Iran, Pakistan, Zuid-Afrika Amnesty blijft bezig 8 De ,niet-geweld-clausule’ door Kees Tops Dodenlijst „Deur open” y Momentopname Ontwikkeling “■flÖöóÖÖ I ,v.w. wvvwa* I-:-:-:-:-:-:-:-: I I w* '1 r •••■•«••■■«•■■•■•■■■■■■■■■a •■■■■•••••••••■■••■■■■■■■■a '•’••••■•••••BBBBB •■•■••■■••«•••■•a Momentopname van r Rusland, 7 april: een aanrander ter dood veroordeeld; Nigeria: vijf man in het openbaar terechtgesteld. Tekening van Claude Serre (uit. ..Shut up w S en gezichten van naamloze folteraars Onbekende Indonesische gevangenen Kurt Waldheim 4# Cr-' Zuid-Afrika, 5 april: de zwarte vrijheidsstrijder Mah- langu met vier andere negers opgehangen; onder de 132 gevangenen die vorig jaar werden geëxecuteerd bevond zich één blanke; Cambodja: twee soldaten van het Pol Pot-regime ter dood veroordeeld; honderden politieke gevangen; Pakistan, 4 april: ex-premier Bhoetto opgehangen; met hem werden vier anderen ter dood veroordeeld; volgens de Pakistaanse regering worden er in het land per jaar 800 mensen opgehangen; Mozambique, 31 maart: 10 burgers geëxecuteerd bin nen een etmaal na hun proces (zonder verdediging of beroep) voor een revolutionaire rechtbank; Trinidad, 4 april: Stanley Abbott, geestverwant van wijlen Malcolm X, verliest zijn laatste mogelijkheid tot beroep; zal ter dood worden gebracht; (Daar Amnesty International in alle gevallen tegen de doodstraf is, bevat deze lijst enkele gevallen van niet- politieke gevangenen; zie het andere artikel op deze pagina). Aan bovenstaande lijst voegt Amnesty nog de geval len toe van de moord op het Briste parlementslid Neave, de ontvoering van en moord op de industrieel en consul van Israel, Liebes in El Salvador en het geval van een vakbondsleider uit Guatemala, die op 6 april met vier andere slachtoffers dood werd gevonden (met duidelij ke sporen van mishandeling). De doeleinden van Amnesty zijn ge baseerd op de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, en met name op de artikelen 5,9,18 en 19 daar uit. (Artikel 5 verbiedt folteringen en andere onmenselijke behandelingen; artikel 9 verbiedt willekeurige arresta tie, detentie en verbanning; artikel 18 bevestigt het recht op vrijheid en ge dachte, geweten en godsdienst; en arti kel 19 het recht op vrijheid van mening en meningsuiting.) Ter uitvoering van de algemene doel stelling namelijk ervoor te waken dat deze bepalingen in de gehele we reld worden nageleefd onderscheidt Amnesty drie verschillende methodes: bruikt of gepropageerd”. Deze hierbo ven al genoemde groep noemt de gewe- tensgevangenen. Ten overvloede: de „niet-geweldclau- sule” wil uitsluitend zeggen dat Am nesty geen enkele overheid verzoekt om vrijlating van een gevangene die wegens gewelddaden via een eerlijk proces is veroordeeld. Dat het Amnesty International in zijn pogingen execu ties te doen staken niet slechts om Iran gaat, blijkt uit een gedetailleerde lijst van de doodvonnissen gedurende ruim een week, die voorzitter Hammarberg in zijn telex aan Kurt Waldheim opsomde: De secretaris-generaal heeft in zijn zeer beknopte antwoord letterlijk geschreven dat hij „de deur openlaat voor een betere procedure”. Welke procedure zou dat moeten zijn? Hans de Vreij: „Wel, landen zouden hun afgevaardig den in de Verenigde Naties misschien opdracht moeten geven de kwestie aan de orde te stellen. Zo is de Britse Vereniging voor de Verenigde Naties al een lobby ge start om de Britse overheid daartoe te bewegen. Niet dat het al zover is hoor, de Britse Vereniging heeft ons laten weten dat zij de overheid nog moet benaderen. Dat gaat natuurlijk via allerlei formele wegen. Het is misschien een idee voor andere landen”. En wat doet Amnesty nu? De Vreij: „Nou, ik neem aan dat de internationale secretaris wel contact zal opnemen met Waldheim, om te bekijken hoe we het beter kunnen doen”. Ik vermoed dat ze elkaar inmiddels al wel gebeld hebben. Waldheim staat beslist niet afwijzend tegenover ons verzoek”. Of zich momenteel waarnemers van Amnesty in Iran bevinden, is niet bekend. „Misschien enkele, in het geheim”, zegt Hans de Vreij. „Ik weet ook niet of die missie waarover zondag in Londen werd vergaderd, nog doorgaat. Momenteel kunnen we wel afgaan op de officiële berichten, omdat Teheran zeer scheutig is met het bekend maken van doodvonnissen. Het is nu bekend dat er sinds de machtswisseling meer dan honderd politieke tegenstanders van het nieuwe bewind ter dood zijn gebracht”. Het zullen er nog veel meer worden, als het Iraanse bewind zijn gang kan blijven gaan. Vice-premier Ente- zam heeft deze week verklaard dat nog zeker gedurende een vol jaar processen voor revolutionaire rechtbanken gevoerd zullen worden. En het aantal politieke gevange nen bedraagt alleen al in Teheran ongeveer 1300. ub- IJS te ort, 4 :en. het werken voor invrijheidstelling van en hulpverlening aan mensen die in strijd met voornoemde bepalingen worden gevangen genomen of gehou den, mits zij geen geweld hebben ge- I Alabama, VS, 6 april: voorlopig uitstel van de elektri sche stoel voor John Evans; hij wordt vermoedelijk de eerste gevangene die in de Verenigde Staten ter dood wordt gebracht sinds 1977 en de tweede sinds twaalf jaar; dit jaar worden veertig executies ver- wacht; Een lange lijst, voor een dag of acht. Hans de Vreij: „Het is een momentopname. Amnesty is zeer bezorgd over deze gevallen. En over het feit dat er geen vermindering is van het aantal doodvonnissen; maar eerder een toename. Ook de ontwikkelingen op ons traditionele werkterrein, de politieke gevangenen, j zijn niet erg hoopgevend. Neem de verdwijningen; die zijn heel moeilijk te bevechten. Als er iemand wordt vermist en men heeft gezien dat hij door twintig gewa- pende, geüniformeerde mannen in een legerjeep is afge- voerd, dan zal de overheid altijd zeggen: daar weten we niets van; hij is niet gearresteerd. Vooral in Argentinië en Chili verdwijnen aan de lopende band mensen. Als je een lijk vindt dat aan handen en voeten is gebonden, dan zeggen ze rustig dat hij op de vlucht is doodgeschoten!” Amnesty International is desondanks de enige organi- satie ter wereld die kans ziet politieke gevangenen vrij te M krijgen. Hoe tekent dat resultaat zich af in cijfers? Hans de Vreij: „Dat is heel moeilijk te zeggen. Er zijn r—— in de wereld een half miljoen tot een miljoen politieke gevangenen. Daarvan zijn er zo’n vijf- a zesduizend die we kennen, dat wil zeggen: we weten precies wie zij zijn, wat ze gedaan hebben en waar ze nu precies zitten. Als we nu naar de resultaten van vorig jaar kijken, dan blijkt dat er in de wereld door ons toedoen 1800 gevange nen zijn vrijgelaten en dat we 2000 andere gevangenen hebben geadopteerd. Hoeveel gevangenen er aan de andere kant weer zijn bijgekomen, weet ik niet. Ik denk dat het ongeveer gelijk blijft, die verhouding. Ach, wat we bereiken, betreft zo’n ontzettend klein percentage „Wij zijn getuige geweest van een buitengewone week van moord in koelen bloede”, aldus Hammarberg. „On der de doden bevinden zich de oud-premiers van Iran en Pakistan, tien politieke gevangenen in Mozambique, vijf zwarten in Zuid-Afrika, vijf Nigerianen, een ontvoerde zakenman in El Salvador en slachtoffers van moorden in Engeland en Guatemala”. „Wij dringen bij de VN-Veiligheidsraad op een spoed zitting aan om twee redenen”, zo vervolgt Amnesty: „Wij willen dat er een einde komt aan het moorden. En wij zijn ontsteld over het feit dat doodvonnissen zijn uitge voerd in het aangezicht van een wereldopinie die als nooit tevoren voor de slachtoffers opkwam”. Hammarberg baseerde zijn verzoek op artikel 99 van het Handvest van de Verenigde Naties. „Dat artikel biedt de secretaris-generaal de mogelijkheid de Veilig heidsraad in spoedzitting bijeen te laten komen ter behandeling van kwesties die een bedreiging vormen voor de internationale veiligheid en vrede. En daarvan is hier geen sprake, zo blijkt uit Waldheims antwoord”, zegt Hans de Vreij, woordvoerder van Amnesty’s afde ling Nederland. „De Veiligheidsraad wordt meestal bij eengeroepen wanneer er een oorlog tussen twee of meer landen uitbreekt. Dat is hier natuurlijk niet het geval. Het gaat hier om schending van de Rechten van de •■Mens. En voor zover ik weet zijn dergelijke kwesties nog nooit als apart agendapunt in de Veiligheidsraad behan deld. Ik denk dat dat een van de redenen is, waarom Waldheim ons verzoek heeft afgewezen”, aldus De Vreij. „het zich verzetten tegen gevangen houding van alle gewetensgevangenen of politieke gevangenen zonder be rechting binnen redelijke termijn.” De ze groep mensen (die dus wél geweld kunnen hebben gebruikt) noemt men de politieke gevangenen). Het verschil in Amnesty’s stellingna- me tegenover deze twee groepen, zit hem in het feit dat voor de eerste categorie vrijlating wordt bepleit. Voor de tweede groep eist men berech tinggeen vrijlating dus; vandaar dat Amnesty zich hier niet bezighoudt met de vraag of er geweld is gebruikt. De derde methode: „het zich verzetten tegen de dood straf en tegen foltering of andere mis handeling voor alle gevangenen, onge acht of zij geweld hebben gebruikt en ongeacht of het politieke gevangenen zijn.” Amnesty International verzet zich te allen tijde tegen foltering en de dood straf, zodat ook hier de kwestie van al dan niet gebruikt geweld niet aan de orde is Een onderdeel van de gedach tengang van Amnesty International dat nogal eens aanleiding geeft tot misverstanden, is de zogenoemde ,niet-geweld-clausule”. Amnesty heeft altijd duidelijk gemaakt dat zij de vrijlating van politieke gevange nen bepleit, mits dezen geen ge weld hebben gebruikt. Niettemin springt de organisatie evengoed in de bres voor mensen die zonder enige vorm van proces zijn vastge zet, maar wei geweld hebben ge bruikt. Hoe zit dat? Londen, zondag 8 april 1979. Het negenkoppige r Internationaal Bestuur van Amnesty International buigt zich over de vraag of het waarnemers naar Teheran zal sturen teneinde zich op de hoogte te stellen van de „rechtspraak" door Iraanse revolutio naire rechtbanken. Juist tijdens die discussie komt het bericht binnen dat Iran's oud-premier Hoveida na een geheim proces is doodgeschoten. Het is voor Amnesty de druppel die de emmer doet overlo pen Enkele uren later verzendt voorzitter Thomas Hammarberg een uitgebreide telex naar secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, waarin hij vraagt om een spoedzitting van de Veiligheidsraad, om een eind te maken aan de onrustbarende toename van politieke moorden over de gehele wereld. „Er is ook een gunstige ontwikkeling hoor. Er komen steeds meer sekties bij. Als je nagaat dat we al afdelin gen hebben in Azië, Afrika, Zuid-Amerika dat was vroeger ondenkbaar, toen was het echt een typisch Westeuropese beweging. Nu kan men in die landen werken aan het bewustzijnsproces over hun eigen rech ten. Hun regering heeft die universele verklaring wel getekend, maar het volk weet het vaak nog niet Hans de Vreij noemt nog een tweede positieve ontwik keling: die van de reputatie. „Een jaar of twee geleden hoefden we niet te proberen de ambassade van bepaalde landen binnen te lopen. Daar werden we mooi weer de deur uitgegooid. Tegenwoordig is dat anders: we oefe nen nu via ambassadebezoek druk uit. We lopen daar nu binnen met het verzoek of men even na wil vragen waar die en die mensen allemaal gebleven zijn. Dat heeft een groot effect, want dan weten ze in dat land dat het hier bekend is dat er bepaalde mensen vastzitten. Datzelfde effect hebben de brievenacties: we laten ze voortdurend weten dat we hier met hun gevangenen bezig zijn”. Dat Amnesty bij de meeste landen een betere ingang heeft dan twee jaar geleden, zal wel iets te maken hebben met twee belangrijke onderscheidingen die de organisatie in die periode ten deel zijn gevallen: de Nobelprijs voor de vrede (1977) en de VN-prijs voor de Mensenrechten (1978). Niettemin worden Amnesty- waarnemers nog wel eens geweigerd. Hans de Vreij: „Zolang je maar over andere landen publiceert, vindt iedereen het best. Maar o wee als je bij hen in de buurt komtDan ben je meteen weer een notoire leugenfa- briek. „Je zou veel sneller willen werken. Terwijl wij hier maar zitten te praten, wordt er ergens in de wereld iemand gemarteld. Ik zou óp willen springen om er meteen wat aan te doen, iets dat snel resultaten geeft. Maar zo werkt dat niet in de wereld Het de laatste weken weer sterk toegenomen aantal politieke moorden over de gehele wereld (Iran, Pakistan, Zuid-Afrika, Guatemala, Engeland) was voor Amnesty International het vorige weekeinde aanleiding om secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties te vragen de Veiligheidsraad voor een spoedzitting bijeen te roepen. Afgelopen dinsdag antwoordde deze dat dit niet mogelijk is op de door Amnesty aangevoerde gronden. Voor het geval Amnesty een betere procedure vindt, houdt hij evenwel de deur open, zo liet Waldheim nog weten. Wij spraken in Amsterdam met Amnesty-Nederland over de achtergronden van deze procedure-kwestie en over de golf van politiek geweld die Amnesty aan de bel deed trekken. In een afzonderlijk artikel besteden we tevens aandacht aan de zogenoemde „niet-geweld-clausule" in de doelstellingen van Amnesty, waarover nogal wat misverstanden blijken te bestaan. Twee leger-officieren van de Sjah, beschuldigd van moord op anti-s/ah demonstranten verdedigen zich voor de revolutionaire rechtbank. Enkele uren later werden zij terechtgesteld. Jfr b a e w e d t n s sn e. sn r,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17