e< Tankwagen gekanteld A en dan dit noq Verontrusten PvdA Aandacht voor gezondheid van landbouwhuisdieren zaterdag bijeen her weer] OPEREREN NAAST BESTAANDE TEAMS Ov D< te oc Vanwege campagne voorzittersschap EUROPESE CONFERENTIE GEËINDIGD Premieregeling koopwoningen van kracht „Klachten meisje met nekkramp niet serieus genomen* I H 0 P V 11 DONDERDAG 19 7 9 I 9 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND DO y WEERRAPPORTEN Albeda weg Apparaatje (Var part (72) staa Unit Pres Sovj MAI part: akkc gemi binn het bevc V cc di te ea Telex-cellen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De gemeentelijke politiekorpsen van Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem zullen binnen kort allemaal speciale arrestatieteams hebben. Daartoe heeft minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) besloten. Wiegel en zijn collega De Ruiter (Justitie) schrijven dit aan de Tweede Kamer. Groene kaart Bommelding Huisvrouwen Militaire kolonnes Lege lokalen Gewetensbezwaarden Benoemd tot ,,datu" S li Arrestatieteams in vijf grote steden s In bedwelmende dampen hevelen specialisten van de Shell benzine van de gekantelde tankwagen over in opvangbassins. Uit die bassins werd de benzine later naar een andere wagen overgepompt (Van onze redactie binnenland) VLAARDINGEN. De ouders van de 13-jarige Mylene Stoutjesdijk uit Vlaardingen, die het afgelopen week einde aan nekkramp is overleden, denken er over een klacht in te die nen bij het medisch tuchtcollege. De de be door nistisi komt Oppe li Pol Boi intf ric< De gemeentelijke arrestatieteams ko men te opereren naast de enkele al be staande arrestatieteams van het korps Rijkspolitie. Minister De Ruiter heeft voorts, zo schrijft hij, de leiding van de rijkspolitie onlangs laten weten dat hij ook akkoord gaat met de oprichting van totaal vijf arrestatieteams, één in elk dis trict van een procureur-generaal. Deze functionaris van het Openbaar Ministerie kan over de inzet van deze teams be slissen. De arrestatieteams van de rijkspolitie tellen elk enkele eenheden van zeven man. Zij kunnen voor bijzondere situaties ge bruik maken van afwijkende bewape ning, zoals automatische geweren en ma chinepistolen. In de brief aan de Tweede Kamer wordt nog niet gerept over de gewenste omvang van de gemeentelijke arrestatieteams. Volgens De Ruiter en Wiegel kunnen arrestatieteams worden ingezet bij de planmatige aanhouding van personen, van wie bekend is dat zij zich mogelijk met vuurwapens zullen verzetten. Ook worden teams ingezet wanneer het „gewo ne” politiepersoneel gezien de bewape ning van de tegenstanders niet tegen hen is opgewassen. Bovendien kunnen de teams worden gebruikt in omstandigheden waarin hun bijzondere vaardigheden (de leden van de teams krijgen een speciale, zware trai ning) naast de inzet van gewoon politie personeel gewenst is. In die gevallen zul len zij („uiteraard”, zeggen de ministers) niet van hun speciale bewapening gebruik maken. Wiegel en De Ruiter willen dat de leden van de arrestatieteams uit de normale politiedienst komen en daarin ook nor- 8 8 7 7 7 7 8 8 8 8 13 21 17 8 12 7 9 10 3 5 12 8 22 18 13 9 16 24 18 3 17 11 10 18 15 7 6 6 21 22 30 26 16 7 13 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 1 0.5 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 o o o o o o o 0.6 o o o o o o 0.1 0.1 o o o o o treden. In speciale gevallen dient hiervoor altijd eerst de toestemming van de minis ter van Justitie te worden gevraagd. Deze toestemming moet van geval tot geval worden aangevraagd. In hun brief aan de Tweede Kamer schrijven de beide ministers ook dat een betere samenwerking tussen de zoge naamde „observatieteams” van rijks- en gemeentepolitie gewenst is. Het gaat hier bij om eenheden (bij negen grote gemeen ten en de rijkspolitie) die verdachten vol gen en observeren. Daarbij zal vaak bui ten het eigen district gewerkt moeten wor den. In de praktijk is daarbij gebleken dat betere samenwerking noodzakelijk is. Utrechtse brandweer en de rampendienst van de Shell een catastrofe. De brandweer maakte gebruik van een speciaal voor dit soort rampen bestemde schuim- en poe- derbluswagen, de zogenaamde „crash tender”. Verder werden de gigantische plassen benzine met tonnen zand en aarde ingedamd. De politie zette de omgeving binnen een straal van een kilometer met touwen en dranghekken af. De bevolking De reden daarvoor is, dat zowel de huis arts als het Holy-ziekenhuis in Vlaardin gen de ernstige klachten van het meisje niet serieus zouden hebben genomen. Het ziekenhuis zelf heeft inmiddels een onder zoek ingezet. Mylene werd zaterdag ziek. Ze moest overgeven, kreeg pijn in haar benen en er kwam een blauwe vlek op haar voor hoofd. Een geraadpleegde huisarts advi seerde een aspirientje te geven, aldus de familie Stoutjesdijk. De moeder bracht toen de klachten steeds erger werden het meisje naar het Holy-ziekenhuis. Mylene kon inmiddels niet meer lopen en werd door haar moe der in een rolstoel gezet. Een nachtzuster Minister Albeda van Sociale Zaken is gistermiddag van Schiphol voor een twee daags bezoek naar Stockholm vertrok ken. Hij zal zich daar oriënteren over de Zweedse maatregelen ten aanzien van de situatie op de arbeidsmarkt in het kader van het sociaal-economisch beleid. De WD-fractie in de Tweede Kamer wil onderzocht zien of de rateltikker, een apparaatje dat bij oversteekplaatsen met verkeerslichten blinden op de hoogte brengt of ze veilig kunnen oversteken, in de praktijk voldoet. Daartoe zou in de omgeving van blindeninstituten met het apparaatje moeten worden geëxperimen teerd, menen de WD-kamerleden Ver- kerk-Terpstra en Ginjaar-Maas. Zij wij zen er op dat het Instituut Zintuigfysiolo gie van TNO tot de conclusie is gekomen dat het wenselijk is de rateltikker te gaan gebruiken. 1 2 ■0 2 3 -9 1 -0 -2 12 6 6 0 0 8 9 D' een fest vori tien ren pak B wa< mis teg< ties ver I 11 1 11 8 1 -2 1 11 17 13 14 8 -3 -3 -2 -2 -2 -2 4 He ruim onge inwo prog De in 1( mees onde jaar hebt burg listis van soci; ni va te: ki zii B tere tie oor: gan der reg: toe De I ste d< Oppei van nieuw „geko gister we vc Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen - Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Panjs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis E V< gre zor lan La lijp spl die en gei I an he kif wc he hu gr< an lec Ki ve hu Stf pr onbew mist mist mist onbew. onbew. mist onbew. onbew onbew. regen h. bew onbew. 1. bew. zw. bew onbew. zw. bew geh. bew. onbew. zw. bew h. bew. zw. bew. onbew h. bew. zw. bew. onbew onbew. onbew. geh. bew 1. bew. 1. bew. zw. bew 1. bew. geh. bew onbew. zw. bew. 1. bew. zw. bew mist zw. bew. zw. bew. 1. bew zw. bew. J n meende desondanks dat de lichamelijke gesteldheid van Mylene niet van dien aard was, dat een arts zou moeten worden gewaarschuwd. Weer thuis ging het snel bergafwaarts met het Vlaardingse meisje, ’s Avonds om half acht kwam de huisarts langs die onmiddellijke opname adviseerde. Een half uur later kwam de ambulance. Op weg naar het ziekenhuis stierf Mylene. Aldus de lezing van de ouders van het meisje. Zij willen volgende week beslissen over een eventuele aanklacht bij het me disch tuchtcollege. waarschuwde zij met megafoons om geen vuur te gebruiken en geen auto’s te starten. De chauffeur van de tankwagen raakte gewond. Voorbijgangers haalden de man uit het wrak. Hij ligt in het ziekenhuis met hoofdwonden en een zware hersenschud ding. d. Een proef met openbare cellen voor telex-verkeer is in voorbereiding. Er moe ten nog wat technische problemen wor den opgelost, maar minister Tuijnman (van Verkeer en Waterstaat) verwacht dat de proef toch over enkele maanden zal kunnen beginnen. De bewindsman heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelij ke vragen van het WD-tweede-kamerlid De Beer. Tuijnman beschikt niet over preciese informatie over de aanwezigheid van dergelijke cellen in andere landen. AMSTERDAM (ANP). Het is mogelijk werkelijk aandacht te besteden aan gezondheid en bescherming van landbouwhuisdieren en toch de consu ment behoorlijk van dierlijke produkten te voorzien. De eerste Europese conferentie over de bescherming van landbouwhuisdieren in Amsterdam heeft gistermiddag, voordat zij aan het eind van haar tweede en laatste vergadering uiteenging, deze overtuiging vastgelegd in een resolutie. van Europa en wat de Europese Commis sie doen moet om verbeterd worden. In een andere resolutie de conferentie nam er in totaal vier aan wordt de EG- ministerraad gevraagd er alsnog voor te zorgen, dat handel in vlees en ongecas treerde mannetjesvarkens tussen de lid staten mogelijk wordt, zodat de boeren niet meer gedwongen zijn hun biggen te castreren. Het Nederlandse landbouwbedrijfsle- ven en de Nederlandse overheid hebben krachtig, maar vergeefs bij EG-overheid aangedrongen op deze vrijheid. In een der discussies tijdens de conferentie werd van Nederlandse boerenzijde nog eens duide lijk gemaakt dat men erg graag van de castratieplicht af wil, terwijl van Neder landse veterinaire zijde voorbeelden wer- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een groep „verontruste” leden van de Partij van de Arbeid komt zaterdag in Utrecht bijeen voor het opstellen van een manifest over de gang van zaken rond de verkiezing van een nieuwe voorzitter voor de PvdA. De verontrusten willen uiting geven aan hun zorg over de wijze waarop de cam pagne om het voorzitterschap wordt ge weer in binnen- en buitenland De bewapening van de politie is in een beschikking vastgelegd. Maar de minis ters van Binnenlandse Zaken en Justitie hebben de bevoegdheid om daar voor rijkspolitie, respectievelijk gemeente korpsen van af te wijken. Wat de rijkspoli- tieteams betreft is dat twee jaar geleden gebeurd, toen de arrestatieteams werden uitgerust met machinepistolen en scherp- schuttersgeweren. Deze automatische wa pens werden voor het eerst gebruikt bij een arrestatie in Breukelen, vorig jaar, waarbij één Molukker werd doodgescho ten en enkele anderen gewond. Minister De Ruiter heeft de algemene inspecteur van het korps rijkspolitie overigens wel laten weten dat dit niet betekent dat de arrestatieteams altijd met deze automatische wapens dienen op te De PvdA-fractie in de Tweede Kamer meent dat een eind moet komen aan het discriminatoire beleid dat bepaalde assu radeuren voeren door buitenlandse werk nemers, die werken en wonen in Neder land, bij het afsluiten van een WA-verze kering voor motorvoertuigen de groene kaart te weigeren. De groene kaart is het internationaal verzekeringsbewijs dat no dig is bij het reizen per motorvoertuig buiten het land van vestiging. PvdA-ka- merlid De Graaf heeft een en ander in schriftelijke vragen onder de aandacht gebracht van de staatssecretaris van Fi nanciën. zzo ozo o w.st. w.st. zzo w.st. w.st. z z zo nw n nnw nw w.st. o ono nnw ozo ono no ono z ono w.st nw w.st. no nnw w.st. nno ono n z verand. n w.st. n zzw nnw zw VRUDAG 20 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 06.34 uur, onder 20.45 uur Maan op 03.35 uur. onder 13.09 uur Waterstanden Umulden Hoogwater 10 18 uur en 23.04 uur Laagwater 05 32 uur en 18 18 uur Een naar later bleek valse bom melding heeft er toe geleid dat het winkel-, hotel- en kantorencomplex Babylon naast het Haagse centraal station gistermiddag gedurende een uur geheel ontruimd is geweest. Dat gebeurde nadat een onbe kende man tot vier maal toe had opgebeld met de mededeling dat er om twee uur een bom zou ontploffen. De man, die volgens een politiewoordvoerder sprak over de „Vrije republiek der Nederlanden”, zou zijn eisen rond die tijd bekend maken, wat echter niet gebeurde. De bedrijfsvereniging voor detailhan del, ambachten en huisvrouwen (DETAM) wil de 100.000 gehuwde huisvrouwen niet kwijt die in het bedrijf van hun man werken en die nu nog voor hun AAW- uitkering bij de DETAM moeten aanklop pen. Tot nu toe ressorteerden al die huis vrouwen onder de DETAM ongeacht of hun man nu bijvoorbeeld slager of siga renwinkelier was. De Sociale Verzeke ringsraad (SVR) wil echter blijkens een concept-advies, dat tijdens de SVR-verga- dering van vandaag waarschijnlijk wel zal worden aangenomen, die huisvrouwen overhevelen naar de bedrijfsvereniging waarbij hun man is aangesloten. Het ziet er naar uit dat Hengelo voorlo pig niet zal worden bevrijd van de militai re kolonnes die gevaarlijke stoffen door de binnenstad vervoeren. Minister Schol ten van Defensie heeft de tweede-kamer- leden Weijers en Wisselink (beiden CDA) in antwoord op schriftelijke vragen laten weten dat op dit ogenblik geen alternatie ve routes in de nabije omgeving aanwezig zijn. Zij vraagt betere coördinatie van het on derzoek op EG-niveau. Aan de EG-ministerraad wordt ge vraagd er voor te zorgen dat de Europese Commissie de beschikking krijgt over de functionarissen, die voor een goede ge meenschapswetgeving op dit gebied nodig zijn. De coördinatie tussen wat de Raad Hierover zal interdepartementaal overleg worden gevoerd. De Ruiter laat tenslotte ook nog weten dat hij maatregelen heeft genomen om de geoefendheid van de bijzondere bijstandseenheden (BBE) van de rijkspo litie op te voeren. Het gaat hierbij om een eenheid van scherpschutters, die met na me in geval van terroristische acties door het betrokken gezag kunnen worden ingezet. Daarin prijst zij ook de initiatieven, die de Raad van Europa en EG-instellingen op het door haar besproken terrein heb ben genomen, maar ze eist wel „vertaling” van die initiatieven in actie. Vooral doet ze een beroep op de lidstaten van de EG, de nodige middelen te verschaffen voor het onderzoek van en het vinden van oplossin gen voor de problemen van gezondheid en bescherming van landbouwhuisdieren. den gegeven van gevallen waarin de con sument, aan wie de EG het eten van vlees van ongecastreerde mannetjesvarkens. Varkenshouderij onder omstandighe den die leiden tot bewegingsstoornissen, staartbijten en kannibalisme wordt onge wenst genoemd. Ongewenst is ook het houden van slachtkalveren op een zodani ge wijze dat ze niet aan herkauwen toeko men en hun opzettelijk onvoldoende ijzer in hun voer wordt gegeven. Verder onder zoek wil de conferentie naar het opsluiten van zeugen het houden van biggen in batterijkooien. Waar kooisysternen voor pluimvee wor den gebruikt moet rekening worden ge houden met het natuurlijk gedrag en de fysiologische behoeften van de dieren. Aan de conferentie hebben bijna vierhon derd mensen, vooral uit de EG-landen deelgenomen. Vertegenwoordigers van dierenbescherming, veeartsenijkunde, diergedragskunde en landbouw hebben in lezingen de discussies en bij het opstellen van de resoluties hun woordje meege sproken. Indien de overheid niet ingrijpt zullen er in 1983 ongeveer 14.000 lokalen in het kleuter- en lager onderwijs leegstaan. Om dit, en daarmee gepaard gaande kapitaal verlies tegen te gaan, moet de overheid het medegebruik van leegstaande lokalen bij het lager onderwijs bevorderen en de defi- nitieve nieuwbouw bij beide soorten van onderwijs beperken tot het noodzakelijke. Tot deze conclusie is een interdeparte mentale werkgroep gekomen in een tus- sen-rapport over de leegstand bij school lokalen. Op 1 januari van dit jaar waren bij rijksdiensten en instellingen in Nederland 959 gewetensbezwaarden tegen de militai re dienst tewerkgesteld. Een derde daar van werkt bij rijks-, provinciale of ge meentelijke diensten. De overigen werken bij allerlei instellingen op sociaal-maat- schappelijk terrein, in het onderwijs of bij ziekenhuizen en inrichtingen. Dat blijkt uit een overzicht van het ministerie van Sociale Zaken, dat belast is met de te werkstelling. voerd door de beide kandidaten, het Ka merlid Wim Meijer en de Groningse ex- wethouder Max van den Berg. De kritiek richt zich vooral op de laat ste. De verontrusten verwijten Van den Berg dat hij valse argumenten gebruikt om zijn tegenkandidaat in een verkeerd daglicht te stellen. Van den Berg heeft felle kritiek op het zittende partijbestuur, dat volgens hem te ver van de basis van de partij af staat. Hij zegt dat Wim Meijer tot het zogenaamde „Haagse circuit” behoort van de gezeten politici en dus niet geschikt zou zijn om de basis van de partij te bereiken. De groep verontruste aanhangers van Wim Meijer is daar tegen eerder deze week al in het geweer gekomen. Gisteren werd het besluit genomen om zaterdag in Utrecht een bijeenkomst te beleggen, waar een manifest zal worden opgesteld voor het grote PvdA-congres dat volgende week donderdag in Amsterdan begint. Op dat congres moet een opvolger worden gekozen voor de vertrekkende partijvoor zitter len van den Heuvel. De groep wil vooral dat de campagne van de twee kandidaten meer zal uitgaan van de feiten en minder wordt gericht op de beeldvorming over de personen Meijer en Van den Berg. De initiatiefnemers heb ben al de steun gekregen van een aantal vooraanstaande PvdA’ers en Meijer-aan- hangers, zoals oud-partijvoorzitter en burgemeester van Rotterdam André van der Louw, de Tweede-Kamerleden Kom brink en Ter Beek en het Eerst-Kamerlid Nager. Vice-voorzitter Jaap van der Doef en partijleider Den Uyl hebben zich al eerder voor Wim Meijer uitgesproken. De verontrusten willen er zaterdag in Utrecht overigens geen grote manifestatie van maken. Het gaat hun alleen om het opstellen van een gemeenschappelijke verklaring ten behoeve van het congres. De kritiek uit de kring van Van den Berg, dat zij de democratische verkiezingspro cedure binnen de partij doorkruisen, wij zen de initiatiefnemers af. Een van hen, de Gelderse gewestsecretaris Corinne Stig- ter, zei gisteren dat tijdens het congres zelfs nog een open kandidatenbespreking plaats vindt. „Dus als alles al vast zou komen te liggen, zoals Van den Berg sug gereert, zou het geen zin meer hebben een congres te beleggen”, zo zei zij. De groep vindt dat in de discussies tot nog toe te weinig positieve punten van Wim Meijer naar voren zijn gekomen. De groep verklaart niet tegen Van den Berg, maar alleen voor Meijer te zijn. Zaterdag vindt overigens in Rotterdam een van de laatste confrontaties plaats tussen de bei de voorzitterskandidaten. DEN HAAG. De nieuwe premierege ling voor koopwoningen treedt morgen in werking. Dit heeft staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting de gemeenten giste ren laten weten. In de nieuwe regeling voor premiekoopwoningen is de hoogte van de rijkssubsidie aan het inkomen ge koppeld. Met name de lage inkomensgroe pen (tot 26.000 gulden) gaan er in premie op vooruit. De regeling die morgen ingaat komt overeen met de plannen die Brokx eerder dit jaar bekendmaakte. Op verzoek van een meerderheid van de Tweede Kamer is in de nieuwe premieregeling wel een ver- koopregulerende bepaling opgenomen. Dat betekent dat bij verkoop van een premiewoning binnen de eerste tien jaar een eventuele winst aan de gemeente ten goede komt. Vanaf nu bestaan er twee soorten pre- miewoningen. Premie A-woningen komen in de plaats van de beschutte eigen wonin gen. Deze huizen mogen niet duurder zijn dan 120.000 gulden (in de Randstad 130.000). De eerste eigenaar-bewoner kan gedurende 17 jaar een bijdrage krij gen. Bij een inkomen van 20.000 is de eerste jaarpremie 8400 (was 6050). Om voor een premie-B-woning in aan merking te komen mag men niet meer dan 50.000 verdienen. Het huis mag niet duurder zijn dan 150.000 (Randstad 160.000). Er wordt maximaal 6 jaar pre mie gegeven. Brokx heeft de gemeenten meegedeeld dat eigenaren van premie A-woningen, aan wie tussen 1 januari en 20 april al een jaarlijkse bijdrage is toegekend, mogen kiezen tussen de oude of nieuwe regeling. President Marcos heeft de scheidende Nederlandse ambassadeur in de Philippij- nen, Frans von Oven, tot „datu” (chef) in de orde van Sikatuna benoemd. Geduren de zijn vierjarig verblijf in Manilla heeft hij zeer veel bijgedragen tot het verster ken van de vriendschapsbanden tussen Nederland en de Philippijnen. Ambassa deur Von Oven zal worden opgevolgd door Chris Thurkow, tot voor kort consul- generaal in Vancouver en daarvoor woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. Mr. C. Thurkow zal Nederland in Manilla verte genwoordigen wanneer daar volgende maand de UNCTAD-conferentie begint. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Een tankwagen van de Shell met 48.000 liter benzine is gistermid dag op de Winthontlaan in Utrecht uit de bocht gevlogen en gekanteld. Direct na het ongeval sprongen de vuldeksels open waardoor meer dan 30.000 liter benzine wegstroomde. Gezien het grote explosiegevaar vol gens de brandweer zou een vonkje genoeg zijn geweest om de gebouwen in de omge ving in de lucht te laten vliegen werden de mensen uit de omliggende bedrijven en een winkelcomplex geëvacueerd. Het scheepvaartverkeer in het nabijgelegen Merwedekanaal werd door de Rijkspolitie te water tegengehouden. Door zorgvuldig optreden voorkwam de Volgens de gegevens van de tachometer (een apparaat dat alle handelingen van de bestuurder registreert) zou de chauffeur met een snelheid van tussen de 90 en 100 km per uur uit de bocht zijn gevlogen. De man zelf kan zich van het ongeval niets meer herinneren. Volgens een woordvoer der van de Shell is het onbegrijpelijk dat de sluitingen van de vuldeksels het heb ben begeven. op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. “■O 1 maal blijven functioneren. Het lid zijn van een arrestatieteam duidt op een speciale bekwaamheid, maar betekent geen volle dige dagtaak, zeggen de bewindslieden. Minister Wiegel kondigt aan met de ge meentebesturen van de vijf genoemde ste den in overleg te zullen treden over de speciale bewapening die de arrestatie teams van de gemeentepolities moeten krijgen. Wiegel wil dat besluiten daarover samen met de gemeentebesturen worden genomen. De introductie van zware auto matische bewapening zal aan dezelfde strenge beperkingen zijn gebonden als bij de rijkspolitieteams het geval is. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Enige tijd regen en middagtemperatu- ren omstreeks 12 graden. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Neder land: Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimum tem peraturen omstreeks 5 graden. Maximum

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2