t strijd in West-Iran Libië weerlegt beschuldiging Kwestie-Rhodesië weer in Amerikaans Congres achtergrond Joegoslaven terechtgesteld Bestand na bloedige Troepen Tanzania veroveren Jinja Weer aanval Rhodesië op guerrillabases I i Vier doden in Naharija Literaire prijs voor Brezjnjev Vijftig doden bij reilen in Liberia Trein opgeblazen in Noord-Ierland Bom in Turijnse autofabriek Prijsverhogingen in Nicaragua 1 h 4 w 5 Jp Kleuren-tv Dressman Reclame Pinokkio Bedriegers 3 MAANDAG 2 3 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 door Nico Scheepmaker het leven zijn het de zer- De de militaire gekomen. TEL AVIV. Israëlische kannoneerboten hebben gisteren een aanval gedaan op de Palestijnse kustbasis Nahr Al-Bared in het noorden van Libanon, waarbij volgens een Palestijnse militaire woordvoerder drie burgers om het leven zijn i *****11^- s sS- Het Palestijnse Bevrijdingsfront PLF verspreidde dit weekeinde deze foto van de vier terroristen ü- Juichende bewoners van de Oegandese stad Jinja halen Tanzaniaanse tanks in. :t lippen »ezind- plaat- (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) De verkiezingen in Rhodesië, gep aard gaand met een ongekende open- it onze Iet el- zonder n. Niet >alend, onder ir aan ideren r e Jinja was het strategische doelwit in de opmars naar het oosten ter heropening van de geblokkeerde aanvoerweg van Oe ganda naar Kenia. De veroverde dam in de rivier de Nijl is een belangrijke bron voor elektriciteitsvoorziening van Oegan da en voor een vijfde deel van die van Kenia. Bij de verovering van de dam leverde slechts een handvol militairen van Amin korte tijd verzet. Toen de inwoners zich realiseerden dat de Tanzanianen waren gekomen, stroom den duizenden mannen, vrouwen en kin deren naar buiten. Zij gooiden bloemen naar de militairen en plaatsten groene takken, een traditioneel teken van wel kom. De militaire voertuigen werden ver sierd met bloesem. Sommige inwoners plunderden winkels die volgens hen behoorden aan Nubiërs uit het gebied in het noordwesten waar Amin vandaan komt. De Amerikaanse regering immers heeft zich luidruchtig uitgesproken te gen Ian Smith’s initiatieven om de Rhodesische problematiek naar eigen recept op te lossen. Als de Senaat zou besluiten om Rhodesië weer op norma le voet te behandelen zou dat Carters aanzien aan het politieke thuisfront zeer schaden en het zou het einde bete- LONDEN (Reuter). Libië heeft zater dag de beschuldiging dat zijn troepen Tsjaad zijn binnengerukt als „een onge grond sprookje” van de hand gewezen. De beschuldiging was vrijdag via radio Ndja- mena, de hoofdstad van Tsjaad, omge roepen. Libië zegt in een verklaring dat de bewe ring een leugen is, verzonnen door men sen die hun huidige positie in Ndj amena aan Libische steun te danken hebben. Libië beschouwt de staatsraad onder leiding van Oueddei, die de afgelopen maanden na bloedige strijd de macht in handen kreeg, niet als wettig. Zodoende zal de nieuwe Amerikaan se politiek ten aanzien van Rhodesië worden gekenmerkt door af wachten. En hoe neutraal dat afwachten op zich zelf ook mag zijn, het doet Carters positie geen goed, noch onder de mede standers van zwarte, doch gewelddadi ge zelfbevrijding, noch onder de poli tieke manipulanten die de sancties on middellijk wensen af te schaffen. Achteraf zal Johan Cruijff wel blij zijn met die kleurentelevisie die hij als af scheidsgeschenk van Ajax kreeg. Tenzij die Basilevich hem een keer heeft weten wijs te maken dat hij dat apparaat voor delig kon inruilen voor een zevenkoppig scheerapparaat dat nooit stuk kon gaan, waarna hij het tv-apparaat achterin zijn Rolls Royce laadde en Johan en Danny wekenlang zoet wist te houden met het verhaal dat dat zevenkoppige scheerappa raat eraan kwam, en dat het wachten alleen nog even op het „nihil obstat” van de kardinaal van Barcelona was, omdat zeven dus eigenlijk een heilig getal is, dat niet zonder toestemming van de H. Stoel in elektrische apparaten gebruikt mag worden. Hoe je, met financiële experts om je heen als Cor Coster en Jack van Zanten, door een dressman met slechte reputatie zo uitgekleed kunt worden dat je „geru ïneerd” bent, is mij een raadsel. Hoe hoog mogen we Cruijffs ex-vermogen schat ten? Vijf miljoen? Tien miljoen? Vijftien miljoen? Laten we het op twaalf miljoen houden, dat rekent wat makkelijker als we Cor Costers mededeling ernaast leg gen dat hij een jaar buitenspel was gezet nadat Michel George Basilevich het ver trouwen van Cruijff had weten te winnen. Toen Cor Coster te hulp werd geroepen was het al te laat: er viel niet zo bijster veel meer te redden. Dat zou dus betekenen dat Basilevich zijn gabber Jopie elke maand een miljoen wist te ontfutselen. Bovendien nog op een legale manier ook, want de jusititie is nog steeds niet in de arm genomen. Of anders op een zo illegale manier dat de justitie er maar beter bui ten kan worden gehouden Maar Cruijff zat toch ook nog met Van Zanten in Onroerend Goed, zult u vragen, die zal hem toch ook niet opgelicht heb ben? En zo nee, dan moet hij toch nog net voldoende geld over hebben om nog net niet geruïneerd te zijn? Ik moet wel weer gaan voetballen, zegt Johan Cruijff, want ik heb niets meer. Maar hij maakt mij niet wijs dat hij van al die miljoeneri net zo weinig over heeft als ik van al mijn hono raria, en ik ga toch ook niet tegen heug en meug voor Cosmos voetballen? Een van de obstakels die zijn uitkomen voor Cos mos nog tegenhouden, is Cruijffs wens om alle reclameactiviteiten in eigen hand te houden. Maar is iemand die grote zaken wil gaan doen en dan de hele wereld rondbazuint dat hij zich heeft laten verlin ken voor ettelijke miljoenen eigenlijk wel de aangewezen man om zelf zijn reclame te behartigen? Je kimt je afvragen of Johan Cruijff zijn kinderen wel vaak genoeg sprookjes voorleest. „Pinokkio” bijvoorbeeld, van Carlo Collodi. Pinokkio krijgt van spulle- baas vuurvreter vijf goudstukken om aan zijn arme vader te geven. Onderweg komt hij de Vos, die mank loopt, en de Kat, die blind is, tegen. Pinokkio vertelt hun dat hij een grote meneer is geworden. De Vos vraagt hem: „Wil jij uit die vijf miserabele geldstukken honderd, duizend, tweedui zend goudstukken maken?” „Nou, als dat kan! Maar hoe dan?”, vraagt Pinokkio. De Vos zegt, dat hij niet naar huis moet gaan, maar met hen mee moet gaan naar Uilenland, waar zich een gezegend stuk land bevindt dat het „wonderveld” ge noemd wordt. Op dat land graaf je een kuiltje en legt er bijvoorbeeld een goud stuk in. Dan maak je dat kuiltje weer dicht met een beetje aarde, je begiet het met twee emmers bronwater, strooit er een snufje zout over en je gaat ’s avonds rustig naar bed. Intussen schiet ’s nachts het goudstuk op en gaat bloeien, als je dan de volgende morgen opstaat en naar het veld toegaat, wat denk je dat je dan vindt? Een mooie grote boom die vol hangt met evenveel goudstukken als er graankorrels zitten in een rijpe korenaar in augustus. Pinokkio wordt intussen meermalen ge waarschuwd, eerst door de witte Merel, die voor straf door de Kat, die opeens weer zien kan, wordt opgegeten, en daar na door de schaduw van de sprekende Krekel, die zegt: „Je moet diegenen niet vertrouwen, mijn jongen, die je beloven dat ze je van vandaag op morgen rijk zullen maken. Meestal zijn dat gekken of bedriegers!”. Maar Pinokkio slaat alle goede raad in de wind, komt de Vos en de Kat weer tegen, die hem zeggen dat hij, nu of nooit, zijn goudstukken op het Wonder veld moet inzaaien, want morgen kan het niet meer omdat het Wonderveld door een rijke meneer gekocht is. Pinokkio doet het. De volgende ochtend staan er geen vier boompjes met elk vijfhonderd goud stukken, maar zijn zijn vier goudstukken verdwenen. En de Papegaai lacht hem uit, en houdt hem voor dat je, om op eerlijke wijze een beetje geld bij elkaar te krijgen, dat met je eigen handen of met je hoofd moet verdienen mgres libera- itrekte sverte- neron- el van duide- le par- -uk op Naast zaterdag meegedeeld dat binnenkort alge mene amnestie is te verwachten voor de politieke gevangenen die zich onder het bewind van de sjah niet schuldig hebben gemaakt aan moord of marteling. De mi nister verklaarde dat het voorstel nog moest worden goedgekeurd door de aya tollah Khomeini. De minister van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend dat de Iraanse regering de paspoorten van de afgezette sjah, van zijn familie en van zijn gevolg heeft ingetrokken. Regeringen die de sjah, die momenteel op Bermuda verblijft, poli tiek asiel willen verlenen zijn nogmaals gewaarschuwd dat dit beschouwd zal worden als een vijandelijke daad. De parlementsleden en afgevaardigden die tijdens het regime van de sjah in functie waren, moeten het salaris dat zij tijdens de laatste vier jaar van hun man daat hebben ontvangen terugstorten op de Iraanse staatsrekening. Hiertoe heeft Khomeini besloten, zo werd zaterdag be kendgemaakt. De leider van de Arabisch sprekende soennitische moslims in de Iraanse pro vincie Khoezestan, Khaqani, heeft bekend gemaakt dat hij Iran zal verlaten uit pro test tegen het willekeurige optreden van de Iraanse revolutionaire comités. Hij ver oordeelde gisteren in een verklaring het optreden van de volgelingen van de sjiïti- sche leider Khomeini. In de zuidelijke Iraanse stad Abadan zijn vrijdagmiddag dertig mensen ge wond geraakt toen moslims een aanval uitvoerden op het plaatselijke hoofdkwar tier van een marxistische organisatie, zo is in het weekeinde bekendgemaakt. Het ging om de linkse organisatie Fedajien. Volgens de moslims zijn in het gebouw automatische wapens, revolvers en patro nen gevonden. heid voor de honderden waarnemers en journalisten die dit evenement bij wonen, wekken de schijn dat de nieu we Rhodesische regering een zekere wettigheid heeft. Als het aantal stem mers maar groot genoeg is, valt dat moeilijk te bestrijden. Terzelfdertijd schijnt de positie van Nkomo in Ameri kaanse ogen drastisch te zijn verzwakt, zowel tegenover de zwarte Rhodesi sche bevolking als ten aanzien van de blanke inwoners van het land, die on gestraft commando’s naar naburig Loesaka konden sturen om Nkomo om het leven te brengen. Dat is weliswaar mislukt, maar de guerrillagroeperin- gen zijn, een enkel incident daargela ten, niet bij machte geweest de verkie zingen te verstoren. i zijn dheid veede wordt komi- mden in de IO en elijke erzor- h te- ksge- m de iging i zijn hui- oneel r dan i”, zo tg op ■p in BELGRADO (DPA). Twee Joegosla ven die tijdens een inbraak twee politie mannen hadden doodgeschoten zijn vrij dag ter dood gebracht, zo heeft het Joe goslavische persbureau Tanjoeg zaterdag bekendgemaakt. Het persbureau zegt dat in Joego-Slavië jaarlijks gemiddeld drie doodvonnissen worden uitgesproken, waarvan er een of twee worden voltrokken. er op struc- offen. ig. De •ieven bij- gings- ie ge- eren.” an de eiding keling •etaris i- e r e t- e n >t die de aanslag bij Naharija pleegden de foto is genomen toen de vier hun eed hadden afgelegd aan het front. uit- iigen :end, huis- appe n te- tand raad jaar en. van Igens n het heeft voor ;ond- e n n t. it d op ictie- e op- ma- naar sgen- en. kenen van de Amerikaanse pogingen om via onderhandelingen een oplos sing te bewerkstelligen voor de tegen stellingen tussen de regering in(Salis bury en de twee bevrijdingsorganisa ties die in Zimbabwe” de macht willen overnemen. De Israëlische actie kwam na een Pale stijnse commando-aanval vanuit zee op het Noordisraelische kustplaatsje Naha rija gistermorgen. Die actie kostte het leven aan vier Israeli’s: een 28-jarige va der en zijn beide dochtertjes van vier en twee jaar oud en een politieman werden neergeschoten. Twee van de vier Pales tijnse commando’s kwamen bij de actie ■om het leven. De verantwoordelijkheid voor de actie is opgeëist door de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLF. Twee Pa- lestijnse commando’s konden worden ge arresteerd. Inwoners van Naharija, dat 10 km ten zuiden van de Libanese grens ligt en dat al vaak doelwit van een commando-aanslag is geweest, zeiden dat de daders met een rubberboot met buitenboordmotor aan wal gekomen waren. De Egyptische president Sadat heeft tegenover premier Begin zijn deelneming met de slachtoffers van de commando- gkun- jevol- ig te- CAO ke de n en orgen in te igrale ir zou actie betuigd. Begin had hem via de „hot line” op de hoogte gebracht van het ge beurde. In het telefoongesprek deelde Begin aan Sadat mee, dat de Israëlische minister van Defensie Weizman pas na 2 mei een be zoek zal brengen aan Egypte. Het Israëlische kabinet is gisteren ak koord gegaan met de vestiging van twee nieuwe nederzettingen bij Nabloes, op de bezette westelijke Jordaanoever. De ne derzettingen krijgen de bijbelse namen Elon Moreh en Shiloh. President Sadat van Egypte heeft zater dag het Egyptische parlement ontbonden. Op 7 juni vinden nieuwe verkiezingen plaats en op de 23ste van die maand komt het nieuwe parlement voor de eerste maal bijeen. De ontbinding van het parlement volgt regering die poogt met Joshua Nkomo en Robert Moegabe, de leiders van de guerrilla-bewegingen, tot een vergelijk te komen via onderhandelingen. Naar in Washington wordt aangeno men zal Carter, in de lijn van het huidige beleid, zeggen dat de verkiezin gen niet aan de maatstaven van het amendement beantwoorden, maar het is dan waarschijnlijk dat de senaat zal gaan beraadslagen over het opheffen van de sancties, met voorbijgaan aan de regels die de VN wat Rhodesië be treft hebben gesteld. De VS en Groot- Brittannië zullen blijven vasthouden aan verkiezingen onder VN-toezicht, maar de plannen voor een conferentie van alle betrokken partijen zijn inmid dels verwijderd uit de officiële verkla ringen van Amerikaanse en Britse zij de. En de Amerikanen hebben zich tevens ontdaan van hun aanvankelijke plan om de machtsoverdracht van blank naar zwart in Rhodesië gepaard te laten gaan met een zekere mate van Brits toezicht. Vorig jaar werd een voorstel tot nor malisering van de handelsbetrekkin- gen met Rhodesië met slechts vier Se- naatsstemmen meerderheid verwor pen. Maar als residu van die politieke strijd bleef een compromis liggen dat bekend staat als het case-Javitts amen dement. Daarin ligt vast dat president Carter de sancties moet opheffen wan neer hij heeft vastgesteld dat in Rhode sië vrije en eerlijke verkiezingen heb ben plaats gehad, die leiden tot een JINJA (Reuter/UPI/AFP). Tanzaniaanse troepen die vechten voor het nieuwe bewind in Oeganda, hebben gisteren de strategisch gelegen stad Jinja met een belangrijke dam en krachtcentrale in het oosten van het land veroverd. Daarmee kwam een einde aan twee weken van bloedige terreur daar door de strijdkrachten van de voortvluchtige dictator Amin. De Tanzanianen zetten daarop hun op mars voort naar het vliegveld van Jinja en kazernes op een heuveltop waar een naar de Libische leider Gaddafi genoemd on derdeel gelegerd was geweest. De Tanza niaanse troepen proberen nu de 160 km lange weg naar de grens met Kenia in handen te krijgen. In Jinja werd geen spoor gevonden van Amin die eens heeft gezworen in deze stad een laatste steunpunt te zullen vestigen. Inwoners van Jinja maakten melding van een speciaal commando dat door Amin naar Oost-Oeganda zou zijn gezonden met een lijst van personen die moesten wor den omgebracht. Volgens een missionaris zijn alleen al in de kleine plaats Lira in dit gebied in de afgelopen twee weken vijftig mensen door troepen van Amin gedood. In totaal zijn er meer dan duizend doden, zo werd door vluchtelingen in Kenia gezegd. TEHERAN (AP/AFP/UPI/Reuter). Leiders van twee elkaar bestrijdende bevolkingsgroepen in het Westiraanse plaatsje Naghadeh hebben gistermid dag een akkoord bereikt over een staakt het vuren. Dat gebeurde op de derde achtereenvolgende dag van gevechten, die plaatsvonden tussen Koerden en Turks-sprekende Iraniërs. Hierbij zijn naar schatting 25 doden gevallen. De overeenkomst volgde op een waar schuwing van de Iraanse regering dat het leger actie zou ondernemen om de vrede en veiligheid te waarborgen. Volgens het ultimatum moesten de strijdende partijen voor half twee ’s middags een bestand zijn overeengekomen. De Iraanse staatstelevisie meldde gis teravond dat de strijd in het gebied nog voortduurt, ondanks het bestand. De om roep meldde dat het Iraanse leger nog niet in actie was gekomen. Naghadeh ligt on geveer 900 kilometer ten westen van de Iraanse hoofdstad Teheran. De Iraanse minister van Justitie heeft (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De Rhodesische lucht macht heeft gisteren een nieuwe aanval gedaan op „vijandige stellingen” in Zam bia, zo is van militaire zijde in de Rhodesi sche hoofdstad Salisbury vernomen. Het was de derde aanval in twee dagen tijd op guerrillabases in buurlanden. Vol gens een communiqué zijn bij de aanval „de Zambiaanse posities tot stilzwijgen gebracht”. Aan Rhodesische zijde zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Zaterdag voerde de Rhodesische lucht macht aanvallen uit op geurrillabases in Mozambique. Volgens schattingen heeft ..de Rhodesische luchtmacht sinds 1976 in Mozambique en Zambia in totaal vijftig bases vernietigd en 4.000 guerrillastrij ders gedood. Overmorgen wordt de uitslag verwacht yan de algemene verkiezingen in Rhode- sië, die zaterdag zijn geëindigd. De op- komst wordt geschat op bijna 64 procent. Premier Ian Smith deelde verslaggevers mee, dat „alles wat wij nu willen, is een beetje moed van de vrije wereld en onze problemen zullen voorbij zijn.” De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken Botha heeft gisteren in een eerste officiële Zuidafrikaanse reactie op 'de verkiezingen het westen en de gematig de Afrikaanse landen geadviseerd, de nieuwe regering in Rhodesië te erkennen. Volgens waarnemers staat het vrijwel 'vast dat Zuid-Afrika dit zelf ook zal doen. Israëlische aanval WASHINGTON. Wanneer het Amerikaanse Congres na het paasreces deze week weer bijeen komt, zal de Senaat overwegen of de economische sancties tegen Rhodesië moeten worden opgehe ven nu in dat land verrassend or delijke verkiezingen zijn gehou den waaraan bijna 64 procent van de stemgerechtigde bevolking zwart en blank heeft deelgeno men. Opheffen van de embargo’s door de Senaat zou Carter enorme politieke schade toebrengen. na het jongste referendum in Egypte waarbij 99,95 procent van de kiesgerech tigden zich uitspraak voor een hervor- mingsprogram van Sadat en voor het vre desverdrag met Israel. Het hervormings- program van Sadat voorziet onder meer in een Grondwetswijziging en de toelating van andere politieke partijen. Van 5 tot 14 mei kunnen nieuwe kandidaten zich opgeven. De Egyptische premier Moestafa Khalil verklaarde zaterdag voor de Egyptische televisie dat hij tot de vorming van het nieuwe parlement in funktie blijft en dan zijn ontslag zal aanbieden. Het in Cairo verschijnende weekblad Oktober meldde in dit verband echter dat Sadat Khalil zal verzoeken het nieuwe kabinet te vormen. Khalil bevestigde voor de televisie dat de beperkingen op het vormen van politieke partijen in Egypte zijn opgeheven. „Maar nieuwe partijen zullen zich wel aan de principes van de Grondwet moeten onderwerpen”, aldus Khalil. De premier is lid van Sadats Natio nale Democratische Partij, die in het ont bonden parlement meer dan 300 zetels innam, en die de komende verkiezingen ook vrijwel zeker zal winnen. MOSKOU (AFP/Reuter). De Sovjet unie heeft de Lenin-prijs voor literatuur voor het jaar 1979 toegekend aan de Rus sische president en partijleider Leonid Brezjnjev. Dit heeft Radio Moskou zater dag bekendgemaakt. De literaire prijs is Brezjnjew ten deel gevallen wegens zijn drie autobiografi sche werken „Het kleine land”, „Wederge boorte” en „Maagdelijke gebieden” en om zijn „Onvermoeibare strijd voor de vrede”. -'-LAS PALMAS (UPI). In Monrovia, de hoofdstad van de Westafrikaanss staat Liberia, zijn bij rellen sinds vorig week einde minstens vijftig mensen om het le- Ven gekomen, zo hebben Spaanse vluchte lingen die op de Canarische eilanden zijn '•hangekomen verteld. De groep, veelal "vrouwen en kinderen, verklaarde dat in Monrovia de staat van beleg is afgekon- digd. De rellen zijn begonnen toen de rege- Hng de prijs van de rijst verhoogde. De monstranten raakten slaags met het leger. LONDEN (DPA). Terroristen hebben zaterdag in het Noordierse graafschap ..Armagh bij de grens met de Ierse Repu- bliek en goederentrein overvallen en op- .•geblazen. De gewapende mannen, ongeveer twin tig, brachten twee melkkannen gevuld 'met springstof in de trein. Het treinperso neel werd waarschijnlijk gedwongen uit te stappen. Van het personeel van de goederentrein ontbrak zaterdag elk spoor. Aangenomen wordt dat zij naar de Ierse Republiek zijn teruggekeerd. De trein was afkomstig uit Dublin. TURIJN (AP) De Lancia-autofabriek bij het Italiaanse Turijn is zaterdag doel wit geweest van een aanslag met een brandbom. Woordvoerders van het be drijf maakten bekend dat na de ontplof fing een brand ontstond die twee uur duurde en een schade aanrichtte van meer dan vier miljoen gulden. Een beweging die zich noemt „Territori ale Communisten” heeft de verantwoor delijkheid voor de aanslag op zich genomen. MANAGUA (AFP). President Somo- za van Nicaragua heeft gisteren een prijs verhoging van veertig procent voor de ‘eerste levensbehoeften en een verhoging van de minimumlonen met 25 procent afgekondigd. Dit om speculatie tegen te gaan na de devaluatie van de Nicaragu- 'aanse cordoba met 70 procent. De nieuwe maatregelen kunnen volgens waarnemers de aanleiding vormen tot een nieuwe golf van geweld in het land, waar veertig procent van de beroepsbevolking werkloos is en het minimumloon omgere kend krap tweehonderd gulden per maand bedraagt. [na actie Palestij nen (Van onze redactie buitenland) trijfël O i j

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3