Minister Andriessen verzet zich Besluit GS Noord-Ho 11 and: Noord-Israel Tankwagen Palestijnen beschieten Johan Cruijff: twee miljoen voor één jaar Voordeel Vistip lettershop spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl KEUKENS 023-313645 RIJPMA u het woord is aan... vandaag: 1 RSV: nieuwbouw in handen Staat Ontdek hoe lekker hazelnootgebak kan zijn r Massamedia Bij New York Cosmos En verder Ethermedia fat agenda pagina 7 Jongetje gered door eerste hulp in politieauto KOOMMAN SANTPOORT 370350 2.50 w weinig verandering wti déviesenzoonbv vloeren vloerbedekkingen gramto "Eigen montage dienst" 1 (ADVERTENTIE) WOENSDAG 25 APRIL 1979 Herakleitos: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 145 pagina s L r 1.04 3.29 tieleider Lubbers dat men zich niet dogmatisch voor belas tingverhoging moet afsluiten. Minister Andriessen van Fi nanciën heeft zich gisteren in de Eerste Kamer bij het be handelen van zijn begroting juist tegen belastingverhoging verzet. WD-fractieleider Riet kerk verklaarde eens te zijn met de minister. VERZEKERINGADVISEURS PERSIOENADVISEURS HYPOTHEEKADVISEURS Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. HALKADE 17 UMUIDEN TEL 02550-30344 itn HEULE MAKELAARDIJ maakt „werk” van Uw huis verse vis, zó uit zee héél voor delig bij: turfmarkt 6 haarlem IMl Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2 en 3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9 en 11 Kunst15 Radio en televisie/Strips.... 21 Economie25 Beurs24 Sport ■•■•■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■3133,35 Amsterdam13 Toerisme19 Bibliotheek15 Modejournaal27 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. PvdA en CDA denken aan belasting verhoging om de slechte finan ciële positie van de schatkist te verlichten. Bij het vanmorgen begonnen debat over de voort gang van Bestek ’81 in de Tweede Kamer zei CDA-frac- Hazd liet paradepaardje van Banketbakkerij Hanenberg" Al meer dan 45 jaar een ^serialiteit. Op de koopavorri al5 aanbieding 4 van 12? voor e w 31 STROET VIVO EXTRA Lange Nieuwstraat 9 Pegasusstraat 56 V 4^ f ijkw - IJmuider Courant PvdA en CDA willen belastingverhoging I ir Met een grootschuimkanon legt de Amsterdamse brandweer in de Bijlmermeer een Geen assistenten voor wethouders imiiiiiiimiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiii P-kg Zie verder pagina 4 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) SANTPOORT. Twee surveilleren de politieagenten uit Velsen troffen dezer dagen op de Hagelingerweg een vrouw aan die in paniek met een kind in haar armen over het trottoir holde. Tegen de agenten die haar vroegen of er mogelijk iets aan de hand was, ver telde zij dat haar driejarige zoontje in ademnood verkeerde, doch dat zij haar huisarts niet thuis had getroffen. Moe der en kind werden in de politieauto geplaatst die in ijltempo voor vervoer naar het ziekenhuis zorgde. Onderweg paste één der politieagenten eerste hulp toe door middel van mond-op- mond-beademing. Bij het ziekenhuis aangekomen vertoonde het ventje weer duidelijk levenstekenen. (Van onze redactie buitenland) METOELLA/BEIROET. Palestijnen en linkse Libanezen hebben vanmorgen vanuit het zuiden van Libanon granaten afgevuurd op de noordoostelijke punt van Galilea, in het uiterste noorden van Israel. Volgens berichten uit het Noordisraeli- sche plaatsje Metoella zijn bij de beschie tingen, die door de Israëlische artillerie werden beantwoord, geen slachtoffers ge vallen. beschermend wit tapijt rond een tankwagen met benzine, die vanmorgen omsloeg en fiks begon te lekken. De chauffeur heeft waarschijnlijk te hard gereden in de dicht bevolkte woonwijk. De inhoud van de wagen werd in de loop van de morgen overgepompt, waarna de politie de weg weer vrij kon geven voor het verkeer. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023-262774. (Van onze correspondent) BARCELONA. Johan Cruijff gaat voor 1 miljoen dollar (2 miljoen gulden) een seizoen lang voetballen voor het Amerikaanse New York Cosmos. Nieuws wordt in overtollige hoeveel heden uitgestrooid over Jan Publiek. Een onafgebroken stroom krantenpu blicaties, radioboodschappen en TV- uitzendingen. Waar ligt de waarheid van al die verhalen die toch een beetje lijken „ingekleurd" door het medium dat ze verspreidt. Leerlingen van het Athe neum van het St. Stanislascollege hou den zich daar deze week mee bezig in De Spaarnberg in Santpoort. Zie de plaatselijke pagina's Onrecht moet er zijn, hoe zou men anders kunnen weten wat Recht is? Vakkundig en met volledige garantie ver nieuwen van alle soorten dakbedekkin gen, goten, platten, kapellen etc. I Haarlem: Rustenburgerlaan 4 J Tel.: 023-323224/310323 Adam: De Lairessestraat 16, Tel.. 020-766633/761411 SUPER BAKVIS nu heel goedkoop SCHAR Als het echt ’n mooie diamanten k ring moet zijn haverkort JUWELIER - DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A. Oppositieleider Den Uyl liet echter we ten belastingverhoging van zo’n 900 mil joen gulden onvermijdelijk te vinden om het „vastgelopen” beleid van het kabinet weer vlot te trekken. De oppositieleider verklaarde dat er slechts weinig terecht komt van de vrijwillige matiging van lo nen en inkomens, zoals het kabinet dat wil Zie ook pagina 4 maakt. Tussen de partijen van het Am sterdamse programcollege (PvdA, CPN, CDA en D’66) was overeengekomen, dat de negen wethouders zelf hun politieke assistent zouden mogen kiezen. Er kwa men evenwel onmiddellijk bezwaren, niet alleen uit de WD-hoek (zowel in dé Noordhollandse Staten als in Amsterdam in de oppositie), maar ook uit PvdA- en CDA-kring. Het CDA-Statenlid Reus heeft in schriftelijke vragen aan GS ver zocht om een debat over deze zaak in de Staten. Er zouden in het huidige staats bestel onoverkomelijke juridische proble men worden opgeroepen door de politieke wethoudersassistenten. zwaksten worden tot sluitpost gemaakt van een niet-sluitend beleid. Daartegen verzetten wij ons”, aldus Den Uyl. CDA-fractieleider Lubbers verklaarde zich akkoord met de versnelde inning van belastingen, die minister Andriessen wil gaan toepassen om een dreigend financie ringstekort van meer dan 6 percent te bestrijden. Als het echter noodzakelijk is om later verdergaande maatregelen te ne men, sluit het CDA uitdrukkelijk belas tingverhoging niet uit. Lubbers vindt nu dat belastingverhoging wel degelijk be spreekbaar moet zijn. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben giste ren het besluit van de gemeenteraad van Amsterdam om politieke wet houdersassistenten aan te stellen, af gekeurd. Er is een brief van GS onderweg naar Amsterdam, waarin uitvoerig wordt uiteengezet, waarom de politieke wet houdersassistenten niet kunnen. De wethoudersassistent zou de wet houder moeten bijstaan in politieke keu zen, die in het beleid moeten worden ge- De officiële radiozender van Beiroet meldde dat Israëlische jachtbommenwer pers vanmorgen probeerden een vluchte lingenkamp in de omgeving van de lucht haven van Beiroet en een Palestijns kamp in de buurt van Tripoli te bombarderen, maar dat de aanval is afgeslagen. Intus sen trekken honderden mensen weg uit het Libanese kustgebied, dat de afgelopen drie dagen het doelwit is geweest van beschietingen door Israeli’s en rechtse Li banese militairen. Wat er in de toekomst van ons omroep bestel terecht zal komen, is in de schemer verborgen, maar als men verneemt wat sommige „experts” zich over die ontwik keling voorstellen, dan wordt het toch bang om het hart. Een VPRO-symposium over dit onderwerp heeft weinig nieuw licht doen gloren en het valt ook niet te verwachten dat een door deze omroep uitgeschreven prijsvraag een geheel nieuw, beter en aanvaardbaar omroep bestel zal opleveren. Sommigen en dat zijn niet de eersten de besten zijn ervan overtuigd dat een goede ordening van omroepland moet be ginnen met een „omroepverkiezing”. Mis schien biedt zo’n grondslag enkele voor delen, vergeleken bij de wonderlijke, chaotische en tot een mengelmoes leiden de methode die volgens de oude wet de totstandkoming van omroepverenigingen en zendgemachtigden regelt. Men kan zich voorstellen dat deze oude methode danig de keel gaat uithangen en dat er veel voor te zeggen zou zijn, op een heel nieuwe manier van start te gaan. Maar verkiezingen? Het lijkt toch onvermijdelijk, dat ver kiezingen van omroepen zouden uitlopen op een situatie waarin de zendtijd verde ling zou plaatshebben in relatie tot de vergaarde stemmenaantallen. Als radio en t.v. louter amusementsmiddelen wa ren, zou men het risico kunnen aanvaar den dat de ordinaire smaak de overwin ning zou behalen en het overgrote deel van de zendtijd zou worden gevuld met de kermisachtige attracties die op de media markten overvloedig te koop zijn. Maar de ethermedia zijn daar niet voor. Dat zij de naam „media” dragen betekent al dat zij pretenderen informatief, com- municatiebevorderend en kennisverbrei- dend werkzaam te zijn. Ook al zou de overheid erin slagen, als zendgegadigden diegenen te selecteren die duidelijk en waarachtig streven naar het honoreren van die pretentie, dan nog dwingt het gevecht om de stemmen der kiezers deze gegadigden om een verkiezingsstrijd te voeren die duidelijk gericht is op het ver werven van zoveel mogelijk stemmen. Want anders kunnen zij hun zendtijdpor- tie wel vergeten. Waar zo’n verkiezingsstrijd op zou uitlo pen, tekent zich in het huidige bestel al duidelijk af. De omroepen zijn niet in hun theoretische doelstellingen, maar wel in de praktijk van hun dagelijkse doen én laten nu al voortdurend op de verkiezings- toer, zowel in hun directe propaganda- tussendoor als in de keuze van hun pro gramma’s. Het gaat erom, de voorliefde der menigten te verwerven. Misschien een enkele omroep uitgezonderd zijn de pro gramma’s meestal gericht op het grote getal. Politiek, religieus, recreatief, het wordt hun door marketingbureaus keurig aangedragen hoe zij de concurrent in aan tal kunnen verslaan. Het is een gedrag dat omgekeerd is aan de ideële doelstelling: zij richten zich niet meer bij voorkeur op de sociale creatie, maar op de werving, minder op de informatie en culturele ver heffing dan op de vulgaire attractie. Wat nu reeds tendeert, wordt door verkiezin gen bittere noodzaak. Het democratische karakter van omroepverkiezingen zou worden bedorven door de verdwijning van de onafhankelijke stem der minder heden en de vervlakking der culturele waarden. z IHIIIlIllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil 4^ (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De directie van Rijn- Schelde-Verolme wil de verantwoorde lijkheid voor de nieuwbouw van grote schepen, off-shore, ontwerp- en andere activiteiten in handen van de Staat leggen, zo blijkt uit een geheim rapport dat inzet is van het overleg met de overheid en de vakbonden. In totaal staan drieduizend arbeidsplaatsen op het spel bij het overleg over de VDSM-werf van dit concern. it Geëscorteerd door luitenant-kolonel Waanders (r) en kapitein Lindenberg (I) wandelt staatsse- I cretaris Van Lent van Defensie op Schiphol naar het vliegtuig dat hem vanmorgen voor een j meerdaags bezoek naar de Nederlandse VN-militairen in Libanon zou brengen. Hierin voorziet een basisovereenkomst tussen Cruijff en de Amerikaanse voet balclub. Over twee tot drie weken gaat de voetbalster terug naar de Verenigde Sta ten om tot definitieve afspraken te komen. In de onderhandelingen tussen Cruijff en zijn nieuwe werkgever heeft de voetballer overeind gehouden dat hij onafhankelijk blijft op het gebied van reclame voeren. New York Cosmos wilde hem aanvan kelijk een contract aanbieden voor een periode van twee jaar. Daarvoor zou hij vier miljoen dollar krijgen, mits hij zich permanent beschikbaar zou houden voor reclamecampagnes rond de Cosmos. Con cessies heeft Cruijff evenwel ook moeten doen. Zo heeft hij erin toegestemd met Cosmos, na afloop van de competitie, een tournee door Europa en Japan te maken. Daar wilde hij aanvankelijk niet van horen. De laatste onderhandelingsronde tus sen Cruijff, terzijde gestaan door zijn schoonvader Cor Coster van Inter Foot ball, en de directie van New York Cosmos, nam vijf uur in beslag. „AH” koffer, 2 kg van 6.95 nu5.95 Becel margarine, kuipje van 1.38 nu D.E. koffie snelfiltermaling van 3.74 nu Becel koffiemelk 0,5 Itr. van 1.91 nu1.45 nen en inkomens, zoals het kabinet dat wil I bereiken. Den Uyl vond bijzondere maat- i regelen nodig om de ontwikkeling weer in gang te zetten. De PvdA wil komen tot een afschaffing I van de 100 percent inflatiecorrectie en de 200 gulden rente-aftrek, die is ingevoerd in het kader van de zogenaamde Hofstra- voors tellen. „Het kabinet laat de niet-actieven in inkomensontwikkeling achterblijven. De Zie pagina 3. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: 1 «j: Anderhalf miljoen Nederlanders draagt beroepskleding en in 92 procent daarvan is de vrouw verantwoordelijk voor het onderhoud ervan. Maar in de ontwerp-wet Arbeidsomstandigheden wordt aan beroepskleding nauwelijks aandacht geschonken. Zie onze pagina economie. Wisselend bewolkt met buien, mogelijk met hagel of onweer. Minimumtempe ratuur ongeveer 3 graden en kans op nachtvorst. Middagtemperatuur circa 9 graden. Matige, aan de kust later krach tige, noordwestenwind. Dit jaar zullen opnieuw ontslagen vallen bij het Unilever-concern, zo heeft de directie gisteren gezegd bij de publi catie van het jaarverslag. In totaal raken 500 werknemers hun baan kwijt, waar van de helft in de vleesindustrie. Zie pagina 2. De Verenigde Staten hebben de Is raëlische regering gisteren dringend gevraagd af te zien van het pas geno men besluit om op de noordelijke helft van de bezette Jordaanoever zoveel mogelijk joodse nederzettingen te ves tigen. 439

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1