Profvoetbal in Dordrecht AJAX FORTUINLIJK IN HAARLEM Drie aanvallers weggevallen Roda JC in mineur Arbiter Jonker gaat in de font Jezek wil dat Treytel blijft Feyenoord-Kuip FC VVV intimideert Ajax-fans willen toeslaan in I „Feyenoord nog geen kampioenskandidaat9 9 lijkt over f5 ■L lil Snel bekeken Moeilijk A r K I L 19/9 SPORT - I L n j I a ■F -- U 1 IN U A Ci SPORTIEF Gerard Bouwer: van ■■■■■■■■■a (Van onze sportredactie) voorsprong neemt. Chris Verkalk passeert Piet Schrijvers. Wim Meutstege (rechts) zal echter op de doellijn redden. JAN PREENEN (Van onze sportredactie) Jonker greep niet in, hield alle kaarten in de zak, terwijl hij eerder in de ontmoeting wel twee keer geel had laten zien: aan Bosveld en Bleijenberg. Met André Broeks en debutant Willy Smeets op de flanken slaagde de Kerk- raadse surrogaat-voorhoede er op eigen veld niettemin in een duidelijk overwicht te creëren. Maar er zat geen echte pressie achter en het missen van kansen (Nannin- ga en Broeks) vrat aan de ploeg. Roda JC was niet in staat de handicaps met hard werken te compenseren. Er was voor FC Utrecht geen vuiltje aan de lucht. Zelfs nadat de lange Cabo geblesseerd het veld had geruimd, bleef de Utrechtse achter hoede het luchtruim beheersen. ROTTERDAM/VENLO. Eindelijk heeft FC VVV sinds 6 september (1-0 thuis tegen Haarlem) weer eens twee winstpunten aan zijn schamele totaal kunnen toevoegen. Dit voor de Limburgers verheugende feit werd bereikt in de thuiswed strijd tegen Sparta (2-0), nadat ze twee dagen eerder in Rotterdam met 3-0 het lid op de neus hadden gekeregen. Liggen de problemen bij Ajax in de verdediging, bij Haarlem zijn die te vin den in de voorhoede. Omdat verscheidene spelers uit vorm of uit de gratie zijn (Böckling, Lensen) en het produktiepro- ces uiterst slecht verloopt, voelde Hughes zich het afgelopen weekeinde geroepen om Piet van den Berg, die deze competitie in Feyenoord zelfs weer kampioens kansen worden toebedacht. De club vaart er.dtnrook wel bij dat het roèrïs omgegaan, maar trainer Jezek blijft op voorzichtigheid hameren. „Want zover zijn we nog lang niet; we staan eigen lijk al veel te hoog”. De Tsjechische oefenmeester werd daarin bijgevallen door zijn MW-col- lega Steegman die na de twee duels concludeerde: „De drang die de ploeg heeft is geweldig, maar Feyenoord is nog geen kampioensteam”. Hij kon die stelling baseren op de moeite die de Rotterdammers met zijn bescheiden middenmoter hadden gehad. naar de sauna voor de broodnodige ont spanning en massage. Gistermiddag om kwart voor elf zagen ze elkaar weer terug in een bowling. Hughes: „Het bowlen en eten hebben we aangeboden gekregen. Voor een club als Ajax is zoiets een normale zaak. Voor ons als semi-profs is dat een belangrijk ex traatje. Er wordt daardoor een goede sfeer gecreëerd, de jongens zijn meer met elkaar bezig”. moet ik de jongens één week lang over de teleurstelling heen helpen". De Roda JC’ers liepen dit weekeinde te voetballen als te zacht gekookte paaseie ren. Na de 1-0 nederlaag in Utrecht volgde maandagmiddag in Kerkrade de tweede klap: 0-0. Gelaten accepteerde Bert Ja cobs de dubbele opdoffer. „We zijn drie aanvallers kwijt (Koster, Vermeulen en Kolding). En op het middenveld lopen ze op hun tandvlees te voetballen. We zitten in de hóek waar de klappen vallen. De kunst is dat we elkaar nu niet in het verdomhoekje gaan trappen, want dan ga je aan elkaar twijfelen”. ROTTERDAM. Feyenoord-trainer Vaclav Jezek wil doelman Eddy Treytel kost wat kost in Rotterdam houden. De Tsjech had vorige week een gesprek on der vier ogen met zijn keeper en belde na afloop Kees Molenaar op met de vraag of Treytel wel of niet heeft getekend bij AZ’67. Jezek: „Molenaar verzekerde mij dat dat niet het geval is. Ik wil de zaak deze week met Stephan uitpraten”. Roda JC is fysiek en mentaal stuk. Of zoals Sten Ziegler het uitdrukte: „Wij lo pen naar onszelf te zoeken”. In Utrecht werd John Pfeiffer genoteerd wegens het wegtrappen van de bal na het fluitsignaal van scheidsrechter Keizer. In Kerkrade liep Dick Nanninga tegen een gele kaart van Van Ettekoven aan. Hij lichtte Joop Wildbret beentje terwijl de bal elders was; twee overtredingen die illustratief zijn voor de lethargie die de laatste weken binnengelopen is. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De cijfers mas keerden de moeite die Feyenoord met MVV heeft gehad. Anders dan de win nende uitslagen (0-2 en 3-0) zouden doen vermoeden, hebben de Rotter dammers tijdens de harde Paasdubbel veel energie moeten besteden om de altijd lastige opponent van zich af te schudden. In de uitbeurt van zater dagavond lukte dat dankzij twee countergoals van Petursson, waarmee de partij na precies een uur voetbal „gelopen” was. In de thuiswedstrijd van maandag had Feyenoord er exact hetzelfde tijdsbestek voor nodig om uit een inzinking te klauteren. Na een sterk eerste kwartier, waarin de tegenstanders nauwelijks aan de bal waren gekomen, zakte die ploeg zodanig weg dat MW lange tijd hoop op een goed resultaat mocht koesteren. De Maastrichtenaren konden in de Rotterdamse Kuip een van hun „meest aanvallende uitwedstrijden” van het seizoen afwerken, tot het moment waarop eigen fouten de Steegman-for- matie de das omdeden en de zaak als nog werd rechtgezet. Daardoor kon Feyenoord alsnog als een van de grote triomfators van de Paasdubbel wor den bejubeld. Mede met behulp van de concurren tie is het sterk verjongde team nu zelfs opgeklommen naar een tweede plaats achter Ajax. Met het directe treffen tussen de twee oude rivalen voor de boeg (op 29 april in de Rotterdamse Kuip) is daarmee in de Maasstad een „ouderwets” sfeertje gecreëerd, waar- ARNHEM. Het duel tussen Vitesse en NEC is arbiter Jonker volledig uit de hand gelopen. Toen doelman Jan Formannoy een strafschop van Bleijenberg stopte en daarmee NEC op 0-1 hield, ontstond in het strafschopgebied een ware veldslag, waarbij de spelers elkaar te lijf gingen. Na afloop van de verloren wedstrijd in Venlo was Sparta’s trainer Petescu nogal ontstemd over de forse manier waarop VW een voorsprong nam en die vervolgens consolideerde. Hij sprak van „intimidatievoetbal". Kenmerkend voor de Limburgse speelwijze was de gele kaart die scheidsrechter Geurds voorhield aan aanvoerder Palax in de eerste helft, terwijl na de hervatting Nunumete tegen eenzelfde reprimande opliep. De eerste en enige kans voor Sparta op een tegenpunt was een kopbal van Van Gaal tegen de paal. De zaterdag ervoor liep het beter in de Rotterdamse gelederen, al was het volkomen in strijd met het spelbeeld dat Sparta in een zeer slechte wedstrijd niet verder reikte dan een score van 3-0. Als de thuisclub namelijk slechts een deel van de vele kansen zou hebben benut dan hadden de Limburgers een nederlaag-in-dubbele-cijfers moeten incasseren. Na het uitvallen van Adrie Koster (spierblessure in het linker bovenbeen), raakte een kwartier voor het einde tot overmaat van ramp ook Pierre Vermeu len (spierscheuring rechter bovenbeen) geblesseerd. Roda JC, dat op dat moment al twee keer had gewisseld, kon het toen helemaal vergeten. Dat betekende dat Bert Jacobs zijn twee vleugelspitsen ver loren had; een dreun die véél harder aan kwam dan de 1-0 nederlaag. In de Galgenwaard werd Roda JC al na vijf minuten opgeknoopt. Alom verwar ring voor het Kerkraadse doel na een vrije trap van Marco Cabo. Rietveld en van Veen rommelden het centrum uit elkaar waarna de altijd gevaarlijke Bert Gozems 1-0 scoorde. Voetballend was Ro da JC de betere ploeg, maar FC Utrecht werkte met de simpele, lange ballen van Marco Cabo gewoon effectiever. na zeven wedstrijden was omgeturnd van spits tot laatste man, terug te halen naar de punt van de aanval. Tegen Ajax bleek dat experiment nog geen succes. „Ik moest wat. Ik wilde wat raffinement naast Pratt in dé voorste lijn”, aldus Hughes. De oefenmeester van Haarlem zag Pratt in ieder geval zaterdag avond nog het enige tegendoelpunt voor zijn rekening nemen, maar zag gisteren zowel Pratt als Van den Berg dissoneren in een team dat verder uitsluitend bestond uit spelers, die hun prestaties van twee dagen tevoren royaal overtroffen. Voor een belangrijk deel werd dat bij Haarlem toegeschreven aan de anders- dan-anders-voorbereiding. Na de voor de hand liggende nederlaag in De Meer, waarvoor Ling, Clarke (tweemaal, waar van één keer uit een penalty omdat Melgers Ling in het strafschopgebied op een te grove manier had begroet) en Lerby met hun doelpunten verantwoordelijk waren, werden de spelers van Haarlem afgevoerd Bij die gelegenheid had de equipe van trainer Barry Hughes revanche kunnen en moeten nemen. Zover kwam het echter niet. Weliswaar was met de temperatuur ook het spelpeil bij Ajax schrikbarend gedaald, maar dat kon niet verhinderen dat de Amsterdammers zes minuten voor tijd via een schuiver van Soren Lerby toch naar winst afwikkelden. Haarlems linker- vleugelverdediger Eef Melgers, die zijn directe tegenstander Ling in de eerste aflevering van de tweekamp in het begin even uit het oog verloor (daardoor kon Ajax al na acht minuten de score openen), maar zich in de return opvallend herstel de: „Het verschil tussen de twee wedstrij den is het verschil tussen Ajax thuis en uit. Op eigen veld speelt Ajax op tempo en is het niet te verslaan. Zodra het ergens anders speelt is Ajax echter kwetsbaar. Op die momenten mist het toch Ruud Krol”. Die laatste man ontbrak ook in het dubbelspel tegen Haarlem. Weliswaar is zijn trainer Cor Brom van mening dat het „uitstekend gaat met Krol”, maar hij zit daarmee bepaald niet op dezelfde golf lengte als clubarts John Rolink, die het liefst zou zien dat Krol wordt geopereerd. Zelf wacht Krol af. Een paar maal heeft hij zijn rentree al aangekondigd, maar steeds heeft een dwarsliggende bilspier de medewerking op de beslissende momen ten geweigerd. Voor Brom is het alleen maar te hopen dat Krol spoedig terug keert, omdat de problemen zich opstape len waar het de bezetting van het centrum van de Ajax-defensie betreft. Zijn collega Cor Brom kon daarentegen vaststellen dat hij met zijn ploeg als grote overwinnaar tevoorschijn is geko men uit het paasweekeinde. Een maand geleden vormde hij de inzet van veel kritiek. Gistermiddag maakte hij echter triomfantelijk de balans op: „Ik ben niet in paniek geraakt in de periode dat het wat minder ging. Ik heb gewoon mijn eigen weg gevolgd, al moet ik zeggen dat ik me in deze situatie heel wat prettiger voel”. zo schoot maandag Feyenoord (me Van Deinsen voor de in Maastricht geblesseerde Notten) veel beter Uit d( startblokken. Daarna was het de beun aan de Rotterdammers om terug te vallen. Nadat Van Til, op subtiel aangever van Wim Jansen, voor 1-0 had gezorgc (12e minuut), draaide de Jezek-ploej zich vast in „blind” voetbal. Geen com binatie liep meer; geen speler liep nog vrij. Het team zat stuk, hetgeen nog duidelijker geïllustreerd werd nadal Jan Peters tien minuten voor rust een strafschop had gemist. Die was gege ven omdat Wim van Til opzichtig was neer gegaan in een duel met Lacroix. Peters stuurde vanaf 11 meter wel Baetsen de verkeerde kant uit, maar tikte net naast. En nu die injectie uitbleef, bleek Fey- enoord ook na rust nog van slag. MVV rook de kans, nam steeds meer risico, kreeg ook mogelijkheden (Van Mar wijk, Bonfrère), maar deed zich zelf in het laatste kwartier de das om. Laatste man Lacroix vervulde daarbij twee maal ongewild de hoofdrol. Eerst I speelde hij zó zacht terug dat Peters de I bal kon onderscheppen en Petursson I de kans kon bieden op 2-0. Vervolgens I stuitte de bal ongelukkig van zijn rug, waardoor Peters de kans kreeg zich zelf te revancheren. De 3-0 verdoezelde veel, maar lang niet alles. Jezek: „Ik was alleen met het eerste en laatste kwartier tevreden. Daar tussendoor heerste er een onrust die aantoonde dat we er nog lang niet zijn”. len van de vleugelspitsen Koster en Ver meulen, vormverlies, frustraties, irrita tie. Trainer Bert Jacobs gaat moeilijke weken tegemoet. Van de trotse, zelfbe wuste koploper is niets meer over. De inzinking is totaal. De vraag is: hoe lang het gaat duren? Want er ontstaat gevaar dat de Limburgers zelfs een plaats bij de eerste vier ontgaat. En dat zou beteke nen: geen Europa-cupvoetbal volgend jaar. I Zaterdagavond had Feyenoord het vooral in de beginfase moeilijk. Dank zij een reddingsactie van Wijnstekers op de doellijn (na een inzet van Kowa- lik) en het feit dat de paal een door Van Marwijk gezonden bal blokkeer de, liep het team geen schade op en nadien maakte de Jezek-ploeg goed gebruik van de mogelijkheden. Vanuit de „hangende” positie werd met lange Directeur Stephan: „De onderhandelin- gen met Treytel zijn op diens verzoek voor twee maanden bevroren. Ik heb van het bestuur van Feyenoord richtlijnen ten aanzien van de hoogte van het salaris gekregen, dat ik Treytel mag bieden. Ik heb als directeur steeds rekening gehou den met de adviezen, die de technische leiding uitbrengt, maar in dit geval moet ik Jezek zeggen, dat hij naar een alterna tief voor Treytel moet uitzien. Wat Treytel vraagt kan en mag je niet betalen. Maar op 1 mei is er een nieuw bestuur. Mis schien dat het nieuwe bestuur wel bereid is om te betalen, wat Treytel vraagt”. Tegen Feyenoord koos Haarlem voor dezelfde warming-up. Toen, drie weken geleden, bleek die aanpak goed voor een gelijk spel: 1-1. Gistermiddag zag het er lang naar uit dat Haarlem op herhaling zou gaan. Voor rust was er nog sprake van het nodige ontzag voor de zóveel hoger aangeslagen tegenstander en als gevolg daarvan veel achteruit-voetbal. In de tweede helft werd Haarlem echter al gauw zichzelf, terwijl het rommelende Ajax op hetzelfde bescheiden niveau bleef hangen. Dat Lerby zijn team met de finish in zicht toch nog tot winnaar wist uit te roepen was dan ook een zeer grote mee valler voor Brom, al wilde die trainer dat na afloop nauwelijks toegeven. Voor Haarlem was dit de tweede tegen valler. Al na zes minuten had voorstopper Chris Verkaik Ajax-doelman Piet Schrij vers gepasseerd, maar scheidsrechter Weerink wenste niet aan dat succes mee te werken: „Tevoren sprong een Haarlem mer (Huyg - red.) in de rug van een Aja- cied. Er was dus geen twijfel mogelijk wat ik moest doen”. Haarlem had daarna toch nog de eer aan zichzelf kunnen houden, maar Meut stege redde een keer op de lijn en de als laatste man in de ploeg teruggekeerde Kees De Vries zag zijn kopbal kort voor tijd via de paal naast gaan. Hughes: „Het zal moeilijk genoeg worden voor Haarlem met nog vier thuiswedstrijden en zes uit wedstrijden. Eén punt zou vanmiddag dan ook belangrijk zijn geweest. Nu passes gemikt op de snelheid van Pe ters en vooral Petursson, die zijn di recte opponent Kerstgens voortdu rend op snelheid klopte. ^>at leverde in de 36e en de 60e mi- huut de twee Rotterdamse goals op. Daar tussendoor had ook Jan Peters nog eenmaal het net gevonden. Maar omdat Petursson even voordien bui tenspel had gelopen was die goal afge keurd door scheidsrechter Severein. De arbiter deelde in het stadion De Geusselt gele kaarten uit aan de Feye- noorder Buddingh en de MW’ers Qua- den, Kerstgens en Dijkstra, wegens het neerleggen van een tegenstander. MW-oefenmeester Steegman had een verklaring voor het vele geel. „Dat komt door de manier van spelen van Feyenoord. Ze hebben verscheidene spelers die snel zijn en ze schuwen het lijf-aan-lijf-werk niet. Dan krijg je dit bijna vanzelf”. Hij kon die opmerking na.de return herhalen want ook in De Kuip hadden zich situaties voorgedaan die om geel vroegen. Spelleider Van Swieten had de kaarten echter in de zak gehouden. Er waren trouwens meer tegenstellingen. Zoals MW in het eigen stadion sterk was begonnen, AMSTERDAM. De supporters van de beruchte F-side bij Ajax hebben aange kondigd dat zij op 29 april, wanneer de uitwedstrijd tegen Feyenoord op het pro gramma staat, weer eens zullen toeslaan. De voetbalaanhangers verspreidden za terdag voor de wedstrijd tegen Haarlem pamfletten, waarop viel te lezen dat „het nep-knokploegje van Feyenoord, vak-S, wel eens een lesje zal worden geleerd. Wat in Utrecht dit seizoen kon, moet straks ook mogelijk zijn bij Feyenoord. Wie mee wil moet 16 piek betalen vooreen treinkaartje en 0 piek betalen voor een Tijdens de eerste wedstrijd tussen Ajax en Feyenoord in Amsterdam deden zich al volop problemen voor. Een van de bezoekers verscheen toen zelfs met een geladen revolver. Voorstopper Pim van Dord liet gister middag weten dat hij het huidige seizoen voor zichzelf heeft afgeschreven. Zijn op volger Kees Zwamborn moest zaterdag avond na één helft afhaken, omdat hij een spiertje in zijn buik had verrekt en de stand-in van Krol, Wim Meutstege, hield aan het tweede duel tegen Haarlem als herinnering een gele kaart over. Hij werd op de bon geslingerd omdat hij een keer wat al te wild met het lichaam van de doorbrekende Melgers omsprong. Eerder incasseerde Meutstege geel bij PSV. (Van onze sportredactie) HAARLEM, AMSTERDAM. Ajax heeft één wedstrijd en 15 minuten nodig gehad om Haarlem duidelijk te maken waarom het klasseverschil tussen beide teams na het naasweekeinde wordt uitce- drukt in 22 punten. Zaterdagavond kon den de Amsterdammers in ieder geval nog wat extra vrije tijd opnemen, toen zij na 15 minuten al in het bezit waren van een voorsprong van 2-0. Een marge, die niet alleen de basis vormde voor een probleemloze overwinning (4-1), maar er tevens voor zorgde dat Ajax het 9500 koppige publiek al snel kon negeren. Gis termiddag, toen hetzelfde aantal bezoe kers verscheen, wist Haarlem ervoor te zorgen dat de koploper in de eredivisie heel wat geconcentreerder te werk moest gaan. I ür Het moment waarop Haarlem bijna een (Van onze sportredactie) KERKRADE-UTRECHT. Roda JC zit diep in de puree: drie verliespunten in de dubbel tegen FC Utrecht, het wegval- fr JAN RAB: geen genoegen nemen met 70 procent „Zonder medewerking van alle partijen is ons beleidsplan waardeloos. Dit betekent het einde van FC Dordrecht. Het is het goed recht van de spelers om hun volledi ge achterstallige salaris op te eisen. Maar het betekent eveneens, dat ze in afwach ting van het vinden van een nieuwe werk gever een ww-uitkering kunnen aan vragen”. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het lot van FC Dor drecht als betaalde voetbalorganisatie lijkt bezegeld, nu de beheersraad de op dracht tot redding van deze club heeft teruggegeven aan B. en W. van Dor drecht. In het beleidsplan, dat het duo Nico de Vries en Gerard Bouwer onlangs presenteerde, was het uitgangspunt, dat alle schuldeisers de bereidheid zouden moeten opbrengen om ten aanzien van hun vorderingen water in de wijn te doen. De contractspelers werd in dat rap port gevraagd om genoegen te nemen met slechts 70 procent van het achterstallige salaris. Bij monde van trainer Jan Rab heeft de spelersgroep echter tijdens hét weekeinde laten weten, dat men zo ver niet wil gaan. Sterker: de spelers eisen dat FC Dor drecht nog deze week voor de volle hon derd procent voldoet aan de contractueel overeengekomen financiële verplich tingen. Commentaar «M

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17