Troepen Haddad openen het vuur 1 t w fh Johan Cruijff gaat weer voetballen Zandvoorter bij betonslijpen dodelijk gewond KlSiehni» spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl KEUKENS 023-313645 26 Troepen Amin zouden moorden in Oeganda ifl verkort Voordeel Vistip het woord is aan... vandaag: iet weer LAATSTE NIEUWS Tegelcollectie van Dingeman Korft naar Twente Shell krijgt Iraanse olie rl ■1 „Veroordeling Munnikhuizen Ontdek hoe lekker hazelnootgebak kan zijn was onbekend” De grote verleider F «n I agenda pagina Kraken Honderd jaar Gruppo ontspoord? 1.....90 et. En verder Rustig weer déviesenzoonbv vloeren vloerbedekkingen granito "Eigen montage dienst" n H a (ADVERTENTIE) WOENSDAG 18 APRIL 1979 Seneca. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 139 - - irdje van Takken u« HALKADE 17 IJMUIDEN TEL. 02550 - 30344 5, 6,7 17 .9 13 .21,23 17 HEULE MAKELAARDIJ maakt „werk” van Uw huis Hazel. tetp verse vis, zó uit zee héél voor delig bij: Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips Beurs Sport Bibliotheek (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Een contingent soldaten van het Libanese leger is vanmorgen de bufferzone van de VN in het zuiden van Libanon binnengetrokken, om er het gezag van de regering in Beiroet te vestigen. Gewapende eenheden van de christelijke militie van majoor Haddad vuurden op de Libanezen. Officie ren van de VN-vredesmacht probeerden hieraan een eind te maken. pagma'5 A. KORS ...i 3 -- Sï. Als het echt h mooie diamanten ring moet zijn. AL meer dan 45 jaar een Specialiteit. Op de koopavond ató aanbieding" van L2S voor JF-p-rf- 1 Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op z 41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 t.n.v. het Nationaal Comité IJmuider Courant Libanese leger e' trekt binnen tl (Van onze kunstredactie) k Zie de plaatselijke pagina's al (ADVERTENTIES) Zie verder pagina 3 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllll Ijj (ADVERTENTIE) 02530-16479 ■5 liiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiL Haddad heeft verklaard dat hij vandaag nog de onafhankelijkheid zal uitroepen van gebieden die zijn troepen in handen hebben. Hij was gistermiddag in het restaurant Het Boekaniersnest aan de Zandvoortse- laan bezig met een slijptol beton af te schuren. Op een gegeven moment brak de slijpschijf, waarbij Sebregts het weg schietende deel van de schijf in zijn ge zicht kreeg. Levensgevaarlijk gewond en met veel bloedverlies werd hij overge bracht naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem en vandaar naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. (Van onze sportredactie) BARCELONA. Door financië le problemen is Johan Cruijff ge noodzaakt weer te gaan voetballen. Nog deze week vertrekt Cruijff in gezelschap van zijn schoonvader Cor Coster naar New York om met Cosmos over een contract te onder handelen. De voormalige speler van FC Barcelona kan alleen bij Cos mos terecht. De Amerikanen heb- ben Cruijff vorig jaar een contract laten tekenen, waarin hij verklaart voor Cosmos uit te komen als hij ooit zou besluiten weer te gaan voet ballen. LONDEN. De koninklijke Shellgroep heeft bekendgemaakt, dat zij een lange- termijncontract heeft afgesloten met de Iraanse regering voor de levering van 235.000 vaten ruwe olie per dag. De Shell is de eerste westerse maatschappij die zo’n contract met de nieuwe Iraanse rege ring heeft verkregen. De prijzen van deze olie liggen ongeveer 30 percent boven die van eind 1978. De regering van Beieren heeft Munnik- huizen op 31 oktober 1957 een bewijs van naturalisatie overhandigd met goedkeu ring van de ministeries van Binnenlandse Zaken in Bonn en München. Het uittrek sel uit het strafblad, dat toen werd geraad pleegd, wees niet op nadelige feiten. Volgens het hoofd van het joodse docu mentatiecentrum in Wenen, Simon Wie senthal heeft Munnikhuizen in 1944 in het Friese dorp Tijnje twee mensen doodge schoten. De officier van justitie bij de rechtbank in München heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. MÜNCHEN (DPA). De abmtenaren, die verantwoordelijk waren voor de natu ralisatie van de Nederlander W. Munnik huizen als Westduitser, zouden destijds niet op de hoogte zijn geweest van diens veroordeling tot een levenslange gevange nisstraf. Munnikhuizen is na de Tweede Wereldoorlog door de rechtbank in Gro ningen bij verstek schuldig bevonden aan nazi-misdaden. Dit heeft een woordvoer der van het Beierse ministerie van Bin nenlandse Zaken in München gisteren verklaard. De bekendste van de schepen die als „statige zwanen regelmatig de slui zen passeerden was wel de Johan van Oldebarnevelt. „Gruppo Sportive stelt zich niet ten doel het publiek te dienen, maar eerder te laten zien dat achter een werkelijk heid meer steekt, of zeg maar, dat alles niet zo zwaar weegt als het lijkt. Ik ben me er van bewust dat dat heel aan vechtbaar is. Een citaat uit een inter view met Hans van den Burg, de man die de teksten en muziek levert voor het Haagse Gruppo Sportivo. Zaterdag avond wordt er opgetreden voor een uitverkocht Haarlems Concertgebouw, maar daarna zet Van den Burg zijn band (voorlopig?) op non-actief. Zie de kunstpagina Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond I Haarlem: Rustenburgerlaan 4 -I Tel: 023-323224/310323 Adam: De Lairessesti Tel. 020-766633/761 Droog weer met zonnige pierloden Vannacht weinig wind en minimumtem peraturen om het vriespunt. Morgen matige westenwind en middagtempera- turen omstreeks 10 graden. in VN-gebied (Van onze redactie economie) turfmarkt 6 haarlem LOODGIETERS ■y INSTALLATIEBEDRIJF GRATIS ADVIES OP ALLERLEI GEBIED o.a. sanitair - - c.v. Uitgebreide kollektie sanitair en accessoires. Riole- ring-gas-water Buis en hulpstukken. Alle soorten dakbedekking. Lood en zink op maat gezet. TEGEN REDELIJKE PRIJZEN Vraag vrijblijvend prijsopgave. Showroom administratie en werkplaats GREVELIN- GENSTRAAT 2-4, IJMUIDEN Tel. (02550)-10231 (zat. geopend tot 13.00 uur). Acht jonge mensen, die al jaren naar redelijke en betaalbare woonruimte zoeken, hadden vrijdagavond een uur lang het onderdak waar zij al zo lang naar zochten Om half twaalf kraakten zij een riante woning van het Provinci aal Waterleidingbedrijf die al ruim een half jaar leeg staat. Na een uur forceer de de politie voor- en achterdeur en haalden de acht het huis uit, dat nu dus weer leeg staat De verkiezingen in het zuidelijk Afri kaanse land Rhodesië lijken een succes te worden, althans wat de opkomst betreft. De zwarte Rhodesiërs kiezen door het uitbrengen van hun stem niet alleen een aantal zwarte afgevaardigden in de volks vertegenwoordiging, maar zij kiezen ei genlijk tegelijk ook voor een vreedzame, zij het langzame ontwikkeling van de zwarte medezeggingschap in plaats van voor een gewelddadige overrompeling van het blanke bewind, waarin Ian Smith nog steeds de scepter voert. Het Patriottische Front van Joshua Nkomo heeft tevergeefs geprobeerd de zwarte Rhodesiërs te weerhouden van een gang naar de stembus, en vaak niet met bewonderenswaardige middelen. Nkomo heeft met moord en doodslag gedreigd, hij heeft leugens doen verspreiden over de gevolgen van het stemmen door zwarten, onder meer door het gerucht rond te strooien dat de vloeistof, waarin de stem mers hun vingers moeten dopen opdat niet tweemaal gestemd zou kunnen wor den, vergiftigd was of de vingers zou doen verschrompelen. Het heeft allemaal wei nig indruk gemaakt. De zwarte Rhode siërs hebben de verleiding niet kunnen weerstaan gebruik te maken van het recht dat hun altijd was ontzegd: het uitbrengen van de stem, het meebeslissen over de vraag wie hen zou gaan vertegenwoordi gen in de volksvergadering, heeft hen in een soort van bevrijdingsroes gebracht. Voor het eerst hebben zij zich blijkbaar mondige mensen gevoeld, ook al lag het er dik bovenop dat zij door deze verkiezin gen nog lang niet onder het juk van de blanken zouden uitkomen en nog steeds, zij het in mindere mate, politiek onvrije mensen zouden blijven. De slimme ma nier waarop Ian Smith eieren voor zijn geld gekozen heeft, is de guerilla-leider Nkomo een doorn in het oog. De geweld dadige manier waarop Smith bovendien de kampen van de opstandige Rhodesiërs heeft aangepakt, zonder zich te bekomme ren om het feit dat zijn leger daarbij de integriteit van buurlanden herhaaldelijk schond, heeft ook in het buitenland grote irritatie gewekt. Het succes van de verkie zingen is voor Ian Smith echter een stevi ge rehabilitatie. Met medewerking van zwarte leiders die een half ei beter vonden dan een lege dop, kan Smith nu een geïn tegreerde volksvertegenwoordiging in stalleren waarin de overweldigende zwar te meerderheid des lands op zeer magere wijze aan bod komt, maar dat zij aan bod komt kan een einde betekenen van de internationale boycot, die Rhodesië aan de rand van de ondergang heeft gebracht. Tegelijk blijft de blanke beslissingskracht in zeer belangrijke beleidsvragen onverlet overeind, ofschoon dat volgens de belof ten van Smith aan zijn zwarte collabora teurs slechts een tijdelijke zaak zal zijn. Het „overgangsbewind” naar een zwarte meerderheidsregering zal, als het aan Smith ligt, zo lang mogelijk aan de macht blijven en de vrees bestaat dat de geweld dadige revolutie, die Nkomo predikt, op langere termijn toch zal losbreken door de onbetrouwbaarheid van Smith. Maar voorlopig heeft Nkomo veel aan prestige verloren en Smith heeft zijn Waterloo weer voor een ruime periode kunnen uit stellen. De Industriebond CNV is bereid de- onderhandelingen voor een nieuwe metaal-CAO af te breken wanneer de werkgevers vast blijven houden aan hun eis dat een nieuwe CAO 27 maan den geldig moet zijn. Voorzitter Ester noemde de looptijd „veel te lang, terwijl er geen enkele eis tegenover staat". Zie verder pagina 2. KAMPALA (AP/UPI/Reuter). Troepen van Amin zijn in het oosten van Oeganda en vooral in de stad Tororo bij de Keniase grens begonnen met het systematisch doden van honderden burgers en mensen die men medestanders acht van het nieuwe bewind in het land, zo hebben in Kenia aankomende vluchtelingen vandaag gemeld. HAARLEM. Eind dit jaar zal de col lectie van circa 3000 tegels van de heer Dingeman Korff uit Leeuwarden van het Frans Halsmuseum in Haarlem worden overgebracht naar het Rijksmuseum Twente in Enschede. De heer Korff is bijzonder blij met deze plaatsing. Zijn collectie lag in het Frans Halsmuseum al enige tijd opgetast in een depot omdat hij de zolderruimte, die men uiteindelijk voor de collectie had bestemd, een ongeschikte omgeving vond. Exact op een mei is het honderd jaar geleden dat de eerste „mailboot" van de Stoomvaartmaatschappij Nederland de haven van IJmuiden binnenvoer. De schepen van deze maatschappij, die zich vooral toelegde op de vaart op het toenmalige Nederlands Oost-lndië, werden een vertrouwd beeld tussen de pieren. M AM» Cruijff zal bij Cosmos een contract voor vermoedelijk twee jaar tekenen. Gedurende die periode kan hij bij de Amerikaanse club een bedrag van vier miljoen dollar (acht miljoen gulden) ver dienen. Enkele weken geleden maakt Cor Cos ter bekend dat Johan Cruijff door zijn compagnon Basilevitch was opgelicht. Hoewel geen bedragen werden ge noemd, weten Spaanse kringen met ze kerheid dat de voormalige Barcelona- speler enkele miljoenen guldens door de manipulaties van Basilevitch is kwijt geraakt. Dat enorme verlies heeft Cruijff doen besluiten opnieuw te gaan voetballen. (Van onze streekredactie) ZANDVOORT. Aan de gevolgen van een arbeidsongeval is de 50-jari- ge betonwerker Pieter Sebregts uit Zandvoort gisteravond in het Wilhel mina Gasthuis in Amsterdam overleden. Men kan ook, liggend op een rustbed, een held zijn. JUWELIER - DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk „Niet alleen elke overheidsfunctionaris die een mogelijke medestander zou kun nen zijn, wordt gedood, maar ook elke burger die ze zien”, aldus de vluchtelin gen. Honderden of zelfs duizenden men sen zouden slachtoffer kunnen zijn van die moordpartijen, zo werd geschat. In Tororo zou iedereen die niet is gevlucht, worden gedood. De 74-jarige Brits-israelischs Dora Bloch, die in 1976 in Kampala werd ach tergelaten toen Israëlische commando’s op het vliegveld van Entebbe een door Palestijnen gekaapt lijntoestel van de Franse luchtvaartmaatschappij, „Air France” ontzetten, is kort na de operatie van de Israëliërs geëxecuteerd door de veiligheidspolitie van Amin, zo hebben inwoners van Kampala meegedeeld aan journalisten. Van militaire zijde in Beiroet is verno men, dat het vijfhonderd man tellende Libanese contingent zich heeft aangeslo ten bij de VN-soldaten rond de kuststad Tyrus. Intussen hebben de Israëliërs en Liba nese rechtse christenen hun beschietingen van Palestijnsevluchtelingenkampen in de westelijke en centrale sectoren van Zuid Libanon hervat. De troepen van Haddad zeggen dat de geregelde troepen die Libanon naar het zuiden wil zenden bestaan uit door Syrië gesteunde eenheden, en dat de bedoeling van hun missie is de invloed van Syrië in het zuiden te vergroten. Zij zeggen eveneens dat de regering te Beiroet de in het zuiden aanwezige Pales tijnse eenheden moet verwijderen alvo rens het eigen gezag in dat deel te her stellen. Israel heeft doen weten geen bezwaar te hebben tegen het legeren van een eigen krijgsmacht in het zuiden zolang dit niet aanleiding geeft tot moeilijkheden met de christelijke Libanese legertjes, die door Israel worden gesteund. Zie ook pagina 2 Ma/oor Saed Haddad, bevelhebber van de christelijke militie in het zuiden van Libanon zat waarschijnlijk vandaag de onafhankelijkheid uitroepen van de enclaves in het zuiden waarover hij momenteel in feite het militair gezag uitoefent. WEGENS ENORM SUCCES Haring uit t vat per stuk«JU Cl» Een emmer nn EA 30 stuks 44t.3U geopend: ma. t.m. vr. 9-4 uur. Zaterdags 9-2 uur N ationa al Comité KoninginJuliana 7Ojaar

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1