WETHOUDER SCHEEPER BIJ OPENING EXPOSITIE in de vi5hal s Huurverhoging bestreden met opsomming van klachten Plan voor diepgaand onderzoek bouwgeschiedenis „Middenduin” Verleden boerderijgroep nog vol vaagheden Protestaktie langs wettelijke wegen it Kandidaat voor functie van voorzitter bij Veiser gemeenschap I) Bredere basis Opeenhoping Begeleiders f 1 DINSDAG 2 4 APRIL 1 19 7 9 VELSEN-IJMUIDEN t iet ?e- ad en ïrs (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Deze expositie betekent niet alleen maar een ge legenheid waarop de cursisten van het Kreativiteitscentrum IJ- mond laten zien wat zij kunnen, het betekent meer. De expositie zet tevens de schijnwerper op de vormen van expressie die in deze gemeente mogelijk zijn. Een be- - langrijk aspect, gezien de ver wachting dat de vraag naar der gelijke voorzieningen zal stijgen. Bovendien zet de expositie de schijnwerper op het Kreativiteits centrum zelf en op haar activitei ten. In de afgelopen jaren heeft het centrum haar bestaansrecht ondubbelzinnig bewezen. Ik spreek bij deze dan ook de hoop en de verwachting uit dat het centrum een bloeiende toekomst tegemoet gaat.” Met deze woor den opende wethouder H. Scheeper gisteravond de exposi tie van het Kreativiteitscentrum IJmond in de Burgerzaal van het gemeentehuis. M 1 Kfeativiteitscentrum IJmond Weeft bestaansrecht bewezen niet zo één, twee drie. 50 30 30 50 70 50 75 eids- atste erso- leven land- >laaf- 1 van isres- •n en het dien and, ïgen ntu- kla- lere- it te r de het Het is de eerste echte expositie van het centrum, dat sinds 1975 actief is. Voor die tijd werden ook wel cursussen in expres sievakken gegeven in de gemeente Vel- sen, maar die werden georganiseerd van uit Haarlem. Voorzitter B. K. Heller: „Een aantal deelnemers was daar niet zo gelukkig mee, de afstand was te groot. Er waren wel eens wat probleempjes, bij voorbeeld met de huisvesting en de mate riaalvoorziening, terwijl ook de werving niet altijd even soepel verliep. Het was wat moeilijk dat vanuit Haarlem op de effectieve wijze te corrigeren, dat kan je beter vanuit de gemeente zelf, dan zit je veel dichter bij de mensen. Daarom heeft een aantal cursisten in dat jaar een werk groep opgericht die ging bekijken hoe de mogelijkheden lagen voor een plaatselij ke organisatie die de fakkel van Haarlem kon overnemen.” i (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Huurdersvereniging Velsen gaat zich tegen de komende huur verhoging (5 procent met ingang van 1 juli) teweer stellen langs de wettelijke wegen die hiervoor openstaan. De aange sloten leden worden via de contactperso nen in de diverse wijken en in samenwer king met de eigen klachtencommissie aangespoord gebreken aan hun wonin gen, aan te merken als „achterstallig on derhoud”, op een rijtje te zetten. Ge tracht wordt aan de hand van ingebrach te klachten tegenover de huisbazen tot een gemeenschappelijke afwijzing te ko men van de aangekondigde verhoging. De Eridanusstraat, de Bellatrix straat en uiteraard ook de wijk Oud-IJmuiden en Velseroord werden genoemd als wijken met een opeenhoping van woninggebre ken. De bewoners van beide eerste straten (circa 200 woningen) worden binnenkort tijdens een aparte bijeenkomst op de mo gelijkheden geattendeerd ons onder de voorgeschreven huurverhoging uit te komen. Om bij twijfels over de deugdelijkheid van verrichte woningreparaties goed be slagen ten ijs te komen werd inschakeling aanbevolen van deskundigen op bouw technisch terrein. Maarten Hoek werd in dit verband met name genoemd. Tot dui delijke afspraken hierover kwam het niet. Hoek bevond zich maandagavond als voorzitter van het wijkcomité Zeehelden buurt elders in het gebouw De Spil voor een ledenvergadering van dit comité. De woningstichting Velsen, voor de huur dersvereniging dé grote opponent, wordt KW KW binnenkort schriftelijk benaderd over de elektrische bedrading van woningen in de Rivierenbuurt die hard aan vervanging toe is. In het antwoord op een eerdere brief hierover hield de woningstichting zich op de vlakte over de aard van de vervangende bedrading en de termijn van uitvoering. mr ir ndse t het eren l van liger /oor- eren >als (na me- ang aar ma- van age, mili- pas- lit te De stichting moest de tweede helft van het vorig jaar even door een dal toen co ordinator J. Snijder, die vanaf het alle reerste begin bij het Kreativiteitscentrum betrokken was, de stichting verliet om elders aan de salg te gaan. Voorzitter Heller: „Dat was wel even moeilijk, de heer Snijder was tenslotte een heel be gaafd en heel bewogen man die niet ge makkelijk te vervangen is. Wij zijn er echter overheen gekomen en zijn momen teel in vergevorderde staat van onderhan- deling met een opvolgster. Als dat rond is kunnen wij weer met alle kraeht aan de slag om de mensen te bewegen kreatief bezig te zijn. Want daar gaat het tenslotte om.” bes tra llen em- :ngt toe- zich het bond Ar- nsten voor drijf- ie ter ït ho- natig sterie in de Naar het Velsense gemeentebestuur gaat binnenkort een brief uit over de badgelegenheid voor Velsenaren met hui zen zonder douche (altijd nog tien procent van het woningbestand). Nu het Velser- bad als badhuis is weggevallen wordt voor het gemeentelijke badhuis aan de Snelliusstraat uitbreiding gevraagd van het aantal douches. De bewoners van IJ- muiden-Oost, die na sluiting van de bad en zweminrichting aan de Briniostraat in de problemen zitten moet hierdoor én door verruiming van de openingstijden een alternatief worden geboden, aldus de huurdersvereniging in de brief aan de gemeente. wij twee lokalen in professor Van der Leeuw school. Vervolgens betrokken wij de houten noodgebouwen van de Visse ring Scholengemeenschap en sinds sep tember vorig jaar zitten wij in twee loka len van de Clara Stemschool” De ruimte die de stichting toegewezen heeft gekregen is niet alleen te klein maar ook onvoldoende uitgerust. Daardoor komt het zij het incidenteel wel voor dat het Kreativiteitscentrum mensen voor bepaalde cursussen moet weigeren. Beide bestuursleden zijn echter hoopvol ge stemd wat betreft de toekomst. De ge meente heeft toegezegd attent te blijven bij het zoeken naar een passende ruimte en gezien de positieve ervaringen die het „Middenduin" aan de Middenduinerweg in Santpoort Een fraai stuk/e bebouwing maar ook in historisch opzicht van belang Naar het laatste komt binnenkort een onderzoekje op gang (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevord: 10635 kg. tong; 127 kis ten tarbot en griet; 1242 kisten kabeljauw; 20 kisten koolvis; 713 kisten wijting; 836 kisten schol; 123 kisten schar; 3 kisten haring; 19 kisten makreel en 125 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg.: tarbot 15,64-13,88; grote tong 11,59-11,52; grootmiddel tong 14,57-14,29; kleinmiddel tong 12,01-11,48; tong één 10,72-9,60; tong twee 9,72-8,76. Per 40 kg.: tarbot 550-227; griet 282-184; kabeljauw één 174-114; kableiauw twee (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De heer J. W. van der Aar thans penningmeester, stelt zich bij de Stichting Veiser Gemeenschap kandi daat voor de voorzittersfunktie. Hierin ontstaat binnenkort een vacature door het tussentijds aftreden van de huidige voorzitter A. van der Wijst. Zijn verkie zing komt aan de orde in de jaarvergade ring van de Veiser Gemeenschap woens dagmiddag vijf uur te houden in het cultureel Centrum aan het IJmuidense Moerbergplantsoen. Andere agendapunten voor deze verga dering: Goedkeuring van het jaarverslag over 1978 en ook de verslaggeving van de diverse werkgroepen en participanten van de Veiser Gemeenschap. Het VG- bestuur krijgt verder ter goedkeuring op tafel de lijst die de gemeente Velsen voor 1979 wil aanhouden voor subsidieverde- ling onder de Velsense culturele vereni gingen. Het plan bestaat bij gelegenheid van „35 jaar bevrijding”, volgend jaar te vieren, vanuit de VG-deelnemers een werkgroep te vormen. De opzet is de bij dragen aan de feestviering onder VG-vlag via deze werkgroep te bundelen en zo mogelijk via een centraal adres voor te bereiden. bijzonderheden waarover op dit mo- Historisch Boerderij-Onderzoek. ment nog absolute vaagheid bestaat opgaaf van redenen. Het bestuur van „Velsen” had daar maandagavond bitter weinig fiducie in. Gekozen werd voor de strikt legale weg. De opsomming van woongebreken met inschakeling van de in Haarlem gevestigde huuradviescommis sie voor de provincie Noord-Holland. Het doorvoeren van de huuropslag kan mits goed gemotiveerd wel degelijk voorko men worden, zo is de ervaring. De conclusie luidde overigens dat ach terstallig onderhoud in de dagelijkse praktijk een uiterst rekbaar begrip is. gevelwant aan de kant van de Midden duinerweg dateert uit die tijd. Een aan tal bedrijfsgebouwen is later toege- rwvoegd. Met omringende grond zijn de monumentenlijst én vergeefse protesen boerderijgebouwen eigendom van het pêiljkVr^ziënswaardighei^ Het gebou- Stichting Santpoort heeft voor het ver se encomplex kan als historisch belang- w ekkend worden aangemerkt. Voor de Die mogelijkheden bleken ruimschoots aanwezig; nog in hetzelfde jaar kwam de stichting Kreativiteitscentrum IJmond zoeken door het inventariseren van gebre ken aan hun woningen. De secretaresse Trudy Bos kon uit de. eerste hand verslag doen van de gevolgde taktiek bij het Landelijk Verbond van Huurdersverenigingen. Tijdens een bij eenkomst op 7 april in Utrecht deed het landelijk verbond de aanwezigen een reeks ook illegale strijdmiddelen aan de i hand, onder meer huurweigering zonder stichtingsbestuur in het verleden met de gemeente heeft gehad bestaat daar alle vertrouwen in een uiteindelijke oplossing. Voorzitter Heller: „De gemeente heeft vanaf het begin alle mogelijke medewer king verleend, dat is heel plezierig gegaan. En wij begrijpen best dat het moeilijk is passende ruimte te vinden, die vindt je niet zo één, twee drie.” Het centrum geeft cursussen in tekenen en schilderen, boetseren en pottenbakken („Zeg maar keramiek”) en textiele werk vormen (wandkleden, batikken, weven en nog vele andere technieken). De cursisten krijgen overal deskundige leiding van KW ƒ12.500,-; KW 145 ƒ14.00,-; 152 ƒ15.600,-; KW 185 ƒ9.00,-; KW van de grond. Door een andere aanpak die meer inspeelde op de plaatselijke situatie kwam er ook een veel bredere basis. Vice- voorzitter W. P. D. Veenendaal: „In het begin van de jaren zeventig was er wel veel animo, in ’74 en ’75 verwaterde dat een beetje en liep het aantal cursisten sterk terug. Toen wij in 1975 startten met de Stichting kwam er onmiddellijk een sterke stijgende lijn in het aantal cursis ten, ondanks de huisvestingsproblemen waar wij toen al mee zaten. De huisvesting is nu trouwens nog niet optimaal, ondanks dat wij al diverse malen verhuisd zijn. Aanvankelijk begonnen wij op de zolder van het gebouw van de Vissering Scholen gemeenschap, maar al heel snel kregen mensen met een volwaardige onderwijs bevoegdheid, de zogenoemde begeleiders. Bovendien is er een co-ordinator die er voor moet zorgen dat alles vlekkeloos verloopt. Voorzitter Heller: „Die mensen kunnen wij aantrekken dankzij de rijs- subsidie. De toelatingsvoorwaarden voor het begeleiderschap zijn ook zodanig ge formuleerd dat de begelieders echt gemo tiveerde mensen zijn. Het zijn artisten die meer voelen voor het overbrengen van het gevoel voor kunst op de mensen dan een baan in het onderwijs ondanks dat zij een volledige onderwijsbevoegdheid hebben. Bekwame mensen dus, een maatschappe lijk werkster met een handwerkacte komt echt niet in aanmerking.” 160-96; kabeljauw drie 94-84; kabeljauw vier 94-80; kabeljauw vijf 88-75; schol één 122-88; schol twee 118-88; schol drie 104- 86; schol vier 104-73; wijting drie 85-56; schar 76-58; tongschar 277-182; koolvis drie en vier 76-61; haring twee 31; makreel twee 61-37; steenbolk 66-61; poontjes 55- 42; krab 67. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 4 20.00,-; KW 22 40.200,-; KW 29 12.000,-; KW 29 12.000,-: KW 45 ƒ20.700,-; KW 51 ƒ9.400,-; KW 88 18.900,-; KW 113 149 ƒ9.200,-; KW 152 ƒ15.600,-; KW 137 15.000,-; KW 185 9.00,-; KW 167 10.900,-; KW 173 ƒ8.300,-; KW 175 ƒ16.900,-; KW 189 ƒ28.100,-; KW 214 ƒ11.500,-; KW 221 ƒ10.500,-; KW 26 9.200,-; SCH 256 3.100,-; WR 32 16.00,-; WR 57 17.200,-; IJM 44 19.900,-; IJM 115 ƒ21.800,-; IJM 19 ƒ4.100,-; IJM 154 ƒ15.000,-, IJM 209 ƒ11.700,-. Het bestuur van de vorig jaar opgerich te Huurdersvereniging ageerde maandag avond in het buurthuis „De Spil” fel tegen een verdere verhoging van de woonkos ten. De maandelijkse huur slokt een té groot percentage van het gezinsbudget op, zo luidde het betoog van voorzitter G. van i Broekhuijsen. Hij kreeg veel bijval uit de vergadering. De contactmensen in de wij- j ken kregen de opdracht mee naar huis voor protest tegen de gewraakte verho- ging maassaal bij de bewoners steun te -- historische plek. De waardebepaling van woon- en bedrijfsgebouwen als landschappelijk én historisch belangrijk object door specialisten van de Rijks- dienst Monumentenzorg te Zeist viel eer der dit jaar dusdanig uit dat plaatsing op de definitieve monumentenlijst werd aanbevolen tegen bezwaren van de Pro vincie Noord-Holland in. Bij het provin ciebestuur is inmiddels toestemming ge vraagd voor het verrichten van boringen en graafwerkzaamheden in het kader van een gedegen onderzoek naar de bouwgeschiedenis Oppervlakkig spit- werk op het boerderijterrein moet uit wijzen of bodemonderzoek door de Vel sense archeologengroep inderdaad noodzakelijk is om aan de verlangde historische gegevens te komen. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De boerderijgroep Middenduin, eerder dit jaar in het nieuws vanwege plaatsing op de Rijks- daartegen, is meer dan een landschap- Provinciaal Ziekenhuis Santpoort. De richten van onder meer bodemonder- zoek naar de bouwgeschiedenis afspra- Stichting Santpoort is dat reden een ken lopen met de Archeologische Werk- nader onderzoek te laten Instellen naar groep Velsen en voor het vastleggen van de nauwkeurige ouderdom van „Mid- vooral bouwkundige bijzonderheden denduin” en een aantal bouwkundige met de in Arnhem gevestigde Stichting - - ’.Het Velsense gemeente-archief is verder in geschakeld voor het opdiepen van ar- Het gebouwencomplex „Middenduin”, chiefgegevens over „Middenduin” dat een samenraapsel van gebouwen van momenteel als veebedrijf door de heer verschillende ouderdom, dateert in G. D. Markerink beheerd wordt. De Mar- grondvorm uit de zeventiende eeuw. De kerinks wonen al sinds 1943 op deze Wethouder Scheeper (inzet) tijdens zijn openingstoespraak gisteravond in de Bur gerzaal van het gemeentehuis (links). Voorbeelden van werkstukken van cursis ten van het kreativiteitscentrum die het boetseren en pottenbakken als expressie vak hebben gekozen (hiernaast). Een schilderij van een der cursisten.de vuurtoren (boven).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5