Afwasmachines goed zuiniger te gebruiken Kamer tikt de vingers Bonden willen weer praten met Philips eens met wijziging huurwet in LEKKER DIER Huurcomité’s Amsterdam niet kabinet op Uit onderzoek blijkt: Over nieuwe CAO K< in Pa NFO is tegen Interesse VS Weer brand in St: ko in Bescherming moet beter Vervoersbonden: Referendum over V. CAO van havens LAC klaagt bij Gardeniers gebouw van sociale dienst in vestiging in N-Brabant Shell helpt met gratis vakopleiding Haags raadslid stelt vragen over Nederhorst voorontwerp minister Pais ZATERDAG Z 'I r I 1 (Var W. nigd bekt fens rika. hing VS poli! maa de u drie Ame Zuic I 4e i^- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Tijdens de onderhandelingen over de nieuwe opzet van het Rijn- Schelde-Verolmeconcern komt een plan ter tafel om het concern in drie groepen te ver delen: a. landactiviteiten en marine; b. reparatie, scheeps bouw in Heusden en scheeps bouw buitenland; c. de VDSM. de bedreigde werf in de Botlek en daarvan afhankelijke be drijven die daaromheen wor den gegroepeerd. Dit blijkt uit het zogenaamde „onderhande- lingsplatform”, waarover RSV met overheid en vakbe weging gaat overleggen. ,2? g WEERRAPPORTEN BINNEN- EN BUITENLAND Plan om RSV-concern in delen op te splitsen wel ::;:y I [het weer I aa trc ne nil ne de lai ve tei gramma voor de reparatie-afdelingen van RDM en Wilton-Fijertoord management van de te vormen vennoot schappen en of groepen tot haar genoe gen moet zijn. Deze personele kanten ma ken echter geen onderwerp van de be raadslaging in dit overleg uit DEN BOSCH (ANP). - Vijf middelgro te Amerikaanse bedrijven zijn geïnteres seerd in Noord-Brabant als eventuele toe komstige vestigingsplaats. De bedrijven op het gebied van fotografische industrie, j electrische en electronische bedrijvigheid, auto-industrie en de voedings- en genots middelenindustrie, hebben serieuze con tacten gelegd met de provinciale overheid. Dat vertelde Gedeputeerde J van der Heijden gisteren op een persconferentie Van der Heijden is onlangs met enkele ambtenaren en vertegenwoordigers van het Brabantse bedrijfsleven naar de Vere nigde Staten geweest. Daar werden bezoe ken afgelegd bij ruim dertig bedrijven die in het verleden hadden laten blijken meer informatie te willen hebben over de vesti- gingsmogelijkheden in Brabant. Een ad vertentiecampagne van de provincie in een Amerikaans tijdschrift had vorig jaar ruim 1400 reacfies opgeleverd Daarnaast is volgens deze groep de regering geheel voorbijgegaan aan de eis van „geen ontruiming voor dringend eigen gebruik door de verhuurder” „Er is zelfs sprake van een verslechtering De verhuurder kan niet alleen voor zich zelf een beroep doen op de ontruimings- grond, dringend eigen gebruik" maar ook ten behoeve van zijn verwanten Hierdoor wordt de positie van de huur der verder verzwakt aldus de comité s, die vinden dat ontruiming op grond van dringend eigen gebruik geheel moet vi i - dwijnen. De Stichting Lekker Dier heeft gisteren m het Amsterdamse IJ gedemonstreerd tegen de le vensomstandigheden van de dieren in de bio- industne Een groepje demonstranten wilde het IJ overzwemmen, maar stuitte onderweg op een boot van de Rijkspolitie Zwemmen in het IJ is namelijk niet toegestaan Eer vlami gang< inzitt veria He1 rucht op dt bran< na oj Va: deelc blagt sche slote; korti week cent pens voor deze zend zw. bew h. bew 1. bew h. bew. h. bew zw. bew 1 bew 1. bew zw. bew. I. bew 1 bew on bew. 1. bew onbew zw. bew 1. bew h bew onbew regen 1. bew h bew zw bew zw. bew regenbui h bew h bew motregen motregen zw. bew 1. bew. onbew geh.bew. h.. bew. zw. bew zw. bew onbew. 1 bew. zw, bew zw. bew 1. bew. 1 bew onbew. wnw o o O o n w.st. ono n nw n n nno o zw nno BR beide de bi, de tij zettei werk De van bond een 1 per i arbei Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis een van cent. FR. te dr heeft tussei '(Hess voorg ven f gewo Acl meer LC ring zome schrt taire Radi verk; seerc zulle vaan zijn van nog word He beslc dent, werd i nië ce< we we ter au: dal de ono no wzw zzw o w.st. no zzo ono w nno nno w ozo zzo o z «k ft 0 0 o o o o o o 0 o o o o o o o o 0.3 o o o 8 04 0 0 2 3 0 0 0 0 0 0 0 0 o 15 0 0 0 0 - C£ 16 18 18 17 20 12 17 18 6 20 12 16 18 19 21 20 19 17 10 16 17 13 15 16 17 18 15 18 22 15 17 12 20 17 14 19 16 18 9 21 23 20 AMSTERDAM (ANP). Voor de derde maal binnen één week is (ürand uitgebro ken in het leegstaande pand van de sociale dienst in Amsterdam Afgelopen zondag brandde dit gebouw grotendeels af en in de nacht van dinsdag op woensdag werd een deel van de restanten weer door vuur verwoest In de’nacht van donderdag op gisteren werd het middengedeelte van het gebouw in de as gelegd. De brandweer bluste het vuur met elf stralen De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak Wat het management in de toekomst betreft, ten aanzien van de personele kan ten der reorganisatie zullen op voorstel en onder verantwoordelijkheid van de raad van commissarissen achtereenvolgens de raad van bestuur van RSV oplossingen worden gezocht en benoemingen geschie den naar raadpleging van de centrale on dernemingsraad en de ondernemingsra den der afzonderlijke maatschappijen. De regering zal aan steunverlening de gebrui- Wat betreft de algemene termijn van drie jaar waarin de huurder tegen de koper beschermd wordt het tweede punt uit de nota van wijzigingen van de beide bewindslieden noemen de comi- té’s dit „slechts een klein doekje voor het bloeden. Iemand die langer dan drie jaar eigenaar is. wordt niets in de weg gelegd om meteen ten behoeve van dringend eigen gebruik te gaan ontruimen", aldus de comité's. Belangrijkste eis van de comité's is dat ontruiming van een huurpand slechts mogelijk mag zijn op met name in de wet genoemde gronden. „Weliswaar is dit door de regering overeengekomen, maar aan de inhoud mankeert nog heel wat", aldus de comité's. Als redenen daarvoor geven zij onder meer dat „het huurrecht een sociaal recht is, dat niet behoort te wijken voor het eigendomsrecht" Ook vinden de co mité's dat de gevolgen van ontruiming niet op de gemeenschap mogen worden afgewenteld Tegen de achtergrond van de te berei ken onderhandelingsresultaten, die niet persé tot in de laatste details hoeven te zijn uitgewerkt, zal de regering haar uit eindelijke beslissing nemen over de steun aan RSV in het algemeen en die aan de werf voor grote schepen in het bijzonder. Deze beslissingen zullen dan worden ge nomen in het kader van het zogenaamde sectorbeleid en het sectorstructuurbeleid, zoals dat met name van de kant van het ministerie van Economische Zaken is ver langd. Van vakbewegingskant is aan aanvul lende doelstelling opgevoerd: de handha ving van de optimale werkgelegenheid, handhaving van de huidige bedrijven en een verdere uitbreiding van de werkgele genheid in de toekomst. Volgende week vrijdag starten de besprekingen tussen de drie partijen op basis van het nu opgezette raamwerk, waarin de RSV-voorstellen over de reorganisatie een belangrijk punt uitmaken. ROTTERDAM (ANP) De Vervoers bonden FNV gaan een referendum hou den onder hun ongeveer 14.000 leden in de haven over de nieuwe COA. Het bonds- bestuur is niet ontevreden over het resul taat, maar de 83 leden van de CAO- groepsraad hebben het akkoord afge wezen Volgens bestuurder Van Eldik van de vervoersbonden richten de bezwaren zich niet op een bepaald onderdeel van de CAO. Het bondsbestuur vindt daarom dat de leden in de haven het laatste woord moeten hebben. Direct na de Pasen worden er stembrie ven verstuurd aan de aangesloten haven werkers. Die moeten voor het eind van deze maand ingestuurd worden en op 2 mei gaat de bond de stemmen tellen. In beginsel zijn de mogelijkheden geo pend om voor de uitvoering van de onder- handelingsuitkomsten een adviesbureau in te schakelen, in opdracht van RSV Als dit gebeurt worden vakbeweging en overheid vooraf gekend in de taakom schrijving voor dit bureau. Over dit werk zal aan de drie partijen rapportage wor den uitgebracht ROTTERDAM (ANP). De bedrijfs- school van Shell in Pernis gaat het ko mend schooljaar zesendertig jongens op leiden tot machinebankwerker. Dat ge beurt kosteloos. Sheli heeft op de bedrijfs- school capaciteit over en wil die benutten met „een kleine bijdrage" aan de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid, zo heeft de maatschappij laten weten. De bankwerkers krijgen geen baan bij de Shell, maar de maatschappij verwacht dat ze met hun vakopleiding zonder veel moeite een werkkring kunnen krijgen in de Rijnmond Voor de raffinaderij zelf worden het komend leerjaar ook zesendertig leerlin gen aangetrokken. Ze krijgen een tweeja rige opleiding tot operator. De laatste ja- ren nam de bedrijfsschqol steeds minder leerlingen aan, het afgelopen jaar zelfs geen enkele. De vraag naar raffinaderij- personeel neemt echter weer toe en de schoolbanken in Pernis moeten weer ge vuld worden Bij Shell Chemie in Pernis is gisteren een kleine hoeveelheid vinylchloride ont snapt. Het lek werd volgens de politie in Rotterdam snel ontdekt. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Om de installatie te ontlasten heeft Shell tegen de avond zes ton vinylchloride op grote hoogte laten ontsnappen Dit was volgens de politie een ongevaarlijke ma noeuvre. Vinylchloride is een giftige en zeer brandbare stof die echter snel ver vliegt DEN HAAG (ANP) Het voorontwerp over de medezeggenschap in het onder wijs heeft met medezeggenschap mets uit te staan. Het dekt de achterliggende be doeling en noodzaak van een vertaling van de Wet op de Ondernemingsraden voor het onderwijs totaal niet. Dat zeggen de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (NFO) en de drie samenwerkende centrales De me dezeggenschapsraad in de school wordt van groot belang, maar het bevoegd gezag stelt het reglement vast zonder vooraf gaande toestemming van personeel, ou ders en leerlingen. Zij mogen slechts ad viezen geven die de schoolleiding zonder meer naast zich neer kan leggen. Het voorontwerp maakt het met name in het bijzonder onderwijs mogelijk dat de medezeggenschapsraad voor een aanmer kelijk deel uit leden van het bevoegd ge zag bestaat, aldus de bezwaren. De enige vorm van medezeggenschap die in het voorontwerp staat is volgens de organisaties het adviesrecht. Daarbij ont breekt echter een beroepsmogelijkheid wanneer het advies van de medezeggen schapsraad niet tot uitmg komt in de beslissingen van de leiding. Het belang rijkste. een recht van instemming met bepaalde beleidszaken, al jaren opgeno men in de Wet op de Ondernemingsraden, ontbreekt volledig aldus de reactie. Voor wat betreft de scheepsnieuwbouw zal worden gesproken over factoren om de kostprijs te verlagen, de organisator! sche opzet van VDSM, doelmatigheidsver beteringen, omvang van de eventuele steun, mogelijkheden voor de orderbezet ting Daarbij moeten zoveel mogelijk de sociale en financiële gevolgen worden aangegeven De vormgeving van de aan de RSV te verlenen steun, waarvan in feite wel wordt uitgegaan, kan onderdeel van het overleg uitmaken Daarbij moet rekening worden gehóuden met de be voegdheden van de Beleidscommissie Scheepsbouw De regering houdt de uit eindelijke verantwoordelijkheid Weer in binnen- en buitenland d verdeling via groepen moet geschieden en als dat zo is hoe ver die verdeling dan moet gaan Alternatieven zijn bijvoor beeld complete splitsingen of het maken van sub-holdings Verder is de vraag aan de orde hoe deze groepen dan samenge DEN HAAG (ANP). Wil het Haagse college van B en W alsnog deelnemen in een samenwerkingsverband met de ge meentebesturen van Amsterdam en Rot terdam ter overname van ee.n deel van het Nederhorst-concern? Is het college ge raadpleegd over het initiatief dat deze twee steden daartoe genomen hebben? Die vragen heeft het Haagse gemeente raadslid G. F. van Otterloo (PvdA) aan het college van B en W van die stad gesteld Amsterdam en Rotterdam hebben zich gemeld als gegadigden voor twee bedrij ven van het Nederhorst-concern Muijs en De Winters met negenhonderd man perso neel en Van Gents Bouwbedrijf met twee honderd werknemers. AMSTERDAM (ANP) De geza menlijke comité’s huurbescherming in Amsterdam hebben met teleur stelling kennis genomen van de na dere memorie van antwoord van minister De Ruiter (Justitie) en staatssecretaris Brokx (Volkshuis vesting) met betrekking tot de huur bescherming. De comité’s vinden dat de regering niet tegemoet geko men is aan hun eisen. Dit heeft een woordvoerder van de gezamenlijke comité’s gisteren meegedeeld. ROTTERDAM (ANP) Het Landelijk Comité Zuid-Molukken (LAC) vindt dat het ministerie van CRM vreemde wegen inslaat met het geld dat bedoeld is voor oriëntatiereizen van Molukkers in Indone sië. In een brief aan minister Gardeniers van CRM zegt het LAC, dat het ministerie de laatste tijd alleen maar reizen susidi- eert van Nederlandse journalisten, die de Zuid-Mqlukken willen bezoeken. Volgens het comité kwam het reisgeld van een tv-team van de IKON uit de fondsen van het zogenaamde „joint comit tee", een samenwerkingsverband van ambtenaren van CRM en de Indonesische ambassade in Den Haag. Het LAC zegt dat uit dat reispotje voor de Molukse oriëntatie ook de reis wordt gefinancierd die twee medewerkers van Vrij Neder land binnenkort willen maken in Indo nesië. Het LAC „plaatst vraagtekens" bij dit beleid, aldus de brief aan minister Garde niers. Als journalisten gesubsidieerd moe ten worden, vindt het LAC, dan kan CRM beter medewerkers van Zuid-Molukse bladen uitnodigen om de Molukken te bezoeken Behalve de RSV-voorstellen, waarvdn nog maar de grote lijnen bekend zijn (nadere uitwerking wordt volgende week gepresenteerd) komen andere punten aan de orde. Zo doet zich de vraag voor of de ARNHEM (ANP) Afwasmachines kunnen over het alge meen zuiniger wor den gebruikt zonder dat het reinigingsef fect noemenswaardig verloren gaat. Dat zegt de Kema in Arn hem na een onder zoek naar de moge lijkheden tot energie besparing bij afwas machines. Behalve de RSV-voorstellen kunnen ook voorstellen van vakbonden, onderne mingsraden en gedachten van overheids- zijde in dit overleg worden ingebracht, zo is bepaald Verslaggeving aan en vooraf gaande raadpleging van de achterban is daarbij mogelijk RSV zal de vakbanden, de centrale ondernemingsraad en de overheid van alle nodige informatie voor zien Eind april-begin mei moeten de on derhandelingsresultaten aan de regering worden gerapporteerd, op basis waarvan deze dan haar besluitvorming kan af ronden Er zijn volgens de Ke ma twee manieren om de apparaten zuiniger te ge bruiken ofwel men ver laagt de temperatuur van het water of men vermindert de hoeveel heid water Doet men beide tegelijk, dan gaat het reinigingsqffoet van DEN HAAG (ANP). De Tweede Ka mer is ontstemd over de opvatting van de regering dat voorafgaand overleg over minder betekenisvolle Europese richtlij nen een te groot beslag zou leggen op de werkkracht van de Kamer. De regering zou er goed aan doen om een oordeel over de vraag, in hoeverre de Kamer overbelast zou worden, aan de Kamer zelf over te laten, zo meent de PvdA-fractie. Een en ander blijkt uit een eindverslag over een richtlijn van de Europese Ge meenschappen voor het plaatsen van overheidsopdrachten voor de levering van produkten. Reeds eerder had de PvdA-fractie er op gewezen dat de Kamer was gepasseerd en voor een voldongen feit was geplaatst. Van CDA-zijde wordt de regering voorgehouden dat de Kamer haar eigen orde bepaalt en zelf kan beoor delen welke richtlijnen overleg en discus-' sie vergen en welke als hamerstuk kunnen worden afgedaan. Over de uitgangspunten is dinsdag overeenstemming bereikt, waarna deze op schrift zijn gesteld. Doel van de onder- handelingen is te komen tot resultaten die ertoe leiden dat RSV met een zo gering mogelijk beroep op overheidsgelden zo spoedig mogelijk een gezond bedrijf wordt, waardoor het in de nabije toe komst economisch èn sociaal weer goed kan functioneren Derde eis van de comité's is „geen huuropzegging bij verbreking van de samenwoning" Volgens hen durft de regering wat dit punt betreft geen keuze te maken en neemt zij deze eis ook weinig serieus, wat zou blijken uit het feit dat er geen enkele concrete toezeg ging wordt gedaan over de termijn waarop dit geregeld zou kunnen worden EINDHOVEN (ANP) De Industriebonden FNV willen weer met Philips praten over de CAO voor dit jaar. Dinsdag aanstaande zal Philips schriftelijk worden uitgenodigd het door de industriebonden opgeschorte overleg te hervatten. Dat heeft A. van de Veen van het NW gisteravond desgevraagd meegedeeld. In de brief van Philips zullen de FNV bonden voorstellen om de gemiddelde werkweek te verkorten tot 39 uur. Is het niet mogelijk om dat te realiseren door het aantal «rewerkte uren per week terug te ZONDAG 15 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 06.45 uur, onder 20.36 uur Maan op 23.55 uur, onder 08.34 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 02.12 uur en 14.36 uur Hoogwater 06.24 uur en 18.43 uur MAANDAG 16 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 06.43 uur, onder 20.38 uur Maan op uur, onder 09.12 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 02.43 uur en 15.09 uur Hoogwater 06.58 uur en 19.20 uur DINSDAG 17 APRIL Zon op 06 41 uur, onder 20.39 uur Maan op 00.59 uur, onder 09.59 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 03.20 uur en 15.44 uur Hoogwater 07.35 uur en 20.00 uur de afwasmachine achteruit De afwasmachine be hoort volgens de Kema tot de huishoudelijke toestellen, die vrij veel energie gebruiken, ge middeld 2.5 kilowattuur per wasprogramma Bij een gebruik van de af wasmachine van een maal per dag betekent dat een jaarverbruik van 870 kilowattuur, wat vol gens de Kema overeen komt met ongeveer het vijfde deel van het totale jaarlijkse elektriciteits gebruik van een gezin' De Kema rekende uit, dat een verlaging van de watertemperatuur van 55 graden tot 45 graden celsius resulteerde m een elektriciteits besparing van 9 procent. Het reini- ringseffect '•(••■minderde brengen tot 39, dan moeten er extra vrije dagen komen Daarnaast vinden de industriebonden dat de regeling met betrekking tot het vervroegd uittreden uitgebreid moet wor den. Tot slot willen deze vakorganisaties dat Philips het overwerk vermindert en het inschakelen van uitzendkrachten beperkt Ook de internationale vakbeweging heeft afgelopen week in Brussel verga derd over Philips. Volgens Van de Veen is daarbij besloten dat in de toekomst gepro beerd zal worden één lijn te trekken voor wat betreft de werktijdverkorting. Boven dien is afgesproken om bij Philips aan te dringen op een hervatting van het overleg tussen de raad van bestuur en de Europe se vakbeweging. Dat overleg heeft vijf jaar geleden plaatsgevonden Philips voelt er, aldus Van de Veen, niets vooi' om weer te gaan praten. u Es .SE SC E2 n n n wzw ono Vooruitzichten voor maandag opgesteld door het KNMI Eerst buien, later weer droog en zonnig. Lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland Aantal uren zon 4 tot 13. Minimumtemperatu ren omstreeks 6 graden Maximumtemperatu ren omstreeks 13 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent Kans op een geheel droog etmaal 70 percent In leder geval moet worden onderhan deld over bundeling van divisies en opzet van de diverse werkmaatschappijen; spreiding van verantwoordelijkheden; kortere beslissingslijnen dan tot dusver bestaan; de opzet van het management. Wat de sociale paragraaf betreft, voor de vakbeweging is het afsluiten van de ga rantie dat de bestaande arbeidsplaatsen behouden zullen blijven het uitgangspunt in dit overleg. Men gaat ook praten over vele details Voor wat de zogenaamde landactiviteiten van het concern betreft zijn er bijvoor beeld de gevolgen van het loslaten van de tot dusver gebezigde richtlijn dat toeleve ringen aan de scheepsbouw binnen het concern worden besteld Inzake de repa- ratiewerven (de reparatie-afdelingen van VDSM, Wilton-Fei jenoord, Rotterdam sche Droogdok Mij., Scheldepoort en Piet Smit) gaat het om mogelijkheden tot kos tenbesparingen en de invulling van een samenbundelings- en moderniseringspro- in dat geval niet noe menswaardig. Vermin- dering van de gebruikte hoeveelheid water per spoelgang van 11.5 liter tot 9 liter leverde een energiebesparing op van ongeveer 12 procent. eveneens zonder al te grote achteruitgang in kwaliteit, aldus de Kema Een combinatie van beide maatregelen resul teerde, bij een verlaging van de temperatuur tot 44 graden en verminde ring van de waterhoe- veelheid tot zes liter, in energiebesparing maar liefst 25 pro- Het reinigingsef- fect ging in dat geval echter ook met ongeveer 25 procent achteruit, zo blijkt uit het Kema-on- derzoek. w;..g

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2