Vergeldingsactie tegen Palestijnen Veel reacties op Willebrands bij paus Premier Iran ontkomt aan moordaanslag het weer 22 Callaghan wil conferentie nijman Ifchfrc^larne iiiiW wnl«i •Jcuunfili „Holocaust” over Rhodesië „Vijftigduizend vluchtelingen uit Cambodja” vandaag: Vertraging HAARLEM het woord is aan... Voorruiten De familie Weiss (1) CPN wil intrekking kandidatuur ex-kampbewaakster Polen-Nederland rechtstreeks op tv agenda poging Expositie Huurdersprotest Welzijn En verder Nog steeds koud THERMOMUUR Ife: lelefoonbeantwoorders I 22 DINSDAG 24 APRIL 1979 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 14 iesuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii A A 1 paqina'5 Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Stad en regio5,7,9 Radio en televisie/Strips.... 13 Beurs15 Sport17,19 MWf U de fromende winter wam ilttan? ISOLATIEBEDRIJF (Van onze redactie buitenland) BEIROET/DEN HAAG. Israëlische kanonneerboten heb ben vanmorgen opnieuw Palestijnse steunpunten langs de kust van Libanon bestookt. Bij de beschieting, die ruim een half uur duurde, zijn bij Adloen, halverwege de kustweg tussen Tyrus en Sidon, dertien mensen omgekomen. Volgens waarnemers heb ben Palestijnse commando’s het vuur beantwoord. Mark Twain: '■‘W. I Umuider Courant Urenco wil Libanese kust opnieuw orders uitbreiden in Almelo onder Israëlisch vuur i lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllflllllll Zie ook pagina 3 (Van onze RTV-redactie) DIRECTIE s4- PREMIER BAZARGAN Zie pagina 3 (ADVERTENTIE) A L«i Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Dat was het dan - de eerste aflevering van „Holocaust” is maandagavond over Nederland uitgestort. De directie van de STER heeft niet de grootheid kunnen op brengen deze winstgevende televisie-serie tenminste harentwege te ontdoen van het recreatieve karakter, die indrukwekken de, spannende avonturenseries eigen is, door beide reclameblokken tijdens de on derbreking van „Holocaust” weg te laten. Zij vond het blijkbaar voldoende dat de dramatiek van de Jodenvervolging niet meteen werd gevolgd door de grollen van Loeki en de aanprijzing van de consump- tie-overvloed. De mistroostig kijkende NOS-nieuwslezer paste beter bij de afbre king van „Holocaust”, maar de hervatting ervan moest toch de reclame voor laten gaan. Het is trouwens geheel en al in strijd met de geest, zo niet met de letter van de Omroepwet, dat STER-reclame wordt vertoond gedurende een programma-on- derdeel. Daar wordt meermalen de hand mee gelicht, maar in dit geval was er alle aanleiding toe geweest die inbreuk te ver mijden. De verschijning van onze krant is vandaag ernstig vertraagd door een computerstoring. Wij bieden de le zers hiervoor onze verontschuldigin gen aan. Lachert (alias „Bloedige Brygida”), een van de beklaagden in het Majdanek-pro- ces, is kandidaat gesteld door een groep neo-nazis. De kandidatuur van deze „be ruchte nazi-oorlogsmisdadigster” is „een slag in het gezicht van alle antifascistische en democratische krachten” schrijven de CPN-ers. „Het laten voortbestaan van fascisti sche kiemen betekent het laten voortbe staan van gevaren, die de vrede en de democratie bedreigen”, aldus de brief, die als eerste is ondertekend door lijsttrekker Rinus Haks. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Premier Callaghan van Groot-Brittannië is van plan om, indien hij op 3 mei wordt herkozen, een confe rentie te beleggen met alle partijen die betrokken zijn bij het conflict om Rho- desië. De Britse premier wil nieuwe verkiezin gen in dat land waaraan ook de verzets groepen die vanuit de buurlanden opere ren deelnemen. Overigens wil Callaghan eerst zijn speciale afgezant Cledwyn Hu ghes naar Rhodesië sturen om te zien of de voorwaarden aanwezig zijn voor een nieuwe conferentie. Intussen worden in Rhodesië de stem men geteld die zijn uitgebracht bij de algemene verkiezingen. Algemeen wordt aangenomen dat de Verenigde Afrikaan se Nationale Raad (UANC) van bisschop Moezorewa als grootste partij uit de bus komt. HILVERSUM. De NOS zal woensdag 2 mei de voetbalwedstrijd Polen-Neder land in de voorronde van het Europees kampioenschap voor landenteams recht streeks via de televisie uitzenden. Deze reportage vanuit Katowice begint om 17.10 uur via Nederland 2. Voor het geval de eerste helft uitloopt en het journaal voor doven en slechthoren den op Nederland 1 om 18.00 uur in de knel zou komen, zal vanaf 17.55 uur de uitzending ook via Nederland 1 te zien zijn. Op deze zender trouwens komt de gehele tweede helft. Commentator bij de voetbalwedstrijd is Kees Jansma. les leveren, zal goedkoper blijken te zijn dan andere energiedragers, zoals aar dolie”. Gebrek aan geld, ruimte en man kracht zijn de belangrijkste struikelblok ken voor de organisaties die zich in Heemstede met het welzijn der burgers bezighouden. Dat blijkt uit een inventa risatie van een speciale commissie. Bovendien is gebleken, dat de organi saties niet allemaal even goed bekend zijn bij de bevolking. Zie de regiopagina’s Een van de drie zwarte leiders in Rhodesië die meedoen aan de verkie zingen, dominee Sithote, heeft gisteren gezegd dat een commissie .schanda lige onregelmatigheden bij verkiezin gen moet onderzoeken. Zo zouden in twee districten opkomstpercentages van meer dan honderd procent zijn gemeld. Half tot zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen. Koud weer met minimum temperaturen van rond 5 graden en middagtemperaturen rond de tien gra den. Krachtige noordwestenwind, maar vannacht in het binnenland nog matige wind. Laat U dan nu door uw huis isoleren d.m.v. Rockwol spouwmuur inblaaswol en dubbele beglazing Bel nr. 319120 I Ei 3 VATICAANSTAD (ANP). Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren de aartbis- schop van Utrecht, kardinaal J. Wille brands, in audiëntie ontvangen. Het was de derde keer in vier maanden dat de primaat van de Nederlandse rooms-ka- tholieke kerkprovincie door de paus werd ontvangen. Een en ander houdt verband met het verschil van inzicht tussen de bisschop pen van Roermond en Rotterdam, Gijsen en Simonis, en de rest van het Nederland se episcopaat. Kardinaal Willebrands zou met de paus hebben gesproken over een audiëntie voor alle Nederlandse bisschoppen, voor’ het uitstippelen van een gemeenschappe lijke beleidslijn binnen de Nederlandse kerk. HILVERSUM. De eerste afleve ring van de Amerikaanse televisieserie over de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog, „Holocaust” is gister avond niet ongemerkt aan Nederland voorbijgegaan. De TROS, de omroep die „Holo caust” uitzendt, ontving in haar zwaar bewaakte gebouw (er waren veel bom meldingen binnengekomen) in Hilver sum, onmiddellijk na de uitzending tientallen telefoontjes van mensen met reacties op hetgeen ze gezien hadden. De meningen liepen nogal uiteen. Op vallend was dat veel mensen zeiden niet opnieuw met de gruwelen uit de Tweede Wereldoorlog geconfronteerd te willen worden. Van de TROS had men eerder amusement verwacht. Het aantal mensen dat om directe hulp vroeg, viel nogal mee. (Zie verder de RTV-pagina) De vestiging van Enka in Emmen moet op den duur sluiten wanneer de overheid dit bedrijf niet steunt met de gevraagde 150 miljoen gulden. Dit zei de voorzitter van de raad van bestuur Van den Bos van het Akzo-concem gisteren. Hij vond deze verklaring geen chantage, maar wilde het wel zo bij de regering op tafel leggen. Zie pagina 2 Het veel gelaakte Duitse excuus „Wir ha- ben es nicht gewusst” gaat op deze manier eigenlijk voor de hele wereld gelden. Dat excuus is onaanvaardbaar. We hadden het moéten weten. We hadden het eerder en beter moeten weten dan nu door „Holo caust” op slappe, waterige manier wordt naverteld. We hadden het beter kunnen weten, de ouderen in ieder geval. Er wa ren in 1936 Nederlandse jongelui van 17, 18 jaar, die weigerden hun vakantie in Duitsland door te brengen omdat zij door de Duitse moordenaarsbenden niet als toeristen wensten te worden verwelkomd. Maar het is waar, toen al werden in het nog fascistenvrije Nederland de lakens uitgedeeld door figuren die de grenzen sloten voor vluchtende Joden uit Duits land, omdat „het bewijs niet was geleverd dat die mensen lijfelijk gevaar liepen”. Dat koele geluid horen wij heden ten dage ook weer, behalve wanneer het vluchtelin gen uit communistische landen betreft. De domme blindheid van die dagen vóór 1940 wordt door „Holocaust” niet ge brandmerkt. De film is een zwakke afspie geling van de werkelijkheid, bovendien nog geladen met de ongezonde „recreatie ve” spanning van „Hoe zal het aflopen met die familie Weiss?”. Iedereen behoort te weten dat het slecht afloopt, erg slecht, onvoorstelbaar slecht met 6.000.000 Joodse mensen en daar heeft niemand „Holocaust” voor nodig. Misschien dient de film een ander doel: het opwekken van een wereldwijde schaamte, het verminderen van de nieuwe domme blindheid die zich nu al weer demonstreert tegenover Joden, Zigeuners en andere mensen en groepen, wier enige misdaad is dat zij proberen zichzelf te blijven en dat zij weigeren op te gaan in de domme, dolle kudde die al vretende en genietende achter volksmenners, spor thelden en prestatiehelden aanholt werd volgens verslaggevers in dat gebied een groot aantal burgers getroffen. De christen-rechtse militie van majoor Haddad beschoot gisteren de Zuidlibane- se plaats Ebel Es Saqi met zware artille rie. Aanleiding voor de beschieting was volgens linkse bronnen het feit dat de inwoners van deze plaats, waar een Noor se VN-eenheid is gelegerd, weigerden zich aan te sluiten bij het vorige week door Haddad uitgeroepen „Vrij Libanon”. Een militaire parade ter herdenking van de stichting van Haddads staatje werd gisteren verstoord door gewapende acties van Palestijnen. Daarbij werd een huis door een granaat getroffen. Zes mensen kwamen hierbij om het leven. In Den Haag is gisteren meegedeeld, dat het ministerie van Defensie vijftig vrijwil ligers wil werven, die als infanterist dienst zullen doen in de Nederlandse VN-een heid in Zuid-Libanon. In juni en augustus wordt een aantal Nederlandse VN-militai ren afgelost. Staatssecretaris Van Lent van Defensie heeft gisteren de Centrale Commissie Ge organiseerd Overleg Militairen (CCGOM) een voorstel voorgelegd om de toelage van de VN-soldaten met terugwerkende kracht te verhogen met vijf dollar per dag. Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de koningin worden binnen kort ongeveer 900 geschenkpakketten naar de militairen gestuurd. De inhoud, onder meer lectuur, versnaperingen en medicamenten, is door een comité ingeza meld bij het Nederlandse bedrijfsleven. Het secretariaat van de VN is overigens tevreden over de wijze waarop het Neder landse detachement zijn opdracht in Zqid-Libanon vervult. Dit is volgens mi nister Scholten van Defensie gebleken tij dens een onderhoud dat hij gisteren had met de plaatsvervangend secretaris-gene- raal van de VN, Brian Urxuhart. AMSTERDAM (ANP). De CPN wil, dat de Westduitse regering de kandida tuur van ex-kampbewaakster Hildegard Lachert voor het Europese parlement on gedaan maakt. Dit staat in een brief van de vijf eerste CPN-kandidaten voor Straatsburg aan bondskanselier Helmut Schmidt. TEHERAN (AP). In de Iraanse hoofdstad Teheran is vanmorgen een mis lukte aanslag gepleegd op de Iraanse pre mier Bazargan en leden van zijn voorlopi ge regering. Volgens een ooggetuige wilde een man, gekleed in een luchtmachtuni- form, een handgranaat werpen naar de bewindslieden op het moment dat zij mee liepen in een begrafenisstoet. Bewakers overmeesterden de man die nog probeerde te schieten met een machi negeweer. Ook een andere man zou zijn gearresteerd. De ministers woonden de begrafenis bij van de voormalige stafchef van de Iraanse revolutionaire strijdkrach ten, Gharani, die gisteren op dezelfde plaats is neergeschoten. Dat alles om „Holocaust” door dik en dun toch nog als een waardevolle infor matie over een van de meest tragische, meest beschamende hoofdstukken der menselijke geschiedenis te kunnen blijven beschouwen. Dat kost grote moeite. De praatpalen die de TROS rondom deze serie heeft opgezet compleet met een fo rum, telefonische hulpverlening enzo voort versterken de tegenzin tegen de in doctrinatie van het denkbeeld, dat het publiek nu pas, dankzij de onvolprezen tv- filmmakers onder begeleiding van de be genadigde tv-praters, de gelegenheid heeft om kennis te nemen van wat er eigenlijk in die oorlogsjaren is gebeurd. Intussen blijven Israëlische kanonneer boten patrouilleren tussen de havens van Tyrus en Sidon, terwijl Israëlische vlieg tuigen vanmorgen verkenningsvluchten uitvoerden boven Tyrus. Gisteren bombardeerden Israëlische vaartuigen het Palestijnse vluchtelingen kamp Al Bass, vlak bij Tyrus. Daarbij Van het gemiddelde gezinsbud get gaat een onaanvaardbaar groot percentage op aan huur. Voor de huurdersvereniging Vel- sen is dit de hoofdreden voor een protestaktie tegen de per 1 juli afgekondigde huurverhoging van 5 procent. Gebreken aan de wo ningen worden voor weigering van de verhoging echter als motief gebruikt. De belangengroep blijft daarmee keurig binnen de marge die de wet voor huurweigering openlaat. Een bankier is iemand die je een paraplu leent als de zon schijnt en deze komt terughalen als het regent. Het Kreativiteitscentrum IJ- mond bestaat dit jaar vier jaar. Op initiatief van de cursisten is er nu een tentoonstelling georgani seerd in de Burgerzaal van het gemeentehuis zodat eenieder nu het werk van de enthousiaste amateurs kan bewonderen. De ex positie werd geopend door wet houder Scheeper, die in zijn toe spraak zijn waardering uitsprak voor al hetgeen het Kreativiteits centrum inmiddels tot stand heeft gebracht. Foundation Lingerie Speciaalzaak BAD- en STRANDMODE in B, C, D en DD cup mt. 38 t/m 52 WINKELCENTRUM CRONJÉ 52 Haarlem-N., Tel. 252329 CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF f cApeldoorn&Zn HAARLEM JTEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 244827 KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 V* het ongetwijfeld meer, want de grondstof die wij in de vorm van verrijkt uranium aan kerncentra- Majoor Haddad gaat op de schouders tijdens de militaire parade die gisteren werd gehouden om de uitroeping van Vrij Libanon" te vieren. De feestvreugde van de christen-rechtse militie werd even later wreed verstoord door Palestijnse beschietingen ALMELO (ANP). Nog dit jaar wil Urenco met de regering gaan praten over de verdere uitbreiding van de verrij kingsfabriek in Almelo. Dit met het oog op mogelijke orders uit Amerika. Ook in andere Europese landen bestaat volgens prof. M. Bogaardt, direc teur van Urenco Neder land, een toenemende be langstelling voor het door zijn bedrijf geleverde ura nium. De capaciteit van de verrijkingsfabriek in Al melo zal in 1985 2.000 ton bereiken. Prof. Bogaardt: „In de verdere toekomst wordt BANGKOK. Het aantal Cambod jaanse vluchtelingen dat zuidwaarts trekt, in de richting van de Thaise grens, wordt geschat op een 50.000 aldus is gisteren vernomen in de Thaise hoofdstad Bangkok. Uit dit grote aantal en aan de hemd van berichten over overwinningen van het nieuwe Cambodjaanse regime van presi dent Samrin kan worden geconcludeerd dat de troepen van de voormalige premier Pol Pot in West-Cambodja zware verlie zen hebben geleden. Door het nieuwe regime te Pnom Pen is gisteren meegedeeld dat de troepen van Pol Pot in de meest zuidelijk gelegen provincie Koh Kong waren verslagen en dat tijdens een grote operatie medio april 50 marinevaartuigen waren vernietigd. Volgens militaire waarnemers in Bang kok hebben 60.000 Khmer-soldaten die in Cambodja zijn achtergebleven zich inge graven in posities op enkele kilometers voor de Thaise grens in een laatste wanho pige poging om het massale offensief van de Vietnamezen af te slaan.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1