n De laffe honden w w 1 IÉ contra Kortsjnoj 3* ÈF F tv ll .110 Jan Loorbach uit topbasketbal verdwenen E3 u 5» 9 I J -*^4 1 au a au 1 Rb? ‘’Ij. 11 ■BE. A* I 1 I J r 9 J B £1’ - MB Turbulent IT door Jan van der Nat elijk- I v IT gp r Politiek la. i e Be- f l w i Moeilijk O i ra I I Minder uitschieters - 1 A H w [lu 3 1 jBkkZï var jten. W: 1 •x. E B B i ■i 1 dienst van de ploeg jd in taal. 'ö«v. 3 ?m ;;.W' V .v<- j i van stalhg •i loofd mard nds nt in dem leeft Ade laide :hten vordt snie rden gitale Haar- art tot sn wij innen rings- re tijd ste team, kwam dat uit in de regio nale klasse. Vier jaar later al werd de promotie naar de eredivisie een feit. Bij Donar had Jan Loorbach toen een heel andere rol dan in de laatste jaren bij Rotterdam-Zuid. Jan Loorbach scoort in de Europa Cup wedstrijd tegen Maccabi Tel AViv Louis Silver. Lawrence McCray en Jim Boa tright zijn kansloos van p de 'icht. die, Prin- over sato- „In mijn enige seizoen in de eredi visie met Donar scoorde ik gemid deld 25,5 punten per wedstrijd. Ik moest scoren. Daarvoor was ik de lange man. Dat is met de komst van Amerikanen veranderd. Ik ben me veel meer in dienst van het team gaan stellen. Er worden geen spel letjes meer bedacht, die moeten ein digen met een schotpoging van mij. Anderen maken nu de punten. Je kunt het zo stellen: tot de komst van s En uitgerekend deze Viktor Kortsj noj, die onze steun verdient en ook nodig heeft, wordt door de grootkapi talisten van IBM, de Hoogovens en Interpolis geboycot, terwille van de gezagsgetrouwe Sovjet-schakers. Hun argument is, dat zij het best mogelijke schaaktoernooi willen hebben en daar bij niet aan politiek willen doen. Zon der Kortsjnoj heb je nooit het best mogelijke schaaktoernooi en als zijn deelname tot gevolg heeft dat de Rus sen, de Hongaren en de Tsjechen weg blijven, heb je ook niet het best moge lijke schaaktoernooi. De keus is dus tussen twee niet zo best mogelijke schaaktoernooien. Kies je voor het tweede, zonder Kortsjnoj maar met Karpov, Spasski, Portisch en dat soort grootmeesters, dan doe je pas goed aan politiek. Als de Russen wegblijven om dat Kortsjnoj is uitgenodigd, doen DE RUSSEN aan politiek, als de Russen kunnen komen dankzij de lafhartige boycot door Interpolis, IBM en Hoogo vens van Kortsjnoj, dan doen INTER POLIS, IBM en HOOGOVENS aan politiek. Ik begrijp werkelijk niet dat deze firma’s, die zulke toernooien toch organiseren om hun naam een grotere bekendheid te geven, tegelijkertijd die naam zo te grabbel gooien. Het effect moet me dunkt me net zo desastreus zijn als de vermelding op de tube tand pasta van Elmex, dat deze AMIN-fluo- ride bevat. Het gesprek met Jan Loorbach pint zich voor een belangrijk deel vast op de huidige situatie. Zijn club, die toch een prima seizoen heeft gemaakt, is (weer) zijn sponsor kwijt. Nu is het komen en gaan van sponsors in de Ne derlandse (zaal)sport een vrij normale zaak. Ook het plotseling opzeggen van het contract is nauwelijks nog een bijzonder heid. „De financiering van het bas ketbal”, zegt Jan Loorbach, „is in de komende jaren een zeer be langrijke zaak. Ik zie het duidelijk breder dan sponsoring alleen, maar je komt niet onder externe geldgevers uit. Het is vooral nu een probleem, omdat het redacti onele beleid van veel kranten zich afzet tegen het noemen van sponsornamen. Ik verzet me overigens tegen de mening, dat sponsoring gratis reclame zou zijn. De bedrijven hebben er erg veel geld voor over. Maar we zullen de situatie moeten aan vaarden. Daarmee is wel een a Een plaatje dat tientallen ke ren is gemaakt De langste basketballer van Nederland (2 17 meter) met de kleinste scheidsrechter Cees Dishoeck (1 63) Jan Loorbach: „Om de reden die De Jong aanvoert is het logisch wanneer we ons achter de internati onale regels stellen. We moeten de zaak gewoon afbouwen. Ik hoop en vertrouw er op, dat Nederlandse spelers ruimte krijgen bij de ver- i dat de verhoudingen binnen het team slecht waren, maar het is nu mogelijk het alleen op trainingen en in wedstrijden met iemand uit te houden. Goede vriendschap was tien jaar geleden een absolute nood zaak. Nu speel je vaak voor eigen eer en ambitie”. Aan ambitie heeft het Jan Loor bach nooit ontbroken. Ook in de vriendenclub Donar pakte hij de zaken serieus aan. Drie keer trainen was voor hem een heel normale zaak. „Het was toen toch wel wat meer dan pure ontspanning. Er is bij Donar vrij snel gewerkt aan beter basketbal”. Dat betere basketbal leidde tot een forse opmars van de Groningse ploeg. Toen Jan Loorbach in 1966 een vaste plaats kreeg in het hoog- VQClILJdl. L/QCll I I ICzC io WUI “Cl I grijpbare financieringsmogelijk- heid weg. Het gevolg zal zijn, dat er op een lager niveau gespeeld gaat worden en dat wordt door het publiek niet geaccepteerd”. ook zijn dagen slechts 24 uur be vatten. Loorbach: „Qua leeftijd zou ik nog wel een paar jaar meekunnen. Maar om me op het huidige niveau te kunnen handhaven, zou ik wat meer moeten gaan trainen en daar heb ik geen tijd meer voor. Gezin, werk en basketbal eisen samen te veel tijd. Het bedrijven van top sport naast een maatschappelijke positie is natuurlijk wel mogelijk. Alleen het spelen van een nationale competitie is geen enkel probleem. Komt er daarnaast nog Europa Cup of Nederlands team bij, dan moet je erg elastisch zijn. Jan Dekker en Kees Akerboom zijn voorbeelden. Veel spelen is echt wel mogelijk, maar het vergt wel iets van je direc te omgeving”. waarop hij met enige trots kan terugblikken. 42 keer kwam hij uit voor het nationale team en beleefde met RZ in het seizoen 1973/74 het landskampioenschap. Kwam daarna in de Euro pa Cup uit en speelde ondermeer tegen grote ploegen als Real Madrid en Maccabi Tel Aviv. Hij kende echter ook minder florissante perio den. Diverse keren verloor zijn ploeg de spon sor. De Rotterdamse meester in de rechten speelde dan een erg belangrijke rol bij het j vinden van een nieuwe geldschieter. Zo’n func- tie vertolkt hij momenteel weer. Sponsor Radio Musette zegde de verbintenis op, omdat met name de Rotterdamse dagbladen geen spon sornamen meer afdrukken. De financiering van het basketbal zal in de toekomst een belangrijk deel van de vrije tijd van Jan Loorbach gaan opeisen. Hij wordt namelijk de nieuwe voorzitter van de Topsport- I liga, een lichaam binnen de Nederlandse Bas- j ketbal Bond, dat speciaal de zaken voor ere- en I eerste divisie regelt Jk mindering van het aantal Neder landse Amerikanen. Dan kunnen ze laten zien, dat ze er echt wel iets van kunnen. Maar ze zullen wellicht minder uitschieters kennen in de Europa Cup en in het nationale team zal er hard gewerkt moeten worden”. Het Nederland team. Jan Loor- Z bach kwam in totaal 42 keer uit voor Oranje. In twee perioden. De - laatste serie wedstrijden in het nati onale team, in België, werd voor de Rotterdammer geen succes. „Ik had me natuurlijk veel voorgesteld van het heroptreden in het Nederlands team. Het was voor mij, na, vier jaar, een uitdaging het weer eens te proberen. Ik had er ook de tijd voor. Mede door de korte intensieve peri ode en het feit, dat de wedstrijden dicht bij huis waren. Het is erg ongelukkig gelopen”. In België ontstonden toen proble men tussen coach Jan Janbroers en Loorbach. Hij wilde eigenlijk wel weg en schaarde zich achter de spe lers, die op het eind van het toernooi het vertrek van Janbroers eisten. „Mijn stem moet je niet meetellen”, zei Loorbach op de turbulente pers conferentie toen in Luik. „Voor mij is het toch afgelopen met het Neder lands team”. Dat afscheid is nu ge volgd door een definitieve stap te rug. „Ik wil”, zegt Loorbach, „nog wel even vaststellen, dat ik het Jan broers nooit kwalijk heb genomen, dat hij me weinig liet spelen. Speel tijd heb ik altijd tot de competentie van de coach gerekend. Dat ik van mijn coaches altijd erg veel speel tijd heb gekregen, is een andere zaak De twee belangrijkste schaakcolum- nisten die we hebben, Jan Hein Don ner in de Volkskrant en Hans Ree in de Haagse Post, hebben deze week allebei een verbitterd stuk geschreven over de wijze waarop Viktor Kortsjnoj door de internationale schaakorganisato- ren wordt behandeld. De Sovjet-Rus- sen, die laffe honden, boycotten elk toernooi waarin hun uitgeweken land genoot meespeelt, en de organisato ren, ook in de westerse landen, zijn de allerlafste honden, want zij trekken hun uitnodiging aan Kortsjnoj in (zo als de Joegoslavische organisatoren van het toernooi in Banja Luka de den), of zij halen zich bij voorbaat al geen moeilijkheden op de hals door de beste schaker ter wereld (officieus) en in ieder geval de op één na beste scha ker ter wereld (officieel) domweg niet uit te nodigen. Maar de allerallerallerlafste honden zijn toch de Nederlandse organisato ren van het Interpolistoernooi, het IBM-toemooi en het Hoogoventoer nooi. Ook zij hebben Kortsjnoj dit jaar niet uitgenodigd, zelfs niet nadat deze er om verzocht had. Zijn ze bij Inter polis, bij de IBM en bij de Hoogovens dan zulke communistenvrienden, zul ke fellow-travellers, zult u vragen, dat zij de nummer twee op de wereldrang lijst, en een van de kleurrijkste groot meesters van het ogenblik, met zoveel gemak laten vallen, alleen maar uit Henk van Ettekoven is een van onze beste scheidsrechters, zo niet de beste. Hij maakte een droom waar die ik jarenlang heb gekoesterd. Dat was nog in de tijd dat Ajax op de rechtsback- plaats over Wimpie Suurbier beschik te, die tot gewoonte had zijn directe tegenstander bij de eerste bal de beste te laten „voelen "dat hij „er was door ogenblikkelijk diens benen tegelijk met de bal onder hem weg te zeisen. Elke scheidsrechter gaf dan een vrije schop, omdat het nog maar in het begin van de wedstrijd was en het pas Suurbiers eerste overtreding was. Bo vendien stak Wimpie dan ook nog al tijd zijn arm verontschuldigend in de lucht, zijn bekende „it’s all in the game-gebaar”, maar het zal niet meer gebeuren. De vrije schop werd geno men, het spel golfde en de linksbuiten hinkte verder. In mijn droom nu, was ik scheidsrechter van een wedstrijd van Ajax, Feyenoord trapte af, de bal ging naar de linksbuiten (Kristensen of zo), Suurbier lelde bal en benen over de zijlijn, stak verontschuldigend zijn arm de lucht in en ik stapte rustig op hem af (er waren precies tien seconden gespeeld) en toonde hem de rode kaart. Een nieuw wereldrecord. Zover als ik in mijn dagdromen ging, dorst Henk van Ettekoven toch niet te gaan, toen hij Ajax-linksback Jan Everse in de wedstrijd PSV-Ajax Op 18 maart 1979 na tien seconden de gele vrees dat de Russen en de aan hen onderhorige schakers uit de satelliet- landen verstek zullen laten gaan? En dan boycotten zij uitgerekend de man die in Nederland voor het vrije Westen koos! Ik herinner het met nog heel goed. In Montreal waren de Olympi sche Spelen. In het perscentrum deed opeens het gerucht de ronde dat de Russische sprinter Valerie Borzov, die in München, vier jaar eerder, goud had gewonnen op de 100 en 200 meter, spoorloos verdwenen was. De in de Sovjet-ploeg opgenomen KGB-agen- ten zouden radeloos de hele stad af zoeken en een Canadese Oekraïner die ik daar ontmoet had wist te vertellen dat Borzov (ook afkomstig uit de Oekraïne) de dag tevoren in de Oe- kraïnse boekhandel in de St. Lawrence Street gesignaleerd was. Feit was, dat Borzov niet meer in het Olympisch dorp was. Het bericht van zijn verdwijning zou bovendien af komstig zijn van een Nederlandse krant of een Nederlands persbureau, zo meldden de Canadezen, dus wat deed ik? Ik nam contact op met Neder land en vroeg of ze daar iets meer wisten dan in Montreal zelf. Over Bor zov wisten ze niets. Maar zojuist was wel bekend geworden, dat de schaker Viktor Kortsjnoj politiek asiel had aangevraagd in Nederland. Ik trok mijn zondagse pokerface aan en begaf me naar de burelen van onze buren, IBI»'„jA 8 Li een Joegoslavisch persagentschap, waar ik zo nonchalant mogelijk vertel de dat we in Nederland niets af wisten over Borzov, maar dat zojuist wel Kortsjnoj politiek asiel had aange vraagd. Die Joegoslaven begrepen, dat dit eigenlijk veel groter nieuws was dan een eventuele asielaanvrage van Borzov. Ik was daar enkele minuten lang een gevierd man. dat die jongen vier jaar geleden nog in Orange City liep te basket ballen”. Zeer waarschijnlijk zal Neder land zich gaan conformeren aan de internationale regel rond dubbele nationaliteit. Een Nederlandse Amerikaan zal dan tenminste drie jaar lid van een club in Nederland moeten zijn, alvorens als Nederlan der te kunnen gaan spelen. Dat zal betekenen dat het aantal „bi-patri- de” spelers zal afnemen. Er mag dan van twee clubs verzet zijn, maar Parker en Amstelveen kijken niet verder dan de neus lang is. Nieuwe spelers uit de VS mogen niet meer als Nederlander aan de Europa Cup deelnemen en dan heeft EBBC-voorzitter Rinus de Jong natuurlijk gelijk, wanneer hij stelt dat de topclubs straks met twee ploegen te maken hebben. Eén voor de nationale competitie en één voor de internationale duels. En dat is zowel financieel als technisch een lastige zaak. De kans bestaat echter dat Nederland in de toekomst een stapje terug zal moeten doen. Amerikanen moest ik scoren. Daar na mocht ik het nauwelijks nog. Dat is soms wel moeilijk geweest. Plin ten maken is erg leuk en als je dat dan niet meer mag, is het een beetje frustrerend. Het grote probleem doet zich voor, wanneer je opeens weer een keer moet gaan scoren. Dan ben je de routine en de zelf zuchtigheid kwijt. Toch heb ik de opdrachten van de laatste jaren niet als ondankbaar ervaren. Het geeft ook bevrediging om je in dienst van het team te stellen. Als ik voor de ploeg positief gedraaid heb, ben ik tevreden. Vorig jaar was ik de beste rebounder van Nederland en dat is ook leuk. Ik hoef niet zo nodig met twintig punten in de krant te staan”. Jarenlang draaide de ploeg uit Rotterdam met twee Amerikanen. Later werd de positie van de Neder landers moeilijker, toen ook op de zuidelijke Maasoever Nederlandse Amerikanen neerstreken. „RZ moest wel mee. Kees Rijvers heeft het bij PSV ook niet vol kunnen houden zonder hard spel, om maar een ander voorbeeld te noemen. Ne derlandse Amerikanen zijn geen slechte ontwikkeling van het bas ketbal. Als de nationale ploeg, met behulp van Nederlandse Amerika nen, de Olympische Spelen in Mos kou kan halen is dat fijn. Een zeer goede zaak zelfs. En dan kan ik best een gevoel van nationale opwinding krijgen. Het voorbeeld zie je bij de ijshockeyers. Dat kampioenschap heeft in Nederland een stuk enthou siasme gemobiliseerd. Spelers wor den voorbeelden voor jongeren. Als iemand zich identificeert met Jim my Woudstra is het niet van belang, Jan Loorbach: „Ik ben nooit een echt goede basketballer geworden. Wel nuttig De periode-Loorbach is de meest turbulente geweest in de geschiede nis van het vaderlandse basketbal. In die tien jaar ontwikkelde de sport zich van een spel dat veelal door studenten werd gespeeld tot een semi-professioneel gebeuren. Basketbal groeide uit tot de popu lairste zaalsport. In die ontwikke ling groeide Jan Loorbach alleen figuurlijk gelukkig mee. Hoe po pulair hij in Rotterdam-Zuid ge worden is, bewees zijn officiële af- scheidsduel. De groten uit de topja ren van RZ waren nog één keertje naar sporthal De Enk gekomen. Ro ger Morningstar, Greg Cassault, Jackie Dinkins en natuurlijk Mar cel Welch (de kleinste speler, die ooit in de eredivisie speelde wa ren er om Jan Loorbach in een zeer volle hal het afscheid te bieden, waarop hij recht had. Bij het terugroepen van zijn beste herinneringen komt Loorbach lo gisch terecht in de topjaren van het toenmalige TransolZRZ en de wed strijden om de Europese beker voor landskampioenen. „De belang rijkste zes punten van mijn carrière scoorde ik in de kampioenswed strijd tegen Punch. Wij moesten winnen om kampioen te kunnen worden en ik maakte toen de laatste zes, beslissende punten”. Maar ook aan zijn Donar-periode bewaart de uit Emmen afkomstige Jan Loor bach prima herinneringen. „In Groningen hadden we vaak fantastische lol. We kwamen bij voorbeeld elke maandagavond bij elkaar in een café, waar we een vaste tafel hadden. Coach Klaas Bruin leidde het avondje. De sfeer was toen heel anders. We waren echte vrienden. Dat is nu een beetje anders. Daarmee wil ik niet zeggen kaart gaf. Geel, dat is geen rood, maar het was tenminste meer dan niks. Zo’n scheidsrechter moet wel een goede scheidsrechter zijn, hij toont ermee aan het spel en de spelers te begrijpen. Toch schijnt Van Ettekoven na Go Ahead Eagles-Ajax te hebben overwo gen er het fluitje bij neer gooien, nadat hij door alles wat Go Ahead was naar de eeuwige jachtvelden was gewenst. Daarbij had hij zelfs nog na de wed strijd, op weg naar de kleedkamers, een rode kaart moeten tonen aan Jan Groeneweg, die hem toebeet een „huf- ter” te zijn dan wel een „grote lui”. De grootste grief van de Deventena- ren was, dat Van Ettekoven de voor- deelregel had toegepast nadat Piet Schrijvers de doorgebroken Salfisch- berger onreglementair gevloerd had. Ik heb de wedstrijd niet gezien, maar ik neem nu even aan dat deze voorstel ling van zaken juist is. Dan zat Van Ettekoven inderdaad fout. De grootste voordeelregel in het voetbal is de pe nalty. Het voordeel van de aanvaller moet wel heel groot zijn, wil dat opwe gen tegen een strafschop. Uit het blote feit dat Go Ahead Eagles niet scoorde uit dat voordeel, kan voor 95 percent de conclusie worden getrokken dat er geen sprake was van voordeel maar van nadeel. Ik hoop dat Henk van Ettekoven hier zijn voordeel mee doet en nog lang en gelukkig blijft scheids rechteren. STOPPER van Het zal wel even wennen zijn. Een basketbal- competitie zonder Jan Loorbach. Toch is het nu zover. De langste Nederlandse basketballer heeft afgelopen woensdag definitief afscheid genomen van de topsport. Negen 'zoenen lang was Jan Loorbach één van de op u.lendste spelers in Nederland. In de eerste plaats natuur lijk door zijn enorme lengte (2.17 meter), maar ook door zijn spel. „Ik ben,” zegt hij, „nooit een echt goede basketballer geworden. Wel nuttig”. En daarover kan nauwelijks enig misverstand bestaan. Nuttig is Loorbach voor zijn ploeg, één eredivisieseizoen Donar en acht Rotterdam- Zuid, zonder meer geweest. Met Jan Loorbach verliest het Nederlandse basketbal één van zijn opvallendste spelers. Vaak is hij uitgelachen om zijn wat stuntelig overkomende bewegingen of om zijn stemge luid, dat het beste als „donkerbruin" omschre ven kan worden en vaak boven het geluid van een rumoerige sporthal uit te horen was. Jan Loorbach heeft een loopbaan achter de rug. Jan Loorbach weet waar hij over praat. Hij heeft die situatie aan den lijve ondervonden. Na de financieel gezonde jaren onder de naam Tran- sol/RZ, viel de Rotterdamse ploeg ver terug. Weliswaar stak een plaat selijke handel in platen wat geld toe, maar het was ontoereikend om aan de top te blijven. Slechts omdat de eerste-divisieclubs geen interes se hadden in promotie, kon RZ vo rig jaar in de eredivisie blijven, in middels met een andere geldschie ter. De naam van een eventuele volgende sponsor zal Jan Loorbach niet meer op de borst dragen. Jan Loorbach: „Ik blijf nog wel wat spelen in het derde team. Samen met onder anderen Marcel Welch, Jan Bruin en Rob Hoek”. Namen uit het rijke verleden van de Rotter damse club. Het einde van de car rière van Jan Loorbach komt wel licht wat aan de vroege kant. Met zijn 31 jaar zou Jan Loorbach best nog een paar seizoenen kunnen doorgaan. Hij stopt echter, omdat De lange steeds in 4 t B. c 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27