Geen gewonden gevallen Zwartkruis gevraagd over homoseksualiteit SPORTIEF in Salisbury Weer schokken in Café De Grot kathedraal uitgebrand duurt voort Nederland wacht met erkennen nijman Bijna miljoen paastoeristen Mortieraanval Palestijnse actie op Brussels vliegveld Geldtransport overvallen Twee doden bij scheepsbrand regering-Loele groom Inkks lichtreklom<2 Joego-Slavië Bezetting van het weer „Duidelijke uitspraak” vandaag: HAARLEM het woord is aan... j .’n Aanrijding CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF BZ ^Apeldoorn&Zn HAARLEM agenda pagina 9 I Verpleegkundige Kat wekt bewoners Minder wind I Terugval Roda JC TL (ADVERTENTIE) DINSDAG 17 APRIL 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 138 (Van onze Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst11 Radio en televisie/Strips.... 13 Sport ..17,18,19, 20, 2123, 25 Telefoonbeantwoorders Oscar Wilde: oaqna'sJl 12,3» 4, 5, 7, 9 VERS GEDRAAID IJS (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Bij een actie van gewapende Palestijnen op de internationale luchthaven Zaventem bij Brussel zijn gis teren zeker twaalf mensen ge wond geraakt. De politie hééft twee Palestijnen, afkomstig uit Libanon, aangehouden. Twee andere Palestijnen zijn nog voortvluchtig. redactie binnen land) DEN HAAG. Vijf van de zeven contingenten in het VN- gebied in Zuid-Libanon zijn vanmorgen vroeg beschoten met artillerie- en mortiergra naten van de christenmilities van majoor Haddad. In de buurt van Haris, het hoofd kwartier van het Nederlandse VN-bataljon, vielen rond half zes vanmorgen tien tot vijftien granaten. Ook uit het noorden van het Nederlandse gebied werden granaatinsalgen ge meld. Er is evenwel niemand gewond geraakt, zo deelde een woordvoerder van de Leger- voorlichtingsdienst in Den Haag mee. fa y ry 1 IJmuider Courant 4 Milities bestoken VN-leger Libanon de grootste trekpleister. Zie ook pagina 3 pagina 7 2000 aanwinst voor Zie verder pagina 3 1 Sportcars ..Zandvoort ■A Belgische politieagenten grendelden gisteren de aankomsthal af van de luchthaven Zavetem bij Brussel, kort na de Palestijnse actie. Vanmiddag werd bekendgemaakt, dat de twaalf mensen die bij de aanslag gewond raakten, inmiddels uit het ziekenhuis zijn ontslagen. van Haarlem met het uitdrukkelijke verzoek „een duidelijke uitspraak te doen” over zijn houding ten opzichte van homoseksualiteit. kelingen en wacht af hoe de andere lan den van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid op het aantreden van de regering- Loele reageren. (Zie verder pag. 3) De plotselinge kou op tweede paasdag deed veel buitenlanders al vroeg beslissen de thuisreis te aanvaarden. In de loop van Inmiddels heeft het Rode Kruis een aantal goederen ter beschikking van de bezetters gesteld. Deze zorgen wel zelf voor hun eten. de middag stonden er al lange files op de wegen naar het oosten des lands. De rijks politie noteerde een record op de weg Utrecht-Arnhem, waar om zes uur een file van 23 kilometer stond. Hotels en pensions waren in de kust streek volledig volgeboekt. Veel buiten landers moesten op Goede Vrijdag al naar verdergelegen plaatsen worden verwezen. Enkelen besloten in hun auto te overnach ten. De meeste toeristen kwamen volgens het NBT uit West-Duitsland. Daarnaast waren er veel Fransen, Engélsen en Scan- dinaviërs. Het NBT stelt na het drukke paasweekeinde verheugd vast, dat Neder land zijn, aantrekkelijkheid voor de bui tenlandse toerist kennelijk nog niet heeft verloren. In het rijtje meestbezochte attracties komen na Keukenhof met 101.000 bezoe kers (vorig jaar 30.000): Madurodam met 51.000, de Efteling met 45.000 en de Beekse Bergen met 36.000. Speeltuin Linnaeushof in Bennebroek noteerde 12.360 bezoekers. ie verder plaatselijke pagina’s Naai' jonge mensen luister ik graag en met eerbied; zij blijken mij vaak ver vooruit te zijn. „Ik doe mijn werk met erg veel ple zier. Maar het is steeds uitpuffen en weer oppakken. Het gaat niet vloeien- derwijs. Veel mensen puffen, zijn moe. Daar moet je niet aan toegeven anders blijf je nergens meer". Een citaat uit het interview dat een onzer verslaggevers maakte met „zomaar” een verpleeg kundige: José Vreeburg uit Haarlem, 23 jaar en werkzaam in het St. Johannes de Deo ziekenhuis. We tekenden het verhaal van José op om inzicht te verschaffen in wat verpleegkundigen in de praktjk meemaken en om te verdui delijken waarom verpleegkundigen de laatste maanden actie voeren voor per soneelsuitbreiding. Zie plaatselijke pagina s De Al- KOOP vanaf 575,- HUL’R vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020456456 Droog weer met enkele opklaringen. Minimumtemperaturen rond 2 graden en mogelijk nachtvorst. Middagtempe- raturen ongeveer 10 graden. Tot matig afnemende noordenwind. Later weinig wind. Keukenhof, Zie ook pagina 2 Verder in onze bijlage Sportief: pagina 1 Ajax mocht niet klagen met de 1-0 zege in Haarlem pagina 2 Telstar blijft meedraaien in strijd om periodetitel pagina 3 Gold Race mist internationale klasse pagina 4 IJmuiden bouwt voorsprong aan kop uit pagina 5 ADO20 opgaan pagina 6 Terrasvogels kan titel vergeten na dubbele nederlaag. DEN BOSCH (ANP). Bisschop Bluys- sen van Den Bosch heeft vandaag een gesprek met staatssecretaris Haars van Justitie over de positie van de ongeveer 200 christenen uit Oost-Turkije die sinds vrijdag in de kathedraal van Sint Jan in Den Bosch verblijven. De Turken eisen een verblijfsvergunning omdat zij in hun vaderland geloofsvervolging vrezen. Zes Het vuur is door nog niet opgehelderde oorzaak ontstaan onderaan de trap naar de eerste verdieping. Vandaar zocht het zich een weg naar de aangrenzende slaap- ruimte vanwaar men er ternauwernood in slaagde aan het vuur te ontsnappen. Met twee autospuiten en een hoogwer ker gingen vijftig man van de Beverwijk- se brandweer het vuur te lijf. Omstreeks zes uur kon het sein „brand meester” worden gegeven. Het nablussen nam daarna nog tweeëneenhalf uur in beslag. Naast de brandschade ontstond veel waterschade in ruimten op de begane grond. BEVERWIJK. Maandagochtend om half zes is Café De Grot aan de Kloosterstraat uitgebrand. Een be woonster van het boven het bedrijf gelegen woongedeelte werd om streeks dat tijdstip gewekt door het klaaglijke gejank van een kat. Met de hoofdbewoner slaagde zij er in via een plat dak aan de achterzijde van het pand te vluchten. Uit de keuken wist men nog een herdershond te bevrijden. Het eerste dubbele programma in de voetbalcompetitie heeft een aantal za ken duidelijk gemaakt. In de, eerste plaats werd de terugval van de eens zo trotse koploper Roda JC definitief. De Limburgers kwamen tegen Utrecht met verder dan één punt. Ajax en Feyen- oord, die beide wel de volle winst pak ten, werden daardoor de grote win- naars van deze Paasdubbel. Weinig problemen kende ook AZ, dat Go Ahead vier punten afhandig maakte. Ook onderaan vielen er rake klappen. NEC klom fors door twee overwinnin gen en liet ondermeer Haarlem achter zich. VVV smaakte na zeer lange tijd weer eens het zoet der overwinning. Inmiddels heeft een organisatie die zich j Zwarte Maart noemt de verantwoorde- j lijkheid voor de actie opgeëist. Dit gebeur de in boodschappen aan internationale persbureaus in Beiroet. De Zwarte Maart zou zijn opgericht na de ondertekening van het Egyptisch-Is- raelisch vredesverdrag op 26 maart. Volgens de Belgische politie waren de Palestijnen van plan een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, dat kort daarvoor op Zaventem was aan gekomen, te overmeesteren. Toen 2ij er niet in slaagden bij het toestel te komen, gooiden de Palestijnen explosieven van een platform naar de lager gelegen aan komsthal, waar zich op dat moment hon derden passagiers bevonden. Veiligheids agenten van El Al openden daarop het vuur op de Palestijnen. De Belgische Rijkswacht wist twee Palestijnen te arres teren. Volgens de Belgische politie hadden de Palestijnen pamfletten bij zich, waarin geëist werd dat de Belgische premier Mar tens naar het vliegveld zou komen, bedoeling zou zijn geweest, het El toestel te overmeesteren en de passagiers te gijzelen. Ook zouden de Palestijnen van plan geweest zijn, een vliegtuig te eisen om het land te verlaten. PLO-leider Jasser Arafat verklaarde gisteren, dat zijn organisatie niets met de actie heeft te maken en dat dit soort acties door de PLO wordt afgekeurd. De beschietingen vanuit het zuiden vol gen op de aankondiging in het afgelopen weekeinde, dat pelotons van het Libanese leger met ingang van vandaag zullen wor den toegevoegd aan de VN-eenheden. Het zou gaan om ongeveer 300 Libanezen, die vanuit Beiroet over de kustweg naar het zuiden zullen worden getransporteerd. Al eerder werden in de afgelopen dagen be schietingen in het gebied van de Noorse en Nepalese bataljons gemeld. Ook vielen granaten abij de kustplaats Tyrus. De VN-kazerne in deze stad, die tijdens de beschietingen een enclave vormt in het door de Palestijnen beheerste gebied, werd niet geraakt. Sinds eerste paasdag zijn de wegen, die het hoofdkwartier van de VN in Nakoera verbinden met het operatiegebied van de VN door de christenmilitia afgesloten. Sa men met een Franse eenheid vormt de VN-staf aan de kust een enclave in het gebied dat door de militie van majoor Haddad wordt beheerst. Als gevolg van de wegafsluiting zijn 47 Nederlandse verlofgangers uit Israel ge strand in Nakoera. Ze zullen daar voorlo pig moeten blijven. In omgekeerde rich ting hebben enige tientallen Nederlandse militairen niet met verlof naar Israel kun nen vertrekken. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. Dankzij het aanvan kelijk fraaie lenteweer heeft het afge lopen paasweekeinde de toeristenin dustrie geen windeieren gelegd. Vol- gens het Nationaal Bureau voor Toe risme hebben bijna een miljoen bui tenlanders ons land bezocht, bijna 300.000 meer dan vorig jaar toen pa sen erg vroeg viel. De bolbloementen- toonstelling Keukenhof in Lisse was met 101.000 bezoekers de allergroot ste trekpleister. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In navolging van de afdeling Haarlem heeft een viertal andere afdelingen van de Nederland se Vereniging tot Integratie van Ho moseksualiteit een brief gestuurd aan bisschop Th. H. J. Zwartkruis van hen worden met onmiddellijke uitzet- ting bedreigd. In het weekeinde hebben de CDA-Ka- fnerleden Braks en Van de Broek en het VVD-Kamerlid Lauxsterman een bezoek aan de kathedraal gebracht. Volgens een bisschoppelijke woord voerder hebben de Kamerleden gezegd de bezetting te beschouwen als een signaal van de benarde situatie waarin een aantal christelijke Turken verkeren. Zij hebben aangeboden bij staatssecretaris Haars een spoedig gesprek te zullen bepleiten. In afwachting daarvan zal een eventuele uit wijzing, volgens de drie Kamerleden, moeten worden opgeschort. DEN HAAG (ANP). Nederland heeft i het nieuwe bewind in Oeganda nog niet erkend, aldus heeft vandaag een woord voerder van het ministerie van Buiten- landse Zaken in Den Haag desgevraagd I meegedeeld. Nederland volgt de ontwik- SALISBURY/NEW YORK (AP). Gu errilla’s hebben gisteravnd laat een. bus station in de Rhodesische hoofdstad Salis bury beschoten met mortieren. Er werd schade aangericht, maar niemand raakte gewond. Ook zijn, vijf stembureaus aan gevallen. Bij een van de bureaus zou aan zienlijke schade zijn aangericht. Het coördinerend bureau van de niet- gebonden landen, waarin 24 van de 86 lidstaten van deze organisatie zijn verte genwoordigd, heeft een oproep gedaan aan de Verenigde Naties om de zwarte guerrillastrijders van Rhodesië militaire en financiële steun te verlenen. Een commandogroep heeft vannacht een half uur lang de woning van een guerrillaleider in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka beschoten. Er is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Het is niet bekend of de commando’s deel uitmaak ten van het Rhodesische leger. Zie verder pagina 3 KOPENHAGEN (AP). Twee beman ningsleden van de Poolse vrachtvaarder Reimund zijn om het léven gekomen toen het schip gisteravond in de Oostzee in brand raakte. De Zweedse en Deense ma rine hebben met. helikopters en met hulp van vissersschepen die in de nabijheid van het schip voeren 45 opvarenden, waaronder vrouwen en kinderen, weten te redden. óók om mee te nemen Gen. Cronféstraat 31 - Tel. 253630 Haarlem BELGRADO. Vanmorgen hebben zich in de Joegoslavische deelstaat Monte negro opnieuw twee aardschokken voor gedaan. Eerste paasdag werd het gebied, evenals delen van Albanië door een zware aardbeving getroffen, waarbij zeker 185 mensen om het leven zijn gekomen. Het is niet bekend, of de aardschokken vanmorgen opnieuw mensenlevens heb.- ben geëist. Op veel plaatsen in het rampgebied is het hard gaan regenen, waardoor de onge veer 80.000 daklozen in steeds grotere moeilijkheden komen. De Joegoslavische autoriteiten vrezen, dat zich in het getrof fen gebied nog veel mensen onder het puin bevinden. Het reddings- en oprui- mingswerk wordt ernstig bemoeilijkt door de regen. HILVERSUM. (ANP). Twee jonge mannen hebben vanmorgen onder bedrei ging van een vuurwapen de begeleiders van een geldtransport in Hilversum een cassette met twintigduizend gulden af handig gemaakt. Zij gingen er op een bromfiets vandoor. De overval werd gepleegd aan de ach terkant van het filiaal van de Nederland- sche Middenstandsbank aan de ’s-Grave- landseweg. Daar kwam, zoals gebruike- Weersverwachting van het KNMI lijk op de ochtend na het weekeinde, een geldtransportauto van van Gend en Loos voorrijden om geld bij de bank op te halen. Toen een van de begeleiders van het transport met een cassette naar buiten kwam, sloegen de overvallers hun slag. Chris Verkalk (17) van Haarlem in duel met Ajax-doelman Piet Schrijvers. De vrouwen en kinderen van de christen-Turken die vn/dag de Sint Jans-kathedraal in Den Bosch bezetten zitten van hen gescheiden in de kerk te wachten op het effect van hun actie. De afdelingen Amsterdam, Kennemer- land, Noord-Holland-Noord en Zaan- streek/Waterland verwachten van de Rooms-Katholieke Kerk een positieve houding tegenover homoseksuele mannen en vrouwen. De briefschrijvers wijzen er op, dat homoseksuelen toch al maatschap pelijk en sociaal onderdrukt worden en eisen van de kerk „een gelijk waardige behandeling”, x £s|st E PHENSONSTfté&f 8-23 TÉti 023244827 ziet titelkansen in rook

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1