President-directeur Shell resultaat na 16 mln. verlies ramen open? kachel uit. 1 n DAF Trucks verwacht positief 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: rv*i Machinepark in metaalindustrie sterk verouderd Vermogen Rorento miljard groter Minister looft Optimisme over economie regionale krant Boomgroep over VNO-voorzitter: Overheid krijgt te grote greep Groenwoud neemt Uit Esso-jaarverslag blijkt: Nieuw orgaan werkvoorziening K f 21 VRIJDAG 2 O APRIL ECONOMIE 19 7 9 oor alin- igde van uele in nd- 1 2^ DEN HAAG (ANP). Een besparing van het energiever bruik over de hele wereld met 5 pet. is belist noodzakelijk, mede gezien de politieke situa tie in het Midden-Oosten. De omwenteling in Iran heeft de olieproduktie daar nagenoeg gehalveerd en er is nu een po tentieel tekort aan olie, zodat aanbevelingen zijn gedaan voor bezuinigingen van 5 pet. die echt van levensbelang zijn, zo heeft D. de Bruyne, presi dent-directeur van NV Konin klijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij, gezegd bij de presentatie van het jaar verslag. I Besparing energieverbruik met 5% van levensbelang fonds note» ■fr Een beeld van de fabriekshal van DAF-Trucks in Eindhoven. ■*7 (ADVERTENTIE) o 3 7 Voor de revolutie in Iran bedroeg de olieproduktie 5,5 tot 6 mln barrels (1 bar rel is 159 liter) per dag. Thans is deze 3,5 mln. waarvan 2,8 mln. voor de export. Algemeen wordt verwacht dat de produk- tie niet boven 4 mln. barrel per dag zal uitstijgen waarvan 2 mln. voor de export. De wereldconsumptie is thans 40 mln. barrels per dag, waarvan de helft door de VS wordt gebruikt. De besparing in de VS zal derhalve op 1 mln. barrel per dag moeten uitkomen. Indien ook in Saoedi- Arabië een revolutie zou uitbreken is de ellende helemaal niet meer te overzien en de politieke situatie in het Midden-Oosten Twee redenen noemt de raad van be stuur in het jaarverslag voor het negatieve resultaat over vorig jaar. In de bedrijfswagensector, de hoofdac tiviteit, deden zich enkele produktiebe- lemmerende situaties voor: griepepide mie, een staking in het Belgische produk- tiebedrijf waardoor ook de produktie van trucks in Eindhoven stil kwam te liggen met een totaal produktieverlies van bijna 600 bedrijfswagens en de overgang naar een nieuw informatie- en besturingssys teem in de ontwikkelings- en produktie- sector, die tot aanzienlijke stagnaties en daardoor eveneens tot produktieverlies leidde. Tegen het einde van vorig jaar verbeter den echter de resultaten. De produktie kwam weer op een hoog peil en het inge wikkelde produktieproces was weer beter onder controle. Ondanks de tegenslagen kon de bedrijfswagensector in een vrijwel „break-even” situatie afsluiten. De totale jaarproduktie bedroeg 11.371 voertuigen, 12,1 pet. minder dan in 1977 (12.939). Voor dit jaar worden verder geen te genslagen verwacht. Met het thans goed functionerende nieuwe produktiebestu- ringssysteem verwacht de raad van be stuur de beoogde resultaten te bereiken en kan DAF Trucks weer rekenen op een rendabele bedrijfsvoering op langere termijn. den verwacht, waardoor in deze divisie grote verliezen ontstonden. Als gevolg van de produktieproblemen bleven, in tegenstelling tot de ontvangen orders, de afleveringen van in totaal 11.629 bedrijfswagens met 9 pet. achter bij 1977. Van dit totaal werd 57 pet. buiten Nederland afgeleverd. Over 1977 beliep het aandeel van de export 65 pet. De voornaamste oorzaak van de daling lag bij de export buiten Europa. De netto omzet aan derden van DAF Trucks kon door al deze oorzaken niet aan de gestelde verwachtingen beantwoorden. Gezien de bevredigende orderporte feuille en de beter draaiende produktie zal de bedrijfswagensector een gunstiger re sultaat te zien geven. Hoewel in de sector De investeringen bedroegen vorig jaar bijna ƒ42 mln. tegen bijna ƒ44 mln. in 1977. Zij hadden hoofdzakelijk betrek king op de ontwikkeling van nieuwe typen voertuigen en op uitbreiding van het inter nationale verkoop- en servicenet. Ondanks het nadelige resultaat is de vermogenspositie bevredigend, aldus het verslag. Het zal echter noodzakelijk zijn om een deel van de leningen op korte termijn te consolideren. Desondanks verwacht de raad van be stuur dat per saldo het totale resultaat van DAF Trucks toch weer positief zal zijn. Het totale aantal personeelsleden van DAF Trucks steeg vorig jaar met 518 tot 9.170. De grootste uitbreiding vond plaats bij het moederbedrijf in Eindhoven in verband met de grotere aantallen be drijfswagens die voor dit jaar en de vol gende jaren zijn voorzien. Het hoge ziekteverzuim in de Neder landse bedrijven (12.3 pet.) noemt de raad van bestuur een extra druk op de totale bedrijfsvoering. Via verzuimbegeleiding wordt getracht een beter inzicht te krijgen in de oorzaken van dit verzuim. De overheid moet zich zeer terughoudend op dit terrein tonen.” nieuw onder druk zetten nadat de facto ren van incidentele of tijdelijke aard zijn uitgewerkt. Esso-Nederland BV heeft voornamelijk als gevolg van de gestegen prijzen op de open markt in 1978 een bedrijfswinst (na belasting) van 15,5 miljoen gulden be haald. In 1977 was het bedrijfsresultaat na belastingen een verlies van 20,2 miljoen gulden. is 9, 9.00 3201 11 t, 145,00 50,50 7.60 89,00 18,60 51,00 125,80 36,00 56,00 47,80 67,501 28« 54,80 128,00 105,50 90,80 35,00 98,20 66a 117,70 •gs ische en reen. r dit i euvel aan. Dat zei VNO-voorzitter mr. C. van Veen gisteren in een inleiding ter gelegenheid van de uitreiking van de Van Calcar- Veiligheidsprijs. Van Veen constateerde dat de nieuwe arbeidsomstandigheden wet voldoende stimulansen bevat voor een goed veiligheidsbeleid in de onderne mingen, waarbij risico’s tot een aanvaard baar niveau worden gebracht. Van Veen zei dat de ondernemingsleiding ervoor moet zorgen dat in de onderne ming een verantwoord veiligheidsbeleid kan worden gevoerd. „De leiding is ver antwoordelijk, maar het is een gezamen lijke taak van werkgevers en werknemers de zorg voor de veiligheid en de gezond heid van de werknemers in de onderne ming gestalte te geven”, zo zei hij. i 011 la 37211 1 460,1 DEN HAAG (ANP). Met het doel een beter beleid te voeren met betrekking tot de 70.000 werknemers in de sociale werk voorziening is in Den Haag opgericht het Nationaal Overlegorgaan Sociale Werk voorziening (NOSW). Het NOSW is ontstaan uit een fusie tussen het Interfederatief Overleg en het Landelijk Contact Topkader, de tot dus ver bestaande overlegorganen van be stuurders en directeuren van werkver banden en schappen in de sociale werk voorziening. Met deze fusie wordt gehoopt doublures en tegenstrijdigheden die in het verleden voorkwamen te voorkomen, zo is bij de oprichting van het NOSW meegedeeld. Speciale Produkten de verliezen in 1979 aanzienlijk lager zullen zijn, zal voor het eind van dit jaar geen volledig herstel kunnen worden bereikt. Dit in verband met de aanhoudende structurele proble men in deze bijzonder gespecialiseerde tak van bedrijvigheid. Voor het bedrijf van Shell Nederland Chemie te Pernis is vorig jaar een slecht jaar geweest met een verlies van ruim f 100 mln. De vooruitzichten voor deze sector zijn voor dit jaar nog steeds niet best, zo is bekendgemaakt. Oorzaak van de slechte gang van zaken was de overcapaciteit in West-Europa, speciaal voor de basischemicaliën. Dit had tot gevolg dat de marktprijzen van vele produkten verder afbrokkelden. In het vierde kwartaal trad bovendien een sterke stijging van de grondstoffenprijzen op. Ook waren er hoge aanloopkosten voor de nieuwe styreen- en propeenoxyde- fabriek op het complex te Moerdijk. Dankzij een sterke verbetering van de financiële uitkomsten in het laatste kwar taal heeft Shell Nederland Raffinaderij te Pernis voer vorig jaar een klein positief resultaat behaald 10 a 15 mln.). De wen ding ten goede was het gevolg van de oplopende prijzen voor olieprodukten en van de voortdurende inspanningen ten behoeve van een zo doelmatig mogelijke produktie. Het nettoresultaat van de Koninklijke- Shell Groep daalde vorig maar met 21 pet. tot 1086 mln. pond sterling. De daling was voornamelijk toe te schrijven aan de door de meeste Shell-maatschappijen toege paste „first-in first-out” methode van voorraadwaardering die in 1977 een gun stig effect op de resultaten had. Het aan deel van de Koninklijke in het nettoresul taat van de maatschappijen van de groep bedraagt 682 mln. pond tegen 857 mln. pond (herberekend) in 1977. Omgerekend in guldens bedraagt dit aandeel 2791 mln. tegen 3673 mln. Voorgesteld is het slotdividend te bepalen op onveranderd 5,75 zodat het totale dividend over vorig jaar onveranderd 10,75 bedraagt. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „De overheid verschaft zich met de nieuwe arbeidsomstandighe den een greep op arbeidsomstandighe denwet een greep op onderdelen van het sociale beleid van de onderneming. Dat vinden wij een bedenkelijke zaak. Het sociale beleid in de onderneming is een beleid waarover de onderneming met in achtneming van het overleg met de vakbe weging en de ondernemingsraad beslist. Wat de vooruitzichten voor dit jaar be treft ziet DAF Trucks de economische ontwikkeling in West-Europa dit jaar met een zeker optimisme tegemoet. De gelei delijke verbetering van de Westduitse eco nomie, het lage inflatiecijfer en de hechte re samenwerking op monetair gebied bin nen de EEG acht de raad van bestuur aanwijzingen daarvoor. Onder invloed hiervan zouden ook de investeringen in de transportwereld kunnen toenemen met als gevolg dat de vooruitzichten voor de bedrijfswagenindustrie niet ongunstig zijn. Deze verwachting is inmiddels beves tigd door de gang van zaken in de eerste maanden van dit jaar. de reserves nog steeds toenemen is dat nauwelijks voldoende om in de stijgende vraag te voorzien. Als gevolg hiervan is de verhouding tussen bewezen reserves en produktie aan het teruglopen. De bewezen reserves geven echter geen volledig beeld van de nog beschikbare hoeveelheid olie. De mening van de des kundigen verschillen nogal. De raming van Shell, 1800 miljard barrels of drie maal de thans bewezen reserves bleek met het gemiddelde overeen te stemmen. Van de bewezen wereldreserves bevindt het merendeel zich in slechts 25 bekkens en maar liefst 40 pet. in het ene uitgestrek te sedimentbekken van het Midden-Oos ten. Verwacht wordt dat 60 pct. van de toekomstige vondsten zal worden gedaan in de 160 sedimentaire bekkens waar olie reeds wordt gewonnen. ROTTERDAM (ANP). Het vermogen van Rorento, het internationale nbligatie- fonds van de Robeco-groep, is in het per eind februari geëindigde boekjaar 1978- ’79 met bijna 1 miljard toegenomen tot f 32 miljard, zo blijkt uit het jaarverslag. Rorento heeft in de tweede helft van het boekjaar nog meer de nadruk gelegd op beleggingen in harde valuta’s. Bestond de protefeuille eind februari 1978 nog voor goed 70 percent uit guldens-, DM- en yen- obligaties, eind augustus was dit reeds 86 pet en per eind februari 1979 was het 91 pet geworden. Het valuta-risico in het dollarbelang van 4 pet was geheel afge dekt via termijntransacties, zodat op de valuta-basis de portefeuille voor 95 pet uit harde valuta’s bestaat. De gemiddelde looptijd van de obliga- tieportefeuille werd drastisch terugge bracht, van 7 naar 4 jaar met het oog op de verwachte rentestijging. Aangezien de rente in vrijwel alle landen tegelijkertijd opliep moest de waarde van het Rorento- aandeel enigszins terug, namelijk van 129 eind februari naar 122 twaalf maanden later. DEN HAAG (ANP). De raffinagesector van de Westeuropese olie- industrie is in het vierde kwartaal van 1978 en in het eerste kwartaal van 1979 als gevolg van de sterke stijging van de open-marktnoteringen voor het eerst sinds de oliecrisis van 1973/74 weer winstgevend geweest. De tweede oorzaak van het verlies over vorig jaar van structurele aard en betreft de gang van zaken in de divisie Speciale Produkten, die al langer met problemen had te kampen. Hoewel de problemen zich aanvankelijk beperkten tot de civiele sec tor, waar opleggers en aanhangwagens worden vervaardigd, bleek in de loop van 1978 dat ook in de sectoren „militair” (produktie van componenten voor specia le militaire voertuigen) en „luchtvaart” (produktie van vliegtuiglandingsgestel- len) de produktie niet liep als mocht wor- LEIDEN (ANP). Minister Gardeniers van CRM heeft gisteren bij de opening van een nieuw kantoorgebouw van de Leidse Courant in Leiden een lans gebro ken voor de regionale bladen. Volgens de bewindsvrouwe hebben de regionale bla den er „onmiskenbaar geweldig toe bijge dragen dat mensen kranten zijn gaan lezen”. Volgens de minister blijft de krant in de samenleving het beste communicatiemid del, hoe snel en ingrijpend de ontwikke ling van radio, televisie en daaraan ver wante techniek ook verloopt. Raffinaderijen weer winstgevend De vraag naar DAF-bedrijfswagens bleef echter op een bevredigend peil. Vooral gezien de nog maar weinig toege nomen industriële bedrijvigheid in de Eu ropese landen, waar DAF Trucks haar produkten afzet, met daarmee samenhan gend een weinig florissante ontwikkeling in de transportsector, acht de raad van bestuur het een verheugend verschijnsel dat de orderpositie gedurende geheel 1978 op een bevredigende hoogte bleef. Esso Nederland BV zegt dit in haar jaarverslag over 1978. Sinds de oliecrisis hebben de produktieprijzen op de open markt beneden de gemiddelde kostprijs gelegen, waardoor de olieraffinaderijen verliezen moesten incasseren, die de maatschappijen met grote bezorgdheid vervulden. Een van de voornaamste oor zaken van de prijsstijging op de open markt is de sterk toegenomen vraag naar lichtere produkten, zoals autobenzine en nafta. Zo was in de eerste acht maanden van het afgelopen jaar de vraag naar autoben zine in West-Europa bijna zes percent groter dan in dezelfde periode van 1977. De vraag naar middendisillaten steeg met ongeveer zeven percent. De vraag naar zware stookolie daarentegen steeg niet. Dit was het gevolg van het slechts traag verlopen van het herstel van de indu striële activiteit en ook van energiebespa rende maatregelen in industrie en scheep vaart. De prijsstijging op de open markt voor olieprodukten heeft zich niet ten volle weerspiegeld in de prijzen voor de Neder landse consument. De stijging van de ben zineprijs is relatief gering geweest in ver gelijking met de forse prijsstijging op de open markt; de middendistillaten (gasolie, autogasolie en huisbrandolie) bleven in 1978 voor de Nederlandse consument, on danks de hogere open-marktprijzen, vrij wel gelijk in prijs. De stookoliën daalden zelfs in prijs. Het is de daling van de dollarkoers geweest, die deze prijsdaling van stookolie heeft veroorzaakt en de automobilist heeft beschermd tegen een verdergaande prijsstijging van benzine. Ondanks de betere winstgevendheid se dert enige maanden is er geen sprake van een blijvende ommekeer ten goede voor deze tak van industrie, zo onderstreept het jaarverslag van Esso-Nederland. De strukturele problemen van overcapaciteit en de aangekondigde prijsverhogingen van ruwe olie zullen de winstmarge op- Hij kondigde aan dat de gezamenlijke ondernemingsorganisaties binnenkort een nota zullen publiceren over de veilig heid van het werk in de ondernemingen. EINDHOVEN (ANP). DAF Trucks heeft over vorig jaar een verlies geleden van 16,0 mln. op een met 2,3 pet. gedaalde omzet van derden van 1.175,2 mln. Het verlies wordt in mindering gebracht van de algemene reserve. Over 1977 behaalde DAF Trucks een nettowinst van 30,1 mln. Niet algemeen bekend is dat gemiddeld slechts 25 pct. van de in een reservoir aanwezige olie kan worden geproduceerd. Niettemin zijn er aanzienlijke mogelijkhe den om het winningspercentage op te voe ren. De „primaire” winning, waarbij ge bruik wordt gemaakt van de in de reser voirs heersende druk kan, dank zij een beter inzicht in de geologische omstandig heden en in de stroming van vloeistoffen door het gesteente, worden vergroot, al dus Lavers. De steenkoolsector van Shell-maat schappijen blijft zich snel ontwikkelen. De internationale handel groeide sterk, wat leidde tot de aanschaffing van de eerste twee kolenschepen. In de VS be droeg de afzet van steenkool door Shell Oil 3 mln. ton, zo blijkt verder uit het jaarverslag. claim iten. De wereldoliereserves en de mogelijk heden deze op het juiste moment in pro duktie te brengen hangen niet alleen van de natuur af maar ook van factoren als de snelheid waarmee nieuwe vondsten kun nen worden gedaan en winningstechnie- ken kunnen worden verbeterd, de be schikbaarheid van geldmiddelen en de bereidheid deze te investeren in projecten met een hoog risico-element, beperkingen die regeringen zouden kunnen opleggen bij de toewijzing van exploratiegebieden en bereidheid van regeringen om olie maatschappijen een redelijk rendement op kapitaalintensieve projecten toe te staan. De bewezen oliereserves in de wereld worden thans geschat op zo’n 600 miljard barrels boven de 400 miljard die reeds zijn geproduceerd. Het wereldverbruik ligt nu op 23 miljard barrels per jaar en hoewel AMSTERDAM (ANP). De Neder landse metaalindustrie beschikt ten op zichte van moderne industrielanden als Japan, de VS en West-Duitsland over een sterk verouderd machinepark. Uit onder zoekingen is gebleken dat de gemiddelde leeftijd van het totale machinepark in de metaalindustrie ver boven de 10 jaar is, terwijl in genoemde landen het machine park beduidend jonger is, zo heeft de Vereniging van Importeurs van Gereed schapswerktuigen bekendgemaakt. Vorig jaar zijn de orderontvangsten van de bij de vereniging aangesloten leden ten opzichte van 1977 voor het eerst sinds het recessiejaar 1975 weer gedaald. De order ontvangsten beliepen namelijk 167,8 mln., een daling van 3,5 pet. t.o.v. 1977. Aangezien de orderontvangsten in het ene jaar grotendeels tot uitdrukking ko men in de levering-installatie van de ma chines in het daarop volgende jaar kan vrij zeker worden aangenomen dat de investeringen in gereedschapswerktuigen dit jaar sterk zullen achterblijven bij die van vorig jaar, aldus de vereniging. AMSTERDAM (ANP). Groenwoudt- Profimarkt BV in Renswoude heeft alle zeven vestigingen van de Boomgroep overgenomen. De onderneming zal de zelfbedienings-groothandelsbedrijven voortzetten met volledig behoud van de werkgelegenheid. De vakbonden zijn op de hoogte gesteld, zo heeft de Brug Cen trale bekendgemaakt. De zeven vestigingen van de Boom groep staan in Utrecht, Amersfoort, Hen gelo, Deventer, Enschede, Zwolle en Hoogeveen. In totaal werken er 115 men sen, van wie 16 part-time. De overname vormt een onderdeel van een reorganisatie van de Brug Centrale, een vereniging waarvan de Boomgroep deel uitmaakte. Op dit moment zijn bij de Brug Centrale 29 vestigingen van zelfbe- dienings-groothandelsbedrijven aange sloten. is er na de accoorden van Camp David niet overzichtelijker op geworden, zodat besparing al of niet vrijwillig beslist zal moeten worden uitgevoerd, aldus De Bruyne. De Shell-topman zei dat een verminde ring van de leveranties aan de klanten niet is af te dwingen. Hij zei echter de indruk te hebben dat de 5 pet. besparing bij de industrie goed zal lopen. De particuliere bezuinigingen zullen vooral een kwestie van mentaliteitsverandering moeten zijn. Lange aanlooptijden en enorme kosten die met thans in aanmerking komende alternatieve bronnen gemoeid zijn zullen ervoor zorgen dat olie tot ver in de toe komst een belangrijke energiebron blijft, zo schrijft de heer B. A. Lavers, hoofd van de afdeling produktie-ontwikkeling van Shell Internationale Petroleum Maat schappij BV in het jaarverslag. 52,71 38,00 35,60 85,50 93,00a 47,00e - 41,06 640,06 43,50 57,50 46,00 50,40 43,00 134,50 38,50 43,50 138,00 e 56,50 42* b 5,005 53,1» 1 140,00 70,50 1 74,1» 1 160,00 5550 I 55,00 115,00 42,50 I 32,60 76J0 60,50 98,50 47,70 3720 Ie 55,00 100,00 48,50 53, 172,00 ”37,70 76,01 01 128,50 4730 47,51 3 34,70 '1 56,S 280, - 620.00 1 216,06 3 148, 3 410,06 "WW-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21