Steeds meer buitenlanders slachtoffer van de WAO 55 95 Gastarbeiders in Europa willen één vuist maken vl Heroïne 1 Anti City Parkeren sssssssss' ssssssks GAK ontkent „andere behandeling” kkooft 'SI r Misverstanden 12 13 O rm «mM S3 go Het GAK (Gemeenschappelijk Administratiekantoor) beweert dat er van discriminatie geen sprake is, maar talrijke buiten landse arbeiders zeggen dat zij slachtoffer zijn geworden van de WAO (Wet op de Arbeids Onge- schiktheidsverzekering). „Wij hebben hard gewerkt onder zeer moeilijke omstandigheden,” al dus de Marokkanen die vorige week een demonstratie hielden bij het GAK-gebouw in Amster dam, „Dat is ten goede gekomen aan de ontwikkeling van de Ne derlandse economie, maar wij zijn er de dupe van geworden. Wij zijn uitgebuit en afgedankt. Nu zijn onze kinderen aan de beurt om versleten te worden.” Lazrak Ali: „Veel buitenlan ders durven hier hun problemen niet uit te spreken. Er bestaat drempelvrees en de angst voor represaille uit het thuisland is le vensgroot. Dit is nog maar het begin, want er zijn onder de bui- tenlanders ontzettend veel meer slachtoffers van de WAO.” HWSi ||)8 'HH,I V I ns bO M M I M Li Wij zijn uitgebuit en afgedankt BS congres als een begin van de gemeen- Waterfietsbouwers houden race fs? De twaalf miljoen gastarbeiders uit de landen rond de Middellandse Zee, werk zaam in geheel West-Europa, willen één vuist maken. In het Amsterdamse RAI- congrescentrum hebben het afgelopen weekeinde 100 vertegenwoordigers van 5 0 organisaties een programma van eisen opgesteld voor met name de EEG-landen waarin zij alsj gastarbeiders werkzaam zijn. De afgevaardigden kwamen uit Neder- deze zwijgende happening, die voortaan elke zaterdag herhaald wordt, is de bouw van een parkeergarage achter de Bijenkorf. Het blad Nieuw Amsterdams Peil pre senteert zaterdag om 11 uur op het Spui drie soorten waterfietsen. „Massaal ge bruik van de waterfiets zal binnenkort een kentering veroorzaken in de schrij nende toestand van het hoofdstedelijk milieu”, aldus het NAP. De lancering van de waterfiets is de aanloop van een waterfietsprijsvraag op 16 juni in het water rond de Herenmarkt. Er zullen drie races zijn, de inschrijving staat nog open. Aanmeldingen via tel. 020-252033. was geen stof, maar hij moest elke dag in een vrieskast werken om pakken melk te stapelen bij een temperatuur van min dertig graden. De man hield dit 21 maan den vol en is daarna volledig afgeknapt. De buitenlander krijgt nu te maken met de WAO-fase in zijn bestaan. Hij wordt gekeurd door artsen van de GMD en voor een bepaald percentage arbeidsonge schikt verklaard. Het GAK baseert hierop de uitkering. Volgens het KMAN behan- Met de vaststelling van het eerste Actieplan hebben B. en W. van Am sterdam de uitwerking van het ver keerscirculatieplan ingeluid. Het ge meentebestuur heeft zich uitgespro ken voor de bouw van parkeergara ges aan Weesperstraat, Museum plein, Westerdoksdijk en Centraal Station. Eerder had de gemeenteraad al beslist geen parkeergarages in de binnenstad zelf te bouwen. „Park and ride-voorzieningen” (parkeren aan de rand van de stad en verder met open baar vervoer) zouden B. en W. graag willen realiseren bij alle metro stations in de Bijlmermeer, aan de Cornells Lelylaan (Slotervaart), de NS-stations Zuid, Amstel en Sloter- dijk, Buikslotermeerplein (Noord), Olympisch Stadion, RAI, Flevopark- bad en Bos en Lommerplein. Het actieplan kondigt ook een studie aan naar het geschikt maken van be staande parkeerplaatsen voor kort parkeren op het noordelijk deel van het Rokin, het Waterlooplein en het Thorbeckeplein. Ook de fiets krijgt extra aandacht van het stadsbestuur. Er zal worden gestudeerd op uitbreiding van het aantal fietsroutes. Een „fietsknelpun- tenprogramma” moet aangeven wel ke voor fietsers onveilige kruispun ten of trajecten kunnen worden aan gepakt. Het Komitee Marokkaanse Arbeiders Nederland (KMAN) opereert vanuit de Amsterdamse Ferdinand Bolstraat en noemt de toestanden rond de buitenlan ders die recht hebben op een WAO-uitke ring „ongelooflijk”. Het KMAN wordt in zijn strijd tegen het GAK actief gesteund door Turkse arbeiders en door de organi satie van Nederlanders die een WAO-uit- kering hebben. De directie van het GAK, de GMD (Gemeenschappelijke Medische Dienst) en minister Albeda van Sociale Zaken krijgen deze week een zwartboek aangeboden waarin ruim 200 gevallen worden genoemd van buitenlandse arbei ders die regelrecht slachtoffer zijn gewor den van de WAO. De meeste buitenlanders verrichten hier het werk waarvoor de Nederlanders zelf hun neus ophalen. Zwaar til- en sjouwwerk, ongezonde arbeidssituaties in textielconserven- en chemische industrie of aan de snellopende band. Veel buiten landers verdienen te weinig om nog geld naar huis te kunnen sturen en nemen een baantje aan bij een schoonmaakbedrijf voor in de avonduren. Een voorbeeld uit het zwartboek. Een Marokkaan heeft werk in een zeepfabriek. Ondanks het dragen van een masker krijgt hij last van astma en kan onmogelijk langer blijven werken. Hij vindt ander werk in een hout- fabriek. Het stof in dit bedrijf maakt de astma alleen maar erger en de Marokkaan is een tijdlang ziek. Hij probeert opnieuw ander werk te vinden. Dat lukt in een melkfabriek. Uit de verklaring van de land, België, Frankrijk, Duitsland, Zwe- Marnkkaan is hij daar kapot gemaakt. Er den en Zwitserland. Zij beschouwen het De aan heroïne verslaafden in het gekraakte Stadsdoelengebouw aan de Kloveniersburgwal krijgen over een maand weer te maken met de problemen van een nieuwe ontmoe tingsplaats in de hoofdstad. Het colle ge van B. en W. wil zelf zes plekken creëren verspreid over de stad, waar dealers en gebruikers van zwaar verdovende middelen elkaar kunnen ontmoeten en waar hulpverlening en nazorg geleverd kunnen worden. Om geen maanden te laten verstrijken met het aankopen van geschikte pan den hebben B. en W. de gemeente raad voorgesteld mobiele wisselwo- ningen neer te zetten. De gemeente raad mag zes plekken in de stad aan wijzen, waarbij een keus gemaakt kan worden uit twaalf terreinen in de nabijheid van het IJplein, Wester doksdijk, Havengebouw, Prins Hen drikkade, Oostenburgervaart, Hoog te Kadijk, Waterlooplein, Wibaut- straat, Fronemanstraat, Oude RAI, Nassauplein en Jan van Galenstraat. Spraken B. en W. en met name wethouder Irene Vorrink, niet zo lang geleden nog van opvang in caféruim- tes, nu is er gekozen voor kale, cleane gebouwtjes met een oppervlakte van zestig vierkante meter. Verslaafden kunnen hier onder begeleiding van hulpverleners terecht, maar hoe de gebouwtjes beheerd gaan worden is nog niet bekend. Vast staat dat voor dat doel een aparte stichting in het leven geroepen wordt, waar Suri naamse instellingen, wijkcentra en de gemeente in vertegenwoordigd zijn. De verslaafde Surinamers en Ne derlanders hoeven er overigens niet op te rekenen dat de gemeente Am sterdam gratis heroïne gaat verstrek ken onder medisch toezicht. De ge meenteraad had dit voorgesteld, maar B. en W. zeggen dat het een onmogelijke zaak is.Artsen van de GG en GD mogen volgens de regels geen heroïne aan verslaafden ver strekken. Ook het ministerie van volksgezondheid heeft als stelregel dat de hard drug alleen mag worden vestrekt bij medische noodzaak. „Het onderhouden van een verslaving” wordt niet als zodanig aangemerkt. Het chemisch bereide en onschadelij ke vervangingsmiddel methadon kan wel door de GG en GD worden ver strekt, indien B. en W. dat zouden willen. De Amsterdamse gezond heidsdienst voelt er veel voor het Rot terdamse systeem over te nemen: me thadon verstrekken per mobiele bus. Het gemeentebestuur heeft erg lang vastgehouden aan een instruc- tiegebouwtje van het Huis van Bewa ring bij het Leidseplein als een van de centra waar de verslaafden straks kunnen samenkomen. Het verzet hiertegen vanuit de buurt en de hore cabedrijven is overgenomen door de gemeenteraad en B. en W. zien het plan in duigen vallen. Het stadsbes tuur heeft nu besloten tot uitstel van de beslissing en zet deze week alle mogelijke ontmoetingscentra voor de verslaafden nog eens op een rijtje. KMAN, „De Nederlanders hebben daar geen last van. Ik kan dat niet anders noemen dan racisme bij het toekennen van de sociale uitkeringen. De buitenland se arbeider heeft hier te maken met extra- problemen. Als hij voor 50 percent wordt afgekeurd moet hij licht werk verrichten. Kantoorwerk dus. En iedereen weet dat een buitenlander alleen al vanwege de taalproblemen daar niet voor in aanmer king komt.” In de praktijk is het GAK best bereid regelingen te treffen om de afgekeurde arbeider met behoud van uitkering terug naar Turkije of Marokko te laten gaan, want hij heeft hier verder niets te zoeken. Om op de hoogte te blijven van de licha melijke situatie van de cliënt moet hij door artsen in Marokko of Turkije ge keurd worden. Deze blijken er hele ande re maatstaven van geschiktheid voor werk op na te houden en keuren de gastar beider goed. Het GAK in Nederland krijgt bericht en de uitkering vervalt. Om tegen deze beslissing in beroep te gaan, moet de buitenlander naar Nederland komen. Wat gebeurt? Aan de grens wordt hij terugge stuurd door de vreemdelingenpolitie, want hij heeft werk- noch verblijfsver gunning meer. De georganiseerde buiten landers in Nederland hebben dit ver schijnsel gesignaleerd en wrijven overheid en bedrijfsleven onder de neus: „Het kapitalisme jaagt alleen winst na zonder oog voor de mens. Wij zijn ziek of invalide geworden op het werk. Nu wor den we afgedankt zonder garantie voor de toekomst.” Het is even stil geweest rond de fiets in Amsterdam. De laatste opvallende actie van Amsterdam Fietst en ENFB (nieuwe naam door toedoen van ANWB) was de afsluiting voor autoverkeer op de Spie gelgracht in november vorig jaar. Opge broken straten en geënceneerde verkeersslachtoffers maakten de mani festatie razend realistisch. Nu het weer Zaterdagmorgen wordt deze waterfiets gepresenteerd op het Spui. Een omwenteling op het gebied van verkeer en vervoer in de hoofdstad? wat beter wordt laat Amsterdam Fietst opnieuw van zich horen. Zaterdag begroeven enkele leden van de actiegroep een afgedankte fiets op de stoep van de Bijenkorf. De plechtigheid werd voorafgegaan door een omgang rond het gebouw waarbij de muren met water werden besprenkeld om het ge heel besmet te verklaren. Reden van In het RAI-congrescentrum kwamen het af gelopen weekeinde 200 vertegenwoordigers bijeen van organisaties van gastarbeiders in Europa. Ook de fiets eist steeds vaker een volwaardige parkeerplaats op Deze uitdagende frames werden gefotografeerd in de Eerste Jacob van Campenstraat. Het tot parkeerterrein verworden Waterlooplein maakt zich op voor het tweede Anti City Circus. Het plein wordt daartoe autovrij gemaakt en groeit de laatste dagen van onher bergzaam oord tot unieke speelplaats voor jong en oud. Zelfs de naam is veranderd: het Plein voor Volksvlijt is van zondag 29 april tot en met dinsdag een mei het nieuwste warm kloppende hart van Amsterdam, waar iedereen mag komen om zich te vermaken. Buurten en individuele personen brengen uiteenlopende ac tiviteiten en de mogelijkheden zijn bijna onbeperkt: muziek maken, luis teren, kijken, wandelen, kopen, eten en informatie ontvangen. De Nieuw- marktbuurt heeft een grote vinger in de pap van de organisatie. Het is d^ binnenstadsbuurt die het meest ge teisterd wordt door het spook van de cityvocming: vestiging van grote kan toren en winkels, verdrijving van de bestaande bewoners via opzettelijke verpaupering van straten en huizen. De tekst is nog duidelijk leesbaar op een leegstaand en later gekraakt pand in de Anthoniesbreestraat: „Ik ben een krot, omdat de grond waar ik op sta meer opbrengt dan ik aan huur”. Een woordvoerder van het GAK in Am sterdam ontkent met klem dat de buiten landers anders behandeld worden dan de Nederlanders. Dat er taalproblemen zijn en daardoor misverstanden in de commu nicatie wordt toegegeven, maar „zo lang zamerhand moeten we wel in staat wor den geacht die misverstanden uit de we reld te helpen,” aldus het GAK. Directeur Willems van de GMD, de dienst die vanwe ge de keuringen het meest in het geding is, stelt dat de regelingen beslist niet veran derd zijn, ook niet op last van de regering. „Een verzekerde is een verzekerde,” zegt Willems, „wij onderscheiden geen buitenlanders van Nederlanders. Ik heb het zwartboek nog niet gekregen, het is vorige week wel aan mij toegezegd. Wan neer daar namen en dossiernummers in staan kan ik zorgvuldig nagaan of er iets op de gang van zaken is aan te merken. Tot nu toe hebben ons geen klachten bereikt. Wel over de keuringsartsen. Die klachten worden zorgvuldig uitgezocht. Het klikt soms inderdaad niet tussen de artsen en de buitenlanders. De taal hoeft geen probleem te zijn, want we beschik ken over een tolkendienst. Wij hebben wel moeite met de attitude van de buitenlan der die gekeurd moet worden. Hij ge draagt zich star en rigide, want hij denkt dat die dokter die voor hem staat een vent is die kwaad wil en zijn uitkering wil af nemen.” Volgens de GMD-directeur ontstaan er zelden problemen wanneer bijvoorbeeld een Marokkaan terug naar Marokko wil met behoud van uitkering wanneer hij arbeidsongeschikt is verklaard. Willems: „In theorie blijft dan alles hetzelfde. Het is echter onvermijdelijk dat de artsen in Marokko een andere opvatting hebben van arbeidsongeschiktheid dan hun Ne derlandse collega’s. De Marokkaan zal eerder geschikt bevonden worden om te werken. Maar wij hebben daar zelden problemen mee. In extreme gevallen laten we wel eens iemand uit het buitenland overkomen voor een beroepszaak.” Volgens het KMAN doet de Nederland se overheid er goed aan de sociale akkoor den met Marokko kritisch te bezien. La Caisse Nationale de Sécurité Sociale, het Marokkaanse GAK, gaat volgens het zwartboek niet altijd even sociaal te werk. De WAO-uitkering komt soms niet bij de betrokken arbeider aan of hij moet er jaren op wachten. Corruptie bij artsen en specialisten van de Caisse zou geen uit zondering zijn. ir Marokkanen en Nederlanders met een WAO-uitkering betoogden vorige week bij het GAK- gebouw in Amsterdam SSflLI De buitenlandse arbeiders willen in elk land een festival organiseren vlak voor de Europese verkiezingen. De aandacht zal worden gevestigd op het feit dat de EEG schappelijke strijd voor de rechten van de steeds sterker wordt, maar de twaalf mil- gastarbeider, die tot op dit moment per joen gastarbeiders steeds zwakker, wat de -reden is om met elkaar een vuist te ma ken. Elk land richt zijn eigen festivalweek in met films, muziek, toneel, aandacht voor de vrouw, literatuur en politiek. Op 3 generatie, de kinderen van de gastarbei ders, alle rechten op sociaal-, vakbonds- x-- en politiek vlak. Over stemrecht heerste de rechten verdeeldheid, maar de wil om tot overeen stemming te komen was bij elk land aan wezig. paald anders dan de Nederlanders. De buitenlandse arbeider zou veel sneller weer aan het werk moeten, wordt bij zware ziekte voor een veel te klein percen tage arbeidsongeschikt geacht en krijgt problemen met de uitkering wanneer hij naar zijn thuisland wil en ook mag terug keren. „De bedrijfsverenigingen hebben de re gels verscherpt, omdat de regering bezui nigingen wil,” zegt Lazrak Ali van het i delen deze instanties de buitenlanders be- z land en per organisatie gevoerd wordt. De buitenlanders kwamen tot de conclusie dat de verschillen in problematiek per land niet bijster verschillen. Men kon el kaar vinden op eisen als het behoud van juni, de slotdag van alle festivals zullen de eigen cultuur, extra zorg voor de tweede buitenlanders zoveel mogelijk naar - - xStraatsburg gaan, de zetel van het Euro pese parlement. Daar zullen de eisen voor i van de gastarbeider op tafel gelegd worden. In Nederland wordt een festivalweek gehouden in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. te III! II '4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13