Lt P S beedigd als Loele president Oeganda China: patrouilleboot beschoten door Vietnam Washington weigert excuses „Rol VS uitgespeeld y in Midden-Oosten** blijkt slecht I Guerrillaleider Paasverkeer Executies in Tientallen doden Mozambique Vulkaan komt Weer honderden er ns Verkiezingen in Nigeria Kettingbotsing in Westduits bij defecte kerncentrale Staking voor kortere werktijd in België in Nicaragua niet gesneuveld Bevrijdingsfront eist aanslag VS-soldaten op bootvluchtelingen in Hong Kong Vrijheid voor oud-regering van Mauretanië w 8 bij onlusten in noordoost India In Iran opnieuw terechtstellingen tot uitbarsting VANDAAG BEGIN VREDESOVERLEG van sa i: ambassade (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Vere nigde Staten hebben gisteren bekendgemaakt dat twee de- fensie-attachés van de Zuidaf rikaanse ambassade in Was hington binnen een week de VS moeten verlaten. Volgens politieke waarnemers is de maatregel een vergelding voor de uitwijzing, eergisteren, van drie functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Zuid-Afrika. <1 BINNEN- EN BUITENLAND ;p de Het Chinese ministerie van Buitenland n om re de n de it de name dat de nmer- gd ge- Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de VS zich niet zullen verontschuldigen in verband met de beschuldigingen over spi onage. De twee Zuidafrikanen die de VS moe ten verlaten zijn commandant Commodo re William Duplessis en kolonel Gert Coet zee. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben zij een hogere rang dan de drie Amerikanen die Zuid-Afrika moeten verlaten. In Ist,anboel kwamen gisteren twee poli tiemensen en een lid van een uiterst linkse groepering om het leven tijdens een vuur gevecht. twerp inder- jts uit ie be taling raden schap ;ns de ij ont- ikheid -■ggen- in de elang- g met tgeno- raden. MANAGUA (AFP/AP) Het Sandinis- tisch Bevrijdingsfront in de Middename- rikaanse staat Nicaragua heeft gisteren ontkend dat bij de strijd om de door de Sandinisten bezette stad Esteli de aan voerder commandant Ruben om het leven zou zijn gekomen. Wel heeft het front toegegeven dat be velhebber Blando, alias Froilan, is gedood door troepen van president Somoza. Eenheden van de Nationale Garde heb ben gisteren met tanks en vliegtuigen de strijd om Esteli voortgezet. Vluchtelingen zeiden dat de aanvallen een groot aantal mensenlevens hebben gekost, maar hoe veel is niet bekend. De Sandinisten hou den de stad sinds vorige week zaterdag bezet. n g eratie O) en ie me- wordt gezag ooraf- il, ou ts ad- onder voers- i hou- i in de londs- resul- CAO- afge- n 1- g >t f- 11 ir :o e r r n 1 n t. e n e Sovjet-Ume in het proces om het conflict tussen Israel en de Arabische wereld tot een oplossing te brengen ..Er moet nieuwe internationale activi teit worden ontplooid waaraan de Sov jet-Ume en andere betrokken partijen in het gebied kunnen deelnemen", zo zei hij in het interview Dit heeft koning Hoessein van Jorda nië verklaard in een gisteren gepubli ceerd vraaggesprek met het Libanese weekblad Al Hawadess. Zijn opmerking wordt gezien als een duidelijke oproep terug te keren tot vredesoverleg onder auspiciën van de Verenigde Naties, zoals dat van Genève aan de vooravond van de oorlog in het Midden-Oosten in 1973 Doelend op de verkoeling die als ge- TEHERAN (AP). Iraanse autoriteiten hebben gistermiddag nog drie van moord en corruptie beschuldigde politie-officie- ren van het oude regiem laten executeren. Onder de laatste geëxecuteerden, die de Iraanse staatsradio meldde, bevond zich de luitenant-kolonel van politie Isfaham. Hij werd in Shiraz terechtgesteld op de beschuldiging dat hij „door en door cor rupt” was en betogers die tegen de sjah hadden gedemonstreerd met een pistool had doodgeschoten. -rslag Ge- van ering d de amer ingen vordt amer >eoor- iscus- innen (Van onze redactie buitenland) HONG KONG Vietnamese oor logsschepen hebben onlangs een Chi nese patrouilleboot beschoten bij de Paracel-eilanden in de Zuidchinese Zee, zo heeft China gemeld. China en Vietnam betwisten elkaar de soeve reiniteit over deze eilanden. an de n zich an de im dat woord „Het minste wat de VS kunnen doen, is hun verontschuldigingen aan te bieden aan de Zuidafrikaanse regering voor de ernstige schending door Amèrikaanse vertegenwoordigers van onze territoriale integriteit en soevereiniteit”, zo liet Roelof Botha gisteren weten aan de Zuidafri kaanse zaakgelastigde in Washington Wil liam Retief. volg van het Amerikaanse aandeel in de Egyptisch-Israelische toenadering is op getreden in de betrekkingen van Jorda nië met de Verenigde Staten, verklaarde de vorst in het interview verder dat „wij onder geen voorwaarde ook maar een decimeter Arabisch land of ook maar een snippertje van de Arabische en Pa lestijnse rechten op Palestijns land zul len prijsgeven" Hoessein wil een groter aandeel van de MAPUTO (AFP). In Mozambique zijn vier Rhodesiërs en vijf Mozambikanen geëxecuteerd, nadat ze vorige week we gens „hoogverraad, spionage en huurling- schap" ter dood veroordeeld waren. Dit is gisteravond officieel in de hoofdstad Ma puto bekendgemaakt. De negen werden veroordeeld door het revolutionaire volkstribunaal, dat op 29 maart is opge richt. Een aantal van de negen had deelgeno men aan aanvallen op Rhodesische vluch telingenkampen in Mozambique, zo is in een communiqué van het tribunaal be kendgemaakt. Onlangs werden door hetzelfde tribu naal tien mensen, onder wie een Portu gees en twee Rhodesiërs, ter dood veroor deeld. Zij werden op de dag waarop het vonnis werd uitgesproken, terechtgesteld. Hanoi als opponenten Voor China onder handelt Nhan Nianlong. een Zuidoost- Azië-deskundige en een Vietnam-kenner, tegenover hem zit Phan Hien, volgens waarnemers een van de bekwaamste on derhandelaars die Vietnam op dit'ogen blik heeft. Hij is een van de vice-ministers van Buitenlandse Zaken en heeft zijn spo ren verdiend als lid van de Vietnamese delegatie naar de Parijse vredesbespre kingen. De nieuwe machthebbers in Oeganda hebben militaire patrouilles uitgezonden om de deze week uit Kampala verdreven president Amin op te sporen. Zij zijn niet geüniformeerd en hebben de opdracht Amin levend terug te brengen, zo is giste ren uit militaire bron in Kampala ver nomen. Inmiddels komen uit Oeganda de eerste berichten over slachtoffers die gevallen zouden zijn bij het vereffenen van reke ningen tussen diverse bevolkingsgroepen. Journalisten op de grens met Kenia zei den dat honderden Oegandese moslims, Nubiërs uit het noordwesten en mensen van Arabische en Somalische afkomst, naar Kenia vluchten. Zij verhalen van slachtpartijen in gebieden die nog niet door anti-Amintroepen zijn bereikt. Zo zouden christenen in het noordelijke district Lango, die zwaar hebben geleden onder de geloofsvervolging die Amin, een moslim, liet uitvoeren, thans bezig zijn wraak te nemen. Zij vermoorden moslims of plunderen hun huizen en winkels. Ook veel militairen van Amins gedes organiseerde leger maken zich aan plun dering schuldig, aldus de vluchtelingen. Zoals gemeld heeft premier Pieter Bo tha van Zuid-Afrika geëist dat de drie Amerikanen uiterlijk eind volgende week het land verlaten. Volgens de Zuidafri kaanse regering hebben zij zich schuldig gemaakt aan spionage-activiteiten. Met behulp van camera’s in het privé-vliegtuig van de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Afrika William Edmondson, zouden zij een groot aantal geheime defensie- installaties in Zuid-Afrika hebben gefoto grafeerd. De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken Roelof Botha eiste gisteren verontschuldigingen van de VS voor de beweerde spionage-activiteiten en protes teerde tevens tegen de uitwijzing van de twee Zuidafrikaanse militaire attaché’s uit de VS. De Jordaanse vorst beschuldigde de regering-Carter van tegenstrijdigheid NEW DELHI (Reuter/AP). Bij ge vechten tussen hindoes en moslems in de stad Jamsjedpoer in het noordoosten van India zijn de afgelopen drie dagen 52 mensen om het leven gekomen. De onlusten in de stad braken uit toen een religieuze processie van hindoes werd aangevallen. Meer dan tweehonderd men sen zijn, veelal met schotwonden, in zie kenhuizen opgenomen. Twee leden van het kabinet van premier Desai zijn naar Jamsjedpoer gereisd om zich van de situatie op de hoogte te stellen, terwijl functionarissen van de deelstaat Bihar, waarin de stad ligt, vrede proberen te stichten tussen de elkaar bestrijdende sektes. Vier leden van de oppositie, de Congrespartij van oud-premier Indira Gandhi, die uit Patna naar Jamsjedpoer onderweg waren, keerden terug omdat de autoriteiten weigerden voor hun veilig heid in te staan. nigde Staten hebben hun rol als in het Mid- De Chinese delegatie zal naar wordt verwacht in Hanoi ook de kwestie van de Vietnamese vluchtelingen, van wie de meesten ethnische Chinezen zijn, aan de orde stellen Vorige week maakte Peking bekend dat er sinds oktober 40.000 vluch telingen uit Vietnam naar Peking zijn uitgeweken Vietnam stuurde deze etni sche Chinezen het land uit omdat zij in de ogen van Hanoi een potentieel gevaar zijn voor de veiligheid van Vietnam LONDEN (AP). De Nigeriaanse rege ring heeft gisteren aangekondigd dat deze zomer vijf verkiezingen worden uitge schreven voor de overgang van het mili taire bestuur in een burgerbewind. Radio Lagos maakte bekend dat op 7 juli verkiezingen zullen worden georgani seerd voor de Senaat. Een week later zullen de leden van het Huis van Afge vaardigden worden gekozen. Op 21 juli zijn de verkiezingen voor de parlementen van de Nigeriaanse deelstaten, waarvoor nog een week later de gouverneurs zullen worden gekozen. Het proces zal op 11 augustus worden besloten met de verkiezing van een presi dent, aldus de uitzending die in Londen werd ontvangen Ka in de over htlij- se Zaken heeft Vietnam ervan beschul digd te proberen de sfeer te bederven voor de besprekingen tussen de beide landen die vandaag in Hanoi moeten beginnen Tijdens de besprekingen zal worden ge probeerd een oplossing te vinden voor de geschillen tussen Vietnam en China, die geleid hebben tot de grensoorlog begin dit jaar. Twee zeer ervaren onderhandelaars treffen elkaar bij de onderhandelingen in (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Tussen de Amerikaanse commissie voor toezicht op kernenergie (NRC) en de leiding van de defecte kern centrale in Harrisburg hebben ernstige communicatiestoornissen bestaan. Zo heeft de bedrijfsleiding van de kerncen trale op 30 maart een radioactieve wolk laten ontsnappen, zonder dat de NRC daarvan op de hoogte was. De commissie zegt urenlang volledig in het duister te hebben getast. Dit blijkt uit de uitgewerkte tekst van de besprekingen die commissie over „Harris burg” heeft gehouden De vijf commissie leden en hun medewerkers kregen erg weinig informatie van de bedrijfsleiding, en verkeerden daardoor in het onzekere over de noodzaak van evacuatiemaatre- gelen. De Belgische minister van Economische Zaken, Claes, heeft donderdag erkend dat hij maandag, toen hij opdracht gaf dat een gesloten kerncentrale opnieuw in be drijf moest worden genomen, niet op de hoogte was dat het Amerikaanse bedrijf Westinghouse had gezegd dat de automa tische koelsystemen van hun centrales niet volledig gelijk zijn. Claes verweet Belgische electriciteitsbedrijven dat deze hem niet over het bericht van Westinghou se hadden geïnformeerd. Claes voegde aan zijn verklaring toe dat het technische gebrek waarover Westing house sprak, in de centrale van Tihange niet schijnt voor te komen. Het zou wel bestaan in een andere Belgische centrale, namelijk die te d’Oel, nabij Antwerpen. Na een brand, gisteren, in een generator heeft men de kernreactor Barseback-1 in Zweden buiten werking moeten stellen. Volgens de bedrijfsleiding heeft de brand de reactor zelf niet aangetast en is er geen radioactiviteit vrijgekomen. Barseback-2 hoefde niet buiten bedrijf te worden gesteld. NOUAKCHOTT (AP/AFP) Alle le den van de regering van ex-president Daddah van Mauretanië en de voorzitter van het voormalige Mauretaanse parle ment, Aziz, zijn gisteren vrijgelaten, zo is uit welingelichte bron vernomen. Zij waren op 10 juli vorig jaar bij een staatsgreep gearresteerd. Ex-president Daddah zit nog gevangen. Hij wordt vast gehouden in een dorpje in het uiterste zuidoosten van het land De machthebbers in Mauretanië hebben verder bekendgemaakt een nieuwe grond wet te hebben bevestigd die de nieuwe en pro-westerse minister-president, luite nant-kolonel Bouceif, de meeste macht geeft. De grondwet was deze week aangeno men voor de aan de macht zijnde militaire „commissie van nationale redding". De premier zal meer te zeggen krijgen dan de president, kolonel Salek, wiens taak zal bestaan uit het ratificeren van besluiten genomen door de militaire commissie. BRUSSEL (AFP) De drieduizend ar beiders van de Renaultfabriek in Vilvoor de bij Brussel zijn gisteren voor onbepaal de tijd in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis vocir loonsverhoging en werkti j d ver korting. De staking brak uit na het mislukken van de onderhandelingen tussen de vak bonden en de directie van de fabriek over een loonsverhoging van ruim veertig cent per uur en een geleidelijk in te voeren arbeidstijdverkoring van 40 tot 36 uur. Van vakbondszijde is voorts meege deeld dat er met de directie van de assem blagefabriek van Volkswagen in de Belgi sche stad Vorst een overeenkomst is ge -sloten die voorziet in een arbeidstijdsver- korting van één uur (40 naar 39 uur) per week, een loonsverhoging van rond 17 cent per uur en een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 59 jaar voor mannen en 54 jaar voor vrouwen. Bij deze fabriek werken ook circa driedui zend arbeiders. nbrië- laven- d van i op 2 ■n Onder degenen die een veilig heenko men zoeken naar Kenia bevinden zich talrijke hoge functionarissen uit het staatsapparaat van Amin. Een van hen was kolonel Abdalla, de gouverneur van Kampala, die aan de grens arriveerde met een vloot van twintig mercedes limousines en veertig vrachtauto’s. Een andere pro minente vluchteling was brigade-generaal Okae, een provinciaal gouverneur, die kwam opdagen met een aantal vrachtwa gens waarin hij zijn pea-soonhjke eigen dommen vervoerde. Kenia heeft inmiddels versterkingen naar de grens gestuurd om te pogen de snel wassende vluchtelingenstroom in te dammen. FRANKFORT (DPA). Tijdens de gro te drukte op de Westduitse autowegen heeft zich gisteren op de snelverkeersweg tussen Kassei en Frankfort bij Ostheim '(Hessen) een ernstig verkeersongeluk voorgedaan dat aan twee mensen het le ven heeft gekost. Dertig mensen raakten gewond, van wie velen ernstig. Acht auto’s brandden volledig uit en meer dan zeventig werden beschadigd. Een vrouw en haar kind kwamen in de vlammen om. Een autobus met vakantie gangers brandde volledig uit, maar de inzittenden konden op tijd het voertuig verlaten Het ongeluk gebeurde toen in een be rucht „mistgat” een personenauto achter op de autobus reed en de voertuigen in brand vlogen. Talrijke auto’s reden daar na op de ravage in. In de zuidoostelijke stad Kerman wer den de politie-officieren Bahrami en Nag- hib geëxecuteerd op de beschuldigingen dat zij op mensen hadden geschoten in een moskee. De drie nieuwe executies brachten het totaal aantal terechtgestelden sinds 14 fe bruari op 119. Eerder gisteren waren vijf politie- en legerofficieren terechtgesteld in de steden Khorram-Shahr, Kerman en Ahwaz. Gistermorgen werden in de Qasr- gevangenis in Teheran de generaal van politie Yahyai en opperbevelhebber van de contraspionage bij de luchtmacht Be- renjian door een vuurpeloton doodge schoten Vijf medewerkers van Yanhyai kregen gevangenisstraffen van een tot twee jaar. HONG KONG (AP) Zeven vissersbo ten met in totaal 475 Vietnamese vluchte lingen aan boord zijn gisteren de haven van Hong Kong binnengevaren. Volgens een regeringswoordvoerder be hoorde een der vaartuigen tot een kleine vloot van 13 jonken, die donderdag geen toestemming kreeg te landen in de naburi ge Portugese kolonie Macao. De politie te water kijkt uit naar de overige 12 jonken die met ongeveer 700 vluchtelingen aan boord, eveneens koers naar Hong Kong zouden hebben gezet. De vluchtelingen aan boord van de ze ven binnengelopen schepen worden door de imigratiedienst ondervraagd en zullen naar wordt verwacht worden toegelaten voor een verblijf van drie maanden, in afwachting van opvangmogelijkheden in andere landen. Ondertussen verblijven al meer dan twee maanden ongeveer 3.000 Vietnamese vluchtelingen aan boord van een roesten de Panamese vrachtvaarder in de haven van Hong Kong. De opvarenden zullen pas aan land mogen als is vastgesteld of zij schipbreukelingen zijn, of voor geld uit Vietnam zijn gesmokkeld. Attachés Z-Afrika moeten VS verlaten NAIROBI (Reuter/UPI). De Oe gandese ballingenleider Loele is gis teren aangekomen in Kampala en daar beëdigd als president. Ook een kabinet is beëdigd. De nieuwe presi dent beloofde binnen twee jaar ver kiezingen uit te schrijven en vroeg de bevolking geen gewelddaden te plegen. ANKARA (AP). De ondergrondse links-extremistische groepering Turks Volksbevrijdingsfront heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op twee Amerikaanse dienst plichtigen in de Turkse havenstad Izmir, aldus het semi-officiële persbureau Ana tolia. neutraal bemiddelaar den-Oosten verloren Zij zijn niet langer in staat deze taak alleen te vervullen Er dient een nieuwe in ternationale actie te komen waar aan de Sovjet-Unie en andere be trokken partijen kunnen deel nemen.” KINGSTOWN (UPI). Op St. Vincent in het Caribisch gebied is gisteren de vulkaan de Soufriere tot uitbarsting geko men. De regering van St. Vincent, waar 90.000 mensen wonen, heeft de bevolking die binnen een straal van zestien kilome ter van de vulkaan woont, geëvacueerd. Er is geen melding gemaakt van slachtof fers en ook over materiële schade is nog niets bekendgemaakt. De Soufriere, zo meldde de plaatselijke radio kwam met een luide explosie tot uitbarsting. Hierbij kwam alleen as en geen lava vrij. aoor eerst te werken aan een opnieuw bijeenroepen van de Geneefse vredesbe sprekingen, waar Jordanië het mee eens was, en vervolgens plotseling haar standpunt totaal om te draaien." De Amerikaanse regering staakte haar po gingen om een rechtvaardige oplossing te bereiken, die aanvaardbaar zou zijn voor komende generaties, die een basis zou zijn voor een duurzame vrede." Het linkse Libanese dagblad As Safir schreef gisteren dat in Jordanië de inter ne spanning toeneemt en dat de ambas sades van de VS, Groot-Brittannië en Zwitserland evacuatieplannen hebben opgesteld voor hun in dat land wonende landgenoten „vanwege de labiele situa tie daar". Volgens het blad is de Jor daanse regering hierover geprikkeld, hoewel de Amerikaanse ambassadeur verzekerd zou hebben dat het slechts een ..routinemaatregel" was die „geen poli tieke betekenis had"

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3