In nauw gedreven door Vietnamezen Staatsbezoek Zes doden bij schietpartij Van Lent stelt reis Zeilinstructeur naar Z-Libanon uit overleden na val van boord Lek in Britse Snelliusplantsoen Ruim 180 doden in West-Iran Aanslag Weense het weer Motorrijder verongelukt op Zandvoort Turken tegen plan bisschop Cheroet-partij wil Dajan weg president van Bangladesj Vrouw aangerand en beroofd in synagoge kerncentrale „ongevaarlijk SPORTIEF het woord b aan... atie LAATSTE NIEUWS vei is..! Exclusieve Geschenk -Artikelen *ETIT En verder r Gruppo Sportivo Buien en vrij koud Het Motorhuis IJmond agenda pagina 7 Vuurwerk MAANDAG 23 APRIL 1979 Dr. Frederik van Eeden: 69ste jaargang no. 143 1 (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. Ruim twintigduizend Cambodjanen zijn in het afgelopen weekeinde de grens met Thailand overgetrokken. Pogingen van de Thaise douane om de massale vluchtelingen stroom te keren mislukten. Gevreesd wordt dat nog meer Cambodjanen naar het buurland zullen trekken. (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 2 I J Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3 Achtergrond3 Facetten4 Plaatselijk nieuws5,6,7 Kunst9 Radio en televisie/Strips.... 11 Beurs8 Sport ..13,14,15,16,17,19, 21 VGRGGGQ. pagina's f'. lh> Massale vlucht Cambodjanen (Van onze redactie binnenland) ***^**3* De renner uit Rijnsburg kwam vermoe delijk ten gevolge van een stuurfout in een flauwe bocht bij tunnel oost met zijn Ya maha 750 ten val en kwam via de berm in de vangbekken terecht. Hij liep ernstig hersenletsel op. De groep vluchtelingen bestaat uit acht duizend soldaten en twaalfduizend vrou wen en kinderen, allen aanhangers van de door Vietnamese invasietroepen verdre ven premier Pol Pot. Wekenlang hebben zij in de oerwouden van West-Cambodja een guerrillastrijd gevoerd tegen de inva- Overigens heeft de politie gistermorgen in de bezette kerk gezocht naar een bom. Tijdens de mis van twaalf uur was in de pastorie een anonieme bommelding bin nengekomen. De agenten konden echter SCHIPHOL. De president van de Volksrepubliek Bangladesj, Ziaoer Rah man en zijn echtgenote zijn vanmorgen op Schiphol aangekomen voor een staatsbe zoek van twee dagen aan ons land. Het presidentiële gezelschap arriveerde met een lijnvlucht van de nationale lucht vaartmaatschappij van Bangladesj, Bi- man, vanuit Doebai op een streng be waakt Schiphol. Op het platform werden de president en zijn echtgenote verwelkomd door konin- gin Juliana en prins Bernhard. Op een koud en winderig Schiphol inspecteerden president Rahman en koningin Juliana de opgestelde erewacht. In de VIP-kamer op de luchthaven, waar bijna het voltallige Tijdens het weekeinde was de verhou ding tussen de troepen van de VN-vredes- macht en de christen-rechtse milities van majoor Haddad nog steeds gespannen. Weliswaar heeft Haddad de blokkade van het VN-hoofdkwartier in Nakoera twee maal voor enkele uren opgeheven, maar VN-functionarissen houden er rekening mee dat het opnieuw tot een confrontatie met de milities zal komen. tijnse dorpen en kampen weggetrokken nadat bij een Palestijnse commando-actie gisteren vier Israeli’s om het leven kwa men in de Israëlische kustplaats Naharija. Israel heeft gisteren een vergeldingsactie uitgevoerd op een Palestijnse basis in het noorden van Libanon. Zie verder pagina 3 ken, omdat er vuurwerk in het doelge bied van NAC werd gegooid. CDA-voorzitter Steenkamp vindt dat zijn politieke geestverwanten premier Van Agt en fractieleider Lubbers veel te optimistisch zijn over de economie. De werkloosheid neemt nog steeds toe en het geld verdwijnt met karrevrachten naar het buitenland, aldus Steenkamp tijdens het weekeinde op een bestuurs vergadering van het CDA. Zie pagina 2 ZANDVOORT (ANP). De 25-ja- rige motorrenner Cees Hoogewoning is zaterdag op weg naar het zieken huis overleden aan de verwondingen opgelopen tijdens een val in de trai ning voor de motorraces die daags daarop op het circuit van Zandvoort zijn gehouden. Voor het eerst sedert enkele jaren was er zaterdagavond weer eens pop muziek in het Concertgebouw in Haar lem te beluisteren. Het proefconcert met de populaire Haagse formatie Gruppo Sportivo beviel zowel de staf van het gebouw als het publiek en de groep zelf alleszins. Niet in het minst voor gitarist Hans van den Burg (foto) waren er vele spontane ovaties. Zie de kunstpagina. Veel bewolking en buien. Minimumtem peraturen rond 4 graden. Middagtem- peraturen rond 9 graden. Krachtige wind, eerst zuidwest, later draaiend naar noordwest en aan de kust mogelijk toenemend tot hard. Wijkermeerweg 48 Beverwijk telefoon 02510-29162 WENEN. (AP). In de nabijheid van een Joodse synagoge in de binnenstad van de Oostenrijkse hoofdstad Wenen is gis teravond omstreeks tien uur een bom ont ploft, die in de omgeving grote schade aanrichtte. Vanmorgen zijn bij een artillerieduel tussen Palestijnen en christen-milities in het zuiden van Libanon tenminste zes mensen om het leven gekomen. De slach- tofers vielen in Klea, drie kilometer te noorden van Metoellah. Intussen zijn veel bewoners uit Pales- IJMUIDEN. De dertigjarige zeilin structeur M.O.G. Dorsman uit Amster dam is zondagmiddag om het leven geko men toen hij ongeveer een mijl buiten de pieren van IJmuiden de giek van zijn zeilboot tegen het achterhoofd kreeg en overboord sloeg. De exacte doodsoorzaak is nog niet vastgesteld; de man is vermoe delijk verdronken hoewel het niet uitge sloten wordt geacht dat de klap van de giek al dodelijk was. De instructeur was met zijn zeiljacht „Endeavour” vrijdag vertrokken met een groepje Duitse zeilers aan boord en was op de terugweg naar de thuishaven in Nauerna, onder Assendelft. Bij het strij ken van de zeilen, vlak voor het binnenlo pen van de haven, sloeg de giek opeens om met het fatale gevolg. De Duitse opvaren den zonden onmiddellijk een radiobood schap uit en twee van hen sprongen te water in een poging de instructeur te redden. Mede door de lage temperatuur van het water (negen graden Celsius) slaagden zij daar niet in, de loodsboot „Mirfak” haalde later het lichaam uit het water dat vervolgens door de reddingboot „Johanna Louise” aan land werd ge bracht. Het scheepje met de Duitse toeris ten werd later door de havendienst naar binnengebracht. DEN BOSCH. De Turkse bezetters van de Sint Jansbasiliek in Den Bosch hebben gisteravond een voorstel van bis schop Bluyssen van Den Bosch verwor pen. De bisschop had zich bereid ver klaard staatssecretaris Haars van Justitie te vragen de twintig Turken onder de bezetters die ons land al hadden moeten verlaten, nog veertien dagen ongemoeid te laten, zodat zij die periode zouden kunnen gebruiken om een ander land te zoeken dat hen zou willen opnemen. De bezetters hebben verklaard dat zij vasthouden aan hun eis, dat geen van hen mag worden uitgewezen naar Turkije. Die garantie is voor hen het minimum. TEHERAN (AFP/AP). Het Iraanse persbureau PARS heeft bekend gemaakt dat bij de gevechten in de Westiraanse stad Naghadeh in de afgelopen drie dagen ruim 180 personen om het leven zijn geko men. De gevechten zouden inmiddels weer in alle’hevigheid zijn opgelaaid, on danks het gisteren afgekondigde bestand. Vanmorgen is in Teheran een voormalig chef-staf van de Iraanse strijdkrachten, generaal Gharani, bij een aanslag om het leven gekomen. De generaal werd door onbekenden onder vuur genomen en overleed in een ziekenhuis. Zie verder pagina 3 kabinet aanwezig was, werden de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer, minister-president Van Agt en de overige Nederlandse autoriteiten vervolgens aan de president van Bangladesj voorgesteld. Na de ceremonie op Schiphol begaf het gezelschap zich per auto naar paleis Soestdijk, waar de lunch werd gebruikt. niets vinden. Het bisdom heeft inmiddels vastgesteld dat er in totaal 183 bezetters zijn: 122 mannen, 35 kinderen en 26 vrouwen. Van hen zouden er volgens de Turken zelf, 20 geen verblijfsvergunning kunnen krijgen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. In de opwerkingsfabriek voor kembrandstof in Windscale, in het noordwesten van Engeland, is vorige maand radio-actieve vloeistof ontsnapt. Enkele tientallen meters van het terrein van de centrale zijn besmet, zo is gisteren in Londen vernomen. Het zal vijftienhonderd jaar duren voor de besmetting tot buiten het terrein door dringt, aldus een woordvoerder van de opwerkingsfabriek, die overigens ver klaarde dat geen gevaar is te duchten. In Charlevoix, in de Amerikaanse staat Michigan, is de kernreactor van Big Rock buiten bedrijf gesteld, nadat een hoeveel heid zeer radio-actief water was ontsnapt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Van Lent van Defensie vertrekt vandaag niet naar Zuid-Libanon. Hij heeft zijn reis uitgesteld op advies van de waarnemend commandant van de VN-vredesmacht in dit gebied. Het voorge nomen programma kan niet worden uitgevoerd omdat verkeer over de wegen ter plaatse niet mogelijk is. Ook is er geen helicopter beschikbaar voor bezoekers. IJMUIDEN. In de nacht van za terdag op zondag is een twintigjarige inwoonster van IJmuiden in het Snel liusplantsoen aangerand en beroofd door twee nog onbekende mannen. De daders hebben tevens een poging tot verkrachting gedaan. Dit mislukte echter doordat zij door een aantal naderende voetgangers in paniek raakten en op de vlucht sloegen. Verder in onze bijlage sportief: Pagina 1: Ajax opnieuw fortuinlijk Pagina 2: Telstar haakt af in strijd om derde periode-titel Pagina 3: EBBC koelbloedigste en sterkste in basketbal topper Pagina 4: IJmuidense ploegen succesvol Pagina 5: DEM kan degradatie nauwelijks meer ontlopen Pagina 6: Damesturnploeg laat het afweten in Zandvoort Pagina 7: Problemen voor handbaldames Wijk aan Zee. De vrouw werd om kwart voor twee ’s nachts door een van de mannen in de Marconistraat aangehouden met de vraag of zij wist hoe laat het was. Direct daarop greep hij haar vast en trok hij haar het plantsoen in, terwijl de tweede man haar dreigde zijn mes te gebruiken als zij zou gillen. In het plantsoen werd het slachtof fer beroofd van haar horloge, ring, hals ketting en oorbellen, waarna haar kleren van het lichaam getrokken werden. Bij de diverse pogingen van de vrouw om gillend de aandacht van de omwonenden te trek ken, werd haar keel dichtgeknepen. Kort nadat de twee mannen op de vlucht geslagen waren, zag een getuige een oranje Renault 12 met grote snelheid wegrijden uit de Marconistraat, waarvan het kenteken gedeeltelijk genoteerd kon worden. Alleen de eerste cijfers zijn niet bekend, het kenteken eindigt waarschijn lijk met de letter- en cijfercombinatie RM 10. Van de beide daders is een vaag signa lement bij de politie bekend, beiden zijn circa 19 a 20 jaar, ongeveer .1,80 meter lang en hebben een normaal postuur. De een heeft kort, stekelig donkerblond haar, de ander heeft iets langer donkerblond haar met een slag erin. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden bij het hoofdbureau van politie. JERUZALEM (DBA). Het dagelijks bestuur en de parlementsfractie van de Israëlische Cheroet-partij, die deel uit maakt van het (regerings)Likoedblok, hebben na een stormachtige bijeenkomst het aftreden geëist van de minister van Buitenlandse Zaken Dajan. Diens uitla tingen over de toekomst van de bezette Syrische Golan-hoogte hadden geleid tot felle kritiek. Premier Begin heeft in deze zaak nog geen stelling genomen. „Zou Begin van mening zijn dat hij zonder mij beter af is, dan leg ik hem binnen drie minuten mijn ontslagaanvrage voor”, aldus de partijlo ze minister Dajan. Voor vanmiddag stonden besprekingen tussen de president van Bangladesj en minister-president Van Agt op het pro gramma. Het staatsbezoek duurt tot woensdag. Ofschoon het onbegrijpelijke nooit te bewijzen is, is het zeker der dan alle andere dingen. iTIkT Tempeliersstraat22 If fW Haarlem J Tel: 023-325081 Hooggeplaatste Thaise militairen heb ben vandaag gezegd dat adviseurs uit de Sovjet-Unie en Cuba dienst doen bij de Vietnamese troepen die gedurende het afgelopen weekeinde een nieuw offensief in Thailand zijn begonnen. Voor het eerst hebben ook Westerse waarnemers deze mogelijkheid gemeld. Dit weekeinde zijn verkiezingen gehou den in Thailand, waarbij volgens de eerste uitslag geen enkele partij erin is geslaagd voldoende zetels te behalen om een terug keer van de huidige premier, generaal Kriangsak, te voorkomen. De progressieve Sociale Actiepartij heeft volgens de uitslagen 82 zetels in het parlement dat in totaal 301 zetels telt. Het grootste verlies werd geleden door de oud ste en tot nu toe grootste partij, de Demo cratische Partij. Deze kwam op 32 zetels. siemacht, totdat zij eind vorige week wer den ingesloten. De regering van Thailand heeft getracht door middel van mijnenvelden de intocht te voorkomen. Nu de duizenden op Thaise bodem zijn, weet men niet wat met de vluchtelingen moet gebeuren. IJmuider Courant f Een deel van de achtduizend soldaten en twaalfduizend burgers die dit weekeinde vanuit Cambodja de grens met Thailand overtrokken Koningin Juliana houdt haar hand aan haar hoed terwijl zij op een winderig Schiphol de erewacht inspecteert met president Rahman van Banglades/ De president bli/ft twee dagen in ons land Overigens moest scheidsrechter Van Tijdens de tweede helft van de wed strijd Haarlem-NAC (uitslag 0-0) kwam het een paar maal tot ongeregeldheden op een van de staantribunes. Suppor ters van beide clubs raakten met elkaar slaags en de politie moest tussenbeide komen om de orde te herstellen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1