NS VERWIJTEN OVERHEID: handelsbalans Werf verliest miljoenenorder Minder orders dan ooit voor scheepsbouw Orde van Organisatiedeskundigen: Rolinco voert wwwmi i w Doetinchem: Premier Japan sussend over Bij Wegener 68 procent meer winst Stijging omzet Crane Nederland Plan om gas optimaal te gebruiken Uitsluiting blijkt tegen de wet es Miljoen vacatures in negen EG-landen Bewoners van Het Dorp ontcijferen archieven liquiditeiten op openbaar- vervoerstad Proces om de pil Goede resultaten Nijgh en Van Ditmar r z ■H I k /Z I I r r V I 9 DONDERDAG APRIL 19 7 9 ECONOMIE I on 8 7 7 7 7 ’6 '6 '6 '6 pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar til' (Van onze redactie economie) UTRECHT. Uit nota’s, rapporten en plannen over ruimtelijke ordening blijkt steeds weer dat de verschillen de overheden, rijk, provincie en gemeente, wel een taak zien voor het openbaar vervoer, maar dat ze zich niet duidelijk realiseren binnen welke pla nologische samenhang die taak kan worden vervuld. I ndsen ie im, Die problemen hebben altijd al bestaan, hoogde kapitaal (1977: 16 pet.). en diensten Beste kansen in handel 0. Zwanenburg tel. 02907- 35 41 I ri- In Stockholm is gisteren voor de eerste keer in Europa een proces begonnen rond de pil als voorbehoedmiddel tegen zwangerschap. Van links naar rechts Bo Lindstroem, weduwnaar van Anita, die in 1968 aan het gebruik van de pil van de Westduitse fabriek Schering zou zijn omgekomen, zijn advocaat en zoons Peter en Michael. een lezing over de toekomst van het rail- vervoer. Zij zullen hun materiaal morgen offici eel overdragen aan het Rijksarchief in Zwolle dat het werk op deze wijze had uitbesteed. Het Rijksarchief is zeer te spreken over het werk van de soms zwaar gehandicapte dorpsbewoners. De zeer moeilijk leesbare familiegegevens uit de zeventiende en achttiende eeuw zijn nu toegankelijk ge worden. Daarmee is voor een deel voor zien in de steeds toenemende behoefte van Nederlanders die uit willen zoeken hoe hun stamboom in elkaar zit, aldus het Rijksarchief, dat al eerder werk uitbe steedde aan de sociale werkplaats van Het Dorp. Zo werden archieven uit Avereest, Al melo en Blokzijl bewerkt. De dorpsbewo ners zijn momenteel bezig met archieven uit Wanneperveen, terwijl archieven uit Urk op bewerking liggen te wachten. Het gaat vooral om gegevens van voor 1811, het jaar waarin Napoleon de burgerlijke stand instelde Het renovatiewerk in de sociale werk plaats van Het Dorp bij Arnhem is erkend in het kader van de wet sociale werkvoor ziening. De werkplaats kan nog een hele poos vooruit. Het aantal doop-, trouw- en begrafenisboeken bij alleen al het Rijks archief in Zwolle is zo groot, dat er zeker tot het jaar 2000 werk voorhanden is, zo wordt in Het Dorp gezegd. ROTTERDAM (ANP). De scheeps werf de Biesbosch heeft een order van vijf miljoen gulden verloren, omdat het minis terie van Economische Zaken nog geen beslissing heeft genomen over een lening van zes miljoen aan het bedrijf. Een twee de order van 2,5 miljoen staat volgens de werf op de tocht door de onzekerheid. Bij de Biesbosch in Dordrecht werken 400 man. Volgens adjunct-directeur Van der Vin- ne had de werf eigenlijk vorige week al een beslissing verwacht van Economische Zaken. Door de vakantie van minister Van Aardenne is die uitgesteld. Een woordvoerder van het ministerie zegt dat het besluit waarschijnlijk pas volgende week wordt genomen. Voor één opdrachtgever heeft het wach ten lang genoeg geduurd, aldus Van der Vinne. Deze rederij heeft een opdracht voor de bouw van drie duwbakken afge zegd. Van een andere maatschappij heeft de Biesbosch ook een toezegging binnen. Het gaat eveneens om de bouw van drie bakken. De order, mét een waarde van 2,5 miljoen, staat ook op losse schroeven, omdat ook deze opdrachtgever snel zeker heid wil hebben over het voortbestaan van de werf in Dordrecht. De Biesbosch heeft een tijd terug uitstel van betaling gevraagd en gekregen. De bewindvoerders hebben steeds het faillis sement van de werf niet willen aanvragen, omdat men de beslissing van Economi sche Zaken afwacht. ten ervan geen eigen verantwoordelijk heid komt kijken. Breedveld zei dat een goede bereikbaar heid van het openbaar vervoer (halten, stations) van groot belang is. De klanten kring van NS bestaat voor tussen de 30 en 40 procent uit zogeheten „keuzereizigers”, dat zijn automobilisten die bewust voor het openbaar vervoer kiezen. Die categorie reizigers is uit maatschap pelijk oogpunt (veiligheid, energie, milieu) interessant, de keuzereizigers stellen hun keus (auto of trein) vooral afhankelijk van de ligging van plaatsen van herkomst en bestemming ten opzichte van het open baar vervoernet. t ivel K 0.80 iZB.ax 458,00 UTRECHT (ANP). „Het is een illusie te den ken, dat Nederland op korte termijn een land zou kunnen worden, dat baanbrekend werk technolo gisch ontwikkelingswerk verricht. Beter is het ons te richten op vernieuwingen in onze internationale handels- en transport- en dienstensector. Dit is de conclusie van een studie die de Orde van Organisatiedeskundigen en -adviseurs gisteren in Utrecht heeft gepresenteerd. export van diensten, handel en transport, waar onze beste kansen liggen. Op een aantal van die gebieden zijn we al actief: havenaanleg, engineering-activiteiten, land- bouwadviezen, projectmanagement. De Orde van Organisatiedeskundigen pleit in haar studie voor een gerichte aandacht voor en een krachtige aanpak van de terreinen van onzichtbare export. Onze industrie, aldus de studie, is oorspronkelijk gefi nancierd door de grote handels-, transport- en overslag bedrijven, alsmede door de landbaronnen. Dit gegeven, gekoppeld aan onze behoudende volksaard en de nogal zuiver wetenschappelijke instelling van onze onderzoe kers, maakt dat .wij geen land zijn van fundamentele technologische vernieuwing. Wij richten ons meer op intelligente imitatie, toepassingsonderzoek, verbeterin gen en nieuwe toepassingen, zo zegt de Studie. Overigens lopen we ook daarin niet voorop. Hoe hoog de kwaliteit van ons technisch-wetenschappelijk potenti- (ADVERTENTIE) 51,50 17.50» 15.00 15,00 0,00 <9.50 •1.00 50.00 «.00 57.80 <5,00 50,60 <5,00 34,00 39,00 44.00 39,00 56,501 43,80 5,00b 50,00 38,50 70,50 75,oor 59,20 54,00 56,70 15,00 42,70 33,00 75,70 60.70 00,20 47,30 37,00 58,00» 99.50 47,00 53,50 171,50 37,50 75,50 128,50 49.00* 47.00 35.50 56.50 280,00 214,00 150,00 <05.00 Een van Nederlands zwakke punten noemt de studie de gebrekkige opleiding van de manager, zijn slechte pre sentatie in het openbaar, zijn weinig strategisch denken en zijn gering begrip voor de buitenlandse concurrentie. Een zwakke plek in onze economie is onder meer het bestaan sinds enige jaren van honderden schijnonderne- mingen met bij elkaar honderdduizenden werknemers, bedrijven die in feite failliet zijn, maar die op ondoorzich tige wijze met gemeenschapsgeld in stand worden gehou den, zo wordt in de studie opgemerkt. Het gaat hier om bedrijven die met veel kans hebben ooit weer rendabel te worden en op eigen kracht verder te gaan. Er wordt te weinig gedaan om het open baar vervoer planologisch goed in te pas sen, aldus chef afdeling planologie van NS, Breedveld, gisteren in Utrecht tijdens Tenslotte vindt de Commissie dat de EG een besluit moet treffen over een pro gramma van investeringen in de landen grenzend aan de Middellandse Zee met als doel het beperken van de emigratie naar het noorden en westen van werklozen. De Commissie heeft voorgesteld dat de voorwaarden inzake het aannemen van personeel minder stringent moeten wor den, dat de opleiding tijdens het werk moet worden verbeterd, dat de arbeidsbu reaus beter en „algemener” moeten kun- nen fuctioneren. Dat bij het doen van investeringen in de industrie meer het accent moet worden gelegd op gebieden die dichtbevolkt zijn en dat er meer steun moet worden verleend aan werknemers die moeten verhuizen naar een andere plaats als zij daar aan de slag kunnen. eel moge zijn, we moeten er volgens de Orde maar niet op rekenen, dat Nederland in de nabije toekomst een land wordt, dat met baanbrekende vernieuwingen komt. We zullen waarschijnlijk wel sterk blijven in het imiteren (met verbeteringen en het vinden van nieuwe toepassin gen) van vernieuwingen uit andere landen. ROTTERDAM (ANP). De orderpor tefeuille van de scheepsbouwindustrie in de wereld is thans, in vergelijking met dertien jaar geleden, op zijn laagste punt aangeland. Het Instituut voor Maritieme Economie in Bremen verwacht een nog verdere teruggang. Het ziet weinig moge lijkheden voor een gunstiger marktont wikkeling in de komende twee jaar. De wereldhandelsvloot is, zo meldt het scheepvaartinstituut, het afgelopen jaar het minste gegroeid sinds de Tweede Wereldoorlog. Begin dit jaar bestond de wereldhandelsvloot uit 32.689 vaartuigen met een tonnage van 638 miljoen dwt. De tonnage is nu slechts 12,5 miljoen ofwel 2 procent meer dan begin vorig jaar. De andere jaren groeide de vloot met veel hogere percentages. De geringe groei van de wereldhandels vloot is volgens het insituut een gevolg van de beperkte produktie op de nieuw- bouwwerven en het constant hoge niveau van de sloop van handelsschepen. De teruggelopen aflevering van nieuwe schepen en de sloop van oude vaartuigen zal langzamerhand dé overcapaciteit van de wereldhandelsvloot wegnemen. Het aantal werkloze schepen loopt nog steeds terug. Er zijn nu nog 566 zeeschepen met een tonnage van 27 miljoen dwt opgelegd. DEN HAAG (ANP). De resultaten van Nijgh en Van Ditmar zijn in 1978, overeenkomstig de verwachtingen uitge sproken in het tussentijds bericht van augustus vorig jaar, sterk verbeterd, zo is meegedeeld. De nettowinst steeg zowel in de drukke rijen als in de uitgeverijen en reclamebu reaus. De verbetering van de resultaten maakt het mogelijk voor te stellen over 1978 een dividend uit te keren van 20 procent over het met ruim eenderde ver aldus de Commissie, maar zij worden erger als gevolg van het verslechteren van de economische toestand en het afnemen van de kans tot winst maken in bepaalde takken der industrie. Werkgevers die het financieel niet zo goed maken willen geld sparen door min der te besteden aan het opleiden van per soneel op het werk, en gaan ook vaak veel omzichtiger te werk bij het aannemen van nieuwe mensen omdat de strikter gewor den wetten het moeilijken maken weer van hen af te komen als daartoe aanlei ding mocht bestaan. Het voornaamste probleem is een grotere keus op de toch al overvloedige arbeidsmarkt. Van de nadelen ondervinden vooral vrouwen en jonge mensen de gevolgen, aldus de Commissie, alsook oudere, al dan niet gehandicapte personen. Meer en meer voelen werknemers er volgens de Commissie niets voor, te ver huizen naar elders als daar werk aanwe zig is. Vooral als het werk betreft dat of moeilijk is of dusdanig dat bij het verrich- (Van onze redactie economie) APELDOORN. Wegener’s Couranten Concern NV heeft als gevolg van een in de tweede helft van het vorig jaar voortdu rende gunstige ontwikkeling van het aan tal advertenties in haar uitgaven over het afgelopen jaar een resultaat bereikt, dat de verwachtingen ruimschoots overtreft. De concernomzet nam met ongeveer 14 procent toe tot ruim 144 miljoen. De winst na belastingen bedroeg 5,4 miljoen, een stijging van 68 procent ten opzichte van 1977. De ontwikkeling in de eerste maanden van dit jaar is als gevolg van de strenge winter enigszins bij de verwachting ach tergebleven. Als gedurende dit jaar geen andere verstorende factoren optreden, verwacht de directie evenwel ook dit jaar een stijging van de winst. ROTTERDAM (ANP). De beleggings- maatschappij Rolinco heeft vanaf decem- ber vorig jaar haar liquiditeiten opge voerd van 6,7 tot 13 pet van het vermogen i per eind februari dat toen 2226 mln DEN HAAG (ANP). De Gasunie en de elektriciteitsbedrijven hebben een plan uitgewerkt om zo goed mogelijk gebruik te maken van de nog beschikbare hoeveel heid aardgas. Waar mogelijk wordt nu al op olie overgeschakeld door de centrales, waardoor zij langer zullen kunnen doen over de 105 miljard kubieke meter aard gas, die voor hen beschikbaar is. Doel van het plan is te voorkomen,dat in tijden van grote luchtvervuiling de cen trales door het stoken van olie daartoe bijdragen. Het plan houdt de mogelijk heid in om het aardgas zodanig in te zetten, dat tijdens perioden waarin de hinder door zwaveldioxydelozing naar verwachting groot zal zijn, geen olie hoeft te worden gestookt. Zwaveldioxyde komt in de lucht door het stoken van olie. Het ,plan van gasinzet", dat is overeen gekomen, houdt de mogelijkheid van ver schuiving van aardgashoeveelheden tus sen de centrales in. Een beheerscollege onder leiding van Geertsema, commissa ris der koningin in Gelderland, zal richtlij nen geven die moeten leiden tot het opti male gebruik van aardgas voor de elektri- citeitsproduktie. 5.00 V.50 7,00 19.00 8,70 >1,50 15,40 •5,80 5,00» 18,00 17,00 19.00 0,50 18.10 6.70 >0.60 15,00 *6,30 15,40 '7,00 ARNHEM (ANP). Ruim twintig gehandicapte bewoners van Het Dorp bij Arnhem hebben in de afge lopen jaren zeer oude familie-archie- ven uit de Nederlandse hervormde kerk in Vollenhove (Overijssel) ont cijferd en omgezet in leesbaar machi neschrift. TOKIO (Reuter/UPI). „Het handels beleid van Japan is niet slechter dan dat van welke andere economische grote macht ook en het geweldige overschot op de Japanse handelsbalans moet als een storing van tijdelijke aard wordèn ge zien". Dat heeft de Japanse eerste minister Ohira verklaard ter gelegenheid van het bezoek dat hij binnenkort aan de Verenig de Staten brengt. Hij zei dat de spannin gen op handelsgebied tussen de VS en Japan „ongezond” zijn, maar dat er geen redenen bestaan voor grote veranderin gen in hun handelsbetrekkingen, want het Japanse overschot zou te Zijner tijd van zelf verdwijnen. In de Verenigde Staten zijn stemmen opgegaan om voor het Amerikaanse be drijfsleven marktbeschermende maatre gelen te nemen ingeval Japan niets doet aan vermindering van het overschot op zijn handelsbalans. Ohira hoopt dat het niet zover zal komen. Hij verdedigde zich door er op te wijzen dat de vooruitzichten voor de Japanse economie niet rooskleu rig zijn en dat uitvoer van levensbelang is voor de gezondheid van de volkshuishou ding. Het nastreven van sterke economi sche groei is niet langer gemakkelijk en is zelfs niet langer mogelijk. „Wij moeten nu leven in een tijdperk van vertraging”, zei hij. De Japanse regering heeft zich ten doel gesteld het denken van de bevolking te veranderen. „Het economische succes is groot geweest, maar wij moeten naar an dere zaken streven, zoals een rustiger le venstempo, een gejoel van verheven rust”, gaf premier Ohira te kennen. Gezien onze bevolkings-, industrie- en bebouwings- dichtheid moet Nederland eigenlijk als een stadstaat, een soort (Manhattan, worden beschouwd. Bij de vraag, wat wij het beste kunnen exporteren, moeten we volgens de Orde niet kijken naar Westduitsland, Engeland of de Ver enigde Staten, maar naar de andere Manhattans of stadstaten in de wereld: New York, Singapore, Japan, Hongkong. Allemaal plaatsen met een hoge bevolkings dichtheid en met weinig grondstoffen. Het is vooral de DEN HAAG (ANP). Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) zal zaterdag 28 april in Doetinchem het startsein geven voor de actie „Doetin chem openbaar-vervoerstad”. Tijdens deze twee maanden durende manifes tatie worden in Doetinchem diverse activiteiten op touw gezet, waarin het openbaar vervoer centraal staat en waarbij ook de voetganger, de fietser en de taxi worden betrokken. Gedurende de actie zullen de „mi lieuvriendelijke vervoerwijzen” onder de aandacht van de bevolking worden gebracht. Doel is vooral het beeld van het openbaar vervoer te verbeteren. Het gebruik van het openbaar vervoer zal op diverse manieren aantrekkelij ker worden gemaakt. Zo zullen er op veertig plaatsen in Doetinchem nieuwe wachthuisjes bij bushaltes komen. Doetinchem is de eerste gemeente waar een dergelijke gezamenlijke actie van overheid en vervoerbedrijven wordt gehouden. De stad is hiervoor door het ministerie van Verkeer en Waterstaat uitgekozen omdat het een middelgrote plaats is, een belangrijke regionale functie heeft en een knoop punt is van trein- en buslijnen. DEVENTER (ANP). Crane Neder land (70 procent belang van Crane V.S.) heeft vorig jaar de netto-omzet zien stij gen met ongeveer drie procent van 35,6 mln tot 36,8 mln. De nettowinst ging van 1.2 mln naar tuim 1.1 mln of per aan deel van ƒ156,46 naar ƒ150,51. Voorge steld wordt een slotdividend van 9 pro cent, waardoor het totale dividend over 1978 uitkomt op onveranderd 13 procent, zo blijkt uit het jaarverslag. AI biedt de huidige economische toe stand nog een allesbehalve rooskleurig beeld, toch meent de directie dat Crane in 1979 een hogere omzet en een bevredigend bedrijfsresultaat zal kunnen behalen. De ze verwachting is mede gebaseerd op een meerjarig contract met de Spoorwegen. Wel moet in verband hiermee rekening worden gehouden met aanloopkosten, maar toch wordt in 1979 van dit produkt een bijdrage tegemoetgezien, niet alleen door omzetvergroting maar ook door de inbreng ten opzichte van het totale be drijfsresultaat. Daarnaast kan een groei ende vraag worden geconstateerd naar een nieuwe serie CV-ketels. j bedroeg, zo blijkt uit het halfjaarbericht. Verkopen vonden voornamelijk plaats in Japan en West-Duitsland, waar de beurzen in deze periode nog nieuwe hoog tepunten bereikten. Sindsdien heeft de duidelijke rentestijging als gevolg van iri- flatiebeperkende credietmaatregelen een negatief effect op deze beurzen gehad. Ook in Amerika werd per saldo meer verkocht 94 mln) dan gekocht (72 mln) Het dollarrisico in het Amerikaanse be lang bleef volledige afgedekt. In de overi ge landen werden de belangen vrijwel onveranderd gehandhaafd. Eind februari 1979 »vas het vermogen als volgt gespreid: Nederland 12 pet, VS 33 ,pct, Japan 14 pet, Duitsland 8 pet, Australië 4 pet, overige landen 16 pet, liquide middelen 13 pet. In Nederland werd het belang in Amrobank uitgebreid met 14.500 stuks en werden 4000 stuks Elsevier verkocht. FRANKFORT (DPA). In de Westduit se deelstaat Hessen is het uitsluiten van werknemers in een arbeidsconflict in strijd met de wet. Met deze uitspraak besliste het Arbeidsgerecht in Frankfort een juridische strijd tussen de grafische bond en het genootschap van dagbladuit gevers in Hessen. Aanleiding tot het proces was de lang durige staking van vorig jaar bij de be trokken dagbladen. De destijds uitgeslo ten werknemers hebben nu erkenning ge kregen voor hun aanspraak op gederfd loon. BRUSSEL (AP). In de negen landen van de Europese Gemeen schap zijn 6,5 miljoen werklozen maar ook een miljoen vacatures, al dus is woensdag door de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, meegedeeld De meeste van de vacatures be staan daar waar de ervoor geschikte arbeidskrachten niet aanwezig zijn, de opleidingsmogelijkheden niet stroken met wat het werk eist of waar de arbeidsvoorwaarden te „hard” zijn. teerd 314,00 1.15 6,57 Inpassing openbaar vervoer niet goed telijke ordening zal de noodzaak tot auto- verbruik verminderen, aldus Breedveld. Maar de diverse overheden zijn volgens hem te weinig van dat gegeven door drongen. Breedveld illustreerde de noodzaak van een goede bereikbaarheid van stations met enkele cijfers: bij de voorstadstations bijvoorbeeld komen de klanten voor het merendeel te voet (60 procent). Dan vol gen de fiets (25 pet.) en de auto (10 pet.) en tot slot aansluitend openbaar vervoer (5 pet.). De ruimte waarbinnen reizigers worden geworven, blijft bij de voorstad stations beperkt tot een kring van 2,5 kilometer. Woont men verder van het sta tion af, dan is men niet zo happig op openbaar vervoer, zo is uit NS-onderzoek gebleken. Een goede bereikbaarheid van dat openbaar vervoersnet via een goede ruim- s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19