Een jaar communistisch bewind Het guppie A -W y 1 t - - w y tób door Marien van den Bos Revolutie Alexander de Grote Gealarmeerd Regeerprogramma te j [R4A7Sr4/V 4 FTW fr Na Pakistan en Iran lijkt nu Afghanistan aan de beurt voor een islamitische revolutie. De verzameling bergstammen die samen Afghanistan vormen, zijn de laatste schakel in de keten tussen het Midden-Oosten en hindoeïstisch India met een niet-religieus bestuur, een communis tisch bestuur zelfs, sinds de staatsgreep van vorig jaar april. Maar de heilige oorlog van de islam, die jihad”, is nu ook hier losgebrand en, met discrete steun van de beide buurlanden Iran en Pakistan, worden verwoede pogingen ondernomen het pro-Russische bewind van premier Taraki omver te werpen. De Moslim-broederschap heeft in grote delen van het land een guerrillastrijd georganiseerd, die de leiders in Kaboel voor ernstige problemen gaat plaatsen. Niet alleen de stammen tegenstellingen, die achterlijkheid van het land en de strijd om invloedsgebieden van de grote wereldmachten, ook de godsdienst brengt het „socialistisch experiment” aan het wankelen. Maar het is niet erg waarschijnlijk dat de Sovjet-Unie met haar goede vriend èn buur laat sollen, zeker niet in dit strategisch belangrijke gebied, vlak voor de deur. Samarkand O//AM Mesjed eQuetta DELHI É|i ft Mr «igfc o F*'*' KABOEL 'AFGHANISTAN 'JSZ- v |L. r Asjchabad KS Stall na ba dy?; KASJMIR «Srinagarro XT*Pesjawar 1 'V.i I I ''v>- - - Ukaratsjt 11111 3 Afghaanse nomaden aan het ontbi/t in de buitenlucht ispi- ’.in?” vrou- I Tekeningen Jan Willem van Vugt 4 het liefdesleven op elkaar zijn aan gewezen, is ons geslacht niet zo sterk. Er willen nog wel eens gup pen voorgoed gaan drijven. Dat zien de droogkloten, zo noemen wij Nu nog lar- jk dat i bin ten er >t aan mouw >or de ft het tand- >roe- alvi- 5 dat jmst rikt boel chte ouw een nver men eten We moeten altijd aanhoren dat wij vissen zo koel zijn. Niets is echter minder waar. Luister naar wat ik onlangs hoogstpersoonlijk heb mogen meemaken. Onze gup penfamilie is nogal, laten we zeg gen, op zichzelf. Geen wonder. Vol gens mijn vader is hij op een goede dag deze kom ingeplonst samen met een vriend en een vriendin. Daar komen natuurlijk een hoop and the Russians have won” (Het grote spel is gespeeld en de Russen hebben gewonnen). Tapijtverkopers in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, leggen hun koopwaar op straat, zodat iedereen er overheen kan lopen of fietsen De tapijten gaan er daardoor wat ouder uitzien. Door die truc hopen de handelaren de toeristen een hogere prijs te laten betalen afstammen van het Mongoolse ras. Verder de Balu chis, de Aimaq, die een mengvorm van Turks en Perzisch spreken, en de Turks-sprekende Uzbeks, Turcamans en Qizil-Bash. In de steden leven verder groepen handeldrijvende joden en Sikhs, terwijl in de bergen ten oosten van de hoofdstad Kaboel ook nog blondharige stammen leven, die volgens de overlevering nakomelingen zijn van Alexander de Grote. Doordat het land nooit onderworpen is geweest aan een koloniaal gezag, zijn de traditionele econo mische patronen langer blijven voortbestaan dan in vergelijkbare landen als Ethiopië, Noord-Jemen, Saoedi-Arabië, Iran, Nepal en Thailand. Tegelijker tijd echter ontstond door de strijd tegen de begerige kolonialisten een soort nationale trots. De monar chen van Afghanistan maakten handig gebruik van deze twee karakteristieken om zich te handhaven in hun positie. Maar achtereenvolgens in Noord-Jemen (1962), Ethiopië (1974) en vorig jaar ook in Afghanistan moest de feodale structuur uiteindelijk plaatsma ken voor een revolutionair regime, dat voorname lijk steunt op de intelligentsia in de steden en een deel van het leger. In al dergelijke gevallen werd de eerste taak van het nieuwe regime het opbouwen van steun op het „platteland”, door onteigening van feodale grootgrondbezitters, in de eerste plaats de kerk. de mens, met lede ogen aan en daar om komt er af en toe vers bloed in de kom. het nen- •bij het int- De vlam sloeg in de pan toen 18 april van het vorig jaar Mir Akbar Khyber door de politie werd gedood. Khyber, een docent aan de universiteit en medewerker van het blad Parcham, was de man die de hereniging van de beide vleugels van de een heidsorganisatie PDPA in 1977 voor een groot deel lacht, aj«ist ■m te jeluk- 'eluk- en, je ihoud or el- n dat geen moe recht i, het 'ader amen mijn m of lid het toet tien aar Ljke de het met raar i we een >sje de iad ille Een sterk gediscrimineerde groep vormen verder de één miljoen Hazaras, die Perzisch spreken maar niet iept. g. Ik c ge iken inge- het *n is. at er >ef je ische ik te l niet iegt ter- dus lijk de och lijk 3 hal- dlo- nen zien zen- laar aar- vak i de eke- cun- ilijk organiseerde. Na het nieuws van de dood van Khyber ontstond er grote onrust in Kaboel. Duizen den mensen woonden de begrafenis bij, resulterend in een demonstratie voor de Amerikaanse ambas sade tegen CIA en SAVAK. Premier Daoed, die in 1973 de koning van de troon had gestoten, maar even feodaal ging regeren, liet Taraki, Karmal en andere PDPA-leiders arresteren, maar de volgende ochtend al vielen Mig-2Ts het paleis van Daoed aan, terwijl vijftig tanks de straten van Kaboel binnen rolden. In de gevechten kwamen Daoed en enkele andere ministers, familieleden en loyale militairen om het leven. Dezelfde avond nog richtte de PDPA zich via de radio tot het volk en de volgende dag al werd een Centraal Comité en een kabinet bekendgemaakt, voor een deel samengesteld uit de zojuist bevrijde politieke leiders. PDPA-officieren namen in de garnizoenen het commando op zich, alleen in het hart van de Pushtun-streek werd nog twee dagen verzet geboden. De corruptie in het staatsapparaat wordt hard aangepakt en hoge salarissen afgeschaft. De vrou wen, de verschillende nationaliteiten en de noma den krijgen gelijke rechten, hetgeen onder meer tot uiting moest komen in kleine hervormingsstapjes zoals het afschaffen van de bruidsschat en het verbod op uithuwelijken van kinderen beneden de 16 jaar. Maar de donkere wolken pakten zich op nieuw samen boven de Afghaanse hoogvlaktes. In de eerste plaats is de aanhang van de PDPA in de steden wel erg klein in een land waar zeker tachtig percent van de bevolking op de rand van het bestaansminimum balanceert, analfabeet is en als politieke horizon het dorp of stam kent. Het is daarom de vraag of de volledige afwezigheid aan vroegere steun uit de boerensector en het gebrek aan agrarisch geschoold kader goed te maken is met de overigens succesrijke landhervormingen. Of de PDPA-regering een kans tot overleven heeft zal voor een groot deel afhangen van de economische situatie van het land. Het afgelopen jaar was een bijzonder goed oogstjaar, maar de vooruitzichten voor dit jaar zijn zorgwekkend van wege de droogte. Het zal nog enige tijd duren voordat de geplande irrigatiesystemen voldoende werken en intussen dreigt een acute boerenonlust als in de jaren ’70-’72, die mede aanleiding vormde voor de coup tegen Daoed. Met de toeloop naar de steden; zoals in alle Derde Wereldlanden, is werk loosheid een ernstig probleem, terwijl ook de han delaars van de Bazaars gebruik proberen te maken van de overgangssituatie in het land. En er zijn meer krachten die de regering in haar plannen wil belemmeren of tegenwerken. Van de koninklijke familie is geen kwaad meer te duchten. De leden zijn gestorven of bevinden zich veilig in het buitenland. Maar de groepen die profiteerden van de oude orde zijn daarentegen nog volop aan wezig: landeigenaren, stamleiders, hoge ambtena ren en mullahs, die met duizenden naar Pakistan zijn uitgeweken en om hulp hebben aangeklopt bij Iran en Saoedi-Arabië. De guerrillastrijders die nu de grens van Pakistan oversteken vinden zo’n 250.000 mullahs aan hun zijde, die al vrij snel de Partij van de Islam, Hizb-i-islam, hadden opgericht. Ten slotte zijn er nog de problemen van de vijandige omgeving in de regio en in de wereld. Meteen na de coup van vorig jaar startten de westerse landen een publiciteitscampagne over het massale bloedvergieten van de nieuwe machtheb bers, waarvoor nauwelijks aanwijzingen zijn al zijn er bij de gevechten rond het paleis zeker een aantal doden gevallen. Ook de rol van de Sovjet-Unie in de coup is regelmatig sterk overdreven. Het land is al jaren lang van groot belang voor de veiligheid van de grote noorderbuur, maar er is geen enkele aanwij zing dat de coup van Taraki door Moskou is georga niseerd. Als er naast de binnenlandse spannin gen al een buitenlandse aanzet tot de revolutie werd gegeven dan moet deze zeker in het Iran van de sjah worden gezocht. Aan de andere kant is de hulp van de Sovjet-Unie dringend nodig, bij afwe zigheid van andere hulp van enige omvang. Gezien de vorm waarin de landhervorming wordt georga niseerd is er een redelijke kans dat Afghanistan zich in ieder geval deels weet te onttrekken aan de modellen van de Sovjet-Unie. Ook een eventueel lidmaatschap van de Comecon en het Warschau pact is door Kaboel nadrukkelijk van de hand gewezen. Het is nu vooral de vraag hoever de beide islamiti sche buurlanden willen gaan in het ondersteunen van een moslimrevolutie. Maar ook de overige buren van Afghanistan Pakistan, Iran, China waren op slag gealar meerd. Afghanistan heeft altijd een belangrijke rol gespeeld in de Pakistaanse politiek, omdat de zes miljoen „Pushtuns” die in Noordwest-Pakistan le ven in Afghanistan altijd een bereidwillig oor heb ben gevonden voor hun grieven. En in mindere mate gaat hetzelfde op voor de drie miljoen Balu chi’s in Baluchistan, in het westen van Pakistan. (Ook in Iran leven zo’n miljoen Baluchi’s, evenals in de Sovjet-Unie). Een militante regering in Kaboel is zodoende een bedreiging voor de rust in de Pakis taanse gebieden en daarmee een bedreiging vobr de Pakistaanse junta zélf, die sinds de coup tegen Bhoetto orde en rust in het land niet heeft kunnen herstellen. De regering van de sjah van Iran was al evenmin ingenomen met de verrijzenis van een communis tisch buurland de verbeterde betrekkingen tus sen de sjah en de Afghaanse premier Daoed waren zelfs een van de aanleidingen tot de coup van de communistisch partij en de nieuwe religieuze leiders van Iran, met name de ayatollahs Khomeiny en Shariat-Madari wekken de Afghaanse moslims nu op tot de strijd tegen het regime. China ten slotte, dat slechts enkele tientallen kilometers ge meenschappelijke grens heeft met Afghanistan is sowieso tegen elke vergroting van Russische in vloed, waar ook ter wereld. Het nieuwe regime in Kaboel was wel aangewe zen op de steun van de Sovjet-Unie, met alleen India, een traditionele vriend van de Afghanen, als alternatieve steunpilaar. En steun is voor Afghanis tan van levensgroot belang. Zelfs onder de meest gunstige omstandigheden zal het tientallen jaren duren voordat dit land ontrukt is aan standgebon den economie, de tekorten aan voedsel als de na tuur een jaar niet meewerkt, de tegenstellingen tussen de verschillende etnische groepen. Zoals Ethiopië ook wel is genoemd is Afghanistan „een museum van volkeren”, tot voor kort geregeerd door een koninklijke elite van één bepaalde stam, de Pushtuns, sinds de oorsprong van de Afghaanse staat in de achttiende eeuw. De Pushtuns, die in stamverband het zuiden en oosten van het land bewonen zijn de grootste etnische groep (op een totaal van ongeveer 16,7 miljoen inwoners tellen zij tussen de zeven en acht miljoen). Dan zijn er de Tajiks (ongeveer 30 procent van de bevolking) die in Iraans dialect spreken en voornamelijk de enkele grotere steden bevolken. blijven, uit het water springen, we verzonnen de gekste spelletjes. Prettig was, dat de bewoners van het huis ’s avonds niet thuis waren, zodat we ons voor hun nieuwsgieri ge blikken niet hoefden te generen. Afghanistan: volgende in de Moslimrevolutie ter ververst wordt. Wat ook een aardige deining veroorzaakt is het bijplonzen van nieuwe soortgeno ten. Omdat onze ouders zo klein begonnen zijn en de kinderen voor Enige dagen later presenteerde Taraki het re- geerprogram: „Het door Nadir Sjah in 1929 geves tigde olichargische regime is eindelijk omverge- worpen en de komende twee jaar zal een definitief einde worden gemaakt aan al het grootgrondbezit. De schulden van de arme boeren vooral na de droogte van ’70-’72 aanzienlijk gestegen worden onmiddellijk kwijtgescholden en iedereen krijgt één tot zes hectare land, al naar gelang de bodem kwaliteit. Een programma dat het afgelopen jaar onder groot enthousiasme van de arme landarbei ders is ingezet. De boeren werden weliswaar aange- moedigd zich in collectieven te organiseren maar de grond zélf werd niet gecollectiviseerd. Op weg met een bed naar de bazaar, de markt in Kaboel. Het bed is voor de verkoop Nu is het zo, dat als vissen zich erg inspannen door hard te zwem men of het lang achtereen bedrij ven van liefde, hun lichaamstempe ratuur stijgt. Deze ontstane warm te wordt ogenblikkelijk afgegeven aan het water. Wat gebeurde er nu die nacht? Precies, het water in de kom werd warmer en warmer. De hele lange nacht hebben wij gedold, dertig guppen in totaal, want orgie ën slaat niemand van ons over. Door driftig staartgezwiep sloeg er af en toe water over de rand op de grond. Plus daarbij het water dat door onze tomeloze energie verhit werd en verdampte, was het resul taat bij ochtendgloren een kom die nog slechts voor de helft vol was. En daar snappen de droogkloten geen bal van tot op de dag van vandaag. rw„v«.,v .„.nu*. rvwp kinderen van. Een van hen ben ik, een meisje van 24 weken. Wij zijn nu met z’n dertigen, het aquarium meet 60x30x30 centimeter en is op constante kamertemperatuur. Elke dag ruim voedsel, nooit troebel wa ter, dat zit wel snor. Ons betrekke lijk eentonige leven achter glas komt om de paar weken in een stroomversnelling wanneer het wa- Wat er op die nacht in december gebeurde bewaar ik nog steeds als een zoete herinnering in deze rim pelloze tijden. Het mooist waren de verbijsterde gezichten van de droogkloten de volgende dag voor het glas. Dat was nog nooit ver toond. De gebeurtenissen waren als volgt. Het lot wilde dat wij toen met vrij veel meisjes waren. De jongens stierven bij de vleet. Op de dag dat er weer drie definitieve drijvers uit het water gehaald wer den, plonsten er ’s middags niet minder dan zeven nieuwe guppen het water in. Alle van het manne lijk geslacht, zagen wij in de gau wigheid. Je begrijpt, dat werd me een gedraai en geflirt, wat sloofden we ons uit om elkaar te behagen. Er werd wedstrijd gezwommen, som migen deden wie het langst boven water kon blijven, anderen pro beerden wie het stilst kon hangen in een hoekje, rugzwemmen, dood- Afghanistan is in Nederland nog altijd voorname lijk bekend door de Afghaanse jassen en de „Beurs berichten” in „De Rooie Haan”. Minder bekend is dat er verschillende oorlogen zijn uitgevochten tussen Engeland en Rusland om de zeggenschap over dit berggebied in de vorige eeuw. De socialisti sche revolutie sinds 27 april van het vorige jaar is ook grotendeels in mystieke nevelen gehuld geble ven. Met veel militair machtsvertoon maakte het huidige regime vorig jaar een einde aan de regering van premier Daoed, die zelf ook via een staatsgreep iri 1973 aan de macht was gekomen. In eerste instantie leek het een gewone coup, in niets afwijkend van het gebruikelijke patroon in deze gebieden Pakistan, Bangladesj en de Ara bische wereld of de coup van Daoed zelf. Maar er waren wel grote demonstraties in de hoofdstad Kaboel aan voorafgegaan en, hoewel een militaire staatsgreep, dook toch al spoedig een revolutionai re partij van voornamelijk niet-militairen achter de schermen op, onder leiding van de onderwijzer Nur Mohammed Taraki die de verantwoordelijkheid voor de regering op zich nam. In plaats van een wisseling van de wacht legde het nieuwe regime zich toe op landhervormingen, het uitbannen van de ongelijkheden tussen de verschillende stammen en nationaliteiten en zelfs op de emancipatie van de mohammedaanse vrouw. Hoewel op geheel andere leest geschoeid dan de pro-westerse premier Bhoet to in Pakistan of sjah Reza Pahlavi in Iran kon een islamitische reactie, onder leiding van de mullahs, stamhoofden en grootgrondbezitters, echter niet uitblijven. Maar op de achtergrond speelden van begin af aan ook grote internationale belangen een rol. Zoals verwacht waren de leiders in het Kremlin blij verrast met de revolutie aan de zuidflank, terwijl de Verenigde Staten geheel onvoorbereid waren op een dergelijke plotselinge verandering van de situa tie. (De voormalige inlichtingendienst van de sjah van Iran, de SAVAK, daarentegen heeft de gebeur tenissen wel degelijk zien aankomen, maar in Was hington is daar niet voldoende notitie van geno men). Jarenlang hadden de VS berust in een soort evenwicht van invloeden in Afghanistan, louter geïnteresseerd in de strategische aspecten van het gebied. De staatsgreep van de communisten werd dan ook ogenblikkelijk afgeschilderd als een nieuwe agressieve daad van de Sovjet-Unie zoals Ango la en Ethiopië en onder auspiciën van de Navo is een grote conferentie gewijd aan de ontwikkelingen in dit deel van de wereld. Verwijzend naar de historicus Kipling, die de Engels-Russische rivali teit in Afghanistan in de vorige eeuw als „The Great Game” betitelde, zei een van de Amerikaanse deel- nemers aan de conferentie: „The great game is over w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19