Uitspraak Dajan wekt beroering Spanning in Z.-Libanon opnieuw toegenomen Kuststreek Joego-Slavië en Albanië getroffen Sandinisten Duizenden defecten verdreven uit Esteli kerncentrales VS in Rhodesië Aanslag op olietanks- I Minister in Iran legt funktie neer Amin wellicht ontkomen naar Libië uit kabinet Pakistan Nieuwe bepalingen correspondenten in Oost-Duitsland Zes doden bij treinongeluk in Schotland President Suriname zou aftreden Twaalf ministers Honderd eieren Lommerkebaan Ongeduld Wisseltruc 3 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG door Nico Scheepmaker 1 7 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. In Zuid-Libanon is de spanning de afgelopen dagen hoog opgelopen nadat de rechtse christeljke militie onder leiding van majoor Hadad verklaarde zo nodig met geweld de eenheden van het geregelde Libanese leger te zullen tegenhouden als deze mochten proberen naar het zuiden door te dringen. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO/DUBROVNIK. Een zware aardbeving heeft eerste paasdag in het kustgebied van de Joegoslavische deel staat Montenegro en in een deel van Albanië naar schatting 185 mensenlevens geëist. Meer dan 900 mensen zijn gewond en zeker 12.000 dakloos. Hele dorpen zijn met de grond gelijkge maakt. De schade valt voorlopig niet te becijferen. Zeventig percent van alle huizen in het kustgebied zou beschadigd zijn. Onder de doden en gewonden bevinden zich geen buitenlan ders. In Joegoslavië was het dodental gisteren opgelopen tot 150, in Albanië zijn naar schatting 35 mensen om het leven gekomen. (V.an onze redactie buitenland) SALISBURY. In de Zuidrhode- sische garnizoensstad Ford Victoria hebben guerrillastrijders gister avond met raketten een olieopslag- plaats in brand gestoken. Miljoenen liters dieselolie en benzine zijn verlo ren gegaan. t it Een beeld van de zwaar geteisterde kade van de Joegoslavische havenstad Bjela. na de hevige aardscnokKen op eerste paasdag I -TT ar is ie n- n De Joegoslavische partij- en regerings leider Tito bevond zich ten tijde van de aardbeving in zijn buitenverblijf in Igalo, in de buurt van Herceg-Novi, maar bleef De beving was krachtiger dan die in 1963 in het gebied rond Skopje de hoofdstad van de deelstaat Macedonië waarbij ruim duizend mensen omkwa men. De kern het epicentrum van de beving van zondag lag ruim 30 kilometer van het vasteland in de Adriatische Zee. De grootste verwoestingen werden aange richt in de Joegoslavische kustplaatsen Herceg-Novi, Ulcinj, Bar, Budva en Kotor en in de stad Skutaru in Albanië. Kikvorsmannen, die in hun werk wor den belemmerd door een nog modderige zee, zoeken naar mensen, die zijn omgeko men doordat hun huis door de aardbeving in zee verdwenen is. Teams van artsen en hulppersoneel zijn per helikopter naar het rampgebied overgebracht. Honderddui zenden getroffenen moeten worden voor zien van voedsel, water en dekens. Rhodesische gevechtsvliegtuigen heb ben ook zaterdag doelen in het buurland Zambia bestookt. Het Rhodesische opper bevel in Salisbury heeft bekendgemaakt dat bij de acties in Zambia en Botswana vrijdag en zaterdag in totaal negentig guerrillasoldaten zijn gedood. Volgens de mededeling kwamen ook twee regerings- Van de vier gewonde passagiers is slechts een ernstig gewond geraakt, aldus een woordvoerder van het reddingsteam. De Britse spoorwegen zijn een onderzoek begonnen hoe het mogelijk is dat beide treinen op hetzelfde spoor reden. De guerrillaleiders Nkomo en Mugabe hebben onlangs verklaard dat zij alles in het werk zullen stellen om de vandaag in Rhodesië begonnen verkiezingen te ver storen. In Rhodesië zijn daarom alle blan ke mannen tussen zeventien en vijftig jaar opgeroepen voor militaire dienst. Zij moe- soldaten, vijf zwarte burgers en een sym pathisant van de guerrilla’s om. Op vijftien mei zullen de dan gekozen parlementsleden, 72 zwarten en 28 blan ken, tien zwarte en tien blanke senatoren kiezen voor het Hogerhuis. Op 1 juni zal de eerste zwarte regering van Rhodesië het bewind overnemen. ten de stembureaus beschermen. Naar schatting zijn ruim honderdduizend van de 230.000 blanke Rhodesiërs nu onder de wapenen. In het Paasweekeinde zijn in Frankrijk drie synagogen het doelwit geweest van aanslagen. De daders heeft men'nog niet kunnen pakken. Toen ons eigen huis en onze eigen tuin waren leeggegraasd wilde Sara met oma gaan wandelen, in de hoop langs de weg, en in de tuinen van de buren, nog wat eieren te vinden. Ik wist oma ongemerkt wat chocolade-eitjes uit het paasmandje toe te stoppen, die zij onderweg hier en daar ongemerkt zou kunnen verstoppen, maar de uiteindelijke oogst, met zoveel tuinen en zoveel honderden meters berm, viel Sara niet mee: drie kleine pesteitjes in gekleurd zilverpapier, ze moest heel wat eitjes over het hoofd hebben gezien! Van daar ons besluit om volgend jaar honderd eieren te koken, die ik dan de avond tevoren over de hele nabuurschap zal ver spreiden, zonder te verzuimen ze tegelij kertijd nauwkeurig in kaart te brengen, want we moeten ze, vanwege het onge duld, natuurlijk wel stuk voor stuk bijna aanwijzen. Hoeveel zou je eigenlijk terug vinden, als je er honderd uitzaait? Zes ennegentig? Of honderdvier? Volgend jaar om deze tijd zal ik het u melden, tenzij Deo Volente natuurlijk anders be schikt. )M ng ed ijn in de GLASGOW (AP). Bij een frontale botsing tussen twee passagierstreinen in het station Gilmour Street” in Glasgow zijn gisteravond zes mensen, onder wie de twee bestuurders gedood en tenminste 62 passagiers verwond. De zwarte bisschop Moezorewa maakt de meeste kans om de eerste zwarte pre mier van Rhodesië te worden. Zijn politie ke tegenspeler is dominee Sithole. Met nog een aantal zwarte en blanke politici vormen zij de overgangsregering onder leiding van premier Smith. ir 3- De ie- je- ne im De de in let ie- :nt te- de de de ;er de he De dj- ot- ?r 11- in m ig is »f 1- n >r e- it trijfd De ruim 2000 toeristen, die in de kust plaatsen hun vakantie doorbrachten, wer den naar Dubrovnik of Titograd overge bracht. Zeg eens eerlijk, hebt u nog lommerken gespeeld, met de lommerkebaan, of is het er ook dit jaar weer bij ingeschoten? Of moet je daar per se een Gronings meisje voor zijn, zoals K. ter Laan in Van Goor’s Folkloristisch Woordenboek zegt? Terwijl het toch zo eenvoudig is om zo’n lommei^ kebaan te maken: een kring van wit zand van een meter in doorsnee, een walletje erom heen, op het walletje een dakpan, en de lommerkebaan (of, zoals ze in Oost- Friesland zeggen: de Lonske- of lunsbaan) is gereed voor gebruik! Een van die Gro ningse of Oostfriese meisjes legt haar gekookte ei vóór die schuinliggende dak pan, haar tegenstandster plaats haar ge kookte ei bovenop de dakpan, dat ei rolt eraf, en als hij het andere ei raakt krijgt zijn eigenares een noot. Een noot? Wat hebben noten nu met Pasen te maken? „Een noot” vind ik ook tamelijk vaag. Op het leesplankje is het een walnoot, waar schijnlijk was de walnoot, in vroeger tij den, de quintessens van „de noot”. Wel werd het reddingswerk door deze naschokken aanzienlijk bemoeilijkt. Gro te delen van de kustweg langs de Adriati sche Zee van de verbinding tussen Budva en het verder landinwaarts gelegen Tito grad zijn vernield. Nog steeds vinden red dingsploegen doden en gewonden in de puinhopen. In de oude havenstad Kotor gelegen aan het enige fjord van Zuid-Europa werd het ziekenhuis zo zwaar vernield dat patiënten naar huis moesten worden ge stuurd om ruimte te maken en spoedge vallen soms naar Dubrovnik moesten worden overgebracht. Telefoon- en tele graafverbindingen werden door de aard beving verbroken. Op veel plaatsen viel de elektriciteit uit en werd de watervoor ziening afgesneden. In Titograd werd de apparatuur van het plaatselijke seismolo gische instituut volledig vernield en ren den de inwoners in paniek de straat op. De beving werd gevoeld van Thessaloni ki in Griekenland, Boedapest in Honga rije, tot München in Zuid-Duitsland. PARAMARIBO (SNA). In Surinaam se regeringskringen wordt er ernstig reke ning mee gehouden dat nog dit jaar in Suriname presidentsverkiezingen plaats vinden. Dit meldt het Surinaams Nieuw sagentschap. Volgens SNA zou president Ferrier te kennen hebben gegeven te wil len aftreden. Het zegt dit te hebben verno men in regeringskringen in Paramaribo. Het besluit van Ferrier zou al op korte termijn worden gepubliceerd. OOST-BERLIJN. (DPA/ANP). Vol gens een in de Oostduitse pers gepubli ceerd officieel besluit moeten met onmid dellijke ingang alle interviews van buiten landse correspondenten in de DDR tevo ren worden goedgekeurd door het minis terie van Buitenlandse Zaken, dat verder op de hoogte wil worden gesteld zodra journalisten zich voor hun werk buiten Oost-Berlijn begeven. Tot dusver gold deze bepaling slechts voor interviews met prominente perso nen. Het melden van doel en reden van reizen buiten Oost-Berlijn was tot dusver niet vereist. Het blad van de Oostduitse communisti sche partij heeft gisteren geschreven dat de nieuwe regels voor de buitenlandse journalisten in de DDR in overeenstem ming zijn met de akkoorden van Helsinki. „Neues Deutschland” stelt dat de buiten landse journalisten in de DDR zo uitge breid mogelijk kunnen berichten, maar dat „het niet de bedoeling is dat zij zich bemoeien met de binnenlandse aangele genheden”. Zeker 185 doden bij zware aardbeving ongedeerd. Later op de dag vertrok hij naar de hoofdstad Belgrado. Wij hebben ons dit jaar beperkt tot het verven en opsmukken en daarna verstop pen van de eieren, alles terwille van Sara natuurlijk, die nu bijna vier jaar is en in alles gelooft, dus ook in de paashaas. Twee ernstige fouten hebben we daarbij gemaakt. Enerzijds hebben we haar on verzadigbare honger naar eieren onder schat, en anderzijds hebben we haar ge duld overschat. Om met het laatste te beginnen: ze vindt het leuk om eieren te zoeken, en ze mogen ook best verstopt zijn, als zij ze maar wel in één oogopslag ziet. Als het te lang duurt wordt ze ongeduldig en is het raadzaam met warm en koud te gaan werken, na eerst bepaalde delen van de kamer of de tuin te hebben aangemerkt als de hoogst waarschijnlijke vindplaats. Dat je weet waar alle eieren liggen, hoewel de Paas haas ze toch ’s nachts verstopt heeft, wordt zonder meer geaccepteerd. De Paashaas heeft het ons verteld, en waar om zou hij ook niet? In hoeverre dat dan echt geloofd, of alleen maar meegespeeld wordt is me nog niet duidelijk, want op een gegeven ogenblik keek ze uit het raam en riep: „Daar gaat-ie! Ik zag de Paashaas lopen! Mag ik dan nu weer buiten gaan zoeken?” Als ik zeg dat Sara een onverzadigbare honger naar eieren aan de dag legde, moet u mij niet verkeerd verstaan. Het was een honger naar het zoeken, of beter gezegd: naar het vinden van eieren. De grote fout die we hadden gemaakt was, dat we alles bij elkaar maar twaalf kippeëieren ge kleurd en verstopt hadden, niet uit mis plaatste zuinigheid, maar omdat het nu eenmaal eivormige cholesterólletjes zijn, die je beter niet dan wel kunt eten. Maar volgend jaar koken we minimaal honderd eieren, en dan zullen we er waarschijnlijk nog te kort komen. Want hoe ging het? Nadat de twaalf eieren al hoog en breed gevonden waren, bleef Sara doorzoeken. Het kon bijna niet anders of we hadden nog eieren over het hoofd gezien, meende ze. Haar favoriete zoekplaatsen bleven daarbij de eerdere vindplaatsen, zodat ze in het voorbijgaan steeds weer even dat emmertje optilde om te kijken of er al weer een nieuw ei onderzat. Haar doorzettingsvermogen werd overi gens wel beloond. Ik had enkele reeds gevonden eieren in mijn zak gestopt, en wist haar via deze wisseltruc weer een paar leuke vondsten te bezorgen, die ik dan zolang bewaarde, waardoor ik in staat was haar met niet meer dan drie eieren twaalf eieren te laten vinden. Zo lieten de Engelsen kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog de Duitse ambassadeur in een langzaam vliegtuig van Londen naar Edinburgh vliegen, waarbij zij er voor zorgden dat steeds hetzelfde eskader Lancasters, maar al door in een even andere formatie, hem in de lucht passeerde, waardoor hij de in druk kreeg dat Engeland over een lucht vloot van duizenden gevechtsvliegtuigen beschikte. Deze verklaring volgde op een besluit van de Libanese regering over te gaan tot herstel van het Libanese staatsgezag in het zuiden en legering van Libanese strijdkrachten in de gebieden die momen teel onder controle staan van rechtse christeljke militie. De militie die wordt gesteund door Is raël, verzet zich hier tegen. Majoor Hadad beweert dat het 500 man tellende Libane se bataljon, dat naar het zuiden gestuurd is, speciaal uitgekozen is vanwege zijn pro-Palestijnse houding en in feite slechts als doel heeft de Palestijnen die zich toch al in groten getale in Zuid-Libanon bevin den, te steunen in hun strijd tegen de christenen en tegen Israël. De artillerie van de militie van majoor Haddad heeft zondagochtend stellingen beschoten van het geregelde Libanese le ger en van de Nepalese troepen van de interim-strijdmacht van de Verenigde Na ties. De havenstad Tyrus lag gedurende een uur onder artillerievuur. Volgens plaatselijke autoriteiten in Has- baya werden ook VN-troepen en Libanese legereenheden in het gebied van Kawka- ba beschoten. Israël meldde vanmorgen dat zes Pales tijnse guerrillastrijders afgelopen nacht zijn gedood bij een poging vanuit Libanon Israël binnen te komen. Een man van de bij het treffen betrokken Israëlische pa trouille sneuvelde, zes werden gewond. Het incident deed zich voor bij de Kib boets Zarith, in de centrale sector van de Israelisch-Libanese grens. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Dajan heeft gisteren voor flink wat beroering gezorgd door te zeggen dat Israel tezijnertijd de Golanhoogte zou kunnen teruggeven aan Syrië zoals het zal doen met de Sinaï aan Egypte, in ruil voor vrede. Vooraanstaanfe leden van de rege rende Likoed-partij hebben Dajan en pre mier Begin gevraagd volgende week zich nader hierover te verklaren. Volgens de Israëlische radio heeft een niet nader genoemd lid van het kabinet verklaard dat Dajan het beste zijn ontslag kan indienen. De buitengewone conferentie van de Organisatie van Arabische olie-exporte- rende landen (OPEC) heeft gisteren in Koeweit op voorstel van Irak besloten, Egypte uit deze organisatie te verwij deren. Volgens het Egyptische dagblad Al Ah ram zouden momenteel enkele leden van de Palestijnse Nationale Raad besprekin gen voeren met de VS over een totale autonomie in de door Israel bezette gebie den, als eerste stap naar een Palestijnse staat. De duur van de onderbrekingen liep uiteen van enkele uren tot enkele maan den. Zo lag een centrale in Florida, de Crystal River-3, van maart tot september stil. De activiteit van deze reactor werd verminderd door gebreken in het systeem, zo is meegedeeld. (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. De stad Esteli in Nicara gua, die sinds een week door Sandinisti- sche guerrillastrijders werd bezet is tij dens het weekeinde door de Nationale Garde van Nicaragua heroverd, zo is in de hoofdstad Managua bekendgemaakt. Het stadsdeel dat de Sandinisten in handen hadden is vier dagen lang door de Gardis ten omsingeld geweest. Een woordvoerder van de regerings troepen liet weten dat bij de herovering van Esteli 46 opstandelingen zijn gedood. De Sandinisten hebben via de radio ver klaard dat zij zich om strategische rede nen in de bergen hebben teruggetrokken. De Nationale Garde zou bij de herovering napalm hebben gebruikt. In de plaatsen Chinandega, Wiwilo, Le on en Masaja zijn gisteren eenheden van de Nationale Garde aangevallen waarbij enkele doden en gewonden vielen. Dictator Anastasio Somoza keert van daag na een vakantie van een week in de Verenigde Staten terug in Nicaragua. De aardbeving deed zich voor om 8.20 uur Nederlandse tijd en bereikte een kracht van 7,2 op de tien punten tellende Schaal van Richter. Zondagmiddag en gistermorgen werden opnieuw schokken waargenomen, maar deze waren minder krachtig dan de eerste. ISLAMABAD (Reuter). De rechtse Pakistaanse partij PNA heeft besloten uit het kabinet van Pakistaans militaire lei der generaal Zia-Oel-Haq te stappen. De PNA heeft 12 leden in het kabinet dat 22 bewindslieden kent. De PNA heeft in juli 1977 generaal Zia- Oel-Haq geholpen om de toenmalige pre mier Ali Bhoetto ten val te brengen. Aan genomen wordt, dat de PNA uit het kabi net gestapt is in verband met de executie van Bhoetto op 4 april. De voorzitter van de partij Maulana Moefti Mahmoed, heeft verklaard dat zijn partij in het kabinet „de gestelde doelstellingen heeft gehaald”. Dat zijn de invoering van islamitische hervormingsmaatregelen en een datum voor algemene verkiezingen. Generaal Zia-Oel-Haq heeft eerder verklaard dat in november dit jaar die verkiezingen zullen worden gehouden. TEHERAN (UPI/DPA/AFP). De mi nister van Buitenlandse Zaken in Iran Sanjabi is afgetreden. Volgens hem heeft zich binnen de staatsleiding een „tweede regering” gevormd. „Onder die omstan digheden was het onmogelijk mijn taak voort te zetten”, zo zei hij tegenover een dagblad. De aanhouding van familieleden van de hoogste geestelijke van Teheran, de pro gressieve ayatollah Taleghani, heeft vol gens Sanjabi niet slechts een duister licht op het bewind, maar op het hele land geworpen. Het gebeurde noemde hij een voorbeeld van het gebrek aan discipline en een bewijs voor het bestaan van ver schillende richtingen onder de volksmili ties. Uit verscheidene delen van het land kwamen sympathiebetuigingen voor Ta leghani binnen, die uit protest tegen de aanhouding Teheran heeft verlaten. De procureur-generaal van de „Iraanse islamitische revolutie”, Hadavi, heeft za terdagavond alle arrestatiebevelen die tot dusver waren uitgevaardigd door de zoge heten Khomeini-comité’s ongeldig ver klaard. KAMPALA-LONDEN. (AFP/Reuter/ AP). Het nieuwe bewind in de Oegande- se hoofdstad Kampala veronderstelt dat oud-dictator Amin kans heeft gezien te ontvluchten naar Lybië. In het noorden van het land zijn zoekacties begonnen naar Amin nadat hij daar zaterdag in een dorp was gesignaleerd. Het dorpje lag vlakbij de grens met Zaïre. Radio Kampala heeft een opröep ge daan aan de bevolking om geplunderde goederen terug te brengen naar de win kels. Plunderaars worden niet gestraft, zo werd gezegd. De familie van Dora Bloch, een Britse vrouw van wie wordt aangenomen dat zij door troepen van Amin is omgebracht nadat zij tijdens een kaping van een Israë lisch vliegtuig terechtkwam in een zieken huis in Kampala, heeft een beloning uitge loofd voor inlichtingen welke leiden tot de aanhouding van Amin. Troepen van het nieuwe bewind trek ken inmiddels op naar de oostelijke stad Jinja. Er wordt geen grote tegenstand gemeld van aanhangers van Amin. Vele landen, waaronder Engeland, Ca nada, Ethopië en enkele andere Afrikaan se staten, hebben het nieuwe bewind in middels erkend. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington zei giste ren dat de betrekkingen met Oeganda deze week zullen worden hersteld. Ze wa ren in 1973 verbroken omdat men voor de veiligheid van het ambassadepersoneel vreesde. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. In de kerncentrales van de Verenigde Staten zijn vorig jaar door de Amerikaanse commissie voor controle op kernenergie (NRC) 2835 defecten geregistreerd. Alle centrales heeft men tenminste eenmaal stil moeten leggen om veiligheidsredenen, zo heeft de commissie bekendgemaakt Gemiddeld hebben de Amerikaanse centrales voor 67,2 percent produktief ge werkt, wat neer komt op twee van de drie dagen. De Belgische minister van Volksgezond heid en Milieuhygië, Dhoore, heeft tijdens het paasweekeinde in twee vraaggesprek ken verklaard dat België een pauze in acht moet nemen bij het vermeerderen van de produktie van kernenergie. Vol gens de minister zijn nog niet voldoende veiligheidsmaatregelen genomen tegen mogelijke ongelukken en vrijkomende straling. De Japanse commissie voor kernener gie heeft zaterdag opdracht gegeven tot sluiting van een van de kerncentrales die is geleverd door het Amerikaanse bedrijf Westinghouse. Deze maatschappij heeft meegedeeld dat de reactors van deze maatschappij blijken soortgelijke tekort komingen te vertonen als de centrale in Harrisburg. De Oostenrijkse kerncentrale bij Zwen- tendorf maakt een goede kans een toeris tenattractie te worden. Vorig jaar stem den de Oostenrijkers in een referendum tegen invoering van kernergie op dit mo ment, waardoor de centrale niet in bedrijf kwam. Vooral Amerikaanse reisbureaus blijken belangstelling te hebben voor een rondleiding in de centrale.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3