Letterkast EN DIERENARTS VAN DER REE HANTEERT DE NAALDEN 'eai Verstrooiing door Carlo Nagel Welke klachten? aar aen van ïm- Opgeleid Waaaat?! en- ser. igen KEES TOPS het i en eit. idig eu- dig ren 'er- iste „Ik ben Evelien, ik heb anderhalf jaar verkering, mèt trouwplannen en zo, maar het laatste half jaar zag ik het niet meer zitten en ben ik er vandoor gegaan met een andere jongen. Enne daar heb ik spijt van want die tweede jongen kwam erachter, enne die heeft het nu uitgemaakt. En nou wil ik hem graag terug. Nou ja eh Max, ik hou van je en ik wil je graag terug hebben Groepstherapie? Rubriek-advertentie9 Lieve Lita? Doen ze in China ook aan veterinaire acupunc tuur? Van der Ree: „Ja, maar er bestaat nauwelijks literatuur over. Je enige houvast bestaat uit de meri dianen en de acupunctuurpunten die voor het mense- Acupunctuur is een meer dan 3000 laar oude, Chinese geneesmethode, waarbij naaldjes worden gestoken op zogenaamde acupunc tuurpunten in het lichaam. De filosofie daar achter is de volgende: het dynamisch even wicht in het lichaam wordt onderhouden door middel van energiestromen, die verlopen via energiebanden, de meridianen. In deze meridi anen stroomt de levensenergie, door de Chi nezen chi genoemd. Deze energie bestaat uit twee tegenpolen, yang en yin, die gelijktijdig in het lichaam werkzaam zijn en die de energie als het ware doet stromen. Een volledige evenwichtige werking van yang en yin in het organisme geeft een evenwichtige energie stroom en daarmee een ideale gezondheids toestand. Weinig mensen zullen daarentegen weten dat in Nederiand ook acupunctuur bij dieren wordt toegepast. Toen in ons land een jaar of zes geleden de eerste humaan (op mensen) gerichte acupunctuuropieiding begon, volgde ook een handvol geïnteresseerde dierenart sen die cursus. Eén van degenen die doorgin gen tot het C-diploma, was de Dordrechtse dierenarts H. van der Ree, die als eerste in ons land honden met acupunctuur behandelde. in onderstaand artikel legt hij uit waarom hij acupunctuur als zo’n „zinvolle hobby" be schouwt. ook nog wel van goud en zilver. Het doet niet veel pijn. Ze zijn veel dunner dan injectienaalden en bovendien op een speciale manier geslepen.” Kunt u percentages noemen van uw behande lingsresultaten met acupunctuur? Van der Ree: „Moeilijk, want zoveel gevallen krijg ik niet. Kijk, je past het als laatste redmiddel toe, düs er is sprake van een negatieve selectie. Ik zou 2o zeggen dat van de behandelde dieren een derde klachtenvrij wordt, dat bij een derde verbetering optreedt maar dat kan veel of weinig zijn én dat bij een derde de behandeling niet helpt.” Hoe stelt u vast waar de acupunctuurpunten zïfch precies bevinden? Van der Ree: „Daar gebruik ik nu dat zwakstroom- metertje voor. Op de acupunctuurpunten heeft de huid een verlaagde weerstand en daar zoemt het metertje op in.” Hoe ziet hij de toekomst van acupunctuur bij dieren? Van der Ree: „Als een leuke hobby. Zinvol boven dien. Acupunctuur zal in de diergeneeskunde een belangrijke plaats gaan innemen als aanvullende therapie. Acupunctuur zal de westerse geneeswijze niet vervangen, maar wel uitbreiden met zijp mogelijkheden en beperkingen. Daarom tot besluit dit: evenals homeopathie is acupunctuur geen alter natieve therapie, maar een additieve therapie.” atie res: 123- „Sorry Vader, u praat over zijn vrijheid. Die heeft hij toch? Hij heeft de leer van de kerk uitentreure verkondigd! Maar onze vrijheid? Die wordt verboden! „Luister eens jongen, je bent misschien nog wat jong, maar het is al niet zo stijl vol om die demonstratie op paaszaterdag te houden, vind je wel? Het is ergerniswekkend dat de burgemeester toestemming heeft gegeven, terwijl op die dag bijzondere kerkelijke plechtigheden plaatsvinden. Men gedoogt nu dat mensen iemand lastig vallen onder de bescherming van de burgerlijke overheid en de politie. Het is een schande!” „Vrijheid!?! Lastig vallen!? Dit is toch waanzinnig?! Stel, dat de overheid op eigen houtje een kerncentrale wil bouwen in het hartje van Roermond, en een demonstratie daartegen wordt verboden, omdat de overheid daardoor wordt lastig gevallen, en omdat die demonstratie de vrijheid van de overheid om haar beleid uit te dragen aantast wat zou u dan denken?!" „Heb jij de bisschop ooit in een dergelijke demonstratie zien meelopen, mijn jongen?" „Aaaaaarrrrrggggghhhhh!!!!” „Gegroet, mijn jongen. Ik zal voor je bidden’. Verschillende punten op de meridianen cor responderen met bepaalde orgaanfuncties. Is nu het energie-evenwicht verstoord door wat voor reden dan ook dan ontstaat een klacht, een ziekte. Het inbrengen van naaldjes op bepaalde punten zou nu het evenwicht in het bijpassende orgaan kunnen herstellen. Iedereen heeft intussen wel eens van acu punctuur gehoord of erover gelezen. In alle kranten hebben foto’s gestaan van patiënten op de operatietafel met als plaatselijke verdoving slechts een paar naaldjes in het lijf. „Vader”, sprak de homoseksueel, nadat hij het gordijntje achter zich had dichtgetrokken, „ik heb de laatste dagen vrije gedachten „Zo”, klonk het licht vermanend vanachter j het gaas. „En welke gedachten zijn dat darf wel, mijn jongen?” „Gedachten van ongehoorzaamheid, vrees ik, vader. Misschien nog wel erger. Ik wil deelnemen aan de demonstratie zaterdag, u weet wel, bij het Roermondse bisschopshuis”. „Ai! Da s niet zo best, mijn zoon. Maar waarom? Je bent toch zelf niet zo een eh flikker? Jawel vader, zó een ben ik er” „Ajakkes! Gebruik niet dergelijke taal”. „Het is zoals het is, vader”. „Je weet hoe de bisschop daarover denkt, jongen”. „Hij wil ons de sacramenten onthouden, vader. Daartegen willen wij protesteren. Wi zijn niet slechter dan andere mensen, weet u”. Waarom beperkt u zich tot honden? Van der Ree: „Katten zijn veel moeilijker hanteer baar, die laten zich niet zo gemakkelijk prikken. De resultaten willen ook nog wel eens op zich laten wachten. Ik heb eens een klein, oud poedeltje ge prikt. Dat was al een half jaar kreupel door een gescheurde kruisband in zijn achterpoot. Wat te oud om nog te opereren. Ik heb vier keer geprikt. Geen resultaat. Maar na een maand kwam die mevrouw van het poedeltje voor iets anders met hem terug en vertelde dat hij sinds twee weken weer goed liep! Zo’n vertraagd effect heb je bij mensen met rheuma ook wel eens.” „In Frankrijk, en ik denk ook wel in Amerika, wordt via acupunctuur doping toegepast bij renpaar den. Die worden voor een topprestatie op bepaalde punten geactiveerd. Het grappige is dat dit niet strafbaar is, want er worden geen vreemde stoffen toegevoegd.” Hij geeft voorbeelden: „Een bekend acupunctuurpunt is „maag 36”, het drie-dorpenpunt. Dat is zo genoemd omdat Chinese soldaten elkaar daar prikten als er aan het eind van een vermoeiende mars nog een laatste krachtsinspanning moest wor den geleverd. Zo heb je ook het punt „meesterpunt spieren”, dat de spierwerking in het algemeen stimu leert.” Van der Ree: „Ik ben ervoor opgeleid en weet welke punten ik moet prikken bij bepaalde klachten. Het ideaal van elke acupuncturist is dat hij met één naaldje in één keer een patiënt van zijn kwaal verlost, maar dat is een zeldzaamheid. Meestal prik ik symmetrisch links en rechts tien naaldjes. Die zijn van roestvrij staal tegenwoordig, al heb ik er Welke klachten komen voor een behandeling met acupunctuur in aanmerking, want ik neem niet aan dat u er ook een virusziekte mee wil bestrijden? Van der Ree: „Nee. Acupunctuur pas je toe bij orthopedische klachten, bij ziekten van de bewe- gingsapparatuur. In de tweede plaats komen stofwis selingsziekten in aanmerking. Maag-darmklachten. Huidziekten zijn met acupunctuur al weer wat moei lijker te behandelen.” Hij wordt heel ernstig: „Maar begrijp goed, acu punctuur is een aanvulling op de bestaande behande lingsmethoden. Hier in het westen dan, want in China is het juist andersom. Je probeert eerst de diagnose te stellen. Dieren vertellen niet wat ze mankeren, je kunt ze ook de pols niet voelen. Daarom maak je vaak röntgenfoto’s. Je probeert een recept. Helpt het allemaal niet, dan kun je op acupunctuur Neemt de erkenning toe? Van der Ree: „In Parijs wordt dit jaar een groot congres over acupunctuur gehouden, waar ook de veterinaire acupunctuur ter sprake komt. Ik zou er graag heengaan, maar dan moet ik voor een vervan ger zorgen. Af gezien daarvan is het inschrijfgeld al 1200. Het is wel een bewijs van groeiende belang stelling; in Oostenrijk doet het Ludwig-Boltzmann- instituut in Wenen veel aan onderzoek. Het aantal geïnteresseerde dierenartsen groeit zeker. Maar de behandeling is tijdrovend en daardoor nogal duur?’ Mevrouw Bras uit Giessenburg (Z.H.) tilt de ruim tien jaar oude boxer Pasja op de behandeltafel. Dierenarts H van der Ree heeft zijn zwakstroommetertje aangezet, spoort met het piepende geluid dat een tandartsboor maakt de acupunctuurpunten op en prikt dunne, vlijmscherpe stalen naaldjes in de achterpoten van de hond. Die heeft de kop in de armen van zijn „vrouwtje” gelegd. Van der Ree rolt de naald steeds even tussen de vingers nadat hij hem heeft ingebracht: „Ziet u wel dat de hond nauwelijks reageert?" Pasja, een teef, kon ruim drie jaar geleden niet meer lopen als gevolg van een kalkachtige vergroeiing tussen de rugwervels. Mevrouw Bras: „Ze moest haar achterpoten optillen om met haar kop in de etensbak te kunnen komen, zó erg was ze eraan toe Een ander zou zijn hond misschien hebben laten afmaken, maar mevrouw Bras besloot dierenarts Van der Ree juist afgestudeerd als acupuncturist te vragen Pasja te behandelen. lijk lichaam zijn uitgewerkt. Collega Van der Bosch uit Willeskop past acupunctuur toe bij paarden en dat gaat ook heel goed. Zelf heb ik tot nu toe hoofdzakelijk met honden gewerkt.” „Na de eerste behandeling knapte ze meteen op,” vertelt mevrouw Bras. De dierenarts had gezegd: laat haar voorlopig maar niet met andere honden spelen, maar ze sprong zó over de sloot naar de andere honden in het park toe. Hoewel ze bang voor water is.” Dr. Van der Ree, die de naaldjes na iedere behandeling laat steriliseren, is klaar met de poten: „Zo jongen, nu gaan we je rug eens op.” Hij wijst op een gevoelige plek: „Daar doet het pijn, dat kun je zien aan het samentrekken van de huid. Je kunt het de meest primitieve vorm van acupunctuur noemen: daar prikken waar het pijn doet.” Pasja, die nooit kleine hondjes heeft gekregen, ziet er voor haar ruim tien jaar nog goed uit. Van der Ree: „Zonder die pijn heeft ze een goed leventje. Tja, spondylosis is een typische boxerkwaal, een nare afwijking. De oorzaak van die kalkafzetting is eigenlijk niet bekend. Die neem ik met acupunctuur ook niet weg. Wel de pijn, doordat de behandeling de hond ontspant, de spier- verkramping doet verdwijnen.” Hij is intussen klaar met prikken. Twintig naaldjes moeten nu een kwartier a twintig minuten in het hondelichaam blijven zitten. „Ze heeft het wel eens gepresteerd om met die naalden in haar lijf te gaan slapen,” zegt mevrouw Bras. „Ja, ik ben erg aan haar gehecht, dat kan ook niet anders na ruim 10 jaar. In mei gaat ze weer mee op vakantie, naar de Moezel.” Het kwartier is om. Van der Ree haalt de naalden weer uit de hond. „Soms komen er wel een paar krom uit, door het samentrekken van de spieren. Je moet ook oppassen dat je er nooit eentje vergeet.” Sinds enige tijd wordt acupunctuur ook wel verricht met laserstraalapparatuur. „Mij nog wat te kostbaar, zo’n 5000,” zegt Van der Ree. „Je hoeft dan natuurlijk niet meer met naalden te prikken. Een laserstraal kun je op diepte afstellen. Het zijn korte impulsen die je geeft.” Acupunctuur bij dieren wordt overigens in veterinaire kringen nog niet helemaal serieus geno men. Toen op dinsdagavond 20 februari dierenarts Van der Ree er in Veritas in Utrecht een lezing over hield voor een paar honderd veterinaire studenten, was de stemming er als die van een groep bejaarde feestgangers, die na een lezing over ouderdomskwa len naar de Mounties-show zit te kijken. Een meisje vroeg dr. Van der Ree of er wel eens acupunctuur bij planten was toegepast. Iemand in de zaal riep .gro te bloemkole en er volgde schallend gelach. Serieuzer gaat het toe als ik de dierenarts een maand later hij is een bezet man spreek in zijn kleine huisdierenpraktijk aan de Dubbeldamseweg in Dor drecht. Een muur hangt niet erg tactisch vol met de vreselijkste prikwapens uit het stenen tijd perk, souvenirs uit de tijd dat Van der Ree gouverne- ments-veearts in voormalig Nieuw-Guinea was. Be halve met acupunctuur, houdt de dierenarts zich bezig met nog een alternatieve geneeswijze, de home opathie, die berust op het toedienen van een kleine hoeveelheid van een schadelijke, maar door homeo- patische verdunning heilzame stof. In 1962 vestigde hij zich in Dordrecht, maar zijn belangstelling voor acupunctuur dateert van recenter tijd. „Zowat zes jaar geleden kreeg ik een dik, tweedelig boek in handen, waarin de beste artikelen over acupunctuur waren gebundeld. Op vakantie in Spanje kwam ik in drie weken nauwelijks aan iets anders toe dan aan lezen. Ongelooflijk boeiend. Toen ik terug kwam, startte net die eerste cursus.” „Het gaat niet om goed of slecht, mijn zoon. Het gaat erom dat jullie je op een heilloze weg bevindt. Luister naar de bisschop. Hij heeft het beste met jullie voor". „Wij hebben lang genoeg geluisterd, vader Hij zegt dat wij ziek zijn. Het wordt tijd voor een antwoord. Ook w//hebben tenslotte vrijheid van meningsuiting. En nu proberen drie priesters ons dat recht te onthouden Zij willen een verbod van onze demonstratie”. „Zij hebben gelijk, jongen. Men verzetzich niet tegen een bisschop. En wat vrijheid betreft, jullie draaien de zaken om. Hier is de geestelijke vrijheid van een verkondiger van de kerkelijke leer in het geding, en dus uiteindelijk de geloofsvrijheid. „Luister, jongen. Met die demonstratie proberen jullie de bisschop de mond te snoeren. En als een predikant niet meer duidelijk mag zeggen wat zijn kerk verkondigt en het gevaar loopt dat hij wordt gemolesteerd, dan is het uit met de vrijheid”. Gemolesteerd?! Maar man!!! Begrijp je „pardon???” Mis hoor. Human interestop de radio. Elke woensdag bij de KRO: Het zjebroken hagt van de week. Verstrooiing met een zachte g. Leuk hè? Acupunctuur bij dieren overgaan, vaak in combinatie met homeopatische middelen.” Hij herhaalt: „Het is een uitbreiding van de bestaande therapie, op een niet-onaangename manier en zonder schadelijke nevenwerkingen. Er worden ook wel mensen naar mij verwezen door huisartsen en dan behandel je vaak psychosomati sche klachten met acupunctuur. Klachten die het gevolg zijn van spanningen. Wel, dat kan bij dieren net zo goed. Je kunt de honden zó aanwijzen die nerveus zijn doordat ze te weinig buiten komen, verkeerd eten krijgen.” In het boek Genezing door acupunctuur” schrijft dr. Felix Mann, een Engelse acupuncturist: „Waar schuwing. Nooit mag worden vergeten dat medische kennis is vereist om de acupunctuur op bevredigende wijze te kunnen toepassen. Dat is niet het enige vereiste, maar wel een belangrijk fundament. Een arts die fysiologie en pathologie heeft bestudeerd, die het natuurlijke verloop van een ziekte kent en die gedurende zijn studie en praktijk een overvloed van klinische ervarihg heeft opgedaan, kan een grote verscheidenheid van lichte en ernstige ziekten in behandeling nemen, omdat hij weet wat hij kan verwachten als een bepaald orgaan wordt gestimu leerd. De talrijke beoefenaars van de acupunctuur die geen arts zijn, die niet op de hoogte zijn van de basisprincipes van de geneeskunde en die vaak de acupunctuur niet voldoende hebben bestudeerd, be reiken helaas maar al te vaak resultaten die 'in overeenstemming zijn met hun gebrek aan kennis." «Kb I’ i o o_ ^0 O’ Ij demoiisr<i lil*' d-«ogt nu dat mensen iemand' I. -tig x uilen onder de bescher ming van de burgerlijke over heid en de politic aldus deken k e■ITtW 1<»< i en dus uitelndelijk de ge loofsvnjheid in het geding al dus .loosten .Als een predikant nu i meci <Jind< h|k mag zeggen v. at zijn kerk verkondigt en het gevaar loopt dat‘hij wordt ee- tnolt teert; dan i.^^*luit mrl

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25