mondig Paasvakantie t Derde en laatste Wereldwinkel IJmuiden acht onderzoek van jaar progressieve voorhoede zendamateurs s Nostalgische nijverheid burgerlijke stand e Kinderboerderij ijmondnieuws I jgf NIEUW RECREATIEGEBIED SPECIAAL VOOR DAGJESMENSEN Eieren kleuren it Ook visverkoop aan particulieren door grossier aan Halkade Hoera! LICHTE DALING WERKLOOSHEID IN DE IJMOND VELSEN 5 4 VRIJDAG 1 3 APRIL VELSEN-1JMUIDEN 19 7 9 Kritiek I TERUGBLIK IN APRILNUMMER CONTACTBLAD w fate. De Planeet! De Spil! (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het college van burgemeester en wethouders heeft voor een verdere ontwikke ling van het recreatieproject Plan Zeebad in principe gekozen voor een kleinschalige opzet. Daarin is geen plaats voor een boulevard, grote hotels en dure bungalows maar zal de nadruk komen te liggen op de dagrecreatie. De wet houders K. W. Bijl (CDA, openba re werken) en mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn (WD, recreatie en toerisme) presenteerden deze opzet gisteren in een gecombi neerde vergadering aan de leden van de commissies openbare werken en recreatie en toerisme. WWR - Kleinschalige opzet Zeebad zonder 11 aantasting van uniek natuurgebied J onder redactie van Eli Vlessing In de notitie Plan Zeebad die gisteren In 50 Alle plaatselijke buurthuizen hebben tijdens de Paasvakantie hun poorten wagenwijd openstaan. Uyl otie- eca- iam ersi- ij is een het men- i een at de n be at er labo- 30 50 50 70 50 75 lur jr VELSEN. Bij de gemeente Velsen lopen vier aanvragen voor een hinder wetvergunning voor voorzieningen die in twee gevallen inmiddels al getroffen zijn. De IJmuidenaar Henk Schoort beeft zich naast de visgrossierderij ook op de de tailhandel toegelegd. De vergunningaan vraag geldt de vorig jaar ingebruikgeno- men winkel Halkade 17. De inrichting daarvan is berekend op het bakken van vis en de verkoop daarvan. mogelijk door de duinen, om de twee strandcentra met elkaar te verbinden. Tenslotte wordt er in de notitie de nadruk op gelegd dat het bevorderen van de strandrecreatie in IJmuiden een argu ment kan zijn tegen de voorgenomen op heffing van de spoorlijn Santpoort-IJmui- den en zelfs voor het doortrekken van de spoorlijn naar het plangebied. In de discussie die volgde konden de commissieleden hun visie op het plan uit ten en tevens een aantal suggesties doen, die in de volgende vergadering van de projectgroep doorgesproken zullen wor den. Op deze manier worden eerst alle mogelijkheden geïnventariseerd, waarna de grote lijnen van het plan door de com missieleden ingevuld worden. grond gestoken, ruim drie en een half miljoen”. Afgesproken werd tenslotte dat de com missieleden in juni een uitstapje maken naar de zogenoemde Langeveldse en Was- senaarse Slag om te bekijken hoe deze twee strandrecratiecentra eruit zien. De daar opgedane ervaringen en ideeën kun nen dan weer in de volgende bespreking behandeld worden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zaterdag 14 april zullen enkele radio-amateurs van de Nederland se Communicatie Vereniging (NCV) een derde en laatste onderzoek houden naar de storingen van radio- en tv-ontvangst van een aantal bewoners in de buurt van de Waalstraat. Deze storingen worden veroorzaakt door de activiteiten van de zendamateur Jan Visser vanuit zijn huis aan de Waalstraat 140. Vorig jaar zijn al twee onderzoeken gehouden (op 15 juli en 30 september) bij een aantal omwonenden om de aard van de storing in hun apparatuur vast te stel len. Bij die onderzoeken troffen de zenda mateurs op zes van de adressen die op de klachtenlijst stonden tot twee maal toe niemand thuis. Deze adressen, allen in de Vechtstraat, worden nu aanstaande zater dag bezocht. Om de aard van de storing vast te stel len zal Jan Visser zaterdagmiddag van vier uur tot half vijf op diverse golfleng ten uitzenden, voor deze uitzending is toestemming verkregen van de Radiocon- troledienst van de PTT. Door deze uitzen dingen is het niet uitgesloten dat andere omwonenden die al eerder bezocht zijn eveneens last hebben van storingen in hun ontvangstapparatuur. Wanneer het volledige onderzoek is af gesloten, zullen de zendamateurs na ver loop van tijd alle adressen opnieuw af gaan om in de onderzochte apparatuur ontstoringsmateriaal aan te brengen, zo dat niemand dan meer last zal hebben van de uitzendingen van Jan Visser. Alle daar aan verbonden kosten zijn voor rekening van de zendamateurs. De kinderen van Driehuis tussen vier en twaalf jaar kunnen deelnemen aan een eierkleurwedstrijd. Die wedstrijd begint zaterdagochtend om elf uur in de Jan Campertschool aan de Water- loolaan. Er wordt geverfd in leeftijds groepen van 4-6, 6-8, 8-10 en 10-12 jaar. Wat de schilder en schilderes zelf moet meenemen: verf of viltstift en drie HARDGEKOOKTE eieren. Omstreeks 12 uur wordt de uitslag bekendge maakt. Er is nog behoefte aan wat leiding. Even opgeven via telefoon nummer 02550-15554. De jeugd van 4 tot 6 jaar kan woens dag 18 april terecht in buurthuis De Planeet. Van 10 tot 11 uur Poppenkast. Voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar een levend ganzenbordspel ’s mid dags van half twee tot half vier. En donderdag de 19e is de dag van de tè maffe spelletjes voor kinderen van 8 tot en met 11 jaar. Alle activiteiten kosten slechts 1 gulden. Planetenweg 100. Telefoonnummer 02550-14376. Vandaag is het vrijdag de dertiende! Jazeker, een niet gering deel van deze natie heeft met angst en beven de on- heilsdatum tegemoet gezien. Tot nu toe ging het goed. Maar dan slaat het nood lot toe. Voor alle bangen en bijgelovi gen een driedubbeldikke stevige IJ- mondsmakkerd. anen een >raat 1 dat nale ster- snde noet n de ar, is ande t te N. Groot PvdA samen met de vakbonden n in apen i in tel is leke- i we- vier im 5 alitie ting. n, dr. rtikel ucces tuigd iij zei mldi- ekers ONDERTROUWD: M. H. van Ewijk en M. J. Nieuwland, Velsen-Zuid, H. N. Gouma, Alkmaar en A. E. M. Bervoets, Velsen-Noord, P. de Boer en L. J. Perisutti, beiden in IJmuiden, C. in ’t Veld en C. G. Blokker, beiden in Santpoort, C. M. J. van Bakel en L. M. Wouda, beiden in Santpoort. OVERLEDEN: N. M. J. Webbers, geb. 6 mei ’98, echtge noot van P. Olbers, Santpoort, M. Borger- ding, geb. 27 dec. ’03, echtgenote van: J. J. Reijenga, Santpoort, H. Prins, geb. 27 apr. T9, echtgenoot van G. A. Iskes, IJmuiden, J. P. Weijburg, geb. 11 jan. ’94, weduw naar van G. Alt, Driehuis. HUWELIJKEN: T. Wijker en L. A. Massee, IJmuiden, A. R. Ras en L. van der Meer, IJmuiden. van m zo Ver over de rbei- Igië). GEBOREN: P. Nederlof-Stins, z., IJmui den, C. J. Groeneveld-Pronk, d., Sant poort, P. F. Franken-Harmsen, d., IJmui den, D. M. Nijssen-van Dijk, z., Santpoort, W. Spaans-Boezaard, z„ IJmuiden. van drift van zaak irbij ;ieke seta- ;elde kun- tn in Verdienstelijk. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de voet balvereniging WB in Velsen-nóord is er nogal wat afgefeest. Gouden WB- spelden als blijk van waardering voor bewezen diensten werden door voorzit ter Ton van den Boogaard opgeprikt bij: de dames W. Bakker, D. Aafjes en M. van Eist en de heren M. van Eist en D. Aafjes. De Eisten en Aafjes’ zijn echte echtparen. De PvdA leden mevrouw N. Groot-Wa- ter en C. A. Kleywegt pleitten voor de aanleg van recreatiemogelijkheden die ook ’s avonds of bij slecht weer gebruikt konden worden. „Een soort evenementen hal waarin ’s avonds bijvoorbeeld sport wedstrijden gehouden worden en ’s win ters antiekbeurzen en tentoonstellingen. Dat trekt ook publiek, waardoor de in het plan opgenomen horeca voorzieningen ’s avonds en ’s winters ook kunnen draai en”. Een tweede suggestie vanuit die hoek was een conferentiecentrum, dat ook als hotel gebruikt zou kunnen worden. Vol gens mevrouw Groot kan een dergelijk project best in samenwerking met de vak bonden gerealiseerd worden, omdat een conferentieoord best als bondshotel ge bruikt kan worden. „Vakbondsleden die zich opgeven voor een vakantie in een bondshotel moeten vaak zes jaar wachten, hiermee kunnen wij de tijd verkorten. Het bewijst bovendien dat naar een dergelijke voorziening veel vraag is”. Kritiek op het plan kwam in eerste instantie vooral van het CDA. Het raads lid M. van Veelen vroeg zich af wat de doelstellingen waren; die had hij in de notitie niet terug kunnen vinden. „Bij het ontwikkelen van een dergelijk plan moet je je eerst afvragen waar mikken we op, hoeveel recreanten willen we trekken en daar stel je vervolgens je voorzieningen op af. Daar wil ik de volgende keer graag wat cijfers over zien”. Ing. H. van der Werff vroeg zich af of het plan wel renda bel was. „Dat kan het nooit worden”, luidde het antwoord, „in wat voor opzet dan ook. Daarvoor is al teveel geld in de ,,’t Braambos” te IJmuiden-Oost werd in november 1970 de basis gelegd voor de Velsense activiteiten die tijdens de oprichtingsvergadering waar maar ge- Een paar van de overwegingen die het college tot deze keuze leidden zijn onder meer dat een kleinschalig recreatiepro- ject in het collegeprogramma is opgeno men en dat er eigenlijk te weinig grond beschikbaar is (circa achthonderd strek kende meter strand) om tot een groot schalige ontwikkeling te komen. Boven dien is het Plan Zeebad gelegen in een duingebied dat voor een gedeelte vrij uniek is, door de gekozen opzet wordt dit gebied zo min mogelijk aangetast. gepresenteerd werd, en die tot stand is gekomen na vijf vergaderingen van een projectgroep waarin een aantal gemeen schappelijke diensten zitting heeft terwijl diverse malen de deskundige hulp van de VW werd ingeroepen, bevatte tevens een inventarisatie van de voorzieningen die in een recreatiegebied met een kleinschalige opzet mogelijk zijn. Als recreatiemogelijkheden wordt voor al gedacht aan activiteiten als strandzei- len, zeezeilen, surfing en sportvisserij. Ook tot de mogelijkheden behoort het aanleggen van een tweede kampeerter rein, omdat uit gegevens van de WV gebleken is dat met name het kamperen de laatste jaren weer een enorme vlucht genomen heeft. Bij een grootschalige op zet van het plan werd daarentegen meer gedacht aan een boulevard, een (jeugd herberg, hotels, motels en/of een bunga lowpark terwijl er ook plannen waren voor een bowlingbaan en (al dan niet) overdekte sportaccommodaties als tennis banen. Andere, niet direct in de recreatieve sfeer liggende voorzieningen die getroffen moeten worden zijn onder meer het aan leggen van goede verbindingen voor zo wel het openbaar- als pariculier vervoer, parkeerfaciliteiten, toiletvoorzieningen en douchegelegenheid, het ter plekke instal leren van diverse hulpdiensten (politie, reddingsbrigade, EHBO), en de aanleg van riolering, waterleiding, electra en tele foon. Bovendien zou een fiets- en wandel- verbinding met het strand Zuidpier tot stand gebracht moeten worden, indien De zestigjarige Heemskerker Willem Schuijt, in het vroegere tuindersdorp befaamd als de man die in zijn gouden jaren als banketbakker-kok de fraaiste suikergoedmodellen voor de etalage vervaardigde, kan de bakkerij niet ver geten. Goedlachse Willem moest om ge zondheidsredenen afscheid nemen van de bakkersoven waarin hij van jongsaf aan Heemskerk van brood en banket voorzag. Willem Schuijt bakt geen brood en banket meer. Hij heeft een nieuwe creativiteit gevonden in het maken van gipsen en houten siermo- dellen. In zijn woon- en slaapkamer staan diverse creaties van de zestigjarige die onlangs de laatste hand legde aan z’n nieuwste aanwinst: een miniatuurmo- del van het reeds lang gesloopte pand aan de Deutzstraat-A. de Renesse- straat waar sinds 1830 bakkerij Schuijt was gevestigd. Een juweeltje van precisiewerk, op gebouwd uit honderden zelf gegoten kleine gipsen stenen en dakpannen, houten raampjes en plastic frutseltjes. De nijvere Willem Schuijt werkte er maar liefst acht maanden lang bijna dagelijks aan. Het miniatuur meet ruim een meter bij vijftig centimeter en is loeizwaar. Is het buitenwerk van bakkerij Schuijt een lust voor het oog, het binnenwerk is nog fijnzinniger door Willem Schuijt uitgevoerd. Compleet ingerichte ka mers en ruimten waar zich het leven van alledag in een ouderwetse en gezel lige bakkerij ontvouwt, alles door Wil lem Schuijt gebouwd zoals hij zich het interieur van vroeger herinnert. De Heemskerker is met recht trots op z’n miniatuur van zijn geboortehuis en bakkerij. In de avonduren ontsteekt hij de piepkleine lampjes in het huis dat midden in de woonkamer van de creatieve bakker een ereplaats heeft en denkt dan terug aan die gezellige tijd in de ouderwetse bakkerij waarin hij oud is geworden. Dinsdag 17 april een Hindernis-Paas- race. ’s Morgens van 10.00 tot 11.30 uur voor 4-7-jarigen en ’s middags van 14.00-15.30 uur voor 8-12-jarigen. Als het weer een beetje meewerkt wordt de race buiten gehouden. Woensdag 18 april ’s middags om half twee wordt een bezoek aan de kinderboerderij gebracht. Er kunnen 50 kinderen mee. Bij mooi weer en als er nog wat tijd over is staat er een bosspel op het programma. Vrijdag 12 april: een paasspeurtocht. Tussen twee en drie uur een wandeling van circa een uur met een heleboel leuke opdrachten. De mensen van buurthuis De Spil zoeken nog wat ou deren die een helpend handje willen bieden bij de activiteiten. Even bellen met Buurtcentrum De Spil, Rem- brandtlaan 45, telefoonnummer 02550- 10186. IJMOND. De werkloosheid in de IJmond (omvattende de gemeenten Be verwijk, Velsen, Heemskerk, Uitgeest en Castricum) is gedurende de maand maart opnieuw enigszins gedaald. Bij de man nelijke beroepsbevolking daalde het werkloosheidscijfer met 6 van 810 naar 804. De vraag nam met 213 toe van 402 naar 615. Bij de vrouwelijke beroepsbevolking stond tegenover een daling van het werk loosheidscijfer (van 511 naar 467) even eens een stijging van de vraag met 45 van 37 naar 82. De ontwikkeling op de arbeids markt in de IJmond loopt daarmee volle dig parallel met het landelijke beeld. Voor de Zandvoorter H. A. G. Molenaar is eveneens een nieuwe hinderwetvergun ning nodig na veranderingen aan het inte rieur van de viskiosk die op het Hoog- oventerrein langs de Breedbandweg opge steld staat. Verder is bij de gemeente om een hin derwetvergunning aangeklopt door de ei genaar van machinefabriek Genius aan de IJmuidense Strandweg (plaatsing van tank voor 1500 liter vloeibare zuurstof) en Natuurmonumenten. De laatste instantie wil door plaatsing van een propaangas- tank de verwarming verbeteren van een beheerderswoning in het natuurterrein Middenheerenduin aan de Duin en Kruid- bergerweg in Santpoort-Zuid. Op 25 april ’s morgens om tien uur kan in het Velsen se gemeentehuis mondeling bezwaar wor den ingebracht tegen bovenstaande voor zieningen en verstrekking van een hinder wetvergunning daarvoor. Tot 10 mei kan alleen door aanwezigen op deze hoorzit ting ook schriftelijk bezwaar worden aan getekend. De kinderboerderij in het park Vel- serbeek is bezig te ontwaken uit zijn winterslaap. Het hek ging zondag 8 april ’s middags om twee uur open en vanaf dat moment konden jong en oud hun ogen weer uitkijken. Óp alle zon en feestdagen en natuurlijk ook op woensdagmiddag. De levende exposi tie bevat intussen zo’n 140 dieren. Daar zijn de lammetjes en geitjes, pony’s, ezels, hoenders, pauwen, fazanten, kal koenen en eenden. In de volière tjilpen en fladderen zo’n slordige zestig fraai gekleurde vogeltjes. In de hertenkamp grazen achttien inlandse damherten. De toegangsprijs voor kinderen is een dubbeltje. De dieren mogen in beperk te maten worden gevoerd. Anders wor den ze te dik of ziek. Het voer moet wel vers zijn en plastic zakjes zijn taboe. Grotere gezelschappen die een kijkje willen nemen, dus schoolklassen en verenigingen, moeten van te voren even kontakt opnemen met de gemeen telijke Dienst Openbare Werken en Groenvoorziening. Telefoon 02550- 23255. O ja, verleden jaar schonk de Friese Maatschappij voor Landbouw de kin derboerderij een pony-merrie. Maar die is weer terug naar Heitelan want ze zag het niet zo zitten in Velsen. Ge droeg zich sjachrijnig tegen de kin deren. •fr Geen boulevards, motels, hotels, bowling- en vermaakcentra De zeereep in Umuiden behoudt zijn natuurlijke recreatieve sfeer in de kleinschalige opzet van het Plan Zeebad IJMUIDEN. Wereldwinkel IJmuiden vult deze maand het eigen contactblad volledig met een samenvatting van de activiteiten sinds 1971 toen het vaste pand op de hoek Bloemstraat/De La Reystraat officieel ingebruik werd genomen. Acht jaar Wereldwinkel IJmuiden dus. Geen kroonjaar maar in het licht van het jubileum „Tien jaar Wereldwinkel”, zaterdag te vieren in de Hilversumse Expo-hal, wel een nabe schouwing waard voor de samenstellers van het op kringlooppapier gedrukte contact blad. lijk tot bezetting van een eigen kraam op de IJmuidense donderdagmarkt werd be sloten. Op 19 juni van het jaar daarop werd het huidige honk van de Wereldwin kel officieel voor geopend verklaard na een demonstratieve mars daarheen vanaf het Marktplein. In een terugblik zijn de steeds terugkerende items de Angola-ak- ties en protest-manifestaties tegen de mensonterende oorlog in Vietnam. In een Albert Heijn-koffieboycot (1973) was dit bedrijf de kwade pier door koffeverkoop uit het toen nog door Portugal beheerste Angola. Als a-politieke groepering haakte Wereldwinkel IJmuiden in 1975 toch in op de landelijke PvdA-aktie „Tanzania als toetssteen” waarin Nyerera om zijn marxistisch getint samenlevingsmodel lof werd toegezwaaid. 1975 staat ondanks de oprichting van het Voorhavenkomitee en de totstandkoming van een nieuw samen werkingsmodel (VAVA, een bundeling van alle Velsense aktiegroepen) als een dieptepunt genoteerd in de annalen van de IJmuidense Wereldwinkel. Wetens waardigheden uit het programma gedu rende 1977: en Outspan-aktie, samen met de Wereldwinkel Haarlem, in augustus en de maand daarop een Chili-avond met als sprekers Jan Joost Theunissen en Harry van den Berg. Een confrontatie met de groentehandelaar Webben aan de Zee weg, benaderd om de Zuidafrikaanse si naasappelen in zijn sortiment, liep voor de activisten van Wereldwinkel met een sis ser af na dreigende taal vooraf door deze ondernemer. Het Velsense Vredesweek- komitee kwam van de grond en in 1978 hieldde Sri Lankaweek de Wereldwinkel intensief bezig wat nogal wat publiciteit opleverde. Wereldwinkel IJmuiden strijdt samen met tientallen winkels elders in het land voor een rechtvaardiger behandeling 1 van de zogenoemde ontwikkelingslanden. Protesten tegen de westerse handelsstruc- turen die de hulpbehoevende landen aan alle kanten klem zetten past in dat kader. Öpvallend is in IJmuiden de grote kerke- I lijke inbreng. Meer dan de helft van de 1 vaste medewerkers onderhoudt banden i met een of ander kerkgenootschap. „Paasjubel” Op het plein voor de hervormde Dorpskerk aan de Burgemees ter Enschedélaan te Santpoort-Noord wordt zondagmorgen zeven uur een paas jubel gehoudep met medewerking van het fanfarekorps Wilhelmina en van een groep zangers. Daarna volgt in de kerk een dienst met als thema: „Geen einde, maar een nieuw begin”. feW

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5