van hun vertalingen, daar na de naam of namen van de schrijvers: van de akkoorden zal later dit jaar gebeuren, vermoedelijk in oktober. Het voornaamste resultaat van vijf eneenhalf jaar onderhandelen is een overeenkomst die voorziet in verlaging van de invoerrechten op fabriekspro- dukten ter waarde van ongeveer 140 miljard dpllar met een derde in de komende acht jaar. Verder is overeen stemming bereikt over afschaffing van belemmeringen voor de handel in vliegtuigen voor de burgerluchtvaart. Er zijn vijf codes tot stand gekomen inzake eerlijke handel en drie akkoor den gesloten met betrekking tot de handel in landbouwprodukten. (Van onze redactie buitenland) De internationale onderhandelingen over afschaffing van invoerrechten en andere belemmeringen van de wereld handel in het kader van de Algemene 'Overeenkomst voor Tarieven en Han del (GATT) zijn gisteren in Genève afgesloten. Het beraad werd ook wel aangeduid met Tokio-ronde, naar de stad waar de eerste bijeenkomst in 1973 begon. De elf akkoorden die in de afgelopen vijfeneenhalf jaar tot stand zijn geko men, liggen sinds gisteren ter parafe ring door de delegaties van de 99 lan den die aan het overleg hebben deelge nomen. Het wordt aan de regeringen overgelaten welke akkoorden ze willen paraferen en wanneer. Gisteren hebben afgevaardigden van ruim twintig landen toegezegd dat ze hun regeringen zullen voorstellen de nieuwe overeenkomsten te paraferen. Daarbij waren de Verenigde Staten, rf- Joesoefoe Loele. de nieuwe president van Oeganda, poseerde gisteren In Tanzania met president Julius Nyerere (rechts) In samenwerking met Oegandese opstandelingen hebben de Tanzaniaanse strijdkrachten een eind gemaakt aan acht jaar dictatuur van Idi Amin Er moeten daartoe zogenoemde ont snappingsclausules worden overeen gekomen, maar de Euromarkt en de ontwikkelingslanden verschillen van mening over de vraag hoe die moeten luiden. Afgesproken is dat geprobeerd zal worden ook over dit punt voor juli overeenstemming te bereiken zodat het kan worden opgenomen in het pak ket dat in oktober ter ondertekening zal worden aangeboden. In tegenstelling tot de diverse woord voerders van de ontwikkelingslanden is de algemeen directeur van de GATT, Olivier Long, van mening dat het resul taat van de Tokio-ronde voor de Derde Wereld belangrijke voordelen oplevert. Hij verklaarde dat de ontwikkelings landen door de verlaging van de in voerrechten op fabrieksprodukten een betere toegang tot de wereldmarkt hebben verkregen. Hij vergat blijk baar dat de meeste ontwikkelingslan den hoofdzakelijk grondstoffen uit voeren. Het nieuwe bewind beschuldigde intus sen de afgezette president Idi Amin van het doden van wel een half miljoen men sen en riep op tot een nationale klopjacht om hem te arresteren en aan de galg te brengen. Gisteren werd gemeld dat Amin poogde zijn troepen te verzamelen voor een tegen aanval op de Tanzanianen en Oegandese ballingen, die woensdag zijn heerschappij een vernietigende slag toebrachten door Volgens de Zuidafrikaanse regering is het privé-vllegtuig van de Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Afrika William B Edmondson (foto), gebruikt om geheime defensie-installaties te fotograferen Japan en de Europese Economische Gemeenschap. Er was bij die 20 echter maar één ontwikkelingsland: Argen tinië. Aan de onderhandelingen hebben zestig ontwikkelingslanden deelgeno men. Hun woordvoerder, de Joegos laaf Petar Tomic, heeft het resultaat van het overleg bescheiden genoemd en gezegd dat veel problemen onopge lost zijn gebleven. Hij beschuldigde de rijke landen ervan dat het ze heeft ontbroken aan de politieke wil om de voorstellen van de arme landen serieus in overweging te nemen. NEW York (UPI). Drie kankerspecia- listen uit Engeland, Zweden en de Vere nigde Staten zijn gisteren onderscheiden met de prijzen voor kankeronderzoek die het Amerikaanse autoconcern General Motors onlangs heeft ingesteld. De prijzen houden een belastingvrije geldsom van 100.000 dollar 200.000 gul den) en een gouden medaille in. Dr. Richard Doll, hoogleraar in Oxford, kreeg de prijs voor het aantonen van relaties tussen roken en longkanker, het omgaan met asbest en het ontstaan van dezelfde kwaal en tussen Röntgenstraling en bepaalde soorten kanker. Dr. George Klein, hoogleraar van het Karolinska-instituut in Stockholm en ge- pecialiseerd op het gebied van tumors, werd onderscheiden voor baanbrekend werk bij het vaststellen van een onderling verband tussen kanker en het immuni- tietsstelsel. Dr. Henry Kaplan, hoofd van het instituut voor kankeronderzoek van de Stanford-universiteit in Californië,, werd bekroond voor zijn werk voor de behandeling van de ziekte van Hodgkin, een kwaal die door onbekende oorzaak optreedt in de lymïklieren. De stichting die de prijzen toekent, had uit zeventien landen in totaal ruim 600 voordrachten ontvangen. Het is niet duidelijk of de order voor allen geldt. In elk geval moeten achthon derd Iranezen die een opleiding bij de marine volgen, en een onbekend aantal luchtmacht- en landmachtmilitairen on middellijk naar hun land terugkeren. Eerder heeft Iran voor zeven miljard aan wapen-orders geannuleerd, die de sjah in de VS had geplaatst. Teheran zou nu voor nog vijf miljard willen schrappen, maar de Amerikaanse regering heeft daar officieel nog geen bericht van ontvangen. Intussen heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken gisteren op nieuw zijn bezorgdheid uitgesproken over de terechtstelling van mensen in Iran „aan wie een eerlijk en open proces ken nelijk is onthouden”. Vanmorgen vroeg zijn in de Iraanse hoofdstad en elders in het land zeven nieuwe executies uitge voerd. Onder de veroordeelden was het voormalige hoofd van de contra-spionage van de luchtmacht, een gevangenisdirec teur, enkele politiechefs en legeroffi cieren. Bij een nieuwe golf van zuiveringen en razzia’s in Iran zijn in de afgelopen drie dagen ruim 140 voormalige aanhangers van de sjah, variërend van taxichauffeurs tot rechters, opgepakt door de revolutio naire groepen van de geestelijke leider Khomeini. In gevangenissen in Teheran wachten ruim 1.200 politieke gevangenen op berechting door de revolutionaire rechtbanken. Van de ruim 100 executies is tot dusverre meer dan de helft vorige week uitgevoerd. In overeenstemming met de islamiti sche beginselen zullen overigens vrouwen en mannen in Iran deze zomer alleen op gescheiden stukken strand mogen zwem men in de Kaspische zee. Volgens een krant in Teheran heeft de gouverneur van de stad dit gisteren gezegd. De bedoeling van de verordening is „de openbare zede lijkheid te respecteren”. Toeristen die te rugkeerden van de kust langs de Kaspi sche zee vertellen dat Iraanse vrouwen met de alles bedekkende „chador” aan de zee ingaan, om de kledij pas in het water uit te trekken. Hoe democratisch de lijst is, bewijzen wel de namen met 34 vertalingen: een Rus uit de vorige eeuw, twee klassieke Grie ken, een Chinese staatsman, een Franse sprookjesverteller, een Hongaarse dich ter, een Amerikaanse striptekenaar en een volkomen onbekende: K. Luger, nationaliteit onbekend, wiens 34 vertaalde werken alle in één land werden uitgege ven.' Nog raadselachtiger is echter E. La fuente, met 123 vertalingen tussen Sime non en Tolstoj in staand. Maar terwijl de 131 vertalingen van Simenon over 25 lan den verspreid waren, en de 123 vertalin gen van Tolstoj over 27 landen, had Lafu ente alle 126 vertalingen aan één land te danken! Welk vermeldt het boek van de Unesco niet. Lafuentes nationaliteit is kennelijk ook onbekend, en terugzoekend vond ik dat er in 1972 en 1970 blijkbaar niets van hem vertaald werd, maar in 1965 toch nog 53 werken en tussen 1961 en 1965 liefst 120 werken, maar alweer in één land. De grote onbekende grote. (Van onze redactie buitenland) MANAGUA Het leger van Nicara gua heeft gisteren de dood gemeld van „commandant Ruben”, die wordt be schouwd als de belangrijkste leider van het Sandinistisch verzet in Nicaragua. Het Sandinistische Bevrijdingsfront voert sinds vorige week een nieuw militair of fensief tegen de regering van president Somoza. „Commandant Ruben” is de guerrilla- naam van Francisco Rivera Quintero. Volgens een zegsman van het Nicaragu aanse leger is hij gisteren, met nog twee guerrillastrijders, gesneuveld in de strijd om de plaats Esteli, 150 km ten noorden van Managua. Esteli is gisteren opnieuw hevig be stookt door de Nicaraguaanse luchtmacht en door het mortiergeschut van de rege- i ringstroepen, die de stad proberen te her overen op de Sandinisten. Burgers die de stad in paniek ontvluch ten, zeiden dat in de strijd om Esteli deze week honderden guerrilleros, burgers en regeringsmilitairen om het leven zijn gekomen. De voorzitter van het Rode Kruis van Nicaragua, Wilfred Cross, heeft gisteren in de hoofdstad Managua gezegd dat de Situatie voor de nog 45.000 inwoners die in Estelig zouden zijn gebleven bijzonder gevaarlijk is, omdat de stad al twee etma len achtereen geteisterd wordt door hevi ge beschietingen. Orlando Matus Delcarmen, lid van de commissie voor mensenrechten in Nicara gua, is volgens Amnesty International op 3 april in Managua gearresteed. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Vertegenwoordigers van de rijke landen daarentegen waren zeer te spreken over het resultaat van de Toki- oronde. Ze hadden het over een be langrijk en veelomvattend succes dat de internationale handel een krachtige stimulans zal geven en het protectio nisme in belangrijke mate zal terug dringen. De definitieve ondertekening

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3