Griezeltoneel bij De Appel op kermistroepniveau Achtste editie Koorfestival 23-30 juni a.s. in Den Haag 1 Kawai orgelshow Alphenaar i I Blazersensemble kreeg in VS wisselende reacties Kevin Coyne grijpt zijn publiek naar de strot 02526/2841(\llBOH Snitker: landschappen in essentie blootgelegd I In de wereld een begrip voor klank en kwaliteit. Dat is Kawai, Alphenaars nieuwste Kawai is een wereldbekende Japanse in- kWaliteitSIUeik. strumentenfabriek. In 1927 opgericht en sindsdien steeds meer een begrip ge worden op orgel- en pianogebied. Op dit moment worden per jaar 80.000 piano's, 8000 vleugels en ongeveer 50.000 orgels gebouwd. o Bewogen optreden van Engelse performer Filmer Karl Anton in Berlijn overleden Freudiaans Opgewekter CO2-LASSERS, MONTEURS, BOORDERS,PERSERS,DRAAIERS Nic Jonk B 11 DINSDAG I 7-AP-R I L KUNST 19 7 9 6 I d Ennog enkele showroomkeukens met voordeel. Let ook op de nieuwste tegels en kranen. Kom snel kijken in de toonzaal van vihamifbuttmger Wasbeekerlaan 59 onder de watertoren) Sassenheim Donderdag 19 april van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur in het Concertgebouw Haarlem 1 BAANBREKEND WERK VOOR HEEMSTEDE. Paarden en landschappen zijn de laatste ja ren in het werk van Willem Snit ker goed vertegenwoordigd ge weest. Aan de hand van regelma tig gehouden exposities kon je de ontwikkeling in zijn stijl prak tisch op de voet blijven volgen, elke tentoonstelling greep Snit ker aan om veranderingen te la ten zien. In vaak schrijnende beelden evolueerden zijn paar den van mythologische dieren in figuratieve trant tot abstract-ex- pressionistische wezens die alle eigenschappen van het paard tot in de kern lieten zien, maar die toch al ver af stonden van het algemeen gebruikelijke beeld dat we van het dier hebben. Nog snel ler ging de ontwikkeling van het landschap: toen de paarden nog figuratieve trekjes hadden, dien den zich in de landschappen de eerste volledig abstracte tenden sen aan. (ADVERTENTIE)^ Zerken slechts bij vlagen spannend KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) dsen wd (Van onze kunstredactie) el n, ’j (ADVERTENTIE) CEES STRAUS V I 0,85 179,50 156,00 HAARLEM. In de Melkweg schil dert de bijna tropische hitte vochtige plekken op de muren, waarbinnen zich een kleine duizend bezoekers ophouden. Centraal in het gebeuren staat maandag avond laat een kleine, bewegelijke man, die met alle inzet uitgekreten teksten en snel elkaar opvolgende gemoedsstemmin gen de aandacht van het publiek gevan gen houdt. De naam is Keving Cöyne, van professiezanger, songschrijver, dichter, graficus en wat al niet meer, sinds het begin van de jaren zeventig het vleesge worden meningsverschil tussen critici en het grote publiek. De ingrediënten van Coyne’s optreden zijn dus haast gênant ordinair, verbazing wekkend simpel, maar als je je op dat feit blind staart, sluit je juist de ogen en oren voor de essentie van het gebeuren. Het ene moment maalt de monotonie van eenvou dig begeleide songs maar door, noteer je t moeite de verveling onderdrukkend titels. De kop is er af met Mama, dat rdt begeleid met ritmebox, dan volgt Araby, dat als zo vaak met Coyne’s songs het geval is de uitbeelding van een droom vormt. Het volgende ogenblik is er opeens een eerste moment van begeestering als Coyne’s moeder - een centraal, freudiaans geladen begrip in zijn werk - ter sprake komt. In Right on her Side toont Kevin zijn theatrale mogelijkheden. Twee ver schillende stemmen verlaten zijn strotte- hoofd; moeder Coyne roept haar dreinen de zoontje tot de orde. ..Mummy, mummy I love you! Fuck up, Kevin!” Het is dit soort plastisch taalgebruik, dat gepaard aan een naturel mimevermo- gen en de wens zich op het podium volle dig uit te drukken, aan een concert van dit fenomeen energie, scherpte en een emoti onele lading verschaft, waarmee je slechts hoogstzelden wordt geconfronteerd. Af hankelijk van de graad waarin je open staat voor Coyne’s persoonlijke beleving, neemt de waardering voor zijn vakman schap toe. Having a Party bevat snijdende kritiek op de wereld van klatergoud waar in de meeste popsterren zich ophouden, in Saviour komt zijn katholieke opvoeding om de hoek kijken, If you find Love zou geëigend kunnen zijn voor Poëzie Hardop, waarna het sociale engagement weer de kop opsteekt in A Negro’s looking like me, I’ll go too en het venijnige The Bourgeois Dance. In dit werk het laatste dat solis tisch wordt gebracht krijgen de Nieuwe Welgestelden het voor hun kiezen. Pijnlijk satirisch laat Coyne zien hoe de volgevre ten burgerij zich ontspant met oppervlak kig discovermaak, hoe hun levensdagn zin ontlenen aan de stoelgang van het huis dier. Opgewekter, rondborstiger is de finale van de show, waarin Zoot Money’s aan deel met een fabelachtige toetstechniek en een groot gevoel voor variatie in klank kleur onmisbaar is. Dynamite Days, Are you dreamin", het haast onbedwingbaar swingende Pretty Park, Don’t blame Man dy, Burning Heads, The World is full of Fools en Eastbourne Ladies voltooien de krachttoer. Daarmee heeft Coyne dan het gewicht verlegd naar zijn recente reper toire, dat voornamelijk van de albums Dynamite Days en Millionaires and Ted dybears bekend is. Kevins hoop om met dit emotierijke materiaal en nog verdere intensifering van communicatie tussen ar tiest en publiek te bereiken, moge als geslaagd worden beschouwd. In de toegift breekt die wetenschap ook bij hem door. Het leidt tot het zingen van een heus voetballied, waarop het bezwete Melk- wegpubliek reageert als bevonden we ons in een Londense pub. JOHN OOMKES (De KRO-radio heeft opnamen van het concert gemaakt. Deze zullen op 30 mei a.s. uitgezonden worden). Aan deze ontwikkeling kan een nieuwe fase worden toegevoegd. In Snitkers werk dat in het cultureel centrum Het Oude Slot in Heemstede wordt geëxposeerd is het paard volledig verdwenen en het land- schap is nu geheel in abstracte vormen opgetrokken. Gebleven is de zuiver ge voelsmatige, expressionistische benade ring van zijn onderwerp, maar ook toon en kleur zijn veranderd. In de jaren vijftig verfilmde Anton, zoon van een hoogleraar in de medi cijnen uit Praag, onder meer operet tes als „Die Rose von Stambul” van Leo Fall, „Der Vetter aus Dinsda” van Eduard Kunneke en „Clivia” van Nico Dostal. Karl Anton regisseerde meer dan tachtig films en twintig televisiepro- dukties. Een aantal kreeg ook in het buitenland bekendheid. Enkele daar van, die in de jaren dertig tot stand kwamen, zijn „Stern von Rio”, „Im mer nur du” met Johan Heesters, „Peter Voss, der Millionendieb” met Victor de Kowa en „Der Ruf an das Gewissen” met Maria Cebotari. WEST-BERLIJN. In West-Ber- lijn is vorige week donderdag de filmregisseur Karl Anton op de leef tijd van 80 jaar overleden, zo is in het paasweekeinde door Antons dochter bekendgemaakt. SCHIPHOL (ANP). Zonder Kees van Kooten en Wim de Bie, die al eerder in ons land zijn aangekomen, is het Neder lands Blazersensemble zaterdagmorgen uit Chicago op Schiphol teruggekeerd. Het gezelschap, dat voor deze tournee was samengesteld uit vijftien musici, heeft een toernee van vier weken door de Verenigde Staten en Canada gemaakt. In totaal zijn zestien concerten gegeven, waarvan vijftien met het duo Koot en Bie. HAARLEM. De Federatie van Ne derlandse Zangersbonden organiseert dit jaar voor de achtste keer het Internatio naal Koorfestival, dat van 23 tot en met 30 juni plaats heeft in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. Dit gebeu ren, dat sinds 1965 eens in de twee jaar Volledig in tegenstelling met deze reac ties was de bijval die het gezelschap kreeg tijdens voorstellingen voor studenten. Op de colleges, waar het gezelschap optrad, werd ’s morgens samen met de muziekstu denten gewerkt waarna ’s middags een concert werd gegeven. publiek presenteerden niet erg te waarde ren. Herbers: „Mede op aandringen van de impresario hebben wij na de eerste uitvoering ons programma gewijzigd. We zijn toen begonnen met een klassiek con- certgedeelte dat gevolgd werd door wat je zou kunnen noemen een lange toegift van Koot en Bie”. In Canada, waar het gezelschap drie voorstellingen heeft gegeven, bleek dat sommigen van de aldaar wonende Neder landers weinig waardering konden op brengen voor de wijze waarop Koot en Bie in hun sketches koningin Juliana naar voren haalden. internationaal de aandacht trekt, wordt mogelijk gemaakt door financiële steun van het ministerie van CRM, de gemeente Den Haag, het Anjerfonds en het Prins Bernhardfonds. Het festival omvat een aantal workshops voor koordirigenten en -leden, een openingsconcert op zaterdag 23 juni in samenwerking met het Holland Festival en een groot opgezet concours. met een gegeven dat daar afbreuk aan doet. De soepele en lenige structuren van zijn landschappen moeten bijvoorbeeld contrasteren met een expres houterig ge schilderd paaltje dat op het eerste gezicht nogal vreemd overkomt, maar toch een volstrekt eigen functie blijkt te hebben. Het is een simpel gegeven dat het avon tuur in het werk bepaalt, waaromheen vragen kunnen ontstaan die de kern van Snitkers betoog moeten raken. Dat betoog houdt voor hem in dat schilderen, in we zen dus kunst maken, geen antwoorden moet bevestigen maar vragen dient op te roepen. De kijker, door de schilder in verwarring achtergelaten, moet zijn eigen antwoord zien te vinden. 111.00 1,45 6.58 Hoboïst Werner Herbers verklaarde na aankomst op Schiphol: „Het opvallendst was het verschil in appreciatie. De Ameri kanen blijken niet gewend aan het spelen met klassieke muziek. Tijdens onze voor stellingen zijn er wel mensen de zaal uitge lopen. Met name in de kleinere provincie steden bleken de mensen niet erg enthou siast voor onze combinatie muziek en ca baret. Het waren vooral de jongeren die onze optredens en de conférences van Koot en Bie bijzonder hebben gewaar deerd”, aldus Herbers. Ook de Amerikaanse impresario van het ensemble bleek de combinatie caba- ret-muziek op de wijze zoals de Neder landse musici die aan het Amerikaanse KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244. BIJ STATION EN PARKEERGARAGE Snitkers landschappen zijn in het verle den vaak ontstaan naar aanleiding van reizen naar Spanje waar hij in de buurt van Valencia regelmatig de zomer door bracht. Aan de bezoekers van zijn atelier- ,50 ,80 ,60 i,00 ,70 ,70 ,,20 ,,50 1,80 1,50 1,50 180 UO 1,60 1,00 WO wo 1,00 i,00d 5.10 •,70 1,00 l,B0 WO ),80 ,00 a 1,90 1,00 5,00 5,00 5,50 5,70 5,50 2,50 9,50 4,00 8,00 6,00 0,60 1,50 4,10 3,50d 6.20 0,50 4,50 4,00 6,00 3,50 3,40 8,50 10,10 0,30 17,50 15.00 18,00e ®,50d 18.00e 4,00d ’4,00 55,50 78,50 59,00 >0,50d 16,00 35,80 >8,20 90.00 15,00 50,00 10.00 De volgende grote toernee van het Ne derlands Blazersensemble zal volgend jaar maart worden gemaakt. Dan reist het gezelschap naar Australië. Naar alle waarschijnlijkheid, aldus Herbers, zonder Koot en Bie. het landschap kan aannemen is zijn on derwerp maar het blootleggen van die zaken die het landschap ook echt tot land schap maken. Hij onderzoekt zijn omge ving op gevoel, op kleur en intentie en beeldt dat uit op een sensitieve wijze die in elk blad of doek weer zeer spannend is. Een nieuw element in zijn werk is ook het samenvoegen van bepaalde delen die een afgerond beeld geven van wat zich boven en onder de grond afspeelt. Snitker steekt als het ware een spade in de grond en calligrafeert de aardstructuur in venij nige lijnen onder de landschappen op een apart deel van het doek. Soms springt een dergelijk deel er ook uit, als een reliëf dat extra-aandacht moet krijgen. Typerend voor de manier waarop Snit ker te werk gaat, is het feit dat hij elk esthetisch genot doelbewust wil voorko men. Op het moment dat je zijn schilde rijen werkelijk mooi gaat vinden, komt hij Gedeelte van de tentoonstelling in Het Oude Slot met op de voorgrond het beeld lo en de Wolk I van Nic Jonk met enkele acryls op linnen van Snitker op de achtergrond galerie De Bleeker in Heemstede werd daar jaarlijks verslag van gedaan waaruit bleek hoezeer Snitker de dramatiek en de aardse gebondenheid tot zich liet door dringen. Aan die reizen naar Spanje is vorig jaar een einde gekomen: Snitker verwisselde het Iberische schiereiland voor Italië waar hij in het dal van de Arno regelmatig wil neerstrijken. Die koerswijziging heeft hem sterk beziggehouden. Zelf zegt hij er over dat Italië erg „landschappelijk” op hem over komt. „Italië is voor mij twee cypressen met een stuk blauw ertussen. Ik wil nu meer naar het echte schilderen toe, niet het plaatjesmaken”. Bij Snitker betekent dat „echte” schil deren dat het „plaatjesmaken" trou wens allang heeft verdrongen het bena deren van de essentie. Snitker poogt het landschap van binnenuit te voelen. Niet het uiterhjk of de schijn van de vorm die Voor deelname aan het wedstrijdge- deelte van het festival hebben zich enkele tientallen koren gemeld, afkomstig uit Amerika, België, Finland, Griekenland, Hongarije, Indonesië, Italië, Joegoslavië, Polen, Noorwegen, Roemenië, Suriname, Tsjecho-Slowakije en ons land. Onder handeld wordt nog over de komst van Canadese, Bulgaarse, Duitse, Britse, Ja panse, Luxemburgse, Spaanse en Zwit serse deelnemers. De competitie is toegespitst op een drie tal opgaven, namelijk verplichte werken van Sweelinck en Badings en daarnaast een compositie naar eigen keuze. Koren, die hoog eindigen in de rangschikking, krijgen op de avond van de wedstrijdda gen ruimschoots de kans zich te presente ren aan het publiek. Zowel het concours als deze concerten worden beoordeeld door een deskundige jury onder voorzit- I terschap van Ton de Leeuw. Ook de Haar lemse dirigent Anton de Beer maakt daar deel van uit. Het festival wordt besloten met een feestelijke presentatie van de prijswinnende koren op zaterdag 30 juni. De organisatie van het festival stelt zich ten doel alle deelnemende koren een kans te bieden zich ook buiten Den Haag te presenteren. In diverse plaatsen in het land worden daartoe in samenwerking met plaatselijke koren concerten georga niseerd. Ook in Haarlem zullen enkele deelnemers van het festival zich aan het publiek kunnen voorstellen, dankzij de medewerking van de Haarlemse Koor- unie. Dit specifieke concert zal op dins dagavond 26 juni in het Haarlems Con certgebouw worden gehouden. Het gaat overigens naar verhouding steeds beter met de kolderieke Engels man, die over een triest-vrolijke clownes ke uitstraling beschikt. Vooral op het con tinent, in Frankrijk, Duitsland, België en bij ons. wint zijn hoogst persoonlijke mu zikale beleving terrein. En dat is daarom zo’n wonderbaarlijk feit, omdat Coyne zijn toehoorders met beklemmende ang sten, bevrijdende humor en trieste inkeer naar de strot grijpt. Zijn teksten vormen daarbij de weerslag van een rijk scala aan levenservaringen. De in de grauwe indu striestad Derby opgegroeide Kevin door liep de kunstacademie, maar zijn sociaal engagement dreef hem tot sociaal werk. Met hart en ziel zette hij zich in voor de outcasts in de maatschappij, de geestelijk labielen in een tweetal inrichtingen, de junkies in het vervuilde leefklimaat van Soho. Strict muzikaal beoordeeld blijft er van de podiumprestaties van deze 35-jarige artiest en bohémien natuurlijk geen spat over. Zijn gebarsten stem vertoont de kenmerken van het asfaltproletariaat compleet met woordgebruik en dialect. Coyne staat vlak naast de gewone man, dichtbij de sjappie, treedt beschermend op als het om de abnormalen gaat, want in zijn visie kan een norm geen verschoppe lingen kweken. Hij begeleidt zich mees tentijds zelf op gitaar, hoewel het instru ment hoofdzakelijk ritmische accenten laat horen, die vaak snijdend klinken door toepassing van de phasing techniek. Daar naast drijft Kevins stem vaak op een ondergrond van unheimische klanken die via geluidtapes of door de fenderpiano van begeleider George „Zoot” Money tot stand komen. gebeurt. Maar dat betekent niet dat die verhalen daardoor aan kracht winnen. Hoe fraai de Appelacteurs zich binnen het kunstwerk van Poen de Wijs ook bewegen en welke met schijnbaar gemak uitgehaal de acrobatische toeren daar ook bij te pas komen, het blijft een oppervlakkige aan gelegenheid in een voorstelling dié slechts zelden werkelijk boeit. Dat gebeurt bij voorbeeld in de scène waarin Henk Votel iemand speelt die levend begraven is. Dan is er even een beklemming die je veel meer tussen de macabere humor door zou moeten voelen. Dit tastbaar droombeeld van De Appel wordt gespeeld door vier talentvolle ac teurs, die in deze kwasi-griezelproduktie niet boven het niveau van een rondreizen de kermistroep uitkomen. Aardig om naar te kijken, maar niet voor een hele avond. De grote inspirerende werking die van het in zuurtjeskleuren uitgevoerde kunstwerk van Poen de Wijs zou kunnen worden ontleend, is voor mij een raadsel gebleven. VERGEET MET EVEN VICON TE BBL0I! (WILVAN MARIS, ARlPERS^AKENTSTTIfl) De tweede exposant in Het Oude Slot sluit goed aan op het wat oudere werk van Snitker. Het is de beeldhouwer Nic Jonk die in zijn objecten verwijzingen naar de vier elementen maakt binnen een mytho logisch kader. Wie Jonks werk een beetje kent, komt hier niet voor verrassingen te staan: sommige beelden dateren al van enkele jaren geleden, andere (met name de kleinplastiek) zijn wat recenter van datum. Jonk is overigens een beeldhou wer die met elk formaat goed overweg kan: de beeldjes die niet hoger zijn dan zo’n dertig centimeter zijn even sterk en plastisch als de levensgrote objecten. Anders dan bij Willem Snitker dienen veranderingen in Jonks werk zich minder snel aan. Hij blijft betrouwbare en dege lijk ogende naïaden en sirenen maken met een steeds weer prachtig glanzende huid in een techniek die langzamerhand de prefectie bereikt heeft. (Tot en met 6 mei. elke dag geopend van 14-17 uur met uitzondering van maandag en dinsdag). Toekomst? DEN HAAG. Een kind dat zonder het te weten door haar eigen vader is aangerand, een opgehangen zwarte kater, vampiers, dodendansen of een diner waarbij alle spijzen en dranken regelrecht van een mensenlijk afkomen. Dat zijn zo enkele gedeelten van de inhoud van Zerken, het nieuwe theaterprogramma van toneelgroep De Appel. Een collage, volgestopt met zaken om te griezelen, ontstaan uit improvisa ties en gespeeld door de acteurs Aus Greidanus. Peter van der Linden. Henk Votel en Willem Wagter. Gedurende het paasweekeinde was de première ervan in het Appelthe- ater. Dit nieuwe programma, dat is gegroeid volgens Peter van der Lindens improvisa- tie-werkwijze, kreeg als uitgangspunt een kunstwerk (object) van de beeldend kun stenaar Poen de Wijs. Naar aanleiding daarvan gingen de Appelspelers aan het werk onder aanvoering van Peter van der Linden. In het kunstwerk werd vooral omwille van de praktische bruikbaarheid nog een verandering aangebracht en om wat er tenslotte uit de bus kwam spelen de acteurs nu verhalen van de Amerikaanse griezelschrijver Edgar Allen Poe. Die hui» ververhalen vullen ze aan met eigen fanta sieën, soms ontleend aan eigen ervarin gen, krantenberichtjes. Zerken is een met flinke inzet gespeelde produktie. Maar hoewel er getracht is de griezeleffecten met zwarte humor op te poetsen, echt spannend is het niet. Het is evenmin een voorstelling geworden die voortdurend onderhoudend is. Bij de ver halen van Poe heeft een ieder zo z’n eigen beelden al lang bedacht en zo kan het spelen daarvan inderdaad alleen in de abstracte vorm zoals hier door De Appel V.i.n.r. Aus Greidanus. Henk Votel, Peter van der Linden en Willem Wagter in Zerken bij toneelgroep De Appel (foto Pan Sok). De orgelserie omvat 11 verschillende orgels, van klein maar verrassend naar groot maar volmaakt, in alle prijsklas sen van f 2375 tot f 12.550. Het model dat u hier ziet, is een van de uniekste in het assortiment. 7 Voetma ten, drawbars, string- en orkestensem- ble, 18 preset registers, synthesizer en auto-arpeggio. Komt u er even op spelen?

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11