Volgens De Bruin in maandblad: Vrouw staat haar mannetje Bezwaar Gekkenkrant tegen proefnemingen Nieuwe CAO in tuinbouw Rotterdam moet bussen huren Nederlander drinkt vaker een borreltje Import exotische dieren tegengaan Damiate Pers Kansberekening ongeluk kernramp „waardeloos” Ierse regering: oorlog tegen olieconcerns Bezwaar Justitie Arnhemse scholen na reeks branden IJmuider Courant o CAO-overleg in uitgeverij gestaakt Omzetstijging detailhandel Voor Den Uyl geen plaats in promotiecommissie Bedrijf-met-straf wil naar België gering tegen interview oorlogsmisdadiger Bewakingsdienst Philips Brazilië „para-militair” ’s nachts verlicht N NEDERLANDSE DIERENBESCHERMING: Oud-hoogleraar: 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 4 APRIL VRIJDAG I 3 V (Van onze redactie economie) - TE pi gi bt he lir Ze ee ge gr m liÉ hc re va en op ne va w< O* DEN HAAG. Het kabinet zal er een harde dobber aan krijgen, de consumptieve kre dietverlening (leningen die de banken aan mensen verstrek ken voor de aanschaf van bij voorbeeld een auto, kleurente levisie of voor een vakantie reis) aan banden te leggen. Dit schrijft medewerker T. de Bruin van het maandblad Eco- nomisch-Statistische Berich ten (ESB). Beperking consumptief krediet erg moeilijk J. DEN UYL S Wiesenthal I 147,50 UTRECHT/DEN HAAG (ANP). „De kansberekeningen welke moeten aantonen dat kerncentrales veilig zijn hebben geen enkele waarde. De berekeningen hebben nooit betrekking op echte centrales, maar op centra les die perfect zijn gebouwd en bediend worden door nooit falende mensen. Volgens De Bruin staan de banken in ieder geval niet om deze regeringsmaatre gelen te springen, en dat komt niet alleen omdat het verlenen van consumptief kre diet een deel van hun broodwinning is. In bankkringen twijfelt men sterk aan de effectiviteit van maatregelen van het ka binet om het verlenen van consumptief krediet in te dammen, aldus De Bruin. Hij merkt in het artikel verder op, dat Als een van de redenen waarom de overigens pas twee jaar oude wet nog niet het gewenste resultaat heeft bereikt, noemt Van Zuuren dat de Belgische overheid nog niets onderneemt om de handel daar in exotische dieren tegen te gaan. Van Zuuren: „In België is er nauwelijks controle en omdat onze grens open is, betekent dit dat iedereen met in België gekochte dieren terug kan komen. Con trole daarop is natuurlijk uiterst moeilijk, maar steekproefsgewijs bij particulieren en handelaren kun je toch heel wat doen. Heeft iemand geen vergunning voor het houden van uitheemse dieren, dan wor den ze direct in beslag genomen”. Volgens de heer J. van Spaandonk, me dewerker op de afdeling uitheemse dieren van het ministerie van CRM, is het op dit moment erg moeilijk illegale invoer van uit België van de beschermde diersoorten tegen te gaan. Om hoeveel aantallen het gaat, kan hij niet zeggen. Wel wil Van Spaandonk kwijt dat de CRM-inspecteurs wekelijks dieren in beslag moeten nemen. Geen honderden, maar wel tientallen, al dus de CRM-medewerker. Hij hoopt dat de situatie wat beter wordt zodra ook België de zogenoemde Washington Conventie heeft ondertekend, waarin internationale afspraken zijn ge maakt omtrent de bescherming van uit heemse diersoorten. België zou dan zelf zijn controle op de handel moeten ver scherpen. Maar, zo licht Van Spaandonk Volgens de heer M. van Zuuren, secreta- ris-hoofdbestuurslid van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, zal de controle op naleving van de wet worden verscherpt. „De controle wordt momenteel uitge bouwd omdat wij kunnen constateren dat de handelaren nog steeds uitheemse die ren kunnen leveren”, aldus Van Zuuren. „In samenwerking met het ministerie van CRM zullen ook onze inspecteurs controle uitoefenen”. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Volgens leiders van de Braziliaanse oppositionele vakbeweging gedraagt de bewakingsdienst van de Phi- lips-vestiging in Sao Paulo zich als een para-militaire organisatie, die door de di rectie wordt ingezet tegen stakende werk nemers. Volgens de vakbondsleiders beschikken meer multinationals in Brazilië over der gelijke bewakingsdiensten, die de politie en het leger tijdens de afgelopen massale metaalstakingen hielpen bij het intimide ren en verdrijven van betogende stakers. Ruim 22 percent van alle gedistilleerde dranken die de Nederlander drinkt, is afkomstig uit het buitenland, een stij ging van 1,5 percent vergeleken met toe, de internationale afspraken zijn niet zo streng als onze wet. Hij wijst er overigens op, dat het de regering niet te doen is om de eventueel ongewenste ontwikkeling van het con sumptief krediet op zich. Waar de rege ring blijkens de onlangs uitgebrachte Voortgangsnota bezorgd over is, is de voortgaande sterke uitbreiding van con sumptief krediet „gezien het huidige one venwichtige bestedingsbeeld binnen de particuliere sector”. De regering wil in feite op grond van de situatie op de beta lingsbalans een bestedingsbeperking op leggen, aldus De Bruin. Volgens de rege ring kopen de Nederlandse consumenten eigenlijk te weinig „Nederlandse waar”. Het ziekteverzuim bij de RET zit de gemeente niet lekker. Een onderzoek van de GG en GD in Rotterdam heeft uitgewe zen dat het rijdend personeel (op bus, tram en metro) erg ontevreden is over de arbeidssituatie. Lange en vaak zeer onre gelmatige diensten doen ook de jongere RET-werknemers de das om. Daarbij komt, dat de chauffeurs en bestuurders nauwelijks toekomen aan verlof of vakan tie, omdat ze steeds moeten invallen voor zieke collega’s. UTRECHT(ANP). De Gekkenkrant heeft in haar nieuwste nummer proefne mingen op psychiatrische patiënten ver oordeeld die plaatsvinden in het Sinai- centrum in Amersfoort en in de psychia trische kliniek van het Academisch Zie kenhuis te Utrecht. Het gaat om onderzoeken met endorfi- nen, een soort dat delen van hormonen bevat welke ook in de hersenen voorko men. Prof. dr. De Wied in Utrecht onder zoekt onder meer of schizofrenie te be handelen is met deze stof. De Gekkenkrant heeft bezwaren tegen deze medisch-biologische aanpak van af- De gemeente heeft naar aanleiding van het onderzoek het ministerie van Verkeer en Waterstaat gevraagd om een drastische uitbreiding van het personeel. Er moeten 98 chauffeurs en 39 trambestuurders bij komen. Bij de RET werken momenteel 850 chauffeurs. 350 trambestuurders en UTRECHT (ANP). Het internationale transportbedrijf De Bruin uit Surhuister- veen (Fr.), dat met ingang van volgende week een rijverbod van twee weken moet uitzitten wegens het niet nakomen van de CAO voor het beroepsgoederenvervoer, is van plan zijn activiteiten vanaf volgende week officieel vanuit België voort te zetten. Er zou al een Belgisch wapenpark van 20 a 30 vrachtauto’s zijn opgekocht om zo de straf te ontduiken. Dit meldt de Ver- voersbond CNV. De bond heeft hierover contact opgenomen met de CCV, de Christelijke Centrale van Vervoer sarbei- ders (de grootste transportbond in België). De directeur van het Sinai-centrum, dr. Sunnier, heeft in een reactie op het artikel gezegd dat de proeven geen groot succes opleverden, maar dat hij ervan overtuigd is dat Wied op het goede spoor is. Hij zei dat het gaat om een „volslagen onschuldi ge lichaamseigen stof die onderzoekers ook op zichzelf hebben getst.” wijkend gedrag en tegen het „experimen teren” met mensen in het kader van een medisch model. Het blad betoogt dat de patiënten lang niet altijd vrij kunnen be slissen over de proefnemingen en dat er alleen vooronderzoek is geweest bij labo ratoriumratten. DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DEN HAAG (ANP). De omzet van de detailhandel is in januari met twee per cent gestegen, wat belangrijk minder is dan de omzetgroei, die zich in januari 1978 ten opzichte van het jaar daarvoor voor deed (acht percent). Mogelijk hebben de weersomstandighe den hierbij een rol gespeeld, aldus het ministerie van Economische Zaken. De warenhuizen hadden in januari zelfs een omzetdaling van een percent. Branchegewijs deden zich grote omzet dalingen voor bij bromfietsen, waarvan de omzet zelfs met ruim de helft terugliep, bij nieuwe personenauto’s (omzetdaling van zes percent), bij woninginrichting en huisraad (daling van zeven percent) en vis (eveneens zeven percent minder). Aan bloemen en planten werd bijna een kwart minder verkocht dan verleden jaar en de textielverkoop zakte vijf percent. Wellicht ook juist door het slechte weer steeg de Ii wei voc de 1 loi we tw De na tal vn mt da vis I col me jec me bei kei set die du: un: gel 1 is i nü rie OVi ste 1 de gei de tai Na wi tai be Mi be 's i se de: zie we all tin ge I. vol de We jaa sell bla Volgens een woordvoerder schommelt het aantal „huurbussen” tussen de vijf en tien per weekeinde, afhankelijk van het aantal zieke RET-chauffeurs. Het is vol gens de woordvoerder in principe moge lijk om de „huurchauffeurs” op de stads bussen te laten rijden, maar de particulie re ondernemingen verhuren alleen chauf- feurs-met-bus. De af zet van Nederlands gedistilleerd in het buitenland groeide vorig jaar met 1,8 percent. Het gebruik van buitenland se alcoholhoudende dranken steeg 11,4 percent. Vooral whisky en cognac wor den in ons land steeds meer gedronken. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Werkgevers en werkne mers in de tuinbouw zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe CAO voor de 21.000 werknemers in deze sector. De nieuwe tuinbouw-CAO voorziet in de uitbreiding van de regeling voor ver vroegd uittreden (VUT) tot 63 jaar per 1 januari 1980 en vastlegging van een VUT- regeling voor werknemers van 62 jaar op 1 januari 1981. Verder krijgen de werknemers in de tuinbouw met terugwerkende kracht tot 1 maart een reële loonsverhoging van 0,75 percent. De vloer in de prijscompensatie komt op 245 gulden per percent prijsstij ging, de minimumvakantietoeslag wordt opgetrokken en de vakantie wordt met één dag uitgebreid. Bovendien staan die centrales in landen die nooit worden geteisterd door oorlogen of natuurrampen; landen waarvan de bewoners zonder uitzondering vredelievende en goedwillende mensen zijn”. Dit zei prof. dr. Fast, emeritus hoogleraar scheikundetechnologie gisteren in Utrecht. Hij doelde voornamelijk op het rapport van de Amerikaanse commissie- Rasmussen, waarin onder meer wordt gesteld dat de kans door een kernramp te worden gedood net zo groot is als de kans door een meteoriet te worden getroffen. De geleerde zei verder dat het niet verstandig is al te veel waarde te hechten aan wat autoriteiten over kernenergie zeggen. Als voorbeeld noemde hij een kernonge val in de Sovjet-Unie in 1957 waardoor enkele honderden vierkante kilometers grondgebied voorgoed onbewoonbaar werden. Volgens Fast is deze ramp door de Russische autoriteiten twintig jaar verzwegen. Ook de Amerikaanse CIA zou ervan hebben geweten maar niets hebben gezegd om het Amerikaanse publiek niet anti-kernenergie te maken. Het PPR-Kamerlid Waltmans heeft zich gisteren in een brief aan de Russische regering gekeerd tegen de opvatting, die na het ongeval in Harrisburg in het orgaan van Russische communistische partij Pravda is gepubliceerd, dat ongevallen met kerncentrales zich alleen kunnen voordoen in landen met een bepaald economisch en politiek regiem. Waltmans heeft brieven met een soortgelijke inhoud verzonden aan alle partijen en politieke groeperingen in Oost- en West-Europa waarmee de PPR verbindingen onderhoudt. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Drs. J. M. den Uyl mag geen zitting nemen in een promotie commissie. Zo heeft het college van deca nen van de Universiteit van Amsterdam blijkens een publikatie in het universi teitsblad Folia Civitatis bepaald. Hij is niet gepromoveerd en werkt niet bij een wetenschappelijke instelling, zoals het promotiereglement voorschrijft. De promotie waarom het gaat, is die van drs. V. V. Moharir, die een proefschrift schreef over de oorzaken en effecten van de Limburgse mijnsluiting. Een zaak waarvan Den Uyl alles weet en waarbij volgens de promovendus ook de politieke overweging heeft gegolden dat een specta culaire door de PvdA aangezwengelde Limburg-politiek de socialisten zou kun nen helpen een doorbraak te forceren in dit KVP-bolwerk. Eerder wees het college van decanen van de Rijksuniversiteit Groningen een voorstel af om Den Uyl een eredoctoraat te verlenen. Het college vindt Den Uyl dat niet waard. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De openbare scholen in Arnhem zijn met ingang van afgelopen nacht verlicht ter voorkoming van in braak en brandstichting. De maatregel is ingevoerd op verzoek van enige verzeke ringsmaatschappijen. In de afgelopen we ken richtten nachtelijke branden in vier Arnhemse scholen in totaal voor ruim 5 miljoen gulden schade aan. De politie vermoedt in alle gevallen brandstichting. dienst in Brazilië niet anders dan het bewaken van gebouwen en terreinen. De Braziliaanse vakbondsleiders brach ten vorige week een bezoek aan. de FNV. Zij kondigen aan dat de Braziliaanse, niet door het regime erkende, vakbeweging een klachtenlijst zal opstellen over de be- drijfsbewakingsdienst van Philips. De lijst zal duidelijk maken dat deze dienst ten tijde van arbeidsonrust wordt ge bruikt om met geweld werknemers onder de duim te houden. Volgens de vakbonds leiders zijn de bewakers tijdens de afgelo pen metaalstakingen regelmatig stakers te lijf gegaan in afwachting van de komst van officiële ordehandhavers. (Van onze redactie binnenland) AMERSFOORT. In Nederland, hoofdzakelijk in de grote steden Amster dam en Rotterdam, hebben particulieren en handelaren naar schatting nog zeker 7 a 8000 apen en andere exotische dieren in huis, hoewel dat volgens de wet (Bescherming Uitheemse Diersoorten) verboden is. UTRECHT (ANP). De CAO-onder- handelihgen voor het uitgeverijbedrijf zijn gisteren na de zevende gespreksronde door de vakbonden opgeschort. De Dien stenbonden FNV hadden een regeling voor vervroegde uittreding vanaf 61 jaar geëist, maar de werkgevers wilden hier niet op ingaan. Wel wilden de werkgevers vanaf vol gend jaar vervroegde uittreding vanaf 62 jaar bieden, maar volgens de bonden zijn er te weinig werknemers van die leeftijd om zo’n regeling zinvol te maken. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie heeft bezwaar gemaakt tegen een interview met de we gens oorlogsmisdagen bij verstek veroor deelde Munnikhuizen, in het blad Pano- ramma. Het blad is verzocht het interview niet te plaatsen omdat het het opsporings beleid van het ministerie doorkruist. De justitie was van plan de man die in West-Duitsland woont, te arresteren zodra hij Nederland zou binnenkomen. Er wa ren aanwijzingen dat hij dit van plan was. De hoofdredacteur van Panorama, Heemskerk, heeft gezegd dat de publica tie niet meer kon worden tegengehouden omdat het blad al op de drukpers lag. Ook Simon Wiesenthal zou contact heb ben gezocht met het blad. Hij gaf de naam van Munnikhuizen woensdag vrij, vlak voordat het blad uitkwam. Verwijten van het ministerie van Justitie zijn door Wie senthal van de hand gewezen, omdat ze ker was dat het blad de naam bekend zou maken. ROTTERDAM (ANP). Het ziek teverzuim bij het Rotterdams open baar vervoer ligt zo hoog, dat het gemeentelijk vervoerbedrijf RET particuliere bussen chartert. Ze wor den ingezet bij de nachtdiensten die de RET in het weekeinde uitvoert. Dit staat in de Vakbondskrant, het orgaan van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging FNV. Een woordvoerder van Philips in Eind hoven heeft de bewering van de Brazili aanse vakbeweging betiteld als onzin. Vol gens de woordvoerder doet de bewakings- Met de drankindustrie gaat het overi gens niet goed, zo constateert het jaar verslag. De winst loopt terug, de concur rentie wordt steeds scherper en veel grossiersbedrijven en slijters hebben het afgelopen jaar moeten sluiten. Maar over de export van gedistilleerd is het Produktschap tevreden. Vorig jaar werd voor 85,9 miljoen gulden uitgevoerd aan advocaat, likeuren, jenever en geconcen treerde extracten, dit is 5,8 miljoen meer (Van onze redactie binnenland) SCHIEDAM. Het alcoholgebruik is het afgelopen jaar in ons land licht gestegen. In vergelijking met 1977 werd vorig jaar 3,8 percent meer gedistilleerd gedronken. Deze stijging is geringer dan in 1977, toen het alcoholgebruik met achttien percent omhoog ging. Deze cijfers staan in het jaarverslag van het Produktschap voor gedistilleerde dranken in Schiedam. 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 f 0,75 een deel van de instellingen die dergelijke kredieten verstrekken niet onder het toe zicht valt van de Nederlandsche Bank, die de maatregelen moet opleggen aan de banken. Daardoor kunnen deze financie- ringsinstellingen buiten schot blijven en zelfs rekenen op een grote toeloop van cliënten. Bovendien zijn consumenten vaak slim in het vinden van andere kana len om aan leningen te komen en is het waarschijnlijk dat kredietlevenanciers hun afbetalingssysteem zullen aanpassen als blijkt dat de kredietverlening stokt door regeringsmaatregelen, aldus De Bruin. I DUBLIN (AP). De Ierse regering heeft gisteren ^et beheer van ’s lands slinkende oli^Bserves overgenomen in wat een regeringszegsman „een algehele oorlog tegen de oliemaat schappijen” noemde. Krachtens een uit 1971 daterende wet kan de Ierse regering bedrijven dwingen olie te leveren aan belangrijke gebieden. De oliemaatschappijen kunnen zwaar be boet worden als zij weigeren dit te doen. Er heerst in Ierland een ernstig tekort aan benzine en andere olieprodukten, deels als gevolg van een havenstaking in Dublin, deels veroorzaakt door de schaar ste op de wereldmarkt. Het land heeft geen opslagmogelijkheden voor een reser ve voor meer dan 90 dagen en moet ver trouwen op afspraken die gemaakt zijn met Groot-Brittannië, Frankrijk en Bel gië. Uit alle sectoren van de industrie kwamen deze week meldingen van een ernstig tekort aan dieseolie. Veel benzi nestations zijn gesloten terwijl ook huis brandolie schaars is. Het besluit van de Ierse regering viel na een „stormachtig” verlopen gesprek tus sen de minister van Industrie en Handel, Desmond O’Malley en de directeuren van de oliemaatschappijen, waarin deze laat- sten wiegerden informatie te verstrekken De 26-jange luitenant ter zee Kelley is de eerste vrouw die in Amerika het bevel voert over een marinebodem. Het betreft een kustbewakingsschip Hoe de mannelijke bemanning over de benoeming denkt, vermeldt de historie niet. de republiek beschikbaar is. percent. een kleine honderd man op de metro. i c I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4