PARTIJLEIDER FYSIEK ZWAKKER Over gemeenteraadspolitiek Spaanse socialisten eens met communisten Demonstratie Reisorganisaties zoeken andere bestemming blijft groot Felle kritiek Nasoetion op regering van de baan Neo-nazist veroordeeld Algemene verkiezingen in Thailand Opkomst in Rhodesië Prijsverhoging in Liberia tegen verjaring oorlogsmisdaden Vijftig Chileense vrouwen in arrest I I, I Achteruit Schutter Gejuich Voetbreed aarde 3 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG I 9 APRIL 19 7 9 ilen iart /I Hen veg ll nes den itje door Nico Scheepmaker^ (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Russische partijleider Leonid Brezjnjev (72) is gisteren herkozen als staatshoofd van de Sovjet unie, ofwel „voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet”. ing ven Leonid Brezjnjev gisteren herkozen Alle hotels dicht in geteisterd Montenegro I plaatsvinden. De voorstellen die eerst door het partijcomité en daarna door de Opperste Sovjet worden goedgekeurd, ko men van de (communistische) partijtop die bestaat uit de leden van het invloedrij ke Politburo en de secretarissen van het centrale comité. De maatregel heeft klaarblijkelijk tot doel de koopkracht te herstellen na de devaluatie van de roepiah in november. Generaal Nasoetion zei, „dat wij, als lei ders, eerst de belangen van het volk moe ten behartigen boven onze eigen be langen”. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. In Straatsburg wordt za terdag een internationale demonstra tie gehouden tegen de verjaring van oorlogsmisdaden. Ruim honderd or ganisaties van vroegere verzetsstrij ders en slachtoffers van het nazi- regime uit heel Europa hebben hier toe opgeroepen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De Nederlandse reisorganisaties zullen de toeristen die hadden geboekt voor reisbestem- mingen in de door een aardbeving getroffen Joegoslavische deelstaat Montenegro, vervangende accommo datie aanbieden in onder andere Du brovnik en Ohrid. vertrokken naar Dubrovnik, circa 50 kilo meter ten noorden van het rampgebied. In Dubrovnik, geliefd vakantieoord van tien duizenden Nederlanders, is voldoende ac commodatie beschikbaar om een extra stroom vakantiegangers op te vangen. De directeur van het Joegoslavisch ver keersbureau in Amsterdam, Bojkovski, verwacht dat de Nederlandse vakantie gangers hun geplande zomerreis naar de Joegoslavische kust normaal kunnen la ten doorgaan. „Het rampgebied wordt door de Nederlanders verhoudingsgewijs weinig bezocht. Rond Split en Dubrovnik komen echter jaarlijks zo’n 200.000 Neder landers. En in die streek is niets aan de hand. Wij hebben veel telefoontjes van verontruste mensen gehad, maar we heb ben niet de indruk dat massaal wordt afgezien van een vakantie naar Joego slavië”. Hotelplan heeft al zijn reizen naar de plaatsen Budva en Ulcinj laten vervallen. De bijna 500 mensen die hadden geboekt voor deze plaatsen, die bijna voor de helft zijn verwoest, zullen in de gelegenheid worden gesteld een ander reisdoel te kie zen. Hotelplan biedt Horhid, op de grens van Joego-Slavië, Griekenland en Alba nië, als alternatief aan. Ook bij andere touroperators worden vervangende reisbestemmingen (vooral Dubrovnik) aangeboden. Een woordvoer der van Neckermann: „Als bijvoorbeeld iemand helemaal niet meer naar Joego slavië wil, kan zonder bijkomende extra kosten voor een geheel andere vakantie worden geboekt”. De ANWB heeft laten weten dat de hoofdweg langs de Adriatische kust weer berijdbaar is. De binnenwegen zijn in het rampgebied veelal afgesloten en slechts met een speciale vergunning mag men op deze wegen komen. De deelstaat Montenegro wordt vooral veel door Duitse touroperators aange daan. Terwijl Neckermann in ons land slechts 1500 vakantiegangers naar dit ge bied brengt, heeft de Duitse tak van deze organisatie alleen al voor de komënde maanden 30.000 boekingen voor Monte negro. Meer dan de helft van alle huizen, hotels en pensions in Montenegro is onherstel baar verwoest. Dit gedeelte van de Adria tische kust was met name de laatste jaren uit de schaduw getreden van de kust streek rond Dubrovnik. Met veel geld was het gebied ontwikkeld. De aardbeving heeft de economische ontwikkeling van Montenegro echter wreed een halt toege- roepen. Er wordt nu al gezegd dat het zeker tien jaar zal duren eer het gebied de natuurramp weer enigszins te boven zal. zijn. Moskou geruchten over een mogelijk ver dwijnen van Kosigin als regeringsleider. Hij is als eerste verantwoordelijk voor het economisch reilen en zeilen van de Sovjet unie. Partijleider Brezjnjev heeft de laat ste jaren niet nagelaten om de economi sche ontwikkelingen soms scherp te kriti seren. Kosigin kreeg officieel de opdracht „om een nieuwe regering” te vormen. n is vee- rok- r de i de ider imer i het issu- 'erk- ïder- erze- oene s het t no- rtuig l-ka- :r in acht i Fi rn er het Om taal- ihet n bij defi- van ijke. arte- tus- iool- Ook hier dus gejuich, maar nu niet omdat de „geliefde vijand” het overleefd heeft, maar omdat hij gedood is. U ziet het, er wordt aan het front, om totaal verschillende redenen, heel wat afge juicht door de jongens. irlo- itai- loor :hol- ner- DA) aten atie- ezig U” nde 'PÜ- 3 in ren- eeft ter tsen ssa- >lgd sul- oor bui- C. rte- nde it. i bij land litai- iaar- Be rken iaat- >f bij •lijkt van e te- imer een met ogte n, in i de het nen- Ver- wij- iolo- men 'aan voor noe- wor- man dat i zal leeft telij- srlid over heid in. Ook in „Een voetbreed aarde”, dat over de tweede wereldoorlog gaat en in 1959 geschreven werd door de Rus Grigori Baklanov (en dat onlangs herdrukt werd in de serie „Russische miniaturen” van uitgever Van Oorschot), wordt beschre ven hoe getracht wordt, maar in dit geval wèl met succes, de vijand even verderop in een loopgraaf uit te schakelen. Eerst ziet de Russische hoofdpersoon boven de borstwering waarachter de Duitsers zit ten een vluchtig wolkje gele rook opstij gen: er wordt gegraven! Op klaarlichte dag staat een Duitser te graven. Ter hoog te van de borstwering beweegt een ogen blik een muisgrijze pet. Hij heeft weinig ruimte om te graven. En zijn helm heeft hij afgezet omdat het zo heet is; En dan, acht bladzijden verder, worden er vier granaten op de loopgraaf afge vuurd: „Gekraak, kokende rook boven de loop graaf en daarin de snelle opeenvolging van ontploffingen. Zelfs hier schudt alles op zijn grondvesten, het zand loopt met straaltjes van de wanden. En plotseling houdt alles op. De stilte drukt op mijn oren. Als de wind de rook heeft wegge voerd, zie ik de gevelde appelboom en een laars die uit de loopgraaf is geworpen. Geen mitrailleur. De loopgraaf is. bijna geheel intact gebleven. Hij ligt niet meer in de schaduw, maar in de felle zon. De schaduw is met de appelboom verdwenen. Langzaam stijgt er rook op uit de loop graaf zelf. Boven, boven mijn hoofd klinkt een gebrul alsof we in een stadion zitten”. Het akkoord heeft tot gevolg dat van de ruim achtduizend gemeenten in Spanje ongeveer 1800 steden met meer dan 20.000 inwoners in handen komen van links- progressieve burgemeesters. De gemeenteraadsleden kiezen vandaag in 1000 steden een socialistische burge meester. Ongeveer 250 gemeenten, waar onder Cordoba, zullen de komende vier jaar een communistische burgemeester hebben. Ongeveer 550 steden krijgen een burgemeester van een regionaal-nationa- listische partij. In Pamplona, de hoof stad van Navarra, wordt met steun van de socialisten een burgemeester gekozen van Wie dankzij The Deer Hunter, een beet je laat dus, geïnteresseerd mocht zijn ge raakt in wijlen de oorlog in Vietnam, kan ik van harte aanraden het boek „Dispat ches” van Michael Herr te lezen. De meer dan voortreffelijke vertaling van Guido Goluke heeft de titel „Verslagen uit Viet nam” meegekregen. Michael Herr was oorlogscorrespondent in Vietnam en hij schrijft als de beste. Om dat aan te tonen hoef ik maar een paar volzinnen in Golu- kes vertaling te citeren: „Het was zo’n dag waarop ik me reali seerde dat het enige lijk waar ik niet naar kon kijken het lijk was dat ik nooit zou hoeven zien”. Het mooiste verhaal in „Verslagen uit Vietnam”, het soort verhaal over die vreemde ondefinieerbare verbondenheid tussen vijanden die je ook wel hoort over de eerste en tweede wereldoorlog en de concentratiekampen, is het volgende: „Op tweehonderd meter afstand, recht tegenover de stellingen van de mariniers, zat een Noordvietnamese scherpschutter met een 50 mitrailleur die de mariniers onder vuur nam vanuit een kleine schut- tersput. Overdag schoot hij op alles dat boven de zandzakken uitkwam en ’s nachts schoot hij op elk lichtje dat hij zag. Je kon hem vanuit de loopgraaf dui delijk zien en als je door het telescoopvi- zier van een scherpschuttersgeweer keek kon je zijn gezicht zelfs onderscheiden. De mariniers beschoten hem met mor tieren en terugstootloze vuurmonden, en dan dook hij in zijn put en wachtte. Ka- nonneerheli’s bestookten hem met raket ten, en als ze klaar waren kwam hij weer tevoorschjn en begon weer te schieten. Ten slotte werd een aanval met napalm op hem ondernomen, en tien minuten lang was de lucht boven zijn schuttersput zwart en oranje van de napalm, terwijl alle leven van de grond rond de put werd weggeschroeid. Toen de rook optrok, dook de schutter weer op en vuurde één schot af, en de mariniers in de stellingen begonnen te juichen. Ze noemden hem Luke the Gook, en daarna wilde niemand dat hem iets overkwam”. Brezjnjev hield een korte toespraak waarbij hij de indruk wekte fysiek zwak ker te zijn dan tijdens recente openbare manifestaties. Enkele weken geleden werd het bezoek van de Franse president Giscar^i d'Estaing op verzoek van de Rus sen tot eind april uitgesteld in verband trijfël (Door onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID De socialistische arbeiderspartij (PSOE) en de communistische partij (PCE) hebben gistermiddag op een persconferentie in Madrid een akkoord getekend over een gemeenschappelijk beleid op het gebied van gemeenteraadspolitiek. Doel van dit akkoord is de interne democratisering binnen de Spaanse gemeenten, het streven naar een gemeentelijke autonomie, het voeren van een duidelijke gemeentepolitiek en het betrekken van de bevolking bij de beslissingen in de gemeenteraad. I JAKARTA (Reuter). De hoogste mili- j taire officier in Indonesië, oud-minister van Defensie Nasoetion, heeft gisteren felle kritiek geleverd op de regering van zijn land. Hij bekritiseerde de goedkeu ring die de regering heeft gehecht aan de 40 procent loonsverhoging voor de hogere regeringsfunktionarissen, onder wie pre sident Soeharto. In de steden was gisteren de opkomst nog groot, vooral in de hoofdstad, waar lange rijen voor de stembureaus stonden. De opkomst op het platteland is geringer. KOBLENZ (DPA). Een rechtbank in het Westduitse Koblenz (Rijnland-Palts) heeft de 48-jarige tuinier Curt Muller als „leider van de neonationalistische bewe ging in Rijnland-Palts” tot een gevange nisstraf van zes maanden onvoorwaardë- lijk veroordeeld. De rechtbank achtte bewezen dat Mül- ler propagandamateriaal van een organi satie die strijdig is met de grondwet had verdeeld, g met ophitsing van het volk en aanzetten tot rassenhaat. Onderzoek in de woning van Muller in Mainz had aan het licht gebracht dat deze vol nazi-emblemen hangt. Er werden ook 69 exemplaren van een boek, genaamd „Gebed van een gelovige nationaal-socia- list” in beslag genomen. In de woning werden geregeld bijeen komsten van neo-nazi’s gehouden, zo heeft de rechtbank vastgesteld. De herverkiezing vond plaats op de eer ste dag van de beraadslagingen van de Opperste Sovjet, het Russische alternatief van een volksvertegenwoordiging. De nieuwe Opperste Sovjet was begin maart „gekozen” en dit nieuwe parlement moest gisteren een nieuw presidium en-een nieu we voorzitter daarvan kiezen. De Opperste Sovjet volgt altijd unaniem de besluiten die eerder genomen worden door het centrale comité van de commu nistische partij, dat gewoonlijk bijeen komt kort voor de vergaderingen van de Opperste Sovjet, die tweemaal per jaar SANTIAGO (UPI). Meer dan 50 vrouwen zijn gisteren in de Chileense hoofdstad Santiago gearresteerd nadat zij zich hadden vastgebonden aan de hekken van het ministerie van Justitie. De vrou wen demonstreerden om van het militair regime informatie te eisen over vermiste mensen. Volgens ooggetuigen behoorde tot de gearresteerden Maltilde Urrutia, weduwe van de Nobelprijswinnaar Pablo Neruda. De politie heeft verklaard dat de vrouwen zullen worden vrijgelaten nadat zij ver hoord zijn. Na de bloedige militaire machtsoverna me in 1973 zijn in Chili duizenden mensen verdwenen. Regeringswoordvoerders vonden dit re sultaat bemoedigend. Wanneer de huidige opkomst zich voortzet zal zaterdag de vijftig procent worden behaald zoals ver wacht was. Herri Batasuna, de politieke vleugel van de Baskische afscheidingsbeweging ETA- Militar. In slechts 18 van de 50 Spaanse provinciale hoofdsteden zal een burge meester van de regeringspartij, Unie van het Demoncratisch Centrum (UCD), de scepter zwaaien. Gevraagd of de PSOE zich niet compro mitteerde door in Pamplona Herri Bata suna te steunen, antwoordde de socialist Alfonso Guerra dat het steunen van de UCD een grotere ramp zou zijn. Voorts verklaarde hij dat de socialisten druk uitoefenen op Herri Batasuna om hun vier zetels in het parlement te bekleden. De politieke woordvoerders van ETA-Militar staan namelijk op het standpunt dat zij als nationalistische basken niet in een Spaans parlement thuishoren. Euro-Communist Santiago Carrillo deed op de persconferentie alle mogelijke moeite om de indruk te vermijden dat het akkoord tussen zijn partij en de PSOE een volksfront betekende tegen de regering spartij en de rechtse oppositie. Volgens Carrillo blijft de samenwerking tussen beide partijen alleen maar beperkt tot gemeenschappelijke acties op gemeentel lijk niveau. f Met het oog op de dreigementen van het Patriottisch Front, dat de verkiezingen wil saboteren, worden de stembureaus door in totaal 70.000 manschappen be waakt. Enkele aanvallen op de stembu reaus hebben geen resultaat gehad. Wel is het gevolg van de intimidatie door de guerrillagroeperingen te voelen, vooral in het zuidoosten van het land. Enkele dor pen zijn zelfs door de inwoners verlaten, omdat die bang zijn voor represailles wanneer zij gaan stemmen. met de zwakke gezondheidstoestand van de Russische leider. Bij zijn gang naar en van het spreekgestoelte werd Brezjnjev door een assistent begeleid. Behalve Leonid Brezjnjev werd ook premier Aleksei Kosigin (75) herkozen in zijn funktie. Er gingen de laatste weken in om- <el-, aast dag I is ibe- aeld een ;ens de zou wat Alle nog bestaande hotels en pensions in Montenegro blijven de komende maanden dicht. Het getroffen gebied langs de Adri atische kust telt tienduizend bedden. Vo rig jaar bezochten ongeveer tweeduizend Nederlanders de nu zwaar getroffen deel staat. Bij de Nederlandse touroperators wa ren gisteren nog geen annuleringen bin nengekomen. Dinsdag nog is een charter van Neckermann met vakantiegangers han- 'AM) niet man AW- dop- huis- it of siga- :eke- een ïrga- wel twen ging Men neemt in de Russische hoofdstad aan, dat deze nieuwe regering niet of nauwelijks zal verschillen van de oude regering, die officieel haar ontslag heeft ingediend. Behalve Brezjnjev en Kosigin is ook Wasily Koeznetsov (78) herkozen in zijn funktie als „eerste plaatsvervangend vice-president”. Deze funktie werd ge creëerd in de grondwet van 1977, om Brezjnjev de gelegenheid te geven het protocollaire routinewerk van zijn presi dentschap te kunnen afschuiven, waar door hij zijn werkzaamheden als partijlei der en staatshoofd makkelijker zou kun nen combineren. De demonstratie wordt beschouwd als een vervolg van de internationale mani festatie van antie-fascisten die op 22 april vorig jaar werd gehouden. Daar namen tienduizenden mensen aan deel. Velen wa ren gekleed in „concentratiekamp- pakken”. Behalve tegen de mogelijke (maar niet waarschijnlijke) verjaring van oorlogs misdaden protesteren de deelnemers ook tegen de nog steeds bestaande organisa ties van vroegere SS’ers en willen zij een verbod van nazi-propagandamateriaal. In Straatsburg spreken prof. Tursky uit Polen, dominee dr. Werner Koch uit de Bondsrepubliek en de president van het internationale Auschwitzcomité, dr. Mau rice Goldstein uit België. SALISBURY (AFP). Dinsdag, de eerste dag van de algemene verkiezingen in Rhodesië, hebben 734.813 mensen hun stem uitgebracht, 26 procent van de zwar te kiezers, zo is gisteren in Salisbury mee gedeeld. i? De zware aardbevingen hebben diepe gaten gestagen in veel wegen in de Joegoslavische deelstaat Montenegro. Verkeer is op vele plaatsen vrijwel ónmogelijk geworden doordat ook nog grote rotsblokken de doorgang versperren. In een lezing tot studenten zei de gene raal dat de regering eerst het inkomen van de gewone mensen had moeten verhogen, alvorens de salarissen van topfunktiona- j rissen te laten stijgen. Onder degenen die bevoordeeld worden door de maatregel, die op 1 april in werking trad, bevinden gedeeltelijk gepaard gaande zich de president, de vice-president, de voorzitters van het parlement en het nati- I onale congres, ministers, provincie-gou- verneurs en districtshoofden. MONROVIA (AP). President William Tolbert van de Westafrikaanse staat Libe ria heeft gisteren besloten de aangekon- digde prijsverhoging voor rijst, die het afgelopen weekeinde tot ernstige ongere geldheden leidde, niet te laten doorgaan. Het ministerie van Landbouw had voor gesteld de prijs voor rijst, het hoofdbe standdeel van de dagelijkse voeding in Liberia, met ruim 36 procent te vehogen. Bij de gewelddadige protesten die de aan- gekondigde maatregel ontlokte, vonden 29 mensen de dood en raakten meer dan 400 anderen gewond. Tolbert deelde zijn kabinet gisteren mee dat hem geen andere keuze restte dan de prijs van rijst ongemoeid te laten. Tolbert maande het publiek tot kalmte en verklaarde dat de situatie onder con trole was. De avondklok bleef in Monro via van kracht, terwijl ook de soldaten uit Guinee, die maandag in de Liberiaanse hoofdstad waren aangekomen om de orde te helpen herstellen, niet werden terugge trokken. De Liberiaanse regering heeft inmid dels een aantal mensen gearresteerd, on der wie enkele soldaten die zich aan plun deringen schuldig zouden hebben gemaakt. „Het waren de gezichten van jongens bij wie het leek of hun leven achteruit over ze heen was gereden, ze stonden maar een meter van je af, maar keken over hun schouder naar je om van een afstand die je absoluut nooit zou kunnen overbruggen”. „Ik heb daar een verkenner ontmoet die zo a la minute kon gaan slapen; dan zei hij: „Ik denk dat ik maar even ga pitten”, deed zijn ogendicht en sliep overdag of ’s nachts, zittend of liggend, dat maakt hem allemaal niets uit. Door sommige dingen sliep hij heen, door andere niet: van een keihard spelende radio of een vlak buiten zijn tent vurende 105 mm houwitser werd hij niet wakker, maar wel van geritsel in het struikgewas vijftig me ter van hem vandaan, of van een plotse ling stilvallende generator”. BANGKOK (UPI/DPA/Reuter). Voor het eerst sinds de militaire staats greep in oktober 1976 worden komende zondag verkiezingen gehouden in Thai land. Op het spel staan de 301 zetels in het Lagerhuis, waarvoor een tiental betrekke lijk grote partijen en een groot aantal splintergroeperingen in totaal 1.630 kan didaten hebben gesteld. Communistische en andere ultra-linkse groeperingen mo gen niet aan de verkiezingen deelnemen. Het staat al bij voorbaat vast dat Kri- angsak herkozen wordt tot premier van het land, zelfs zonder dat hij aan de ver kiezingen deelneemt. Na de verkiezingen wordt de nieuwe premier gekozen door het Lager- en het Hogerhuis. Het hoger- huis telt 225 zetels en volgens de nieuwe grondwet (opgesteld door generaal Kri- angsak en zijn aanhangers) worden alle leden van het Hogerhuis benoemd door Kriangsak. Door zich op die manier te verzekeren van de steun van het Hoger huis, heeft Kriangsak nog maar vijfitg stemmen in het Lagerhuis nodig om weer premier te worden. Het aantal stemgerechtigden is door nieuwe regels sterk uitgedund. Burgers van wie de vader geen ingezetene is, moe ten een aantal documenten met betrek king tot onderwijs of militaire dienst laten zien, willen zij hun stem mogen uitbren gen. In Bangkok heeft slechts 11,3, pro cent van de kinderen van vreemdelingen deze moeite genomen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3