ZWEEFCONSTRUCTIE VOOR DE DRAAITAFEL w’ 1 Zaaien in de volle grond BW 1$ stand Boormachine in elke Nieuwe tegels zonder metselen I* ****W**** g&a BÜIZEN-DETECTOR Aanrechtbak met keramisch glazuur I A< Wat zaaien? I I I I Hoe zaaien Bemesting Trillingen Sproeien Afstellen APRIL 19 7 9 iai 11. L ZWEEFCONSTRUCTIE DRAAITAFEL V Een gazon kan een stralend middelpunt van de tuin zijn of een prima speelweitje voor de kinderen, maar de werkelijkheid is vaak anders. Belangrijkste oorzaak in vrijwel alle gevallen is gebrek aan onderhoud, want een mooi en gezond grasveld vraagt regelmatig onderhoud. Jammer genoeg blijft het onderhoud vaak beperkt tot een wekelijkse maaibeurt en het resultaat is er dan ook vaak wel naar Het gazon mooi I-32 jd n ing Informatie Bekende keukenkruiden worden in de volle grond buiten gezaaid. »en »en •en ;en »en >en Regelmatig maaien is van groot belang voor ieder gazon. In de periode van eind april tot eind oktober moet het gras minstens eenmaal per week gemaaid worden, I maar liever vaker. Bedenk dat niets zo schadelijk voor een gazon is als te lang wachten met maaien. Snel groeiende onkruidplanten breiden zich dan sterk uit en verdringen de grasplanten. De maaihoogte van een siergazon moet zo’n 2,5 cm zijn en een speelgazon mag i wel 4 cm hoog zijn. Als u zeer regelmatig maait kunt u het afgemaaide gras gewoon laten liggen. Dit verdroogt dan gemakkelijk en komt als voedsel weer terug in de bodem. Indien u het gras niet zo vaak maait, kunt u het 1 beter verwijderen omdat de resten dan maar langzaam vergaan zodat zich een „viltlaag” op de grasmat ontwikkelt. Als het gazon begrensd wordt door een rand met tegels hoeft u geen graskanten meer te steken of te knippen. Het gras kan dan niet verder uitdijen en u kunt met de maaimachine dan ook de kantjes maaien. Met een verticuleerhark wordt mos uit het gazon verwijderd. Het verdient aanbeveling uw gazon eerst op deze manier open te werken voordat u gaat be mesten. draad aan de bovenliggende ogen. Onder de plank ligt een twee centimeter dik stuk schuimplastic. Trekveren en schuimplas- tic tezamen absorberen de trillingen, al thans een groot deel ervan. De overige plantjes voldoende kansen om tot vol waardige planten uit te groeien. Om het de amateur gemakkelijk te ma ken is er tegenwoordig speciaal gepilleerd zaad in de handel. Elk (fijn) zaadje is dan omhuld door een bepaalde stof die later in de grond vanzelf verdwijnt. Het is wel wat duurder dan gewoon zaad, maar u kunt het dan ook veel beter verdelen waardoor verspilling tot een minimum beperkt kan worden en dunnen overbodig is. trillingen worden dan door de constructie van de draaitafel genivelleerd. De Lavatera trimestris ,Mont Blancis een eenja rige plant die met prachtige witte bloemen vanaf juli tot eind september bloeit. Deze soort kan ook direkt ter plaatse worden gezaaid. Er waren al apparaatjes op de markt om lei- dingbuizen te signaleren achter het behang of achter een stuc-laag, Black and Decker heeft nu een detector gemaakt, die niet alleen metalen voorwerpen (zoals water- en gasleidingen) aan geeft, maar ook elektrische leidingen, die reage ren op inductiestroom. Bovendien is het appa raat, dat drie-in-één-detector wordt genoemd, ook nog een spanningzoeker rijk. Waartoe dient een dergelijk apparaatje? Men kent de cartoons: een man heeft het besluit geno men om zelf maar eens de boel op te knappen, schrootjes aan te brengen dan wel alleen maar een spijker in de muur te slaan om een schilderij op te hangen. Hij slaat toe en wat gebeurt? Water spuit uit de muur of het plafond omdat hij een waterleiding raakte, die hij niet had kunnen zien zitten. Als men nu - voordat men aan het boren of timmeren slaat - even de niuur aftast met dit apparaat (na een goede afstelling uiteraard) dan weet men of men niet op een verborgen leiding terecht komt. Een lampje geeft een ongewenste leiding aan door op te flitsen. Dat spaart heel wat narigheid en onkosten. Er zijn twee manieren om in de volle grond te zaaien: breedwerpig en op „re gels". Voor de amateur-tuinier is de laat ste methode voor groenten en sierplanten In het voorjaar wordt de grasmat met compost ingebezemd. In de zomer kan het gazon bemest worden met korrelmest NPK (12,10,18), het goedkoopste bij de boerenbond of tuinders-coöperatie. Uitstrooien op een droog gazon, hef st voor een regenbui, anders sproeien. De moderne draaitafels zijn dan ook zó geconstruerd dat een zeker niveau van trillingen kan worden opgevangen, omdat draaiplateau en arm vrij kunnen bewegen ten opzichte van de ombouw.Dit is echter niet altijd voldoende. Wanner de vloer van de kamer niet stevig genoeg is, wat vaak Mos m het gazon kan vele oorzaken hebben, bijvoorbeeld een zure bodem, een te natte bodem, te veel schaduw, te weinig bemesting of te weinig ventilatie. Probeer in eerste instantie mos uit te bannen door bemesten, compost inbezemen in het voorjaar en vooral door beluchten. Dit beluchten doet u op een klein gazon met een zogenaamde verticuleerhark. Dit is een speciale hark met scherpe messen die ongeveer 2 cm de bodem indringen en zo het gazonoppervlak openkrabben. Zo wordt dan gelijktertijd mos en klaver uitgeharkt. Voor grotere gazons kunt u beter een prikroller gebruiken. Dit is een soort handmaaimachine met stalen pennen, waarmee u over het gazon loopt, waarbij de pennen om de 10 cm circa 8 cm diep de grond indringen. Zo krijgen de wortels weer zuurstof. Als dit niet help kunt u mosvorming met chemische middelen bestrijden. Het beste kunt u dan een gazonmest met mosbestrijder gebruiken. In warme droge zomermaanden heeft het gazon veel te lijden van de droogte. De wortels van de grasplanten kunnen dan geen water meer vinden, dus moet er gesproeid worden. De gunstige tijd om te sproeien is ’s morgens of ’s avonds omdat dan de verdamping niet zo groot is en de „koude shock” voor het gazon minder groot is. Het is verstandig om niet te vaak maar wel langdurig te sproeien. Als u te kort sproeit dringt het water te ondiep in de bodem en trekken de wortels zich terug in de bovenlaag en verlaten de dieperliggende, vochthoudende gedeelten. Als u te lang sproeit zodat er plassen op het gazonkomen, „verdrinkt” het gazon en wordt de groei van mos en klaver weer bevorderd. Wanneer de zweefconstructie is opge bouwd moet u het geheel afstellen. Dit gebeurt met behulp van de nylon draden. sins, stre- asol i meter ok delen. keur zon o voorkomt bij oudere houten vloeren, dan trilt ieder meubel op die vloer behoorlijk mee wanneer er iemand rondloopt. Een zware kast wil deze trillingen dan nog wel afdempen, maar de lichtere houten stel lingen versterken de trillingen juist. Dan kan de constructie vande draaitafel deze trillingen niet meer absorberen. Omdat lichte houten kastenwanden, vaak aan beide zijden open zijn, is dit wel een probleem dat om een oplossing vraagt. Op de tekening is een eenvoudige, maar doeltreffende oplossing te zien. De draai tafel is als het ware opgehangen tussen twee planken van het wandmeubel zodat een zwevende constructie ontstaat. De draaitafel staat op een stuk plaatmeriaal van ca. 18 mm dik, aan weerszijden tien centimeter langer dan de draaitafel zelf, zodat er voldoende ruimte is om met bei- dehanden een plaat op de tafel te leggen. In de vier hoeken draait u schroefogen, evenals recht daarboven, in de bovenlig gende plank. Aan de schroefogen maakt u tien centimeter lange veren vast en die bindt u op hun beurt weer met nylon van diverse dessins en in verschillende afmetingen. Maak de tegels eerst goed schoon en vetvrij. Het is zeker niet overbodig om dat met warm water met een flinke scheut ammonia erin te doen. Was de wand daarna met schoon water na en laat hem volkomen droog worden. Bekijk tevoren zorgvuldig hoe u de decoraties wilt aanbrengen. Het is zeker niet nodig om elke tegel te beplakken. Dat zou het trouwens toch nog vrij duur maken. Hier en daar een tegel decoreren (voorrang voor verkleurde of enigszins gebarsten exemplaren) of in bepaalde patronen werken zoals op de foto, alles is mogelijk. U hoeft niet bang te zijn dat de decoraties lijden onder het normale schoonmaakwerk. Daar kunnen ze goed tegen. Het decoreren is trouwens een leuk karweitje, waarvan u nog vele jaren plezier zult hebben. In de huidige keuken wordt vaak geen roestvrijstalen aanrechtblad meer toegepast. Hout, kunststof, maar ook een keramisch oppervlak (tegels, plavuizen, mozaïek, enz.) komen sterk in de belangstelling. Die materialen passen wat beter bij de ’rustieke’ stijl waarin keukens thans vaak worden uitgevoerd. Voor sommigen is dan een roestvrijstalen aanrechtbak een storende noot. In zulke gevallen kan dan een gietijzeren bak met een keramische glazuurlaag worden ingebouwd Vooral in aanrechtbladen met tegels is dat estetisch gezien een betere oplossing. Zulke bakken zijn verkrijgbaar in diverse kleuren, zodat in harmonie met de aanrechttegels kan worden gewerkt. De rand is zo gemaakt, dat hij gelijk komt te liggen met het aanrechtoppervlak. Intercodam, Amsterdam (tel. 020-225115) levert die bakken. De kosten: zo rond de 440. bewerking werkstukken erg handig kan zijn. Hiermee trekt u de trekveren zó ver uit dat noch de veren, noch het schuimplastic geheel belast zijn. Beide moeten nog bewegingsvrijheid hebben in beide rich tingen. Het is duidelijk dat voor een zware draaitafel sterkere veren nodig zullen zijn en eventueel ook een dikker stuk schuimplastic dan voor een lichtere uitvoering. De juiste maten moet u zelf inschatten en dan uitproberen. U moet echter één ding niet vergeten: het blijft altijd veel beter, en veel eenvoudiger, om een draaitafel op een plank te plaatsen,die stevig tegen de muur zit geschroefd. Want trillingen die niet ontstaan hoeven ook niet opgevangen te worden. groen houden Eenjarigen: de meeste eenjarigen kun nen direct ter plaatse worden gezaaid. Kijkt u wel eerst de cultuuraanwijzing achter op het zakje na. Enkele mooie soorten die heel goed in de volle grond gezaaid kunnen worden zijn: balsemie nen, scheefbloem, lavatera,vlasleeuwe- bek, korenbloemen, kattesnor, chrysan themum, ridderspoor, gipskruid, zonne bloemen, wolfsmelk, slaapmutsjes, kla proos, juffertje in 't groen. Wanneer een al wat oudere tegelwand, in keuken, badkamer of waar dan ook, u langzamerhand een beetje verveelt, maar u ziet tegen het karwei van het tegels zetten op, dan kunt u met zelfkle vende tegeldecoraties een heel nieuw effect bereiken. Voorwaarde is wel dat de tegels allemaal goed vast zitten en dat ze geen ernstige beschadigingen te zien geven. Hier en daar een barst of wat „cracquelé” hoeft geen probleem te zijn, want dan plakt u uitgerekend juist over zo’n tegel een decoratie. Een bijvoorbeeld geheel witte tegel wand (vroeger zo in zwang, maar voor ons gevoel nu een beetje aan de saaie, steriele kant) knapt van een behandeling met tegeldecoratie geweldig op. Er zijn talloze motieven, in vele kleuren ver krijgbaar. Er zijn er ook waarin u uw fantasie kunt uitleven, zoals combinaties De meeste echte amateurtuiniers onder u zullen inmiddels binnenshuis of in de kas al het een en ander gezaaid hebben. Veel planten die anders erg laat in het seizoen zouden bloeien, kunnen zo bin nenshuis eerder opgekweekt worden waardoor ze ook buiten eerder bloeien. Maar voor iedereen die dat te veel moeite of te moeilijk vindt, is nu de tijd aangebro ken om direct buiten in de volle grond te zaaien. We kunnen hier niet eerder mee beginnen omdat de jonge plantjes niet eerder mogen verschijnen dan na de laat ste nachtvorst. Gelukkig zijn er echter ook heel wat plantjes die direct ter plaatse gezaaid kun nen worden. In principe kan dit met de meeste plantjes, maar het is verstandiger om hiervoor alleen die soorten te kiezen die bij de opkweek niet zoveel warmte nodig hebben. Deze soorten kunnen daar door al vanaf april gezaaid worden en ze bloeien dan ook niet zo laat in het seizoen. Een van de nieuwe handigheidjes die me neer Wolf in Duitsland heeft bedacht om steeds meer plezier van een boormachine te hebben, is de „Kombihouder”, die onder het bekende Wolfcraft-merk in de dhz- en gereedschappen zaken, warenhuizen enz. te koop is voor ƒ34.95 (adviesprijs). De Kombihouder, ge schikt voor alle boorma chines met een „hals” van 43 mm diameter, be staat uit twee delen. Zo wel op het werkbank- blad (of een tafel) als in de verticale boormachi- nestandaard kunnen daarmee allerlei opstel lingen voor de machine worden bereikt: horizon taal, vertikaal, ook hori zontaal met de boorkop naar de gebruiker ge richt (handig voor o.a. polijst- en schuurwerk uit de hand), verder met de boorkop naar boven gericht. Een belangrijk voordeel is dat de machi- zeker te prefereren. Zo kunt u de onkrui den die buiten de regels opkomen als kiemplantjes ontdekken en dus gemakke lijk verwijderen. De grond wordt eerst goed onkruidvrij gemaakt. Met een schof fel o.i.d. maakt u een geultje in de volle grond waarin het zaad uitgestroooid of gelegd wordt. Het begin en eind van een regel moet u goed markeren,bijvoorbeeld met plantstokjes, zodat vergissingen uit gesloten zijn. Fijn zaad kunt u het beste eerst vermen gen met wat scherp zand om een betere verdeling te krijgen en zodoende uitdun nen zoveel mogelijk te beperken. Grote zaden van zonnebloemen, wonderboom e.d. kunnen makkelijk met de hand op de juiste afstand uit elkaar gelegd worden. De exacte afstand staat meestal op het zakje vermeld. Als vuistregel kunt u tot slot aanhouden dat het zaad nooit dieper gezaaid mag worden dan de grootte van de zaden zelf. Dit houdt in dat erg fijn zaad eigenlijk alleen maar iets aange drukt hoeft te worden. Tot slot is het afwachten tot de zaden gaan kiemen en er eventueel gedund moet worden. Dit betekent dat de plantjes die te veel zijn er gewoon tussnuit gehaald moe ten worden. Zo krijgen de overgebleven neboorkop buiten het werkbankvlak kan wor den gesteld, hetgeen bij Technologische vernieuwing brengt voortdurend veranderingen met zich mee. Niet alleen in de industrie, maar ook bij ons thuis in de huiskamer. Soms is het nodig daar rekening mee te houden. Een van de apparaten in huis die de laatste tien jaren een steeds geavanceer der constructie hebben gekregen is de draaitafel, pick-up of grammofoon” of hoe u hem ook noemen wilt. In vergelij king met de eerste modellen zijn de huidi ge draaitafels veel gevoeliger voor trillin gen. Te grote trillingen verslechteren niet alleen de geluidsweergave, maar kunnen ook de aftaster en de plaat voorgoed be schadigen. van KiK ■S-II3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25