Veel genodigden bij officiële plechtigheid in Maassluis tl Met benzine besmette grond bij garage wordt verwijderd t Ea kort ijmondnieuws n I KALVERSTRAAT TIJDENS WERKZAAMHEDEN AFGESLOTEN Et» Heerenduinen open voor ouderen Meisje breekt been bij aanrijding Alleenstaand ouderschap in vrouwencafé Velsen Gewestbestuur ANBO vergadert in centrum „De Schouw” Auto met aanhangwagen in Velsertunnel gekanteld Informatie-ochtend over gezinszorg 19 7 9 APRIL VELSEN-IJMUIDEN 1 9 DONDERDAG 4 Karakteristiek 95 Samenwerking (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS. Met het luiden van de scheepsbel van de eerste Nederlandse sleepboot, de „Zwarte Zee” uit 1893, verrichte de voormalig burgemeester van Maassluis M.K. van Dijke (nu burgemeester te Ede) de officiële opening van het Nationale Sleep vaartmuseum. Daarmee werd na anderhalf jaar hard werken het initiatief van een aantal uit de (zee)sleepvaart afkomstige men sen om tot de oprichting van een dergelijk museum te komen ui teindelijk bekroond. U 1 Opening van Sleepvaartmuseum kroon op anderhalf jaar werk Tl (Van één onzer verslaggevers) A De Kalverstraat met het garagebedrijf, waar de grond besmet is met duizenden liters benzine. De heer Wilmink heeft een brief laten uitgaan naar de bwoners en omwonenden ?he nse >nn ?en tot Voorafgaand aan de officiële opening waren de genodigden van het kleinste museum bijeengekomen in de grootste kerk van Maassluis, waar tevens door de diverse betrokkenen de toespraken wer den af gestoken. Als plaats van samen komst was voor de kerk gekozen omdat alle genodigden niet tegelijkertijd in het museum konden, na afloop van de toe spraken werd het museum dan ook be zocht in groepen van circa dertig m ensen. Daar werd vervolgens een korte rondlei ding door het museumpje gegeven. Vorig jaar augustus begon een met ben zine gevulde tank van het bedrijf te lek ken, waarbij naar schatting 7000 liter ben zine in de grond wegvloeide. De benzine verspreidde zich over een gebied, dat de gehele voorkant van het garagebedrijf tot het midden van de Kalverstraat besloeg. De rioleringsbuizen in het midden van de straat vormden een scherm, die uitbrei ding van de met benzine doordrenkte grond voorkwam. Voor alle zekerheid heeft men toen ook een tweede tank, die even oud was als de lekkende, leegge pompt. Er is in september 1978 een werkgroep gevormd, die zich heeft bezonnen over de VELSEN. De ouderen in de gemeente Velsen kunnen ook dit jaar weer in alle rust wandelen in de Heerenduinen. Het Centraal Orgaan Bejaardenbeleid heeft ditmaal bemiddeld met de eigenares van het landgoed Waterland, waar de Heeren duinen onderdeel van zijn, voor openstel ling van het landgoed voor ouderen. Toegangskaarten zijn tegen betaling van één gulden verkrijgbaar aan het kan toor van het Centraal Orgaan Bejaarden beleid (Abelenstraat 1), in het Diensten centrum Zee- en Duinwijk (Zeewijkplein 260) en bij het Sociaal Adviesbureau. De eigenares van de Heerenduinen wil de helft van de opbrengst van de kaartver koop aan het bejaardenwerk ten goede laten komen door storting in de kas van het COB. Hier wordt een oude traditie mee voortgezet. ontstane situatie. De werkgroep die be stond uit vertegenwoordigers van openba re werken, brandweer, inspektie volksge zondheid, arbeidsinspektie, provinciale waterstaat, garage, benzinemaatschappij en verzekeringsmaatschappij van de ga rage, had aanvankelijk besloten de grond even met rust te laten en af te wachten hoe snel de afbraak van de benzine zou verlo pen. Regelmatig zijn sinds die tijd proe ven genomen door de brandweer om na te gaan of de situatie stabiel bleef en zich geen gevaarlijke ontwikkelingen voor deden. Na overleg met de Openbare Werken van de gemeente Velsen wordt nu de met benzine besmette grond verwijderd. Ga ragehouder W. Wilmink deelde mee, dat aan het verwijderen van de grond geen risico is verbonden. De vervuilde grond wordt naar een plaats gebracht waar de benzine verder kan verdampen. Schoon zand komt ervoor in de plaats. van I in VELSEN-NOORD. Bij een aanrij ding tussen een auto en een bromfietser op de Noorderlaan in Velsen-Noord heeft woensdagavond omstreeks tien minuten over half twaalf een 17-jarig meisje haar been gebroken. Zij werd samen met de bestuurder van de bromfiets, die lichtge wond werd en bij wie ze als duopassagiere meereed, overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. De aanrijding ontstond, toen de be stuurder van de auto, een 26-jarige IJmui- denaar, op de Noorderlaan wilde keren. Hij had hierbij niet de bromfietser met zijn duopassagiere in de gaten. De brom fiets werd licht beschadigd. De bestuur der werd voor een bloedproef overge bracht naar het politiebureau. IJMUIDEN. In het vrouwencafé Vel sen wordt vrijdagavond 27 april een the- tna-avond over alleenstaand ouderschap gehouden. Mevrouw Abma van FIOM, het bureau voor alleenstaande ouders, gaat vertellen over de werkzaamheden van dit bureau. De hulpverlening van dit bureau richt zich op problemen die het alleenstaand ouderschap met zich meebrengt. Gehuw de moeders, vaders, gescheiden vaders en moeders, weduwen en weduwnaren kun nen terecht bij dit bureau, waar maat schappelijk werkers, een psychiater en een psycholoog aan verbonden Zijn. Het Vrouwencafé is gevestigd in De Brulboei aan de Kanaalstraat 228 te IJ- muiden. De informatieavond begint om negen uur. de het 1. ge- de ing en tifi- yp- aar nc- >rie ■ge- Voorzitter P. E. E. Kleyn van Willigen van de hoofddirectie van Smit Internatio nale, tevens voorzitter van de raad van toezicht en advies van het museum, be schreef het aparte gevoel dat hem be kroop als iets tot stand was gebracht wanneer hij daar vanaf het allereerste begin bij betrokken was geweest. Ook De heer G. Smoor van de Stichting Hollands Glorie, die de enige Nederlandse zeegaande stoomsleepboot „Furie,’ op knapt en exploiteert, sprak de hoop uit om tot een goede samenwerking te komen met het museum, zodat bezoekers daar van ook de achter het museum afgemeer de „Furie” konden bezichtigen. Namens de stichting overhandigde hij voorzitter C. Langelaar een uithangbord voor het mu seum. „Ons doel is hetzelfde”, aldus Smoor, „Het zichtbaar en tastbaar maken van een stuk geschiedenis. De aard van het werk verschilt echter; als wij de „Fu rie” klaar hebben zij wij geslaagd. In dat opzicht kunt u nooit slagen, een museum is nooit klaar”. De heer G. Thurmer, die een eigen vlag voor het museum zou ontwikkelen, liet weten dat het idee er was maar dat de vlag nog niet helemaal uitgewerkt was. „Ik kan u wel vertellen dat de elementen gisteren, vandaag en morgen in het idee verwerkt zijn”, aldus de heer Thurmer. „Wij zijn immers allemaal van gisteren daarom le ven wij vandaag en mogen wij hopen op morgen”. Tenslotte bood de heer H. Jongsma van de internationale Sleep- vaart Hobbyclub het museum een gratis en levenslang lidmaatschap aan en en dito abonnement op het Clubblad, terwijl te vens alle tot nog toe verschenen nummers van dit clubblad werden overhandigd als bijdrage aan de bibliotheek van het mu seum. Vervolgens begaven de genodigden zich naar het voormalige raadhuisje, waar ex-burgemeester M. K. vai. Dijke de offi ciële opening verrichtte. De oorzaak van het ongeluk moet ge zocht worden in het slingeren van de aanhangwagen, waarna de bestuurder van de personenauto méér gas gaf. De aanhangwagen raakte de rechterstoep- rand van de tunnelbuis, waarna hij begon te scharen. De personenauto sloeg om en kwam tegen de muur tot stilstand. Beide voertuigen zijn voor nader onder zoek naar het hoofdbureau overgebracht. De auto was totaal vernield, de aanhang wagen beschadigd. VELSEN-NOORD. Het Gewest Noord-Holland van de ANBO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) dat de gehele provincie met uitzondering van Amsterdam omvat, vergadert op 24 april in „De Schouw” te Velsen-Noord. Een bestuursverkiezing en de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penning meester over 1978 vormen de belangrijk ste agendapunten voor deze gewestverga- dering die *s morgens om tien uur begint. IJMÜIDEN. De sinds vorig jaar au gustus met benzine besmette grond bij het garagebedrijf Stormvogels aan de Kalverstraat te IJmuiden wordt verwij derd. Maandag 23 april gaat een uitvoer der in opdracht van het garagebedrijf met de werkzaamheden beginnen. Het ligt verder in de bedoeling de twee leeg gepompte voorraadtanks te vullen met cement en twee nieuwe tanks te plaatsen. Het gaat om een tank met een inhoud van 20.000 liter en één met een inhoud van 6.000 liter. A De achterkant van het museum, het voormalige raadhuis van Maassluis. Aan de kade de stoomsleepboot „Fury Het werk is echter nog niet ten einde, het begint nu pas goed. „Het is weliswaar het kleinste museum ter wereld, maar het is uniek; nergens anders is een sleep vaartmuseum gevestigd”, aldus voorzit ter ir. G. Langelaar van het bestuur van het museum. „Wij beginnen nu ook met een hele kleine collectie, maar het is onze taak om hetgeen inmiddels toh stand is gebracht waar te maken. Daarom moes ten wij nu met alle kracht op zoek gaan naar dingen om de collectie mee uit te kunnen breiden”. Op de begane grond van het in het voormalige raadhuisje gevestigde mu seum zijn twee zaaltjes waarin veel mo dellen van sleepboten tentoongesteld staan terwijl aan de wanden historisch fotomateriaal hangt. Verder is op dezelfde verdieping nog een radiokamer waar ou de en moderne radioapparatuur staat op gesteld. Beneden zijn een filmzaaltje en een bibliotheek, terwijl op zolder nog ruimte is voor andere activiteiten. drong hij er op aan dat niet alleen aan dacht aan het verleden besteed zou wor den, maar dat het heden niet veronacht zaamd mocht worden bij het uitbreiden van de collectie. Als suggestie deed hij het bestuur van het museum het idee aan de hand om intverviews te maken met men sen die bij uitzonderlijke projecten in de sleepvaartbranche betrokken zijn ge weest en deze op de band te zetten, zodat geïnteresseerden deze bandjes in het mu seum konden beluisteren. Loco-burgemeester J. Smit van Maass luis beet als spreker de spits af. Hij plaat ste de openingen van het museum in een wat breder verband door te stellen dat het sleepvaartmuseum bij kon dragen aan de culturele eenwording van Europa. „Een wording komt pas echt tot stand als het nationaal-chauvinisme verdwijnt zonder dat daarmee een aantal karakteristieke eigenschappen van de diverse volken ver dwijnen, want dat zou een grote leegte achterlaten. De sleepvaart hoort van oudsher en bij uitstek bij de Nederlan ders, en de rijkdom van de nalatenschap, van deze nog springlevende branche is nu verzameld in Maassluis”, aldus de loco- burgemeester die verder nog de brede, diepgaande samenwerking van de diverse Nederlandse sleepvaartmaatschappijen bij het tot stand komen van dit museum uitbundig prees. van de Kalverstraat waarin melding wordt gemaakt van de komende werk zaamheden. In een brief aan de klanten van het garagebedrijf wordt erop gewe zen dat de ingang van het garagebedrijf gedurende de werkzaamheden geblok keerd is. De afdelingen van het bedrijf blijven echter doordraaien omdat in de Een leidster en een staffunctionaris staan paraat voor het beantwoorden van vragen over de inhoud van de verleende hulp, de hieraan verbonden kosten en de wijze waarop de gezinsverzorging inge schakeld kan worden. Vervoer kan zono dig worden geregeld via het telefoonnum mer 01510-37624 van de Mobiele Hulpver lening Kennemerland. Vrouwenbond. De Vrouwenbond NW afdeling IJmuiden gaat maandag 23 april met een groep van haar leden naar Parijs. Leden die thuisblijven kunnen dinsdagochtend 24 april in gebouw Vel- serduin luisteren naar een wijkagent van politie, die komt praten over zijn werk bij de gemeente. De aan vang is 9.30 uur. Sr-" zijmuur een garagedeur is aangebracht, die vanaf het parkeerterrein bereikbaar is. De werkzaamheden gaan ongeveer een week duren. De Kalverstraat wordt zo lang de werkzaamheden voortduren voor al het verkeer afgesloten. De gemeente houdt volgende week een oogje in het zeil. VELSEN. In de westbuis van de Velsertunnel is woensdagavond om streeks tien minuten voor elf een perso nenauto met aanhangwagen gaan slinge ren en vervolgens gekanteld. De bestuur der werd niet gewond. De westbuis van de tunnel is door het ongeval geruime tijd geblokkerd geweest. rf- Een van de zaaltjes van het Sleepvaartmuseum kort na de opening; links voorzitter ir. G. Langelaar met naast hem ex-burgemeester M K van Dijke en zijn vrouw Geheel rechts mr. J. F. Wijsmuller en zijn vrouw A De officiële opening van het museum; ex-burgemeester M K. van Dijke trekt aan de scheepsbel van de .Zwarte Zee" uit 1893. Rechts voorzitter ir. G. Langelaar. Het Gewest Noord-Holland van de AN BO telt sinds een fusie tussen de Algeme ne Bond van Bejaarden, de vroegere naam, en de Bond van Staatspensionering circa 36.000 leden verdeeld over zeventig afdelingen. Met dispensatie van het hoofdbestuur is het gewestbestuur we gens het grote aantal afdelingen uitge breid tot 18 leden met een adviseur. De statutaire sterkte is 13 leden. Tijdens de vergadering van 24 april wordt namens het gewest een afgevaardigde aangewe zen voor het landelijke bondscongres dat in november wordt gehouden. BEVERWIJK. De Interkerkelijke Stichting voor Gezinsverzorging in de IJmond besteedt 26 april een ochtendje aan gerichte informatie over de eigen taak en werkwijze. In samenwerking met de Werkgroep Ouderen van het Diensten centrum aan de Kerkstraat wordt daar toe om kwart over tien een bijeenkomst gehouden in de Jozefzaal aan de Arendsweg. •4 w«i?«

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5