Geheimen vertellen Schaken Dammen n a Bridge a a n w "T w kleur plaat Zzve k I k A a i A A J rui A W A Hitteen Kippie en Draakie Vijftien vrienden O 1 W A A A A A A A W A A A A A A A H 1 A W A Tc flncta^saan t i z Blijf maar tekenen ÏÉuJc. hlim. Roy vd. Xioatv 4« 4- £jcc~ to 10 N a nQ Jan Timman Dd8-d6? Ree Spectaculair was ook het laatste spel: 8 2 FRANK TEER Timman (aan zet) 5 4 6 E. SPANJAARD V De tienjarige Krista Bank heeft alleen vriendinnetjes: „als je je verveelt kan je met ze spelen. Ik heb één speciale vriendin, dat is Sandra Voorbraak. We bepraten veel met elkaar maar er zijn soms ook dingen, die haar niks aangaan. We helpen elkaar ook wel, bijv, als we ruzie hebben of als ze gevallen is”. Robert Droog (elf jaar) vindt dat hij best met zijn vrienden Marco, Bob en Kees kan lachen. Met Bob en Marco zit hij op de padvinders, waar ze leuk met elkaar kunnen spelen. Soms geeft hij toe hebben ze wel eens ruzie, maar dat lossen ze ook zo weer op. ’s Zomers gaan ze met zijn allen naar het Groenendaalse zwembad. Daar kunnen ze, aldus Robert, het best met elkaar opschieten. Tienjarige Daniëlle haalt haar vriendinnetje meestal op om mee naar school te gaan, maar vaak ook om te spelen: elastieken of touwtjespringen. Monique betekent veel voor Daniëlle. „Ze is het einde voor mij”, luidt de ontboezeming, „net als het einde van dit verhaaltje”. Henk Andria Valero is een echt voetballertje. Dat doet hij meestal met Derk, Wim en Frits. Voor de verandering spelen ze wel eens tikkertje of verstoppertje. Raimo Verwoerdt vindt het niet altijd zo eenvoudig om vrienden te hebben. „Normaal is het leuk. Je kunt altijd met je vriendjes spelen, maar je hebt ook wel eens vriendjes, waar je op het laatst ruzie mee hebt”. Renda Schoonbergen heeft maar liefst vijftien vriendjes en vriendinnetjes, „hele leuke, hoor. Maar ik heb ook wel eens ruzie, dat is niet zo leuk. Ingeborg en Jolanda zijn mijn beste vriendinnen. Ik speel vaak met ze. We gaan ons vaak op zolder verkleden. Op mijn verjaardag heb ik maar twaalf Deze strip is van Nathalie Lecaudé (negen jaar). Ze zit in de vierde klas van de Th. van Eegenschool in Aerdenhout. Het bijzondere van haar is, dat ze in Australië geboren is en in Nieuw-Zeeland heeft gewoond. Nu is ze inwoonster van De Zilk. Ze is één jaar geleden begonnen met Nederlands te leren (ze sprak altijd Engels). Wel, we vinden dat ze prima Nederlands schrijft. En de strips zijn ontzettend leuk. Gelukkig dat Pinto Faro kon helpen. Alleen vragen we ons af: wat is grat? vriendinnetjes gevraagd. Dat was gezellig”. De fraaie oplossing van het tweede dia gram moet u zelf maar eens proberen te vinden. Volgende week zult u hem in deze rubriek aantreffen. Diagram 2 is een combinatie, naar aan leiding van een partij, van de legendari sche Fransman Weiss, in die jaren offi cieus wereldkampioen. Graag ontvangen we ook briefjes, waarin jullie schrijven of je wel eens droomt en wat dan wel. En word Je met een schok wakker? Weet je je de droom nog te herinneren? Zijn het leuke of enge dromen? Kortom, schrijven maar. krant zetten (als dat tenminste kan, want het moet wel met zwarte viltstift gebeuren en de tekstjes moeten niet te klein worden opgeschreven). Blijf maar sturen. Best leuk. B 7 2 5 3 6 4 10 4 10 3 A H B 10 2 A H B 8 9 5 Veel jongens en meisjes hebben gereageerd op ons verzoek om eens wat te schrijven over vriendjes en vriendinnen. Het blijkt dat iedereen minstens één goede vriend of vriendin heeft. Dat is erg gezellig en bovendien kun je mekaar dan ook goed helpen. En je kan elkaar tenminste ook je geheimen vertellen. Derk Boer uit Velsen-Noord vertelt over zijn vriendje Henkie Andria Valero (ik denk, dat dat geen Nederlandse jongen is). Die Henkie is heel leuk. Als hij of Derk geld heeft dan verdelen ze dat. Dat zijn nog eens dikke vrienden. Zo krijg je geen ruzie ook. Binnen spelen ze met de auto’s, playmobil of soldaten. Buiten is het voetballen geblazen, dan met een groepje jongens. Irina de Boer speelt als het maar even kan buiten. Ze doet met haar vriendinnen „helistiek of touwtje springen”. Zaterdags gaan ze naar de bibliotheek. De negenjarige Esther heeft Annelies als vriendin. Die twee zijn gek op barbies. Esther: „Als ik geen vriendin zou hebben, vond ik alles niet zo leuk. Alleen zijn is ook niet alles. Nee hoor, ik heb liever een vriendin”. Arno de Lange (11 jaar) mag Ronald Kunis en Geri Hofstee zijn vrienden noemen. Ze wonen bij elkaar in de buurt en ze kunnen goed met elkaar opschieten. Arno schrijft: „Je hebt vrienden om elkaar te helpen en om met elkaar over iets te praten. Als we ruzie hebben praten we het meestal uit, maar we vechten nooit. Als we een geheim hebben dan gaat het alleen tussen ons drieën en we zeggen nooit wat tegen onze vader of moeder”. Eén van die vrienden (Geri Hofstee) stuurde ook een briefje: „Ik heb veel vriendjes, maar Ronald en Arno zijn de beste. We praten veel met elkaar bijv, over schoolvoetbal of het doorgaat. We helpen elkaar. Heeft de één moeilijkheden dan proberen wij hem er uit te helpen”. Jacqueline Suart (tien jaar) heeft vrienden en vriendinnetjes. „Dat is veel leuker, anders verveel je je maar zo. Als wij een afspraak hebben dan bepraten wij dat met elkaar. Als er geen een het er mee eens is, gaat het niet door. Ik heb vriendinnetjes op de litkins; de litkins is een clubje. Die twee vriendinnen daar heten José en Jacqueline, maar nou ben ik van de litkins af, omdat ik dat niet meer zo leuk vond. Ik heb als vriendinnetje Wendy. Ik had er nog één, maar daar heb ik ruzie mee gehad”. Marcel Buurman (tien jaar) heeft alleen maar vrienden, geen vriendinnen („die heb ik gelukkig niet”, zegt hij). Soms gaat hij knikkeren met zijn vriend of ze gaan blikspuit doen. Dan moet je de bal wegschoppen voor wie hem is. „Ik heb ook zeven vriendjes uit de klas”. A v V A De oplossing van het eerste diagram is a.v.: 31-26, 9-4, 4-15, 50-44, 15-24, 25x34, 35x44, 26x48! schijnlijk in het land der phantasieproble- men thuishoort”. L igterink Timman (aan zet) Op de St. Franciscus Xaveriusschool in Haarlem geven ze elkaar graag bijnamen. Dat schrijft de tienjarige Anro Habraken. Hij zelf wordt Draakie genoemd. Zijn grote vriend Ronald de Groot heeft Kippie als bijnaam. Ronald en Arno hebben een professorenboeltje bij elkaar gekregen en nu spelen ze dan ook professortje. Het speelterrein wordt afgewisseld. Om de dag wordt er dan bij Kippie en dan weer bij Draakie thuis gespeeld. Alleen zaterdag en zondag, dan spelen ze geen van beiden. Arno schrijft dat hij een vriend heeft genomen, „omdat hij jou met iets kan helpen en jij hem. Als je naar de bioscoop wilt en je bent alleen dan kan je je vriendje ophalen en vragen of hij meegaat”. 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 d7-d5, 4. Pbl-c3 c7-c5. Langs een omweg is het halfklassiek damegambiet op het bord gekomen. 5. c5xd5 Pf6xd5, 6. e2-e4 Euwe’s „Openingen” tekenen hierbij aan: „Een ouderwetse voortzetting. Van het witte centrum gaat niet veel kracht uit, omdat zwart de spanning door ruil be langrijk kan verminderen”. Timman is het met deze visie niet eens; hij meent dat wit ondanks de ruil van twee paar stuk ken zeer goed komt te staan. 6 Pd5xc3, 7. b2xc3, 7. b2xc3 c5xd4, 8. c3xd4 Lf8-b4+ 9. Lcl-d2 Lb4xd2t 10. Ddlxd2 0-0, 11. Lfl-c4 Pb8-d7. Euwe vindt het alterna tief Pc6 beter. 12 0-0 b7-b6, 13. Tal-dl Lc8- b7. Tot hiertoe overbekend, maar Jan komt nu met een nieuwtje inplaats van het gebruikelijke 14. Tfel. 14. d4-d5!? Pd7-c5. Zwart moet letten op de6:. 15. Tfl-el e6xd5, 16. e4xd5 Pion d5 kan een gevaarlijk heer worden, maar voorlopig is Wie schrijft er eens een proefschrift over de psychologische structuur van de schaakmeester? De kracht, resp. (over-) gevoeligheid daarvan is n.l. van het groot ste belang voor zijn schaakmeesterschap. Zo zou het wel eens kunnen zijn dat men ongewild Jan Timman omlaag heeft gehaald door hem „omhoog te schrijven”. Voor sommigen was hij bijna al wereld kampioen. Als favoriet voor het nationale kampioenschap verloor hij echter al in de eerste ronde. Hij had wit tegen Ree, één van zijn voornaamste concurrenten. Was het, ge zien de krachtsverhoudingen, niet van zelfsprekend dat hij rekende op een overwinning? De Scheveningse variant van de Siciliaan kwam op het bord. Jan liep storm met al zijn stukken tegen de zwarte koning, maar Ree was als beton. Tegen een Karpov zou Timman vermoe delijk wel berust hebben in een puntende- ling, maar tegen Ree was zulks toch zijn eer te na. Wanhopig bleef hij zoeken naar winstmogelijkheden, waardoor hij ge heel tegen zijn gewoonte in in hevige tijdnood geraakte. Twee zetten vóór de tijdcontrole was de stelling ontstaan, weergegeven in dia gram 1. Noord gever, NZ kwetsbaar. Na 2x pas opende zuid (Paul Felten) in de 3e hand met 4 Ha, waarop Bep Vriend als west 4 Sch. produceerde, het door André Mulder (noord) gedoubleerde eindcontract. Eenzelfde biedverloop overigens dat aan vele tafels was geproduceerd, maar bij het spelen liepen de wegen uiteen. Goed is eerst de topslagen in harten te incasseren, gevolgd door klaveren naar het aas. Klaveren terug stelt zuid vervol gens in staat te troeven met de 10, waar door uiteindelijk troef boer van noord promoveert tot een slag; samen met Ru A goed voor twee down. Deze speelwijze, ook wel uppercut genoemd, werd lang niet door iedereen gevonden en was dan ook goed voor 43 van de 62 punten. Een downslag minder leverde precies het ge middelde op. B 9 4 10 9 9 3 2 A V B 5 2 2 N B 7 6 5 3 10 6 V v 4 2 H V 7 4 H 9 8 7 6 4 V V 8 85 4» 3 Het negende Interpolis-kampioenschap is verrassend gewonnen door de Haags- Rotterdamse combinatie Joop Meys en Rudi Montnor. In de finale namen zij de leiding na de derde van de 14 ronden en finishten tenslotte royaal als eersten, daarbij vele Nederlandse sterren achter zich latend. (Wye- XweTGf Timman (aan zet) Reeds de kritieke stelling 20. Pd4-f5ü Een fraai en diep berekend loperoffer 20. Dh4-f6?? Jammer; na 21. Pf5xg7! gaf zwart het op, omdat het paard niet geslagen mag worden. De essentiële vari ant was natuurlijk geweest 20. Dc4: 21. Tg3! Niet 21. Dg5 Pe6! 21. Pe6! Niet 21. g6, 22. Dh6 Pe6, 23. Th3 enz. 22. Pg7:! Td5:! Het enige tegenspel; er komen matwendingen langs de eerste rij. 23. Pe6+ Kh8, 24. Db2t f6, 25. Tel Deze moeilijk te vinden zet moest Timman in calculeren, toen hij zijn loper offerde op 25Tf7, want na 26. Pg5 Tf8, 27. Pf7+! benevens Te8+ enz. Maar zwart heeft nog allerlei eerste-lijngrapjes; a) 25De4! dat echter faalt op de verborgen parade 26. Dal! b) 25Tb5, 26. Pf7+ Df7: 27. Db5: en wint. Wie dit vooruit berekenen kan, blijft een speler van topklasse! Hans de Vrind en Jan Zwerver (Leiden) werden tweede, de Amsterdamse combi natie Jos Jacobs en Eddy Roosnek legde beslag op de derde plaats. Het favoriete koppel Hans Kreyns met Hans Vergoed, West gever, allen kwetsbaar. Nauwkeu rige bieders die uit slem bleven, hielden aan dit spel weinig punten over, omdat tegen de vele 8 Ha- en SA-contracten de klaverstart in totaal maar één keer gevon den werd. De top was voor de westspeler Jan Roozepboom die 6 SA gedoubleerd speelde en dat mocht maken na de start met Sch. 9. De slag was via de vrouw voor het aas, waarna een kleine schoppen na het lot van zuid bezegelde. T. SCHIPPERHEIJN tegen Ligterink. Hij wist dat deze in glan zende vorm verkeerde, zodat een volledi ge inzet noodzakelijk was. Het treffen vond plaats in de elfde ronde, toen Jan nog slechts een half punt op de Groninger achter lag. Na 20. Tal-dl had Jan met zwart een plezierige vechtstelling bereikt, weergegeven in diagram 2. Er liggen wen dingen klaar als 20Pd4, welke ge bruik maakt van het ongedekt staan van La4. Na 21. Pd4: La4: heeft zwart het loperpaar en goede kansen. Een sterke voortzetting was b.v. 20g4 met boei ende complicaties. Inplaats daarvan gooit wit met één ondoordachte zet zijn laatste kans op de landstitel weg. 20b7-b5? Een onbegrijpelijke voortzetting, niet zo zeer omdat voormelde wending er nu uit is, maar vooral omdat zij een stuk kost. 21. e4-e5! Alert gereageerd; na De6 of De8 beslist 22. Pc7: en op Dg6 volgt 22. Lc2. 21Pc6xe5. Dit was zwarts be doeling, maar na 22. Pf3xe5 Lg7xe5, 23. De2xe5 Dd6xe5, 24. Telxe5 verliest zwart op 24ba4, 25. Pf6+ zijn Ld7. Hij probeerde nog 24. f6, 25. Pe7+ Kg7, 26. Ted5 ba4: 27 Td7: Td7: 28. Td7: Kf7, 29. Tc7: Ke6, 30. c4 en 1-0. Gelukkig deed Jan ook uitstekende din gen. Als voorbeeld zijn bliksemoverwin- ning met wit tegen Langeweg. Het partij tje van slechts 21 zetten is vooral specta culair op grond van een variant, aan wel ke de spelers niet toekwamen, maar van welke u zult genieten. Bladerend in een plakboek met zeer oude damrubrieken kwam ik een alleraar digste „causerie over het damspel” tegen van de hand van de auteur C. H. Broek- kamp (schrijver van een aantal, nu anti quarische, damboeken), geschreven in het jaar 1907. Graag wil ik u laten meegenieten van wat leuke fragmenten daaruit die o.a. handelen over de geschiedenis en de ver schillende verschijningsvormen van het damspel. „Dan vindt men in het Koloniaal Museum van Artis nog een oude afbeel ding, voorstellende: twee Oosterlingen (Japanners?) zittend voor een dambord, waarop witte en zwarte steentjes zijn ge plaatst. Als een curiositeit kan ik hieraan nog toevoegen dat de ruiten op dit bord een en dezelfde kleur hebben en dat het aantal steentjes veel grooter is dan bij ons het aantal schijven, terwijl, volgens overlevering, dit spel zeer gecompliceerd en soms dagen, ja zelfs weken, kan duren”. Menigeen zal in deze beschrijving het spel Go herkennen, dat zich ook in ons land de laatste tien jaar in een groeiende populariteit mag verheugen. „In Saksen bracht men weder een nieu we of liever gewijzigde methode te voor schijn: De 40 schijven worden op het bord geplaatst, zoals dit bij het Poolsch spel (tegenwoordig de internationale spelvorm - red.) geschiedt. Nu mag men uitsluitend in voorwaartse schuine richting schuiven, doch bij het slaan mag men, zowel in horizontale en verticale, als in schuine richting slaan, bv. een witte schijf op het veld 36 staande mag de volgende slag maken: 36-27-7-18-9-29-20-40-38-29-27 (10 stukken slaande). Ik wil het goede of min der goede van deze methode thans niet behandelen, maar durf wel zeggen, dat zij mij niet behaagt! In Friesland heeft men zich nog steeds aan deze speelwijze vast gehouden en dit vooral, omdat vele Frie- sche dammers de meening zijn toegedaan dat deze speelwijze al eeuwen oud is. Dat men hieromtrent in dwaling verkeert, is met bovenstaande genoegzaam aange toond Ik vertrouw dat deze kleine cau serie veel zal bijdragen tot opwekking van dammers, die willen medewerken om één algemeen erkende speelwijze te verkrij gen. Het streven naar eenheid in spelre gels is de eenige te volgen weg, om het damspel, dat in schoonheid boven elk ander spel verheven staat, op een stand punt te brengen, waarop het recht heeft”. Hier was werkelijk de ware damliefheb ber aan het woord! In diagram 1 staat een probleem afge- beeld uit de rubriek van 17-3-1907. Het commentaar van Broekkamp wil ik u niet onthouden: „Ofschoon weinig gevoelende voor fan- tasieproblemen, daar het natuurlijke van een opgebouwde stelling alleen de kunst waarde aangeeft, meenen wij voor heden eene uitzondering te moeten maken met het aanbieden van deze reusachtige dam- mencombinatie. Van de auteur is ons niets anders bekend dan dat hij hoogstwaar- V A H A B 4. 10 Er is niet veel meer aan de hand en remise ware dan ook de normale uitslag. Maar in feite maakte J an nu een voor zijn niveau onbegrijpelijke blunder. 39. De4- <6?? Geeft volstrekt onnodig een es sentiële pion weg, waarna wit verloren staat, vooral door de onveilige stand van zijn koning. Het gevolg was: 39. Te5, 40. De8+ Kh7, 41. Te6: De5: 42. Dc8 Na 42. Dc6 forceert zwart met Dd5+ dameruil. 42 Db2: 43. Dc6 De5, 44 Da6: De2+ 45. Kg3 Dc2: 46. Db5: Dc3+ 47. Kf4 Da3: 48 Dblt Kg8, 49. Ke5 49. Db8+ faalt op het crossed-check Df8+. 49 De8+ 50 Kd6 Df4t 51 Ke6: Dh2: Zwarts enige zorg is nu nog het voorkomen van eeuwig schaak. Gelukkig bestrijkt hij veld b8. 52. Db3 Kh8! 53. Dc3 Df2, 54 Ke7 h5 en 0-1. Veel erger nog dan deze concentratie- fout-in-tijdnood was het falen van Jan d5-d6 nog geen dreiging. 16. Beter o.i. Df6 en Tad8. De tekstzet kost een belangrijk tempo. 17. Pf3-d4! Dd6-f6. Anders volgt Pf5. 18. Tel-e3! Duide lijk blijkt nu het nut van wits ruimtevoor- deel. 18. Ta8-d8, 19 Te3-f3 Dflihi Langeweg dat na 3 ronden praktisch onderaan stond, wist uiteindelijk toch nog beslag te leggen op de 6e plaats. De 64 paren die zich in de Interpolis finale hadden gespeeld beleefden een spectaculair dagje. De geoliede organisa tie, de gastheerlijke verzorging door Inter polis, de uitermate gevarieerde spellen, het waren allemaal ingrediënten die de faam van dit gebeuren opnieuw beves tigde. H V 6 8 10 5 2 H V 8 9 9 7 6 4 9 7 3 B 7 3 AH87653 W-ï-O z We hebben aardig wat strlptekenlngen binnengekregen. In de loop van de komende weken zullen we die in de Even omvouwen langs de streepjes aan de onderkant en zet hem op een mooi plaatsje neer. t Spuigat ia een rubriek die wordt volgeschreven en -getekend door kinderen van ongeveer tien tot vijftien Jaar. Iedere week worden één of twee onderwerpen behandeld, maar je kunt natuurlijk ook zómaar eens een verhaaltje, een gedicht of een tekening sturen. Denk er wel aan, dat tekeningen met zwarte Inkt of viltstoft moeten worden gemaakt, anders blijft er in de krant niets van over. Stuur je reacties naar t Spuigat, Damiate Pers, Postbus 507,2003 PA Haarlem. Het is pasen het is feest. Sop de haas en Miep de kip hebben hun best gedaan. Kijk eens! Miep de kip heeft een ei. Het is erg groot. Zij geeft het aan Sop Kleur de plaat mooi. Je kunt hem uitknippen en op plakken. zT O

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 29