Militaire autoriteiten Rhodesië: Tito benadrukt zoeken INCIDENTEN OP 329STE PROCESDAG Rhoodie Problemen rond Socialist Galvan topambtenaar burgemeester van Madrid Jaar gevangenis voor Surinaamse Strijd Nicaragua duurt voort Taleghani na gesprek: Geen conflicten met Amerikanen hulpverlening in Joego-Slavië ayatollah Khomeini Stakingen Costa del Sol - Horecaproblemen „eigen weg” Joego-Slavië nog niet voorbij ,zo Het dubbele :ao Kribbebijter Minder elegant Belediging VRIJDAG ies lin- /er- pa- pen Een >pe- iter kite de lan- be- >erd ven- uto slukt krijt lijpels Jeder- nzend rland- itentie ie na- ie” in 677,79 in, zo :e ka- lljk ning lening telijke aantal Indo- Hong- :e pro- es van maan- n. Om ihting, uchte- -en in- en en en in !oeter- >riek (Van onze redactie buitenland) SALISBURY-LOESAKA. Bij guerrilla-aktiviteiten tijdens de verkiezingen in Rhodesië zijn tot nu toe 73 mensen om het leven gekomen, zo hebben militaire autoriteiten in het land bekendgemaakt. Het kiescollege in Rhodesië heeft gezegd dat tot nu toe bijna anderhalf miljoen mensen, de helft van het aantal kiesgerechtigden, heeft gestemd. iaal BINNEN- EN BUITENLAND -- door Nico Scheepmaker^ Zeker 73 doden in ■A Een Rhodesische militair houdt de wacht bij een stembureau terwijl een vrouw met een kind op de rug wacht tot zij aan de beurt Is om haar stem uit te brengen Vrijspraak voor SS’ers in Majdanek-processen Een Amerikaanse waarnemer voor een studiecommissie van het Huis van Afge vaardigden heeft gisteren gezegd te gelo ven dat president Carter de maatregelen tegen Rhodesië zal opheffen als de uitein delijke opkomst boven de 55 procent zal komen. Morgen is de laatste dag van de verkiezingen. Naar nu wordt aangenomen zal in totaal zestig procent van de kiesge rechtigde bevolking opkomen. De werkgeversorganisaties in deze ho- recasector denken er niet aan om zich bij het voorlopige akkoord neer te leggen dat woensdag in Madrid onder druk van het ministerie van Arbeid tot stand kwam tussen de vakbonden en de vertegenwoor digers van hotelexploitanten aan de Costa del Sol. Dit voorlopige akkoord bestond uit een zestal punten, waarvan het voornaamste was dat de werkgeversorganisaties geen sancties zouden uitoefenen op de werkne mers, die deel hadden genomen aan de staking. De werkgevers van bars en res taurants hebben zich wèl aangesloten bij het besluit van Madrid. Toeristen, die in hotel geen eten krijgen kunnen tegen extra betaling hun maaltijden gebrui ken in een van de vele eethuisjes. De twee grootste vakbonden van Span je, de communistische Comisiones Obre- ras CCOO en de socialistische Union Ge neral de Trabajadores (UGT), hebben het horecapersoneel in de hotels opgeroepen te blijven staken zolang de hotelexploitan ten niet bereid zijn de voorlopige overeen komst van Madrid te tekenen. De werkgeversorganisaties staan op het standpunt dat zij ruim drie weken geleden op last van het ministerie van Arbeid een verhoging van het minimumloon hebben doorgevoerd van gemiddeld 14 percent. Op de andere eisen van de vakcentrales, zoals 10 percent meer plus een verbete ring van de arbeidsomstandigheden en een vervroegde pensioenregeling, wilden zij niet ingaan omdat men van mening is dat aan de indertijd door de regering gestelde eisen is voldaan. Een woordvoerder van werkgeverszijde verklaarde gisteravond dat men er niet aan denkt om verder op de wensen van de vakbonden in te gaan. „Wij hebben aan onze legale plicht gehoor gegeven en daar mee basta”, aldus deze hotelexploitant uit Torremolinos. Sommige hotelwerkgevers uit deze drie badplaatsen willen de straf van de werk nemers op staande voet ontslag als zij drie dagen lang aan de staking hebben deelgenomen handhaven. Enkele hotel eigenaren zijn begonnen met horecaper soneel aan te trekken op Majorca. Waar nemers menen dat deze aanwerving van hotelpersoneel uit andere streken van Spanje een regelrechte sociale misdaad is tegen de door werkloosheid geplaagde provincie Malaga, die tot onlusten kan leiden. Woensdagavond zou in het dorp Nkai, in het zuidoosten van Rhodesië, een verkie- zingsfunktionaris om het leven zijn ge bracht. Zeventig hutten van een dorp in het reservaat Mtilikwe, in dezelfde streek zouden door guerrillastrijders zijn platge brand. De uitspraak was te verwachten, nadat de rechtbank op 14 maart had besloten dit grootste na-oorlogse proces in Duitsland te splitsen. De tot dan toe gehoorde ruim 250 getuigen hadden niet genoeg belas tend materiaal aangedragen om tot een mogelijke veroordeling van de vroegere SS-Hauptsturmführer Heinrich Schmidt (66, hij was kamparts) en de drie kampbe- waaksters Charlotte Mayer (61), Hermine Bottcher (60) en Rosa Suess (58) te komen. Tijdens de aangrijpende verhoren in het al sinds 26 november 1975 durende pro ces, bleek veelvuldig dat de slachtoffers zich niet meer precies konden herinneren wat er in detail 35 jaar geleden in Majda- nek was gebeurd en welke SS’er er zich precies aan welke misdaden had schuldig gemaakt. De vrijspraak is juridisch niet te bestrij den, omdat de Duitse strafwetgeving be paalt dat alleen datgene wat tijdens de hoofdverhandeling ter sprake is geko men, mag worden gebruikt om tot een uitspraak te komen. Belastende verklarin gen van vroeger tegen de vier vrijgespro- kenen, die tijdens het proces niet konden worden herhaald, omdat die vroegere ver klaringen voor een deel zijn afgelegd door mensen die inmiddels zijn gestorven, tel- (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) DÜSSELDORF. Vier van de dertien vroegere SS’ers die in Dusseldorf terecht stonden wegens moord of medeplichtigheid aan moord op meer dan 250.000 joden in het vernietigingskamp Majdanek zijn gisteren wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Meteen na de uitspraak werd de zittingszaal door boze betogers bezet. Voor het eerst tijdens het proces hebben de vier vrijgesprokenen gevangen geze ten. Zij waren voor de demonstranten gevlucht naar de cellen, waarin normaal verdachten zitten, die zich in voorarrest bevinden. Van binnen zijn de cellen niet te openen en daarom moesten de vier op de deuren trommelen om die vrijheid te be reiken, die hun later door het vonnis van de rechtbank voorgoed werd gewaar borgd. gevangenen dit lied zongen als zij aan het werk moesten. Daarna vertrokken de meest jeugdige demonstranten naar de plaats waar eens de Düsseldorfer Synago ge stond om een krans neer te leggen voor de slachtoffers van het nazi-regime. MANAGUA (UPI). In het zuiden van Nicaragua is gisteren gevochten tussen Sandinistische guerrillastrijders en rege ringstroepen. Ook elders waren de sandi nisten weer aktief. Langs de grote weg naar Costa Rica overvielen guerrillastrijders een post van de Nationale Garde. Het is niet bekend of daarbij slachtoffers zijn gevallen. In dit gebied bevinden zich veel opstandelingen. In Managua en Leon hebben jongeren gevuurd op militaire voertuigen. In Leon trokken ruim zestig jongelui door de stad met Sandinistische leuzen. De Nationale garde maakte een einde aan de demon stratie. In de hoofdstad Managua hebben journalisten een radiostation bezet, dat door president Somoza was gesloten. De voorzitter van de Joodse gemeente in Berlijn, Heinz Galinski, zei dat de vrij spraken een „hoon” voor de slachtoffers betekenen en te wijten zijn aan het feit dat het Majdanek-proces veel te laat is begon nen. Het proces tegen de overgebleven zeven mannelijke en twee vrouwelijke ex- SS’ers wordt voortgezet. Verwacht wordt dat het op zijn minst nog tot 1980 zal duren voordat de vonnissen in deze gevallen worden gesproken. een ander blad te abonneren. De vraag is: welk blad? Hoofdredacteur Sandberg zegt in een bijschrift niet zonder spijt van Bijkaart afscheid te nemen, na ruim vijf jaar, maar hij voegt er aan toe dat Her mans bereid was onder twee voorwaar den te blijven medewerken: een andere, betere plaats in de krant (dat kon, wat ons betreft, zegt Sandberg), en „een verhoging van zijn honorarium tot, voor onze begrip pen, exorbitante hoogte. Dat kon niet. Bovendien vonden wij het, laten we zeg gen, „minder elegant” boosheid op die manier af te kopen”. Niet lang nadat W. F. Hermans zijn column in Het Parool begonnen was, werd ik ook voor een column door mr. Sand berg benaderd. Toen hij vroeg wat ik er voor wilde hebben, heb ik geantwoord: „Een tientje meer dan Hermans, want hij is wel een betere schrijver, maar ik ben een betere columnist”. Of dat waar is laat ik graag in het midden, maar ik vond het in ieder geval een aardig argument. Dit voorstel werd door Sandberg met hoonge lach van de tafel geveegd: zodra ik even veel huur moest betalen als Hermans voor zijn Parijse appartement, zou hij daar over gaan denken! Ik kreeg driehonderd gulden. Ik nam dus maar aan dat Her mans minimaal 600 gulden kreeg, maar iemand van Het Parool schatte dat hij 400 tot 450 gulden per column kreeg en dat hij nu minstens het dubbele had geëist, dus zeg maar zo’n duizend gulden. Een bedrag in die grootte schijnt hem een jaar geleden al door De Telegraaf te zijn voorgehouden, dus het ligt voor de hand te veronderstellen dat zijn columns uit Parijs binnen afzienbare tijd in dat dagblad te lezen zijn, dat al geruime tijd bouwrijp voor hem wordt gemaakt via grote, ademloos loftuitende stukken van de hand van de letterkundige medewer ker I. Sitniakowsky. Want de opmerking van J. J. Strating over Hermans en Kor tooms moge dan in het geheel niets ten nadele van Hermans’ literaire kwaliteiten zeggen (wie zou willen ontkennen dat je meer over de zeventiende eeuw te weten komt uit de geheel a-literaire dagboeken van Samuel Pepys dan uit de literaire meesterwerken van Bunyan en Shakespe are?), in de eerste plaats stelt Hermans er altijd prijs op dat de historische betrouw baarheid van de alledaagse details in zijn romans herkend en erkend wordt en in de tweede plaats is hij niet de enige literator van naam die overgevoelig op kritiek in zijn eigen blad reageert. De dichter Buddingh’ zegde zijn jaren lange vriendschap met de dichter K. Schipper op, omdat die als redactielid van Hollands Diep niet had voorkomen dat de poëziemedewerker een bundel van hem had afgekraakt en zelfs Kees van Kooten heeft een tijdje zijn medewerking aan de Haagse Post opgeschort nadat medewer ker Bob Polak daarin (ongehinderd door de redactie) als zijn mening had gegeven dat Koot en Bie in feite plagiaat pleegden op het werk van W. T. Schippers. Mis schien voelde Hermans zich dus inder daad tot in het diepst van zijn ziel ge krenkt door de uitlating van Strating in „zijn” blad. niet i de aken :ulke :elen zindt oond l van I van het tting :hap- 'heid rden len bij s mis- zan de ie was kt bij it. Die in een enhuis :et. In- opera- ipgele- Ne- orbe- iding staan ver- toop- >egen ieuwe ijfdui- ijn in ag op saties lening e ver- i het dat ■ijgen itaire gere- vol- ■hroe- FNV opge- nnen, leren. >n om inden tan te A- ESCHEL RHOODIE overdragen aan de politie. Als de comités klachten ontvangen dienen zij voor optre den naar de politie te gaan en rechtban ken mogen niet ingaan op een klacht zonder politie-onderzoek. Premier Bazargan kwam gisteren met zijn hele kabinet in Qom aan voor bespre kingen met Khomeini. Zij gingen gister avond meteen in conferentie. In Iran zijn gisteravond opnieuw drie mensen geëxecuteerd, zo heeft de staats radio vanochtend bekendgemaakt. Een revolutionaire islamitische rechtbank ver oordeelde generaal Fazlollah Djafari, oud onder-directeur van de politie, en Moham med Takhi Djavani, voormalig chef van de Savak, tot de dood tijdens een zitting in Shiraz, 600 kilometer ten zuiden van Tehe ran. De mannen werden kort na de uit spraak doodgeschoten. In de stad Ker- manchah, 400 kilometer ten westen van Teheran, werd een soldaat geëxecuteerd. Iran is van plan zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie uit te breiden. De nieuwe Iraanse ambassadeur in Moskou, Moham med Mokri, heeft in een gesprek met het persbureau Pana gezegd dat zijn land geen „anti-Russisch steunpunt” is. Spek ilksge- n Bel- gt dat ipwer- t. Van hrifte- ing in Iburg- n van n Mol Maar voorlopig houd ik het er toch maar op dat het een guldenskwestie is en dat zijn column binnenkort opduikt in De Telegraaf, waarin het kribbebijterige re actionaire geluid van Hermans, dat in Het Parool nog wel iets kleurrijks en tegen draads en daardoor amusants had, in de schutkleur van algehele grijze kribbebij- terigheid min of meer ongemerkt, vrees ik, zal verdwijnen. Toch is het ook niet geheel ondenkbaar dat hij helemaal stopt met columns schrijven, en al zijn tijd wil besteden aan het schrijven van een mooi boek mooier nog dan de boeken van Toon Kortooms. Dat zou dan toch nog, op de valreep, een gelukkige afloop van dit boosaardige sprookje zijn. MADRID (AFP). Enrique Tierno Gal van, ere-voorzitter van de Spaanse Socia listische Arbeiderspartij (PSOE) is giste ren met steun van de communisten geko zen tot burgemeester van Madrid. De kan didaat van de communisten, Ramon Ta- mames werd eerste plaatsvervanger. Communisten en socialisten hebben alle belangrijke posten in het gemeentebes tuur van de Spaanse hoofdstad onderling verdeeld. Galvan werd gekozen in het kader van het samenwerkingsakkoord tussen socia listen en communisten in Spanje na de overwinning van links in de belangrijkste stedelijke gebieden bij de gemeenteraads verkiezingen van 3 april. Voorts zouden vier zwarten zijn gedood en 41 gewond zijn geraakt toen een vrachtwagen die kiezers naar een stemlo kaal bracht op een landmijn reed. De militaire autoriteiten maakten niet be kend waar dit ongeluk plaats had. Moskou. Het 86-jarige staatshoofd, die sprak op een speciale bijeenkomst van het centrale partijcomité ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van de oprichting van de par tij, zei verder dat de voorwaarden voor de j ontspanning tussen oost en west verslech- j teren en hij waarschuwde de grote mo gendheden tegen inmenging in de aange legenheden van niet-gebonden landen. BELGRADO (AFP). Na twee dagen van onophoudelijke regen is gisteren de zon weer gaan schijnen aan de Joegosla vische kust waar de 80.000 daklozen sinds de aardbeving van zondag over een gebid van 150 km langs de Adriati- sche kust nog steeds in een netelige posi tie verkeren. Tenten en dekens zijn aan gevoerd uit alle delen van Joego-Slavië en uit het buitenland, maar de distributie ervan over het gebied, dat ongeveer 2.000 kilometer in het vierkant groot is, blijft heel moeilijk. Drie Amerikaanse vrachtvliegtuiten met hulpmateriaal aan boord zijn gisteren in Titograd, de hoofdstad van Montene gro, geland. De hulpgoederen waren moeilijk door te sturen, omdat de spoor weg tussen Bar en Titograd nog steeds afgesneden is. Gistermorgen had de lei ding van de Bescherming Burgerbevol king alle mannen tussen de 16 en de 60 jaar gemobiliseerd voor het opruimen van de ruines hetgeen twee dagen lang onmog- leijk was geweest vanwege de voortduren de regenval. In een poging de achtduizend bewoners van een reservaat in Noord-Natal alsnog naar de stembus te krijgen worden van daag en morgen pamfletten boven het gebied uitgeworpen. De achtduizend heb ben tot nu toe geweigerd een stem uit te brengen. Er zijn in het gebied al duizen den kranten verspreid met foto’s van zwarten in andere gebieden die wel I stemmen. TEHERAN (Reuter). De geestelijke leiders van Iran hebben, volgens de ayatollah Taleghani, geen principiële meningsverschillen. Er zijn alleen uiteenlopende meningen over het optreden, zo zei Taleghani gisteren in een toespraak voor radio en televisie, nadat hij in Qom besprekingen had gevoerd met de ayatollah Khomeini. Volgens Taleghani doen „opportunis ten” pogingen een wig te^drijven tussen de geestelijke leiders. Over Khomeini zei hij: „Ik geloof in zijn zuiverheid, vastbesloten heid en competentie. Ik heb altijd zijn strijd en zijn toespraken ondersteund. Ik heb zijn beslissend leiderschap aan vaard”. Na de ontmoeting tussen de twee geeste lijke leiders is bekendgemaakt dat de re volutionaire comités gezuiverd dienen te worden. Taleghani verdween vorige week nadat twee zoons van hem en een schoondochter door de comités waren gearresteerd. Zij werden later vrijgelaten en men sprak van een vergissing. In zijn toespraak prees Taleghani de comités en zei dat zijn korte afwezigheid tot gevolg had gehad dat de activiteiten van de comités nu on der toezicht staan van „verantwoordelijke mensen”. Enkele tekenen wijzen erop dat er een einde komt aan de ongecontroleerde acti viteit van de revolutionaire comités. De officier van Justitie van Teheran maakte gisteravond bekend dat de comités overtreders van de wet voortaan moeten len niet mee. Vandaar dat officier van justitie Weber tijdens het requisitoir op merkte dat de vrijspraken „moreel niet te rechtvaardigen, juridisch echter noodza kelijk zijn”. Dat betekent dat elke SS’er die destijds in Majdanek was een misda dig moordregime heeft geholpen. Ook Schmidt, Mayer, Bottcher en Suess. Zoals zo vaak tijdens dit proces ont stond er ook op de 329e procesdag een incident. Woensdagavond hadden talrijke demonstranten zich voor het gerechtsge bouw verzameld om te protesteren tegen de toen al zekere vrijspraken. Vlak nadat de voorzittende rechter Günther Bogen gistermorgen de zitting had geopend, drongen circa 300 demonstranten de rechtszaal binnen. Zij riepen luidkeels: „Nazi-moordenaars achter de tralies” en ontvouwden spandoeken. Bogen moest de zitting schorsen, waarna het tot een be trekkelijk onschuldig handgemeen tussen demonstranten en rechtbankpersoneel kwam. Na circa 15 minuten verlieten de demon stranten vrijwillig de rechtszaal onder het zingen van het bedrukkende lied van de „Moorsoldaten”. Dit stamt uit de tijd van de eerste concentratiekampen in het Ems- land, een moeras-(Moor)-gebied, waar de guerrilla-acties PARAMARIBO (ANP). Een voorma lig adjunct-directeur van het Surinaamse ministerie van Opbouw is gisteren veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf wegens valsheid in geschrifte. Bovendien is hem een verbod opgelegd om gedurende vijf jaar een openbaar ambt te bekleden. Een medeverdachte, wiens vrijspraak vorige week was geëist, zag zich veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, en een verbod om gedurende tweeëneen half jaar een openbaar ambt te bekleden. Leeds andi- i de mi en (Ver- rmee idsig- Inva- ■den. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Amerikaanse op sporingsambtenaren zoeken in Europa, vooralsnog zonder succes, naar de ver blijfplaats van Eschel Rhoodie, de Zuid- afrikaanse regeringsfunctionaris die voor de hoogste bieder 41 geluidsbanden te koop aanbiedt met, volgens zijn zeggen, bewijs voor betaling van honderdduizen den dollars aan onder anderen Ameri kaanse politici. Volgens het Amerikaanse ministerie van Justitie zou een grootscheeps onder zoek worden verricht indien Rhoodie be reid is zijn gegevens ter beschikking te stellen. Volgens Rhoodie zouden de gehei me betalingen ook president Carter, ex- president Ford en reeksen andere voor aanstaande politici hebben bereikt. BELGRADO (AFP). President Tito van Joego-Slavië heeft gisteren in een rede nogmaals de nadruk gelegd op het recht van zijn land zijn eigen communisti sche weg te volgen, onafhankelijk van (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Vakantiegangers in sommige hotels van Malaga, Torremolinos en Benalmadena-Costa, zullen voorlopig rekening moeten blijven houden met een gebrekkige hotelaccommodatie. De publiciteitschef van de in Zambia gevestigde Zimbabwe Afrikaanse Volks unie, ZAPU, Moesoeroerwa, heeft giste ren gezegd dat zijn organisatie de hulp van bondgenoten in zal roepen omdat het Westen militaire steun zou geven aan Rho desië. De Sovjet-Unie is de belangrijkste helper van deze beweging. Een vertegenwoordiger van de ZAPU in Cuba, Doebbe, heeft in Loesaka ver klaard dat de werkelijke vijand van de zwarten in Rhodesië niet premier Smith is, maar „de Westerse landen die hem al deze jaren hebben gesteund”. Hermans zegt dus niet alleen zijn mede werking aan Het Parool op, hij raadt tegelijkertijd zijn lezers aan zich maar op Hoe groter de geest, hoe kleiner hij leest. Willem Frederik Hermans heeft zijn we kelijkse medewerking als columnist Age Bijkaart in Het Parool opgezegd. Als re den voert hij een interview in Het Parool met de letterkundige J. J. Strating aan, die daarin zei: „Ik denk wel eens: als ze in het jaar 2050 moeten gaan uitzoeken hoe de maatschap pij er omstreeks 1965 heeft uitgezien, dat men dan beter een boek van Toon Kor tooms „Mijn kinderen eten turf” bij voorbeeld kan gaan bestuderen, dan het werk van W. F. Hermans”. Hermans noemt dat een gratuite beledi ging aan zijn adres en het feit dat de krant waarin hij zelf schrijft „zulke smadelijke opmerkingen” afdrukt, zelfs „opzichtig opgemaakt”, is voor hem voldoende reden om zijn medewerking van jaren op te zeggen. Hij schrijft, als Age Bijkaart, dat zijn „vriend, leermeester en goeroe” W. F. Hermans niet meer wil „dat ik schrijf in een krant die zijn reputatie zo onzorgvul dig behandelt, en daarom, besluit hij, „kunnen u en ik ons beter op een ander blad abonneren. Tot ziens, maar niet hier”. trijfël f

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3