Wiersma weer kandidaat voor nationale damtitel Damesteam meerdere van Amerika (2-1) Leo van Veen sportpuntiq naar Michels Startverbod voor Hartog MOTORCROSSER VAN TWEEËNTWINTIG JAAR GAAT GOOI DOEN NAAR WERELDTITEL 500 cc 1 laat de zon uw kamer binnen. Damestennisploeg met jong talent 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: I» 1 k HITTE, VREEMD VELD EN TIJDSVERSCHIL NADELIGE FACTOREN K HHI ZATERDAG I 4 A P R I L 19 7 9 I SPORT NU SAMEN MEI BOOM AAN LEIDING ;0, *1 Tweemaal Bouwman I Regelmatig Aanleiding (Van onze sportredactie) BENNEKOM. Vijf nationale titels, een glanzende Mercedes, een eigen huis en een persconferentie bij het begin van het seizoen. Gerard Rond is nog maar 22 jaar, maar heeft nu al de status van een gevestigde beroepssporter. De prestaties en inkomsten van de jonge motorcrosser zijn de afgelopen jaren weliswaar van dien aard geweest dat hij er een dergelijke levenswijze op na kan houden, maar toch begint hij in feite nu pas aan het echte grote werk. Rond gaat voor het eerst een gooi doen naar het wereldkam pioenschap in de 500-cc-klasse, de belangrijkste categorie. De coureur uit Bennekom doet dat vanuit een bijna ideale uitgangs positie: als fabriekscoureur. Oi| KOEALA LOEMPOER (ANP). „Tomeloos zwaar”. Zó karak teriseerde bondscoach Wim van Heumen het eerste optreden van het Nederlandse hockeyteam in Koeala Loempoer. Het was eigen lijk een klein wonder dat het voornamelijk uit jeugdspelers be staande team van Maleisië-B gis termiddag met 5-1 werd ver slagen. F paf Hockeyploeg begint goed met zege op Maleisië B I (Van onze sportredactie) I ;r (ADVERTENTIE) Gerard Rond: gevestigde beroepssporter Gerard Rond in hoger sferen tiidens een spectaculaire sprong. GLASGOW De nationale dameshoc- keyploeg is het vierlandentoernooi in Glasgow, waaraan behalve Nederland ook Groot-Brittannië, Spanje en de Vere nigde Staten deelnemen, goed begonnen. In de eerste wedstrijd van het toernooi werd Amerika met 2-1 verslagen. Annelies Kapteyn mocht tegen Amerika als rechterspits debuteren. Een debuut dat zonder opzien verliep. De Eindhoven- se was ijverig genoeg maar nam de bal vaak slecht aan en verzuimde halverwege Opstelling Nederland: Det de Beus; Su zanne Bekker, Anneke van Puffelen, Fie- ke Boekhorst en Maria Matteussens; Li sette Sevens, Toos Bax en Elsemiek Kil len; Annelies Kapteyn, Margriet Bleyer- veld (Sandra le Poole) en Sophie von Weiler. n e Gerard Rond zegt dan ook: ,.Ik be schouw dit eerste seizoen als een aan- loopjaar. Een prognose geven is moei lijk. Er is een aantal coureurs dat al jaren lang meedraait in de top van die 500 cc. Met mijn 22 jaar ben ik een van de jongsten. Wat die wereldtitel betreft, denkt Ge rard Rond overigens in langere termij nen dan één seizoen. Niet ten onrechte, omdat de geschiedenis heeft geleerd dat die hoogste eer in de regel is weggelegd voor rijders die de 25 zijn gepasseerd. Motorcrossen vraagt niet alleen goed materiaal en een ijzeren conditie, maar ook een jarenlange ervaring. Ik zal proberen dicht achter de top pers te komen en misschien kan ik ze af en toe eens voorbij gaan”. In tegenstelling tot de twee voorgaan de seizoenen verkeert Gerard Rond in de situatie dat hij het Grand-Prixgebeuren ontspannen kan benaderen. De druk van het móéten presteren, rust nauwe lijks op zijn brede schouders. Als nieuw komer in het fabrieksteam van Suzuki mag hij de taak de wereldtitel op de combinatie Mikkola-Yamaha te herove ren in eerste instantie nog overlaten aan zijn oudere ploegmakkers Roger Decor- ster en Gerrit Wolsink. Rond: „Kijk, wanneer Roger of Gerrit op een zevende plaats eindigt, is dat een te zwakke prestatie. Voor mij is een dergelijke klassering doorentegen al heel mooi. Het volgend seizoen wordt het anders, vooral wanneer Gerrit en Roger er aan het eind van dit jaar mee zouden Behalve Borstlap haalde Van Heumen in de pauze ook Bouwman er uit ten gunste van Hans Kruize. Nauwelijks was opnieuw begonnen of het werd 2-1. Colin Sta Maria rondde een fraaie aanval af, waarbij Diepeveen niet geheel vrijuit was gegaan. Even leek Nederland het nog moeilijk te krijgen. Bij de vierde strafcor- ner was Maleisië-B dicht bij de gelijkma ker. De Nederlandse verdedigers kwamen echter uit een scrimmage als ‘overwin naars tevoorschijn. Toen aanvoerder Ron Steens er in de 53e minuut 3-1 van maakte kon het niet meer mis gaan. Paul Litjens bleek in dé slotfase uiteindelijk toch nog de kracht te hebben om de zege met twee treffers wat meer glans te geven (5-1). Voor Wouter Leefers was deze eerste voorstelling aanleiding een gesprek met Van Heumen aan te vragen. „Ik heb het idee dat het straks op kunstgras beter is als ik midvoor ga spelen”, aldus de kleine Haagse technicus, die net als vier andere spelers in militaire dienst is. „Niet echt in de spits, maar meer om een opkomende middenvelder te helpen waardoor een an der de vrijkomende ruimte kan opvullen. Dan moet Van Heumen natuurlijk wel een andere middenvelder kunnen vinden. Zo als het nu op dit natuurgras gaat ben je stoppen. Dan zal ook ik alleen maar moeten rijden voor een eerste plaats". Zoals in iedere partij was het devies van Johan de Boer: aanvallen. Evert Bronst- ring paste ook nu zijn geliefde omsinge- lingstactiek toe. In de partij leken de com binaties aan elkaar geregen als kralen aan een rozenkrans. In tijdnood werd de Leid- se dammeester daar slachtoffer van. Jannes van der Wal straalde van top tot teen. Rob Clerc verslaap doe je tenslotte niet iedere dag. Zeker niet op de manier zoals Van der Wal het presteerde. Hij liet de omsingelingstactiek van Clerc volko men mislukken. In Ankara moest de Nederlandse vol- leybalploeg in de groep die strijd om een plaats die tussen de negende en de twaalf de ligt een gevoelige nederlaag van 3-0 (15- 10, 15-9 en 15-8) incasseren tegen Frank rijk. West Bromwich Albion heeft gisteren de uitwedstrijd tegen Southampton in de eerste divisie van de Engelse voetbalcom petitie met 1-1 gelijkgespeeld. Wolsink en Rond zijn overigen goede vrienden, die regelmatig samen trainen. De werkelijke waarde van die kampe- raadschap zal dit jaar moeten blijken, omdat zij op de motor ook concurrenten zijn geworden. Bovendien bestaan er bij Suzuki geen „stal-orders”. Voor de cros sers geldt hetzelfde als voor Wil Hartog en de overige fabriekswegrenners van Suzuki. Pas wanneer zich in de loop van het seizoen een titelkandidaat aanbiedt, kan hij rekenen op beschermende in structies van de fabriek. Rond: „Ik denk dat die situatie hoogstens na een stuk of tien Grote Prijzen kan ontstaan. Mis schien wordt er dan gezegd dat ik reke ning moet houden met de positie van Wolsink of Decoster. Maar wanneer ik zelf er het beste voor zou staan, is het omgekeerde natuurlijk ook mogelijk”. aan de hand is. Hij traint net zo hard als ik en heeft hetzelfde materiaal. Toch blijven zijn prestaties achter bij die van mij. Aan de andere kant is het wel zo, dat Gerrit in het voorseizoen wat tijd nodig heeft om in vorm te komen. Je kunt ook niet het hele jaar voluit gaan. De wed strijden voor het wereldkampioenschap zijn de belangrijkste en ik ga er toch vanuit dat Gerrit daarin weer hoge ogen zal gooien. Die man is tenslotte al zo’n jaar of dertien internationaal actief”. UTRECHT. Leo van Veen, de topsco rer van FC Utrecht, zal vanavond voor het laatst dit seizoen voor eigen publiek in actie komen. Rinus Michels, trainer van Los Angeles Aztecs, heeft de afgelopen dagen contact opgenomen met de aan voerder van FC Utrecht om zo snel moge lijk naar Amerika te komen. Na een spoedberaad van het FC Utrecht-bestuur heeft Van Veen toestemming gekregen om na de dubbel tegen Roda JC naar Los Angeles te vertrekken. Na een gewenningsfase nam Nederland langzaam maar zeker het initiatief. Dat resulteerde in de veertiende minuut in de eerste treffer van de slim opgestelde Bouwman. Hij hoefde de vrije slag van Leefers maar even te verlengen om te kunnen scoren (1-0). Negen minuten later stond Bouwman weer op de juiste plek om de rebound van een door Tim Steens ingeslagen lange corner goed af te wer ken (2-0). De eerste Grand Prix wordt op 22 april in Oostenrijk gereden. Gerard Rond heeft blessures tot op dit moment weten te voorkomen”. De Finse wereldkampi oen scheurde enkele weken geleden zijn kniebanden finaal af, terwijl zijn Belgi sche rivaal een zware schouderblessure opliep. Motorcrossers slagen er echter al dan niet met behulp van de befaamde Belgische dokter Derweduwen vaak in onwaarschijnlijk snel te herstellen. Mikkola zou inmiddels alweer op de motor hebben gezeten en volgens de laatste berichten zal ook Decoster op 22 april achter het starthek staan. (Van onze dammedewerker) ZEVENAAR. Harm Wiersma is plotseling weer de grote kanshebber geworden voor de nationale damtitel. Hij versloeg Hans Jansen in de zesde ronde, terwijl zijn andere concurrent, Evert Bronstring, ook al verloor. Wiersma en Boom gaan nu samen aan de leiding met twee punten voorsprong. Rob Clerc is vrijwel uitgeschakeld voor de titel door opnieuw een nederlaag. Grimmige strijd en zenuwslopende tijdnoodfa- sen waren de ingrediënten van de zesde ronde, waarin dramatiek en vreugde elkaar afwisselden. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Indoor-kampioene Mari anne van der Torre en Marcella Mesker zijn als jeugdige speelsters toegevoegd aan het Nederlandse dames-tennisteam dat van 29 april tot en met 6 mei in Madrid zal deelnemen aan het toernooi om de Federation Cup, het Davis-Cuptoernooi bij de dames. Naast dit tweetal zijn Betty Stöve en Elly Vessies gekozen. Deze beide routinières zullen in ieder geval de enkel spelen verzorgen. Bondscoach Fred Hemmes zal ter plaat se bepalen wie in het dubbelspel zullen worden opgesteld. Als gevolg van de ver jonging is Tine Zwaan haar plaats in de ploeg kwijtgeraakt. Dat verbaast Gerard Rond niet eens. Wat wil je, wanneer je het zelf hebt gepresteerd een week na een sleutel- beenbreuk alweer op de motor te klim men en alsnog Nederlands kampioen te worden ook. Tragisch was de ondergang van de be gaafde Hans Jansen. De veel gehoorde kreet „het was niet nodig geweest" gold vooral hem. Wiersma zocht naar spannin gen, maar Jansen gunde hem niet meey dan een klassiek spel. Wel kostte het Jan sen veel bedenktijd. Te veel zelfs, want de 50ste zet deed hij een fractie van een seconde te laat. Zo verloor hij reglemen tair in een remisestelling. met het vele lópen gegarandeerd gauw opgebrand". Nederland speelt in Koeala Loempoer vandaag tegen Kenya dat met 0-2 van Maleisië A verloor, en zondag tegen Malei sië A. Op tweede paasdag reist de ploeg naar Perth, waar op 20 april een tienlan- dentoernooi begint. Opstelling Nederland: Hermans; Van Heeswijk; Tim Steens, Van Asbeck, Die peveen; Ron Steens, Litjens. Leefers; Bouwman (Hans Kruize), Doyer en Borst lap (Gunning). Een half open klassieke stelling was de keuze van Johan Bastiaannet tegen koplo per Gerrit Boom. Ook deze partij was rijk aan combinaties. Aanvankelijk kwam Bastiaannet beter te staan, maar op zijn eigen onnavolgbare wijze wist Boom de kansen te keren, zonder evenwel naar winst te kunnen doorstoten. Frank Drost kreeg goed spel tegen Geert van Aalten uit Husen, die echter ivoldoende tegengas gaf om de stand in evenwicht te houden. Jan de Ruiter slaag de er niet in zijn terreinvoordeel tegen Jos Stokkel in winst om te zetten. Joost Hooij- berg bleek over zijn dieptepunt heen en speelde een gelijk waardige remise tegen John van den Borst. De stand na zes ronden is: 1. Wiersma en Boom 9 punten; 3. Van der Wal, Jansen en Bronstring 7; 6. De Ruiter, Van der Borst, De Boer, Bastiaannet en Clerc 6; 11. Stok kel en Drost 5; 13. Van Aalten 3; 14. Hooijberg 2. Als zoon van een echte motorman kwam Gerard Rond al vroeg met de motorsport in aanraking. In 1970 reed hij zijn eerste wedstrijd en op dat mo ment begon een carrière die geken merkt wordt door een bijzonder regel matige opbouw. In 1974 werd Gerard Rond Nederlands kampioen in de 50- en 125 cc-klasse en daarna volgden drie titels in successie bij de 250-cc’ers. Teamgenoot Gerrit Wolsink heeft op merkelijk minder succes en dat ontlokt de vrijuit babbelende Rond de uit spraak: „Ik weet niet wat er met Gerrit Ook de corners wilden bij Litjens aan vankelijk niet lukken voor de rust. Toen Roderik Bouwman tweemaal met subtiele tikjes had gescoord (2-0), bleven drie straf- corners en evenzoveel lange hoekslagen onbenut. Pas in de laatste drie minuten had Litjens de juiste slag te pakken. Eerst werkte de vermoeid ogende topscorer een lange corner achter doelman Carvalho en in de laatste minuut kon Litjens tevreden de hand van afstopper Timmie Steens drukken toen hij uit de vijfde Nederland se straf corner had gescoord. Daardoor kreeg de overwinning van Nederland op het laatste moment toch de niet meer verwachte sprekende cijfers. Van Heumen koos in deze eerste wed strijd van de tournee, die van Koeala Loempoer naar Perth leidt, voor Pierrë Hermans in het doel en de jarige Maarten van Heeswijk als laatste man. De voorhoe de bestond uit de lijn Bouwman, Doyer. Borstlap. Van Heeswijk trad rustig en zelfverzekerd op, al moet erbij worden gezegd dat hij zelden onder druk kwam te staan. De dienstplichtige,militair uit Den Haag zal zeker nog een tweede kans krij gen tegen een sterkere tegenstander. Borstlap miste nogal wat op de linkervleu gel, waar het veld nog het beste was. Hij werd in de rust vervangen door Gunning. De coureur meent zelf: „Mijn pro bleem was dat ik 20 kg zwaarder was dan Rahier en Watanabe. Omdat de 125- cc’ers weinig vermogen hebben, konden die twee lichte kereltjes na elke bocht bij me wegtrekken en dat moest ik dan weer compenseren op de slechte stukken. Mis- Op internationaal niveau trad de Ne derlander vooral de afgelopen twee sei zoenen op de voorgrond als fabriekscou- reur voor Yamaha in de 125-cc-klasse. Hij veroverde respectievelijk een tweede en een derde plaats in het wereldkampi oenschap. In 1978 was Gerard Rond lan ge tijd kandidaat voor de titel, maar vijf keer uitvallen kostte hem teveel punten om de japanner Watanabe en de Belg Rahier voor te blijven. Kritiek bleef niet uit. nadat de greep naar de macht voor de tweede keer was mislukt. Rond werd een te drieste rijstijl verweten en zou daarom zo vaak met pech zijn gecon fronteerd. schien is dat wel ten koste gegaan van het materiaal". Hoe het ook zij, Gerard Rond staat bekend om zijn spectaculaire rijwijze. Met de 500 cc-machine kan hij zich wat dat betreft wel wat veroorloven, want tijdens testritten in JapSn kwam de ren ner tot de conclusie dat de Suzuki ster ker was dan hijzelf. Rond: „Ik moest van de fabriek nota bene proberen dat ding kapot te rijden. Maar dat lukte me niet”. Dat Gerard Rond van het ene Japanse merk overstapte naar het andere, had een tweetal redenen. In de eerste plaats een financiële, maar daarnaast speelde ook een sportieve factor een rol. Rond: „Ik wilde graag 500 cc gaan rijden, om dat die klasse nu eenmaal de belangrijk ste is. Yamaha wilde me die kans wel geven, maar Mikkola heeft het tegenge houden. Niet omdat hij bang voor me was, maar omdat hij het afgelopen sei zoen vrij veel problemen had gehad met het materiaal. Het was dus al moeilijk de machines voor hem alleen in conditie te houden, laat staan voor twee coureurs. Voor dat standpunt had ik wel begrip en toen Suzuki met een aanbieding kwam, heb ik toegehapt. Aanvankelijk was er sprake van dat ik 250 cc zou gaan rijden, maar gelukkig is dat niet doorgegaan. Dan had ik opnieuw de taak gehad we reldkampioen te worden en had ik niet de kans gekregen me rustig aan te pas sen in de 500 cc". RODERICK BOUMAN In het -internationaal tennistoernooi van Monte Carlo hebben Vitas Girulaitis (VS), John Alexander (Auytralië), Björn Borg (Zweden) en Victor Pecci (Paraguay) zich geplaatst vQor de halve finales. de eerste helft Nederland naar een voor sprong te tillen toen een doelpunt makke lijk te realiseren was. De schotvaardig- heid van de nationale ploeg was matig en doordat ook de strafcorner niet functio neerde stond de kleine zege in geen enkele verhouding tot het waarachtige overwicht. Zowel Toos Bax als Fieke Boekhorst scoorden eenmaal uit een korte hoekslag. De tweede wedstrijd tussen Groot-Brit tannië en Spanje werd door de Britse dames met 3-0 gewonnen. Oranje had namelijk heel wat te stellen met de benauwende hitte en het hobbelige speelveld in het TPCA-stadion, waar het vreemdsoortige gras het stoppen extra bemoeilijkte. Bovendien maakten een aantal spelers de indruk nog niet gewend te zijn aan het door het tijdverschil van vijf en een half uur veranderde levensrit me. Zo hadden Ron Steens en Wouter Leefers in de nacht van donderdag op vrijdag de slaap niet kunnen vatten en toen maar een biefstukje op de kamer laten komen. Juist dit tweetal moest op het middenveld enorm veel loopwerk ver richten om de jonge, atletische Maleisiërs te storen en bovendien aan de opbouw mee te helpen. Van de andere middenvel der, Paul Litjens, ging weinig uit. De zwaargebouwde Kampongspeler had evenals een paar andere teamgenoten voor, verkeerd schoeisel gekozen en ging bij vrijwel elke actie onderuit op het door de nachtelijke onweersbuien gladde terrein. ARNHEM. Wil Hartog heeft van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging geen toestemming gekregen maandag deel te nemen aan de paasrace in Hengelo. Hartog raakte nog geen twee weken geleden gewond bij een valpartij op het circuit van Zandvoort. Hij werd een aantal dagen verpleegd in het Haar lemse ziekenhuis St. Joannes de Deo. Het afgelopen seizoen reed Gerard Rond op nationaal niveau al in de zwaarste klasse, die Gerrit Wolsink zijn achtste nationale titel opleverde. Op dit moment zijn er voor het Nederlands kampioenschap van 1979 al weer drie wedstrijden verreden, maar deze keer heeft Gerard Rond duidelijk de leiding in handen genomen. Van de 6 manches won hij er vier en werd hij eenmaal tweede. >r g

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13