Surfen aan kust nog vrij mits baders geen gevaar lopen DE KANS VAN UW LEVEN EEN ECHT OOSTERS TAPIJT zelfs tegen HALVE PRIJZEN .vAyi burgerlijke stond V SUPERMARKT presenteert zipi PRIJSKNALLERS 1100. Saveh Saveh Kaskhay Kaskhay Hamadan Hamadan Hamadan 200 170 200 170 tn nln J» van 1950.' voor 975.- 1500; 3250. 2250; 745.- 1625.- 1195.' 19.' 59.' 34.~ 40 x 60 60 x 90 50 x 70 Marokkaanse berbers 200 x 300 Minister Ginjaar houdt mogelijkheid open 300 240 300 240 Winkelcentrum ”De Bever”, Beverhof 40-41 aan de Breestraat, Beverwijk. Tel. 02510 - 26124. JP X X V.A.K. sluit seizoen af X met grote feestavond X VELSEN i J X Kwaliteit superieur Halve prijzen gelden ook voor investeringstapijten o.a.: Bidjan Sarough, Keshan, Ghotn, Varamin, etc. GRIJP DEZE KANS. F 11 WOENSDAG 2 5 A P R I I IJMOND 19 7 9 bruik van zeilplanken. Wel kan de politie tegen surfers optreden als zij zwemmers en baders in gevaar brengen. Die bepaling is opgeno men in de algemene politieveror dening van Noordwijk, Bloemen- daal en Zandvoort. ra$ HM I (Van onze streekredactie) HAARLEM. Windsurfers hoeven niet ongerust te zijn dat ze hun sport deze zomer niet meer kunnen uitoefenen aan de Noord zeekust. In de kunstgemeenten in de buurt denkt men nog niet aan een eventueel verbod op het ge- Ég .-s*- - -J 1 •o--* ^"'41 - t MM» 2 Infiltratie in Kennemer duinen nog niet zeker >- (ADVERTENTIE) I L. J. Broek, 86 jaar, weduwnaar van P. Balledux, Driehuis. Er worden drie kienronden gehouden, waarbij leuke prijzen te winnen zijn. Voorts is er een grote verloting met als hoofdprijs een rijk gevulde levensmidde- lenmand. De organisatoren van deze avond heb ben ook nog enkele verrassingen in petto. Zo zal behalve de medewerking van het vaste V.A.K.-huisduo vanwege deze tien de feestavond ook het zangduo Freedom Bird optreden met onder meer' een aantal close-harmony- en country-and-western- liedjes. De feestavond begint om 20.00 uur. De zaal is om half acht open en de toegang is geheel gratis. De baten van deze avond komen ten goede aan het werk van de V.A.K. iï Het gebied Klein Doornen in de Kennemerduinen waar de gemeente Haarlem sinds drie jaar als proef voorgezuiverd Rijnwater infiltreert men dat h,et Kennemer duingebied uitste kend geschikt is om uit te testen welke gevolgen de voorgenomen ingreep op de natuur en het landschap zal hebben. Er zijn al proeven met milieu-effectrapporta- ge bij negen projecten in het land gehou den, maar geen daarvan leende zich vol gens de bewindslieden zo goed voor de bestudering van het effect in een natuur gebied. De Kennemer duinen zouden als voorbeeld kunnen dienen voor projecten in soortgelijke gebieden. Bij de milieu- effectrapportage in de duinen zal men gebruik kunnen maken van de resultaten van de negen voorgaande proeven. Bij de presentatie van die negen onderzoeken, concludeerde de minister gisteren dat de milieu-effectrapportage bijzonder belang rijk kan zijn bij de voorbereidingen op beslissingen over projecten met een moge lijk nadelige invloed op hun omgeving. Uit de proefnemingen (onder andere bij de voorgestelde concentratie van Sigma Coatings BV in Uithoorn en de bouw van een industrie-eiland in de Noordzee) bleek dat een tijdige rapportage leidt tot een betere afweging van de milieubelangen. Minister Ginjaar stelde met klem dat er aan de resultaten van deze negen onder zoeken nog geen consequenties verbon den mogen worden voor de betrokken projecten, omdat het hier om proeven gaat die nog lacunes vertonen. Op de vraag of dat ook voor de rapportage in het duingebied zal gelden, bleef de bewinds- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/HAARLEM. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieu hygiëne houdt nadrukkelijk de mogelijk heid open om infiltratie van oppervlakte water in het duingebied van Zuid-Kenne- merland te verbieden. Hij wil pas na bestudering van de gevolgen van die in filtraties voor het milieu beslissen of men in de komende jaren op die manier het drinkwater mag zuiveren. De be windsman is het niet eens met het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland, dat bij het onderzoek naar de gevolgen van infiltratie voor de omgeving (milieu-ef- fectenrapportage) de mogelijkheid om helemaal geen water in de bodem te laten bezinken uit wil sluiten. Noord-Holland is best bereid mee te werken aan een milieu-effectrapportage, maar dan moet dat alleen gaan over de manier waarop geïnfiltreerd zou moeten worden. De plannen voor de toekomstige drinkwa tervoorziening in Kennemerland en de rest van de provincie (waar de infiltratie een onderdeel van is) zijn volgens Gede puteerde Staten al zo ver gevorderd, dat er van voorkomen van infiltratie geen sprake meer kan zijn. Minister Ginjaar liet gisteren op een persconferentie over milieu-effectrappor tage duidelijk merken daar nog niet zo zeker van te zijn. Hij is met staatssecreta ris Wallis de Vries van CRM overeengeko- Er zal nog nader onderzoek plaatsvin den over de aan de milieu-effectrapporta ge te stellen eisen. Men is er in Den Haag ook nog niet uit met de vraag voor welke projecten een rapportage verplicht ge steld moet worden. Het milieu-onderzoek is een kostbare zaak. De adviesbureaus die de negen projecten voor het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne uitvoerden kwamen op kostenposten die schommelden tussen de twee en zesenhal- ve ton per proefneming. Men verwacht echter die bedragen door het opdoen van ervaring tot de helft terug te kunnen bren gen. De praktijk in Amerika heeft uitge wezen dat de kosten van milieu-effectrap portage ée tot vijf promille van het inves- teringskapitaal zullen bedragen. Het ligt in de bedoeling dat een groep deskundi gen de milieu-effectrapportages inhoude lijk zullen gaan toetsen. Ginjaar neemt als vanzelfsprekend aan dat er inspraak zal komen voor de bevolking en beroepsmo gelijkheden bij de civiele of administratie ve rechter. De minister verwacht nog dit jaar te komen met het regeringsstandpunt over de invoering van de milieu-effectrap portage. Hij sluit niet uit dat hij vooruitlo pend op de parlementaire behandeling van de wettelijke regeling al met de voor bereidingen voor de invoering van de MER begint. Als in deze gemeenten op onverant woorde wijze gebruik wordt gemaakt van de surfplanken, mag de politie ingrijpen. Het komt er dan op neer dat zij de surfers sommeert ergens anders te gaan zeilen. Weigert hij of zij dat, dan kan de surf plank in beslag genomen worden of pro cesverbaal opgemaakt worden. De bepa ling geldt voor alle vaartuigen een surf plank is ook een „vaartuig” die door particulieren aan de kust worden ge bruikt, zoals kano’s, catamarans en mo torboten. In Zandvoort had de politie graag ge zien dat het windsurfen aan banden werd gelegd. „De surfplankenrage heeft een enorme vlucht genomen. We hebben de afgelopen zomer al was die niet zo mooi niet alleen te kampen gehad met overlast voor zwemmers, maar moesten ook vaak afgedreven en verkleumde windsurfers oppikken”. Het strandschap GEBOREN: M. van Groningen-de Kooker, d„ IJmui- den; J. de Koning-Koomen, z., IJmuiden; E. C. D. Juijn-Schwarz, d., Santpoort; T. M. J. J. Wilmink-Vinke, z., IJmuiden; S. Ritskes-Baardman, z., IJmuiden; W. S. Walenkamp-Gaastra, z., Santpoort; G. Bakkernes-van Vuuren, d„ IJmuiden. man het antwoord schuldig. Hij slaagde er evenmin in duidelijk te maken wat hij zal doen, wanneer mocht blijken dat de infil tratie van oppervlaktewater in de Kenne mer duinen een funeste invloed heeft op de natuur. De resultaten van de negen proeven hebben de minister gesterkt in zijn me ning dat milieu-effectrapportage wettelijk verplicht moet worden voor bedrijven en instellingen, met plannen die mogelijk schade kunnen berokkenen aan het mi lieu. Zij zullen op hun kosten moeten laten onderzoeken welke effecten de uitvoering van hun voornemens op de omgeving heeft. Die studie, doorgaans verricht door een gespecialiseerd bureau, zal een onder deel uit moeten maken van de hele proce dure rond een vergunningsaanvraag. Gin jaar wil voorkomen dat er door de ver plichte milieu-effectrapportage vertra ging bij de realisering van nieuwe plan nen zou ontstaan. O VERLEDEN: J. L. Braam, 79 jaar, echtgenoot van A. W. Quax, IJmuiden; W. Blom, 85 jaar, weduwe van P. de Groot, IJmuiden; G. E. Kluft, 93 jaar, weduwe van E. Polder- vaart, Driehuis. OMARKHA VELSEN-NOORD. De „Velsen- noordse Aktiviteiten Kommissie” (V.A.K.) houdt zaterdag 5 mei haar tiende en laatste feestavond van dit seizoen. Het feest wordt gehouden in zaal Seven Seas aan de Grote Hout- of Koningsweg 2B in Velsen-Noord. Zandvoort stemde echter niet in met het-- advies van de politie. Deze zomer wordt'2 de situatie nog even in ogenschouw geno men. Voorlopig blijft het dus bij artikel 7 van de APV: „Het is verboden in het -” onmiddellijk langs het strand gelegen ge- deelte te varen of een vaartuig voort te trekken, op zodanige wijze dat er daar- door gevaar voor zwemmers en baders optreedt”. Wel is er in Zandvoort een beperking opgelegd aan het gebruik van catama rans, die ook hinder op het strand kunnen- veroorzaken. Voor deze zeilboten zijn vijf'___ verplichte aanlegplaatsen aangewezen. Volgens de gemeente Noordwijk is de overlast van surfers nog niet zo erg dat er een verbod moet komen. De gedachte leeft om hen bepaalde plaatsen toe te wijzen, waar zij baders niet storen. In Bloemendaal spreekt de gemeente dezelf de mening uit. De politie aldaar acht het niet noodzakelijk een advies tot verbod te geven. IJmuiden kent geen beperkingen. In de algemene politieverordening staat geen enkele bepaling omtrent zeilplanken of andere vaartuigen. In de strandcommissie binnen de gemeente Velsen is wel gespro ken over het toenemend gebruik van surf planken, maar maatregelen vond nie mand nodig. uü i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11