Logiesruimte beide Paasdagen optimaal benut VEEL MOOIS BLIJFT DOOR RUIMTEGEBREK OPGEBORGEN Expositie in „Scheybeeck rond historisch schilderij Diefstallen in paasweekend s Bushalte mikpunt van vandalen Nationaal Comité Koningin Juliana 70 jaar Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op 7 1 Toeristenstroom richting IJmond kreeg forse impuls uit Amsterdam en Haarlem WONEN IN TOPFORM I® plein 1945 deze week kort ijmondnieuws It r Ijl lil'! M1-S lil JwBr. Wi’f stal Druk Chauffeur koelt woede op auto medeweggebruiker de nieuwe katalpqus Jsurti 4 DINSDAG 1 7 APRIL 5 19 7 9 IJMOND A' „4 A MEUBELEN der meer kamerverhuur moest ook de VVV Velsen vrijdag al snel „nee verkopen”. o o (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De Paasdagen zijn dit jaar toeristisch gezien een suc ces geweest voor de kustgemeen- ten in de IJmond. De VVV in Wijk aan Zee kon vrijdagavond slechts met de grootste moeite vier late gasten uit Duitsland aan een on derkomen helpen. De vierhon derd bedden die deze pittoreske badplaats voor toeristen beschik baar heeft waren toen al volledig bezet door buitenlanders die veel al naar het kustdorp doorverwe zen waren door de VW’s van Haarlem en Amsterdam. Daar was vrijdag eveneens van een te kort aan logiesruimte sprake. Met in de kaartenbak negentig adres sen voor logies- en ontbijt of zon- Heerlijk” OW postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 t.n.v. het Nationaal Comité. 60 pagina's eksklusief ■T’ meubelnieuws A Druk voetgangersverkeer op de zonovergoten Zuidpier. eveneens op Eerste Paasdag. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Purmerend: Gedempte Singelgracht 6 3 r (ADVERTENTIE) 3 3 3 5 Na een deuk in de wagen van de Beverwijker te hebben getrapt ging hij terug naar zijn voer tuig om de wielsleutel te halen. De Beverwijker wachtte de volgende strafexpeditie echter niet af en slaagde er achteruitrijdend in aan zijn belager te ontkomen. Door het noteren van het kenteken kon de heethoofdige Heemskerker worden achterhaald. Exorcisme. De afdeling Kennemer- land van de Adelbertvereniging verdiept zich tijdens een bijeenkomst op 23 april in „Voloptée” aan de Santpoortse Wüstelaan in „Het vraagstuk van de kwade geesten”. Prof. Dr. H. van Praag uit Hilversum, spreker over dit thema, gaat nader in op uitdrijving van duistere machten (exorcis me) wanneer deze van de menselijke geest bezit genomen hebben. Aan vang 20.15 uur. Voorheen Toby. Wormerveer: Zaanweg 119 Vijf Duitse en twee Deense bussen en een toeringcar met Franse paastoeristen reden vrijdag voor bij het VVV-kantoor aan het Julianaplein in Wijk aan Zee. Het adressenbestand voor logies was daar mee in één klap uitgeput. Inderhaast moest op niet-leden een beroep worden gedaan voor het beschikbaar stellen van logiesruimte. Overigens met gering re sultaat. Beide VVV’s hebben hun rol van bemid delaar tussen de aangesloten leden en de toerist die een slaapplaatsje zoekt door het grote toeristenaanbod wel heel opti maal kunnen vervullen. Pasen 1979 staat als „uitstekend” genoteerd in de annalen van de plaatselijke VVV’s. Het weer van Tweede Paasdag, betrokken, regenachtig ongezellig kortom, bleek dat gunstige beeld niet te kunnen verstoren. Na de voorpret met overvloedig zon op Paasza terdag en Eerste Paasdag was de bewol king op Paasmaandag een domper die uiterst soepel geïncasseerd werd. Door de toerist zelf én door de horecaman die het rond deze tijd voor een deel al van de toerist met wat koopkracht moet hebben. rijvend vast. Aarzelende opklaringen en regelrechte plensbuien wisselen elkaar af op het brede strand waar veel wandelaars de elementen trotseren. „Met een enkel straaltje zon ben ik al dik tevreden” her vat de heer T. J. Schoos met het gelijkna mige paviljoen. Hij heeft in hoofdzaak Nederlanders binnen. Mensen die met de Paas wat verder van huis vertier zoeken. Van buitenlanders geen spoor. In het dorp zelf uitsluitend Nederlandse nummerbor den. VVV-bestuurder F. Heine noemt de bollenvelden als grote trekpleister voor degenen die de Paas in het dorp doorbren gen. Wat met de praktijk klopt. Neder lands is rond het zadeldaktorentje aan de Voorstraat en op het nu nog onherbergza me strand nog helemaal de voertaal. Velsen, zit tijdens de Paasdagen met de wel heel geringe logiesruimte bijna elk jaar vol. Weer of geen weer. Na doorver wijzing van buitenlanders door de VVV’s van Haarlem en Amsterdam was dat dit jaar wel heel snel het geval. Het bureau op het IJmuidenss marktplein kreeg vrijdag eventjes wat speelruimte door het aanbod van zeven strandhuisjes door Paviljoen Zeezicht op het zogenoemde oude strand. Goede reacties kortom op alle fronten na een Paasweekeinde met sterk wisselend weerbeeld. De gemeente kreeg met deze Paasdagen bijna uitsluitend Duitsers op bezoek. Veel mensen met de eigen auto tuk op het strand en als het even kan ook de bloeien de bollen. Het boeken voor maar één nacht, in vorige jaren schering en inslag, komt bijna niet meer voor. Veel logies ruimte werd eind vorige week voor drie of vier nachten vooruit besproken. „Heerlijk hier. Even flink doorstappen en je bent snel genoeg op temperatuur" Een montere reactie gisteren opgetekend uit de mond van een Duitse toeriste. Plannen voor toewijzing van twee ver trekken naast de entree van „Schey beeck” en de complete kelderruimte na De gealarmeerde politie slaagde er in het drietal aan te houden. Twee jongens uit Driehuis van respectievelijk 19 en 22 jaar en één knaap uit IJmuiden van 18 jaar konden voor hun gedrag geen andere verklaring geven dan pure baldadigheid. Secretaris R. M. T. Verwer: „Wij clai men ruimte voor een volwaardig museum die nota bene in „Scheybeeck” zelf ruim schoots voorhanden is. Op dit moment mikken wij op de „grote zaal” in het gebouw en een deel van het souterrain daar direct onder. Na jarenlang praten VELSEN. Van de afwezigheid van de bewoners tijdens de paasdagen is op die- verse plaatsen in de gemeente door inbre kers dankbaar gebruik gemaakt. !ft en ia- jk te la- ot de >p >te *n. ic- le- ng ie- Hol- 3eze ■om- ïrde ileid isea. ran- k of nale indi- gen- der- icia- oud- jaar 1 de nd de iet het IJ- ale [do ep- ing de ar. jke de its- «r- rie- uit rie- ool ■er- die de ale r~~i! nrrz een verbouwing ketsten bij de gemeente af op de hieraan verbonden kosten (circa een ton). De bestuurders van het Histo risch Genootschap zetten eind vorig jaar extra druk op de ketel met een brief aan de Beverwijkse gemeenteraad waarin het dringende verzoek met de toewijzing van ruimte nu eindelijk eens spijkers met kop pen te slaan. Met het vooruitzicht op meer expositieruimte, toch een reële gedachte, is alvast een tiental vitrines aangeschaft waarvan er inmiddels zeven in gebruik zijn genomen. Afgeronde plannen voor de toekomstige inrichting, en schema’s voor de verlichting, beveiliging en de toekom stige openingstijden kunnen echter door gebrek aan zekerheid nog steeds niet wor den gemaakt. Bij nog verder uistel van een gemeentelijke beslissing ziet het be stuur de jubileumactiviteiten voor 1980 (Zestig jaar Historisch Genootschap) in gevaar komen. die in de beschikbare ruimte van dit mo ment (4 vertrekken) onmogelijk allemaal getoond kunnen worden. De activiteiten blijven daardoor noodgedwongen tot de tailwerk beperkt. De ruimte waar „Mid den-Kennemerland” zo’n behoefte aan heeft voor uitbouw tot een volwaardig museum, is in „Scheybeeck” overigens Wel degelijk voorhanden. Door vertrek van een aantal culturele en maatschappe lijke instellingen naar De Nieuwe Slof (in 1976) kwam een aantal vertrekken vrij. Intensief overleg met wethouder C. J. M. Bodewes van culturele zaken en vertegen woordigers van de BSCR (Beverwijkse Sociaal Culturele Raad) heeft tot nu toe nog niets concreets opgeleverd. De verwachtingen van het Paasweek einde bleken wat het weer en de toeloop betreft nergens erg hoog gespannen. Overheersend standpunt in de horecawe- reld Pasen kan voor het nieuwe seizoen een best binnënkomertje zijn. Als het weer de boel verknalt is dat echter geen reden voor alarm. Paviljoen Schoos, in Wijk aan Zee een eindje van de strandaf- gang verwijderd, heeft zich met „levende muziek” veilig tegen onverhoopt slecht weer ingedekt. „Ik zit mudvol stelt de exploitant op Tweede Paasdag handenw- raakt ons geduld op dit punt zo zoetjesaan wel op.” In de afgelopen jaren moest de exposi tieruimte van het Genootschap in Schey beeck herhaaldelijk dicht. In 1977 voor herstel van schade na een inbraak, het monteren van beveiligingsapparatuur en werkzaamheden aan de centrale verwar ming. Op dit moment is nog steeds actueel het aanbrengen van brandbeveiligingsap- paratuur (signaleringsinstallatie), waar voor de museumruimten overigens niet dicht hoeven. In de nacht van donderdag op vrijdag verschafte men zich toegang tot een per ceel aan de Orionweg via een niet afgeslo ten achterdeur. Uit de woonkamer werd een damestas ontvreemd inhoudende sleutels en bescheiden van het Zeewegzie- kenhuis. Uit een jasje in de gang van de woning werd een mapje met een aantal bankchèqes weggenomen. Op vrijwel dezelfde wijze werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een bezoek gebracht aan een pand in de Schelde- straat. Uit een kistje werden een paar mapjes met geld tot een totaalbedrag van 338,61 gestolen. Door jiet forceren van een keukendeur werd zaterdagmiddag ingebroken in een woning aan de Grote Hout of Koningsweg in Velsen-Noord. De buit bestond uit een tape-recorder ter waarde van 1800 gulden. Eveneens tijdens het weekend is uit het buurtcentrum Zeewijk aan de Dennekop- laan afspeelapparatuur gestolen. Hier verschafte men zich toegang door een niet afgesloten raam boven de ingang van het paryi. Samen met een paar familieleden optor nend tegen de vrij straffe noordenwind was het IJmuider strand voor haar favo riet in het Paasweekeinde. Ook toen de temperatuur Tweede Paasdag in één ruk een graad of acht zakte. Al even opge wekt de reacties van de landgenoten die ook voor een eventuele zomervakantie „de kust komen verkennen”. Hun waar dering geldt de ruimte, de frisse wind en het uitzicht op zee wat hen als bewoners van het binnenland uitermahe boeit. De Beverwijker reed vanaf een parkeerplaats op de Breedstraat in de richting van de Alk- maarseweg. Naar zijn zeggen was daartoe vol doende gelegenheid. De hem achteropkamende vrachtwagenbestuurder dacht daar- anders over. Hij passeerde de personenauto en plaatste zijn combinatie vervolgens dwars over de rij weg om zijn ongenoegen over het gebeurde kenbaar te maken. Klaverjasdrive. In het trefcentrum van „Velserduin” aan de Nic. Beetslaan in Driehuis begint vrijdagavond om acht uur een open klaverjasdrive. De Dorpsraad Driehuis, de organisator, blijft met de beschikbare prijzen (veel eieren en andere seizoengebonden versnaperingen) nog een beetje in de Paassfeer. IJMOND. De 19e-eeuwse schilder A. J. Eymer vereeuwigde kort na 1800 de situatie in „één der Hollandse zeedorpen” op een olieverfdoek dat momenteel tij dens de vaste openingsuren (donderdag avond 19.30-21.30 uur) te zien is in Huize Scheybeeck te Beverwijk. Het Historisch Genootschap Midden-Kennemerland heeft het schilderij, volgens insiders de weergave van de situatie in Wijk aan Zee rond 1830, in bruikleen. De eigenaar, die op dit moment ongenoemd wenst te blij ven, is in principe bereid het dorpsge zicht aan „Midden-Kennemerland” te verkopen. Door gebrek aan de hiervoor benodigde financiën moet deze transac tie echter nog eventjes uitgesteld worden. VELSEN. Bewoners van de Zeeweg werden in de nacht van vrijdag op zater dag opgeschrikt door glasgerinkel. Het tumult bleek te worden veroorzaakt door een drietal knapen dat bezig was een bushalte terhoogte van het Zeewegzie- kenhuis te vernielen. Haal nü uw gratis l^yexemplaar bij ons af (Postbezorging kan ook!) p p r> r- - p y T- y? Huize Scheybeeck aan de Velserweg te Beverwijk. Het Historisch Genootschap wil spoedig zekerheid over toewijzing van meer museumruimte binnen het riante gebouw. A Dik ingeduffeld onderuitgezakt op een strandstoelt/e. Typerend beeld Tweede Paasdag in IJmuiden waar strand vermaak met een bewolkte lucht tot wandelen beperkt bleef. ■A- Uit de wind in de zon. Een van de betere plekken daarvoor was op Eerste Paasdag in Wijk aan Zee het terras direct tegen de strandafgang De Zwaanstraat. Commissie financiën. Op de agenda voor de commissie financiën, die dinsdag avond om half acht in het Velsense ge meentehuis bijeenkomt, een serie ogen schijnlijke kleinigheden met vrij omvan grijke financiële gevolgen voor de ge meente. Een bedrag van 83.000,- wordt gevraagd om de voormalige boerderij Oostlaan 2 in de Hofgeest wat toonbaar der te maken voor de toekomstige bewo ner, een gemeente-ambtenaar. Krakers die het pand in januari na anderhalf jaar leegstand betrokken hebben inmiddels hun biezen gepakt. B. en W. willen de korenmolen De Santhaes in Santpoort gedurende de zomer (juni t.m. september) 1 niet maandelijks maar wekelijks op een vaste dag laten draaien. Benodigd hier voor een extra bedrag van 1300 voor de beroepsmolenaar die dit verzorgt. Voor plaatsing van wachthuisjes ten behoeve van de NZH op vijf plaatsen in Velsen en de montage van bankjes daarin is een krediet van 27.300,- nodig. Bijna de helft daarvan kan conform een oude afspraak van de busonderneming worden terugont vangen. Ander punt: een kredietverstrek king om in het PEN-centrum vaste ruim ten geschikt te maken voor het jongeren werk van „De Brulboei”. De mogelijkheid tot aankoop, met vol doening vermeld in het jongste ledenbul letin, is wel aanleiding hier vast een the- ma-expositie omheen op te bouwen. Vol- j gens het voor „Midden-Kennemerland” j vertrouwde patroon. Regelmatig worden aspecten uit de streekhistorie dan wel historische personages afzonderlijk be licht door expositie van het hierover be schikbare materiaal. Een gebruik dat min of meer uit de nood is geboren. Het Histo risch Genootschap beschikt bij elkaar over circa vijfduizend afbeeldingen en voorwerpen uit de regionale geschiedenis BEVERWIJK Een 32-jarige Heemskerker meende vrijdagochtend, als bestuurder van een vrachtwagen met oplegger, dat een medewegge bruiker het verkeer in gevaar bracht en reageer de daarop door het voertuig van die collega te beschadigen en de bestuurder, een 39-jarige inwoner uit Beverwijk, met een wielsleutel te lijf te gaan. its- ool Een kte ach rie- !ge- i de aar ian- lui- jen- nde ard het leid be lt 4- de ege Wel het i de het i’eli- I met het i de ort- f- •we- I len- iten spe- 'X4 v A >4* Wéte? RL* «si v J-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5