Bernhard Droog als Kapitein van Köpenick Opnamen voor Kort Amerikaans Platencassette Nederlandse werken als jubileumproject zegt bijna 200 werkbeurzen toe Reserveren voor 10,- concert Sportivo alleen aan kassa toonacinqcyer BON V NPO biedt meer variatie in seizoen ’79-’8O Literat uurfonds: Thema's van Jerzy Katlevicz overgenomen in programmering CV Inval ALFABETISCH PIEREWAAIEN ---1 9 ZA T ERDAG i 4 APRIL 19 7 9 KUNST k door J oh. M. Panic ijer 1 Residentie-Orkest registreert 400 jaar Nederlandse muziek Theater I 1 i Prijs: 17,50 Naam. Adres: in eigen land door Udo J. Buys 99* Grote rollen i Verdriet Concertagenda voor jazz, rock en show (in te leveren bij een van onze kantoren of de boekhandel - geldig tot 1 mei 1979 - Ik ontvang graag de bundel Alfabetisch Pie rewaaien” voor de speciale prijs van (Ik betaal kontant) 1’^ Ml ARNHEM „Al die ellende van Köpenick heg ik al doorgemaakt. Thuis”, zegt acteur Bernard Droog. De beduimelde bladzijden van het scenario ritsen door zijn vingers. „Als die man zijn dochtertje is overleden, ga ik me het thuis zo zitten indenken, dat het bijna voor me gebeurt. In mijn kop zit een computer, die haarfijn noteert wat er op dat moment in mij omging. Op de repetitie laat ik dat zien aan de regisseur en de collega’s. Hebben ze gevoeld wat ik bedoel dan is het goed. Zo niet, dan moet ik het op een andere manier proberen. Maar ik moet de rol eerst thuis helemaal zelf doorgemaakt hebben. WÜrW t i Een'boekwerkje dat een gids voor u kan zijn! „Alfabetisch Pierewaaien door eigen land” is een bundeling van verhalen welke eerder verschenen in Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijk se Courant. Introduktieprijs Extra korting voor abonnees! Woonplaats: EEN NIEUWE LENTE... ■SHRI 4 4 J (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het dit jaar jubilerende, 75 jaar oude Residentie-Orkest herdenkt dit (Van onze kunstredactie) Profiteer van deze speciale aanbieding! V ■- De C-serie dankt zijn opvallende thema tenslotte aan een inval van NPO-directeur een beetje een man van de oude stempel om nog onder de indruk te raken van de groten. Goddank misschien. Ida Wasser man en Van Dalsum waren voor mij ook van die mensen die hoog op de Olympus zaten specialist in ben. Ze schrijven wel eens: Niemand anders dan Bernard Droog zou die rol kunnen spelen. Dat is overtrokken. Ik ken mijn vak. Ik heb alle zonden be dreven. Nu ga ik weer twee films doen. Een daarvan is „Een pak slaag” van Haanstra. Het is al de derde keer dat ik met Haan stra werk. De eerste keer was ik een van de twee boeren in „Fanfare”. De lolbroek was Hans Kaart. Die andere, minder sym pathieke broek, was ik. Het kan me nooit schelen of een rol sympathiek overkomt of niet. Op mijn rol als die NSB’er in „Pastorale 43” heb ik alleen maar leuke reacties gehad. Toch is het geen kattepis om een NSB'er te spelen. Toen ze het me vroegen heb ik een week bedenktijd gevraagd. Ik heb me afgevraagd of ik Stalin of Hitler zou willen spelen. Mijn conclusie was: ja, die zou ik best willen spelen. Waarom dan geen gewone NSB’er. Ik speel net zo lief een moordenaar als een heilige. Het liefst speel ik een mens met een litteken op zijn ziel. Of het nou Hitler is of de paus. Van dat litteken kun je iets maken. Vlak na de oorlog heb ik 360 keer een SS’er gespeeld in „Oranjehotel”. Dat is me niet in dank afgenomen. Ze stonden me wel eens op straat op te wachten en er werd naar me geschreeuwd. Waarom ei genlijk? Een rol heeft toch niets met mijn persoon te maken. Op toneel ben ik een totaal ander mens. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Voor het concert dat de Nederlandse popgroep Gruppo Sportivo Men brengt vaak zo weinig begrip op voor de inspanning die met een produktie gepaard gaat. Die „Kapitein van de Köpe nick” zal er beslist anders uitzien dan men verwacht. Het is een Duits stuk, maar voor Nederland moet het anders zijn. Ver geet niet dat 22 mensen zich zeven weken uit de naad gewerkt hebben om een goed produkt aan het publiek af te leveren. Toegangskaarten voor dit concert zijn uiteraard wel verkrijgbaar aan de kassa van het muziekcentrum. De voorverkoop begint vandaag. Tussen 10 en 15 uur kan men'in de Lange Begijnestraat daarvoor terecht. elkaar kent. Bij uitzondering klikt het meteen tussen twee acteurs. Dat gebeurde toen ik vorig jaar samen met Elisabeth Andersen speelde. Met anderen is het vaak zo dat je eerst een zak zout gegeten moet hebben voor je elkaar een beetje gaat benaderen Als het lukt roept iedereen: hoera, als het niet lukt: bah. Dat is niet eerlijk. Maar ik erger me niet aan kritiek. Hooguit ben ik teleurgesteld door de onkundigheid van sommige critici. Men moet nu eenmaal niet naar Köpenick komen kijken met de gedachte aan de film van Heinz Rühmann zaterdagavond 21 april zal geven in het Haarlems Concertgebouw, is de belang stelling zo groot, dat de staf van het Concertgebouw laat weten dat het niet mogelijk is telefonisch plaatsen te reser veren. - Zelf heb ik een aantal grote rollen mo gen spelen. Godzijdank is het altijd ge lukt. Vanaf de eerste dag ben ik bezig geweest mijn palet zo breed mogelijk te maken... Ik ben wel eens een beetje trots als gezegd wordt: Beckett en Ionesco is zijn specialiteit. Of als ik Heijermans of Brecht speel en ze zeggen dat ik daar in zijn hoofd. Dit is een heel ander pro dukt” De voorstelling De Kapitein van Köpe nick komt van 17 tot en met 21 april in de Stadsschouwburg in Haarlem. Het project dat verschijnt als een goed kope uitgave, wordt mogelijk gemaakt door de gratis medewerking van leden van het Residentie-Orkest en giften van particulieren en het bedrijfsleven. Ook de hulp van de omroepverenigingen AVRO, VPRO en NOS was aanzienlijk; zij stelden banden van de verschillende studio-opna- men ter beschikking. Dankzij de mede werking van de twee eerstgenoemde zend gemachtigden is het ook mogelijk om een groot deel van de opnamen van het Resi dentie-Orkest binnenkort via de radio te beluisteren. De exacte tijden waarop dit via Hilversum IV gebeurt zijn vrijdag 27 april (15 uur), zaterdag 28 april (14.17 uur) en vrijdag 4 en zaterdag 5 mei op dezelfde respectievelijke uren. DEN HAAG (ANP). De stichting Fonds voor de Letteren heeft voor dit jaar aan 189 aanvragers in principe een werkbeurs toegezegd. Er waren 261 beur zen aangevraagd. Een paar jaar geleden verloor ik mijn vader, elf dagen later mijn vrouw, in de loop van dat jaar naaste familieleden en een jaar na mijn vrouw ook mijn moeder. Dat was te veel. Maar ik speelde door. Want als ik op toneel stond liet ik Bernard Droog met zijn verdriet in de kleedkamer achter. We speelden toen „Thuiskomst”, een vervelend stuk, want je stond de hele avond op dat toneel over je vrouw te kletsen. Maar het was toch een andere, vent die dat deed. Dat was een man, die Pinter gemaakt had. Het was niet Bernard Droog. Ik ontrafel graag mensen. Als ik op een feestje zit dan kan ik ze heel stil zitten observeren, hoe ze praten, hoe ze hun glas houden, hoe ze hun sigaretje roken. Ik hou van mensen. Daarom kan ik zoveel ver schillende mensen spelen. Er is er maar een op de hele wereld als die tegenover je zit. Die man is uniek. Dat is toch een wonder. Hoe is zo’n man geworden wat hij is. Als toneelspeler heb je alleen een boek met woorden tot je beschikking. Ga daar maar een mens van maken. Iedere keer is dat een avontuur. Groter dan een safari in Afrika. En toch ben ik in wezen vreselijk verle gen. Dat verberg ik soms onder een beetje bravoure. Als ze me aanspreken en het gaat niet over mijn vak, dan kruip ik vaak in mijn schulp. In dat vak voel ik me beschut. Daar hoef ik niet mezelf te spe len, maar kan ik andere mensen uitbeel den. In zo’n Köpenick kan ik mezelf hele maal vergeten. Die man maakt zo ver schrikkelijk veel mee. Ik zit nu 26 jaar bij Theater. Was de eerste acteur die in Arnhem woonde. Ik geloof dat het voor een gezelschap een voordeel is als het een stabiele kern heeft. Er is bij ons weinig verloop. Ik geloof stellig in een betere produktie vanuit een gesubsidieerd ensemble dan een ad hoc- produktie. Het duurt heel lang voor je Alfabetisch Pierewaaien is verkrijgbaar bij de kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Beverwijkse Courant en in de boekhandel. De Z-serie, ook wel familieconcerten öp de zondagmiddag, heeft tenslotte bekende solisten in de persoon van pianiste Karin Lechner, pianist Daniël Wayenberg en Vi oliste Emmy Verhey. Alweer de toegenó-, men variatie in programmakeus valt hiér op. Naast Mozarts Pianoconcert in G ook Weill Dreigroschenoper of David Bed fords With 100 Kazoos; naast Liszts Piano concert in Es ook werk van Humperdinck en Ibert en tenslotte gaan Prokofiefts Peter en de Wolf en Saint Saëns Havanai- se samen met de Mazurka uit Moniuskofs opera Halka. Aan het project verleende een keur aan dirigenten hun medewerking, zoals Nico laus Harnoncourt, Ton Koopman, Antal Dorati, Ernest Bour, Ferdinand Leitner, Hans Vonk, Alain Lombard en Lucas Vis. Het project krijgt van de Wereldomroep Nederland grote ondersteuning. De cas sette wordt door deze omroep-toegestuurd aan een slordige negenhonderd radiostati ons over de gehele wereld teneinde aan de internationaal weinig bekende muziek van Nederlandse origine een zo groot mo gelijke verspreiding te geven. Het platenalbum, dat vergezeld gaat noconcert wordt ook aandacht besteed aan suite, symfonie, het lied, serenade, etcetera. Een relatief groot gebied wordt met de B-serie aldus bestreken; naast Bachs derde Brandenburger concert en Beethovens Zesde Symfonie komt ook minder frequent gespeelde muziek van Glazunov, Moniusko, Elgar en Enescu aan bod. Solistische medewerking wordt ver leend door Boris Belkin, Christopher Cza ja Sager, John Bröcheler, Michel Block, Theo Olof en een viertal vooraanstaande musici uit het orkest zelf, te weten Gijs Beths, Wout van Willigenbi/rg, Henri Gou- der de Beauregard en Paul Csonka. Naast alweer Kalatevich en Vandernoot zullen Ed Spanjaard en Eyakum Shapirra voor het orkest staan. De A-serie, die plaats heeft op de eerste dinsdagavond in de maanden oktober, november, december, januari, februari en maart kent in het seizoen 1979-1980 als centraal thema de Weense klassieken. Tij dens de concerten wordt zo de aandacht gevestigd op Beethovens Ouverture Leo nore HI, Haydns Veertiende Symfonie nr. 14 in A, Mozarts Ouverture Die Zauberflö- te, Jupitersymphonie en Hoboconcert en Beethovens Eerste Pianoconcert. Als so listen voor deze reeks zijn Eugen Indjic, Herman Krebbers, de Poolse celliste Christine Walewska, de Japanse violist Mayumi Fujikawa, Tamas Vasary en Han de Vries aangetrokken. Het orkest wordt geleid door Katlewicz, Roelof van Dries ten, André Vandernoot en Tamas Vasary. Muziekvormen is de aanduiding van de B-serie die in Haarlem op zes vrij dgavon den wordt gehouden en verder voor een gedeelte ook Beverwijk bestrijkt. Naast veelgehanteerde vormen als Viool- en pia- Bernard Droog als „De kapitein van de Köpenick”: een acteur die helemaal leeft voor theater. Kinderlijk blij reageert hij op een uitnodiging van Paul Steenbergen om samen met Peter Bolhuis „De wissel- wachters” als vrije produktie te gaan doen. „Het is een grote eer als een groot acteur als Paul Steenbergen mij vraagt. Ik ben blij als een kind en trots als een aap met zeven staarten.Voor mij is Paul Steenbergen een begrip. Misschien ben ik HAARLEM. Jerzy Katlevicz, de Poolse dirigent die met ingang van 1 september aanstaande voor een periode van drie jaar op de lessenaar staat bij het Noordhollands Philharmonisch Orkest, zal een groot deel van zijn ideeën ten aanzien van de programmering al komend jaar verwezenlijkt zien. De programmacommissie heeft zijn voorstellen om de concertseries thematisch op te zetten gedeeltelijk kunnen inwilligen, terwijl het verder opvallend genoemd mag worden dat onbekende twintigste-eeuwse literatuur wat ruimer aan bod komt dan in het nu aflopende seizoen. Bernard Droog in zijn rol van de kapitein van Köpenick in het gehiknamige stuk Links Arthur Bon (Foto Wouter van Heusden). Mulder, die een goed contact heeft met concertpianist Jan Wijn. Deze is al enige Onder regie van Guido Pieters zijn m Leiden opnamen gemaakt voor de film Kort Amerikaans naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers. Bernard Droog (midden) speelt de rol van Waterman die de hoofdpersoon Eric (Derek de Lint) een hand toesteekt voor de deur van de Leidse tekenacademie. Katlevicz: intrede als vaste dirigent per 1 september. Ml Theater is een groep die een traditie heeft opgebouwd. In het westen wordt Theater als een van de beste gezelschap pen beschouwd. Op het ogenblik zijn er bepaalde recensenten die zich van het repertoire distantiëren. Ik ken er ook een paar in Amsterdam, die hun eigen toma tenkistje steeds bij de hand hebben. Toch geloof ik dat Theater veel gedaan heeft voor de vernieuwing. Wij hebben „Wach ten op Godot” gespeeld. Wij introduceer den Ionesco. Wij hebben Handke het eerst gespeeld. Men vergeet vaak dat wij als gesubsidieerd gezelschap een bepaalde opdracht hebben. Wij hebben de verplich ting een repertoire te spelen waar 99 pro cent van de bevolking naar toe kan gaan. Men mag ons dat repertoire beslist niet verwijten. Natuurlijk lukt het niet altijd. Wat wil je nou. Daar zijn we toch mensen voor. Manfred Mann treedt donderdagavond 19 april op in het Haags Congresgebouw Het is het enige optreden van deze Engelse band in de Randstad tijdens een kor^e Nederlandse tournee. Tom Waits, de man met gebarstetj, maar o zo innemend stemgeluid, geeft deze maand slechts een concert in orjs land: donderdagavond 19 april in de Rot terdamse Lantaarn. Hetzelfde geldt ook voor het Engelse fenomeen Kevin Coyne, die beschikt over grote creatieve gaven op muziek- en beel dend gebied. Hij zingt zijn heimwee, wee moed en angsten uit op een concert in dp Amsterdamse Melkweg. Tweede paasdag, maandagavond. 23 uur. De groten uit de countrymuziek kiezen ook dit jaar eenmaal domicilie in het Rotterdamse Ahoy Sportpaleis. Vrijdag 20 april a.s. zijn daar onder meer Christal Gayle, Tammy Wynette, Buddy Emmons en Charlie McCoy te beluisteren. Op 23 en 24 april biedt het Amsterdam se Paradiso concerten met een tweetal Amerikaanse oudgedienden, respectieve lijk Johnny Winter en de J. Geils Band. Eerst bluesrock dus en dan heavidk- muziek. Mothers Finest was vorig jaar de grote verrassing op Pinkpop. Deze zesmaris sterke Amerikaanse formatie voegt heavy metal, funk en disco aaneen tot een sma kelijk geheel. Het dichtstbijzijnde concert in hun Nederlandse toér heeft donderdag 26 april plaats in de Amsterdamse Jaap Edenhal. De Engelse jazzpianist Keith Tippett treedt vrijdag 20 april in het Amsterdam se BIM-huis op. jaren uitgeschakeld van het actieve con certleven doordat zijn rechterhand niét meer optimaal werkt. Zo is het idee ge groeid om de pianist toch weer eens voófr het voetlicht te halen door hem een drietal Pianoconcerten voor de linkerhand te la- ten vertolken. De keus voor de drie C- concerten (op vrijdagavonden in oktober, december en februari) is gevallen op werken van Prokofieff, Ravel en Brlttep. Het Nederlands aandeel in dit geheel be staat uit een nog niet bekend werk van Tristan Keuris, Rudolf Eschers Tweede Symfonie en Louis Andriessens Losse Snaren Symfonie. Gedirigeerd wordt er door achtereenvolgens Katlevicz, Vander noot en Shapirra. feit met een omvangrijk, ambitieus project. Zojuist is een cassette met zes albums verschenen waarop het Haagse orkest een vrij uniek overzicht biedt van vier eeuwen Nederlandse instrumentale muziek, met 22 verschillende werken van vaderlandse toondichters. De serie laat composities horen van achttiende-eeuwers als Pietef Hellendaal en Carel Anton Fodor tot en met tijdgenoten als Theo Loevendie en Guus Janssen. van een kort geschiedkundig overzicht door de bekende musicoloog Luc van Has selt, is niet in de handel verkrijgbaar. Men kan intekenen door bij het Residentie- Orkest (tel. 070-549000) de bestelfolder aan te vragen. De gehele uitgave komt o» 35,40 (bij afhalen in Den Haag) en op 44,80 (per post thuis). Van 21 maart tot 1 juni is Alfabetisch Pierewaaien verkrijgbaar voor de introduktieprijs van 12,50 Abonnees van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant ontvangen nog eens een extra korting op de introduktieprijs! Onderstaande bon geeft recht op een extra korting (van 21 maart tot 1 mei 1979) van 2,50 Dus tijdelijk uw gids (van A tot Z) in eigen land voor slechts 1 0 y „Ik wil een rol thuis helemaal doormaken Aktienummer 457001 De werkbeurzen zijn bestemd/voor Ne derlands- en Friestalige schrijvers vari proza, poëzie, essays, kinder- en jeugdboe ken, toneel-, radio- en televisiespelen, ver talers van buitenlandse belletrie en voqr literaire critici. De toezeggingen variëren van 2.702 gulden tot 32.424 gulden. (ADVERTENTIE) 2 De eerste zonnestralen, het prille groen en de herinneringen aan een barre winter zal'bij velen het verlangen om er eens op uit te trekken versterken Zo n trip door Nederland naar een van die vele leuke plekjes in ons eigen land.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9